ieuw betaalmiddel: chipkaart Controle op jeugdhulpverleners moet mishandeling voorkomen KLM wil verlies van ALM niet langer dragen De Koning, aimabel politiek zwaargewicht ;VP behoudt [Banken zien kaart als gedeeltelijke vervanging van contant geld DE STEM vidJüj: COMMENTAAR Beangstigend Lubbers krijgt van premier Kok 'superlintje' Inbreker Rembrandthuis was geen kunstliefhebber IDESTEM BINNENLAND lanhang in provincieraden! Energiesector krijgt minder subsidies mVAN BINNENLAND KORT 3 ES GAZEUSE LUBECK C0C0SBR00D SPITSKOOL KARNEMELK SO OKTOBER 1994 MAANDAG 10 OKTOBER 1994 [VERVOLG VOORPAGINA Jet Vlaams Blok is ook in steji Is Mechelen en Gent sterk Joeid. Maar in Leuven vij Inuari de hoofdstad van teuwe provincie Vlaams-b, pnt, boekte de SocialistlJ artij grote winst. Wallonië, waar de socialisJ laditioneel nog heer en meest] Tjn, is extreem-rechts eveij porgebroken. Luik bijvoorbeeld kregen At k het Front National allebl tee zetels. De Parti SociaW Irloor vijf zetels, ondermeer al Ivolg van corruptieschandalei interne ideologische ruzies J Brussel werd gisteravond ai In coalitie-akkoord geslote] lndanks lichte winst van znl brtij staat de socialistische burl tmeester Freddy Thielema» [jn stoel af aan de Franstalig berale politicus Francois-Xa] |ler de Donnea. De lijst van dj nstreden politicus en voorma] burgemeester Michel Dema. It verloor twee zetels, llleen in Brussel, Luik en Anti lerpen konden de Belgen giste] In elektronisch stemmen. Dij fcrliep niet geheel vlekkeloos. E| Jonden voor de stembureau; Inge rijen, zelfs om 13.00 uu, eg toen de stembureau's officii li hadden moeten sluiten. Je uitslagen van de proviaj leraadverkiezingen in Belgii ertoonden overigens een duidej Ik ander beeld dan de Itslagen. I Vlaanderen behield de cbnsj Indemocratische CVP haar po] ltie en verloor opvallend genoe; Jet Vlaams Blok licht ten op Ichte van de verkiezingen vai ■391. lolgens de Brusselse politico] log Kris Deschouwer is de uit] lag voor de provincieraden, Igenstelling tot die van de gv| leenteraden, de enige betrouw] Tare afspiegeling voor de natio] ple politieke verhoudingen. Ik in Antwerpen. antwoord is dus opnieuw j de traditionele partijen, Igelijk zou een meer effectie- I bestrijding van de kansar-, lede in de steden het rechts- Iremisme kunnen afremmen., ■ar of daar, door geldgebrek,; 1 van in huis komt? is bovendien verleidelijk11 maar weer achterover te In leunen. Sociologen en po- ecologen voorspellen immers I het Vlaams Blok zijn pla- Jd heeft bereikt. I' leiden zij af uit de uitslag de provinciale verkiezin-! die in vergelijking met de, lige keer - 1991 - een licht llies te zien geeft voor de- Ireem-rechtse partij. 1 parlementsverkiezingen van, la zullen wat dat betreft de pst betrouwbare graadmeter leden voor in de plaats bieden, jommige deskundigen erkennen, lat hier en daar inderdaad well [eel luxe wordt (werd) geboden in gevangenen in de VS. Wisconsin bij voorbeeld wer- [en gedetineerden gestimuleerd ■el te tennissen. Dat is sinds 1 tober jl. verleden tijd. En de ird werkende burgers van 'ordelijk Virginia kunnen 'lijks zien hoe de gevangenen chter het hek van de Lorton enitentiary urenlang in geani- ieerde stemming hun voet- en| onkbalcompetities afwerken, (iettemin zijn zelfs de 'vriende-, jkste' gevangenissen nog altijd [stellingen voor vrijheidsbem- .ng waar - hoezeer ook vaak als ■rechte straf voor ernstige mis- rijven - zwaar geestelijk leed ordt geleden, niet zelden verer- ird door een overbevolking die at individu elke privacy ont- iemt En zulks, nu de laatste ren veel zwaardere straffen orden uitgesproken dan voor den, voor vaak ontmoedigend nge tijd. et aantal veroordelingen bij- oorbeeld tot letterlijk level ing, dus zonder mogelijkheid nit nog vrij te komen, 'is de ,atste jaren sterk toegenomen. 