Oranje krijgt Griekse zaal stil DE STEM Reiziger stoot snel door naar Oranje Van Breukelen: Nooit meer gestrekt in de lucht KORT UITSLAGEN standen mistisch inflict Volleyballers voor het eerst in historie bij laatste vier van WK Willem van Hanegem: 'Ik laat me niet beledigen' A6 iikers' ika levend' mers sportnieuws KORT Polley komt, De Jong gaat Michel de Wolf stopt als Rode Duivel Werder Bremen krijgt afstraffing ER 1994 t geen problemen ventueel verdwij. g Rotterdam dat ruim voldoende n schepen en het cheepsafval. Het op volle zee gaan iet. en aan de kade te grote problemen ntslag op staande broers Langeberg, naar huis sturen! aanraden van dé en gewild produkt duizend ton, meldt n (CBT) in Zoeter- voor Nederlandse ten te voorkomen, fijnmazige netjes.' n, worden ze ook urs. erigens nog maar "rlandse veilingen uiterst lucratieve in Nederland. In gulden per stuk. de Staten zijn de 'ka's. luis s door het Ameri- gepaard gaan met rnaast worden drie jf met in totaal 70 stuurder J. Bosma over cijfers niets ersoneel va'n Sluis ens de bonden een is telt nu nog 515 bestaat anno 1994 en. Zij draaien met 0 mensen werk. De de Textielindustrie Bosch het startsein tieve beeld uit te g met een negatief eming meer over is aan de orde van de eming IAK (Indus- aan Nieuw Rotter- vername, waarvoor een minderheidsbe- persoon voort. De aan over naar de e transactie geen ijkse premiestroom en van de grotere rland. Gatt uit an Afgevaardigden stemming over het november, an Afgevaardigden en. De Democraten dat de eindbehan- De regering-Clin- t jawoord van het .ederland hebben de ld een valse aanma- Partners Bedrijfs- mmeerde de aange- !9 gulden op hun chterstallige contri- del' in Rotterdam, phandel bestaat er C. Vrijdag van de de ondernemingen irecteur Van Geelen een computerfout rnene voorwaarden' 'er abuis is volgens 1. imdessus vertrouwt de ruzie over een e. Hij waarschuwde lan andere lidstaten pstelling blokkeerden enging van een extra kredietregeling voor ere Rusland en Oek- eind dit jaar afloopt. - voor Rusland zou miljard dollar gaan - jnog vrijkomen, ppman meent dat de moet worden overdre- est van samenwerking iatste dagen heerste, )lgens hem op dat een nabij is. Camdessus niet uit dat het Inte- het hoogste IMF-or- bijeen hoeft te komen s te bezegelen, s zei verder dat steeds en hem steunen om het toezicht te laten uitoe- het economisch beleid sselkoersbeleid van de De meeste rijke lan- Duitsland en de VS. geen voorstander van, wel. poor Henk Mees Zeist - Zes weken na zijn eer ste volledige competitiewed strijd in het eerste elftal van Ajax is Michael Reiziger doorgedrongen tot de selectie van het Nederlands voetba lelftal. De 21-jarige verdediger neemt in de Oranjegroep voor de EK-in- terland van volgende week woensdag tegen Noorwegen (in Oslo) de plaats in van John de Wolf. Met De Wolf vielen zijn clubgenoot Peter Bosz en aanval ler John Bosman (Anderlecht) weg uit de selectie waarin zeven spelers van Ajax zijn opgenomen. ivorige maand opgeroepen Sport als vervanger van de toen gebles seerd afgehaakte Feyenoorder Ulrich van Gobbel, moet nu weer plaats maken voor zijn clubge noot. Bosman wijkt voor Dennis Bergkamp, die zich voor de eerste EK-interland op 7 september (Luxemburg