Bij Vlaams Blok hoeft niks stiekems meer De bfanaaara Ambtelijke overlevingsdrift wint het van vernieuwing Belgisch kiesstelsel op de helling na zege extreem-rechts Minister File -DE STEM- WD eist tei DE STEM Sterrenmonc DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Uhoudt toch ook van zeep? pE STEM Vlaams Blak triomfeert in Antwerpen, stagneert elders Plan met Duitse leraren afgeblazen DINSDAG 11 OKTOBER 1994 Niet dat ik een gedre ven shopper ben, zo iemand die uren door de stad sjouwt en overal pantalons en sokken past. Maar toen ik hoorde dat de winkels 's avonds open ble ven, werd ik zo nieuwsgierig dat ik na het eten op pad ging. Eindelijk was daar de kans de Blokker Boulevard en de kooppaleizen van Hij en Zij eens by night te bekijken. Voor ik het wist stond ik in een winkel die zo groot leek als een voetbalstadion. Spie gels en gekleurde lichten creëerden een droomruimte die nergens begon en nergens ophield. Ik was direct verlo ren. Alles glansde en glom, de wanden schitterden van goud en zilver en dan al die pakjes! Het allerzachtste groen, kin- derbadblauw, billetjes-blank, rose, crème, noem maar op. De winkelmeneer kwam met uitgestoken hand op me af. „Kom en geniet," zei hij. Hij was kalend, droeg een bril en praatte ontzettend spontaan. „Noem me Joop," zei hij. „Dat doet iedereen. Mooie zaak, vindt u niet?" „Wat verkoopt u zoal?" vroeg ik met een zekere nuchter heid. „Zeep," zei Joop trots en maakte een breed armgebaar. „Het mooiste, zuiverste en geurigste wat er bestaat. Zeep." „En wat nog meer?" „Alleen zeep. Dat is onze handel, daarvoor zetten wij ons als team in. We zitten met z'n allen tot onze oksels in de zeep. Kijk naar de variatie, let vooral op de verpakking. Daar stoppen wij ontzettend veel enthousiasme in." Ik knikte en keek om me heen. Ik was die oude, saaie en sombere zaken gewend, waar om zes uur onverbidde lijk de stalen rolgordijnen zakten. Zure dames en stren ge heren hielden je in de ga ten achter hoge toonbanken. Hier kun je binnen komen wanneer je maar wilt. Hier klinkt altijd welkomsmuziek, ook in de avonduren en ook op zondag. Nederland lijkt wel buitenland! Ik wandelde verder en via een nep-fontein kwam ik bij een winkel die veel jongvolk lokte met knipperlichten en moder ne muziek. Langs de wanden stonden de artikelen gesta peld. Ik snoof. Zeep? Alweer zeep? Ik wilde een jonge be diende aanklampen, maar hij was veel te snel voor mij. Iemand tikte op mijn rug. Het was Joop, dezelfde Joop. „Mooie zaak, vind je ook niet?" Het duizelde mij een beetje. Wat een dynamische man! m. Door Dirk Vellenga „Deze zaak is ook van mij," zei hij en deed zijn best niet te pochen. „Zeep is altijd nieuw. Zeep heeft duizenden kanten voor degene die een goede neus heeft. Kijk, wij zijn be gonnen in een veilinghal in Aalsmeer. Bloemen, de basis- geuren van onze onderne ming. Wij ruiken wat de men sen willen." Winkelen is toch heel anders dan vroeger, dacht ik. Toen zocht je zorgvuldig wat je no dig had. Nu worden de artike len als het ware in je hoofd gebliksemd. In de derde win kel die ik die avond bezocht, klonk een soort geruis vanuit de wanden. Het bleek applaus te zijn, een onophoudelijk ap plaus. Er heerste een soort feeststemming tussen de sta pels zeep. Kleurige linten toverden de brokken zeep om in prachtige cadeaus. De verkopers grijnsden breed en glad als de zeep die ze verkochten. Kopers dromden om hen heen, met open mond en open portemonnee. „Dat zijn onze sterverkopers. Daar heb je André en dit zijn Hen- ny en Ron," klonk een stem uit de hoek. Joop stapte glim lachend naar voren. Ja, ook deze winkel was zijn eigen dom. Het applaus gierde rond. De geur van zeep zette zich vast in mijn poriën en legde een vlies op mijn tong. „Ik drijf zo ongeveer alle win kels," zei Joop. „Geen enkele zaak kan zonder mij. Ik ben de hele middenstand van Ne derland. Misschien ben ik wel heel Nederland. Ik geef het land geur en kleur. Ik zorg dat het licht nooit uit