Zuid-Chemie pakt stank aan x-premier opspraak 5 ministers i Saddam DE STEM Forse kritiek op financiële huishouding Zeeuwse Muziekschool Bedrijf in Sas van Gent start serie proeven om overlast te verminderen ZMF wil discussie over duurzame ontwikkeling van Zeeuwse industrie Zevenhonderd gasten bij jubileum Infra Scaldem wmmm} even tijd sm telezen 'Kleuren huilen met' in stadhuis van Terneuzen VANAF 13 OKTOBER ELKE DONDERDAG ALLE UITGAANSMOGELIJKHEDEN IN DE STEM Bezoekers kleindierenshow mijden 'onveilige' Triangel Terneuzenaar zwaar gewond bij steekpartij Reuze-karper gevangen in Zestigvoetkreek Sluis herdenkt morgen bevrijding O OKTOBER 1994 van de voormalige nrpnij ertig miljoen gSlden n bi] de verkoop van Bri mijnenvegers) zat het de n de premier niet echt mep ■elname aan de woestijn,: rijs-Dakar verdwaalde hi, Sahara en drie maal zakte li or het examen accountant onthullingen in de Sunfl. mes worden onderbouwd 2 ndopnamen van telefoon! rekken van Arabische tusi, rsonen rond het 'Al vJ h'-contract. rlgens de Sunday Times wat nge Thatcher vanwege hternaam de belangrijk ef van de man die uiteinde! ccesvol bemiddelde in de w norder, een Syrische miljon,' naamd Wafic Said. J a argaret Thatcher zou 0p ha- ons omstreden en (voor haai lf) potentieel schadelijke acl teiten zijn gewezen, maar dee niets aan. Voormalige man; rs van Tornado-bouwer Bri h Aerospace bevestigden d 1 van de jonge Thatcher en ooi e van andere tussenpersone n wie in totaal een recurdbe ag van 900 miljoen commissie ld zou zijn uitbetaald. LAND kort illen staken rencentrale in Suriname, de nisaties (CLO), heeft voor tgeroepen om te protesteren ng tussen het staatszieken- rden van het SZF, onder wie uari medische hulp contant i medici hun dienstverlening en. nrust vergroot Verontruste en kerkelijke groeperingen n de regering tot daadkracht ernemers heeft zaterdag een netiaan Daarin dringen ze "schema vaststelt voor de omisch herstel. op Sarajevo ernationale luchtbrug op de ?ren hervat, nadat de hufp- degd wegens beschietingen, n de twintig vliegtuigen die rijdagmiddag bij het opstij- De VN besloten daarop de de 380.000 inwoners van eyeliek aan een menigte van circa 60.000 Pieter. „Voorlopig leeft hij paus, die daarmee zelf de nsprak. geen verrassingen. Johannes itzag dan in de afgelopen verbelde nieuwe encycliek t document zal 'in overeen- tae, de encycliek waarmee pil verbood. Indonesië is zondagochtend getroffen gens de eerste berichten zijn meteorologische dienst zei atselijke tijd (zaterdagavond orgedaan en dat het epicen- kilometer ten zuiden van de ;e. ren even paniek veroorzaakt ido, dat afgelopen dinsdag al ïg. Persoonlijke ongelukken er niet voor. n Londen letoging tegen een nieuwe, echten zijn gisteren in het e in botsing gekomen. Acht ten liepen lichte verwondin- werden gearresteerd ezet om de demonstratie in schatte dat ongeveer 25.000 om te protesteren tegen de e maand door het Lagerhuis organisatie waren er 100.000 iotste betoging voor burger- (enoemd. Sprekers hekelden krijgt bij het ontruimen van irbieden. komt, niet zal toestaan dat ussayn politiek of zelfs fysiek erleeft ooralsnog overheerst in Was- Ington de indruk dat Irak Koe- 'eit niet aan zal vallen. 'Maar, ijn logica is volslagen onbere- enbaar en we nemen daarom een enkel risico,' aldus minister hristopher. addam zou binnenlands-poli- eke motieven hebben voor het apengekletter en hij zou er een ig mee proberen te drijven in e internationale gemeenschap ie tot nog toe het VN-handel- imbargo tegen het economisch itaal uitgeputte Irak hand- aaft. et ziet er vooralsnog niet naar it dat Saddam in die diploma- eke opzet slaagt. De VN-Veilig' eidsraad gaf afgelopen zater- ag unaniem de waarschuwing in Irak geen agressie te plegen Vergeet dan niet de Kleintjes" door te nemen. Er staat vast Iets van uw gading bij. Ook vandaag Zeeland Van onze verslaggever Aardenburg - Burgemeester en wet houders van Aardenburg leveren forse kritiek op de financiële huis houding