uit, 0-4) geblesseerd had afgemeld. De vervanging van de aan zijn enkel geblesseerde De Wolf door Reiziger is de eerste verversing van de WK-groep waarop de bondscoach vorige maand in Luxemburg nog geheel voortbor duurde. Reiziger maakte toen nog deel uit van Jong Oranje. De 1.78 meter lange Ajacied is de tiende debutant sinds Advocaat per 1 juli 1992 aantrad als bondscoach. Zijn loopbaan kwam in een stroomversnelling terecht toen Louis van Gaal hem na vorig sei zoen naar Ajax terughaalde. Vier jaar geleden debuteerde Reiziger als 17-jarige, nog onder Leo Beenhakker, bij Ajax. Verder dan drie korte invalbeurten kwam hij niet. Bij Volendam zag Fritz Kor- bach het twee jaar geleden niet in hem zitten. Bij FC Groningen ontbrak Reiziger vorig seizoen in geen enkele eredivisiewedstrijd als middenvelder. Van Gaal koos hem echter als verdediger op de rechterflank. De kans bestaat zelfs dat Reiziger woensdag meteen zijn debuut maakt. Eerst moet duidelijk wor den of Advocaat voor het duel met Noorwegen de verdediging ten opzichte van de vorige inter land (Valckx, Blind, Frank de Boer) zal versterken. Dat zou ten koste gaan van de aanval die vo rige maand werd gevormd door vier man, Overmars, Bosman, Ro nald de Boer en Roy. De selectie van Oranje komt van daag in Noordwijk aan Zee bij een en oefent morgen in het Olympisch Stadion van Amster dam tegen Jong Oranje. Vermoe delijk zal Danny Blind de eerste dagen nog piauzeren. De medi sche staf van de KNVB wil van daag wel inzicht krijgen of Blind vanaf maandag volledig mee kan trainen. Eventueel is Frank de Boer in de huidige selectie zijn vervanger als libero. De Nederlandse selectie voor de EK- interland tegen Noorwegen (woens dag in Oslo) bestaat uit de volgende spelers: Doel: De Goey (Feyenoord), Van der Sar (Ajax). Verdediging: Reiziger, Blind, Frank de Boer (allen Ajax), Van Gobbel (Feyenoord), Valckx (Sporting Lissa bon). Middenveld: Winter (Lazio Rome), Jonk (Inter Milaan), Rob Witschge (Feyenoord), Numan (PSV). Aanval: Overmars (Ajax), Bergkamp (inter Milaan), Ronald de Boer, Van Vossen (beiden Ajax), Roy (Notting ham Forest). Selectie Jong Oranje (11 oktober in Bergen tegen Jong Noorwegen). Doel: Moens (Excelsior), Roorda (Groningen). Verdediging: Ooyer (Volendam), Van Burik (NAC), Fuchs (PSV), Van Wis sen (MW), Ebbinge (Groningen), Vierklau (FC Utrecht). Middenveld: Oulida, Davids (beiden Ajax), Van Bronckhorst (Feyenoord). Aanval: Reuser (Ajax), Rorije (GA Eagles), Playfair (PSV), Makaay (Vi tesse), Laros (Willem II). Door Eddy van der Beek Athene - De zaal stil krij gen. Zo luidde de opdracht van bondscoach Joop Al- berda voor het Nederlands mannen-volleybalteam. Nu is het bijzonder moeilijk om een stadion gevuld met 10.000 Griekse sportfans het zwijgen op te leggen, maar toch kreeg Oranje het gisteravond aardig voor el kaar. Nederland klopte binnen ander half uur het fanatieke gastland. Deed precies wat spelersbaas Joop Alberda had opgedragen. Oranje liet zich niet intimideren door de fluitende, schreeuwende en joelende Griekse supporters, die hun favorieten met 3-0 (15- 12, 15-5, 15-5) zagen verliezen. Vreugdegehuil maakte plaats voor tranen met tuiten. Na an derhalf uur was het alleen nog wat rumoerig in