Dijkstal slikt dreigement in incien Justitie wil tv-programma van Veronica tegenhouden )eire|Ud >estanden Justitie wordt strenger voor koffieshops de Stem Het is bijna gedaan met 't Maupoleum Paarse fracties toch eens over meevallers Varma van GroenLinks verder in het nauw Stammenstrijd m r DE STEM BINNENLAND A3 Geen curatele politiekorpsen Artsen zonder Grenzen wil geen oude medicijnen COMMENTAAR Ondernemers willen malafide reclamebureaus aanpakken BINNENLAND KORT I OKTOBER 1994 a2 cht mpmmt a ft FOTO DE STEM/BEN STEFFEN andere verschuiving is dat htgeweren meer en meer uit lan komen en steeds minder Lk uit het jachtgewerenland |traditie, Italië. Louis Beren- „Ik schat dat het nu fifty- is. In Engeland maken ze mooie geweren, van top tot i met de hand. Die zijn ptisch duur. In Nederland is er per markt voor. De Neder- Idse jager is vooral praktisch lesteld." Ids begin vorig jaar is, uit een lieu-oogpunt, loodhagel ver ten. Sindsdien schieten jager It ijzer of bysmuth. Berensen: lat heeft een paar complica- t. Niet ieder loodgeweer is Ichikt om met ijzer te schie- I. Bysmuth kent dat probleem |t. maar bysmuth is al gauw e keer zo duur als een lood. je een paar honderd patro- per jaar verschiet, dan ieelt dat een hoop." itgaven komen? Zalm weet hem boven het hoofd hangt: ier dan de zeven plagen van ■te." voor het debat nam Gerrit zijn staatssecretaris - leend vertelde het de Ka- - even mee naar de ijzeren tkist die op hun gang ten rtemente staat. „Kijk Wil- dat is de schatkist. Hij is Niet vergeten als we straks :e Kamer zijn." Vermeend 't zelf een leuke anekdote. !r Kamerlid Rabbae (Groen s) meende zich toch te her ren dat Zalm nog onlangs laarde dat de sleutel van de kist kwijt is. Hoe kun je controleren of de kist ook is? „Door er op te kloppen hoor je dat er niks inzit," 'ermeend. tweetal had het niet meer. jierden 't uit. En het over- stekort werd ook gisteren n te zeer een roze bisdom was en dat was de bijl aan de n zijn vertrek. nste van Müllers boek is ech- t door alle verhalen en ano- uigenissen heen laat zien hoe ualiteit in de katholieke kerk eren als breekijzer en als een onwelgevallige pastores en en uit te schakelen, oerconservatieve, reactionaire en behoort zedenverwildering dangrijkste oorzaken van het .n de kerk en een schrijnend daarvan is voor hen de tole- genover homoseksuelen. Z') us jacht op wie zich in "e van de) kerk verdraagzaam t is er onder gelovigen en a kloof ontstaan tussen leer en gebeurt wat niet mag. Dat Sgen anonieme slachtoffers in tot een dubbele moraal De homoseksuele pastores, his- en kardinalen krijgen inge' dt: „Je hebt de wet, je hebt de je houdt je mond." elkaar vormt het een explosie dat tot ontploffing kan wor- acht. Dan heb je het schandaa betekent het einde. De l°n het kruitvat gestoken als er en te vereffenen vallen, hee nog door homoseksuele pasto- ln zelfverachting blijven lijden VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 yan onze redactie binnenland Oen Haag - Koffieshops moe ten voortaan beschouwd wor den als horeca-gelegenheid. Die zaken waar soft drugs worden verkocht moeten dan aan even strenge eisen vol doen als cafés en kunnen zo strenger aangepakt worden. Ook kunnen gemeenten zo het aantal koffieshops beter in de hand houden. pit advies hebben de procu reurs-generaal (de hoogste bazen van justitie) gisteren de officie- ren van justitie per brief gege ven. Het is voor justitie een van de manieren om strenger tegen koffieshops op te gaan treden. Wanneer de shops gelden als horeca-gelegenheid, hebben zij een