Amerika doet 'het' eens per week Privé V DIENST" >53/236255 At random: almaar wisselend bladen-abonnement Nostalgische expositie 'Romantische Scheepsreizen' EET wijzer 06-96.88 06-96.80 Blad i-Magazine richt zich op de nieuwe communicatie Kunstzinnig koken (5) doorschakelen direct contact Gratis telefoonsex voor vrouwen 06-4366 of 4622 Escort He She HEB ïformatie en tarieven: 3r)schilder '6-236253/236255 t De Wolf tel 076-143553 /aliteit biedt? 6-236253/236255 pESTEM SURPLUS f:2 Erfgenamen Vooroordelen Misplaatst Uitkomst van seks-peiling in Verenigde Staten is niet erg opwindend Omvangrijk Aids Verwenreizen Grote vraag DE BUITENDIJK Dag loof Champignons a la Provencale Gevulde paprika's op zijn Spaans 94 J(* LIVE-sex! nyniw' vrouwtjes, direct aparti ven hun adres en t~i -J 2e' jwijeb, airect apart" ven hun adres en tel nr 06-34035080 (SQ^J RIJPE vrni i\A/arUTT~ r~-~ ons uu-u-ruuouou igUgpW VOLRIJPE vrouwërrz^r- anoniem, niet-commercS sexkontakt 06-9656 7Rrpl SNEL 't bed in rniT^ lekkere meid? Bel dan n sda 06-9695 slechts 75cp^ REAGEER! op dTli^g vrouwen bel de vernieuwd! afspreeklijn 06-9696 TScpn! NIEUW! Sexdoorschakèfc Vrouwen willen direkt bel nu: 06-9.750 (75cpm) RIJPE vrouwen zoeken jon gens voor een slipperti(1 06-9760 (75cpm) Aktieju 1 DIREKT een lekkere"^ aan de lijn, vraag haar tel nr.! Bel 06-97.95 (75cpm) ZIN in n wip? bel diTgS*" lige dames direkt: or-qh 77 (75 cpm). RIJPE vrouwen wiiièïTsèJ kontakt (niet commercieel: 06-98.90 (75cpm) ZOEK je rijpe vrouwen voor sexkontakt? (niet commer cieel) 06-350.266.59 (igpm) homokontakteKFI^; je 'n lekkere hete jongen' Gaydating 06-9518 (75Cpmi PRIVE-telefoonnummers van hete meiden thuis? Bel nu 06-9536 (75cpm) SM-kontakten: direkt apart met meester of dienaar, bel nu: 06-95.37 (nu 75cpm) (nu 50cpm)HOMO-DIRECT: 06-9538. Snel heet gay. sexcontact. Anoniem! SEXGESPREK mëT~hète vrouw, alleen voor jou 06-9566 (75cpm) (NIEUW! 75cpm) Rijpe vrouwen willen sexkontakt (niet commercieel) 06-9.567 LET op! Blind date via de telefoon. Direkt apart, leuke meiden, 06-95.95 (75cpm) DIREKT apart met 'n leuk meisje (18+). In prijs ver- laagd! Bel: 06-9600, 75cpm Naar dames thuis door het hele land 24 u/p.d. 100 c.p.m. met dames uit heel Nederland. Geheel Privé thuis doorgeschakeld. 24 u/p.d. 100 c.p.m. mannen bellen voor 1,- p/m telefoonsex 06-9713 super sex 06-9716 sex direct 06-9718 sexcontact 06-9635 sex plezier voor 2 06-9894 live sex 06-320.325.00 regiosex 06-320.325.92 ROOSENDAAL, 2 vr. ontv. privé ma. t/m vrij. Iedere vr. aktieprijs. Tel. 01650-58051 Eenzame hete vrouwen zoeken anoniem-sexkon- takt Bel 06-9511 (75cpm) Klundert zelfde Tel. ander adres Privé en fotoboek 11- 22u 01682-2167 dame gevr Bekend van Lief Leed 01184-70705 ass gevr. i« ENBESCHERMING BREDA £0' 076-712712 076-222590 'ER EN JONGERENTELEFOON 06-0432 iUKLACHTEN (STADSGEWEST BREDA): 076-205205 DERS VOOR MOEDERS 06-0228070 IALE OMBUDSMAN 070-3563563 G BREDA 076-241000 7ILUGERSWERK BREDA, 076-215744 k van Dagblad DE STEM zorgt ervoor dat uw klanten eken naar de informatie over onder deze rubriek is simpel. EVERKOOP DE STEM Bent u de en In deze tijd??? Laat het onze entiele klanten, weten door een r deze rubriek te plaatsen. LEVERKOOP DE STEM sine zelfstandige zoekt nog dakgoten om schoon te maKg_ at snelle service heeft en