het 'Peace and Friendship Stadium' in Athene. Vanmiddag om 12.30 uur Neder landse tijd treft Nederland in de halve finale de opvallend sterk volleyballende Verenigde Staten. De Amerikanen hadden gisteren geen enkele moeite met Zuid-Ko- rea en wonnen met 3-0. Voor Ne derland betekende.de overwin ning op Griekenland een histori sche gebeurtenis. Nog nooit schaarde Oranje zich bij de laat ste vier van een wereldkampioen schap. In 1990 versperde Cuba de ploeg van de toenmalige bondscoach Harrie Brokkking de weg naar de halve finale tijdens een bloed stollende thriller in Rio de Janei ro (3-2). Nederland eindigde later als zevende. Joop Alberda had gisteren wer kelijk niets aan het toeval over gelaten. De coach kende geen angst voor het spelniveau van de Grieken, maar vreesde wel de ambiance in de bloedhete arena. De Fries had speciale velletjes papier gemaakt met daarop in koeieletters kreten als 'Rustig blijven', '100% procent alles', 'Klasse!', 'Pass', 'Initiatief' en 'Bij elkaar'. De bondscoach gebruikte AUTOSPORT Cairo. Farao-rally, stand na vijfde etappe: Auto's: 1. Vismara/Landi (Ita) Sangyong 15.03.03, 2. Schlesser (Fra) Buggy Schlesser 1.35.20, 3. Asai/Ayoagi (Jap) Isuzu 2.03.09, 4. Reboux/Murat (Fra) Toyota, 5. Ca- bot/Da Silva (Fra) Range Rover. Motoren: 1 Kinigadner (Oos) KTM 13 08.35, 2. Maletti (Ita) Kawasaki 1.07.30, 3. Cristanelli (Ita) Cagiva 4.17.44, 4. Mahdy (Egy) Honda, 5. Jomini (Zwi) Honda. BADMINTON Leverkusen. German Open. Mannen, eerste ronde: Van Soer- land (Ned) - Kuhl (Dui) 15-9 15-9, Pelupessy (Ned) - Koo (Mal) 15-2 17-15. Vrouwen, eerste ronde: Trouer- bach (Ned) - Chaffin (Eng) 11-4 11-8. Gemengddubbel, eerste ronde: Eriksen/Mette Bille' (Den) - Mi- chels/Van Hooren (Ned) 13-15 15- 715-12. GOLF St. Andrews. Dunhill Cup. Groep 1: Verenigde Staten - Japan 2-1, Nieuw-Zeeland - Ierland 2-1. Groep 2: Engeland - Spanje 3-0, Australië - Frankrijk 2-1. Groep 3: Schotland - Paraguay 2- 1. Zuid-Afrika - Taiwan 2-1. Groep 4: Zimbabwe - Duitsland 2- 1. Zweden - Canada 2-1. Versailles. WK landenteams ama teurs, na eerste ronde: 1. Verenig de Staten 208 (-5), 2. Zweden 210, 3- Australië 212, 4. Groot-Brittan- nië/Ierland 213, 5. Zuid-Afrika 214,6. Oostenrijk 216,13. Finland, Nederland 222 (Derksen 71, Vogel 72, Lafeber 79, Germes 86). Tokyo. Tokai Classic Open, 2 mil joen gulden. mo na eerst® ronde: 1. Pa vin (VSt) 68 slagen, 2. Sasaki (Jap) 69, Watts (Vst), Takahashi (Jap), Kimura (Jap), Chie-hsiang (Tai), Grnachi (Jap), Niizeki (Jap), Mes- jhai (Jap), Moe (Bur) en Andrews (Aus) 70. PAARDESPORT Boekelo. CCI military. stand na eerste dag dressuur: 1. tait (NZe) Just a Cracker 42 straf- punten, 2 Duroy (Fra) Ut du Pla- crneau 42,20, 3. O'Connor (VSt) shannon 45,80, 4. Todd (NZe) Just Ace 46,60, 5. Scherer (Fra) Col- phil CFE 47,20, 6. Champel (Fra) sejane de Vozerier 47,60, 7. othlisberger (Zwi) Target Parac- ,'ce 49,80. 