terk CBS: 'Immigratie daalt flink' Meer lestijd als leraren zich minder met organisatie bemoeien' Koninklijke ex-vliegenier Advocaat vreest eventuele klacht Van Mierlo niet Daling te verklaren door strengere regels voor inschrijven in bevolkingsregister DESTEM f^p? COMMENTAAR Manipulatie DE STEM BINNENLAND A3 Certificaten voor Palestijnen BINNENLAND KORT OBER 1994 j enk dat in gevaj procedure een refl t buigen over kverbod' valt vol zekere zin wel te tj et de hoofddoekje, slim-meisjes die in de klas willen j gevallen zijn de chriften geïnspj^ geloof. En in gaat het om toW kend gedrag, chil zit hierin dat, isje dat een hoofdd, n opkomt voor zichz. e school in Goes i oet op de religje een bepaald gedrag ie van de VerenjM eformeerde School) Ridderkerk, Waat! e Vormingsinstituut en, is kort maar krat meisje moet zich ai at is onze opvattu ur stelt de regels vast a heeft echter geen ok aan te trekken, laten weten naar hooi te gaan. VRIJDAG 7 OKTOBER 1994 slaven Totale immigratie 56 81.264 76 84.337 00 83.022 34 87.395 53 31.838 en worden, is het ver- moeilijker geworden ner of gezinsleden naar nd te laten komen. elijking met de eerste n vorig jaar daalde het immigranten uit Marok- 34 procent, uit Suriname procent, uit Turkije met cent en uit voormalig Iavië met 15 procent. "co door de politie was stoken en niet door 4 van Koresh zelf. Eenmaa is vuur gebruikt voor eei tieve zelfmoord en dat wal een groep Vietnamesi ers tijdens de Vietnamesi enborg: „Er hoeft geet te bestaan voor sekten ii lgemeen. Bij 99 van de rd is helemaal niets bij' rs aan de hand. Er is niets erds aan. Niemand merkl t van. Wat hier is gebeurd: ver exceptioneel.Hij wijs' k op dat in de meests len de leden van dergelijks eringen vrijwillig lid wor- En volgens een Brits onder zijn de meeste leden ook gelukkig binnen hun g f sekten. eden waarom mensen zicb "n dergelijke groep aanslui- s volgens Kranenborg heel s. Het kan een gevoel van hagen zijn met de huidige schappij, of met de be de kerken, maar ook vanuit terke behoefte aan vriend- of zelfs aan een' sterke er. Kranenborg: „Er is zeker grootste gemene deler aan jzen." rom een sekte op een g< ogenblik in de problem® it is eveneens heel verscntl- L Dat kan een vorm vat sahysterie zijn, of een int®' machtsstrijd, of omdat p is vastgelopen in haar ide- ie. de Studie- en Hulpgrofj) en (SHS) in Swifterbanct hulp verleent aan leden 11 eden van sekten, is de gr°cP witserland ook niet beken nmin is het bekend of er i Ierland navolgers zijn. jben volgens de woordvoerae veel mensen gebeld na leiding van de gebeurtenr in Zwitserland. Pen Haag (anp) - De basisschool kent geen overladen lesprogramma. Het gevoel van veel onderwijzers dat ze tijd te kort komen, wordt vooral veroorzaakt door allerlei or ganisatorische beslommeringen. Wel is de kwaliteit van het onderwijs op de basisschool er bij gebaat als helder der en bondiger wordt omschreven wat cen leerling precies moet kennen en kunnen. Dat staat in een advies van een commis si e die de doelstellingen van het basis onderwijs onder de loep heeft genomen. Voorzitter Van Eijndhoven overhandig de gisteren in Den Haag de conclusies van de commissie aan staatssecretaris Netelenbos van Onderwijs. Aanleiding voor het advies was een in januari verschenen rapport van de Commissie Evaluatie Basisonderwijs. Hierin werd geconcludeerd dat er nogal wat mis is met de kwaliteit van het onderwijs aan kinderen van vier tot twaalf jaar. Het aanbod van vakken zou te groot zijn voor de beschikbare tijd. Daardoor zouden kernvakken als Ne