overlastvergunning nodig. Dan kan bij het vrijkomen van een horecapand door het niet-af- geven van die vergunning wor den voorkomen dat daar zich ongewild een koffieshop vestigt. Het OM zal, beloven de procu reurs-generaal, de controle op de bestaande coffeeshops vergroten en samen met het lokale bestuur de ongewenste gevolgen voor de omgeving tegengaan. Met de brief van de procureurs-generaal krijgen de criteria waaraan cof feeshops moeten voldoen, een wat meer formele status. Het openbaar ministerie in Arn hem heeft verheugd gereageerd op een plan van burgemeester Scholten van Arnhem om een drug-koffieshop nabij de Duitse grens voor Duitse gebruikers te openen. Burgemeester Scholten wil door een verkooppunt zo dicht mogelijk bij het buurland de overlast in de grensgemeenten verminderen. Erin en er meteen weer uit is daarbij de achterlig gende gedachte. De regerings partijen PvdA, WD en D66 vin den dat dit plan de overlast naar de grens verschuift en de inter nationale verhoudingen geen goed doet. De Duitse regering is ondertus sen ernstig bezorgd over de Ne derlandse ideeën om aan 'hope loze' heroïne-verslaafden op me disch advies heroïne te verstrek ken. De regeringscommissaris voor het drugsbeleid, Eduard Lintner (CSU), waarschuwt voor een dergelijke aanpak. „Het is uitermate bedenkelijk. Neder land moet oppassen niet het ver- slaafden-verzorgingscentrum van West-Europa te worden," aldus Lintner. Het Arnhemse plan stuit in Duitsland voorals nog niet op kritiek. Ook in Frankrijk is er weerstand tegen het Nederlandse drugbe leid. Leden van de Franse Com munistische Partij hebben aan gekondigd zaterdag in Rotter dam te komen demonstreren. Het motto van de betoging luidt 'Blokkeer de drugroute' en ver wijst naar de vele Franse drug verslaafden die met name in Rotterdam goedkoper verdoven de middelen kunnen krijgen dan in eigen land. Den Haag (anp) - Het conflict tussen minister Dijkstal en de politie is voorlopig de wereld uit. De minister van Binnen landse Zaken slikte gisteren zijn dreigement in om vanaf zaterdag zes politiekorpsen tot het einde van het jaar onder curatele te plaatsen. Dijkstal gaf de betrokken korp sen 'nog enkele weken' de tijd om de begroting voor 1994 slui tend te maken. Namens de korpsbeheerders en de Raad van Hoofdcommissarissen hebben burgemeester D'Hondt van Nij megen en korpschef Brand van de regiopolitie Haaglanden de Den Haag (anp) - Hulporga nisatie Artsen zonder Gren zen voelt er niets voor in de hulpverleningsprojecten me dicijnen te gebruiken, die nu nutteloos in Nederlandse keukenkastjes blijven staan. Volgens een woordvoerder is het initiatief daartoe van de nieuwe stichting Apothekers zonder Grenzen eerder een belasting voor de hulpverleners dan een welkome aanvulling. De stichting Apothekers zonder Grenzen wil in Nederland onge bruikte medicijnen gaan inzame len, en die aanbieden aan landen in ontwikkelingsgebieden. De organisatie zegt in het Pharma- ceutisch Weekblad dat ze niet alleen tijdens noodsituaties me dicijnen wil aanbieden, maar ook in de periode daarna. De stichting roept apothekers op mee te werken aan een onder zoek naar de mogelijkheden om niet-gebr*ikte medicijnen te verzamelen, te keuren en te ver zenden. In Nederland blijft een onbekend percentage medicijnen ongebruikt, waarvan slechts een klein deel naar de apotheek wordt teruggebracht. De apothe kersorganisatie KNMP verricht momenteel een onderzoek naar de omvang van niet-gebruikte medicijnen. minister toegezegd dat hij op korte termijn van alle betrokken regiopolities (Haaglanden, IJs- selland, Gooi- en Vechtstreek, Twente en Noord-Holland- Noord) een sluitende begroting op zijn bureau krijgt. „Wel met de toevoeging dat die begrotingen met kunst- en vlieg werk sluitend worden gemaakt," zegt D'Hondt, woordvoerder van de korpsbeheerders. „Investerin gen in mensen en materieel wor den doorgeschoven naar volgend jaar. Daarom is dit slechts een oplossing voor de korte termijn. Als er geen geld bij komt hebben we de komende jaren een pro bleem." 