Welzijnsstichting zoekt imago ijls Walcheren als cinefiel Paaseiland [EN Buro in Dordrecht voor gratis rechtsbijstand in Zeeuwse milieuzaken PLAATSELIJK nieuws SPORT in het kort ZAKEN nieuws ƒ6, Overkoepelende Zeeuwse VMC trekt geld uit voor meer naamsbekendheid Cake met marihuana en bedorven haaiebout Betere straatverlichting HET GROTE WINTERNUMMER DB STEM ZEELAND C4 deuren heeft uzen. De offi- panwinst voor n jaar geleden gedaan werd •ort zaken. De wel bedrijven fan noodrepa- ïstante service en haar speci- ing en de aan hief in geheel teeds uit. Het het materiaal, en Genko om ïilieu staan bij jrganiseerd en ?edrijf voldoet gebouwd in de tderen en ver elektri- DRIJF straat 59 <zen 150-94912 Terneuzense vuilnismannen krijgen les in ophalen gft Filmfestival Zeeland van 6 tot 15 oktober 4De Volière' Mijn TUIN het eerste complete tuin-ideeënblad x 6)1 DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 a iir, yan onze verslaggever Terneuzen - Gratis rechtsbij stand in milieuzaken. Daar voor kunnen bewonersorga nisaties en milieugroeperin gen uit Zeeland voortaan bij het Buro voor Rechtshulp in Dordrecht terecht. Tot nu toe konden zij zich enkel tot een kostbare advocaat wen den voor professionele milieu rechtshulp. Het bureau geeft adviezen, stelt bezwaarschriften op en voert ge rechtelijke procedures. Milieuju rist J. Dijk zal vanuit Dordrecht de belangen van Zeeuwse groe peringen behartigen. Particulie ren kunnen ook bij hem terecht, maar voor hen is de hulp alleen het eerste half uur gratis. Bij het verlenen van haar diensten legt het bureau er de nadruk op dat het milieubelang ermee gediend moet zijn. In provincies waar dergelijke bijstand al eerder is opgezet, bleken de milieujuristen duide lijk in een behoefte te voorzien. Dijk verwacht dat in Zeeland veel milieuproblemen om rechts hulp vragen. Natuur, recreatie en industrie liggen hier namelijk dicht bij elkaar. De jurist heeft al gewerkt aan protesten tegen de komst van varkenshouderijen in Oost-Zeeuws-Vlaanderen en de mogelijke uitbreiding van in dustriële activiteiten in Sluiskil. De hulp wordt in samenwerking met de Zeeuwse Milieufederatie opgezet. Deze organisatie onder houdt contacten met diverse mi lieugroeperingen in de provincie. Dijk benadrukt ook het belang van groeperingen boven dat van particulieren. „Milieuproblemen hebben bijna altijd effect op meerdere mensen. Wij vinden het belangrijk dat zij zich vere nigen, maar drie mensen noemen wij eigenlijk al een groep, dat is geen probleem." De medewerker van het Dordtse bureau ver wacht vier dagen per week full time met Zeeuwse kwesties bezig te zijn. Van onze verslaggever Middelburg - De overkoe pelende Zeeuwse welzijns stichting VMC gaat op zoek naar een krachtig imago en is bereid daar eenmalig een kleine vijftig mille en jaarlijks nog eens tien mille voor uit te trek ken. De stichting VMC Zeeland is bijna twee jaar oud en ontstaan na een langdurige en zeer moei zaam verlopen fusie van drie grote welzijnsorganisaties in de provincie. Momenteel heeft de stichting zo wat alle provinciale touwtjes in handen in de sectoren cultuur, maatschappelijk werk, jeugd zorg. ouderenzorg, gehandicap tenzorg en in nog meer van der gelijke beleidsterreinen. De VMC heeft in welzijnsland overal wel een vinger in de be stuurlijke pap, maar