van de gemeenschappelijke regeling Zeeuwse Muziekschool. Het gaat daarbij om de rekening 1993 waarbij alle Zeeuwse gemeenten wor den geconfronteerd met een hogere bij drage van bijna 314.000 gulden. Het college vindt deze overschrijding in het kader van kostenbeheersing onaan vaardbaar. Het dagelijks gemeentebe stuur van de Kikkerstad meent dat de Zeeuwse Muziekschool zelf binnen haar financiële huishouding dekking moet vinden voor dit tekort. „Wij vinden het onbehoorlijk om een dergelijk tekort af te wentelen op gemeenten die zelf woe keren met schaarse middelen om rond te komen," luidt de forse kritiek. Het college vraagt daarom aan de ge meenteraad bezwaar te maken tegen de rekening 1993. B en W willen zelfs verdere deelname aan deze gemeen schappelijke regeling ter discussie stel len. In het konsultatief overleg van september is reeds gepleit om verdere deelname aan de gemeenschappelijke regeling Zeeuwse Muziekschool ter dis cussie te stellen in de nieuwe gemeente raad. „Het resultaat van de rekening 1993 bevestigd naar onze mening de behoefte aan een dergelijke discussie." Het aandeel van Aardenburg in de budgetoverschrijding bedraagt 2.434 gulden. Volgens het bestuur van de Zeeuwse Muziekschool was het niet mogelijk tijdig met een gewijzigde be groting voor 1993 te komen. Het gevolg daarvan is dat de gemeenten eerst bij de afrekening met deze meerkosten wor den geconfronteerd. Het college heeft wel begrip voor het standpunt van het bestuur, er is immers sprake van een overgangssituatie naar budgetfinancie ring en een wisseling administrateur/ hoofd financiële en economische sector, maar vindt een dergelijke overschrij ding onaanvaardbaar. Met ingang van 1994 worden namelijk de begrotingen van de gemeenschappelijke regelingen Van onze verslaggever Sas van Gent - Het chemisch bedrijf Zuid-Chemie in Sas van Gent voldoet niet aan de landelijke richtlijnen voor wat betreft stankhinder. Het bedrijf is daarom begonnen met een serie proeven en testen om iets aan de stankoverlast te doen. Deze maatregel is een van de hoofdpunten op milieugebied bij Zuid-Chemie. Doel is op termijn binnen de wettelijke norm te blijven, die overigens nog vastgesteld moet worden. Het terugdringen van de stank- hinder werd zaterdag uit de doe ken gedaan tijdens de open dag bij Zuid-Chemie. Deze dag werd gehouden in het kader van het 75-jarig bestaan van het concern en viel toevallig samen met de landelijke dag van de chemie. „Van het totaal aantal gassen wordt 97 procent teruggewon nen. Drie procent komt uit de schoorsteen bij een zuid-westen wind in Sas van Gent. Het is natuurlijk een nadeel dat het bedrijf midden in Sas van Gent staat, maar dat is een historisch gegeven Daarom zijn we bezig met proeven en testen om iets aan de stankoverlast te doen. Hierbij wordt bijvoorbeeld ge dacht aan het plaatsen van een Terneuzen - Wie muziek ziet, leert er beter naar luisteren. Dat vinden het instituut Toonbeeld, het VMC Zeeland en pianiste Monique Copper. Daarom richtten zij het cul turele project 'Kleuren hui len niet' op. Het unieke aan het initiatief is de koppeling tussen professionele kunst, amateuristische kunst en een leerproject voor basis scholieren. Op woensdag 12 oktober presenteert de organisatie het project in het stadhuis van Terneuzen. Daar zullen leerlingen van Toonbeeld zich muzikaal en beeldend presenteren. Ook geven de Zeeuwse ge deputeerde G. de Kok en de Terneuzense wethouder van cultuur P. Hamelinck dan het startschot voor het schoolproject. Bij het project hoort een tentoonstelling in beeld en geluid, die van 10 oktober tot 1 november in het stad huis is geopend. De organi satie heeft de tentoonstel ling gerealiseerd met pro- vinciegelden. zogenaamde geurvreter in de schoorsteen. Maar de proeven verkeren nog niet in eindsta dium," legde M. Moeys, hoofd personeel en juridische zaken, zaterdag uit. Volgens Moeys is het niet moge lijk niets meer te ruiken. „Dat kan wel, maar dan moeten we de fabriek