Cédras houdt het voor gezien 11 Justitie: Aantal leden sekte is vermoord Rechtse Haider zegeviert in Oostenrijk Israëli's in angst: Gebeurt het opnieuw? Wat ons betreft wordt het 'n nationale feestdag. Forse krit Amerikaanse ministers! waarschuwen Saddam Militaire leiders op Haïti zouden vandaag al vertrekken Zoon Britse ex-premiej raakt weer in opspraak Bedrijf in -Holland Qvsino's Open dag bij Holland Casino's VANAF 13 OKTOBER DITGAANSMOGELI DE STEM BUITENLAND BUITENLAND kortI d8n n,e* d° 'Kleuren huilen niet' in stadhuis van Terneuzen In de Holland Casino's kom je ogen tekort. Hutu-milities opnieuw actief OKTOBER. Genève (dpa/afp/rtr) - Een aantal van de leden van de Orde van de Zonnetempel die afgelopen week om het leven kwamen in twee Zwitserse villa's, is vermoord. Andrei Piller, de openbare aan klager die het onderzoek naar de sterfgevallen leidt, bevestigde dit weekeinde dat het 'in enkele gevallen niet om zelfmoord ging maar om moord'. Joseph di Mambro, het brein en de 'paus' van de sekte, is één van de 48 sekteleden die in Zwitser land dood werden aangetroffen, zo is in het weekeinde gemeld. De Franse minister van Binnen landse Zaken Pasqua blijkt de paspoorten van de 70-jarige Di Mambro en diens vrouw Jocely- ne te hebben ontvangen in een aan hem gerichte brief. Het mi nisterie wilde niet zeggen of er ook andere paspoorten waren ontvangen en of bekend is wie ze heeft verzonden. De Zwitserse televisie meldde dat verscheidene familieleden Di Mambro's lijk hadden herkend tussen 25 stoffelijke overschot ten die zijn opgebaard in de stad Sion. Ook sieraden en andere persoonlijke bezittingen die op het lichaam werden gevonden wezen erop dat de dode man Di Mambro is. Zo vond de politie behalve twee ringen en een arm band van 'de kleine Napoleon' ook bundels bankbiljetten. „Hij had altijd veel briefjes van 1000 francs bij zich," zei de Zwitserse radio. De Zwitserse politie beschikt in tussen over gebitsgegevens van de charismatische sekteleider, de 47-jarige Belg Luc Jouret. Aan de hand daarvan kan spoedig worden vastgesteld of ook hij zich onder de doden bevindt. Tegen zowel Di Mambro als Jou ret zijn arrestatiebevelen uitge vaardigd omdat zij verantwoor delijk worden gehouden voor de dood van de leden van de orde. In totaal 48 mensen die iets te maken hadden met de geheim zinnige sekte Orde van de Zon netempel werden woensdag dood aangetroffen in enkele villa's in de Zwitserse dorpen Cheiry en Granges. In Morin Heights in Canada zijn nog eens vijf lijken gevonden van mensen die ook iets met de sekte te maken zou den hebben. De politie heeft ook een aantal huizen onderzocht waar leden van de sekte wel eens verbleven. Onder een villa in Carpentras in Zuid-Frankrijk troffen agenten een complete atoomschuilkelder aan, waarin net zo'n brand-ont- stekingssysteem was aange bracht als in de Zwitserse villa's. De Zwitserse openbare aankla ger Piller zei dat er 'verbazing wekkende verrassingen' te ver wachten zijn uit het onderzoek naar de financiële handel en wandel van de sekte, maar hij had niets gevonden dat zou kun nen wijzen op wapenhandel. Een Canadese televiziezender meldde dat de Orde van de Zonnetempel een dekmantel was voor interna tionale wapenhandel. De handel zou honderden miljoenen dollars hebben opgebracht, die vervol gens via een aantal grote banken zouden zijn witgewassen. MAANDAG 10 OKTOBER 1994 Van onze correspondent Bob van Huët Londen - Mark Thatcher, de zoon van de voormalige preif| Margaret Thatcher, zou ruim dertig miljoen gulden! 