cJe verhongert er geen 18 miljoen voor één Saddam' Inkri: Het extraatj feSsSsT 5aS=S: Luk Brusselaers verdedigt het Iraakse volk Gewoon doorgaan met Helmut Kohl of 'een andere republiek'? -DE STEM- Te vroeg en o DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Overheidsgeld Bossen Advocaten Dieren Duitsers zondag voor de keus bij Bondsdag-verkiezingen: Vermindering v Deze week alleen DESTEM DONDERDAG 13 OKTOBER 1994 Al DE STEM NAAR aanleiding van uw be richt van 7 oktober inzake het RWS-rapport waarin de TGV bij de RBT-veiling on dergronds zou moeten, wil ik opmerken dat de overheid voortdurend klaagt over 'geldgebrek'. Telkens weer klinkt 'hoe kunnen we bezui nigen' i.p.v. wat is rechtvaar dig. Op alles wordt bezuinigd behalve op belastingen en overheids-stokpaardjes. De oorzaken zijn: de be moeienis met de economie maakt de overheid partijdig, waardoor haar rechtstaak on dergeschikt wordt aan eigen belang! Het resultaat is een inefficiënte verburocratiseer- de economie en een immorele wetgeving die rechtsongelijk heid bevordert; het uitdijende overheidsapparaat leidt tot toenemende geldbehoefte hetgeen, gezien de hoge be lastingdruk, continue groei van het BNP vereist; de derde oorzaak berust op een vrij algemene menselijke eigen schap. Stel, u wint de hon derdduizend. Allereerst kijkt u of het bedrag klopt. Vervol gens koopt u datgene wat u al zolang wilde hebben. Wat overblijft zet u op de bank als 'appeltje voor de dorst' en als er tenslotte nog een gulden overschiet, bent u bereid deze met een royaal gebaar aan een goed doel te besteden. Deze eigenschap is ook onze overheid niet vreemd. Van het geschonken belastinggeld wordt steeds minder herver deeld. Want ach, de eigen-be hoeften zijn zo groot. Aow'ers, gehandicapten, wao'ers, studenten, bijstand trekkers enzovoorts kunnen best met ietsje minder toe. Ja, misschien kunnen zij zelfs wel van de wind leven. Mogen de vele miljarden voor de TGV, Betuwelijn of Schip hol weggehaald worden bij aow'ers of gehandicapten? Waarom bekostigt de over heid dit uit belastinggeld? Als het bedrijfsleven dit zelf be kostigt, kan een onpartijdige overheid er op toe zien dat alles, zoals geluidsoverlast, schadeloosstelling, milieu-as pecten op een rechtvaardige wijze zijn beslag krijgt. En tenslotte: overschrijden bu reaucratische projecten niet per definitie de kosten? Insi ders zeggen vaak met een knipoog: „Zet de overheid aan het stuur, dan worden de kosten vier keer zo duur." Oosterhout KèesNoltee ALS JE het kranteartikel lees., in de Stem van 7-10-1994, dat Suriname, een land dat nog steeds hulp ont vangt uit Nederland, grote delen bos verkoopt, vraag ik me af wat voor regeringen wij altijd hebben. Waar blijft het geld voor ontwikkelingshulp? En dan vind ik vandaag ook nog een brief in de bus of ik even 30 wil storten aan het WNF om de natuur in stand te houden. Onze eigen rege ring vindt goed dat men bos sen verkoopt. Een regering die gekozen is door de bevol king vóór de bevolking. Dit wil er bij mij niet in. Onze bevolking levert al jaren in en deze mensen smijten met geld. Oh ja, het is toch maar van een ander, dan is het niet zo moeilijk. Wanneer zullen de mensen eens inzien hoe we bij de neus genomen worden en maar toekijken, en maar ja-knikken? Nieuw-Namen C. Boussen on'n" rea9eren °p °e Stem bewerken. Geen brieven Pul>licatie betekent"1' '«"wischVtTniet I tondpunt een sis. UIT De Stem van zaterdag 1 oktober blijkt, dat advocaten een speciale cursus kunnen gaan volgen om de betrouw baarheid van hun cliënten te kunnen beoordelen. Gezien de teleurstellende er varingen die cliënten vaak hebben met de advocaat van hun keuze, lijkt het me ook nuttig dat er een cursus voor burgers komt om vooraf de betrouwbaarheid van hun ad vocaat te kunnen beoordelen. Het lijkt