derlands en rekenen in het gedrang komen. Minister Ritzen (Onderwijs) suggereerde daarop dat wellicht enkele vakken moeten sneuvelen. De commissie-Van Eijndhoven neemt afstand van die conclusie. Onderwijzers en schooldirecteuren zouden minder tijd kwijt moeten zijn aan het opstellen van allerlei plannen. Dan houden ze meer tijd over voor het lesgeven. Overi gens hebben minister Ritzen en staats secretaris Netelenbos al aangekondigd dat ze iets aan die 'planlast' op scholen gaan doen. De commissie-Van Eijndhoven geeft toe dat vaak niet geheel duidelijk is wat leerlingen aan het einde van de basis school geacht worden te weten en te kunnen. Om aan die verwarring een einde te maken, heeft de commissie de regels - in het onderwijsjargon de kern doelen geheten - herschreven waarin dat is vastgelegd. Daarbij is gelet op meer samenhang tussen de verschillen de vakken. Ook zijn de soms wat al te hoge ambities bijgesteld. Ook vindt de commissie dat omwille van de duidelijkheid voor alle scholie ren dezelfde leerstof moet gelden. Voor stellen van de Commissie Evaluatie Ba sisonderwijs en de Adviesraad voor het Onderwijs om scholen meer vrijheid te gunnen bij het vaststellen van het le sprogramma wijst ze van de hand. In een eerste reactie liet staatssecretaris Netelenbos (basis- en voortgezet onder wijs) blijken dat ze zich op hoofdlijnen kan vinden in het 'uitstekende' rapport. Ze zal nog dit jaar een officiële beleids reactie naar de Tweede Kamer sturen. De CNV-onderwijsbonden PCO en KOV vrezen dat de voorstellen van de com missie leiden tot een 'forse sturing door de overheid'. Ze verwerpen ook de con clusie van de commissie dat het gevoel van het onderwijspersoneel dat het alle maal teveel is, vooral wordt veroor zaakt door overbelasting van de schoolorganisatie De belangrijkste oorzaken liggen vol gens de bonden toch de in omvang van de leerstof en in het feit dat scholen geen geld krijgen om voldoende onder wijzers in te zetten. Het voorstel van de commissie om de 16 huidige leer- en vormingsgebieden voor het basisonder wijs door clustering terug te brengen naar 9 biedt volgens de bonden onvol doende soelaas. Van onze Haagse redactie Den Haag - De immigratie naar Nederland ligt in de eerste helft van dit jaar 20 procent lager dan in dezelfde periode van vorig jaar. inschrijving in de bevolkingsre- Vorig jaar lieten in de eerste zes maanden zich 39.922 buitenlan ders inschrijven in de bevol kingsregisters van de gemeenten. Dit jaar waren het er 31.838 in dezelfde periode. Het Centraal Bureau voor de Statistiek CBS) heeft dat giste ren bekend gemaakt. Volgens het CBS is het de scherpste te rugval sinds 1981. CBS verklaart de daling door de strengere wettelijke regels voor Van onze verslaggever Hoogerheide - De twintig Pa lestijnse politie-officieren die afgelopen maand een oplei ding volgden.aan het Politie Instituut Openbare orde en Veiligheid (PIOV) in Hooger heide, kregen gisteren het certificaat 'coördinator grootschalig politie-optre- den'. Zij hebben een maand lang les gekregen van de Nederlandse politie. Op het politie-instituut volgden de Palestijnen, veelal oud-militairen, een speciale cur sus. De opleiding dient ter onder steuning van het vredesproces in de Gazastrook en op de Westelij ke Jordaanoever bij Jericho. Sinds met Israël afspraken zijn gemaakt over zelfbestuur in die gebieden, zijn Palestijnen er be zig met onder meer de opbouw van een eigen politie-apparaat. Een aantal Westeuropese landen, behalve Nederland ook Frank rijk, Duitsland, Engeland en Zweden, steunt de