in de prak tijk gebeurt dat geruisloos en kleurloos. Kortom: de Zeeuwen zelf weten nauwelijks wat de stichting is en wat haar taak is. Daarom, zo vindt het bestuur, moet er een omvangrijk public relations-plan komen om meer naamsbekendheid te krijgen. En bovendien dient er een imago geschapen te worden om het beeld van de stichting nadrukke lijk onder de bevolking te bren gen. Deskundig, betrouwbaar en doelmatig zijn enkele kernwoor den die hét bestuur al gelanceerd heeit als belangrijke elementen voor dat imago. Er wordt een professioneel PR- bureau ingeschakeld om dit alles te bereiken. 'De kosten bedragen precies 48.000 gulden voor de diensten van dat bureau, het maken van een nieuwe 'huisstijl', een folder en een nieuw opge maakt jaarverslag. Daarnaast zal een nieuwsbrief worden uit gegeven, wat tienduizend gulden per jaar gaat kosten. Van onze verslaggever Terneuzen - Twintig Terneu zense verladers die werkzaam zijn bij de vuilophaaldienst van de gemeente zijn klaar voor het gescheiden ophalen van groente-, fruit- en tuin afval en het overige afval. Ze woonden een instructie dag bij waar de nodige infor matie werd verschaft over al lerlei zaken met betrekking tot het gescheiden ophalen van dit afval. bi Terneuzen wordt in de week van 5 december begonnen met de gescheiden inzameling van bet gft-afval. De mini-containers worden eind oktober, begin november uitge zet. De instructie aan de verladers werd gegeven door een landelij ke stichting, die gespecialiseerd is in de materie. Het gemeentebestuur van Ter neuzen vond het noodzakelijk de mensen die direct bij het opha len betrokken zijn zo goed mo gelijk op hun taak voor te berei den. Op de instructiedag kwam onder andere aan de orde de manier waarop ze met de mini-contai ners oru moeten gaan, hoe te bandelen als de aanbieders de fout ingaan bij het aanbieden van het gft en hoe om te gaan met de vele vragen die op hen af komen. De gemeente is momenteel volop ezig met het.geven van infor matie over de gescheiden inza meling van het afval en de con tainers. de week van 28 november staat een voorlichtingsbus op di- Plaatsen in Terneuzen. skundigen van de gemeente geven informatie over de' ge scheiden inzameling en over de mini-containers en geven ant woord op vragen van mensen die ?e bps bezoeken. 1 The Mask VANDAAG gaat in Middelburg het zesde Film Festival Zeeland van start. Het hoofdpro gramma omvat vierent wintig voorpremières, inclusief Willeke van Ammelrooys regiede buut 'De Vlinder tilt de kat op'. Daarnaast zijn er bijprogramma's met Cubaanse films, docu mentaires van John Fernhout, korte films en afstudeerwerk van jonge cineasten. Speciale gas ten op het festival zijn onder anderen de Engel se regisseur Peter Greenaway en de Bel gische theatermaker Jan Fabre. Van onze verslaggever Ronald Verstraten VOOR DE Zeeuwse filmlief hebber is Middelburg weer een week lang de navel van de wereld. Hun 'Rapa Nui', om de oude bewoners van Paaseiland maar eens te citeren. En dat is meteen ook de titel van de openingsfilm, die vanavond voor genodigden en zaterdag voor het overige pubhek wordt vertoond. Het verhaal van de film speelt zich af in 1680, voordat het eiland (op paaszondag 1722) Rapa Nui op Paaseiland door de Hollandse zeevaarder Jacob Roggeveen werd ontdekt. De eilandbewoners zijn