De veranderingen in de jacht Lachend op weg naar gezondere Dijkst dreigei Oprukken homo's onder RK clerus zorgt voor explosieve toestanden Wijsheid Jacht seizoen morgen open Stammenstri DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Leegte -DE STEM- pESTEM Geen curatele Artsen zonder Grenzen wil geen oude medicijnen DE STEM VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 Het zat er natuurlijk wel in met een ka binet zonder chris ten-democraten. Ik bedoel het voornemen van minister Wijers om de winkelsluitings wet zo te veranderen dat de winkels, om te beginnen, ze ven dagen per week open zul len zijn. En dan in een iets verdere toekomst natuurlijk ook nog eens de klok rond zoals in het 'ideale land' Amerika. Aangezien de kapi talistische honger onverzadig baar is, zullen na het winkel bedrijf andere bedrijfstakken volgen. Geen krant op zondag wordt vanzelf iets onzinnigs. Niet dat de zondagsheiliging bij de christen-democraten echt in veilige handen was. Die voelden de hete adem van de politieke concurrenten heus wel in hun nek en zou den uit machtsbehoud op den duur ook wel door de knieën zijn gegaan. Bovendien is de zondagsheiliging in christen democratische kring ook geen algemeen aanvaard principe meer. Maar het CDA had in elk geval nog rekening te hou- 'den met een flink deel van zijn kerkelijke achterban en dat zorgde voor een inge bouwde rem of in elk geval voor een vertragingsfactor om de maatschappij, althans op het punt van de zondagsrust, uit te leveren aan de libera listische god, die economie heet. Natuurlijk hoef je in het Ne derland van 1994 bij de meer derheid niet meer aan te ko men met religieuze argumen ten om de zondag intact te laten. Precies in dit soort kwesties is het effect van de ontkerkelijking direct voel baar geworden. De discussie over afschaffing of behoud van de zondag als rustdag kwam jaren geleden al op gang. Voordat in ons land het eerste publieke woord erover viel, waren onze Duitse buren al volop in een publiek debat erover gewikkeld. Ook daar waren religieuze argumenten toen al geinig meer in tel. De voorstanders van de zondags heiliging beriepen zich hoofd zakelijk op sociale en culture le argumenten. Zeg maar: de mens leeft niet van brood al leen. Of ook: de mens leeft niet om te werken, maar werkt om te leven. De sociale en culturele argu menten blijken echter ook steeds minder gewicht in de schaal te leggen. De maat schappelijke krachten die mo menteel de boventoon voe ren, doen het voorkomen als of de samenleving nu eenmaal gecc ufronteerd wordt met ontwikkelingen, waartegen men machteloos is, waaraan men zich onherroepelijk en onvermijdelijk zal moeten on derwerpen. Onzin natuurlijk. De huidige aanbidding van de economie legt in werkelijk heid een geestelijke, een spiri tuele leegte bloot, waar je koud van wordt. De huidige samenleving ademt steeds meer een sfeer van 'brood en spelen' zoals in de nadagen van het Romeinse keizerrijk. Als je het mij vraagt, dan is onze maatschappij bezig nieu we onvrijheid te creëren. De zondag is als algemene rust dag immers ook een symbool van een bepaald vrijheidside aal. Het ideaal namelijk om vrij te zijn van het geploeter voor je dagelijkse brood en vrij te zijn voor al die zaken die tot het ware genieten van het leven behoren. De klassieke'oudheid had dit ideaal op een bepaalde ma nier gerealiseerd in haar maatschappij-orde van vrije burgers en slaven. De vrije burger was geheel vrij voor het genieten van het leven, want hij hoefde zich niet te bekommeren om zijn dage lijks brood. Voor dat geploe ter waren de slaven. Die hiel den de economie van die da gen draaiende, de vruchten van de slavenarbeid gingen naar de vrije burger die zich volledig kon bezighouden met zo'n onnuttige doch aangena me bezigheid als bijvoorbeeld wijsbegeerte. De onvrijheid van de grootste groep maakte de vrijheid van een kleine minderheid mogelijk. De afschaffing van de zondag komt mij voor als een signaal dat onze huidige maatschappij