vorming van zelfbestuur door het geven van een speciale opleiding. In Neder land gebeurde dat op het PIOV in Hoogerheide. Vertegenwoordigers van dat in stituut bezochten de Gazastrook om een cursus te kunnen opzet ten die volledig was toegesneden op de situatie daar. Het ministe rie voor Ontwikkelingssamen werking financierde het totale project. gisters. Ook de hoge werkloos heid kan een rol spelen. Door de hoge werkloosheid kunnen al lochtonen moeilijker aan de fi nanciële eisen voldoen om met een buitenlandse partner in Ne derland samen te wonen. De daling van het aantal immi granten is zó sterk dat zich on danks de sterke stijging van het aantal asielzoekers dit jaar' in totaliteit toch minder immigran ten zich in Nederland vestigden. Dit jaar komen er waarschijnlijk 20.000 asielzoekers meer naar Nederland dan vorig jaar. De opening van de twee nieuwe aanmeldcentra voor asielzoe kers, in Rijsbergen en Zevenaar, komt volgens de Nederlandse advocatuur veel te vroeg. De centra moeten 15 oktober open gaan maar de juristen willen uitstel tot 15 december. Zij vin den dat er nog veel te veel zaken geregeld moeten worden. De Orde van Advocaten heeft dit gisteren in een vertrouwelijke brief aan staatssecretaris Schmitz van Justitie geschreven. Zij ondersteunen daarmee de zo genoemde asieladvocaten die al eerder te hoop liepen tegen de centra. De Orde vreest dat de (asiel)ad- vocaten die in de centra hun werk moeten doen, niet voldoen de gehonoreerd zullen worden. Ook zijn zij bang dat er onvol doende mogelijkheden zijn om het werk goed te kunnen doen. Justitie bevestigt het bestaan van de brief maar wilde er niet diep op ingaan. Wel wil het ministerie kwijt dat de staatsse cretaris er niet over piekert om de datum van inwerkingtreding te verplaatsen naar 15 december, aangezien 'aan alle praktische bezwaren' van de Orde allang is tegemoet gekomen. Voor het mi nisterie blijft alleen het puntje van de honoreringskwestie over eind. De aanmeldcentra dienen om binnen 24 uur te bepalen of asielzoekers binnenkomend over de oost- of zuidgrens van Nederland - kansloos zijn of niet. Zelf had hij al eerder afscheid genomen van de vliegerij. Gisteren namen zijn vliegende vrienden afscheid van hem. Er was een fly-by' van toestellen waarin prins Bernhard gevlogen heeft. Met enkele vrinden kijkt hij naar die show. Van links naar rechts commandeur Zeylemaker, kolonel Van de Ruit en prins Bernhard. foto anp DE DRUK op de Bosnische Serviërs om in te stemmen met vredesvoorstellen is groot. Sinds het zogenaamde parlement van de Bosnische Serviërs de onverzoenlijke opstelling van hun [eider Karadzic onderschreef, is er geen enkel begrip meer voor bun kwalijke houding. De Navo heeft uitgesproken dat niet meer zal worden gewaar schuwd voor luchtaanvallen. Wanneer de Bosnische Serviërs ?ver de schreef gaan, zal keihard worden toegeslagen. De internationale druk op Klein-Joegoslavië om hun Bosnische geestverwanten in de economische ban te doen, heeft ertoe geleid dat de grenzen tussen beide republieken hermetisch gesloten zijn. Internationale waarnemers hebben zeer recent vastgesteld dat Klein-Joegoslavië het handelsembargo inder daad uitvoert. Al die maatregelen maken duidelijk dat de Bosnische Serviërs als agressor zijn aangewezen en dat zij voor die kwalijke rol worden gestraft. Terecht, maar intussen is het even zonneklaar dat de moslim-regeringstroepen ook niet vies zijn van manipulatiespel letjes. Disteren zijn bij Sarajevo 16 lijken gevonden van Bosnisch-Servi- sche soldaten en vier verpleegsters. Zij