90 miljoen Ook Dijkstal realiseert zich dat de politie in financieel opzicht onder druk staat. Daarom zegde hij toe al volgende maand met de politietop te willen praten over een echte oplossing. Uitgangs punt daarbij is het rapport van de commissie-Van Dijk die on der meer de aanbeveling doet dat 'per politiekop tweeduizend gulden' nodig is om de financiële problemen op te lossen. In de praktijk komt dat neer op een geldinjectie van circa negentig miljoen gulden. Dijkstal: „Ik kan nog niet aange ven welke aanbevelingen van die commissie ik wel of niet over neem. Daar moeten we onderling over praten. Ik ben echter tevre den met de toezegging van de politiekorpsen dat de begrotin gen voor het lopende jaar slui tend worden gemaakt. Als mi nister moest ik, met de nieuwe politiewet in de hand, even de tanden laten zien." Zowel de korpsbeheerders als de korpschef zijn content met de' toezegging van Dijkstal inzake de aanbevelingen van de com missie-Van Dijk. D'Hondt: „In eerste instantie zijn we ge schrokken van het voorgenomen besluit van de minister om zes politiekorpsen onder toezicht te plaatsen. Als dat de toon wordt van zijn beleid krijgen we onder ling een uiterst moeizame ver houding." Van het Maupoleum, het ooit met geld van zakenman Caransa gebouwde voormalige kantoor van de Universiteit van Amsterdam, is haast niets over. De slopers hebben bijna afgerekend met het 'afschuwelijke' gebouw aan de Jodenbreestraat. Vorig jaar kreeg het pand nog de titel 'lelijkste gebouw van Nederland'. Nu het vrijwel weg is, komt de Zuiderkerk weer geheel tot zijn recht. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De regeringsfracties PvdA, WD en D66 zitten weer op één lijn met hun opvattingen over het besteden van meevallers als gevolg van economische groei. Marineblauw en legergroen verdragen elkaar niet. Via het keurslijf van het ministerie van Defensie leven ze weliswaar samen in een gedwongen huwelijk, maar van harte gaat de samenleving allerminst. De generaal Van den Breemen onder vindt het aan den lijve. De nieuwe chef van de Defensiestaf, de hoogste militair in Nederland, ligt onder vuur van zijn eigen mensen. De Nederland se Officieren Vereniging, in hoofdzaak een land- en luchtmacht- dub, verwijt Van den Breemen te snel gebogen te hebben voor ée bezuinigingswoede van het kabinet-Kok en het personeel daardoor in de kou te laten staan. De generaal is niet de enige, op wie de officieren-belangenvereniging haar pijlen richt. De marine moet het ook ontgelden. De varende broeders zouden via een lobby proberen onder de besparingen uit te komen, van den Breemen is marinier, dus marineman, en de eerste chef wt die hoek sinds mensenheugenis. Dat de eerste positie in de knjgsmacht de land- of luchtmacht ontgaan is, zit een deel van bet legerkader dwars. In die kringen bestaat toch al een sfeer van traditionele animositeit met de zeemacht en dat dit betrekkelijk kleine onderdeel tegelijk de eerste man levert en een redelijk succesvol is in de Haagse circuits, versterkt slechts het gevoel <jat Den Helder in krijgsmachtland de