1 totaal telt Amerika (260 mil- en inwoners) nu niet minder in 1 miljoen mensen achter alies. Dat is driemaal zoveel s vijftien jaar geleden. En het in verhouding tot de totale 'volking meer dan in enig an- ■r land ter wereld, fgelopen zomer heeft het Con- :es een federale (landelijke) an- -misdaadwet aangenomen met einig bepalingen ter verzwa- ng van het leven in federale ivangenissen. Maar meer dan ïgentig procent van de geïnter- 'erden in de VS zit niet in 'derale maar in staats- en prp- tnciale (county-) gevangenissen, raar de lokale wetgever het re- .em bepaalt. pen Haag (anp) - De Raad voor het [jeugdbeleid wil dat er binnen de [jeugdhulpverlening meer wordt ge- Daan om mishandeling en seksueel misbruik van pupillen tegen te moet een voorschrift komen voor instellingen hoe zij bij mishandeling van pupillen door hulpverleners moeten handelen. Daarnaast zou er een vorm van controle door collega's opgezet moeten worden. Dat schrijft de Raad voor het Jeugdbe leid in een open brief aan het kabinet, de werkgeversorganisatie en het Inter provinciaal Overleg. De raad wil dat de verantwoordelijke bewindslieden van justitie en welzijn stimuleren dat alle instellingen voor jeugdhulpverlening en jeugdbescherming binnen een jaar met nieuwe voorschriften werken. De raad doet het beroep op kabinet, provincies en werkgevers wegens de incidenten met mishandeling en sek sueel geweld in jeugdinstellingen die de afgelopen maanden in het nieuws zijn geweest. De raad is bezorgd dat het bestaande baleid onvoldoende be schermt tegen dergelijke excessen. Een 'stevig pedagogisch regime' is vol gens de raad soms gewenst, maar kan ten onrechte legitimatie voor mishande ling gaan vormen. Aan de andere kant kan 'lichamelijke affectie' volgens de raad uitlopen op seksueel misbruik. De raad stelt dat mishandeling en sek sueel misbruik van kinderen in de jeugdhulpverlening met alle mogelijke middelen voorkomen moet worden. „Juist deze kinderen, met vaak al een achtergrond van geweld - al dan niet seksueel getint - hebben recht op een veilige pedogogische omgeving," stelt de Raad voor het Jeugdbeleid in de brief. Van onze redactie binnenland ipen Haag - De Nederlandse banken gaan eind volgend jaar een nieuw betaalmiddel invoeren; de chipkaart, 'iedereen kan er een bij de bank kopen. Lt wordt een plastic kaart met spreiding kent, wordt het bedrag jem microchip waarmee de klant [kan betalen via een chiplezer in 4e winkel. Net als bij de tele foonkaart, die in binnen- en bui tenland nu al een enorme ver- Den Haag - De energiesector zal jhet het volgend jaar met 180 miljoen gulden minder aan sub sidies moeten doen. Minister Wijers van Economische Zaken zal de Tweede Kamer deze week laten weten hoe de bezuiniging precies wordt ingevuld. De subsidievermindering in de energiesector is onderdeel het totaal van 300 miljoen gulden dat Economische Zaken volgend jaar minder mag uitgeven. Diverse energie-instellingen hebben de afgelopen tijd al te horen gekregen dat er minder geld beschikbaar is. Het Energie Onderzoek Centrum Nederland (ECN) in Petten heeft vooruitlo pend daarop al aangekondigd dat ruim honderd arbeidsplaat sen zullen gaan vervallen. (ADVERTENTIE) ftnn, Stationsstraat 25, 01612-25200 jlnila. Crogtdijk 54, 075-712000 Walwijk, Laageinde 39, 04160-38555 Rinnidul Scharpdeel 20, 01650-32050 dat betaald moet worden, van de kaart afgeschreven. Is de kaart leeg, dan kan de eigenaar hem weer laten 'vullen' tot een be paald bedrag via de geldauto maat. Het opnieuw opladen van de chipkaart bij de geldautomaat kan alleen met de eigen pincode. De klant vult een bedrag in, dat bedrag wordt op de kaart bijge schreven en de bank schrijft het gevraagde bedrag van de reke ning van de klant af, net als nu gebeurt bij het halen van geld uit de muur. Betalen met de chipkaart kan zonder pincode, want de chiplezer tekent op de