zijn gedood bij een aanval van moslim-regeringstroepen. Een VN-afgezant bevestig de dat velen waren verminkt. Het voorval is niet zomaar een voorbeeld uit de rij van vele wreedheden die door beide partijen zijn begaan. De verrassings aanval is gepleegd op het moment dat er afspraken waren gemaakt over de heropening van het vliegveld van Sarajevo. Er moet serieus rekening mee worden gehouden dat de Bosnische Serviërs hun voedselblokkade van de 300.000 inwoners van barajevo nu zullen voortzetten. De regeringstroepen hebben heel goed beseft dat die reactie het resultaat van hun onbegrijpelijke houding zou kunnen zijn. De Bosnische Serviërs hebben de moslimtroepen er al vaker van beschuldigd dat zij gewelddadige acties op hun eigen bevolking uitvoeren om het conflict te doen escaleren. In sommige gevallen nebben VN-waarnemers die bewering bevestigd. Het is niet onmogelijk dat de aanval van gisteren met die kwade bedoeling is geregisseerd. Schuld en onschuld is een steeds betrekkelijker begrip aan het worden in de smerige Joegoslavi sche oorlog. Het treurige gevolg is wel dat vrede nog een ver verwijderd doel is. Van onze verslaggever Den Haag - Advocaat mr. G. Spong zegt dat minister Van Mierlo van Buiten landse Zaken er spijt van zal krijgen als hij een klacht tegen hem indient bij de Orde van Advocaten. Van Mierlo voer woensdagavond tijdens het kamerdebat over de zaak-Van Damme in weinig diplomatieke bewoordingen tegen Spong uit. Volgens de advocaat is wat de minister zei echter 'grote flauwekul'. De Nederlander Johannes van Damme werd op 23 september in Singapore opgehangen we gens het smokkelen van 4,3 kilo heroïne. Volgens Van Mierlo heeft Spong zich ten onrechte opgeworpen als de advocaat van Van Damme. Familie noch Van Damme's Singaporese advocaat wisten daar van. Spong had dus niet de beschikking mogen krijgen over vertrouwelijke informatie van de CRI over Van Damme. De bewindsman werd in zijn kritiek enthousiast bijgevallen door CDA-woordvoerder De Hoop Scheffer. Direct na de executie van Van Damme had Spong die geheime recherche-informatie openbaar gemaakt. Bovendien zou Spong in de week voor de executie, door met regel maat in de publiciteit te treden, schade veroorzaakt hebben in de zaak-Van Damme. De Nederlandse regering hoopte, met stille diplomatie, de Nederlander nog van de galg te redden. Wat bedoelde Van Mierlo, zelf van huis uit jurist, met zijn uitspraak dat hij 'nog zal zien of er aanleiding is tot nadere stappen' tegen Spong? Volgens zijn woordvoerder heeft de minister nog niet besloten wat hij tegen de advocaat kan en wil ondernemen. Mogelijk schrijft hij hem zelf een brief, waarin hij zegt ontstemd te zijn. Mogelijk ook zal hij Spong via de landsadvocaat aanpakken. Het zit de minister vooral dwars, dat Spong zei op te treden als advocaat van Van Damme en zo, op basis van goed vertrouwen, van de landsadvocaat geheime rapporten in handen kreeg. Die informatie speelde hij vervolgens door naar de media. Spong zegt in een verweer dat Van Damme wèl 'ingestemd had' met zijn hulp. Hij heeft, tot in de laatste nacht van Van Damme, informatie doorgefaxed naar diens Singapo rese advocaat Perreira. Spong is enkele dagen voor de terechtstelling door de Neder landse belangenorganisatie Stichting Epa- fras benaderd, die Nederlanders begeleidt die in het buitenland in de cel zitten. Spong verwerpt alle kritiek. Hij heeft niet onoirbaar gehandeld, meent hij stellig. De 'stille diplomatie' van de Nederlandse rege ring, een gratieverzoek van koningin Beatrix incluis, had