Clinton wil van Saddam af PREI EN SPEKLAPJES. 'Politiek rampscenario in Antwerpen' In de Mariagrot branden honderd kaarsen een kerstpakket?... „et een dinerbon* Wethouder Helmond verdacht van ontucht Politie pakt Fransman na dollemansrit op Al6 Van Keeken Muskusrat kwelt Z-Vlaanderen Cédras ruimt het veld Lottospeler wint 3 miljoen Willem II aast op Boogers Aankondiging van Irak dat troepen worden teruggetrokken is niet genoeg Coalitie oneens over meevallers Vrije val roebel Bisschop wil vrouwelijke kardinalen Kamerlid PvdA: Zorgverzekeraars zijn te kwistig met reclame Douane Vlissingen vindt 16 kg cocaïne Zoektocht naar de juiste stoel Museum koopt beroemde zegel Agent gewond bij Hazeldonk G 10 OKTOBER 1994 gg voor rust van het bekerde Hoek-AZW ongelukkig blesseerd. Een arm uit de kom en uitvallen vlak voor de paUZp was het resultaat voor Koek koek. Hij werd na de hervattinö gewisseld voor Gerben Steyae rt, een van Corn Boys afkomsti" ge aanwinst van AZW, die aanvankelijk teleurgesteld was niet te zijn opgenomen in de basis van de Axelse formatie AZW-trainer Paul van Koute ren: „Ik had op het laatste moment de beschikking over Peter Wieland, een vrachtwa genchauffeur die pech heeft ge had in Italië en via Brussel toch nog op tijd in Axel arriveerde Heb de voorkeur gegeven aan Wieland, maar Steyaert gezegd dat hij in de tweede helft als nog zijn kans zou krijgen. Al leen jammer dat het met Jacco Koekkoek zo ongelukkig af liep." REMCO VAN KEEKEN, het 'paradepaardje' van Hoek, dat een wedstrijd schorsing had opgelopen, zat zaterdagmid dag als morele steun voor zijn team op de reservebank tijdens het bekerduel tegen AZW. Het kwam Hoek niet slecht uit dat Van Keeken juist in dit beker duel zijn schorsing moest uit zitten. Vooral na het vertrek van Roy Hendriksen naar Eind hoven - „Hij tracteerde nog op taart deze week. We zijn als vrienden uit elkaar gegaan en zo hoort het ook," stelde Hoek- voorzitter Eddy Dobbeleir te vreden vast - heeft Hoek.be hoefte aan 'leider' en spelbepa ler Van Keeken op het veld. Zaterdag is hij gelukkig voor alles wat Hoek heeft weer van de partij in het belangrijke competitietreffen tegen Lunte- ren. Hoek zal hem nodig heb ben, want het liep zaterdag tegen AZW bepaald niet zoals het zou moeten lopen. Na rust van geen kanten zelfs. I Bijdragen en eindredactie: Ton Koomen. meter niet terug. De langste wedstrijd die Hans ooit ge zwommen heeft, duurde dan ook een goede tien uur.'In'de rivier, stroomafwaarts. Geen eenvoudige opgave, net zo min als de vijfenvijftig kilo meter zeezwemmen bij wind kracht 8. Zevenduizend uren Vorige week had ik een af spraak met deze supermens. Ik was op de hoogte van zijn prestaties, maar van zijn curri culum vitae wist ik niets af. Toen ik hem voor het eerst zag riep ik: 'Ik had een grote re vent verwacht!' Nadat hij zijn levensverhaal had verteld schaamde ik mij enigszins voor deze opmerking. „Het geeft niet," zei Hans. „Dat zegt iedereen die mij voor het eerst in levende lijve ontmoet. Als jij het niet zou zeggen, zou ik denken: 'Je denkt het wel, maar je zegt het niet'." „Natuurlijk zou ik graag een paar centimeter meer willen hebben. Dat is makkelijker zwemmen. Je slagen zijn lan ger, je stuwvlakken (de han den en voeten) zijn groter. Ook in het dagelijkse leven is het geen voordeel om klein te zijn. Ik heb wel eens het idee dat ik meer moeite moet doen om mezelf te bewijzen. Ie mand die mij niet kent zal niet willen geloven dat ik ge studeerd heb." Flauwekul, natuurlijk. Zo hebben we allemaal onze idee-fixen. Zo