DE STEM Gedogen softdrugs overwogen Cursus 'Vlaanderen' tegen koppige clichés 'Tienduizenden guldens schade voor transporteurs' 'Onder voorwaarden toestaan van koffieshops in Terneüzen onontkoombaar' Individueel beroepsonderwijs ook in Hulst WV verwacht komende herfst meer toeristen Plan voor bejaardenoord Ter Walle van de baan Spoedoverleg tussen verladers, PSD en provincie na veerverbod voor geladen vrachtwagens VANAF 13 OKTOBER ELKE DONDERDAG HET PODIUM VOOR ADVERTEERDERS IN OE STEM 76-jarige man achtervolgt dievegge Weer drugs en wapens gevonden in Terneüzen mm Boete voor bejaarde spookrijder Schietverenigingen houden open dag X 51 Stern-lezers en -lezeressen Kijken week In week uit in de ,,Kleintjes"-rubrieken Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel raar lopen als juist uw „kleintje" niet zou worden gelezen. Zeeland Van onze verslaggever Iemeuzen - Het gemeen tebestuur van Terneüzen overweegt serieus de mo gelijkheden voor het voe ren van een gedoogbeleid voor softdrugs in de Schel- destad. Dit beleid houdt in dat handel en verkoop van soft-drugs onder stringen te voorwaarden in één of énkele koffieshops is toe gestaan en dat de straat handel en het huisdealen met harde hand worden bestreden. Deze opstelling betekent een ommezwaai in Terneüzen omdat nog niet eerder zo expliciet over een gedoogbeleid is gesproken. Volgens burgemeester R. Barbé ontkomt Terneüzen niet aan het voeren van een bepaald gedoog beleid. Dit naar aanleiding van de uit spraak van de procureurs-gene raal in ons land die zich eind augustus uitspraken voorhet ge dogen van de softdrughandel on der strikte condities en de pn- langs gedane uitspraak van de politierechter in Terneüzen die besloot twee koffieshophouders uit Terneüzen niet te vervolgen in verband met de verkoop van softdrugs. Rechter De rechter verklaarde de officier van justitie niet ontvankelijk in de zaak van de twee koffieshop houders omdat de politierechter onder andere oordeelde dat overlast niet voldoende was on derbouwd. „We zijn al een tijd bezig om te bekijken of ons beleid inzake de bestrijding van de drugoverlast effectiever kan worden aange past maar de uitspraak van de rechter heeft de zaak wel in een stroomversnelling gebracht," al dus Barbé. Gedwongen „Door de regelgeving en de uit spraak van de politierechter zijn we gedwongen over ons beleid na te denken. Het is nog zeker niet zo dat we in Terneüzen een gedoogbeleid gaan voeren. Eerst I moeten de effecten van een der gelijk beleid duidelijk worden aangetoond. Als dit beleid inder daad effect heeft kunnen we dat ook duidelijk uitleggen en aan tonen aan de bewoners van met name de binnenstad die veel hin der van de drugoverlast hebben. Ik denk dat we in Terneüzen niet aan het voeren van een bepaald gedoogbeleid ontkomen. Maar alleen onder stringente voor waarden." Die voorwaarden, die zijn gefor muleerd door de procureurs-ge neraal, houden in dat er geen reclame voor softdrugs mag worden gemaakt, de verkoop niet plaats mag vinden aan jeug digen, het geen harddrugs mo- gen zijn en dat er geen sprake mag zijn van overlast voor de omgeving. „Dit beleid leidt ertoe dat het voor de straatdealers alleen maar lastiger wordt en dat we de huisdealers veel effec tiever kunnen aanpakken," al dus Barbé. Heerlen Een delegatie van Terneüzen be kent gisteren de Limburgse stad üeerlen om te bekijken hoe deze gemeente met de bestrijding van e drugoverlast omgaat. Deze stad telt vijftienhonderd zware jMcjrug-verslaafden waarvan 50 uit de regio en 750 zoge naamde drugtoeristen. Alleen lege vrachtwagens mogen het veer Prinses Margriet oprijden. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE 'j Van onze verslaggever Temeuzen/Bergen op Zoom - Het verbod op het vervoer van geladen vrachtwagens tussen Breskens en Vlissin- gen met de veerboot Prinses Margriet kost het bedrijfsle ven dagelijks 'vele tiendui zenden guldens'. In verband met de bieten campagne lijdt met name de suikerindustrie onder de maatregel met een schade post van ruwweg tiendui zend gulden per dag. Deze berekeningen komen van de verladersorganisatie EVO, landelijke koepel van 37.000 bedrijven in handel en indus trie. Woordvoerder M. Philips van deze organisatie vindt dat zeer snel maatregelen nodig zijn om extra wachttijden bij de Zeeuwse veerdiensten te voor komen. Hij denkt in dit ver band aan het huren van een vervangende veerboot. „De pro vincie Zeeland is verantwoor delijk voor de veerdiensten." Woensdag werd uit veiligheids overwegingen het maximaal aantal passagiers op de veerbo ten Prinses Christina en Prinses Margriet met onmiddellijke in gang gereduceerd van duizend tot zeshonderd. Daarnaast mag de Margriet alleen nog iege vrachtwagens vervoeren. Dat betekent dat vrachtverkeer nog slechts één'maal per uur op het veer Breskens-Vlissingen over kan. De lijn heeft doorgaans al te kampen met wachttijden. De verladersorganisatie heeft vrijdag spoedoverleg met gede puteerde J. Hennekeij en direc teur D. Vos van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD). De EVO wil hoe dan ook dat verde re vertraging wordt voorkomen. Dat geldt voor met name het vervoer van bieten naar de sui kerfabrieken in West-Brabant. Woordvoerder Philips zegt dat Suikerunie en CSM éen geza menlijke schadepost van tien mille per dag hebben berekend, exclusief nog de kosten van verstoring van het produktie- proces bij bedrijven in Zeeland en West-Brabant. De bieten campagne duurt nog tot rond de kerstdagen. Een alternatieve route via Bel gië (Liefkenshoektunnel) biedt volgens de EVO geen oplossing. Bietentransporteurs zijn dan gebonden aan een maximum belading van veertig ton, tien ton minder dan in Nederland. De EVO-zegsman: „Het is ui teraard moeilijk preciese cijfers te geven, maar .de totale schade voor het bedrijfsleven loopt toch wel in de tienduizenden guldens. Vanuit de Vlissingse haven is er veel vervoer naar het Belgische achterland. Ik be grijp best dat veiligheid voorop staat, maar de consequenties zijn behoorlijk. De bedrijven staan voor het blok." De EVO vindt dat andermaal de kwetsbaarheid van de veerdien sten is aangetoond. De verla dersorganisatie pleit in dit ver band opnieuw voor een vaste oeververbinding over de Wes- terschelde. Provincie wijst bezwaren van Terneuzense school van de hand (ADVERTENTIE Van onze verslaggever Middelburg - Hulst krijgt er een officeel goedgekeurde be roepsopleiding voor jongeren bij. Ondanks bezwaarschriften uit Terneüzen, hebben Gedeputeer de Staten (GS) deze week beslo ten de aangevraagde afdeling iv- bo (individueel voorbereidend beroepsonderwijs) van de VBO- scholengemeenschap De Riet- vliet op het zogeheten Plan van Scholen Voortgezet Onderwijs te zetten. In de praktijk betekent dit een positief advies aan het ministerie om geld uit te trekken voor deze bijzondere opleiding, die jonge ren individueel bekwaamt in bouwkunde en metaaltechniek. Directeur Leegstraten van de scholengemeenschap reageerde gisteren opgetogen over het be sluit. „Het gaat niet om echt heel veel leerlingen, maar het zijn er toch genoeg om een goede afdeling te laten draaien, het is een aan winst en het is nodig," aldus de directeur. Er waren echter wel bezwaar schriften tegen de aanvraag, en