Sur, Kohl gelikt Irak buigt: Grens met Koeweit erkend TONIGHT Anthony® Hartticmv Zeeland wil speciale tolwet voor de WOV Akkoord omroepen op losse schroeven Bergen op Zoom mist investering van 100 miljoen en 80 banen lifOVffOTTEROA ntiaeic dance-acts i *U$(indsurprise) 'Conciërge waakhond tegen geweld op school' Vliegtuig stort neer in Iran: 66 doden Ambulances „iet paraat Vrecle in Noord-Ierland dichterbij RTL-directeur naar Veronica Kunst uit fabriek Design per postorder Japanner wint Nobelprijs Bergkamp niet blij in Oranje Dijkstal bindt in over politie Aannemer zet mensen op straat I3t/mmite GROOTSTE n„rJJJbl ski-happening 'van Nederland Athe Blazer'' Nederlands export-record X 62 DE STEM 134e JAARGANG Temeuzen - De paraatheid van de Zeeuwse ambulances is niet langer optimaal. Dat is een ge volg van bezuinigingen van het gijlt, In Zeeuws-Vlaanderen tempt de ambulancedienst met een financieel gat van zo'n 2,5 t0n, waardoor er te weinig zie kenwagens paraat kunnen wor den gehouden. De problemen spelen voornamelijk in de avon duren en tijdens het weekeinde. (ZIE ZEELAND-Cl Belfast - In Noord-Ierland lijkt de vrede dichterbij dan ooit. Zes weken na het bestand van de IRA, hebben nu ook de protes tantse terreurgroepen UFF en UVF besloten de wapens neer te leggen. Ze hebben er wel bijge zegd die weer op te nemen als de IRA het bestand schendt. ZIE BUITENLAND A4 Hilversum - Bert van der Veer, programmadirecteur van RTL 4, treedt in dienst bij concurrent Veronica. Hij gaat zich bezighou den met de voorbereidingen van de nieuwe commerciële zender. Van der Veer (43) was twee jaar programmadirecteur. „Mijn affi niteit met Veronica, waar ik in 1976 mijn tv-loopbaan begon, en de heren Van den Ende en De Mol bleek te overheersen." HET WEER MIN /MAX. tl 6 VANDAAG IN DEZE KRANT Afbeeldingen van arbei ders, fabriekshallen en respectabele bazen ver dwenen in de loop der jaren uit het zicht. In het Tilburgse Textielmuseum vindt nu eerherstel plaats van het portret 'van iemand die vroeger directeur was' en andere kunst uit bedrijven. zie grote gids - deel d Het Museum of Modern Arts in New Vork bezit niet alleen een enorme kunstverzame ling, maar 09k een winkel waar je design-gebruiksvoor werpen kunt kopen. Voor wie New York te ver is, is er een speciale postorder-catalogus. zie deele INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Surplus deel E Duits geld lokt GE weg Eerst mist, dan mooi Het weer wordt een herhaling ven gisteren. Eerst langzaam optrekkende mist, daarna vrij zonnig. Het kan wel wat nevelig blijven. Stockholm - De Japanse roman- en essayschrijver Kënzaburo Oë heeft de Nobelprijs voor litera tuur gewonnen, heeft de Konink lijke Zweedse Acedemie gisteren bekendgemaakt. Oë is na Yas- unari Kawabata (1968) de tweede Japanse schrijver die de Nobel prijs wint. Hij versloeg kandida ten als Hugo Claus en Cees Noot- eboom. ZIE GROTE GIDS-D4 Milaan - Dennis Bergkamp gaat een gesprek aan met bondscoach Advocaat over zijn positie in het Nederlands elftal. De aanvaller wil niet meer zo 'diep' spelen als tegen Noorwegen. „Dan komt "lijn spel niet tot zijn recht." ZIE SPORT-B1 Den Haag - Het onder curatele stellen van zes politiekorpsen, zoals minister Dijkstal van Bin nenlandse Zaken aanvankelijk ™de, gaat voorlopig niet door. |hj geeft de korpsen nu nog enke le weken de tijd om financieel or de op zaken te stellen. Dat gaan e korpsen proberen. ■ZIE BINNENLAND - A3 Steenbergen - Het bouwbedrijf Monteny in Steenbergen heeft 'entallen werknemers zonder ■metaling van loon