'commissiegeld' hebben opgestreken bij de verkoop van tl krijgsmateriaal aan Saoedi-Arabië. ctlEN TIJD CW"E lezen? Volgens de Britse zondagskrant Sunday Times zou de inmiddels 41-jarige zakenman gedurende het premierschap van zijn moe der onrechtmatig hebben gepro fiteerd van zijn naam en connec ties. „Hij was een opportunisti sche zakkenvuller die zijn relatie met Margaret Thatcher versja cherde," aldus een zegsman. Het is niet de eerste keer dat vraagtekens worden gezet achter Mark Thatchers heel plotselinge rijkdom. De zoon van de premier vertrok een aantal jaren geleden naar Texas, waar hij in zaken ging en ook een adviesbureau opzette. Zijn dure liefhebberijen (sportauto's, jets) en gevoel voor luxe (butlers, grand hotel-suites etc.) trokken meermaals de aan dacht van de Britse media. Tot aan mysterieuze activiteiten ten behoeve van onder andere het zogeheten 'Al-Yamanah'- wapencontract uit 1985 (waarbij Saoedi-Arabië van diverse Britse wapenfabrikanten voor een slor dige 60 miljard gulden inkocht aan Tornado-bommenwerpers, Hawk-trainingsjets, helikopters en mijnenvegers) zat het de j van de premier niet echt meej deelname aan de woestii» Parijs-Dakar verdwaalde 1 de Sahara en drie maal z voor het examen accountam 1 De onthullingen in de SijJ Times worden onderbouwd I bandopnamen van telefaJ sprekken van Arabische wl personen rond het 'Al yaJ nah'-contract. Volgens de Sunday Times u jonge Thatcher achternaam de troef van de man die uitehi|| succesvol bemiddelde in de J penorder, een Syrische m genaamd Wafic Said. Margaret Thatcher zou op b zoons omstreden en (voorhal zelf) potentiëel schadelijke al viteiten zijn gewezen, maari] er niets aan. Voormalige J gers van Tornado-bouwer tl tish Aerospace bevestigden T rol van de jonge Thatcher enl die van andere tussenpersoJ aan wie in totaal een recoitj drag van 900 miljoen commisj geld zou zijn uitbetaald. Ambtenaren Suriname willen staken Paramaribo - De grootste ambtenarencentrale in Suriname, èl Centrale van Landsdienaren Organisaties (CLO), heeft Vóorl vandaag en morgen een staking uitgeroepen om te protesteren I tegen het uitblijven van een regeling tussen het staatszieken- fonds SZF en de medici. De verzekerden van het SZF. onder wiel alle ambtenaren, moeten sinds februari medische hulp contant I aan de artsen betalen omdat toen de medici hun dienstverlening! aan het staatsziekenfonds opschortten. Door de actie wordt de sociale onrust vergroot. Verontrusttl ondernemers en maatschappelijke en kerkelijke groeperingenI proberen die onrust in te dammen en de regering tot daadkracht I te bewegen. De Stuurgroep van Ondernemers heeft zaterdag een I nota aangeboden aan president Venetiaan. Daarin dringen zei erop aan dat Venetiaan een tijdschema vaststelt voor de uitvoering van maatregelen tot economisch herstel. VN hervatten luchtbrug op Sarajevo Sarajevo - De VN hebben hun internationale luchtbrug op tie I Bosnische hoofdstad Sarajevo gisteren hervat, nadat de hulp-1 transporten zaterdag waren stilgelegd wegens beschietingen! Rond acht uur landde het eerste van de twintig vliegtuigen die voor zondag op het schema staan. Twee transportvliegtuigen waren vrijdagmiddag bij het opstij-1 gen beschoten door lichte wapens. De VN besloten daarop del vluchten, van groot belang voor de 380.000 inwoners vanI Sarajevo, te onderbreken. Paus kondigt nieuwe encycliek aan Vaticaanstad - „Viva il papa!" riep een menigte van circa 60.0001 mensen op het plein voor de Sint Pieter. „Voorlopig leeft hij I nog," luidde het antwoord van de paus, die daarmee zelf deI geruchten over zijn gezondheid tegensprak. De toespraak van de paus bracht geen verrassingen. Johannes I Paulus II, die er minder zwak uitzag dan in de afgelopenl maanden, kondigde de reeds lang verbeide nieuwe encycliek! over de waarde des levens aan. Het document zal 'in overeen-f stemming zijn' met Humanae Vitae, de encycliek waarmeel Paulus VI in 1968 de katholieken de pil verbood. Aardbeving treft oosten Indonesië Golden - Het oosten van Indonesië is zondagochtend getroffen I door een krachtige aardbeving. Volgens de eerste berichten zijn I er zeker 25 gewonden gevallen. De meteorologische dienst zei I dat de beving zich om 06.44 uur plaatselijke tijd (zaterdagavond 22.44 uur Nederlandse tijd) had voorgedaan en dat het epicen trum zich bevond op ongeveer 220 kilometer ten zuiden van