ingevoerde kaart aan welk be drag eraf gaat en hoeveel er dus nog overblijft om iets anders te betalen. De winkelier kan de bedragen van de chiplezer door de bank op zijn rekening laten bijschrijven. De banken hopen dat de chip kaart over een aantal jaren in de helfe wereld als betaalmiddel ge accepteerd wordt. Dat kan ge makkelijk; met de meeste credit cards en bankpasjes is dat nu ook al het geval. Maar de chip kaart is vooral gemakkelijk wanneer het om het betalen van kleine bedragen gaat. De banken verwachten dat de meeste chip kaarten met niet meer dan 500 gulden per keer 'opgeladen' wor den, want normaal gesproken loopt geen mens tegenwoordig meer met een groter bedrag aan contant geld op zak. Het grote voordeel van de chip kaart is dat er veel minder con tant geld in omloop zal komen. De consument hoeft geen con tant geld meer op zak te hebben, bij de winkeliers hoeft er ook minder contant geld (wisselgeld) aanwezig te zijn. Als men de chipkaart verliest, hoeft dat geen ramp te zijn. De kaart kan met een bepaalde code 'op slot' ge daan worden zodat de vinder er pas mee kan betalen als hij ook die code weet. Over de technische invoering van de chipkaart gaan de ban ken nu overleggen met de be trokken partijen, zoals de de detailhandel, autornatenleveran- ciers, exploitanten'van parkeer automaten, PTT Telecom en het openbaar vervoer. Interpay Ne-,' derland gaat de kaart straks in voeren. Daarin werken samen de bankGiro-centrale, BeaNet en Eurocard Nederland. DE PARLEMENTSVERKIEZINGEN van 1991 zorgden voor een aardverschuiving binnen de bestaande Belgische politieke ver houdingen. Het Vlaams Blok had zijn bij de gemeenteraadsver kiezingen van 1988 begonnen opmars, onstuitbaar voortgezet. De gevestigde politieke orde bleef als verdoofd achter. Ha de klap getuigden de andere politieke partijen dat slechts één taak van belang was; hoe kan de opgang van het extreemrechtse Vlaams Blok worden gestuit? Er werden veel woorden aan besteed en er werd een pact gesloten met de intentie het Vlaams Blok politiek te isoleren. 'n de praktijk is daar weinig van terecht gekomen. De formule om het Vlaams en andere extreemrechtse partijen te keren is niet gevonden. Vooral het Vlaams Blok, maar ook de uiterst rechtse Waalse partijen Front National en het racistische Agir hebben de gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezingen benut voor een opmars in de Belgische gemeenteraden. Een negatieve uitschieter vormt Antwerpen. In de 'gezellige' havenstad - voor veel Nederlanders het symbool van ongecom pliceerd en Bourgondisch vertier - werd de partij van Filip Dewinter de grootste. Het zal niet meevallen om de winnaar uit de coalitie te houden. "et is heel triest te moeten constateren dat de gevestigde Politieke partijen inhoudelijk niet in staat zijn gebleken de kwalijke ideeën van Dewinter en zijn companen te bestrijden. De Vlaams Blokkers zijn niet origineel. Zij gebruiken dezelfde Populistische leuzen als andere uiterst rechtse partijen in Europa, 'ij geven de buitenlanders de schuld van alle ellende en de 9efrustreerde kiezers in de verpauperde wijken roepen het ze na. Volksmenners hebben dat altijd gedaan. Alleen de verpakking van de boodschap ziet er tegenwoordig anders uit. Zo weinig [hogelijk platvloers geschreeuw en geen agressief gedrag. Meestal jonge, keurig in het pak gestoken politici dragen hun visie uit. Filip Dewinter en bijvoorbeeld de Oostenrijker Jörg "aider - hij zag gisteren zijn uiterst-rechtse Vrijheidspartij grote winst boeken - zijn managers die gebruik maken van moderne [Oarketing-strategieën. wat ze te zeggen hebben deugt echter van geen kanten. Hun 'deeën zijn nog steeds even verwerpelijk als die van hun voorgangers. Dat kan niet worden gecamoufleerd door zoge naamd beschaafd gedrag. Het is een beangstigde gedachte dat deze volksmenners