op straat ge- Volgens de bonden hebben «J nog drie ton tegoed. Het per- wl c'e b°ns nu Dank net bedrijf geen krediet meer wil geven. De bonden gaan Monte rs faillissement aanvragen. ■ZIE ECONOMIE - A5 Mark toch hoe sterk Van onze verslaggever Bergen op Zoom - GE Plas tics in Bergen op Zoom heeft de slag om een inves tering van honderd miljoen mark en tachtig arbeids plaatsen verloren. Een sub sidie van 23 miljoen DM heeft de nieuwe fabriek naar het voormalige Oost- duitsland gelokt. Volgens directeur U. Wascher van GE Plastics Europe zou het con.cern onder gelijke condities voor Bergen op Zoom hebben ge kozen. Het Nederlandse aanbod haalde echter de tien procent nog niet. Rechtstreekse contacten met de toenmalige minister van Eco nomische Zaken Andriessen mochten niet baten. De betekenis van de investering was groot: de tachtig, hoogwaar dige, directe banen staan in de chemie voor nog eens tweehon derd banen in de omgeving bij onder meer toeleveranciers. GE Plastics en de Duitse chemie- gigant BASF gaan nu samen een joint-venture aan voor de pro- duktie van polybuthylene te- rephthalate (PBT), een hoog waardige thermo-kunststof. De fabriek verrijst bij het chemie- complex in Schwarzheide, dat door BASF wordt geëxploiteerd. De ondernemingsraad van GE Plastics in Bergen op Zoom be treurt dat de investering in (oost- )Duitsland plaatsvindt. Bij het complex in Bergen op Zi- oom ligt al dik vijf jaar honderd hectare GEP-grond te wachten op behoorlijke investeringen. De Nederlandse overheid heeft, zo bleek uit woorden van de toen malige wethouder economische zaken van Bergen Zoom P. Stu art, in die tijd de grond via subsi dieregelingen feitelijk gratis weggegeven aan GE Plastics, in de hoop dat de Amerikaanse mul tinational er belangrijke investe ringen zou plegen. Behalve een kleinere investering in de joint-venture Azdel, die aan dertig mensen werk biedt, heeft GE Plastics echter nog niets met de enorme lap grond gedaan. Vlak na de aankoop maakte de kunststof-fabrikant zelfs bekend miljarden te zullen investeren in Spanje. Later ging onder druk van de recessie ook de rem'op die investeringen. 'Ferme handdruk' Topman U. Wascher van GE Plastics Europe zei al begin dit jaar in De Stem te vrezen dat Ne derland de slag om de nieuwe fa briek zou verliezen. Hij verweet de Nederlandse overheid bij de subsidieverlening Roomser te zijn dan de paus. Hij stelde van de Spaanse over heid veertig en in Oostduitsland dertig procent van de investe ringssom terug te krijgen. „En in Nederland krijg je een ferme handdruk." Wascher zei verder dat de nor men voor subsidies in Nederland achterhaald zijn. Nederland geeft subsidie per arbeidsplaats. Hij wees erop dat de investering voor hoogwaardige werkgelegenheid zou zorgen (belangrijk in de mon diale concurrentiestrijd) en ook buiten het bedrijf een behoorlijke impuls zou betekenen. ADVERTENTIE Bagdad (afp/dpa) - Irak heeft gisteravond ingestemd met een Russisch vredesplan dat voorziet in een erkenning door Bagdad van Koeweit en zijn grenzen. ADVERTENTIES Met deze erkenning, gemeld door het officiële Iraakse persbureau INA, komt Irak tegemoet aan een eis van de VN-Veiligheidsraad. De concessie van Irak volgt na bemiddeling van de Russische minister van Buitenlandse Za ken, Kozyrev. Die sprak gisteren twee uur lang met de Iraakse pre sident Hussayn in Bagdad. Irak weigerde tot nu toe Koeweit als een onafhankelijke staat met eigen grenzen te erkennen. Na de Golfoorlog van 1991 stelden de VN in 1992 een nieuw grens ver loop vast tussen de twee landen. Erkenning van die grens door Bagdad is voor de VN een be langrijke voorwaarde om de sancties tegen Irak, ingesteld na de Iraakse inval in Koeweit in augustus 1990, te heroverwegen. Eerder gisteren maakten de VS bekend dat zij doorgaan met de versterking van hun troepen in de Golf, ofschoon Irak zijn naar het zuiden gestuurde versterkin gen op een brigade na weer heeft teruggetrokken. 