8. Gray (GBr) Honeypot Sane II 50,20, 9. Nicholson (NZe) "'ympic Star 51,40,10. Ryan (Aus) "later Pedis 52, 16. Van Leeuwen fad) Hallelujah 55,40, 19. Stibbe Wed) Bahlua 57,20, 23. Lips (Ned) opstalan Bonanza Joe 61, 31. Van i kensteijn (Ned) Naughty Shir- ay 64,80, 39. Van Reine (Ned) Go- na Sights 76,20, 40. Kuypers UNed) Arrigato 76,80, 43. Alice Lo gman (Ned) Kiwi Orange 80,20. R0LH0CKEY Javira (Por). WK vrouwen. roep A2: Nederland - Spanje 0-5, ow Duitsland 3-4. Eind stand: 1. Spanje, 2. Nederland, 3. Italië, 4. Engeland, 5. Duitsland. Al geplaatst voor volgende ronde: Canada, Zwitserland, Spanje, Ne derland, Italië, Portugal en Japan. TENNIS Sydney. Mannen 1,8 miljoen gul den. Tweede ronde: Stark (VSt) - El- tingh (Ned) 6-2 6-4, Tarango (VSt) - Reneberg (VSt) 7-5 6-4, Wood- forde (Aus) - Black (Zim) 6-3 6-0, Krickstein (VSt) - Bergstroem (Zwe) 7-6 7-6, Rafter (Aus/5) - Ma- sur (Aus) 6-4 6-4, Kulti (Zwe) - Woodbridge (Aus) 6-2 6-3. Toulouse. Mannen, 720.000 gul den. Tweede ronde: Pioline (Fra/4) - Bates (Eng) 6-1 6-1, Karbacher (Dui) - Dreekman (Dui) 7-5 5-7 7- 5, Tsjesnokov (Rus/7) - Santoro (Fra) 2-6 6-3 6-1, Forget (Fra) - Vacek (Tsj) 7-6 4-6 7-6, Boetsch (Fra/3) - Mronz (Dui) 7-67-6. Athene. Mannen, 400.000 gulden. Tweede ronde: Arrese (Spa) - Gross (Dui) 6-3 6-2, Martinez (Spa) - Orsanic (Arg) 6-3 3-6 6-3, Corretja (Spa/4) - Burillo (Spa) 6- 7 6-1 6-1, Arriens (Dui) - Schalier (Oos) 6-1 6-4. Ztirich. Vrouwen, 1,35 miljoen gulden. Tweede ronde: Oremans (Ned) - Majoli (Kro/7) 7-5 6-1, Pierce (Fra/2) - Hingis (Zwi) 6-4 6-0, Sukova (Tsj) - Tauziat (Fra) 6-4 6- 4, McNeil (VSt/6) - Raymond (VSt) 6-1 6-2, Stafford (VSt) - Garrison- Jackson (VSt/4) 6-4 6-4. Kwartfi nale: Oremans - Pierce. TRIATHLON Den Haag. Vijfvoudige triathlon, stand na 30,5 uur tijdens het twee de onderdeel fietsen: 1. Feijen (Ned) 580 km, 2. Urbonas (Lit) op 20 km, 3. Molkenthin (Dui) op 40 km, 4. Klotz (Dui) op 70 km, 5. Be- nohr (Dui) op 78 km, 6. Höjbjerre (Den) op 90 km, 11. Verbree (Ned) op 138 km, 19. Rosier (Ned) op 294 km. TURNEN Nederland - Parijs. WK ritmische sportgynas- tiek, groepsoefening. Stand na eerste dag: 1. Rusland, Bulgarije 19,425 punten, 3. Spanje 19,350, 4. Wit-Rusland 19,150, 5. Frankrijk 19,100, 6. Japan 19,025, 7. Griekenland, China 18,850. VOLLEYBAL Echt. Oefenserie Nederlands vrou wenteam. Tweede wedstrijd: Nederland - Oekraïne 1-3 (8-15 14-16 15-13 1- 15). Stand: 1-1. WIELRENNEN Turijn. Ronde van Piëmonte: 1. Miceli (Ita) 193 km 4.33.17, 2. Peti- to (Ita), 3. Meinert (Den) 0.06, 4. Jalabert (Fra) 0.10, 5. Zanini (Ita), 7. Henn (Dui), 8. De Pasquale (Ita), 9. Hamburger (Den), 10. Giraldi (Ita). Zwevezele (Bel). Profs: 1. Corne- lisse (Ned) 152 km 3.47.00, 2. Dae- lman (Bel), 3. Talen (Ned), 4. De Wilde (Bel), 5. Dauwe (Bel), 9. Van Steen (Ned). alleen het vel met het woord 'Klasse' als ludiek communica tie-middel met zijn spelers in het veld. Logisch, want het Neder landse team haperde slechts in de eerste set en het begin van de tweede speelperiode. Op alle onderdelen was Neder land beter dan de Grieken, die al blij waren met een plaats bij de laatste acht. Rob Grabert contro leerde de pass, Ron Zwerver ram de punt na punt op de grond. Aan het einde van de tweede en derde set liet Joop Alberda Bas van de Goor opdraven voor Grabert. Meer een psychologische wissel, want Alberda heeft Van de Goor vandaag en zaterdag mogelijk hard nodig in de blokkering en de aanval. De oefenmeester denkt met zijn ploeg tegen de Verenigde Staten een goede kans te hebben om de finale van zaterdag te bereiken. De