sluiten. Dat zijn we na tuurlijk niet van plan. Stank is een objectief gegeven. Kijk, een dennenbos ruik je ook. Daarom zijn we bezig iets aan de kwali teit te doen. Want als mensen iets ruiken, bellen ze meteen naar Zuid-Chemie." Milieuaftleliiig Directeur K. Horstra liet zater dag een groep genodigden, onder wie burgemeester J. van Rest en de leden van de Sasse gemeente raad, de fabriek zien. Hij wees daarbij onder andere op de mi lieuafdeling, waar aan de proe ven en testen wordt gewerkt. „Het is de eerste, keer in ons 75-jarig bestaan dat we de open dag hielden. We wilden dat eer der doen, maar toen was er net een reorganisatie met afvloeiin gen aan de gang. We vonden een open dag niet passen. We hielden nu wel de open dag omdat we het contact met de directe buren heel belangrijk vinden." Zo'n zeshonderd mensen bezochten de open dag bij Zuid-Chemie. 'Vol huis' De chemische bedrijven Dow Benelux, Engelhard en BOC in Terneuzen namen deel aan de landelijke dag van de chemie. De bedrijven noemden de open dag een groot succes. Bij Dow kwa men zelfs achthonderd mensen binnen. Woordvoerder H. van Tiel noem de de belangstelling overweldi gend. „Een vol huis, om het zo maar te zeggen. De belangstel ling was zo groot dat we mensen moesten teleurstellen. Voor de mensen die niet naar binnen konden, houden we in het voor jaar van 1995 een soortgelijke dag." Van Tiel noemt als oorzaak voor het doorslaande succes een gro tere aanpak van de open dag. „We hebben de open dag nu grootser aangepakt. Dat past ook in het 'Responsible Care Programme'. We willen meer be kendheid geven aan datgene waarmee we bezig zijn." (ADVERTENTIE) MAANDAG 10 OKTOBER 1994 A5 getoetst aan de richtlijnen van de Vere niging Zeeuwse Gemeenten. „Deze toet sing heeft naar onze mening geen waar de indien de gemeenten achteraf wor den geconfronteerd met meerkosten zo als nu blijkt bij de Zeeuwse Muziek school." Het voorstel om bezwaar te maken tegen de jaarrekening '93 van de Zeeuwse Muziekschool wordt donder dag 13 oktober besproken door het konsultatief overleg van raadsleden. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. Van onze correspondent Terneuzen- Kleindierenvereniging Terneuzen ziet voor volgend jaar uit naar een ander locatie voor de Wester- scheldeshow. Reden is de weigering van leden en bezoe kers om naar De Triangel in de binnenstad te komen vanwege de onveiligheid. Voorzitter P. Ollebek is na de show een aangeslagen man. De vereniging had zijn show keurig in orde. De kleindieren zaten er keurig bij. „De Triangel is een prachtig gebouw, alleen weigeren de leden te komen. Een van hen, goed voor twintig inzendingen, wilde alleen komen onder politie-begeleiding. Het is droevig. Dit jaar hadden we 45 inzenders met 246 dieren. Er kwamen slechts zo'n tachtig bezoekers, zodat de show voor ons een verliespost is. Toen we nog in de sporthal zaten, kwamen er ruim vijfhonderd bezoekers. Nu geeft men aan dat het onveilig is in de binnenstad en blijft men weg." De dieren werden ook nu weer bekeken door de keurmeesters voor de konijnen, grote hoenders/dwerghoenders, duiven en cavia's. De vereniging legt zich toe op het in stand houden van oud-Hollandse rassen. Voor dwerghoenders zijn er nog twee kwekers, waaronder Hermon te Axel. Voorzitter P. Ollebek reikte na afloop de prijzen uit. Bezoekers in het laboratorium van Engelhard bekijken de proef die zij even daarvoor zelf gestart hebben. foto camile schelstraete Van onze correspondent Terneuzen - Bij een vecht partij in de Terneuzense bin nenstad raakte gisternacht een 23-jarige man uit Ter neuzen levensgevaarlijk ge wond. De dader, een 19-jarige stadgenoot van het slachtoffer, is ingesloten. Door nog onopgehelderde oor zaak kregen beide mannen op de Walstraat rond twee uur 's nachts ruzie. Die liep zo hoog op, dat de 19-jarige Terneuzenaar op een gegeven moment zijn ri vaal met een mes zodanig zwaar verwondde, dat deze levensbe dreigende slagaderlijke- en in wendige bloedingen