weer een stukje teruggaat naar die klassieke maatschap pij-orde. Tegenover het ge scherm dat het goed is voor onze economie, is mijn vraag voor wie die economie in feite goed is? Pragmatisme, het toverwoord van het neo-liberalendom, is mooi, is nuttig en heilzaam, maar pragmatisme, zo las ik onlangs ergens, kan slechts bestaan bij gratie van.de grote, idealen. Een beschaving die het einde van de grote idea len, de grote,, verhalen procla meert, is zelf aan haar eind. Maar de grote idealen zijn nog lang niet uitgeput, Veel eer is sprake van grote geeste lijke luiheid, bijvoorbeeld in de politiek van onze tijd. De oprichting van het Algemeen Oitderenverbond (AOV) wrw een logisch gevolg van de woede die op dat moment door ouder wordend Nederland raasde. Het veilige baken (de aow) dreigde te worden aangetast en al het kwaad kwam van de zittende politiek. Wie kon de belangen van de ouderen beter verdedigen dan de ouderen zelf, was de gedachte. Valt dat even tegen. Het enige waarmee de ouderen tot nu toe zijn opgevallen, zijn de onderlinge ruzies. Voorzitter Jet Nijpels (pas 41 en héél dominant), tolereert geen tegenspraak, met het gevolg dat solist Hendriks is geroyeerd. De partij staat op stelten en politiek geïnteresseerd Nederland kijkt meesmuilend toe. De echte gedupeerden zijn uiteraard de kiezers die op de partij gestemd hebben. Een ding weten ze nu zeker: wijsheid komt niet met de jaren. (HV) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact® 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731redactie 01640-37?r3. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-1782r Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21920. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-1969. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01 .-.u-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 016544929. Terneüzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 0130-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, @01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Mulder: 'Nieuwe wetten leggen de jagers sterke beperkingen op'. FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP 1 Berensen'De jager kleedt zich de laatste jaren anders'. Van onze verslaggever Bergen op Zoom/Steenber gen - Bij de jagers begint het weer te kriebelen. Morgen .opent het jachtsei zoen. Voor en tegenstan ders van de jacht hebben weer eens aanleiding om elkaar in de haren te vlie gen. Wie met jachtopziener Rob Mul der uit Steenbergen wil spreken, moet tevoren drie keer melden dat het niet over de positieve en negatieve, kanten van de jacht zal gaan. Want anders volgt een preek van gemakkelijk een paar uur over nut en noodzaak van de jacht. Maar Mulder heeft nog wel wat meer op zijn lever. De opheffing van de veldpolitie. irv( Als toezichthouder van drie zo genoemde wild-beheerseenheden van samen ongeveer 10.000 hec tare in Steenbergen en omgeving waren de mannen van de veld politie vaak zijn bondgenoten, bijvoorbeeld bij de jacht op stro pers. Maar na de reorganisatie bij de politie is het toezicht op de zoge noemde 'groene wetten' toebe deeld aan de gewone politie. Mulder: „En dat is te merken ook. Het stropen neemt weer hand over hand toe, zeker in de wildbeheerseenheden die geen jachtopziener hebben. De stro pers kennen wat dat betreft pre cies de witte vlekken. Bij de gewone politie heeft de stroperij geen enkele prioriteit. Dus daar kunnen de stropers gewoon hun gang gaan." Op zijn eigen werkterrein heeft Mulder wel de rugdekking van de politie; „Ik hoef ze maar. op te roepen en ze zijn er. Maar ze hebben natuurlijk niet de toege sneden kennis en het geëigende materieel om stropers te kunnen betrappen." Niet alleen het wegvallen van de veldpolitie werkt volgens Mulder de stroperij in de hand: „Er is meer. Nieuwe wetten leggen de jagers sterke beperkingen op. Dus neemt de neiging af om nog er nog een dure jachtopziener op na te houden voor die anderhal ve haas die nog geschoten mag