immers gefaald? Hij was dus vrij om, in het belang van Van Damme, informa tie die tot dan bij de Singaporese autoritei ten onbekend was, door te sturen. De infor matie van de CRI over de contacten tussen Van Damme en de centrale recherchedienst vormden daarbij de hoofdzaak. Als advocaat had hij domweg recht op dit en andere processtukken, 'en anders had ik ze via de rechter wel opgeëist'. Hij had, na de terechtstelling van Van Dam me, maar een beperkt deel van de vertrou welijke informatie naar buiten gebracht, zegt hij. Achteraf bleek dat Van Damme's vaste advocaat in Singapore allang van die informatie op de hoogte was. (ADVERTENTIE) Roken schaadt de gezondheid. Het kan longkanker of hartklachten veroorzaken. Kon. besluit van 29.4.1981, Stb. 329. Wat flauw zeg van de fiscus om zakentrips met een wat recreatief karakter meteen als vakantiereis te bestempelen en dus als niet aftrekbaar te beschouwen. Ik bedoel, waar ligt de grens? Voor de zaak in afzondering gaan om te brainstormen mag, ook al komen daar maar een paar povere ideetjes uit. Strand- wandelen in een mooi decor met aangenaam gezel schap mag niet, ook al kom je overladen met bruikbare ideeën terug. Een congres bijwonen in een ver buitenland mag wel op kosten van de schatkist, maar iets dichter bij huis je tijd gebruiken om je creatieve accu op te laden, zou ineens niet mogen. En dat terwijl zo'n frisse geest meer inzet heeft, voor meer produktie zorgt en zo dus de nationale economie op sleeptouw neemt, waardoor ook de inkomsten voor het rijk stijgen. De echte handel ritsel je vanuit je hangmat tussen een paar cocktails door. Zo steekt die wereld nou eenmaal in elkaar en als fiscus moet je niet proberen daar de harde belastingschijf op los te laten. Nee, ze zouden juist al die saaie zakenreizen zwaar moeten belasten, zodat bedrijven twee keer nadenken eer ze iemand wegsturen om in den vreemde iets onduidelijks te gaan doen. Misschien moeten ze bij de fiscus maar eens twee weekjes Antillen boeken, zodat er fris en creatief tegen deze onrechtvaardigheden kan worden aangeke ken. MERIJN Beoogd NPS-voorzitter legt functie neer Hilversum - Dr. Albert van den Heuvel, beoogd voorzitter van de Nederlandse Programma Stichting (NPS), heeft zijn functie neergelegd. Het is hem de afgelopen weken gebleken dat hij onvoldoende steun onder de medewerkers geniet. Tot woede van de NSP-medewerkers is Van den Heuvel akkoord gegaan met het uitbesteden van een groot deel van de culturele programma's van de NSP aan de commerciële producent ID-TV. Volgens de nieuwe Mediawet, die per 1 januari moet ingaan, wordt de bestaande NOS opgedeeld in een NOS nieuwe stijl en een NPS, die de programmataken op cultureel, informatief en educatief terrein van de huidige NOS overneemt. Van den Heuvel, die was aangewezen als beoogd NPS-voorzitter, was bezig de nieuwe zendgemachtigde op poten te zetten. Duizenden illegale videobanden gevonden Strijen - Bij een inval in een woning in Strijen heeft de Zuidhollandse politie duizenden illegaal gekopieerde videoban den aangetroffen. Auteursrechtenorganisatie Buma/Stemra be schouwt de studio ais een van de grotere illegale studio's in Nederland. Er zijn ook 50 videorecorders gevonden waarmee duizenden banden per week zijn te kopiëren. De 40-jarige bewoner van het pand is aangehouden. Wisselkantoren aan banden Den Haag - Wisselkantoren worden flink aan banden gelegd. Ze moeten zich laten registreren bij De Nederlandsche Bank (DNB), die eisen kan stellen aan de betrouwbaarheid van hun bestuurders. DNB kan ook de