gaat, de show gaat door, 24 uur per etmaal. Bij ons kun je altijd terecht." Toen ik doodmoe thuis op de bank zat, werd ik aangevallen door een ontstellende gedach te. Als Joop nu eens uitglijdt over een van zijn eigen stuk jes zeep, dan zit ons volk volledig in het donker. Heel Nederland staat in de file. Wegwerkzaamheden legt Drieber gen telkens weer vriendelijk uit. Afgesloten rijbanen, maximumsnel heden van 70 kilometer en invoegend werkverkeer. Het buitenland doet het anders, lijkt het. Daar geen berichten over dagelijkse kilometers wachtenden. Wie van Antwerpen naar Meche- len rijdt, weet waarom. Alle drie de banen van de snelweg zijn, ondanks werkzaamheden, voor het verkeer beschikbaar. De rechter ligt er nog onaangeroerd bij. Van de linker is de bovenlaag afgeschraapt, zodat de putdeksels ver boven het ruwe wegdek uitsteken. Door de middelste baan loopt een naad. Links ligt nog het oude asfalt, aan de rechterhelft is gewerkt. Die ligt centimeters lager. De middenbaan is leeg, geen automobilist durft daar langer dan een enkele meter in dronkemanspositie overheen. Links is voor gehaas te durfallen. Het normale, voorzichtige verkeer beperkt zich tot de rechter baan en tot verbazing over de overmoed van de gepresseer de inhalers. CH Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoon Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-372^3. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-1782r Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21926. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-1969. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01:./.'j-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 0165'.' 44929. Temeuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01 '50-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax Oi 184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Brussel (anp) - Na de verkie zingsoverwinning van ex treem-rechts in België heeft premier Dehaene gisteren ge pleit voor aanpassingen in het kiesstelsel. Hij wil ook de stemplicht ter discussie stellen, hoewel hij over eventuele afschaffing daarvan 'nog niet met zichzelf in het reine is'. Dehaene noemt het succes van het Vlaams Blok, dat in Antwer pen 28 procent van de stemmen in de wacht sleepte, 'een zeer duidelijk teken van onvrede'. Volgens de premier gaat het ver der dan de vreemdelingenpro blematiek. Hij wijst erop dat ook andere landen zoals Oostenrijk te maken hebben met dit soort uitingen van maatschappelijk onbehagen. Om beter daartegen ten strijde te kunnen trekken, wil Dehaene maatregelen die politieke ver splintering tegengaan. Invoering van een kiesdrempel zoals in Duitsland, waar partijen met minder dan 5 procent van de stemmen geen zetels krijgen, zou kunnen helpen. Ook over af schaffing van de stemplicht wil hij praten. Nu trekken sommige partijen nogal wat proteststem men van mensen die anders thuis waren gebleven. Degenen die paal en perk willen stellen aan de opmars van ex treem-rechts zijn 'gehandicapt' door de versplintering van de rest van het kiezerskorps, meent Dehaene. „We moeten zeer waakzaam zijn en bij voorbeeld een aantal drempels inbouwen. De democratie is een broos stel sel dat zichzelf kan vernietigen. De vooroorlogse geschiedenis Is daar om ons eraan te herinne ren." De gemeentelijke en provinciale verkiezingen van zondag heb ben, vertaald naar het landelijk niveau, overigens geen grote ver schuivingen op het Belgische po litieke veld teweeggebracht. Wel verliest het Belgische kabi net, behalve minister van Bui tenlandse Zaken Claes die naar de Navo vertrekt, zo goed als zeker nog twee zwaargewichten. Minister van Binnenlandse Za ken Tobback wordt burgemees ter in Leuven en de bewindsman van wetenschapsbeleid Dehousse gordt de sjerp om in Luik. De kleurrijke Tobback kreeg de voorkeurstemmen van een derde van de Leuvense kiezers. Deze aderlating lijkt prem;j Dehaene vooralsnog weinig gen te baren. „Het is nfet j eerste