worden. De werkgelegenheid on der jachtopzieners loopt terug en dus ook het toezicht op polders en velden. Daar komt bij dat er een soort sanering plaatsvindt van onbezoldigde opsporings ambtenaren. We moeten alle maal een cursus gaan volgen. Het lijkt verdacht veel op een ontmoedingsbeleid. Daarmee wordt een slechte zaak gediend, aldus Mulder: „Jacht opzieners letten heus niet alleen op wild en stropers als ze door de polder rijden. Wij signaleren en melden ook het illegaal stor ten van vuil en lopen zo nu en dan bijvoorbeeld ook nog wel eens een gestolen auto tegen het lijf." Met Mulder, lopen we binnen bij de jachtsportzaak van Louis Be rensen in Bergen op Zoom. Niet alleen de winkelnering is in schutkleur, het hele interieur ademt de sfeer van het veld. Bfrensen verkoopt en onder houdt jachtgeweren, maar affi cheert zich zeker niet als wapen handel. De dubbelloops geweren nemen ook maar een bescheiden plaats in, temidden van jagers hemden, -jassen, -laarzen, -broe ken en talloze lokeenden. Vol gens Berensen kleedt de jager zich de laatste jaren anders: „Vroeger was het vaak wat Duits. Een hoedje met een veer, een uniform-achtig jasje, toeters en bellen. Nu heeft de Engelse snit de overhand. Veel gewaxte katoen. Functioneel en praktisch hebben de overhand. Het is ook niet zo dat hier uitsluitend ja gers kleding kopen. Voor ieder ander is het goed spul voor in weer en wind. Rob Mulder: „Dat tijd dat de jager rondliep in een militair jack uit de dump en een paar laarzen van een paar tientjes uit de dump behoort definitief tot het verleden. Ook wat de wapens betreft zijn er enkele verschuivingen te note ren. Bij de meeste moderne ge weren liggen de twee lopen niet meer naast elkaar, maar onder elkaar. Het maakt de wapens beter hanteerbaar, zeker bij de 'jacht' op kleiduiven, voor veel jagers een belangrijke neventak. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN Een andere verschuiving is jachtgeweren meer en meer uit Japan komen en steeds minde vaak uit het jachtgewerenlan: bij traditie, Italië. Louis Beren sen: „Ik schat dat het nu S fifty is. In Engeland maken hele mooie geweren, van top tol teen met de hand. Die zijn gi gantisch duur. In Nederland isei amper markt voor. De Neder landse jager is vooral praktiscl ingesteld." Sinds begin vorig jaar is, uit milieu-oogpunt, loodhagel ver boden. Sindsdien schieten jager met ijzer of bysmuth. Berensen: „Dat heeft een paar complica ties. Niet ieder loodgeweer is geschikt om met ijzer te schie ten. Bysmuth kent dat prol niet, maar bysmuth is al drie keer zo duur als een lood Als je een paar honderd p nen per jaar verschiet, scheelt dat een hoop." Door Jan Greyn Ze hadden veel plezier sa men. De financiële beschou wingen waren koud een half uur bezig of het duo Gerrit Willem (minister Zalm en staatssecretaris Vermeend) had al meer met elkaar ge sproken dan hun voorgan gers Kok en Van Amelsvoort in vier jaar en acht maan den. Zoveel als Zalm lacht, somber de Kok en zoveel als Vermeend uitdoktert, prakkizeerde Van Amelsvoort. De top van het ministerie van Financiën heeft een vrolijk heidsinjectie gekregen met het aantreden van het tweetal, dat al allerlei bijnamen kreeg. Ver meend wordt ervan verdacht een enkele bijnaam zelf ingesto ken te hebben, want de public relations zijn altijd al in goede handen geweest bij hem. Van zichzelf vertelt de staatssecere- taris dat hij ook 'Tom Poes' (die van 'verzin een list') wordt ge noemd. Zo zouden Zalm en Vermeend samen in de wandeling 'de smarties' heten, niet alleen om dat ze zo slim (smart) zijn, maar ook omdat ze smartiekleurige en dus felle jasjes dragen. Maar Gerrit Zalm draagt - waarschijnlijk sinds hij ambte naar op Financiën werd in de jaren zeventig - voornamelijk donkergetint grijs. En Ver meends jasjes hebben wel kleur, maar werden nimmer in Fleuril gewassen. Een andere mystificatie. Het duo zou hordes ambtenaren uit sparen door zelf alles uit te rekenen op hun personal com puter. Maar het geval wil dat