dan verdeeld in twee klassen. De Langoren, die door zware sie raden uitgerekte oorlellen heb ben en de Kortoren, hun slaven die aan de later wereldberoemd geworden koppen werken. De film, van de Amerikaanse regisseur Kevin Reynolds, be kend van 'Robin Hood, Prince of Thieves', is niet de enige die Paaseiland als onderwerp heeft. Op dinsdag 11 oktober is de korte documentaire 'Paas- cheiland' te zien, een filmver slag van een Frans/Belgische i Trois CouleursRouge expeditie uit 1934. De film werd gemaakt door John Fern hout (f1987), zoon van de kun stenares Charley Toorop, die, zoals bekend, in Domburg woonde en werkte. Zeeuws Fernout kwam al vroeg in de leer bij Joris Ivens en werkte voor hem als cameraman. Zelf heeft hij diverse documentaires op zijn naam staan, waaronder enkel met een 'Zeeuws' onder werp. Zo is op het filmfestival 'Broken Dykes' (1945) te zien, over de inundatie van Walche ren en 'De Koningin weer thuis'(1945), over WiUielmina's eerste voet op Nederlandse bo dem in Eede. Er zijn in totaal tien documentaires van Fern hout te zien, allemaal in het Schuttershoftheater, op 11 ok tober. Van de films die het hoofdpro gramma vormen, wordt een deel in het Schuttershof ver toond en een deel in de Stads- danszaal (beide Schuttershof straat 1). Op het programa staan onder meer The Innocent van John Schlesinger, Mama van Zhang Yuan, The Mask van Chuck Russel, Pulp Fiction van Quentin Tarantino, en Trois Couleurs: Rouge van Krysztof Kieslowski. Het volledige pro gramma is te krijgen bij het Schuttershoftheater en in de Biosbus die tijdens het festival op de Markt staat. Wereldpremière Twee Nederlandse films die op het festival worden vertoond, zijn De Vlinder tilt de Kat op van Willeke van Ammelrooy en De Lachende Koe van Paul en Menno de Nooyer. De laatste ging onlangs in première tij dens de Nederlandse Filmda gen in Utrecht. Van Ammelrooys regiedebuut beleeft op zaterdag 8 oktober de wereldpremière in Middel burg. De film gaat over een man die multiple-sclerose heeft. Hij kan steeds minder en wentelt zich in zelfbeklag. Dat verandert als een ex-vriendin hem opzoekt en hij de vader blijkt te zijn van haar zoon. 'Intervals in M.' is het belang rijkste bijprogramma van het festival. Óp 7 8 en 9 oktober worden verschillende vroege films van Peter Greenaway ge draaid. Lange, zoals The Draughtman's Contract (1982) en A Zed and two Noughts (1985), in de Kloveniersdoelen en korte, waaronder Intervals uit 1973, Dear Phone uit 1976 en Act of God (1981). Op zon dag 9 oktober heeft Lieven de Cauter een gesprek met Green away. Jong Talent Voor het eerst wordt dit jaar aandacht geschonken aan jonge film- en videomakers. Er is een selectie te zien van afstudeer werk van studenten aan Neder landse academies. De films zijn op 9 oktober te zien. Op vrijdag 14 oktober wordt de Pu blieksprijs uitgereikt voor het meest gewaardeerde Jonge Ta lent. Een ander bijprogramma om vat films uit Cuba. Op woens dag 12 oktober zijn er verschil lende Cubaanse muziekfilms te zien over onder andere de 'son', de 'danzon' en de legendarische Benny More. Bovendien zijn er twee speelfilms, te weten 'Me- morias del subdesarrollo' uit 1968 en Alicia en el pueblo de las Mara villas uit 1991, die in Cuba werd verboden na de ver toning op het festival van Ber lijn. Het