ANA VOLEUM w 'Telkens krijgen we weer rijst of macaroni' Hi VOORRAAD Asielzoekers protesteren tegen oneetbare kost in opvangcentrum Terneuzen DËSTEM ZEELAND C4 MACHINES PARATUUR sESSOIRES SLUIS 1ST 994 X 6i ipijt met een lichte kleur- Bij uitstek geschikt voor ;n voor de bekleding van 1 behandeld. Leverbaar in Jaar garantie, 400 breed, pprijs 400 breed 219,00 is 400 breed 185,- vakkundig leggen. m, Ben de Graaff heeft 't. W., Rhino, B.N. en ga zo 11e bekende merken voor uwste dessins hebben wij 400 breed. 5 jaar garantie. 100 breed v.a. 59,- f vakkundig leggen. r BENDEGRMFF SCH0aWEG8 f - SITTARD - TERNEUZEN DONDERDAG 13 OKTOBER 1994 E 31 M De asielzoekers hebben nog geen identiteitskaarten en kunnen nergens heen. Dat werkt de verveling in de hand. De escalatie bij het asiel zoekerscentrum Roose velt in Terneuzen op dinsdagavond is geen toeval. Volgens asielzoe kers en ex-medewerk sters is er al weken spra ke van erbarmelijke toe standen en een slechte verhouding tussen direc tie en bewoners. Ook buurtbewoners spreken al van een voortdurende broeierige situatie in en om het centrum. Ze noe men het incident van dinsdagavond een explo sie van een reeks gebeur tenissen van de afgelopen dagen. Van onze verslaggever Frank van Coolen HET parkeerterrein bij het cen trum aan de Peter .van An- rooylaan toont een rustige aan- Dat was dinsdagavond an- De overplaatsing van een bewoner van het AZC liep volle dig uit de hand. Een grote poli tiemacht kwam er aan te pas om bedreigde agenten de helpende hand te bieden en de verhitte gemoederen onder de asielzoe kers te sussen. Een asielzoeker uit Angola werd ie toegang tot het centrum ont zegd. De politie was gevraagd [hem over te brengen naar het izielzoekerscentrum in Vlissin- ;en maar dat zorgde voor grote immotie onder overige bewo- iffs. De zaak escaleerde en pas ten tijd later werd de man ge- ieveld alsnog overgebracht 'aar Vlissingen. Ondanks de rustige aanblik van het parkeerterrein raken groep jes asielzoekers niet uitgepraat [ever het voorval. Ogen schieten Na als ze terugdenken aan de gebeurtenissen van dinsdaga vond. „Die man is volledig onte recht door de politie afgevoerd. Hij vertelde alleen de waarheid aan de directie," vertelt een asielzoeker uit Zaïre. Hij heeft een wanhopige blik in zijn ogen als hij vertelt over de erbarmelij ke omstandigheden in het cen trum. „Vooral het eten is ronduit slecht. Echt verschrikkelijk. Kijk, ik ben natuurlijk niet veel gewend maar dit slaat werkelijk alles. We krijgen telkens weer rijst of macaroni. Ja, wel eens groenten maar die zijn rauw. We moeten ons zakgeld gebruiken om eten te kopen omdat we het eten dat we krijgen voorgescho teld nauwelijks door de keel krijgen. We lijden gewoon hon ger. En dat vertelde de man uit Angola tegen de directie. Hij kwam voor ons op. Maar ja, hij werd afgevoerd door de politie. Het is daarom toch logisch dat we het voor hem opnamen. Als deze situatie niet verbetert, gaan wij in hongerstaking. We roepen iedereen op niet te eten." Dreigend Binnen een mum van tijd staan zo'n dertig bewoners bij de Zaï rees die zijn verhaal beamen. Een Palestijn hoort het allemaal rustig aan maar zegt opeens fel: „Wij hebben nooit de bedoeling gehad een dreigende houding aan te nemen. Dat zullen we ook nooit doen. Wij zijn hier niet om te vechten. Maar de omstandig heden in het centrum zijn zo slecht. We kunnen alleen goed slapen. Voor de rest deugt