me dat de bonafide advocaat het nut van een der gelijke cursus ook zal onder schrijven. Made L. Tholhuijsen 'BREDANAAR bestrijdt ge wetenloze handel in Bedreig de Diersoorten'. Met interesse las ik het artikel over dit onderwerp, daar ik er al eens via 'Papier voor uw pen' de aandacht op vestigde. Bij voorbeeld over het feit dat in Maastricht een dame een zwaar psychisch-gestoorde tijger in huis hield - de rechtszaak ertegen haalde niets uit - en over de bekeu ring tegen iemand in Etten- Leur die een poema thuis had, welke zaak werd gesepo neerd. De wet B.U.D., Bedreigde Uitheemse Dieren, en het in ternationaal Cites- rapport ken ik. Zo attendeerde ik on langs het WNF en de Schip- holpolitie op het feit dat er een circus met B.U.D.-dieren, zoals de te beschermen witte neushoorn, rondreisde. Zo ken ik ook het door het Eufóp'ése parlement béhan- delde Scott-Hopkins-rapport over regelgeving in Europees verband betreffende circus sen, dierentuinen etcetera, bedoeld om in 1996 in wer king te gaan. Het rapport doorlezend, dacht ik: het is zeker niet door een deskundig bioloog gemaakt. Nu weet ik dat buitenstaanders gaarne allerlei opmerkingen maken. Goede, meer gespecialiseerde dierentuinen vind ik uiterma te belangrijk. Dat de controle op de handel verscherping behoeft, merkte ik al veel; eerder op. De voorbeelden in het artikel genoemd van clan destiene handel verbazen mij geheel niet, alleen vind ik dat de nodige samenwerking en communicatie op dit terrein nogal eens ontbreekt. Overigens heb ik het genoem de Scott-Hopkins-rapport, naar de Tweede-Kamerfrac tie van D66 gestuurd in de hoop dat die er enige prakti sche punten uithaalt voor be handeling. Breda W.J. Koch Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie; drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor; Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-372*3. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-1782" Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-2192^ Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-1969 Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01..2Ü-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01 "'50-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Brusselaers in gesprek met de Iraakse vice-president Ramadan Yasin. Luk Brusselaers: 'Ik vecht voor het Iraakse volk'. Van onze verslaggever Paul de Schipper „Als we in Nederland over Irak praten, dan is het net of er in dat land maar een man woont: Saddam Hussayn. Die man hebben we gesatani- seerd. Hij is de duivel, maar we vergeten dat er 18 miljoen mensen in dat land wonen. Zij lijden onder het embargo, onder de belegering door de Westerse mogendheden, maar als beschaafd mens verhon ger je toch geen 18 miljoen mensen om één vent op te kunnen ruimen." Ook nu Saddam Hussayn weer dreigende gebaren naar Koeweit maakt, blijft Luk Brusselaers uit het Zeeuwsvlaamse Kuitaart een fel pleitbezorger voor Irak, voor het door VN-sancties getroffen Iraakse volk wel te verstaan. 'Een propagandist van Saddam,' zeggen sommigen als ze zijn dis sidente geluid horen,' 'een pleit bezorger van een moordregime.' Hij haalt, gelouterd, de schou ders op. Door tegenstanders ook naïef genoemd zal hij een van de wei nigen in Nederland zijn die om de dominante Saddam Hussayn heenkijkt en achter diens rug gewone mensen ontwaart: „Dat is onze eenzijdigheid. Het Wes ten, Amerika voorop wil Sad dam liquideren. Wat hebben we bereikt? Dat je zijn foto in de meeste Westerse landen tegen komt op straat en in winkels." Brusselaers bezocht na de Golf oorlog herhaaldelijk het door een Westerse boycot getroffen Irak, richtte het comité SOS Kinderen Irak op en is verder vooral actief om het beeld van Irak te nuanceren. „Soms," zegt hij, „ga ik in dis cussie, hier in Nederland. Dan