de I hoofdstad van de Molukken, Ternate. Een krachtige naschok heeft gisteren even paniek veroorzaak! op het Noordjapanse eiland Hokkaido, dat afgelopen dinsdag al I was getroffen door een aardbeving. Persoonlijke ongelukken deden zich bij de nieuwe schok echter niet voor. Botsingen bij betoging in Londen Londen - Deelnemers aan een betoging tegen een nieuwe aangescherpte wet op de burgerrechten zijn gisteren in he! I centrum van Londen met de politie in botsing gekomen. Acta I politiemannen en twee demonstranten liepen lichte verwondin gen op. Ten minste zestien betogers werden gearresteerd. Er waren 2000 politiemensen ingezet om de demonstratie ta goede banen te leiden. De politie schatte dat ongeveer 25.000 demonstranten waren opgekomen om te protesteren tegen de nieuwe strafwetgeving die later deze maand door het Lagerhuis wordt behandeld. Maar volgens de organisatie waren er 100.000 mensen op de been bij wat de grootste betoging voor burger rechten in Groot-Brittannie werd genoemd. Sprekers hekelden I dat de politie meer bevoegdheden krijgt bij het ontruimen van j woningen en om demonstraties te verbieden. Kleintjes" door te kernen. Er staat vast Iets van ow gading bij. OOK vandaag I Van onze verslaggever Aardenburg - Burgemeester f houders van Aardenburg forse kritiek op de financiëli houding van de gemeenschap! regeling Zeeuwse Muziekschol Het gaat daarbij om de rekenm waarbij alle Zeeuwse gemeentel den geconfronteerd met een hogl drage van bijna 314.000 gulden. J Het college vindt deze overschrij| Zuid Van onze verslaggever Sas van Gent - Het cher Sas van Gent voldoet niet voor wat betreft stankhiij begonnen met een serie prol stankoverlast te doen. De hoofdpunten op milieugebië Doel is op termijn binnen de! wettelijke norm te blijven, die! overigens nog vastgesteld moet| worden. Het terugdringen van de stank- hinder werd zaterdag uit de doe-1 ken gedaan tijdens de open dagl bij Zuid-Chemie. Deze dag werd I gehouden in het kader van hetl 75-jarig bestaan van het concern! en viel toevallig samen met del landelijke dag van de chemie. „Van het totaal aantal gassen! wordt 97 procent teruggewon-1 nen. Drie procent komt uit dei schoorsteen bij een zuid-westen-l wind in Sas van Gent. Het isl natuurlijk een nadeel dat hetl bedrijf midden in Sas van Gentl staat, maar dat is een historisch! gegeven. Daarom zijn we bezigl met proeven en testen om ietsl aan de stankoverlast te doen.l Hierbij wordt bijvoorbeeld ge-I dacht aan het plaatsen van eenl Terneuzen - Wie muziek ziet, leert er beter naar luisteren. Dat vinden het instituut Toonbeeld, het VMC Zeeland en pianiste Monique Copper. Daarom richtten zij het cul turele project 'Kleuren hui len niet' op. Het unieke aan het initiatief is de koppeling tussen professionele kunst, amateuristische kunst en een leerproject voor basis scholieren. Op woensdag 12 oktober presenteert de organisatie het project in het stadhuis van Terneuzen. Daar zullen leerlingen van Toonbeeld zich muzikaal en beeldend presenteren. Ook geven de Zeeuwse ge deputeerde G. de Kok en de Terneuzense wethouder van cultuur P. Hamelinck dan het startschot voor het schoolproject. Bij het project hoort een tentoonstelling in beeld en geluid, die van 10 oktober tot 1 november in het stad huis is geopend. De organi satie heeft de tentoonstel ling gerealiseerd met pro- vinciegelden. (ADVEI Port-au-Prince (rtr/ap) - De militaire leider van Haïti, luitenant-generaal Raoul Cédras, en chef-staf, Philippe Biamby, stappen vandaag op. Dat is vernomen uit kringen dicht bij het Haïtiaanse leger. De twee leiders zouden Haïti verlaten. Ook de door de junta geïnstalleerde president Emile Jonassaint dient vandaag zijn ontslag in. Cédras wordt als le gerleider vervangen door gene raal Jean-Claude Duperval, de huidige tweede bevelhebber. Hiermee zou de weg vrij zijn voor de terugkeer van president Aristide. De Amerikaanse minister van Defensie Perry wilde gisteren zo ver