eer ilang dat mensen uw boodschap snst is dè manier om uw k^n de informatie over uw bedrijf LEVERKOOP DE STEM VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 Door Lout Donders Veel mensen kennen het pro- bleem. Je hebt wat abonne menten op tijdschriften maar je hebt het ook druk, druk, jruk. Dus blijven van tijd tot tijd die tijdschriften in het cel lofaan, om na een paar weken ongelezen met het oud papier mee te gaan. Of ze gaan op de stapel: 'nog 'ns keer lezen', wat er vaak niet meer van komt. Öf het aanbod in de kiosk is zo groot dat je door de bomen het bos niet meer ziet. Filmmaker Martin Lagestee uit Amsterdam heeft daarvoor een oplossing bedacht: At Random. het nieuwe keuzeabonnement. Het is simpel. Het pakket van At Random bestaat uit vier weekbla den (VN, HP/De Tijd, De Groene, Time) en zeven maandbladen (El- le, Quote, Esquire, Avant Garde, Penthouse, Elle Wonen en Opzij). Wie een abonnement neemt op At Random moet drie weekbladen en zes maandbladen uitkiezen. Maandelijks krijgt de abonnee dan drie verschillende weekbla den en (elke maand een ander) maandblad in de bus. „Nieuw in Nederland? Neen, nieuw in de wereld. We zijn ook bezig in een groot aantal andere landen," zegt initiatiefnemer La gestee. „In mijn vak moet je goed geïnformeerd zijn en dus veel le zen. Op zaterdag dus even snel naar de kiosk waar je inmiddels tegen een wand van tijdschriften aankijkt. Je weet niet wat je moet kiezen, je koopt er teveel en komt er nauwelijks aan toe om ze alle maal te lezen. Zo kwam ik dus op het idee." De meeste tijdschriftenuitgevers waren enthousiast en werkten mee, behalve de grootste, de VNU Tijdschriftengroep. Theo Bouw man, voorzitter van de directie van de VNU Tijdschriftengroep, zegt daarover: „Wij vinden het dus niet zo'n goed idee. En als we het wél goed zouden vinden, zou den we het met onze 34 tijdschrif ten zelf doen." Ondanks de afwezigheid van VNU-tijdschriften als Playboy, Avenue Box, Cosmopolitan of Nouveau, heeft At Random in middels na één week adverteren zo'n 75 abonnees, die 247 gulden per jaar betalen. De vergelijking met de aloude leesmap vindt La gestee niet passen: „Die zijn meestal niet actueel. Bovendien mogen onze abonnees hun tijd schrift houden." De kans is groot dat een abonnee nét die week een tijdschrift mist waar voor hem/haar interessante dingen in staan. „Klopt," zegt La gestee, „dat is dus pech hebben, maar het leven is hard.Maar wie met dat probleem zit, kan nog al tijd op zaterdag even naar kiosk. 'Cruise is pure verwen-reis' DoorJohan van Grinsven Het moet voor velen de droomreis van hun leven zijn geweest: de wekenlange boot tocht naar Nederlandsch-In- die. Confetti en serpentines bij vertrek. Luxe en enter tainment aan boord en onder weg exotische havens aan doen. ,Zo'n droomreis per oceaansto mer meemaken kan, al is het in een surrogaatvorm. Oude tijden herleven in het Nederlands Scheepvaartmuseum in Amster dam; daar vindt vanaf vandaag tot en met 5 juni de expositie Ro mantische scheepsreizen, van Holland naar Indië 1900-1940 plaats. De bezoeker van de tentoonstel ling begint zijn reis in het passa gekantoor, daar waar de oude af fiches en folders te vinden zijn. Een winkel toont de tropenkle- ding uit die tijd. Scheepsmodellen van oude oceaanreuzen geven een indruk van de