hoofdprogramma wordt vooraf, maar ook erna, van ex traatjes voorzien. Voor elke hoofdfilm wordt een buiten landse korte film gedraaid. En na de voorstelling speelt elke avond vanaf ongeveer 22.00 uur een andere muziekgroep in het Schuttershof, waaronder Jabl- kon, Jazzcapade, Patricia Bey- sens en I piu Piccoli. De dag films op het festival beginnen om 12.00 uur, de eerste avond films om 20.00 uur en de twee de avondfilms om 22.30 uur. Er zijn zowel losse toegangs kaarten verkrijgbaar, als pas se-partouts. CJP- en Pas 65-houders krijgen geen kor ting. De kaarten zijn te koop in café De Rooie Oortjes aan de Vlasmarkt. Van onze verslaggever Goes - Bij de keuringsdienst van waren in Goes zijn vorig jaar 688 klachten binnen ge komen. Na inspectie en on derzoek bleken uiteindelijk 217 klachten gegrond en wer den maatregelen genomen om herhaling te voorkomen. Volgens het jaarverslag 1993 van de keuringsdienst hadden veruit de meeste klachten betrekking op produkten. Ook waren er nogal wat klachten over bedrij ven en voedselvergiftigingen. Bij de produkten bleek het vooral te gaan om complete maaltijden, melk-, vis- en vleesprodukten en kokswaren. Soms moesten klachten als niet bewijsbaar worden afgedan, om dat het bewijsmateriaal niet meer aanwezig was. Een klager die de vorige avond ergens een maaltijd heeft genuttigd en ver volgens ziek geworden is, kan immers geen restanten van die maaltijd overhandigen. Als de inspectie binnenkomt, zijn de omstandigheden vrijwel altijd anders. Er is inmiddels schoongemaakt, restanten voed sel zijn weggegooid of berei- dingsfouten worden op dat mo ment niet gemaakt. Hoewel volgens de keurings dienst de eigen huishoudelijke keuken ook niet vrijuit gaat, wijzen consumenten die klagen over voedselvergifting in zestig procent van de gevallen in de richting van restaurants. Daarbij worden het Chinees-Indische restaurant het meest als mogelij ke bron genoemd. Verkoopplaatsen van snacks ne men ongeveer twintig procent voor hun rekening. De detail handel en de levensmiddelenin dustrie komen niet naar voren als belangrijke bron. In Chinese maaltijden werden .onder meer ziekteverwekkende bacteriën in rijst aangetroffen en ook in vlees. Een mevrouw liep in een bistro na het steengrillen een salmonella-infectie op. Bij dit steengrillen werd onder an dere rauwe kip geserveerd, een belanrijke drager van salmonel la-bacteriën. Een opmerkelijke klacht kwam van een bedrijf in Goes. Tien personen werden daar ziek na het eten van een plak cake in de bedrijfskantine. In de lekkernij bleek marihuana aanwezig te zijn. De medewerkers van het che misch laboratorium moesten ook zelf hun culinaire vaardigheden tonen na een klacht een een hartige taartmix met een zeep achtige smaak. De medewerkers volgden precies de aangegeven bereidingswijze en er zat inder daad een smaakje aan. Er was vermoedelijk ondeugde lijk vet gebruikt. Andere klach ten die binnen kwamen, varieer den van kokosbrood met een schimmmelkaasluchtje en bon bons met terpentinelucht tot een spijker in een aardappelsalade en een bedorven haaiebout. Oostburg - De Oostburgse vogel vereniging 'Volière' heeft voor inwoners van die plaats een show met honderdveertig vogels georganiseerd. Bewoners van verzorgingshuis De Burght bele ven op vrijdag 7 oktober de première, een dag later kan men vanaf 9.30 uur gratis terecht in datzelfde gebouw. Groede DIENST - 'Rijk of toch arm' is het thema voor de jaarlijke oeceumenische dienst te Groe de. De dienst wordt gehouden zaterdag 8 oktober om 19.00 uur in de r.