nog niet gaan. Hij verklaarde slechts dat de leiders van het regime 'spoedig' zullen vertrek ken. „De situatie in Haïti is stabiel. President Aristide staat klaar om terug te keren. Het parlement, werkt weer. Herstel van de democratie in Haïti is een kwestie van dagen," zei de woordvoerder van het Witte Huis. Onder druk dus is het op 11 oktober vanaf 11.00 uur 's ochtends feest in alle Holland Casino's. In plaats van entree te betalen, loopt u gratis bij ons binnen en komt u spelenderwijs alles te weten over Roulette, Black Jack, noem maar op. U krijgt een boekje met coupons voor a. een gratis drankje, b. de Minicursus Casinospelen (waarvoor u een certificaat ontvangt als u voor 13.30 uur de cutsus hebt afgerond) en c. de Roulettedraai, een extra spannend spel, dat elk uur wordt gespeeld. Bovendien doet u met uw Succes De Amerikaanse troepen blijven op z'n minst tot december in Haïti om het herstel van de de mocratie te controleren. Volgens ehefstaf generaal Shalikashvili is het niet waarschijnlijk dat die taak in handen komt van de VN-vredesmacht vöör de verkie zingen, die in december op de agenda staan. De Amerikaanse generaal zei dat zaterdag tijdens een kort bezoek aan Haïti om daar samen met zijn defensieminister Perry de 20.000 Amerikaanse soldaten te inspecteren. De minister noemde de VS-operatie om de democra tie te herstellen tot nu toe een succes. Hij rekent wel op ge welddadigheden wanneer Aris tide arriveert, maar 'daar zijn we op voorbereid'. dagkaart mee met Bingo Roulette. Hebt u nummer 18, dan ontvangt u al meteen 'n aardige attentie. Terwijl bij deuitgang voor iedereen ook nog 'n leuke surprise klaarligt (zolang de voorraad strekt). Wilt u de Holland Casino Dag met ons meemaken, dan moet u wel 18 jaar of ouder zijn, 'n geldig legitimatiebewijs meenemen en correct gekleed aan de receptie verschijnen. AMSTERDAM-BREDA EINDHOVEN GRONINGEN - NUMEGEN - ROTTERDAM SCHEVENINGEN VALKENBURG ZANDVOORT 30,106 Kigali (rtr) - De VN hebben in Ruanda pamfletten gevonden waaruit blijkt dat het in de bur geroorlog verslagen Hutu-leger opnieuw poogt de bevolking in het oosten van het land angst aan te jagen. „Het moorden zal spoedig beginnen," luidt de tekst van in de stad Rwamagana ge vonden vlugschriften. Volgens VN-woordvoerder Ste- pane Grenier worden de pam fletten verspreid door leden van de beruchte Interahamwe-mili- tie. Deze met speren, kapmessen en geweren bewapende Hutu- eenheid wordt door de VN mede verantwoordelijk gehouden voor de massaslachtingen waarbij sinds april in Ruanda meer dan een half miljoen doden vielen. De meeste slachtoffers waren le den van de Tutsi-minderheid in het land. De Interahamwe is oor spronkelijk een paramilitaire eenheid van het oude regerings leger van Ruanda. De leden zijn door Frankrijk opgeleid. Haider, achtervolgd door fotografen, viert feest temidden van de leden van zijn ultra-rechtse partij. foto ap Van onze correspondent Frans Wijnands Wenen - De extreem-rechtse, zich libe raal noemende Jörg Haider, is met zijn Freiheitliche Partei (FPÖ) de grote win naar van de parlementsverkiezingen in Oostenrijk geworden. Hij kreeg 22,6 procent van de stemmen; ruim 5 pro centpunten méér dan vier jaar geleden. Zijn al voorspelde overwinning viel Zelfs nog hoger uit dan werd gevreesd. Haider, die zijn politiek vooral baseert op een forse portie buitenlander-vijandigheid, zal niet mee gaan regeren. Hij wil, volgens een al bekend scenario, de komende jaren versterkt opposi tie voeren om de socialistisch-conservatieve regeringscoalitie nog verder te verzwakken. Haider heeft zijn aanhang en zichzelf be loofd dat hij over vier jaar kanselier zal worden. De beide gevestigde partijen, die al acht jaar tegen wil en dank een grote coalitie vormen, hebben samen meer dan 11 procentpunten ingeboet. De partij van bondskanselier Franz Vranitzky, de socialistische SPÖ, kreeg nog maar 35 procent van de stemmen, tegen 43 vier jaar geleden. Ook fors