roepen de mensen: Saddam, dic tator. Daar houdt hun kennis meestal op, want doorgaans kunnen ze Irak op de landkaart nog niet eens vinden. Gelukkig krijg ik brieven van mensen die het Midden-Oosten kennen en die schrijven: gelukkig dat er iets gedaan wordt om die oor logspropaganda van de Ameri kanen te corrigeren. Wij, in Ne derland, zijn ook slachtoffers van die propaganda. Daarom be oordelen wij Irak met een troe bel oog." Allemaal goed en wel, maar als ik in Bagdad arriveer krijg ik onmiddellijk een 007 van Sad dam als gezelschap? Brusselaers die er niet voor schroomt om met Saddam's vi ce-president op de foto te gaan: „De Westerse journalisten die naar Bagdad komen, zien ook wel wat ik vertel, maar ze schrij ven wat er thuis van hun ver wacht wordt. Iets positiefs uit Irak wordt niet geloofd." Hij herinnert aan Peter Arnett, de CNN-coryfee, die, omdat hij tijdens de oorlog in Bagdad bleef, verweten werd dat hij de stem van Saddam was. Brusse laers: „Hij vertelde de kijkers dat de geallieerden een melkfa briek hadden gebombardeerd. De Amerikanen hielden vol dat het een chemische fabriek was. Later moesten ze toegeven dat Arnett gelijk had. Met die slim me raket in de schuilkelder pre cies hetzelfde, ook al bleef de Amerikaanse legerleiding vol houden dat het om een comman docentrale van het leger ging." Het gaat Luk Brusselaers om de mensen. Tijdens zijn laatste bezoek in april zag hij met eigen ogen hoe de boycotmaatregelen de bevol king treffen, hoe het leven onbe taalbaar wordt, hoe ook de mid denklasse ondergaat in armoe en hoe ieder voor zich vecht om te overleven. „Het volk van Irak lijdt. De mensen staan op rantsoen. In elke wijk is een distributiewin kel, winkels die bevoorraad wor den door de staat. Met bonnen kun je daar eten krijgen.. Zo blijven de mensen net in leven. Het distributiesysteem werkt wel goed, zo goed zelfs dat Unes- co-ambtenaren er met waarde ring over spreken. Dat lijden, wat moeten we ons daarbij voorstellen? „Je komt er geen toestanden te gen zoals in Ruanda of Somalië, ook al is er aan alles gebrek en is er sprake van ondervoeding van kinderen. De tekorten treffen de zwaksten eerst. „Ik ontmoette een gepensioneer de bankmanager in Bagdad. Hij had suikerziekte, zijn vrouw zat met maagklachten. De man werkt nu weer op de bank omdat hij anders niet kan overleven. Medicijnen voor zijn kwaal zijn er niet. Een gezin met twee kin deren heeft in Irak 12.000 dinar per maand nodig. Een gemiddeld ambtenaar verdient 4000 dinar. Daarmee is het verhaal gauw verteld." Toch blijft het oog hangen op een ontaard regime dat zich in stand houdt door wreedheid en door oorlogen te voeren of ermee te dreigen? Brusselaers: „De Golfoorlog Om Koeweitisbiuitgelokt. door de Amerikanen en de sjeiks. Door de oorlog met Iran had Irak een schuld aan Koeweit. Irak was gebaat bij een goede olieprijs, maar de Koeweiti's dumpten olie op de markt. Zo kwam Irak in nieuwe problemen. Die hele oor log was een valstrik voor Sad dam. Hij die eerst bondgenoot was van de Amerikanen kreeg te veel praatjes en moest weg, moet nog steeds weg en daar moet dan een heel volk voor lijden." Hij is toch een dictator, eentje die naar willekeur mensen laat verdwijnen of vermoorden? Brusselaers: „Je hoort mij niet zeggen: Saddam is ok. Maar zijn beeld is ten dele gecreëerd door het Westen. Wat ik van de Ira ki's in de straat begrijp is, dat Amerika en Koeweit met hun bondgenoten op dit moment gro tere vijanden zijn dan Saddam. Ze willen eerst van de druk van die buitenlandse vijand af. Je moet ook één ding niet vergeten. De Iraki's leven naast Saudi- Arabië. Wij Nederlanders steu nen de Saudi's tegen Irak, maar in Saudi-Arabië is een vrouw niks, in Irak zitten vrouwen op hoge posten. Ze mogen autorij den en zijn gelijk aan de