-k. kerk. De orga nisatie van deze jaarlijks te rugkerende dienst is, namens de Raad van Kerken, in han den van een werkgroep. Die heeft zich dit jaar verzekerd van de medewerking van het kidnerkoor, kinderen van de basisschool en het r.-k. vrou wenkoor. Na de dienst kan men onder het genot van kof fie nog even napraten in het dorpshuis. Tennis vrouwen Terneuzen - In de tenniscom- petitie voor vrouwen in het Terneuzense Racketcentrum hielden in poule vier Schaart en Schepnet elkaar met 2-2 in evenwicht. Voor Schepnet kwamen Ursula Simpelaar en Janny Koster via 10-7 tot winst tegen Carla van Wijck/ Mariëtte van Raalten. Voor Schaart zorgden Elly Klijs en Petra Schaart voor de winst punten dankzij een forse 14-6-score tegen Corry van Oorschot/Jeanette Ellenbroek. UITSLAGEN Poule 1: Tolhoek-Moerbeke 2-2, Van Doeselaar-De Kort 2-2. Poule 2: Timmerman-Van Buren 1-3, Bergen Henegouwen-Van Riet 0-4. Poule 3: Nouwen-LeeuW 2-2, Fourty Love-Jansen 2-2 Poule 4: Schaart-Schepnet 2-2, De Vin-Van Kuylenburg 3-1. Poule 5: De Waal-Bommelijn 1-3, Jearitoha-Hokke 2-2. Bedrijfstennis Terneuzen —In poule één van de bedrijfstenniscompetitie te Terneuzen was Smit Sport met 6-2 te sterk voor ISM 1. In de dubbels wonnen Ineke van de Velde/Matty Harms en Kees van Tiel/Aart van der Sloot met 8-7 respectievelijk 10-4 van Anny Bierings/Netty Deij en Bram Bierings/Eddo Lokken. In de mixed kwamen voor Smit Matty Harms en Aart van der Sloot eveneens tot winst met 7-5 tegen Netty Deij/Bram Bierings. Namens ISM slaagden Anny Bierings en Eddo Lokken erin wat te rug te doen via een 11-5-over- winning op Ineke van de Vel de/Kees van Tiel. UITSLAGEN Poule 1: Smit Sport-ISM 1 6-2. Poule 2: Gevos-Electron 2-6. Poule 3: Sabina-Broomchemie 4-4. Poule 4: Verlinde-ARKVO 6-2. Tennis mannen Terneuzen - In de Terneuzense tenniscompetitie voor mannen boekte in poule vier Den Haan/Koole de maximale 6-0-zege op Petrus/IJsebaert. In de singles zegevierde Peter Koole met 10-3 over Fons IJ- sebaert en Tom den Haan met 7-4 over Jan Peters. In het dubbelspel bleef de combina tie Den Haan/Koole met 8-6 aan de positieve kant van de score tegen IJsebaert/Peters. UITSLAGEN Poule 2: Cobben/Nouwen-Oppe- neer/Van Damme 2-4. Poule 3: Kool/Kegels-Audenaerd/ De Vries 2-4. Poule 4: Den Haan/Koole-Peters/ IJsebaert 6-0, Van de Zeijst/Kör- ner-De Kort/Roelofs 4-2. Poule 5: Doolaard/Doolaard-De- ij/De Regt 4-2, Pieters/Witte- Epskamp/Crombeen 2-4 Poule 6: Aarts/Vennix-Hoek/ Haak 6-0, Kriekaard/Visser-Ne- ve/Rouw 4-2. Poule 7Gelissen/Oostvogel- s-Louweret/Van Slegtenhorst 2-4. Poule 8: Vantricht/De Kraker- Van Aalst/Leeuw 6-0. Poule 9: Broomchemie-De Graaf/ Van Damme 6-0. Start Ador dubbel-tennis Hoek/De Braakman - In vrije tijdscentrum Ador Sport in De Braakman gaan de heren- en damesdubbel-tenniscompeti- ties van start op zaterdag 15 oktober. Er wordt één ronde gespeeld in de poules van acht en twee rondes in de poules van vijf. De wedstrijden wor den gespeeld op zaterdagen van 13.30 uur tot 15.30 uur of van 15.30 uur tot 17.30 uur. De stand aan het einde van de poule bepaalt