Gerrit Zalm nauwelijks in staat is een stuk tekst af te scheiden via een tekstverwerker, des te beter via een vulpen. Dus misschien wel een wizzkid, maar dan toch ze ker niet achter een toetsenbord. Toch is de faam van Zalm en Vermeend het tweetal ver voor uit gesneld. En niet helemaal zonder reden. De financiële be schouwingen die déze week in de Kamer te horen waren, ver liepen soepeitjes vooral ook om dat de twee bewindslieden soe pele geesten hebben. Bovendien hebben ze het geluk dat de economie aan het aantrekken is en dat levert alleen maar mee- vallers-in-het-verschiet op. Zalm heeft het voordeel dat hij mag toezien op het verdelen van welvaartseffecten; dat is heel wat anders dan de haast panie kerige periode waarin minister Kok de baas was op Financiën. Uiterst ontspannen en met veel lachsalvo's presenteerde Gerrit Zalm zich deze week aan de Kamer. Deskundig, relativerend en vooral weinig partijpolitiek. De voormalige directeur van het Centraal Planbureau kent de rijksfinanciën als zijn broekzak, misschien zelfs beter. Als een kamerlid hem poogt te verras sen met theoretische vergezich ten over de staatshuishouding - zoals PvdA-professor Van der Ploeg deed - kan hij daar ui terst alert en ter zake op reage ren. De stapels papieren met ambte- narenteksten gebruikt Zalm al leen om zijn gedachten en de richting van zijn antwoord te bepalen. Het zal onwennigheid in het parlementaire debat zijn geweest dat hij nog vaak letter lijk teksten voorlas, maar hij gaf er vaak een onmiskenbare 'Zalmse' draai aan, gevolgd door een even Zalmse keellach. En als hij een kamerlid iets snaaks toevoegt, knijpt hij even beide ogen dicht, alsof hij ver geving vraagt voor zoveel bru taliteit. Zalm en Vermeend vermaakten zich zeer achter de regeringsta fel. Vooral de grappen en grol len van CDA-Kamerlid Gerrit Terpstra brachten het tweetal tot een uitbundig gieren. Maar ze verzuimden niet degelijk ant woord te geven op vragen van kamerleden, helder en compact, zonder (nog?) partijpolitieke omwegen. De WD-minister permitteerde het zich zelfs om zijn partijgenoot De Korte - die voorheen een permanent ge vecht met Kok leverde - subtiel te jennen; en dat is toch een beetje tegen de mores in. Zalm relativeerde zijn eigen ge zag en functie vanaf het begin. „De geest is gewillig, maar het" vlees zwak," aldus omschreef hij zijn werk als schatkistbewa ker. Hoe sterk zal Zalms vlees zijn als er vele miljoenen in de schatkist stromen en zijn colle ga-ministers tegelijkertijd met begrijpelijke en nuttig claims op uitgaven komen? Zalm weet wat hem boven het hoofd hangt: „Meer dan de zeven plagen van Egypte." Vlak voor het debat nam Gerrit Zalm zijn staatssecretaris - Vermeend vertelde het de Ka mer - even mee naar de ijzeren schatkist die op hun gang ten departemente staat. „Kijk Wil lem, dat is de schatkist. Hij is leeg. Niet vergeten als we straks in de Kamer zijn." Vermeend vond 't zelf een leuke anekdote. Maar Kamerlid Rabbae (Groen Links) meende zich toch te her inneren dat Zalm nog onlangs verklaarde dat de sleutel van de schakist kwijt is. Hoe kun je dan controleren of de kist ook leeg is? „Door er op te kloppen. Dan hoor je dat er niks inzit," zei Vermeend. Het tweetal had het niet meer. Ze gierden 't uit. En het over heidstekort werd ook groter. Door Jan Bouwmans De jonge Nederlandse priesterstu dent Sebastiaan is nog vreemd in Rome als hij op de pauselijke uni versiteit waar hij studeert, de Ne derlandse priester Hans ontmoet die daar al een paar jaar kerkrecht studeert. Hans neemt Sebastiaan op een van die heerlijke Romeinse herfstavonden mee naar het Nederlandse College waar hij woont. Een medestudent raadt Hans af om Sebastiaan een rondleiding door het huis te geven, want hoewel rector Mus- kens afwezig is, is de kans groot dat ze gezien worden en dat het dan wordt doorgebriefd aan de rector. Hans neemt het risico. Vanaf de zolder ziet Sebastiaan in de tuin lichtjes en fakkels. Studenten van het college hou den er die