herschikking die we ml maken." De regeringsleider meent d J samenhang in zijn ploeg genoeg is om het vertrek van-l drie politieke kopstukken on i vangen, maar hij onderstrL dat hun opvolgers wel 'SJ persoonlijkheden' moeten zijn' Van onze verslaggeefster Marja Klein Obbink Antwerpen - De oude man in krijtpak met vlinderdasje neemt afscheid. Haast onver staanbaar, in raszuiver Vlaams roept hij wat kreten naar de jongens aan de bar. Het gaat over de verkiezingen, het feest van gisteravond en de matheid van de maandagmor gen. Om dan op verzoek z'n uitsmijter nog eens te herhalen: „De führer zei het al: de verkie zingen beginnen de dag na de verkiezingen! Gelach, gemompel en neutraal schouderophalen van de kame raden, voor hen lijkt het gefun- denes fressen. De verslaggeefster aan de bar voelt zich ongemakkelijk. Bij Vlaams Blok hoeft niks stiekems jneer. Als je de grootste partij van Antwerpen bent geworden en eenderde van de kiezers op je. gestemd heeft, wie heeft het dan nog over verderfelijke ideeën? Dat zou hetzelfde zijn als bewe ren dat 30 procent van de bevol king van de Scheldestad hart stikke gek is. Het bordje dat 'Nederlandse journalisten onge wenst' zijn, kan dan ook wel van de voordeur van de lokaliteit aan de Jacob van Maerlantstraat worden verwijderd. Vlaams Blok mag. En zeker z'n leider Filip Dewinter die nog geen kilometer verderop voor het stadhuis op de Grote Markt met stijl de felicitaties van een ouder echtpaar in ontvangst neemt. Zij in klassiek donker blauw met maillot en door- knooprok, hij in de duurdere smaak beige regenjas, wat gebo gen, z'n leven lang hard gewerkt. Met een kleine buiging neemt Dewinter de complimenten aan. „Dank u voor uw stem, ik ga mijn best doen!" En nonchalant, met een hand losjes in de zak van z'n onberis pelijke pak vervolgt Dewinter z'n wandeling, nagestaard door Antwerpenaren, en toeristen, achtervolgd door een camera man van TV 1, terwijl zijn pr- man hem zachtjes influistert dat de felicitaties van Le Pen en Jörg Haider zojuist binnen zijn gekomen. In café Den Engel, stamkroeg van politiek Antwerpen, maakt hij even tijd vrij voor een ge sprek. Hij de grote winnaar dreigt de grote verliezer te worden. Nie mand wil met hem in een colle ge. Wat te doen? Alleereerst is Vlaams Blok geen verliezer, zet Dewinter recht. „Het is de de mocratie die hier een nederlaag lijdt." Hij doelt op de coalitiebespre kingen die de vier partijen-Ant- werpen '94, SP, de liberale VLD en het groene Agalev deze mor gen al zijn gestart. Met één be doeling: om Dewinter buiten het college te houden. Dewinter: „Het is natuurlijk zeer triest om straks te moeten constateren dat de oude coalitie weer in het zadel wordt geholpen door hun eigen opposanten. De VLD die als reddingsboei van de oude coalitie fungeert, dat doet zeer." Terwijl juist diezelfde VLD als beste partij naast het Vlaams Blok zou functioneren, meent Dewinter. Nog tijdens de verkie zingsavond heeft hij z'n handen uitgstoken naar de liberalen. En naar de WOW (Waardig Oud Worden) en naar Antwerpen '94 waar de CVP en de Volksunie in samengaan. Maar als zij niet willen., terwijl hij weet - en hij heeft 'dat al eerder op een persconferentie beweerd - dat er mensen in de VLD zitten die best met Vlaams Blok in zee willen gaan. „Maar dat is nog steeds een kleine min derheid. En de nationale leiding van de VLD wil het al helemaal niet." Nee, Dewinter kan. nu.,niet meer doen dan afwachten en en een beetje druk uitoefenen op de coalitiebesprekingen via de me dia. Maar de afloop staat al vast, weet hij ook: Vlaams Blok komt niet aan de macht. Laat staan dat hij burgemeester wordt. „Ik heb de tijd," zegt de 32-jarige rechts-extremistische voorman. „Wie weet over zes jaar..." Dewinter staat op,, kijkt verlan gend naar het biertje dat partij genoten hem al wuivend voor houden. „We gaan nu de opposi tie in en dat kan heel leuk wor den," wil hij nog kwijt. „Vooral als men bedenkt dat er een hete rogene coalitie gaat