schepen waarop naar In- diè werd gevaren. De route langs nagebouwde hutten, eetzaal, sa lon en promenadedek vertelt over het sociale leven aan boord. Videocopieén van oude films kleuren de hoogtijdagen van het scheepsvervoer verder in. Wie denkt dat het gedaan is met oc ouderwetse scheepsreizen, vergist zich. Cruises zijn de erf genamen van de romantische scheepsreizen van weleer, de tochten naar 'de Oost' en 'de "est Natuurlijk is er tussen vroeger en nu een groot verschil. In het verleden werden passa ges (landverhuizers, ambtena ren) per lijndienst vervoerd en nu gaat het om vakanties op een boot. De cruise kwam er uit noodzaak: he basis onder de passagiers- scheepvaart ('een brug over den oceaan') werd eind jaren vijftig, egin jaren zestig weggeslagen oor de komst van de straalvlieg- nrgen Die waren niet alleen be- rouwbaar, maar ook nog eens veel goedkoper dan de schepen, e scheepvaartmaatschappijen «vamen in de problemen en noesten dus omschakelen. hedendaagse scheepsreizen worden omgeven met hardnekki ge vooroordelen, aldus directeur H°utenbos van reisorganisatie «etours Cruises, in Nederland leider op het gebied van cruises. chique, saai en alleen oor oude mensen. Maar 34 pro- ,Van onze passagiers is jon- dan vlJftig jaar, 60 procent onze passagiers heeft mid delbaar of hoger onderwijs geno ten en 37 procent is gewoon in loondienst. En een derde deel van onze boekers heeft een inko men dat minder is dan 60.000 gulden per jaar." Waarom kiezen mensen voor een cruise? De charme van het varen, de verwachting bij het binnenko men van een onbekende haven, het bezoeken van exotische ei landen, een afvaart bij zonson dergang, het vertrouwde deco rum 's avonds aan het diner en natuurlijk vanwege de rust op zee. Of omdat ze het cliché van de televisieserie 'Love Boat' maar niet van hun netvlies kun nen krijgen. De redenen zijn divers, aldus Houtenbos, maar wie op zoek gaat naar de nostalgie van vroe ger, die vangt bot. Die weemoed is ook misplaatst. Want de scheepsreizen van vroe ger waren alleen voor de elite ook luxe-reizen en dan nog vele malen minder comfortabel dan de huidige cruises. In het verle- Luxe aan boord van een voor oorlogse oceaanstomer. den waren de klasseverschillen aan boord erg groot. Zo was de Nederlandse schrijver E. du Perron - in 1936 op weg naar de Oost - hevig verontwaar digd toen hij onderweg van een Deense naar een Nederlandse maatschappij overstapte en merkte dat zijn Indische bedien de ('onze boy Rasidi') geen eigen hut kreeg, maar aan dek moest slapen en geen koffie of thee kreeg, alleen water, rijst en een stukje vis. Standsverschillen zijn er tegen woordig niet meer. Iedereen krijgt tijdens een van de zes da gelijkse maaltijden hetzelfde eten; iedereen kan aan alle acti viteiten deelnemen. Zelfs de eer ste klas van vroeger was nog niets vergeleken met de voorzie ningen aan boord van de huidige generatie cruiseschepen. Biblio theek, theaterzaal, disco's, zwembaden, sauna's, fitness ruimten, een overladen sportief programma en bioscopen moet er Door Mare de Koninck Washington - Amerikanen hebben over het algemeen een conservatief seksueel ge drag. Hun seksuele relaties zijn meestal langdurig en mo nogaam. Ze doen niet veel aan 'exotische' variaties op de meest gangbare vormen van geslachtsgemeenschap. Ze