Amerikanen bouwen aan een nieuw team voor de Olympische Spelen van Atlanta in 1996, maar scoren nu al opvallend hoog. Coach Fred Sturm haalde de twee oudgedienden Ctvrtlik (31) en Fortune (28) terug om rust in de stop te brengen. Bovendien speelt de jonge spelverdeler Ball (22) de sterren van de hemel. „De Amerikanen volleyballen strategisch en tactisch erg sterk," concludeerde Alberda, in het ver leden stagiair bij de in Athene aanwezige Amerikaanse succes- coach Dough Beal. „Op het fysie ke vlak hebben wij duidelijk een streepje voor. En onze ervaring zou wel eens van doorslaggeven de betekenis kunnen zijn." Geor ge de Jong, Alberda's spion in Athene, heeft de Amerikanen duidelijk 'in kaart' gebracht. „De begeleiders van de Verenigde Staten zijn zelf verbaasd over hun resultaten. Het team heeft kennelijk snel geleerd. Als Ne derland de organisatie goed voor elkaar heeft, kan het de Verenig de Staten verslaan." Het tijdstip van het duel tussen Nederland en de Verenigde Sta ten zorgde in beide kampen voor grote ergernis. De halve finale wedstrijd stond aanvankelijk ge programmeerd op 17.00 uur Ne derlandse tijd, in Griekenland is het dan een uur later. Wereldfe deratie-president Ruben Acosta wil kennelijk de hal in Athene goed bezet hebben, want hij ver schoof de plaatsingswedstrijd van de Grieken naar het tijdstip in de vooravond. Joop Alberda gisteravond: „We dienen geen protest in, de reglementen zijn te vaag. We kunnen ons beter op de wedstrijd tegen de Amerikanen gaan concentreren". Uitslagen kwartfinales: Nederland - Griekenland 3-0 (15-12 15-5 15- 5), Verenigde Staten - Zuid-Korea 3-0 (15-2 15-4 16-14), Italië - Rus land 3-1 (15-4 16-17 15-3 15-5), Cuba - Brazilië 3-2 (15-12 12-15 15-12 8-15 15-12). Halve finales vandaag: Nederland - Verenigde Staten, Italië - Cuba. VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 DEEL B Van onze verslaggever Jacques Hendriks Rotterdam - De twee kemphanen in de Kuip, Feyenoord- trainer Willem van Hanegem en directeur Thijs Libregts, zullen voorlopig nog 'samen' moeten werken bij de Rotter damse club. Het lijkt erop dat voorzitter Jorien van den Herik, tot 17 oktober voor zaken in het buitenland, nog geen verregaande maatregelen in petto heeft na de zoveel ste aanvaring tussen de twee. De afgelopen week verscheen een nieuwe aflevering van het blad 'Hand in Hand' van de supportersvereniging 'van Fey enoord. Daarin uitte Libregts keiharde kritiek op Van Hane gem. Hij zei ondermeer over de werkwijze van zijn trainer: „Van Hanegem is een vrije jon gen die tussen de spelers staat en moeite heeft de harde trainer uit te hangen. Hij is misschien niet anti-gezag, maar een trai ner heeft meer nodig dan alleen verstand van het spelletje." En: „De basis van succes wordt gelegd door werkafspraken en discipline. Dat is in de normale maatschappij zo, waarom hier dan niet?" Een opmerkelijke uitspraak die laatste, omdat Libregts zelf met het in het openbaar uiten van kritiek op iemand binnen Fey enoord zich juist niet aan een 'werkafspraak' gehouden heeft. Twee weken geleden na het ver schijnen van een artikel in het weekblad VI, waarin Libregts ook al klaagde over Van Hane gem, had voorzitter Van den Herik hem al een 'gele