ontstaan, vol met moeilijkheden en tegen strijdigheden, die tegenover zich een monolitische oppositie vindt, met 18 zetels: het Vlaams Blok. En reken maar dat we er hard tegenaan gaan!" Antwerpen staat niet alleen. Er is tot nu toe geeneen Belgische gemeente te vinden waar het Vlaams Blok in het college te vinden zal ziin. Ook niet in Brasschaat bijvoor beeld, de buurgemeente van Antwerpen. Lode Bertels is er al achttien jaar burgemeester. Zijn partij de CVP heeft in zijn gemeente drie zetels verloren. Toch hoopt Ber tels nog voor zes jaar bij te tekenen. In de 'villa-gemeente' Bras schaat sprong het Vlaams Blok van één naar vijf zetels. Is dat Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede-Ka merfractie van D66 is 'onge lukkig' met de bezuinigings] plannen van haar eigen mi nister Wijers van Economi sche Zaken. Wijers bezuinig! de komende vier jaar 12\ miljoen gulden op technolo: giesubsidies, consumentenor ganisaties en toeristische inl stellingen. Op energiesubsi dies wordt 180 miljoen ge kort. I Dewinter, op deze foto samen met de Nederlandse extreem-rechtse Janmaat, vindt dat til democratie geweld wordt aangedaan door het Vlaams Blok buiten het Antwerpse college |J houden. foto de stem/ben steffJ reden voor een politieke alarm fase? Bertels: „Wat er aan te doen? Ik weet het niet. Het ongenoegen is groot, maar het is voor mij ook een raadsel. Toch sta je als ge meente machteloos. Het parle ment en de provincie moeten dit probleem aanpakken." Aan de buitenlanders, zo vaak het doelwit van Vlaams Blok, kan het niet liggen. In Bras schaat wonen welgeteld negentig asielzoekers, de tientallen 'geld- vluchtelingen' uit Nederland in de luxe buitenwijken niet mee gerekend. Bertels gelooft dat met de uit slag van zondag Vlaams Blok een hoogtepunt heeft bereikt: „Ik ben optimistisch, voor hen is het nu terug naar af. Ze worden echt geen burgemeester van Ant werpen." Ook in Kapellen waar Vlaams Blok van nul opeens drie zetels krijgt, verandert er weinig in lil politieke landschap. „De raadtl het college zullen er hier ze?r wat linkser uitzien," gniffelt meentesecretaris H. van DrorJ me., „omdat er binnen de Oï| die opnieuw een coalitie vormen met de VLD steeds mf linkse invloeden komen." Vlaamsblokker Haenen loopt Kapellen nog wat verdwaas! rond, zegt Van Dromme. „It| man moet het doen met 'WK fc*. «v. h vtsujsfc «-n f n mt De krantekoppen in België spraken gisterochtend voor zich. foto de stem/johan van guftp tijprogramma dat voor Antwerl pen is gemaakt. Nou, we hebbal hier geen buitenlanders, heti hier veilig op straat, de criminal liteit is beduidend lager dansl Antwerpen. Dus wat hij hiel moet doen? Hij weet het zej niet, denk ik." Mark Wellen, de Antwer CVP-schepen van openbare wer-l ken is een van de weinige lokaïl politici die openhartig op overwinning van Vlaams reageert; hij uit zelfs ope: kritiek aan het adres van burge-l meester Cools: „Het bestuur vail de stad is de afgelopen tijd iij weinig besluitvaardig g De mensen vragen om kordaat heid, niet om slap beleid. Ea cultuurmanifestatie als Antwer pen '93 is natuurlijk leuk, maar het zet geen zoden aan de dijt als de dagelijkse problemen de wijken stevig aangepakt moej ten worden. Bovendien is controversiële optreden van bur gemeester Cools een van de fac toren die tot ongenoegen aanlei ding geven. Het is nu zaak omi' teugels stevig in handen te ne-| men. Standhaftig moeten we i' stad verbeteren." Van onze Haagse redactie Den Haag - De paarse coa op welke wijze extra belal economische groei gebruil ge kabinetsperiode. De V\i andere regeringsfracties Pi De WD vindt dat belastingmee vallers hoe dan ook gebruik moeten worden voor het dichte van het financieringstekor' maar PvdA en D66 vinden ee andere bestemming - lastenver lichting of verbetering van we1 gen en spoorlijnen - ook accep tabel. Het CDA wil niet te vej vooruitkijken en liet gisteren bi monde van kamerlid Terpstr: weten eerst af te wachten of iij 1995 genoeg