die kwamen van de kant van de 'concurrent'. De Stedelijke Scholengemeen schap De Rede in Terneüzen maakte bezwaar bij het provin ciebestuur omdat de school het niet verantwoord vindt dat er in Zeeuws-Vlaanderen een tweede afdeling zou komen. Dat zou maar tot versnippering leiden en overal leerlingen wegtrekken, al dus het bezwaar. Dat werd onderschreven door een protest van de Stichting Ne derlandse Algemeen Bijzondere Schoolraad, waar De Rede bij is aangesloten. De ivbo-afdeling in Terneüzen telt slechts 80 leerlingen, schrijft de stichting, een tweede dergelij ke afdeling in een dunbevolkte regio is niet mogelijk, de stich tingsnorm is 120, bij twee afde lingen zou er dus sprake moeten zijn van 240 leerlingen, een aan tal dat bij lange na niet gehaald zal wordén. „Wij zijn niet concurrentiever valsend bezig, een kind uit Nieuw-Namen gaat nu eenmaal niet naar Terneüzen. Wij trekken geen leerlingen weg uit Terneü zen en omgekeerd zal dat ook niet het geval zijn," zo reageert directeur Leegstraten op de be zwaren. Gedeputeerde Staten hebben die bezwaren ook naast zich neerge legd, maar mede omdat De Riet- vliet op het punt staat te fuseren met de Hulster scholengemeen schappen Jansenius en Het Ra velijn. Zo'n ivbo-afdeling zal aan het sterke grote blok een toegevoeg de waarde geven, zo redeneren GS. Dat de fusie slaagt is als voor waarde gesteld, maar volgens di recteur Leegstraten ziet het er wat dat betreft positief uit. De ergste hobbels zijn al genomen en er is al één bestuur gefor meerd dat de fusie verder gaat uitwerken. DONDERDAG 6 OKTOBER 1994 DEEL Van onze verslaggever Temeuzen - Zeeland gaat een warme herfst tegemoet. De provinciale VW verwacht dat vele toeristen uit binnen- en buitenland de komende weken voor een korte vakantie naar Zeeland zullen afreizen. Als het weer meewerkt denkt VW-directeur R. ter Heide twintig procent meer bezoekers dan in dezelfde periode van 1993 te verwelkomen. Maar Ter Heide heeft ook 'grote vrees' dat veel Duitsers, Belgen en Nederlanders voor gesloten deuren komen te staan. Hij doet daarom een dringend beroep op toeristische instellingen om met de te verwachten drukte rekening te houden. Het bureau voor toerisme verwacht vooral in de derde week van oktober veel toeristen, vanwege herfstvakanties in Midden- en Zuid-Nederland en in het Duitse Rheinland-Pfalz. Ter Heide noemt ook de economische groei als reden: „We zien dat het toerisme sinds eind augustus weer aantrekt, daarvoor kwamen mensen bijna alleen op aanbiedingen af." Verder ziet Ter Heide de trend dat mensen hun verlofdagen opsparen tot de herfst. Zeeuws-Vlaamse musea zeggen eensgezind niets van de VW- prognose gehoord te hebben. Met name E. Clement van het Breskense visserijmuseum schrikt ervan. „Dan zal ik eens snel kijken of ik extra mankracht op de been kan krijgen om op meer dagen geopend te zijn," is haar reactie. Het archeologisch muséum in Aardenburg sloot afgelopen vrijdag het zomerseizoen af. Nu kan het alleen op afspraak bezocht worden. A. Willeboordse van het museum: „Zo'n vaart zal het niet lopen. We hebben vaker geëxperimenteerd met extra openstelling in de herfstvakanties; dat was eigenlijk nooit een succes. Ook nu verwacht ik geen drukte, maar belangstellenden kunnen altijd terecht. Ik zal wel een extra bord bij het gebouw plaatsen, met een verwijzing naar mijn adres om een afspraak te maken." Ook het streekmuseum in Axel hoort de oproep van de VVV voor het eerst. „In de periode dat Zeeland herfstvakantie heeft zijn we de hele week open, dat doen we vaker, maar we nemen geen extra maatregelen," zegt medewerker H. van