eerste viool speelt. Tel oaarbij op dat de staatssecretaris van Defensie, de vroegere burgemeester van Den Helder, uit marinekringen afkomstig is en net is begrijpelijk waarom de officiersclub met zulk grof geschut schiet. Het zijn echter ongerichte projectielen. Van den Breemen heeft in jaartelling tot zijn voorganger Van der Vlis besloten ook in moeilijk weer op de brug te blijven. Een correct standpunt, want kust bij nacht en ontij is een bekwaam stuurman vereist, van den Breemen heeft zich niet zonder meer bij de bezuinigin gen neergelegd, maar wel als een loyaal ambtenaar beloofd na e zullen gaan wat er van de politieke voornemens uitgevoerd lL1 worden en hoe. Zijn baas, minister van Defensie Voorhoeve, eett het gisteren opnieuw bevestigd. e Nederlandse Officieren Vereniging heeft zichzelf te kijk gezet s e®n niet serieus te nemen club van afgunstigen en angstha- w n. positie als militaire ambtenarenvakbond is ondergraven. 9°rzitter Stuiver, een kolonel b.d., heeft zich in de eigen voet geschoten, want zelfs een rustend legeraanvoerder moet weten at van een stammenstrijd slechts de stuurlui aan de wal beter PvdA en WD leken begin deze week van mening te verschillen, maar tijdens de financiële be schouwingen verdampten de te genstellingen. In 1995 en 1996 zullen alle belastingmeevallers gebruikt worden om het finan cieringstekort terug te dringen. Minister Zalm (Financiën) hoef de nauwelijks een rol te spelen bij het scheppen van eensgezind heid in het 'paarse' regerings kamp. Hij probeerde de ver wachten te temperen voor de jaren 1997 en 1998. Volgens de bewindsman zal de economie het volgend jaar en het jaar daarop zeker groeien. „Maar op de pe riode daarna mag nog geen voor schot worden genomen," aldus Zalm. PvdA, WD en D66 knoopten dat direct in de oren. Zalm zelf maakte gisteren plotseling een voorbehoud over de vorm van de lastenverlichting die voor 1996 zal gelden. Tot verbazing van WD-Kamerlid De Korte zei de WD-bewindsman dat het nog allerminst vaststaat hoe de las tenverlichting van burgers en bedrijven eruit zal zien. In het regeerakkoord staat een voorkeur van het verkleinen van de zogenaamde overhevelings toeslag, maar Zalm zei dat er 'misschien ook nog andere oplos singen zijn'. Vooral de PvdA be schouwt dat als een tegemoetko ming omdat het verdwijnen van de overhevelingstoeslag geen ef fect heeft op de koopkracht van de laagstbetaalden. WD-Kamerlid De Korte ging niet op Zalms opmerking in. De Korte was zeer ingenomen met de belofte van de minister dat de inflatiecorrectie in de belas tingsfeer de komende kabinets periode hoe dan ook zal blijven bestaan. Een 'dubbeltje van Zalm' - naar analogie van het kwartje van Kok op brandstof - zal er volgend jaar niet komen. Arnhem (anp) - Meer dan duizend Nederlandse ondernemers zijn oneerlijke methoden van malafide advertentiebureaus meer dan zat. Zij willen niet langer worden geconfronteerd met misleidende reclame. De ondernemers zijn bezig een Stichting Eerlijke Zaken op te richten. Dat meldde de Haagse ondernemer A. Gout van de stichting in oprichting gisteren bij een geding in Arnhem tegen een malafide Nijmeegs bureau. Volgens Goos worden veel ondernemers de dupe van misleiden de reclame. Het jaarlijks schadebedrag wordt door de gezamen lijke Kamers van Koophandel geschat op 100 a 200 miljoen gulden. In de zaak rond het Nijmeegse bureau zouden ondernemers door het hele land zijn opgelicht. Zij ontvingen een antwoordcoupon waarmee 'gratis' opname in de bedrijvengids Universal Business Guide werd toegezegd. Ondernemers