30.000 man Amerika beperkt de op te bou wen macht echter tot dertigdui zend man, zei Defensieminister Perry. Terugtrekking kan begin nen binnen enkele weken nadat Irak het grensgebied bij Koeweit heeft verlaten. Wel blijft er voor de naaste toe komst een sterkere Amerikaanse luchtmacht in het gebied, om te verzekeren dat de Iraakse leider de Golfstaten niet opnieuw be dreigt, aldus Perry. Washington wil Irak - om nieuwe Golfcrises te voorkomen - via een resolutie van de VN-Veiligheidsraad ver plichten zijn elitetroepen ver van de grens met Koeweit te houden. mo.mooZ nzm-16 ok'^ - oratyepleiti u-PrfökenS- Van onze verslaggever Hans van den Broek Amsterdam - Conciërges op scholen moeten als toezicht houder ingezet worden in de strijd tegen het toenemend geweld in het voortgezet on derwijs. Bij elk geval van fy siek geweld moet aangifte bij de politie gedaan worden. En voor docenten moeten cursus sen komen om te leren om gaan met agressie. Dat zijn enkele hoofdpunten uit het plan van de grootste onder wijsbond, Abop, tegen geweld op school. Voorzitter Tichelaar pre senteert vandaag dit plan op een onderwijsbijeenkomst in Den Haag. De Abop verzet zich tegen rigoreuze oplossingen als het in stalleren van metaaldetectoren. Ervaringen in Amerika hebben geleerd dat zulke methoden 'geen snars' helpen. De onderwijsbond kiest voor een meer gematigde koers, waarbij het verbeteren van het sociaal klimaat op school voorop staat. Docenten en leerlingen moeten weten wat ze aan elkaar hebben, beide partijen moeten afspraken nakomen. Zo niet, dan moet overtreding van regels conse quent bestraft worden. Docenten zullen ook kritisch naar hun manier van lesgeven moeten kijken. Saaie lessen kun nen vervelen, autoritair optreden van de docent kan leiden tot ver zet. „Het is niet een van de meest populaire bezigheden om hier over te praten, maar toch is dat een van de manieren om te ko men tot wederzijds respect," al dus Tichelaar. En geweld, zowel op als buiten school, moet uit de taboesfeer ge haald worden, mag niet in de doofpot verdwijnen uit angst voor een slechte naam van de school. „Elk geval van geweld is er een te veel. Vooral het thuis lastigvallen van docenten is heel erg. Hem of haar opbellen en weer snel neerleggen, het bekras sen van z'n auto, zichtbaar voor z'n huis lopen." Dat moet een le raar op school kunnen bespreken met collega's, zonder bang te zijn dat hij zelf in het beklaagden bankje terecht komt, vindt de Abop-voorzitter. Nu worden vormen van geweld in veel gevallen niet bij de politie aangegeven, uit angst voor de re putatie van school of leraar. De Abop wil dat de vertrouwens persoon op school, nu veelal aan spreekpunt bij seksueel geweld, voortaan ook open staat voor klachten over ander lichamelijk en verbaal geweld. En dat hij die informatie, hoe vervelend voor dg school ook, doorspeelt aan de on derwijsinspectie. Bovendien pleit de onderwijsbond voor het in stalleren van telefoons in elk klaslokaal, zodat een docent snel 8 710311 000218 VRIJDAG 14 OKTOBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze verslaggever Cees Maas Middelburg - Het Zeeuws provinciebestuur