zijn veelal seksueel tevre den in hun relatie. En ze doen 'het' gemiddeld eenmaal per week. Dat eenmaal per week lijkt nog al zuinig, maar is een gemiddel de dat bij ontleding toch ook meer florisante kanten blijkt te hebben. Zo heeft 41 procent van de gehuwden in de VS tweemaal per week of vaker gemeenschap. Daar staat bijna dertig procent van de volwassenen - inclusief vrijgezellen - tegenover die in het hele voorbije jaar slechts en kele keren of helemaal niet de daad hebben verricht. Een en ander vormt de niet erg opwindende uitkomst van het meest omvangrijke en weten schappelijk verantwoorde on derzoek naar seksueel gedrag dat volgens experts ooit in de Verenigde Staten is uitgevoerd. Het gaat om een studie van we tenschappers van de Universiteit van Chicago, die 3400 Amerika nen uitvoerig schriftelijk én mondeling - onder de waarborg van volkomen anonimiteit - heb ben ondervraagd. De uitkomst spreekt de resulta ten tegen van tal van eerdere studies in de VS die suggereer den dat huwelijkse ontrouw en seksuele experimenten meer re gel dan uitzondering waren ge worden in het land. Veel nuchte re Amerikanen hadden die stu dies - van onderzoekers als Kin- sey, Masters en Johnson, Hite en het blad Playboy - altijd al ge wantrouwd. 'Ons onderzoek be vestigt het gezond verstand dat zegt dat de meeste mensen ge woon de tijd en de energie niet hebben om een baan, een gezin, en tijd in de file te combineren met een hartstochtelijke gehei me relatie', aldus prof. John Gagnon, een van de uitvoerders van het nieuwe onderzoek. Andere bevindingen van de stu die zijn: Negentig procent van de Ame rikanen tussen 18 en 60 jaar heeft gedurende zijn/haar leven minder dan tien sekspartners ge had. Vijftig procent had er vier of minder. Negentig procent van de ge huwde vrouwen en 75 procent van de gehuwde mannen zegt al tijd volkomen trouw te zijn ge weest in het huwelijk. Bijna zeventig procent van zo wel de gehuwde of samenwonen de vrouwen als mannnen is 'te vreden' over hun seksleven. Veertig procent is zelfs 'uiterst tevreden'. Dertig procent van de vrouwen en 65 procent van de mannen be reikt 'altijd of bijna altijd' or gasme bij het vrijen. Vier procent van de vrouwen en negen procent van de mannen zegt ooit een homoseksuele erva ring te hebben gehad. Maar slechts 1,4 procent der vrouwen en 2,8 procent van de mannen noemt zichzelf homoseksueel. In vroegere, minder representatie ve, studies zei vijf tot tien pro cent homofiel te zijn. Vaginale geslachtsgemeen schap is voor zowel vrouwen als mannen veruit de meest populai re seksuele praktijk. Op de twee de plaats in de 'ranglijst van op windendheid' komt 'het zien hoe de ander zich uitkleedt'. Pas op een afstandelijke derde plaats komt 'orale seks'. Van de vrouwen zegt 22 pro cent 'ooit door een man gedwon gen te zijn tot iets seksueels'. Maar van de mannen zegt maar 3 procent ooit een vrouw tot iets gedwongen te hebben. ('We ne men aan dat beiden de waarheid vertellen zoals zij de waarheid zien', zegt mede-onderzoeker dr. Edward Laumann.) De studie concludeert dat aids zich niet snel onder de hetero seksuele bevolking zal versprei den, mede omdat er weinig sek sueel verkeer is tussen diverse cultureel, etnisch en economisch bepaalde groepen. Zestig pro cent van de Amerikanen wordt door een