man. In Irak staan ook katholieke ker ken. Er werken priesters. In Bagdad vangen pastoors ge vluchte Koerden op. Tariq Aziz, de toeverlaat van Saddam is een christen. Moet je in Saudië-Ara- bië, onze bondgenoot, eens een katholieke kerk gaan zoeken. Weet je wat de Iraki's ook zeg gen: Saddam mag dan een dicta tor zijn, hij spekt in ieder geval niet alleen zijn eigen zakken, maar doet wat voor de mensen. Daar komt nog bij dat veel be woners van Irak bang zijn voor wat er gebeurt als Saddam ver dwijnt. Ze zeggen: dan wordt ons land een nieuw Joegoslavië." Brusselaers heeft de voorbeelden van Saddams-goede werken bij de hand: „Ziekenhuizen waar we in het Westen jaloers op kunnen zijn, gratis onderwijs en gratis gezondsheidszorg - ik spreek dan van voor de Golfoorlog. In die tijd had Irak een ontwikke lingspeil bereikt dat gelijk stond of beter was dan dat van de Zuideuropese landen op dit mo ment." Bush heeft destijds een streep in het zand getrokken om de bewe gingsvrijheid van het Iraakse le ger te beperken. Clinton wil die zone nog groter maken? Brusselaers: „Is het je niet opge vallen dat onder die streep alle grote oliebronnen van Irak lig gen?" foto's camile schelstrafrj En de opkomst van de /undo. I mentalisten, de invoering wj islamitische strafrecht in M[ handen afhakken? „Saddam staat met zijn rug te l gen de-muur. Waar verpaupering groeit zoals in Irak, bloeit fundamentalisme. Ook zij zettenI zich af tegen de buitenlands vijand en zijn zodoende een| bondgenoot van Saddam. moet er wel aan toegeven. Del Iraki's gruwen ervan, maar k ontkomen er niet aan. Hoe te genstrijdig het ook klinkt, het is een rechtstreeks gevolg van de| sancties tegen Irak." Saddam dreigt, bouwt een crisis I op en maakt Vooral de Amerib- nen boos. Wil hij vechten, kun nen de mensen in Irak nog eet oorlog verdragen? „Wat hebben we te kiezen. Zol hebben ze tegen mij gezegd: we gaan nu in armoe dood. Als wel dan toch dood moeten, dan maar] liever vechtend. Wie verdedig je nu eigenlijk,1 Saddam, de Iraki's of allebei? „Stel dat de Iraki's steeds tq ons zouden zeggen: die meneer] Kok van jullie, die deugt niet. Die moet weg. Dan zouden wij toch ook zeggen, welke preten ties hebben jullie. Moeten wij bepalen wat zij'doen, omdat wij zogenaamd beschaafd zijn? Wij hebben onze mond vol over men senrechten, maar een volle maag, goede medische zorg en een goed huis, dat zijn ook men senrechten. Dat is het eerste be lang van de mensen in Irak. It verdedig het Iraakse volk. Dal betekent dat niet eerst Saddam weg moet, maar dat het embargo van de VN eerst moet worden opgeheven." „Beschaving?" Brusselaers her haalt het woord, niet zonder af keer: „Dat noemen ze bescha ving: vroeger hongerden we een kasteel uit, nu een heel land." 22 partijen doen komen de zondag mee aan de Bondsdagverkiezingen in Duitsland. Het gaat in de Bondsrepubliek om de traditionele partijen: de christen-democraten (CDU/CSU), de sociaal democraten (SPD), de li beralen (FDP) en de groenen (Bündnis 90/Grünen). Anders dan in Oostenrijk speelt ex treem-rechts in Duits land, politiek althans, geen rol. 'De Republika- ner' komen zeker niet in de Bondsdag. Door onze correspondent Frans Wijnands Overzichtelijke verkiezingen dus? 