kaart' gegeven en'gedreigd met maat regelen als Libregts weer in de fout zou gaan. Zo ver is het nu (nog) niet gekomen, omdat ge bleken is dat het bewuste inter view met Libregts door een me dewerker van 'Hand in hand' al op 5 september is afgenomen, en Libregts zich dus nog vóór het VI-verhaal en de bewuste 'gele kaart' van Van den Herik vergaloppeerd heeft. Toen Willem van Hanegem eer der deze week het bewuste ver haal onder ogen kreeg, ontstak hij in grote woede en lichtte meteen zijn op Cyprus verblij vende voorzitter in. „Ik laat me toch zeker niet beledigen," zei een gisteren nog altijd verbol gen Van Hanegem. „Maar ik vond dat de voorzitter deze kwestie af moest handelen. Die heeft vervolgens met Libregts een gesprek gehad," aldus Van Hanegem die verder over deze affaire niet uit wilde wijden. Thijs Libregts wilde geen enkel commentaar geven op het be wuste artikel of zijn (werk-)re- latie met Willem van Hanegem. Naar verluidt mag hij ook niets meer zeggen, omdat Van den Herik hem voorlopig een spreekverbod heeft opgelegd. Olaf van der Meulen springt van vreugde in de armen van Jan Posthuma nadat Oranje de halve fi nale heeft bereikt. foto anp Heerenveen - Heerenveen huurt Prince Polley voor de rest van het seizoen van FC Twente. De Friese club verwierf ook een optie tot aankoop van de aanvaller, die in de Nederlandse eredivisie door brak bij Sparta. Na een Belgisch avontuur streek Polley bij FC Twente neer. Trainer Ten Donkelaar had hem echter niet nodig. Heerenveen raakte Maarten de Jong echter kwijt. De 32-jarige verdediger, bezig aan zijn elfde seizoen bij de Friezen, mocht transfervrij naar FC Groningen, dat zijn contract overnam. De Groningers hebben ook voor volgend jaar nog een optie op 'Mister Heerenveen'. Cambuur, gisteravond voor de KNVB-beker uitgeschakeld door rivaal Heerenveen, heeft Guus Uhlenbeek verkocht aan TOP. Brussel - Michel de Wolf heeft definitief een punt gezet achter zijn interlandloopbaan. Hj kon zich niet vinden in de houding van de Belgische bond voor de EK-kwalificatiewedstrijd in en tegen De nemarken. De Wolf wilde zondag nog meespelen in de competitiewedstrijd van zijn werkgever Olympique Marseille tegen Toulouse, in de Franse tweede-divisie. De Belgische bond eiste de libero echter op en ging niet akkoord met het voorstel dat de verdediger zich zon dagavond pas bij de selectie zou voegen. De Wolf besloot toen voor Olympique te kiezen. "Van Himst riep direct Eric van Meir (Charleroi) als zijn vervanger op. Bremen - Werder Bremen, de Europese tegenstander van beker winnaar Feyenoord, is in de Duitse competitie tegen de eerste ne derlaag van het seizoen aangelopen. Hamburger SV won de Noordduitse derby met grote cijfers: 4-1. Namens Feyenoord wa ren trainer/coördinator Geert Meijer en manager Hans Hagelstein aanwezig. De start van het gehandicapte Werder was voortvarend. De ploeg, die zonder Beiersdorfer, Borowka en Hobsch aantrad, kwam via Bestsjastnik na elf minuten op voorsprong. Onder aanvoering van de Bulgaarse international Letsjkov sloeg HSV daarna keihard te rug. De uitblinker tekende persoonlijk na een half uur voor de ge lijkmaker, via Huntsjev en een eigen doelpunt van Wiedener lie pen de bezoekers nog voor de