avond met wat vrienden een tuinfeestje. Hans introduceert er Sebas tiaan. Vrouwen ontbreken. Sebastiaan ziet op een gegeven moment dat een van de aanwezigen, ene Peter, zich verderop in de tuin nogal opwindt. Hans tracht hem te kalmeren. Dat lijkt gelukt. Er is punch, wijn en kaas en op de muziek wordt wat gedanst. Maar de jongeman, ook een Nederlandse pries terstudent, is ineens toch vertrokken, de poort met een knal achter zich dicht trekkend. Als Sebastiaan Hans ernaar vraagt, krijgt hij te horen dat Peter ontdaan was over het gezelschap. Er waren alleen maar nichten. Dat vond hij niet alleen niet leuk, maar vooral een schan de voor de kerk. Die schande zit Peter zo hoog, dat hij contacten opneemt om de zaak op hoge Vaticaanse burelen te krijgen. Met dit fictieve tafereel begint Volks krantjournalist Henk Müller zijn boek 'Homo in de Heer' over homoseksuali teit in de R.K. Kerk. Het bevat de ingrediënten waar het in de rest van zijn verder nonfictieve boek in de grond van de zaak over gaat. Een kerk die homoseksualiteit verwerpelijk acht, maar waarvan de clerus intussen steeds homofieler wordt. Dat blijkt een explosieve combinatie. Zie de affaires die de afgelopen paar jaar hebben gespeeld in de Nederlandse ■katholieke kerk, waarbij homoseksuali teit de rode draad was: de affaire bis schop Bar en de affaire seminarie Rol- duc met in het kielzog de val van bisschop Gijsen. Tijdens de affaire Bar speelde de Volks krant een prominente rol in het onthul len van de werkelijke achtergronden, daartoe toen in staat gesteld door de vroegere bisschop van Rotterdam in hoogst eigen persoon. Wie denkt in Müllers boek het naadje van de kous te zullen vinden, wordt echter teleurge steld. Opzienbarend aan het boek is alleen de foto op de omslag: een vrien- Mgr Bar FOTO ANP denpaar, naakt, waarbij de ene vriend met zijn linkerhand tegelijkertijd een gouden kruisbeeldje en de stijve penis van de ander omklemt. Müller komt in zijn boek uitvoerig terug op het aftreden van Bar, de val van Gijsen en de affaire Rolduc. Naast de hoofdrolspelers die bekend zijn, ko men in het boek anonieme zegslieden en bronnen aan bod. Die vertellen onder meer dat de beruchte lijst met wie bisschop Bar homoseksuele relaties zou hebben gehad, is aangelegd door de psycholoog dr. G. van den Aardweg, onder meer docent op het Bossche St. Jansseminarie. Deze man verkondigt nog altijd dat homoseksualiteit een te genezen ziekte is, reden waarom bis schoppen als Ter Schure, Bomers en Simonis graag zijn hulp inroepen. Maar Müller doet meer dan de affaires nog eens goed op een rij zetten. Hij heeft uit verder anonieme monden op getekend hoe het momenteel onder de clerus en op de seminaries en convicten gesteld is met homoseksualiteit, hij be steedt een hoofdstuk aan de recente leerstukken over homoseksualiteit en de rol daarbij van de Duitse kardinaal Ratzinger en laat daarop de theologen Schillebeekx en Beemer commentaar leveren. En het Werkverband van Katholieke Homopastores komt ruim schoots aan bod. Volgens het boek worden de seminaries en convicten tegenwoordig in meerder heid bevolkt door homo's. Relaties blij ven niet uit, verbroken relaties even min, met alle problemen vandien. De homosfeer zou hetero-priesterkandida ten steeds meer weghouden. Ook onder de aalmoezeniers in de krijgsmacht zouden de homo's oververtegenwoor digd zijn. 'Kees', ex-legeraalmoezenier en vriend van de mr. drs. Herman Jansen die kardinaal Simonis anoniem van de ge ruchten over Bar informeerde, vertelt dat onder bisschop Bar het bisdom Rotterdam te zeer een roze bisdom geworden, en dat was de bijl aan 4 wortel van zijn vertrek. De verdienste van Müllers boek is ter dat het door alle verhalen en ano nieme getuigenissen heen laat zien tof homoseksualiteit in de katholieke kerk kan fungeren als breekijzer en als een moker om onwelgevallige pastores bisschoppen uit te schakelen. Voor de oerconservatieve, reactions® katholieken behoort zedenverwildering tot de belangrijkste