verlies voor de conservatief-christendemocratische ÖPV. Deze partij viel van 32 procent vier jaar geleden terug tot een kleine 28. Binnen die partij, met name bij Alois Mock, de minister van Buitenlandse Zaken, leven ge dachten om met de extremist Haider ten minste samenwerkingsgesprekken te voeren. Theoretisch is in Oostenrijk een coalitie van de conservatieven en Haiders partij mogelijk nu de bestaande coalitie de tweederde meer derheid heeft verloren en dus bij alle wets voorstellen afhankelijk is van de steun van de oppsoitie of een deel daarvan. Maar algemeen wordt aangenomen dat SPÖ en OVP, ondanks de slechtste verkiezingsresul taten sinds 1949, samen verder zullen rege ren, zij het met een politiek verzwakte kanselier Vranitzky. De Oostenrijkse Groenen stegen van 4,8 procent naar 7. Vreugde en opluchting ook bij het Liberale Forum dat voor 't eerst aan landelijke verkiezingen meedeed en met bijna 6 procent ruim over de kiesdrempel kwam. Deze partij wordt geleid door Heide Schmidt, die jarenlang met Haider samen werkte maar zich van hem afwendde toen Haider zijn extreem-rechtse koers insloeg. De opkomst van de verkiezingen in Oosten rijk was laag. VERVOLG VOORPAGINA Diverse Amerikaanse ministers lieten gisteren krachtige waar schuwingen horen aan het adres van Saddam. 'Ik raad hem aan zijn volk niet opnieuw in een massaal bloed bad te storten. Hij moet weten dat wij daar klaar voor zijn,' aldus minister van Buitenlandse Zaken, Christopher. 'Ik hoop dat hij zich realiseert dat onze preci- siewapens nog veel beter zijn geworden dan ze vier jaar gele den al waren,' zei Defensiemi nister Perry. Opmerkelijk was de uitspraak van president Clintons stafchef Panetta: 'Niet alleen moet Sad dam niet de fout van vier jaar geleden herhalen, ook wij van onze kant zullen de fout van vier jaar geleden niet herhalen.' Pa netta suggereerde daarmee dat Amerika ditmaal, als het tot oor- Cédras en Biamby waren de lei ders van de coup waardoor de democratisch gekozen president Jean-Bertrand Aristide in 1991 ten val werd gebracht. De Ame rikaanse regering, die 20.000 mi litairen naar Haïti heeft ge stuurd om er toe te zien op een geweldloze overdracht van de macht aan Aristide, heeft Cédras en Biamby, de enige twee cou- pleiders die nog in Haïti vertoe ven, sterk onder druk gezet om net als hun kompanen het land te verlaten. Cédras heeft steeds luid en duidelijk laten weten dat hij in eigen land wilde blijven. Volgens de Haïtiaanse bronnen is Cédras er nu wel mee akkoord gegaan om maandag af te treden en zijn functie van legerleider over te dragen aan Duperval. Biamby zal worden vervangen door kolonel Herbert Valmond, zo meldden de bronnen. De overeenkomst is het resultaat van onderhandelingen die Cé dras heeft gevoerd met een Ame rikaanse delegatie, waarvan on der anderen ambassadeur Willi am Swing en generaal John Sha- likasvili, de voorzitter van de gezamenlijke chefs van staven, deel uit maakten. In Peris, 80 kilometer ten noor den van de hoofdstad Port-au- Prince, zijn dit weekeinde min stens zeven doden gevallen toen een groep gewapende mannen met een bestelauto inreed op betogende aanhangers van Aris tide. Ook van elders in Haïti kwamen berichten binnen over geweld tegen aanhangers van Aristide. log komt, niet zal toestaan dal| Hussayn politiek of zelfs fy®i overleeft. Vooralsnog overheerst in Was-I hington de indruk dat Irak Koe-I weit niet aan zal vallen. 