'Jein', zoals de Duitser het ja en nein samentrekt. Want een kleine partij met een reusachtige schaduw uit het verleden speelt onverwacht een sleutelrol. Het is de PDS, de partij van het demo cratisch socialisme. Voortgeko men uit de gehate SED, de in dertijd dictatoriale partij in de DDR. Communisten in een de mocratisch jasje; een gevaar en een belediging voor de democra tie, beweren althans CDU/CSU, FDP en natuurlijk extreem rechts. De SPD en de Groenen zijn ietsje gematigder in hun woord keus. Wel wijzen een echte sa menwerking met de PDS af, maar het is niet helemaal duide lijk, of een rood-groene coalitie zich - gevraagd of ongevraagd - de gedoogsteun van de PDS zal laten aanleunen. Als dat gebeurt, is er volgens Bondskanselier Kohl sprake van 'een andere republiek'. Omdat dan de erfgenamen van het DDR-communisme in de Bonds dag dan mee gaan spelen. Een puur-linkse coalitie tast de hegemonie van Kohl direct aan. Dat gebeurt ook als de kleine liberale coalitie-partner FDP niet over de kiesdrempel van vijf procent komt. Hoewel de twee groten driekwart van alle stem men onder elkaar zullen verde len, bepalen de kleine partijen het toekomstige politieke beeld van Duitsland. In regering en parlement. Twee kruisjes Ruim 60 miljoen Duitsers zijn stemgerechtigd, maar daartoe niet verplicht. Desondanks is de opkomst altijd hoog geweest; in de zeventiger jaren zelfs boven de negentig procent. Vier jaar geleden zakte het opkomstper centage voor het eerst net onder de tachtig procent. Dat het leger niet-stemmers snel groeit, is wat overdreven. Wat wèl toeneemt is het aantal kiezers dat uit onvre de extreem-rechts of op de PDS stemt. De Duitsers zetten twee kruisjes op hun stemformulier. Met het eerste kan de kiezer aangeven welke persoon hij of zij in de Bondsdag wil zien. De helft van de 656 afgevaardigden wordt op die manier, bij meerderheid van stemmen, rechtstreeks in het parlement gekozen. De andere helft wordt aangewezen via vaststaande landelijke kandida tenlijsten die de partijen hebben A S M CDU-leider Helmut Kohl en zijn SPD-opponent Rudolf Scharping schijnbaar kameraadschappe lijk naast elkaar op verkiezingsposters in de Duitse straten. Een samenwerking in een 'rooms-rode' coalitie wordt echter door beiden zo goed als uitgesloten. foto epa opgesteld. Het tweede kruisje is belangrij ker. Daarmee duidt de kiezer de partij van zijn voorkeur aan. Het aantal Zweitstimmen is bepa lend voor het aantal Bondsdag zetels dat een partij krijgt. Ie mand kan bijvoorbeeld een libe rale kandidaat aankruisen en zijn tweede stem aan een andere partij geven. Dit jaar is van dat soort vrien dendiensten geen sprake. Alle lijsttrekkers hebben er bij de kiezers op aangedrongen om hun twee stemmen binnen dezelfde partij te houden. dekkende prognoses. De CDU/ CSU krijgt rond de 42 procent; De kaarten lijken geschud. De meest bekende onderzoek-bu- reaus komen met elkaar vrijwel de SPD rond de 36 procent, verrassingen daargelaten. De Groenen kunnen rekenen op mi nimaal zeven procent en de libe rale FDP mag met een stemmen- aandeel van rond de zes procent een gat in de lucht springen. Extreem-rechts blijft op twee procent hangen. Ook de PDS lukt het waar schijnlijk niet over de vijf pro- cent-kiesdrempel te komen. Maar dat hoeft voor de 'demo cratische socialisten' geen be zwaar te zijn. Zij mikken op tenminste drie zogenaamde Direktmandaten. Die soort van voorkeursstem krijgt een kandi daat die nadrukkelijk voor een kieskring kandideert en niet op een partijlijst staat, ook al is hij of zij daar wel lid van. Afhankelijk van het aantal Di rektmandaten en het landelijk behaalde stemmenpercentage - ook al ligt dat onder de vijf procent- wordt berekend hoe veel afgevaardigden die partij naar de Bondsdag mag sturen. Minstens zo interessant als de uitslag zelf is de vraag welke coalitie in Duitsland aan de slag kan. Statistici hebben tien mo poor Rien van der Steen Delft - Het afgelopen jaar zijn in Nederland meer dan Jertig vrachtauto-combina ties op de weg gekanteld. Dat leidde tot persoonlijk letsel en enorme economische scha de. TrNO in Delft heeft in opdracht van BK-Gas bv een systeem ont wikkeld dat het kantelmoment van de vrachtauto kan voorspel len De chauffeur wordt gewaar schuwd voor kritieke situaties Van onze Haagse redactie Den Haag - Een meerderheid langer tegen inkrimping