geloof ik bij voorbeeld sinds mijn ontmoe ting met Hans, dat ik met mijn eenmetervierennegentig te groot ben om ooit super mens te worden. véél meer pret! Restaurant 3Bt ^tttjOOt Nieuwe Ginnekenstraat 3 - BREDA - Tel. 076-211199 g Middelburg - In Midden- en ivest-Zeeuws-Vlaanderen zijn de komende tijd nog meer mensen nodig voor de bestrijding van de muskusrat. Want ondanks de in zet van extra personeel in de af gelopen drie jaar blijft de mus kusrat een grote bron van zorg. West-Zeeuws-Vlaanderen heeft de twijfelachtige eer het meest besmette gebied van Zeeland te zijn. ZIE ZEELAND - C1 Port-au-Prince - De Verenigde Staten hebben het aftreden van de Haitiaanse juntaleider Cédras met instemming begroet. Zijn vertrek maakt de weg vrij voor een democratischer Haïti. De ge zaghebbende Washington Post meldde gisteren trouwens dat Cédras voor zijn vrijwillig ver trek een bonus van tien miljoen dollar krijgt. ZIE BUITENLAND - A4 Zoetermeer - Een Lottospeler in Zoetermeer heeft het afgelopen weekeinde de zes getrokken ge tallen juist voorspeld en daarmee een Lotto Jackpot van 3,1 mil joen gulden gewonnen. Meer dan een half miljoen mensen doen wekelijks mee aan de Lotto. De hoofdprijs is iedere week mini maal een miljoen gulden. Die kan door het Jackpotsysteem groeien 'tot vele miljoenen guldens. De opbrengst gaat naar goede doe len. Tilburg - Willem II aast op RKC- spits Marco Boogers, maar heeft het geld (nog) met voorhanden. De in Dordrecht wonende speler is in de aanbieding, omdat RKC weer eens in ernstige financiële problemen verkeert. ZIE SPORT - B1 HET WEER /min/MAX Wees gegroet foto de stem/ben steffen Maria-verering in St. Willebrord: 'Er is weer behoefte aan eenvoudige devotie'. Van onze verslaggever St. Willebrord - „Als ik 's morgens honderd kaarsen wegzet, zijn ze 's avonds, als ik de grot afsluit allemaal op. Het is ook een plaats voor so ciale ontmoeting. De laatste nieuwtjes worden er ver teld." Pastoor A. de Bok van St. Wille brord staat ervan te kijken hoe veel mensen er in deze Maria maand iedere dag naar de Ma riagrot naast zijn kerk komen. Volgens de pastoor hebben de mensen steeds meer behoefte aan een eenvoudige devotie. „Voor de oorlog was het altijd heel druk in de Mariamaanden mei en oktober. Daarna is het weggezakt. „Het dieptepunt werd in de ja ren zeventig bereikt, toen vrij wel niemand meer bij. de Maria maanden stilstond. We hebben toen een werkgroep in het leven geroepen, die wat meer aan dacht aan de Maria-verering schenkt," blikt de pastoor terug. Toch heeft de herleefde belang stelling voor Maria volgens hem een diepere achtergrond. „In de jaren zeventig was al het mysterieuze uit de verering weg. Het 'was allemaal zo verstande lijk geworden. Langzaam kre gen de mensen weer behoefte aan mysterie en eenvoudige de votie." Zodat Willebrord tegen woordig zelfs bedevaarten uit België mag verwelkomen. De Mariamaand duurt tot en met 29 oktober. Elke werkdag wordt om 15.00 uur het Rozenhoedje gebeden bij de grot, die een opknapbeurt heeft ondergaan. Opnieuw mooi Na een koude nacht met in de ochtend kans op nevei of mist, wordt het opnieuw een fraaie, zonnige herfstdag met weinig wind. Den Haag - Tussen de coalitie partijen is een flinke ruzie ont staan over de vraag hoe de extra inkomsten die door de economi sche opleving ontstaan, verdeeld moeten worden. Van de WD moet al het geld naar de terug dringing van het financieringste kort, de PvdA en D66 denken vooral aan lastenverlichting. ZIE BINNENLAND-A3 Moskou - Na een relatief stabiele periode is de