opliep. Dankzij het kordate optreden van een eveneens in Terneuzen wonende vrouw werd eerste hulp verleend. Daarmee kon voorko men worden dat het slachtoffer van de steekpartij ter plekke overleed. Per ambulance werd de zwaar gewonde man overgebracht naar streekziekenhuis De Honte in Terneuzen. Hij was gistermiddag volgens de politie buiten levens gevaar. De 19-jarige dader werd ter plaatse door omstanders vastge houden en aan de politie overge dragen. Van onze correspondente Clinge - In de Zestigvoetkreek aan de 'planken' is een reuze karper gevangen door de voor zitter van de Clingse Henge laarsvereniging, Hugo Willaert. De vis was 91 cm lang en had een gewicht van 11,5 kilogram. Het was voor Willaert een vreemde gewaarwording zo'n reuze vis op te halen. En het was ook even een voorzichtig werkje om de karper van de haak te krijgen. Nadat dat gebeurd was, werd de meetlat ernaast gelegd en werd een foto genomen. Daarna is de vis teruggezet. Voor de Clingse Hengelaarsvere niging is deze vangst uniek. Vol gens secretaris Cijril Peeters wordt in de archieven van de laatste vijftig jaar nergens mel ding gedaan van een dergelijke vangst. DE ZEEUWSE Milieu Federatie (ZMF) start volgend jaar een brede provinciale discussie om te komen tot een daad werkelijke duurzame ontwikkeling van de Zeeuwse industrie. De bedoeling is het ontwik kelen van een visie op een milieuvriendelijke ontwikkeling van de Zeeuwse industrie. De nadruk ligt op de Zeeuw se havengebieden in de Kanaalzone en in het Sloegebied. Van onze verslaggever Frank van Cooten DEZE doelstelling van het pro ject duurzame industrie staat in het werkplan 1995 van de ZMF. Nu het beleid met betrekking tot duurzame ontwikkeling en de uitwerking van het Natuurbe leidsplan is geformuleerd, wil de ZMF dat beleid in daden omzet ten om zo de kwaliteit van de Zeeuwse leefomgeving op te krikken en de uitputting van schaarse zaken, zoals rust, ruim te, natuur en landschap te be schermen. De ZMF heeft in het werkplan een groot aantal projecten opge nomen die daaraan een bijdrage moeten leveren. De ZMF heeft een aantal natuur- en milieupro jecten gekozen waarin met name gemeenten en waterschappen tot activiteiten wordt aangezet. Een van die projecten is dus een daadwerkelijke duurzame ont wikkeling van de Zeeuwse in dustrie. In 1995 worden de hoofdlijnen voor eqn visie wor den uitgewerkt. Provinciale be leidmakers en bestuurders, mi- lieucoördinatoren, directies van grote bedrijven, vertegenwoordi gers van industriebonden en ha venschappen worden hiervoor door de ZMF benaderd. Het pro- dukt wordt eind 1995 gepresen teerd tijdens een ZMF-sympo- sium over duurzame Zeeuwse in dustrie. Naast de industrie krijgt ook de landbouw de nodige aandacht in het werkplan. De reguliere land- Van onze correspondent Terneuzen - Opleidingsinsti tuut Infra Scaldem vierde zaterdag het 25-jarig jubi leum met een receptie en reünie. Tevens nam me vrouw A. Elias op deze dag afscheid en werd het jubi leumboek gepresenteerd. Voorzitter van het bestuur G. Ramaekers noemde de oplei ding essentieel voor de leef baarheid in de regio. „In de bespreking over de mogelijkhe den om de 'inservice'-opleidin- gen voor verpleegkundigen en verzorgenden in Zeeland te bundelen, bleek de oversteek van de Westerschelde een groot struikelblok. Leerlingen die voor een opleiding de streek moeten verlaten, zijn verloren voor de arbeidsmarkt van de regio. Binnen enkele jaren komt er een nieuwe structuur voor deze opleiding. De directies van Infra Scaldem en ROC Wester schelde zijn van mening dat, dankzij een nauwe samenwer king en samenvoeging, ook op Het bekijken van het jubileumboek bezorgt de bezoekers van het feest van Infra Scaldem veel plezier. foto camile schelstfiaete langere termijn de beste garan ties gegeven worden voor be houd van deze opleiding in de regio." Men verwacht dat de bestuur lijke en institutionele fusie haar beslag zal krijgen in 1996. Spiegelen Directeur G. Rienties van