die de kaart onderteken den, kregen tot hun verbazing een nota van 200 gulden 'voor vermelding in een tweede regio'. Pas na veel puzzelen in de tekst blijkt dat men daar ook voor had getekend. Amsterdam (anp) - Justitie wil dat delen van een tv-programma van Veronica over de werkwijze van de Amsterdamse politie niet worden uitgezonden. Volgens justitie zijn daarin illegale opnamen van gesprekken tus sen justitiefunctionarissen te horen; de zoge noemde IRT-tapes. Maandag dient er een kort geding over bij de Amsterdamse rechtbank. Gisteren hebben twaalf politiemensen het kantoor doorzocht van producent Track Television en de woning van programmamaker F. Salverda, beiden in Utrecht gevestigd. Ook bij Veronica is de politie langs geweest. Daar is een dossiermapje met de relevante gegevens meegenomen, aldus Veronica. Het gaat om het programma Eerst zien, dat op 20 oktober wordt uitgezonden. Het is gemaakt door produktiemaatschappij Track Television. Het be drijf is gedagvaard samen met Veronica en de maker van Eerst Zien, Salverda. Salverda zegt dat hij justitie om commentaar op zijn gegevens heeft gevraagd. Ook heeft hij justitie zijn documentatie overhandigd. Volgens de Amsterdamse persofficier mr. N. Schaar is het materiaal dat bij Track Television en bij Salverda thuis is aangetroffen 'vele malen méér' dan de journalist had aangebo den. De aflevering van Eerst Zien gaat over opsporings- en verhoormethoden van de Amsterdamse officier van justitie Valente en de Amsterdamse recherche. Het gaat om zogenoemde IRT-tapes en andere documenten. De tapes bevatten opnames van ge sprekken van politie- en justitiefunctionarissen die zijn afgeluisterd door criminelen en doorgespeeld aan de media. De tapes laten bijvoorbeeld horen dat Valente 'het niet fair speelt'. Salverda zegt de opnamen toege zonden te hebben gekregen. De afzender luidde: Gerechtelijke Diensten Amsterdam. Volgens Sal verda bedreigen politiemensen verdachten en krij gen anderen een beloning in het vooruitzicht gesteld indien zij meewerken aan het betreffende onderzoek. Justitie is tegen uitzending van de tapes omdat het om illegaal verkregen materiaal gaat. Schaar zei donderdagavond dat justitie maker en producent verdenkt van heling. „Ze hebben gestolen waar voorhanden, zowel de tapes als documenten. Naar die spullen zijn we op zoek." Veronica noemt de invallen 'van dik hout zaagt men planken'. Track TV zegt dat justitie de invallen doet om te achterhalen wie de afzenders van de tapes zijn. Volgens de officier van justitie is de in beslagname niet bedoeld om oneigenlijke methoden van de recherche in de doofpot te stoppen. Den Haag - Het GroenLinks- Kamerlid Singh Varma komt steeds meer onder vuur te liggen vanwege financiële pe rikelen uit het verleden. Gis teren hebben twee voormali ge CPN'ers nieuwe beschul digingen tegen haar geuit. Een van hen heeft die verkla ring tegenover Varma's advo caat weer ingetrokken. Er loopt al een onderzoek naar het verdwijnen van 12.000 gul den voor een actie van het Gre nada Kommitee, waarbij Varma in 1985 als penningmeester be trokken was. Oud-minister De Graaff-Nauta is de voorzitter van deze onderzoekscommissie. Voormalige communisten heb ben toen 6.500 gulden, meer dan de helft van het ontbrekende bedrag, voor Varma bijeenge bracht. Voorwaarde daarbij was, dat Varma zich niet verder met de politiek zou bemoeien, ver klaarden gisteren de voormalige CPN'ers N. Hellema en S. Karsten. Zij waren bang dat Varma, als de zaak bekend zou worden, de CPN schade zou be rokkenen. Volgens Karsten