de indeling voor het nieuwe seizoen. Per wed strijd worden er twee singles en één dubbel gespeeld. INDELING Poule A: 1. Gussenhove/Verbrug- ge, 2. Flikweert/V^n de Sande, 3. Thans/Thans, 4. De Pooter/Black- man, 5. Vervaet/Blackman, 6. Mi- chels/Rompa, 7. Van Espen/Gij - sen, 8. Tommel/Tommel. Poule B: 1. Potvlieger/Dieleman, 2. Pattijn/Hendrikse, 3. Vrolijk/ Van Hoof, 4. Knijff/Naerebout, 5. Van Steenbergen/Nieuwdorp, 6. Koole/Kaan, 7. Haak/'t Gilde, 8. Risseeuw/Hendrikse. Poule C: 1. Van Leeuwen/Flik- weert, 2. Gijsen/Vantricht, 3. Die- leman/Buijsse, 4. Haeck/Van der Linden, 5. Blaakman/Becude. Recreatief zaalvoetbal Oostburg - In het West- Zeeuws-Vlaamse recreatieve zaalvoetbal moest Oud Sluis het eerste verliespunt incasse ren. De regerende kampioenen kwamen tegen Albert Heijn tot die puntendeling. Concur rent Edah/Mijnders had meer problemen dan verwacht met de Block maar pakte toch de volle buit en profiteerde dus optimaal van de halve misstap van de lediers. In de tweede klasse eindigde de topper tus sen Bon Ami en Groosman/ Pacojeans onbeslist. Nieuwko mer Valentine lijkt gelijk een titelgegadigde in de derde klasse. Werd vorige week vlot van Chez Rene gewonnen, af gelopen week werd van de Sande met dubbele cijfers te rug naar huis gestuurd. Uitslagen: eerste klasse - de Block - Edah/ Mijnders 5-6, Oud Sluis - Albert Heijn 3-3. tweede klasse - Stekelinck - Om- nisport 4-4, Gemeente Oostburg - Deltan 1-5, Bon Ami - Groosman/ Pacojeans 4-4, Rode Leeuw - Meeusen 1-4, Boemerang - Sunset Boulevard 7-3. derde klasse - Telepost - Wiele waal 5-1, van de Sande - Valenti ne 4-11, Jopie - Telepost 3-1. Standen: eerste klasse - Oud Sluis 3-5, Veteranen 2-4, Edah/Mijnders 3-4, Traas 2-3, La Porte d'Or 3-3, Francke psort 2-2, OBS/Erasmus 2-2, 't Krikje/Texaco 2-2, Albert Heijn 2-1, ABN/AMRO 2-0, de Block 3-0 tweede klasse - Boemerang 3-6, Bon Ami 2-3, Omnipsort 2-3, Groosman/Pacojeans 2-3, Deltan 1-2, Meeusen 2-2, Stekelinck 2-1, Sunset Boulevard 1-0, de Zwart 1-0, Gemeente Oostburg 2-0, Ro de Leeuw 2-0. Reclame voor bedrijven Terneuzen - Het Instituut Midden Kleinbedrijf (IMK) wil het het nuttige met het aangename combineren. Samen met de media- service van de PTT Post houdt zij op dinsdag 11 oktober een bijeenkomst over het nut en de kosten van reclame voor bedrijven. Onder de titel 'een frisse wind door reclameland' nodigt de organisatie ondernemers uit om in Motel Goes naar lezingen te luisteren van experts op het gebied van effectiviteit en daarmee samenhangende kosten van reclame. De bijeenkomst is gelieerd aan de Contacta-beurs in de Zeelandhallen in Goes. Van onze verslaggever Terneuzen - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen dé openbare straatverlichting op verschillende plaatsen in de stad verbeteren. Het dagelijks bestuur van de gemeente vraagt daar negentigduizend gulden voor uit te trekken. Het gaat om de uitbreiding van de wijk Zeldenrustlaan, de Bel- lamystraat en het parkeerterrein aan de Drebbelstraat. De raadscommissie voor gemeentelijke financiën brengt donderdag 13 oktober advies uit aan het college over de voorgestelde uitgaaf en de verbetering van de verlichting op de genoemde plaatsen. De commissie vergadert om 19.30 uur in het stadhuis. (ADVERTENTIE) Koop 'm voor slechts

de Stem | 1994 | | pagina 23