Russische roebel in een nieuwe vrije val geraakt. Gis teren werd op de Moskouse beurs een laagte-record geboekt: een dollar kost nu meer dan 3000 roe del De neergang van de munt be dreigt de economische hervor mingen in Rusland. ZIE ECONOMIE - A5 Vaticaanstad - Vrouwen zouden 'een belangrijk deel van de hoge re posten in de kerkelijke hiërar chie moeten bezetten', heeft Er- "est Kombo, de jezuïtische bis schop van Owando in Kongo ge zegd. In Rome vinden zijn ideeën echter weinig gehoor. Van onze Haagse redactie Den Haag - Zorgverzekeraars moeten minder geld aan reclame besteden. Dat vindt de PvdA in de Tweede Kamer. In vragen aan minister Borst (Volksgezondheid) verwijst Pv- dA-Kamerlid Oudkerk naar een uitspraak van directeur E. Boer van Onderlinge Zorgverzekerin gen in Zuidwest-Nederland, za terdag in deze krant, dat zorgver zekeraars de laatste tijd tiental len miljoenen reclameguldens hebben uitgegeven. Evenals Boer noemt Oudkerk het 'zonde' dat zoveel geld wordt uit gegeven aan reclame, terwijl de aangeboden verzekeringspakket ten hetzelfde zijn en er slechts kleine verschillen zitten in aan vullende pakketten. Oudkerk wil van Borst weten of ze inzicht heeft in de totale recla mekosten van de zorgverzeke raars. Ook informeert hij hoe die kosten worden betaald en of ze invloed hebben op de te betalen premies. De PvdA'er wil dat minister Borst de verzekeraars op het matje roept. Ze moet hen op het hart drukken de ziektekosten premies zoveel mogelijk aan zorg te besteden. Vlissingen - Voor de vierde keer dit jaar heeft de douane van Vlis singen een partij cocaïne in be slag genomen. Het was meteen de grootste vangst totnutoe: zestien kilo met een geschatte straat waarde van 1 miljoen. De douane vond de drugs vorige week donderdag in een koelcon tainer met daarin een lading cas save uit Suriname die dezelfde dag was gelost uit een binnenko mend schip. De container werd een dag later vervoerd naar een expeditiebedrijf in Barneveld. Daar meldden zich twee mannen uit Amsterdam waar de cassave voor bestemd was. In samenwer king met de politie in Barneveld zijn de twee mannen aangehou den en in verzekering gesteld. De cocaïne is vernietigd. VANDAAG IN DEZE KRANT Wie op zoek gaat naar een moderne eetkamerstoel, verdwaalt in een woud van modellen. Deskundig advies is nodig. Op verzoek van De Stem kozen twee specialisten acht stoelen uit die fraaie vormgeving combineren met zitcomfort. zie woonstijl '94 deel e INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Woonstijl '94 deel E Van onze verslaggever Helmond - De Helmondse CDA-wethouder Aloys Put- mans (42) is gisterochtend door de politie aangehouden omdat hij wordt verdacht van ontucht met vier minderjarige meisjes. De arrestatie werd verricht door de politie van Lelystad, de ge meente waarin de ontucht tussen 1983 en 1986 zou hebben plaats gevonden. putmans was daar toen directeur van een rooms-ka- tholieke basisschool. De ontuch tige handelingen zouden hebben plaatsgevonden met leerlingen van deze school. Aloys Putmans kwam op 2 maart nieuw in de Helmondse gemeenteraad ën werd meteen wethouder. Volgens de huidige directeur van rk basisschool De Kring in Lely stad, Jan Teensma, stond Put mans bekend als een goede direc teur. „Dat is de beste omschrij ving die ik kan vinden," aldus Teensma. De meisjes die de aan klacht hebben ingediend, zijn al lang - Teensma schat het op 'n jaar of tien - van de basisschool af. De politieke voorman van het het CDA in Helmond Sjef Jon kers maakt er geen geheim van dat hij en iedereen