gemeenschappelijke kennis voorgesteld aan een toe komstige sekspartner, die dan ook meestel uit eenzelfde milieu komt in termen van leeftijd, ras, opleiding en godsdienst. Volgens de onderzoekers uit Chicago zijn hun bevindingen een goede weerspiegeling van de werkelijkheid omdat de 3400 on dervraagden lukraak zijn gese lecteerd en daarom representa tief zijn voor de gehele bevol king. Meer dan vier van de vijf benaderden hebben willen deel nemen. Vroegere studies waren vooral afhankelijk van vrijwilli gers die zich meldden om onder vraagd te worden over hun seks leven. Golfend en tennissend onder weg naar de Oost. FOTO'S NEDERLANDS SCHEEPVAARTMUSEUM voor zorgen dat de passagier zich geen seconde verveeld. In de ja ren dertig was een bad in iedere hut niet eens gewoon. En toen dat wel het geval was, werd de kuip nog geruime tijd gevuld met zeewater. Houtenbos: „Een cruise is iets heel anders dan de lijndiensten van vroeger. Maar de stijl en klasse van toen zijn nog wel be waard gebleven. Cruises zijn pu re verwenreizen." Cruises zijn er al vanaf enkele dagen en een paar honderd gul den, maar die vakanties zijn niet te vergelijken met de romanti sche scheepsreizen van voor de Tweede Wereldoorlog. Wel vergelijkbaar zijn de zoge naamde 'wereldcruises' die di verse maatschappijen verzorgen; de Holland Amerika Lijn bij voorbeeld maakt er iedere winter een schip voor vrij. Reizen van zo'n drie maanden, waarbij een groot aantal exotische havens wordt aangedaan en de evenaar diverse malen wordt gepasseerd. Kosten: vele tienduizenden gul den. Deeltrajecten meevaren is ook mogelijk. Het aanbod aan grote tochten groeit ieder jaar, omdat het aan tal cruisegasten ook steeds stijgt (in 1966 wereldwijd 400.000, vo rig jaar zo'n zes miljoen). In de sector 'ouderwets lang en luxe' zijn er bijvoorbeeld cruises - in allerlei varianten - vanuit Am sterdam naar het Caribische ge bied (36 dagen) of zestigdaagse cruises naar Australië/Nieuw- Zeeland. „Dit type cruise is minder hec tisch, langer, duurder ook. Dus meer voor de beter gesitueerden. En ook dat is weer net als vroe ger," aldus Houtenbos. Als nieuwe trend op cruisegebied gelden de cruises naar 'de Oost'; de vraag is groter dan het aan bod. Cruises van Bangkok via Singapore naar Bali bijvoor beeld. „Er zijn daar meer oude bezienswaardigheden dan in het Caribisch gebied. Zeker voor Ne derlanders is het Verre Oosten interessant gezien onze histori sche banden", aldus Houtenbos. De expositie 'Romantische scheepsrei zen' is van 14 oktober tot en met 5 juni 1995 te zien in het Nederlands Scheep vaartmuseum, Kattenburgerplein 1, Amsterdam (nabij Centraal Station). Open: dinsdag tot en met zaterdag 10.00 tot 17.00 uur, zon- en feestdagen 12.00 tot 17.00 uur. Informatie over cruises is te vinden bij elk reisbureau. Opeens is de akker ach ter ons huis bruin. Niet gewoon herfstbruin, maar alsof er een brand heeft gewoed. Het aardappelloof dat er tot voor kort nog mooi, frisgroen bijstond is veranderd in een dorre massa. Zeven hectaren verschroeide aarde. In een week tijd. De aardappe len kunnen de grond uit. Ik zal er de betreffende boer niet hard om vallen. Want voor hem en veel van zijn vak genoten is het anno 1994 de normaalste zaak van de we reld. Toen menskracht nog be taalbaar was ging je met een riek