er niet veel. Er zijn slechts twee wasma chines op driehonderd bewoners, we hebben twee maanden geen warm water gehad en de centra le ruimtes, zoals het restaurant en de hal, zien er smerig uit. Wij stelden voor het restaurant zelf schoon te maken maar dat mo gen we niet. Want we hebben al zo weinig te doen. Ik zit hier al negen maanden en ik mag niets. Ik ben twintig jaar en heb al die De asielzoekers in Terneuzen: „We kunnen alleen goed slapen. Voor de rest deugt er niet veel." tijd geen onderwijs gehad. We krijgen een uur les in de week maar dat schiet natuurlijk niet op. En zo zijn er meer van mijn leeftijd die geen onderwijs krij gen. Ik wil hiermee alleen maar aangeven dat we met zoveel pro blemen te maken hebben. En de directie wil blijkbaar niet luiste ren. De verhouding tussen de bewoners en de directie is echt heel slecht." De hoofden knikken instem mend. Een ex-Joegoslaaf haalt een witte kaart uit zijn borstzak. „Hiermee kunnen we niets doen. We moeten een groene identi teitskaart hebben om ons te kun nen legitimeren. Maar dat kun nen we nu niet. Ik kan met die witte kaart nog niet eens een discotheek bezoeken. We kunnen dus nergens heen. En dat werkt de verveling nog eens in de hand. Groene kaart Wethouder A. Stahl-Hemelsoet verwacht dat alle bewoners bin nen afzienbare tijd een identi teitskaart in hun bezit hebben. „Vanwege gebrek aan mens kracht bij de vreemdelingenpoli tie is het niet mogelijk geweest iedereen in het centrum te regis treren. Maar het ministerie heeft ons toegezegd dat de vreemde lingenpolitie er vier mensen bij krijgt. Dus verwacht ik dat de bewoners van het centrum bin nen afzienbare tijd worden gere gistreerd en de groene kaart krijgen." Een ex-medewerkster van het centrum heeft dezelfde ervarin gen als de bewoners. „Kijk, de Angolees die is opgepakt heeft niets gedaan. Hij kwam alleen op voor de belangen van de bewoners. Dat mag toch in een democratie. Die jongen had echt niet het centrum uitgemoeten. Hij is verdorie afgevoerd als een crimineel. Dat lost de situatie niet op. Er blijft sprake van heel slecht eten en erbarmelijke voor zieningen. Toen ik er werkte was het eten ook al slecht Ik heb ook eens een keer meegegeten en werd gelijk ziek. Zo'n twintig tot dertig bewoners zijn die avond ook ziek geweest. Dat kan toch geen toeval zijn. Die jongen heeft dus helemaal niets gedaan. Hij heeft alleen maar de waar heid gezegd. Dat is de werkelijke reden van de uitzetting. De on vrede over het eten is echt heel groot. Het moest daarom tot een explosie komen. En dat is dus dinsdagavond gebeurd." Broeierig Een bewoonster van een woning aan de Peter van Anroqylaan beaamt de broeierige situatie van de afgelopen tijd in en om het centrum. Ze kijkt vanaf haar woning recht op het parkeerter rein. De bewoonster toont begrip voor de actie van de bewoners. „Dat het eten daar zo slecht is, is mij bekend. Ik spreek regelmatig met bewoners van het eerste uur. Je leert ze kennen. Ze vertelden mij verschrikkelijke verhalen. De directie doet daar niets aan. Ik was dan ook helemaal niet verrast toen de zaak dinsdaga vond escaleerde. Natuurlijk, je schrikt wel. Het was al een hele week onrustig. Ik hoorde dins dagavond opeens een hoop ge schreeuw en ben gaan kijken. Uiteraard van achter het raam want ik durfde de straat niet op. Je wist immers niet wat er zou gebeuren. Gelukkig liep alles goed af. Maar ik geloof best dat het verhaal