de grootste politieke partij aanvoeren, in een stad waarmee zoveel Nederlanders nauwe banden hebben. Onderonsje tussen Lubbers en Kok op het Catshuis. FOTO ANP Den Haag (anp) - Oud-pre mier Lubbers heeft zater dagmiddag uit handen van minister-president Kok de hoogste koninklijke onder scheiding ontvangen. Lubbers werd op het Catshuis, de ambtswoning van de minis ter-president, onderscheiden met het Grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij ontving het bijzondere lintje vanwege zijn grote verdiensten voor het land. Ook voor de andere bewindslie den van het kabinet-Lubbers III aan wie op 22 augustus ontslag is verleend, was zater dag een feestelijke dag. Zij werden na Lubbers door Kok op het Catshuis ontvangen en kregen koninklijke onderschei dingen uitgereikt. Lubbers nam de hoogste onder scheiding onder de goedkeu rende blikken van zijn vrouw, kinderen en kleinkind 'wat ver bluft, maar met grote dank baarheid' in ontvangst. „Ik vind de decoratie te hoog, en vooral als een weergave van een periode waarin er veel werd gebouwd en niet te veel gebroken werd," aldus de voor malig minister-president en oud-voorman van het CDA. Willemstad (anp) - De KLM heeft besloten de samenwer kingsovereenkomst met de Antilliaanse Luchtvaart Maatschappij ALM te herzien na een conflict over de in krimping van personeel. De KLM heeft de Antilliaanse regering verzocht om nieuwe on derhandelingen over de overeen komst, zo is in kringen van de ALM-directie vernomen. De KLM, die 40 procent van de ALM-aandelen bezit, is al gerui me tijd ontevreden over de be drijfsvoering van de ALM en wil haar verliezen (dit jaar naar schatting 20 miljoen) niet meer dragen. De KLM heeft aangedrongen op inkrimping van het ALM-perso- neel. Maar noch de ALM-direc tie noch de Antilliaanse rege ring, de andere aandeelhouder, voelt daar veel voor. „Een paar honderd man ontslaan op dit kleine eiland is een regelrechte ramp," verklaart een regerings woordvoerder op Curagao. De KLM wil zich met name terugtrekken uit de gezamenlijke Door Max de Bok 'ALS HET niet kan zoals het moet, dan moet het maar zoals het kan.' Het was de lijfspreuk van de in het week einde overleden oud-minister Jan de Koning. Zijn meestal relativerende benadering van problemen, zijn laconieke levenshouding kwamen er in tot uitdrukking. Die houding ontnam wel eens het zicht op een andere, zeker niet minder sterk aanwezige eigen schap van Jan de Koning; zijn grote sociale bewogenheid. Het was die bewogenheid die hem er als minister van Sociale Zaken toe dwong om verantwoordelijkheid te nemen voor hard handige en fel bekritiseerde ingrepen in de sociale zekerheid. Als lid van de drie achtereenvolgende achtereenvolgende ka binetten-Van Agt (1977-'82), waarin De Koning nog niet op Sociale Zaken zetelde, waren hem de ogen geopend. „We brachten toen de eenvoudige waarheid dat het fi nancieringstekort van vandaag de werk loosheid van morgen is niet in de prak tijk." Toen het vooral door hem gemaakte kabi net Van Agt II met de PvdA op een door De Koning altijd betreurde falikante misluk king uitliep, wist hij het zeker: een volgend kabinet zou niet alleen moeten zeggen dat er fors zou moeten worden bezuinigd en daarvoor plannen moeten maken, het zou de pijn ook moeten durven toedelen. Ongehoord Jan de Koning werd een van de eersten die ■tegen de verdrukking in het adagium bele den en in de praktijk brachten dat het beste sociale beleid bezuinigingsbeleid was. Zo werd hij de eerste minister van Sociale Zaken in de geschiedenis die de uiteenzetting van zijn beleid begon met een zinsnede die daarvoor alleen uit de pen van ministers van Financiën was gevloeid: het financieringstekort moet omlaag. Dat was ongehoord. Hij heeft het geweten, maar hij bleef in de stormen van verzet als De Koning foto anp geen ander overeind. Want