in fractie en partij zeer aangeslagen zijn door het gebeurde. Zowel Jonkers als het bestuur van het CDA hebben begin dit jaar gesprekken gevoerd met Al oys Putmans toen de eerste ge ruchten opdoken. „Putmans had daarop toen een zeer afdoende antwoord, de beschuldigingen kwamen voort uit laster en kwaadsprekerij. En dan ga je geen politieagent spelen door een eigen onderzoek in te stellen," al dus Jonkers. Ook een onderzoek van Hel- monds burgemeester Van Elk liet niets heel van de geruchten. Put mans wist tenslotte ook de hele fractie van het CDA te overtuigen van het feit dat hij het slachtoffer was van roddel en achterklap. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Afzien van een invasie van Koeweit is voor Irak onvoldoende om te ont snappen aan een militaire aanval door de Verenigde Sta ten. Alleen al bij een 'dreigende hou ding' van Iraks strijdkrachten je gens enig buurland behoudt de Amerikaanse regering-Clinton zich het recht voor gewelddadige tegenactie te ondernemen. Ook zal de terugtrekking waar aan Irak zegt te zijn begonnen van zijn troepenmacht bij de grens met Koeweit, 'een compleet en definitief karakter' moeten krijgen, wil het bewind van pre sident Saddam Hussayn ver schoond blijven van Amerikaan se militaire represaille. De VS ontzeggen daarmee Irak het recht om zijn troepen vrij binnen de ei gen grenzen te verplaatsen. Dat is een vergaande verharding van het standpunt van Amerika, dat eerst alleen met militaire ac tie dreigde als Irak Koeweit zou binnenvallen. Een en ander hebben bronnen in het Witte Huls gisteravond be vestigd. President Clinton wil tot elke prijs voorkomen dat hij de omvangrijke delen van de Ameri kaanse krijgsmacht die nu naar het Golfgebied onderweg zijn, daar langdurig gelegerd moet houden omdat Saddam Hussayn kat-en-muis zou kunnen blijven spelen met de VS. De president besprak gisteren in dat verband met zijn naaste advi seurs de mogelijkheden van een Amerikaanse 'eerste aanval' zon der dat van feitelijke fraakse agressie sprake is, en van een ul timatum waarin Washington voorschrijft hoe ver de Iraakse troepen zich moeten terugtrek ken. Gisteravond laat was nog onduidelijk of Clinton al heeft beslist over die opties. Daden „Wij laten ons -niet voor onbe paalde tijd militair bezighouden door Saddam. Wij gaan deze cri sis oplossen, zo niet diplomatiek, dan militair," 'zei gisteren defen sieminister Perry. Intussen heeft president Clinton de Amerikaan se troepenmacht die naar Koe weit en omgeving gaat nog sterk uitgebreid. Niet 6.000 maar 36.000 Amerikaanse militairen zijn onderweg of maken zich nu klaar voor vertrek. Andere een heden zijn ook paraat, zodat de totale Amerikaanse strijdmacht in de Golf 52.000 man kan gaan bedragen. Het lijkt echter waarschijnlijk dat dat tussentijds minder wordt als de door.Bagdad aangekondig de terugtrekking van de Iraakse eenheden inderdaad door de Amerikanen wordt vastgesteld. Gisteravond laat was daar nog geen sprake. „Voor ons geldt: geen woorden maar daden," al dus Amerika's ambassadeur bij de Verenigde Naties, Madeleine Albright. Clinton en zijn minister van Buitenlandse Zaken Christo pher werkten gisteren hard aan het 're-activeren' van de interna tionale coalitie van landen die de Golfoorlog tegen Irak vier jaar geleden steunden. Clinton sprak telefonisch met on der anderen Russisch president Jeltsin, Frans president Mitte- rand en Egyptisch president Mu barak. Hij zou van allen steun hebben gekregen. ZIE OOK BUITENLAND - A4: 'Verkeerslichten Koeweit werken' Van onze verslaggever