wordt bezuinigd. J De ruzie in de coalitie zal van] avond blijken tijdens de finan' ciële beschouwingen in de KeI mer. Dat debat zal voornamelij| over 1995 gaan, maar de rege Den Haag (anp) - Het plan va] minister Ritzen (Onderwijs) oif werkloze leraren uit de voormal lige DDR in Nederland als leraa Duits aan de slag te helpen, van de baan. „Aan de uitvoerin zaten te veel haken en ogen,| aldus het'ministerie. Ritzen lanceerde zijn plan i| november vorig jaar in Bon] tijdens een bezoek aan zijn Duit! se ambtgenoot Ortleb. Hij ved wees daarbij naar het tekort aa] leraren Duits in eigen land. Da tekort viel echter mee. Boven dien bleek het aan Duitse zijd niet eenvoudig geschikte leeij krachten te selecteren. Wel zal het aantal zogenoemd Duitse taaiassistenten dat naa Nederland komt, een uitbreidinl ondergaan.Het gaat om jong: Duitsers die Nederlands hebbel gestudeerd en hier worden inge zet bij Duitd conversatielessen,excursies e| speciale projecten. Een goed rijksambtenaar moet een beetje schizofreen zijn. Hij of zij moet in staat zijn om in maart een mooi plan op tafel te leggen om 'vervolgens in april een notitie te produceren waar in hij met datzelfde plan de vloer aanveegt. En het kan nog erger. Van me nig ambtenaar wordt ook ver wacht dat hij onafgebroken de eigen functie tegen het licht houdt. En desnoods zwart op wit verdedigt dat het land het ook zonder die functie wel redt. Er moet een tijd zijn geweest, waarin het leuk was om ambte naar te zijn. Een tijd, waarin je met leuke plannetjes kon stoei en die het leven van de een of andere groep in de samenleving zouden veraangenamen. Maar die lol is er al lang af. De overheidsdienaren werken te genwoordig grotendeels met be hulp van het handboek Kommer en Kwel. Er moet bezuinigd worden, een onsje hier, een paar kilo daar en desnoods de eigen arbeidsplaats. Maar dat is het laatste wat je van een beetje strijdvaardige ambtenaar mag verwachten. Masochisme is tenslotte nog geen absolute voorwaarde voor een baan bij de overheid. Dus als de ambtenaar moet kiezen dan gaan nog liever de eigen, oorspronkelijk zo hartverscheu rend verdedigde plannen de prullenbak in dan dat de minis ter een voorstel krijgt de eigen toko te sluiten. Neem nu bijvoorbeeld het mi nisterie van Economische Za ken. In de jaren tachtig kwamen ze daar tot de overtuiging dat het weinig zin had om met krui wagens vol overheidsgeld bij kwakkelende bedrijven binnen te blijven rijden. Het roer moest om. De centen konden beter worden gebruikt voor steun aan kansrijke ondernemingen en be drijfstakken. Niet door hun bankrekening te spekken maar door - zoals dat in het jargon heet - voorwaardenscheppend beleid. Een van die voorwaarden was het stimuleren van het zoeken naar nieuwe technologieën, die vervolgens door bedrijven in de praktijk kunnen worden toege past. Dat is vooral nuttig voor kleine bedrijven die niet de mo gelijkheid hebben om er een eigen laboratorium met een ei gen professor Zonnebloem op na te houden. Maar ook de grote bedrijven zijn meer en meer afhankelijk geworden van bui tenstaanders. Toen het econo misch slechter ging, ging het mes ook in de onderzoeksuitga- ven. De wetenschappers die niet bij elke ontdekking dollarte kens in de ogen kregen, kwa men als eerste op straat te staan. Een beetje aanklooien in de laboratoria, in de hoop iets ■geweldigs te ontdekken, was er niet meer bij. Onderzoek werd pas toegestaan als er een reële kans was op een commercieel succesvol produkt. Dus alle hens aan dek om te voorkomen dat Nederland af zakt naar de technologische middenklasse. Er moet ruimte zijn voor het ontwikkelen en gebruiken van daadwerkelijk nieuwe technologieën. Tot nu toe is er veel te veel aandacht gegaan naar de verbetering van sectoren waarin we al sterk zijn, zoals bijvoorbeeld de land en tuinbouw. En of dat nou allemaal zou succesvol is... Dankzij de techniek zien onze tomaten en paprika's er piek fijn, gaaf en glanzend uit en zijn de worteltjes