onderzoekt de mo gelijkheid om de Tweede Kamer een speciaal op Zeeland toege sneden tolwet te laten aannemen, waarmee Zeeland toch 200 miljoen gulden btw op de tol tunnel onder de Westerschelde kan besparen. Deze tot nu toe vertrouwelijk ge houden optie wordt vandaag be sproken tijdens de maandelijkse zitting van provinciale staten. „Het is een mogelijkheid, maar er zitten veel zware juridische beren op die weg en of we dat gaan doen, dat moet de politiek dus uitmaken," aldus een zegsman gisteren. De tolwet is een nieuwe kans voor het provinciebestuur, nu het nutsbedrijf Deltan de exploitatie van'de tunnel heeft afgewezen met het argument dat de zaak to taal onrendabel is. Deltan werd als financier aangezocht omdat het dan mogelijk is de btw, bijna een vijfde van de totale kosten van 1,17 miljard gulden, te be sparen. Direct na de weigering vertelde de Zeeuwse gedeputeerde Henne- keij (waterstaat) dat hij ook nog een kans ziet door geld van het ene naar het andere ministerie te sluizen. Dat, of de nieuwe optie over de tolwet, wordt momenteel in bestuurlijk Zeeland als de al lerlaatste strohalm gezien waar het megaproject aan hangt. In principe komt het hier op neer: de overheid irjag op openbare we gen geen tol heffen zonder daar toe apart bij wet gemachtigd te zijn. De Zeelandbrug is een ander ver haal omdat dit geen openbare weg was, toen de tolhokjes er nog stonden. De veren met hun tarie ven zijn ook een ander verhaal, omdat daar aparte regels voor gelden. Als de speciale tolwet wordt aan genomen is het mogelijk de tun nel met overheidsgeld te finan cieren en toch de btw te ontlopen. Maar het vergt nog veel juridisch onderzoek. Duidelijk is bijvoor beeld niet of, als het binnen de Nederlandse wet kan, dit ook in de Europese wetgeving past. Den Haag (anp) - Nederland ste vent dit jaar af op een export-re- cord. In de eerste helft van dit jaar nam de uitvoer toe met 8 procent tot 136 miljard gulden en als dit doorzet zal die over heel 1994 uitkomen op 260 miljard gulden. Daarmee wordt het re cord van 1991 van 248,8 miljard dus overtroffen. Na het recordjaar 1991 viel de export in 1992 licht terug naar 245,9 miljard gulden en vorig jaar ging het weer iets omlaag naar 243,6 miljard gulden. De groei van de export in de eerste helft van dit jaar overtrof overi gens de groei van de import, die met 7 procent steeg tot 125,9 mil jard. Er lijkt dus een groot har> delsoverschot te ontstaan. Door Anja van den Akker Hilversum - De overeenkomst tussen Veronica, Endemol en de publieke omroepen staat onder zware druk, nu de meerderheid van de omroepvoorzitters op het laatste moment ernstige be denkingen heeft gekregen. Struikelblok is het vrijgeven van programmmagegevens aan het commerciële Veronica. De Duitse bondskanselier Kohl gaat een spannend verkiezingsweekeinde tegemoet. Zijn afbeelding op eem mega-poster in Düsseldorf is in ieder geval gelikt, door koeien. Maar is-ie dat ook bij de kiezer? foto epa Teheran (afp) - Een Iraanse Fokker-28 met 66 mensen aan boord is gisteren tijdens een binnenlandse vlucht neerge stort. Alle inzittenden, 59 passagiers en zeven .bemanningsleden, zijn om het leven gekomen, aldus de Iraanse burgerluchtvaart-orga- nisatie. Volgens het Iraanse pers bureau IRNA zijn de resten van het vliegtuig gevonden in berg achtig gebied 300 kilometer ten zuiden van Teheran. De Fokker van de binnenlandse maatschappij Asseman onder hield een lijndienst tussen Isfa han en Teheran. Het vliegtuig verdween 35 minuten na vertrek van het radarscherm. Het is