Paul de Schipper Antwerpen - „Wat een stad hè! Gezellig uitgaan en één op de drie die je tegenkomt, stemt op Vlaams Blok, een half uurtje bij jullie van daan." Cynisch spottend reageert mr. Jos VanderVelpen op de uitslag van de gemeenteraadsverkiezin gen in zijn stad. Met gemengde gevoelens kan hij in zijn boeken kast kijken. Daar immers staat, in bruine omslag, zijn boek 'Daar komen ze aangemarcheerd', een gedetailleerde studie over de op komst van extreem-rechts. „Ik heb dit aan zien komen," zegt de Antwerpse advocaat, „er ver anderde na'die eerste waarschu wing bij de vorige verkiezingen niets in de stad, absoluut niet. De verpaupering ging door, alle prestige-projecten ten spijt. Zo doende heeft zich hier jarenlang een politiek ontbindingsproces voltrokken. Vlaams Blok heeft kiemen uitgezaaid die alle par tijen hebben aangetast. Het re sultaat is deze uitslag. De geves tigde poliek wist niet beter dan door bij elkaar te klitten de per soonlijke ambities van gelauwer de politici aan het publiek te ver kopen. Om zodoende Hugo Schils in zijn nadagen de burgemees terssjerp om te kunnen hangen, maar zijn initiatief Antwerpen '94 als antwoord op Vlaams Blok is totaal mislukt." VanderVelpen meent het effect van Vlaams Blok duidelijk te be speuren bij de gevestigde politie ke partijen, het duidelijkst bij de liberalen van de VLD: „Die heu len met het gedachtengoed van Vlaams Blok. Hun verkiezings slogan was: 'Het Vlaamse land is binnenland',. Daarin voel je de zweep van Vlaams Blok, die ook veiligheid met racisme op de ach tergrond tot verkiezingsthema had gemaakt." Volgens VanderVelpen laat juist de liberale VLD in Antwerpen zich opjagen door Vlaams Blok: „Net voor de verkiezingen heeft Vlaams Blok de havenbaronnen zitten opvrijen met plannen over het privatiseren van de haven en het neutraliseren van de vakbon den. Dat is ook wat binnen de VLD leeft. Alleen kunnen de libe ralen het vanuit landelijk oog punt gezien niet maken om met extreem-rechts in Antwerpen op scheep te gaan, maar er is sprake van een langzame toenadering." Hoe het verder moet met Antwer pen? 8 710311 000218 I I I I I DINSDAG 11 OKTOBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Den Haag - Het Nederlands PTT Museum in Den Haag heeft de vierde en laatst be schikbare ongestempelde zo genoemde Blauwe Mauritius aangekocht. De two-pence- postzegel uit de laatste uitga ve van het eiland Mauritius in 1847 is de bekendste en duur ste postzegel ter wereld. Het I aankoopbedrag is op verzoek I van de verkoper, die anoniem wenst te blijven, niet bekend gemaakt. Vorig jaar werd het derde exemplaar voor bijna twee miljoen gulden op een I veiling aan de staat Mauritius verkocht. De Blauwe Mauritius is van 11 tot met 30 oktober voor het publiek te zien op de tentoon stelling Post Office in Nederland. foto anp Van onze verslaggever Breda/Rotterdam/Zundert - Na een wilde achtervolging waar bij hij twee wegversperringen wist te omzeilen is gisteravond een 25-jarige Fransman door de politie op de A16 aangehou den. - 3 De man die in een gestolen auto aan de politie trachtte te ontko men, verwondde bij een wegver sperring aan de grenspost Ha zeldonk een politieman uit Etten- Leur. Met verwondingen aan een knie en arm is de agent in het zie kenhuis in Breda opgenomen De Fransman, van Rotterdam op de terugweg naar huis, reed gis teravond bij een benzinepomp in Hendrik Ido Amacht zonder te betalen weg. Twee douaniers uit Rotterdam zetten daarop de ach tervolging in. In zijn in Frankrijk gestolen Volvo 740 reed de man