en een mand het aardap pelveld in en was het loof geen beletsel. Maar toen het rooien gemechaniseerd werd, was loof een lelijke hindernis. Sinds mijn vroegste jeugd zie ik de gifspuiten over de akker gaan. Toen, in de jaren zestig, waarschijnlijk ook nog met DDT, het middeltje dat tegen alles hielp. Zelfs tegen men sen. Gif was een wondermid del, de spuit het beste en sim pelste middel om schimmels, ziekten, schadelijke insecten en wat al niet meer om zeep te helpen. Vandaag de dag wordt toch wat anders tegen gif aangeke ken. Hoe onbespotener hoe beter. De consument eist dat en dus gehoorzaamt de boer. Sterker: 's lands grootste krui denier legt zijn leveranciers milieu-eisen op, om bij de klanten in het gevlei te blijven. Toch wil de consument de ui terste consequentie niet voor lief nemen: een slak in de sla, een wormsteek in de appel, een beestje in de bloemkool. Of gewoon produkten met een minder fraai uiterlijk. Het bes te bewijs komt uit de hoek van de wereld van het biologisch- dynamische, dus absoluut gif- vrije winkelcircuit. Het markt aandeel blijft gewoon steken in de marge. Want je moet al heel milieu-bewust zijn om vijf gulden neer te tellen voor een onooglijke, maar absoluut gif- vrije bloemkool. En je moet er ook de centen maar voor over hebben. De overheid laat zich inmid dels ook niet onbetuigd. Het Meerjarenplan Gewasbe scherming - let op de verhul lende naam - moet het gebruik van landbouwgif terugdringen. De landbouw en de industrie die er omheen hangt, kunnen niet achterblijven en doen hun best. Want wat de Duitsers en Door Mariëtte Mulkens sinds kort ook de Engelsen mogen denken over de smaak van onze kasgroenten, gif wordt er amper meer gebruikt onder het glas. Gekweekte, onschadelijke insecten vreten de schadelijke insecten op. Op de akkers wordt ondertussen weer volop, zij het mecha nisch, geschoffeld in plaats van gespoten. En intussen wordt ook serieus gedokterd op het mechanisch verwijderen van aardappelloof. Ik heb me laten vertellen dat die experimenten niet allemaal even geslaagd zijn. Maar ze voegen wel nieu we begrippen toe aan de vol gende uitgave van de Dikke van Dale: loof trekken en loof klappen. Voorlopig gaat het meestal nog met de spuit. In dat ver band kwam ik laatst een ad vertentie tegen in een land bouwblad: 'Met Reglone rooit u 't altijd'. Zes kleurenfoto' geven ongegeneerd het effect weer van het wondermiddel op een aardappelveld, exact het proces dat ik de afgelopen da gen vanuit onze huiskamer heb kunnen volgen. Over de foto van de zesde dag, de dag van de verschroeide aarde, staat m kapitale letters ge drukt 'DAG LOOF'. Zelfs in de kleine lettertjes rept de advertentie niet over de eventuele gevolgen voor het milieu. Wél over het feit dat het loof binnen enkele da gen is afgestorven en kort daarna ook de stengels. En passant wordt ook nog Phy- tophtora, ofwel aardappel moeheid direct stopgezet. Het spul is bovendien binnen tien minuten regenvast. Goei poeier, dus. Ik denk dat we de komende dagen veel rijst en spaghetti eten. Hoewel je nooit weet wat Reglone of zijn concurrent met die pro dukten hebben uitgespookt. Internet, multimedia, interactief. Hot items waaraan de media de laatste maanden zeer veel aandacht besteden. Voor mensen die zich willen oriënteren in deze elektronische