rust uit naar 1-3. Zarata bepaalde elf minuten voor het einde de uitslag op 1-4. Stand aan kop: Borussia Dortmund 7-11, Werder Bremen 7-11, Bayern München 8-11, FC Kaiserslautern 8-11, Karlsruher SC 7-10, Hamburger SV 7-10. Hans van Breukelen neemt afscheid, vergezeld door zijn kinderen Svenja, Kjelt en Lars (v.l.n.r.). Op de achtergrond genieten grensrechter Kloeg en scheidsrechter Van de Ende stiekem mee. foto anp Eindhoven (anp) - Af trap je van Marco van Basten op krukken, afwezigheid van Ruud Gullit vanwege AC Mi lan, 'ouwe-jongens-krente- brood' met de helden van 1988. Ziedaar, het afscheid van Hans van Breukelen, gis teravond te Eindhoven, in vleugelvlucht. Het was, uiteraard, een voorspel bare avond voor, toch nog, ruim 12.000 toeschouwers. Doelpun- tenfestival (3-5 voor '88), mooie toespraken, een beeldje voor de doelman, een naar hem te vernoe men straat in woonplaats Leen de, uitgeroepen tot bondsridder. Hans van Breukelen (38) was waarschijnlijk de meest bespro ken doelman die Nederland ooit kende. In elk geval degene die het vaakst in Oranje stond, 73 keer. Op 11 oktober 1980 debuteerde hij, met de 1-1 in Eindhoven te gen (West-)Duitsland. Op 22 juni 1992 stopte hij, na de verloren halve finale tegen Denemarken, na strafschoppen. Zijn afscheid vierde hij gisteren met PSV en het Oranje van 1988. PSV won in dat jaar de Europa Cup I, Van Breukelen stopte tegen Benfica de strafschop van Veloso. Kort later de finale van het EK tegen de Sovjetunie. Oranje stond voor, Van Breukelen veroorzaakte een onnodige penalty. Belanov, toendertijd erkend top schutter, moest van elf meter het vonnis voltrekken. Van Breuke len liep op zijn tegenstander af, keek hem recht in de ogen en zei: „Ik pak die bal.Hij pakte de bal en Oranje haalde voor het eerst in de geschiedenis goud. Hans van Breukelen heeft prach tige uitspraken gedaan. Die vaak raak waren. Die soms niet om se rieus te nemen waren, die soms om te lachen waren, waarvan hij het jaren later prachtig vond om op terug te blikken. Bijvoorbeeld: „Vroeger wilde ik afrekenen met het verhaal dat voetballers dom waren. Dus wat deed ik? Ik ging over politiek praten, over maat schappelijke toestanden. Met als gevolg dat de supporters zeiden: Wat is dat voor geouwehoer. Laat die gozer het eens gewoon over voetbal hebben." Hans van Breu kelen, 18 jaar betaald voetbal, FC Utrecht, Nottingham Forrest, PSV, zes keer landskampioen, drie keer de nationale beker, een keer de Europa Cup I, een keer de Europese titel voor landenteams. Wie doet hem dat na? PSV - ORANJE/PSV '88 3-5. 3. Playfair 1-0,10. Van "t Schip 1-1,18. Playfair 2- 1, 28. Kieft 2=2, 31. Winter 2-3, 33. Van Aerle 2-4, 82. Gerets 2-5, 84. Meijer 3-5. Scheidsrechter: Van der Ende. Toe schouwers: 12.820. PSV: Van Breukelen (46. Waterreus); Faber, Dirkx, Vampeta en Fuchs; Ver hagen en Numan (40. Prommayon); Raeven (64. Vorstenbosch), Meijer, Playfair en Laaroussi. Oranje/PSV '88, eerste helft: Hiele; Van Aerle, Van Tiggelen, Ronald Koeman en Erwin Koeman; Winter, Van 't Schip, Wouters en Mühren; Kieft en Bosman. Tweede helft: Van Breukelen; Gerets, Nielsen, Van Tiggelen en Heintze; Van Aerle, Lerby, Linskens en Arnesen; Kieft en Gillhaus,

de Stem | 1994 | | pagina 7