van de bewoners klopt. Dat de man uit Angola alleen opkwam voor de belangen van de bewoners en dus volledig ten onrechte is afgevoerd." Klachten Wethouder A. Stahl-Hemelsoet weet dat het eten niet bijster goed is in het centrum. „We hebben onlangs gesproken met de bewoners van het centrum. Tijdens die bijeenkomst werd al geklaagd over het eten en andere zaken. Maar als gemeente kun nen wij daar weinig aan doen. We hebben die klachten doorge geven aan het centrum maar het is een zaak voor de Centrale Opvang Asielzoekers. Daar heb ben wij geen inzicht in. Het is voor mij ook heel moeilijk daar een oordeel over te geven. Je hebt in het centrum te maken met andere gewoontes en cultu ren. Er is zoveel verschil in inte- pretatie over bepaalde zaken." Volgens een woordvoerster van de COA worden maatregelen ge troffen om de situatie in het V um aan de Peter van Anrooylaan toont een rustige aanblik. Dat 'was dinsdagavond anders. foto's camile schelstraete Na het incident van dinsdagavond is de rust weergekeerd in het Temeuzense oppvangcentrum. centrum te verbeteren. „De klachten over het slechte eten waren ons bekend. Onlangs is een menucommissie opgericht om dat te verbeteren. Deze com missie draait nu een maand en wordt gevormd door vertegen woordigers van de bewoners. De centra werken met vaste budget ten maar de commissie heeft inspraak in het inkoopbeleid en wat er die avond wordt ge kookt." Ook wordt het centrum binnen kort intern verbouwd om een aantal problemen het hoofd te bieden. „Het centrum was in eerste instantie bedoeld voor de opvang van asielzoekers gedu rende een paar maanden. Maar nu de termijn met een jaar is verlengd wordt het centrum waarschijnlijk intern verbouwd zodat er bijvoorbeeld meer was machines kunnen staan. Maar de verbouwing kost natuurlijk wel veel geld." Schoner De buurtbewoonster zegt dat in ieder geval veel zaken rondom het centrum zijn verbeterd. Tij dens een informatiebijeènkomst op 22 augustus in de opstan- dingskerk werd door buurtbe woners geklaagd over overlast. Het ging vooral om zaken als geluidsoverlast in de avonduren en zwerfvuil om het centrum. Het gemeentebestuur beloofde iets aan die overlast te doen. „Het terrein om het centrum ziet er nu inderdaad een stuk scho ner uit. Er staan rolcontainers en bewoners ruimen het zwerfvuil op. Ik vind het alleen belachelijk dat bewoners niet in het centrum mogen schoonmaken. Zo zijn de gordijnen in het restaurant maar een keer schoongemaakt. Bewo ners boden aan met eigen was- poeder de gordijnen te wassen. Dat werd geweigerd. Bewoners wilden ook het restaurant in de avonduren schoonmaken. Ook dat werd geweigerd. Ik vraag me af hoe dat in hemelsnaam moge lijk is." Arbeid De woordvoerster van de Cen trale Opvang Asielzoekers is dat verhaal niet bekend. „Vroeger was het inderdaad zo dat asiel zoekers geen betaalde arbeid mochten verrichten. Maar dat beleid is losgelaten. Het is beter dat ze iets te doen hebben. Zo mogen ze schoonmaakwerk doen en meehelpen in de keuken. Ze krijgen voor dat werk een gulden per uur tot een maximum van twintig gulden. Dus de mogelijk heid dat werk te doen is wel aanwezig." Directeur N. Berentsen was gis teren vanwege vakantie niet be reikbaar voor commentaar. Haar plaatsvervanger J. Telussa liet via de beveiligingsbeambte we ten niet in te willen gaan op de klachten van de bewoners van het asielzoekerscentrum.

de Stem | 1994 | | pagina 23