en Hellema is Varma akkoord ge gaan met de voorwaarde om niet meer politiek actief te zijn. Hellema heeft echter gisteravond weer afstand genomen van zijn beschuldiging. Volgens mr. Kemper, de raadsman van Var ma, is Hellema onjuist geciteerd. „Weliswaar was het zijn per soonlijke opvatting dat Varma in 1985 beter haar politieke loop baan kon beëindigen, maar een dergelijke voorwaarde is nooit aan haar gesteld, laat staan door haar geaccepteerd." GroenLinks reageert niet zo lang het onderzoek van De Graaff- Nauta loopt. Karsten ziet geen aanleiding om de beschuldiging aan het adres van Varma te herroepen. -A J Verd... alweer de Nobel-prijs voor de literatuur niet gekregen. Ene meneer Oë uit Japan is die eer te beurt gevallen. Geloof het of niet, ik heb thuis een paar boeken van hem, dus ik ben een van de weinigen die wel eens iets van hem gelezen hebben. Ik kan u wel vertellen dat Oë in vergelijking met de kanonnen in ons taalgebied ver achter blijft en ik verdenk er dat Nobel-comité nu toch echt heel hevig van dat ze iets tegen Nederland hebben. Decennia lang worden we nu al genegeerd en dat zou niet zo erg zijn als vergelijkbare taaigebiedjes ook nooit eens in de prijzen vielen. Maar nee, onderhand heeft zelfs de meest afgelegen Polynesische archipel een Nobel-laureaat. Wij dus nog steeds niet en dat is sneu voor onze schrijvers, maar ook funest voor het aanzien van Nederland in de wereld. Een land zonder gelauwerde schrijvers moet wel heel dom zijn, zo denkt driekwart aardbol. Daar hebben ze natuurlijk eigenlijk ook wel een beetje gelijk in, maar dat hoeft zo'n comité elk jaar toch niet opnieuw stilzwijgend te bevestigen? In schrijverskringen is inmiddels sprake van een explo sieve situatie. Die jongens van Nobel zouden moeten hoe gevaarlijk dergelijk literair dynamiet kan zijn. MERIJN Singh Varma foto anp Bekentenis in Moordrechtse moordzaak Moordrecht - De zoon van de op 24 september vermoorde visueel gehandicapte Gouwenaar A.Y. heeft een volledige be kentenis afgelegd. Volgens de Haagse persofficier van justitie mr. Slits heeft de 18-jarige zoon toegegeven zijn vader met een messteek te hebben omgebracht. De moord gebeurde op het fietspad van de provinciale weg tussen de rotonde en de Pleisterplaats in Moordrecht. Het slachtoffer was samen met zijn 13-jarige dochter in zijn invalidekarretje op weg naar de rommelmarkt in Waddinxveen. De 13-jarige dochter blijft bij haar verklaring niets van de moord te hebben gezien. Haar vader zou uit het karretje zijn gestapt en plotseling in elkaar zijn gezakt. Zij trof hem met een mes in zijn borst aan. CNV koerst aan op instelling ledenraad Den Haag - Het CNV krijgt zeer waarschijnlijk een ledenraad die direct gaat meepraten over het beleid van de vakcentrale. Een werkgroep buigt zich de komende maanden over de vraag hoe die inspraak gestalte moet krijgen. De werkgroep moet een antwoord vinden op de kernvraag over welke onderwerpen de ledenraad praat en welke thema's bij de aangesloten bonden thuishoren. Het ligt in de rede dat de bonden bij voorbeeld het beleid over de arbeidsvoorwaarden met de eigen leden bepalen. Voorhoeve verdedigt chef defensiestaf Den Haag - De aanval die de voorzitter van de officierenvereni ging NOV heeft ingezet op de chef-defensiestaf H. van den Breemen is in het geheel niet terecht, meent minister Voorhoeve van Defensie. Hij is tevreden dat de aanval direct is afgeslagen door de bevelhebbers van de verschillende krijgsmachtdelen. NOV-voorzitter N. Stuiver zei woensdag dat Van den Breemen zijn personeel in de kou laat staan door zo makkelijk akkoord te gaan met bezuinigingen. De kwaliteit en de persoonlijke inzet van Van den Breemen zijn boven elke twijfel verheven, zei Voorhoeve. De onrust binnen de krijgsmacht over de maatrege len 'blijft binnen normale proporties'. 