wereld, is het nieuwe tijd schrift i-Magazine verschenen. Het eerste exemplaar van dit tien maal per jaar verschijnende blad behandelt onderwerpen als CD-I en CD-rom, videotex, het Internet, interactieve tv. het is bedoeld voor ondernemend Nederland. Informeren, overleggen, kopen en amuseren, ze zijn allemaal aan het veranderen door de nieuwe elek tronische communicatievormen, zegt hoofdredacteur en uitgever Guy Price. „Niet over vijf jaar maar nu, en vooral vanaf nu. We zien ook een hele nieuwe categorie bedrijven en bedrijfjes ontstaan, van infrastructuurbeheerders, marketeers en tovenaarsleerlingen. Daar zouden we graag Lijfblad van willen worden." i-Magazine is voor 16,50 in de kiosk te koop, een abonnement kost 130 exclusief btw. Uitgever is Funda in Deventer. Door Marijke Prins Ik ben de gelukkige bezitter van 'Avonturen met een pollepel' van de dichter/schrijver/journalist J.W.F. Werumeus Buning (1891 -1958). In een tijd dat nootmuskaat en peper zo'n beetje de enige kruiden waren in een modaal Nederlands huisgezin en pa prika nog tot de absolute exotica behoorde, schreef Werumeus Bumng, door Vestdijk venijnig 'die keukenmeid' genoemd, gloed vol over aubergines, linzen en champignons. Werumeus Buning schreef voor zichzelf het grafschrift (waaronder hij overigens niet rust): Hier ligt de man, zoo wordt verteld, die knoflook heeft in eer hersteld en in land, litteratuur en huis weer aardsche geur gaf aan het fornuis Het is moeilijk om een recept van Werumeus Buning te geven, om dat hij zijn receptuur in omslachtige, bloemrijke verhandelingen verpakt. Uitzondering daarop volgt zijn verrassend moderne re cept voor: Daarin is - het kan niet anders - knoflook verwerkt (de schrijver zegt het niet maar ik denk dat hij een 'A pond bedoelt in het re cept): 'De champignons worden rauw en schoongemaakt in tweeen gesneden en dan gemarineerd met een lepel of twee olijfo lie, zout gemalen peper en een teentje gehakte knoflook. Na een uur, of langer, laat men ze, goed afgedroogd, springen in een pan met een laagje flink hete olie; als ze mooi van kleur zijn strooit men er gehakte peterselie over, men perst er wat citroensap over en dient op met gebakken brood.' Een even beknopt en lekker recept voor restjes is: 'Men maakt een vulling van fijngehakt lamsvlees of kip, gaarge- smoorde fijngehakte ui, broodkruim, kruiden, knoflook voor de verstandigen en stoutmoedigen; men vult daarmee de ontsteelde en voorbereide hele pimentos voorzichtig, besprenkelt ze met olie, en maakt ze in een kwartier, twintig minuten gaar in de oven'. Tot slot een citaat dat illustreert wat de kok met 'voorbereide' be doelt en dat tevens zijn wat bombastische, maar sympathieke schrijfstijl illustreert: 'Een hete oven, vuur van boven, bekwaam gehalveerde of aan de steel geopende paprika's op het rooster, en in een minuut of vijf is de huid bruin gebladderd en gebarsten, men haalt ze eraf met een mesje, brandt zich de vinger en doet het de tweede maal beter; de derde keer als de beste Spaanse of Italiaanse dienstmeid. Men kan zich bij kleine paprika's deze moeite besparen, het is overigens een kwestie als bij tomaten, de schil zal u niet vergiftigen, maar ze geeft geharrewar op het bord van uw gast. Het hóórt zonder huid, het is beleefder.'

de Stem | 1994 | | pagina 25