het derde vliegtuig binnen twintig maanden dat in Iran is veronge lukt. De twee eerdere ongelukken kostten aan 151 mensen het le- De NOS-bestuursvergadering van vandaag, waarop het besluit tot samenwerken zou vallen, is gisteravond afgeblazen. Veroni ca, dat inmiddels contractueel aan Endemol vastzit, overweegt juridische stappen. Dat bevestigen woordvoerders van de publieke omroepen en an dere betrokkenen, die niet willen worden genoemd. Vooral uitge ver VNU is volgens hen een machtige partner in wat wordt omschreven als 'het grootste pact uit de omroepgeschiedenis'. Deze overeenkomst bestaat uit drie pijlers: Veronica mag delen in de exclusieve sportrechten van de NOS, de publieke omroepen garanderen voor 70 tot 80 mil joen gulden per jaar bij Endemol af te nemen. Bovendien zijn zij bereid het monopolie op de om roepgegevens op te heffen. Hinderpaal is nu het vrijgeven van deze programmagegevens aan Veronica, zodat zij haar pro grammablad - goed voor 18 mil joen gulden winst per jaar - kan blijven uitgeven. RTL kan volgens de mediawet en de auteurswet verstoken blijven van deze gegevens. Maar de pu blieke omroepen vragen zich af welke zekerheid ze hebben dat dit ook in de toekomst zo blijft. Ze willen daarover keiharde ga ranties van de politiek. „De publieke omroepen weigeren hun lot zomaar in handen van de politiek te leggen," aldus de Avro, KRO en NCRV, die zich ge steund weten door de Tros en de VPRO. Ook de VNU heeft, volgens een woordvoerder, ernstige beden kingen, vanwege haar belangen in de omroepgidsen van Avro, KRO, NCRV en Vara. VNU is voor 25 procent aandeelhouder in de bladen van Avro, KRO en NCRV en verzorgt de adverten tie-acquisitie. Ook voor Vara's TV Magazine. Dit in ruil voor de afspraak niet zelf een omroep blad te lanceren, bijvoorbeeld voor RTL. VNU is namelijk voor 38 procent aandeelhouder van RTL. Dit commerciële station heeft ju ridische stappen aangekondigd zodra Veronica de gegevens wèl krijgt en RTL niet. Ook Veronica wil desnoods via de rechter de programma-gegevens van de pu blieke omroepen afdwingen. Met een dergelijk besluit valt of staat het publieke bestel. Pro grammagegevens zijn nodig om een radio- en tv-gids te maken. Iedere abonnee is automatisch lid van de betreffende omroep en le den vormen weer de basis voor een omroepvergunning. ongeregeldheden kan melden. Het geweld in de samenleving neemt toe, en dat heeft zijn weer slag op het onderwijs. Tichelaar verklaart die toename uit het meer en meer verdwijnen van so ciale controle. „Die sociale con trole moeten we in ere herstellen om de geweldsspiraal te doorbre ken. En dat moeten we samen doen. Niet alleen de mensen bin nen de school, maar ook daarbui ten." De wijkagent, de leerplicht ambtenaar, hulpverleners, alle maal kunnen en moeten ze hun steentje bijdragen, aldus de voor zitter. Voor de conciërge ziet de Abop een rol weggelegd als toe zichthouder. Hij of zij kan in de gaten houden wie allemaal de school binnenkomt, leerlingen tijdens tussenuren op hun gedrag wijzen. Maar, waarschuwt Tic helaar, 'de conciërge mag geen bufferfunctie gaan vervullen, met als gevolg dat alle agressie op hem afgewenteld wordt.' i m ERLAND Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam:1 Adres: Postcode:..Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: o kwartaal automatisch bank/gironr 84.70 Adres: Postcode:. Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. l_i E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT IEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1