hij was niet bang om beslissingen te nemen en er dan ook met zijn volle gewicht achter te blijven staan. Er was iets bijzonders aan de hand met Jan de Koning: niemand kon ooit echt kwaad op hem worden. Dat kwam door zijn aimabel karakter, zijn zin voor humor en vooral ook de open mind waarmee hij ■iedereen benaderde. Hij sprak eenvoudige, heldere taal, voor iedereen verstaanbaar. Nooit kwam hij gelijkhebberig over, ook al wist hij dat hij het gelijk aan zijn kant had. Doekjes De hevige sociale strijd die tegen zijn beleid in de eerste helft van de jaren tachtig is gevoerd, heeft nooit de waarde ring voor zijn persoon, zijn uitzonderlijke bestuurlijke en politieke kwaliteiten kun nen aantasten. Misschien kwam dat omdat hij één eigenschap miste, die politici te vaak koesteren: ergens doekjes om winden. De overleden oud-minister was een man van christelijke beginselen, die overigens al vroeg afstand had genomen van elk fanatisme in de kringen waaruit hij voort kwam. Zonder zijn beginselen te verloo chenen, maar ook zonder ermee te koop te lopen, benaderde hij de politiek vooral pragmatisch. Hij was een politicus die op het juiste moment scherp inzag dat het nodig was de bakens te verzetten en die dat dan ook onversluierd zei. Bij een man die meer ministersposten heeft bekleed dan wie ook wordt al snel tomelo ze ambitie verondersteld. Hoe vreemd het ook klinkt, de ambitie om een doorslagge vende rol in de politiek te vervullen wor den, ontbrak Jan de Koning. En toch groeide hij uit tot een politiek zwaarge wicht. Hij rolde er, naar zijn eigen woord, altijd weer in omdat hij geen nee kon zeggen als op hem een beroep werd ge daan. Dat lag in zijn afkomst en opvoeding besloten. Verhalen „Een zeker idealisme, dat een jongeling die antirevolutionair en gereformeerd is opge groeid, met de paplepel ingegoten krijgt. Je bent beschikbaar voor kerk, staat en maat- schapij; daarvoor hoef je niet betaald te worden. Je hoort niet 'nee' te zeggen omdat dat het je goed uitkomt." Maar het kwam hem wel goed uit dat het zo liep dat hij in 1982 geen minister-presi dent hoefde te worden. Van Agt, die Lub bers niet zag zitten, had De Koning voor gedragen. Zittend achter het onafscheide lijke antirevolutionaire kelkje recht-op- en-neer, met pretoogjes trekkend aan een sigaret, wist Jan de Koning nog jaren later te verhalen hoe hij aan dat lot had weten te ontkomen en in ruil daarvoor toch op Sociale Zaken terecht was gekomen. Het was een van zijn betere verhalen uit de binnenkamer van de politiek, waarvan hij er onnoemelijk veel in huis had. Door Saskia Belleman Amsterdam (anp) - In de witte muur zitten twee kartelige gaten. Achter het bruine gordijn gaat het raam schuil dat de inbreker met een moker aan scherven sloeg. Het traliewerk is gebroken en verbogen. Oude man met baard heet het kleine paneel van 24,5 bij 22,5 centimeter, waarmee de dader rond half twee zaterdagnacht het Rembrandthuis aan de Jo- denbreestraat verliet. Het gaat niet om een Rembrandt, maar om een zogenoemde Tronie van een navolger van de mees ter. Die ontdekking enkele jaren geleden deed het doek meteen in belang afnemen. Reden waarom het Rotterdamse mu seum Boymans-van Beuningen het afdankte en overdeed aan de Rijksdienst voor de Beel dende Kunst. Wat de waarde van het kunstwerk is, is niet precies bekend. Sinds februari van dit jaar hing het in de Sijdelkamer van Rembrandts voormalige woning in hartje Amsterdam. Uitgeleend door de Rijksdienst, tegelijk met onder meer twee portretten van Dirck Santvoort; het doek Düsseldorf van Johannes Spil berg en een kopie naar Rem brandt van Ferdinand Bol. De dief stond meteen binnen nadat hij met een moker de luiken had geforceerd en de ruiten en het ijzerwerk had vernield. Waarschijnlijk heeft hij staande op de brede ven sterbank het schilderij van de wand