oorzaken van hel verval van de kerk en een schrijnen» symptoom daarvan is voor hen de tok; rantie tegenover homoseksuelen. Zi) maken dus jacht op wie zich in (leiding van de) kerk verdraagzaam toont. Daarnaast is er onder gelovigen cleruk een kloof ontstaan tussen leer leven. Er gebeurt wat niet mag. Da leidt, zeggen anonieme slachtoffers11 het boek, tot een dubbele moraal, p code die homoseksuele pastores, bis schoppen en kardinalen krijgen inge prent, luidt: „Je hebt de wet, je hebt biecht en je houdt je mond." Maar bij elkaar vormt het een expl mengsel, dat tot ontploffing kan w»r; den gebracht. Dan heb je het schandam en dat betekent het einde. De 1® wordt in het kruitvat gestoken als rekeningen te vereffenen vallen, vaak ook nog door homoseksuele pasto res die aan zelfverachting blijven lijd® Van onze redactie binnenland Den Haag - Koffieshops moe ten voortaan beschouwd wor den als horeca-gelegenheid. pie zaken waar soft drugs worden verkocht moeten dan aan even strenge eisen vol doen als cafés en kunnen zo strenger aangepakt worden. Ook kunnen gemeenten zo het aantal koffieshops beter in de hand houden. Dit advies hebben de procu reurs-generaal (de hoogste bazen van justitie) gisteren de officie- I Den Haag (anp) - Het conflict politie is voorlopig de wereld landse Zaken slikte gisteren zaterdag zes politiekorpsen tq curatele te plaatsen. Dijkstal gaf de betrokken korp sen 'nog enkele weken' de tijd om de begroting voor 1994 slui tend te maken. Namens de korpsbeheerders en de Raad van Hoofdcommissarissen hebben burgemeester D'Hondt van Nij megen en korpschef Brand van de regiopolitie Haaglanden de Den Haag (anp) - Hulporga nisatie Artsen zonder Gren zen voelt er niets voor in de hulpverleningsprojecten me dicijnen te gebruiken, die nu nutteloos in Nederlandse keukenkastjes blijven staan. Volgens een woordvoerder is het initiatief daartoe van de nieuwe j stichting Apothekers zonder I Grenzen eerder een belasting voor de hulpverleners dan een welkome aanvulling. De stichting Apothekers zonder j Grenzen wil in Nederland onge bruikte medicijnen gaan inzame len, en die aanbieden aan landen I in ontwikkelingsgebieden. De organisatie zegt in het Pharma- ceutisch Weekblad dat ze niet alleen tijdens noodsituaties me dicijnen wil aanbieden, maar pok in de periode daarna. De stichting roept apothekers op mee te werken aan een onder zoek naar de mogelijkheden om; niet-gebi*ikte medicijnen teil verzamelen, te keuren en te ver zenden. In Nederland blijft een onbekend percentage medicijnen ongebruikt, waarvan slechts een! klein deel naar de apotheek» wordt teruggebracht. De apothe kersorganisatie KNMP verricht I momenteel een onderzoek naar de omvang van niet-gebruikte| medicijnen. Marineblauw en legergroen keurslijf van het ministerie v samen in een gedwongen hu samenleving allerminst. De ge vindt het aan den lijve. De nieuwe chef van de Defe Nederland, ligt onder vuur van se Officieren Vereniging, in ho club, verwijt Van den Breemen de bezuinigingswoede van h< daardoor in de kou te laten st< op wie de officieren-belanger marine moet het ook ontgelder een lobby proberen onder de bt Van den Breemen is marinier, uit die hoek sinds mensenheu krijgsmacht de land- of luchtrr net iegerkader dwars. In die kri traditionele animositeit met de kleine onderdeel tegelijk de e succesvol is in de Haagse circ dat Den Helder in krijgsmach daarbij op dat de staatssecre burgemeester van Den Helder, net is begrijpelijk waarom de schiet. Het zijn echter ongerichte projf tegenstelling tot zijn voorgani moeilijk weer op de brug te bl luist bij nacht en ontij is een be van den Breemen heeft zich n 9en neergelegd, maar wel als te zullen gaan wat er van de kan worden en hoe. Zijn baas, heeft het gisteren opnieuw bev L>e Nederlandse Officieren Ver als een niet serieus te nemen zen. De positie als militaire arr voorzitter Stuiver, een kolone geschoten, want zelfs een rus dat van een stammenstrijd sle worden.

de Stem | 1994 | | pagina 2