van mogelijkheden zijn het mestprc Minister Van Aartsen van Land bouw gaat de komende tijd on derzoeken op welke manier het aantal dieren mogelijk kan wor den verminderd. Dat bleek giste ren tijdens een debat in de Tweede Kamer over het mestbe leid tot het jaar 2000. PvdA-Kamerlid Van Zijl gooide vorige week de knuppel in het hoenderhok toen uit een brief van Van Aartsen bleek dat het mestbeleid tot het jaar 2000 op een aantal terreinen vastloopt. Om koude sanering in de vee houderij te voorkomen wil de PvdA dat de overheid meshech ten gaat opkopen. Een vermin dering van het aantal dieren moet al vanaf 1996 worden over- I wogen. Redmiddel Ook D66 vindt dat de mogelijk heid van inkrimping onderzoek verdient. Het opkopen van meshechten vindt de partij te duur. De WD, aanvankelijk te gen 'volumebeleid', verzet zich niet langer tegen een onderzoek naarinkrimping. Maar de partij wil vermindering van de veesta pel pas als laatste redmiddel inzetten en zeker niet voor 1998. In 1995 gaat de derde fase van het mestbeleid in. Die moet in 2000 leiden tot 'evenwichtsbe- mesting', waarbij er niet meer mest op het land mag worden aangebracht dan de planten kunnen opnemen. Hoewel het (ADVEF Libero Boy of Girl, diverse maten, per pak Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 15 oktol gelijkheden gevonden; van g woon doorgaan met Kohl tot e socialistisch minderheidskabi-1 net. Natuurlijk wordt ook de gi (rooms-rode) coalitie genoemd Al hebben zowel Helmut Kohl. als zijn uitdager Rudolf Schar- ping die mogelijkheid uitgeslo ten. Slechts één keer eerder, van I 1966 tot 1969, heeft in Duitsland zo'n grote coalitie geregeerd Daarvoor en daarna heeft de Bondsdag altijd een grote en sterke oppositie gekend. Deelstaten Tegelijk met de Bondsdagverkie zingen wordt zondag in drie Duitse deelstaten een nieuive Landdag gekozen: in Saarland, Thüringen en Mecklenburg-Vor- pommern. In Saarland regeer' de socialist Oskar Lafontaine met soevereine meerderheid en lijkt 'zijn' SPD opnieuw de abso lute meerderheid in zetels te ver overen. In het Oostduitse Thüringen is de situatie precies omgekeerd en komt naar verwachting de CDt van minister-president Bernhard Vogel weer als sterkste partij u>' de bus. Helemaal open is strijd in Mecklenburg-Vorpom- mern waar twee, weinig opval lende lijsttrekkers aantreden. De CDU is er allesbehalve zeker van het behoud van de regerings macht. In Noordrijn-Westfalen word® zondag ook nog gemeenteraads verkiezingen gehouden. CDt hoopt daar de gemeentehuizen in Aken, Düsseldorf en KrefeM terug te winnen. De SPD mikt op het aflossen van CDU-bestu- ren in Münster, Mönchenglad- bach en Bonn. DE HALVE WERELD loopt teg winderige kusten van de Noord Mensen die niet inzien dat drugverslaving is en die het ds steden en dorpen hasj verkoc drugverslaafden eerder zien als dan als doorgewinterde crimine Een Franse politie- en justitiec bezoek om zich met eigen oger Nederlandse aanpak is. De Fran gevallen. Niet alleen hebben zi lacht op drugrunners en Frans ochtendbladen lezen.dat de m Justitie, de dames Borst en S seerde verstrekking van drugs a mechts voor junks die op hur bewindsdames een uitzonder medische controle legaal drug waar, een wat ander beeld buitenlandse media van het h gen wordt. De internationale drugbestrijc zorgen te maken. Toch is d criminaliteit die samenhangt ;°°(.een gering deel veroorzaa eddmg meer mogelijk is. En d grootste probleem. hfPf?aar dat niet alleen hulpve L®Dben voor een legalisering t dnjfsleven hoort men soortg M^dege wat voor effecten zo'r ufderland jn buitenland edrijfsleven de mogelijkheid genda. Overlast, criminaliteit e nattia worden er mogelijkerv V=Üjmate aanlokkelijk vooruitzl baar dat de geen tegensprc barnes Borst en Sorgdrager mi big overkomt

de Stem | 1994 | | pagina 2