gewrikt. Buiten op straat vond de politie brokken van de lijst terug, zodat het vermoeden bestaat dat het hier niet echt ging om een kunstliefhebber of een diefstal op bestelling; de dader heeft het zeventiende eeuwse paneel vermoedelijk eerst naar buiten geworpen en is er daarna ach- teraangesprongen. Dat het doek fors beschadigd is, staat vast. Behalve de brokstukken van de lijst is ook de moker gevon den. De diefstal moet zich bin nen een paar minuten hebben Het schilderij Man met baard. foto anp voltrokken. Evenals op 29 juli, toen dieven tijdens de nachte lijke uren twee schilderijen van Rembrandts leermeester Pieter Lastman ontvreemdden uit dezelfde kamer, ging het elektronisch alarm af. Binnen enkele minuten waren beamb ten van VNV Beveiliging en de politie ter plekke. De dader zou in de richting van het Waterlooplein, achter het mu seum, zijn weggerend. Ieder spoor ontbreekt echter. De tweede roof in drie'maan- den tijd roept opnieuw vragen op over de beveiliging. De di rectie van het museum wil daarover geen mededelingen doen. Directeur De Heer wil alleen kwijt dat de elektroni sche beveiliging goed is en dat geen enkel museum is inge steld op dergelijk grof geweld. Na de eerste inbraak vroeg de directeur zich al in arren moe de af of het soms noodzakelijk is het openbare karakter van musea op te geven en ze om te toveren tot vestingen. exploitatie van de binnenlandse vluchten van de ALM naar de vijf Antilliaanse eilanden; die veroorzaken het verlies vooral. Op haar beurt is de ALM onte vreden over de KLM, omdat die Curagao, ondanks een afspraak daarover, nog steeds niet ge bruikt als 'draaischijf' voor vluchten op Latijns-Amerika. Van Tliijn kandidaat-voorzitter ANVR Sicilië - Oud-minister van Binnenlandse Zaken Van Thijn wordt voorgedragen als voorzitter van het Algemeen Nederlands Verbond van Reisondernemingen, de ANVR. Dat is dit weekein de tijdens het jaarcongres van de vereniging bekendgemaakt. Het ANVR is naast brancheorganisatie sinds kort tevens de werkgeversorganisatie voor de reisbureaus. In dat verband is gezocht naar een voorzitter met uitgebreide politieke ervaring. Stotterweek moet taboes doorbreken Rotterdam - De Stichting Nationaal Fonds Stotteren (NFS) houdt van 15 tot en met 22 oktober een Nationale Stotterweek. Doelen zijn het bespreekbaar maken van stotteren en het vroegtijdig opsporen van dit spraakprobleem. De organisatoren van de Stotterweek gaan op brede schaal voorlichtingsfolders verspreiden. De basisscholen ontvangen een speciaal ontwikkeld lesprogramma. Daarmee moeten leerlingen ook beter leren omgaan met het stotteren van klasgenootjes. 'Duo-voorzitterscliap PvdA voortzetten' Hilversum - Het is zeer waarschijnlijk dat de beide duo-voorzit ters van de PvdA, Felix Rottenberg en Ruud Vreeman, zich komend voorjaar opnieuw zullen kandideren voor een nieuwe termijn. Dat heeft Ruud Vreeman gezegd. In 1992 besloten Rottenberg en Vreeman hun beider kandidatuur voor het PvdA-voorzitterschap te combineren om de crisis in de PvdA door de wao-maatregelen te bezweren. Zij gelden sindsdien als symbool voor de vernieuwing van de PvdA. Vrouw overlijdt aan gevolgen schietpartij Haarlem - Een 32-jarige vrouw uit Tilburg is gisteravond in een Haarlems ziekenhuis overleden aan de gevolgen van een schiet partij eerder op de dag in de Noordhollandse hoofdstad. De dader van de schietpartij is nog voortvluchtig. De vrouw werd verschillende malen beschoten op het Stationsplein in Haarlem. De politie vermoedt dat relatieproblemen de achtergrond zijn. (ADVERTENTIE) MAANDAG DINSDAG - WOENSDAG champagnepils of frambozen lichtgewicht statiegeldfles 1 liter vanJLGST pak 200 gram «anjer 99 kilo literpak van J63" 99 99 Voor de dichtstbijzijnde Jac. Hermans bel: 02154-83333 kcHemum, Geldig van maandag 101 woensdag 12 oktober

de Stem | 1994 | | pagina 3