bedrijfsvoering en de administra tieve organisatie gaan controleren. Daarnaast krijgt de bank de bevoegdheid richtlijnen uit te vaardigen om misleidende voor lichting aan het publiek te voorkomen. De Tweede Kamer stemt in met een wetsvoorstel van deze strekking. Het voorstel heeft tot doel het witwassen van door criminaliteit verkregen geld te voorkomen. Volgens schattingen wordt op dit moment jaarlijks voor miljarden aan zwart geld witgewassen door wisselkantoortjes. Regeerakkoord: Stijging werklozen Den Haag - Het regeerakkoord leidt in de komende kabinetspe riode niet tot een daling, maar tot een lichte stijging van het aantal werklozen. Dat blijkt uit antwoorden van minister Zalm (Financiën) op schriftelijke kamervragen over de miljoenennota 1995. Volgens Zalm neemt het arbeidsaanbod tot 1998 met in totaal 370.000 personen toe. Dat komt doordat meer nieuwkomers zich op de arbeidsmarkt melden (315.000) en doordat het kabinet het beroep op vut en wao wil terugdringen. Een'deel van de groep die anders in de wao of vut terecht zou komen, belandt daardoor in de ww of de bijstand. Tegenover deze groei van het arbeidsaanbod staat een toename van het aantal banen met 345.000. Btw-lek bouwkavels gerepareerd Den Haag - De Tweede Kamer stemt in met een reparatie van de btw-heffing op bouwkavels. Als staatssecretaris Vermeend (Fi nanciën) het wetsvoorstel ook door de Eerste Kamer loodst, wordt nog in de loop van dit jaar het btw-lek gedicht dat was ontstaan door een uitspraak van de Hoge Raad in 1990. Het arrest heeft geleid tot circa honderd procedures van gemeenten. Zij proberen via de rechter btw op bouwkavels terug te vorderen van de Staat. De gemeenten worden op hun beurt weer geconfronteerd met duizenden burgers die btw terugeisen op bouwkavels die zij van de gemeente hebben gekocht. Volgens een arrest van de Hoge Raad mag geen btw worden geheven over kavels die niet bouwrijp zijn gemaakt. De reparatiewet maakt het mogelijk in bijna alle gevallen weer btw op bouwkavels te heffen. Bewerkingenaan de grond, of 'gemeenschapsvoorzieningen' in de omgeving van de kavel, dan wel een bouwvergunning zijn voldoende om btw oyer de kavelprijs te berekenen. Lopende procedures bij de rechter worden derhalve nog beoordeeld naar het oude recht. Van Zeil in beroep tegen klusjesvonnis Den Bosch - Oud-staatssecretaris P. van Zeil blijft er bij: hij'wil niet betalen voor de klusjes die hij aan zijn huis liet uitvoeren op kosten van de Utrechtse woningbouwvereniging Juliana. Van Zeil is in hoger beroep gegaan tegen het tussenvonnis van de Maastrichtse rechtbank. Die bepaalde in juli in een civiele procedure, aangespannen door de vereniging, dat Van Zeil tussen 1981 en 1984 fout gehandeld heeft door niet voor de klusjes te betalen. Advocaat B. Tomlow van woningvereniging Juliana zegt dat zijn vereniging bereid is de kwestie in der minne te schikken. Hij bereidt een compromisvoorstel voor. Juliana eiste aanvankelijk een bedrag van meer dan zesduizend gulden, vermeerderd met de rente sinds 1986. Van Zeil was vier jaar onbezoldigd commissaris van de woning bouwvereniging en liet toen een een klusjesman van de vereni ging de kelder opknappen en een afdakje boven het haardhout timmeren. Op kosten van de vereniging kwam er ook een wijnrek, tuinbank en vlaggemast. Ook toen hij in 1981 staatsse cretaris van Economische Zaken was geworden en afscheid had genomen als commissaris, liet hij nog klusjes uitvoeren. De rechtbank vond dat de staatssecretaris die klusjes had moeten betalen.

de Stem | 1994 | | pagina 3