'Maa'l zijn logica is volslagen onberej kenbaar en we nemen daaroffl geen enkel risico,' aldus ministefl Christopher. Saddam zou binnenlands-pol tieke motieven hebben voor hel wapengekletter en hij zou er eet wig mee proberen te drijven it de internationale gemeenschap die tot nog toe het vn-handel- sembargo tegen het economise' totaal uitgeputte Irak hand haaft. Het ziet er vooralsnog niet naa' uit dat Saddam in die diploma tieke opzet slaagt. De VN-Veilig' heidsraad gaf afgelopen zater dag unaniem de waarschuwi"! aan Irak geen agressie te plegen Van onze correspondente Willy Werkman Alle herinneringen kwamen het afgelopen weekeinde bij de Israëli's weer boven. De bijna 40 Scud-raketten, die die Saddam Hoessein vier jaar geleden tijdens de Golf oorlog op Israël afvuurde. De sirenes - meestal 's nachts die hen naar de afgeplakte kamers of de schuilkelders joegen. En vooral de gasmaskers, die notabene achteraf niet afdoende bleken te zijn voor een gasaan val. Al die trauma's, diep wegge stopt na die Golfoorlog, en nu weer wreed actueel. Gaat het allemaal weer gebeu ren, vragen Israëli's zich af. Moeten we weer onze kortgele den ingewisselde en diep in de kast weggestopte, gasmaskers voor de dag halen? „Ik ben bang," zegt een Israëlische huis vrouw. Maar, snel zichzelf ge ruststellend: „Ik denk dat het niet gebeurt." Toch zijn er in de Israëlische pers de afgelopen da gen weer die overbekende uit spraken van de nationale veilig heidsdiensten. Zo van: „Geen zorgen voorlopig, maar we hou den de situatie nauwlettend in de gaten." De gasmaskers in Israël blijven dus voorlopig in de kast, maar de televisie-beelden doen hun werk. Een Israëlische journalist schreef gisteren, de gevoelens van velen vertolkend: „Waarom doet hij ons dat nu weer aan?" Waarom nu er juist een vredes proces in het Midden-Oosten tijnse vluchtelingen die nu nog in libanon wonen, permanent zou opnemen. Of die vluchtelin gen zelf zo'n verhuizing zouden accepteren is niet bekend, maar Iraakse bronnen hebben al laten weten dat Bagdad het idee se rieus overweegt. In deze voorgestelde mensenhan del spelen, zoals dat zo vaak in het Midden-Oost gaat, alleen maar politieke overwegingen een rol. Israël is er bij gebaat dat de druk van een groot aantal Pales tijnse vluchtelingen in Libanon (zeker zo'n 300.000) wordt weg genomen. Irak, aan de andere kant, ziet in de opvang van de Palestijnse soeni-moslims een demografisch voordeel in haar strijd tegen de opstandige shi'iten in het zuiden. Vorige week nog lieten een aan tal Israëlisch-Arabische parle mentsleden feestelijk weten dat ze in de Jordaanse hoofdstad Amman een 'uitstekend' gesprek hebben gehad met een hoge Iraakse diplomaat. Het ging, zei den ze, onder andere over de mogelijkheid van een reisje naar... Bagdad. Maar datzelfde Bagdad balt nu weer dezelfde vuist, die vier jaar geleden uitliep op de Golfoorlog. En toen betekende dat voor de Israëli's, dat ze wreed uit hun slaap konden worden gerukt door de indringende luchtalarm sirenes. Dat ze met het gasmas ker over de schouder naar de supermarkt gingen. Dat ze hun ramen en deuren dichtplakten met breed plakband, als de ra ketten weer onderweg waren. Gaat het allemaal weer gebeu ren? (ADVERTENTIE) llDlNSDAfc In-oktober bestaan we 18 jaar, en Een inwoner van Jeruzalem probeert een gasmasker uit in een leger-distributiecentrum. Gaat het allemaal weer gebeuren, is de grote angst van de Israëli's. foto ap gaande is en we ons voorberei den op een reisje naar Amman of Damascus? En waarom, juist nu Israël niet alleen met de omrin gende Arabische landen en de Golfstaten over een vredesrege ling praat, maar zelfs met Irak de laatste weken geheime con tacten heeft gehad? Want ook al had Jeruzalem, on der druk van Washington, alle geruchten over gesprekken tus sen Israëlische en Iraakse verte genwoordigers ontkend, een feit is dat er zelfs al een voorlopige overeenkomst was. Het ging on der andere over de verkoop van goedkope Iraakse olie (9 dollar per vat) aan Israël. Aan te voe ren door een weer in gebruik te nemen oliepijplijn via Jordanië. Het ging zelfs over de mogelijk heid van export van Iraakse olié via de Israëlische zeehaven Hai fa, naar Europa. Maar er was nog meer de aan de hand. Irak was genegen tegen over Jeruzalem een gebaar van goede wil te maken, in ruil voor Israëlische druk op de Amerika nen de sancties tegen Irak op te heffen. Dat gebaar zou inhou den, dat Irak zo'n 150.000 Pales-

de Stem | 1994 | | pagina 4