'Buschauffeurs moeten inleveren' Utrecht - De regionale busbedrijven, verenigd in de Vereniging Streekvervoer Nederland, willen in de komende cao-onderhan delingen ingrijpen in de arbeidsvoorwaarden van de buschauf feurs. Er moet meer flexibiliteit in de dienstroosters komen. Bovendien zullen allerlei toeslagen die chauffeurs nu ontvangen, bijvoorbeeld voor weekendwerk, ter discussie komen te staan. Het aanpassen van de cao-regelingen in het openbaar vervoer is volgens een woordvoerder van VSN nodig om concurrerend te blijven met de particuliere busbedrijven. De cao in het openbaar busvervoer is 10 tot 15 procent duurder dan die in de particuliere bedrijven. Etnisch verschil voor jeugd onbelangrijk Amsterdam - Het kan Nederlandse jongeren in de grote steden weinig schelen of iemand een Nederlandse of een buitenlandse achtergrond heeft. Scholieren vinden het belangrijker of iemand arm of rijk en stoer of saai is. Etnische verschillen staan niet voorop in de belevingswereld en dan zien de jongeren slechts twee groepen: wij en zij; Nederlanders en buitenlanders. Dat concludeert sociologe en onderwijskundige Y. Leeman in het proefschrift 'Samen jong'. Jongeren met zowel een Neder landse als een buitenlandse ouder komen soms in een lastig parket, omdat ze door hun omgeving als het ware worden gedwongen te kiezen voor de ene of de andere identiteit. Nederlandse groenten veiliger dan import Wageningen - Groenten en fruit van Nederlandse herkomst zijn verhoudingsgewijs veiliger voor de consument dan buitenlandse produkten. Importgroenten bevatten vaker resten van bestrij dingsmiddelen dan Nederlandse tuinbouwprodukten. Dat blijkt uit het eerste jaarverslag van het Kwaliteitsprogram ma Agrarische Produkten, dat gisteren door de Dienst Land bouwkundig Onderzoek (DLO) van het ministerie van Land bouw is gepresenteerd. In het jaarverslag over 1993 staat te lezen in hoeverre landbouwprodukten ongewenste chemische stoffen bevatten. Reden tot zorg is er niet, aldus de DLO. AOV'ers verdedigen royement Den Haag - Het vertrek van Kamerlid Hendriks uit de fractie van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV) is volgens de Kamerleden Aiking-van Wageningen en Van Wingerden geen verzwakking van de AOV-fractie. „Integendeel. Een tijdrovend probleem is opgelost", schrijven de AO V-Kamerleden in 'een gisteren uitgegeven verklaring. Daarin reageren ze op negatieve uitlatingen van Hendriks, die afgelopen dinsdag uit de fractie is gezet, aan het adres van AOV-fractieleidster Nijpels-Hezemans. „Mevrouw Nijpels is een uitstekend fractievoorzitter met grote kennis van zaken." Ka merlid Verkerk, die dreigde op te stappen vanwege de rel, doet dit niet; hij hield gisteren in de Kamer zijn maidenspeech. Utrecht wil ondergrondse snelweg Den Haag - Een stuurgroep van het Rijk en de regio Utrecht gaat onderzoeken of het haalbaar is een deel van de A2, een van de drukste snelwegen van Nederland, ondergronds aan te leggen. Het gaat om het zuidelijkste stuk van de snelweg tussen Amsterdam en Utrecht, het gedeelte dat nu tussen de verkeer spleinen Hooggelegen en Oudenrijn ligt. De ondergrondse snel weg zou ongeveer twee tot drie kilometer lang worden en verbindt dan Utrecht met het toekomstige stadsdeel Leidsche Rijn.

de Stem | 1994 | | pagina 3