recht en van een oranje, waarop de koningin ja loers kan zijn. Maar smaken ze daardoor beter? De Duitsers hebben er zo hun eigen ideeën over. Juist als klein land moet je buitengewoon kien zijn in het zoeken naar die sectoren waarin je nog aan de weg kunt timme ren. Israël is daarvan een goed voorbeeld. Natuurlijk spelen de omstandigheden waarin het land verkeert een belangrijke rol. Maar het is een feit dat de Israeli's op het gebied van mili taire en medische technologie indrukwekkende prestaties le veren. Het gaat er maar om dat je met iets komt, waarvan een ander denkt: verhip, kunnen die Nederlanders dat ook? Nou snappen ze dat bij Econo mische Zaken ook wel dus wek te het geen verbazing dat die kiene ambtenaren tijdens de ka binetsformatie voortdurend probeerden dit thema onder de aandacht te brengen. En met succes. Want meldt het regeer akkoord niet: „Er worden nieu- Illustratie Mat Rijnders we kernen van economische groei gestimuleerd in dienstver lening, informatica, telematica, communicatie en andere toe passingen van nieuwe kennis en technologie." Dat moet toch fijn zijn geweest, om dat zo terug te lezen. Maar al snel werd een beroep gedaan op de schizofrene trek jes van de trouwe overheidsdie naren. Want minister Wijers moest meebezuinigen. En dan heb je als ambtenaar twee mo gelijkheden. Of je schrijft je eigen bureau de deur uit of je doet net alsof een ander je mooie plannen van een paar maanden geleden heeft bedacht. Bij Economische Zaken kozen ze - en wie zal het verbazen - voor het laatste. Dus komt de minister vanmiddag vertellen dat het voor technologiesubsi dies beschikbare bedrag wordt teruggeschroefd. De ambtelijke overlevingsdrift heeft het weer eens gewonnen van de noodza kelijke vernieuwing. De Tweede Kamer begint deze week met de behandeling van de begrotingen van de afzon derlijke ministeries voor 1995. Maar dat kan pas als het totale financiële kader is vastgesteld. Dus komt ook de totale Miljoe nennota nog aan de orde. Daarom begint de Kamer met onomstreden begrotingen zoals die van het Koninklijk Huis en van Algemene Zaken, het 'huisdepartement' van de minister-president. Behalve de begrotingen staan verder op de agenda de uitbrei ding van de luchthaven Beek, de carpool-wisselstrook, de mestproblematiek, het plan van minister Van Mierlo voor een apart VN-strijdmacht en de jeugdzorg. In de Eerste Kamer komt onder meer de uitvoeringsorganisatie van de sociale zekerheid aan de orde. ALS ER nog nauwelijks gren; onderscheid blijven? Veroni commerciële radio en televisie oude voet voort. Zij blijven zodoende voor een behoor! kijkgelden. Het verschil lijkt duidelijk: e geld volledig uit de markt he publieke zaak. Het is echter bestaat voor een aanzienlijk van advertentie-inkomsten. D Hilversum de afspraak gemaa glittermagazijnen bevoorraad Maar als het verschil slechts we dan een publiek bestel? li slechts commerciële uitgev succés - de een wat beter d niet-commercieel gekleurd nii De vergelijking gaat niet hele geschreven pers bedreigd w daartoe bestemd fonds tijdel Nederland alle van een min o geen alles wegvagende popu zijn en zou op deze wijze d vrijheid van meningsuiting ving in gevaar komen, zoude om ook een schrijvende publ Maar wat nog meer telt, is kranten. Televisie moet het s van informatieverstrekking, kregen met verstrooiing. Da zendtijd met zulke programrr graag rond deze uitzendingen Nederlandse kranten zijn ve Dagbladuitgevers rekenen f nieuwsmedium te exploiterer die hoek, in tegenstelling tc beperkt. Informatieverschaffing van re omvang is een der fundame televisie voor veel kijkers verdient de onafhankelijke si kent een publiek bestel. Als i commerciële slag om de kijkc De tactiek waarvoor de reste zen hebben, is weliswaar bet heeft, wil het kijkers, adv Populaire programma's nodi de zelf in het zadel gehouden duivel te biecht gaan. Het w publieke omroep of zelf w geworden was of een derde sterrenmonopolie.

de Stem | 1994 | | pagina 2