Infra Scaldem zei dat de school zich met recht mag spiegelen in de glans van het zilveren jubileum. „De school heeft aan ruim 2500 verpleegkundigen en ziekenver zorgenden het diploma mogen uitreiken. Wij hebben als oplei dingsinstituut in al die jaren ruimschoots kunnen voldoen aan de opleidingsbehoefte in de regio." Vervolgens werd het eerste exemplaar van het jubileum boek overhandigd aan mevrouw G. Keijsers, de eerste directrice van Infra Scaldem. Met een bos bloemen werd daarna afscheid genomen van mevrouw A. Elias. „Haar be trokkenheid bij het wel en wee van de school en de integratie van theorie en praktijk was steeds een van de belangrijkste zaken die opvielen tijdens be sprekingen met haar," aldus de heer Ramaekers. Bijpraten De reünisten stonden ondertus sen al te trappelen van onge duld om na lange tijd weer bij te praten. Er was een foto-ten toonstelling die zij konden be kijken en er werden diverse demonstraties gehouden. Met name voor het jubileumboek bestond veel belangstelling. bouw belast natuur, milieu en landschap. Daarom ziet de ZMF het als haar taak zich in te zetten voor een schone, duurza me landbouw. De ZMF wil een visie ontwikkelen op een duur zame Zeeuwse landbouw om daarmee te komen tot afspraken met de landbouw om een omme zwaai in de Zeeuwse agrarische sector ten aanzien van het om gaan met milieu, natuur en land schap te bewerkstelligen. De ZMF wil een bijdrage leveren aan een meer milieuvriendelijke landbouw in Zeeland. Uitgangs punten zijn geen verspilling van energie, grond- en hulpstoffen, geen afhankelijkheid van milieu- bezwaarlijke stoffen en een goe de afstemming van de natuur- en landbouwfunctie in het bui tengebied. In dat verband wil de ZMF de contacten met land bouworganisaties uitbouwen. Uit het werkplan staat verder dat de ZMF de meest milieu vriendelijke Zeeuwse gemeenten wil belonen. Een aantal repre sentatieve gemeenten wordt be oordeeld op het toepassen van de nieuwe mogelijkheden van de Wet Milieubeheer bij de vergun ningverlening. Aan dit project levert ook het Bureau voor Rechtshulp in Dor drecht een belangrijke bijdrage. Voor vergunningverleners biedt deze wet betere mogelijkheden om voorwaarden ter bescher ming van het milieu in vergun ningen op te nemen. Zo is het mogelijk voorschriften op te ne men die zijn gericht op afvalpre ventie en energiebesparing. De ZMF volgt de wijze waarop gemeentelijke vergunningverle ners onder andere afvalpreventie en energiebesparing in hun ver gunningen opnemen. De ge meente die het best scoort, krijgt een vergunningbewijs met ZMF- keurmerk. Daarnaast worden achterblijvende gemeenten gesti muleerd om in de toekomst meer rekening te houden met de ver ruimde rijkwijdte van de Wet Milieubeheer. In het werkplan staan ook doel stellingen om het autogebruik terug te dringen. Zo wordt vol gend jaar een begin gemaakt met een gebiedsgerichte aanpak voor West-Zeeuws-Vlaanderen, Wal cheren of Schouwen. Er wordt een lijst gemaakt met wegen in natuurgebieden die voor auto's kunnen worden afgesloten. De ZMF wil afspraken maken over het concentreren van het autoverkeer op daarvoor ge schikte wegen, het terugdringen van het recreatieve autoverkeer naar, in of langs natuurgebieden en landschappelijk waardevolle buitengebieden en het ontsluiten van deze gebieden met milieu vriendelijker vervoer zoals lo pen, fietsen en openbaar ver voer. Sluis - In Sluis wordt morgen herdacht dat Sluis vijftig jaar geleden werd gebombardeerd. Nagenoeg het hele stadje werd verwoest en er vielen tientallen doden. In november wordt de bevrijding van Sluis herdacht en gevierd, maar gezien het groot aantal doden tijdens het bombardement wordt hier morgen bij stilge staan. Dat gebeurt middels een oucu- menische dienst in de Katholieke kerk Johannes de Doper. De dienst begint om 19.30 uur en wordt voorgegaan door pastoor Jansen en de Protestantse voor ganger Hauwaert. De Sluisse historicus J. de Broek houdt een lezing.d

de Stem | 1994 | | pagina 5