volgens de politie met een snel heid van ver boven de 200 killo- meter per uur in de richting Bel gië. Wegversperring Bij Breda werd de achtervolging versterkt met twee politieauto's. Aan de grens was inmiddels door de politie een wegversperring op geworpen waarbij twee vracht auto's dwars op de Al 6 waren ge zet. Een auto van de politie uit Etten-Leur stond in de berm om die vluchtroute te blokkeren. De Fransman wist in zijn dolle mansrit de wegversperring echter te omzeilen door in volle vaart langs de vrachtauto's en de ge parkeerde politieauto te rijden. Daarbij werd de agent gewond. In de sloot Bij een tweede wegversperring die door de politie van Zundert was opgeworpen onder Meer, wist de Fransman bijna opnieuw te ontkomen. Na het passeren van de versperring kon hij de auto echter niet meer op de weg krij gen en belandde in volle vaart in een sloot langs de weg. Hij trachtte nog te voet te ontkomen maar kon daarna snel door de po litie in de kraag worden gegre pen. In de vluchtauto vond de politie een hoeveelheid heroïne en spui ten. Naast dit vergrijp zal de man worden aangeklaagd voor zware mishandeling en een poging tot doodslag van een politieman in functie. Volgens groepscommandant Jan Gorissen van de politie in Zun dert is deze wilde achtervolging het zoveelste bewijs van een steeds grimmiger wordende cri minaliteit op de A16. „Het dienst doen bij Hazeldonk wordt voor de politie steeds onplezieriger," -aldus Gorissen. ADVERTENTIES WERELD NATUUR FONDS SUCCES VANAVOND» Ook de Nederlandse houthandel en timmerindustrie zetten zich al jaren in voor het behoud van het tropisch bos. Zo worden er internationaal duidelijke afspraken gemaakt over duurzame bosbouw en een eerlijk keurmerk voor het hout. Door tropisch hout te kopen blijft men in deze landen verzekerd van het broodnodige geld om de bossen in stand te houden en te beschermen tegen illegale kap. Tropisch hout. een milieuvriendelijk materiaal met een toekomst! Voor meer informatie: Postbus 1350 -1300 BJ - Almere Prei, kort afgesneden, kilo Speklapjes zonder zwoerd, verpakt kiloM5U 7.50 500 gram -549" Farmers Best Speklapjes zonder zwoerd, onverpakt kiloJLQ£Ü 9.50 500 gram £49 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. VanderVelpen haalt de schouders op, spreekt van een dramatische situatie: „De traditionele partijen willen Vlaams Blok uit het be stuur houden. Dat speelt Vlaams Blok in de kaart omdat die partij slapend vet wordt in de opposi tie." Een martelaarspositie? „Zoiets. Ze gaan de komende ja ren roepen hoe ondemocratisch andere partijen zijn, grote par tijen die elkaar met allerlei Slap pe compromissen krampachtig in het zadel zullen houden. Daar mee zullen ze alleen maar meer voeding geven aan de slogan van Vlaams Blok: de politiek is alle maal één pot nat, één grote maf fia. Wat je in Antwerpen voor je ziet is een politiek rampscena rio." ZIE OOK PAGINA A2: Vlaams Blok: niet meer stiekem 'Kiesstelsel België wijzigen' Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen. de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats:, Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: 87.20 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:, o kwartaal automatisch84.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) I De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontva'n- o gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar f Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 8 L_i E STEM. EEN KRANT DIE IE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1