Espen. Gemeente probeert gebouw te behouden Van onze correspondent Terneüzen- De stichting Thuiszorg kan door een bezuini gingsmaatregel van het Rijk de zorg voor licht geïndiceerde bejaarden van Ter Walle niet op zich nemen. Hiermee is het plan voor behoud van Ter Walle van tafel. De gemeente Terneüzen richt zich nu op behoud van het gebouw Terneüzen - Een 76-jarige man uit Terneüzen werd gistermor gen in Havenstraat in zijn woon plaats beroofd van zijn porte monnee. De dader, een ongeveer 20-jarige tengere vrouw gekleed in een donkerkleurig jack, vluchtte in de richting van de Noordstraat, op de fiets achtervolgd door de benadeelde man. Hij kreeg haar in de Noordstraat te pakken, doch de vrouw slaag de erin zich los te rukken en zette het opnieuw op een lopen. Bij de schermutseling was de man komen te vallen en hield daaraan een pijnlijke pols over. Wat hij wel had bereikt was dat de vrouw de portemonnee moest achterlaten. Daaruit werd niets vermist. Van onze correspondent Terneüzen - Het drugsbestrij- dingsteam Double Shot van de politie in Zeeuws-Vlaanderen heeft gistermorgen bij een inval in een pand aan de Rossinistraat te Terneüzen twee vuistvuurwa pens met bijbehorende munitie en anderhalve kilogram mari huana in beslag genomen. In de woning was verder nie mand aanwezig. De actie was het vervolg van invallen die de politie eerder deze week deed in woningen aan de Grenulaan, Van Bovenstraat en de Iepenlaan in Terneüzen. Daarbij werden zoals gemeld ook enkele wapens en drugs in beslag genomen en werden drie mensen gearres teerd. Van onze correspondent Middelburg - Wie zaken wil doen roet Amerika weet dat korte sok ken taboe zijn en dat een broek zonder riem niet kan. Voor Japan hebben we een engelengeduld no dig en zo is voor elk gebied dat ver buiten de Nederlandse gren zen ligt wel iets te bedenken waar het zakenleven zich op voorhand uitvoerig oriënteert om, in den vreemde enige kans van zakelijk s'agen te krijgen. En hoe zit het met onze zuiderburen? En dan met name Vlaanderen? Daar jammen we doorheen als een olifant in een porseleinwinkel, we weten het beter, doen 'harde zaken' om er ver volgens achter te komen dat de mees te zaken die we willen doen op niets uitdraaien. Volgens Commissaris der Koningin in Zeeland drs. W. van Gelder ligt dat allemaal voor de hand. „Vlaanderen lijkt zo bekend. Maar we nemen niet de moeite om Vlaanderen en de Vla ming te leren kennen, we weten niets over hoe dat land politiek en econo misch in eikaar steekt en weten al helemaal niet wanneer we ons bij een Vlaming formeel of informeel moeten opstellen. Wie spreken wel dezelfde taal maar het is een misverstand om 'dan te denken dat we ook hetzelfde zijn". Om in dat alles enige verbetering te brengen komt er dan ook bij de Hogeschool Zeeland in Vlissingen een cursus over Vlaanderen: 'Samenwer- ken met Vlaanderen, met kennis van Vlaanderen'. De cursus wordt gege ven door in Vlaanderen erkende auto riteiten op hun vakgebied met als 'topper' de eerste minister Luc van den Brande, die hoogstpersoonlijk een van de colleges zal verzorgen. Onderwerpen die worden behandeld zijn de taken en bevoegdheden van de nationale- en Vlaamse overheid na de laatste staatshervorming, de econo mie van Vlaanderen, de media, cul tuurverschillen tussen Nederland en Vlaanderen, onderwijs en aansluiting op de arbeidsmarkt en de toekomst van Vlaanderen. J. Willems, ambassadeur van België situeert het project in het kader van de Europese eenwording. „Nog niet zolang geleden stonden de staatsgren zen in de weg van dergelijke relaties. In 1994 zijn die haast vanzelfspre kend geworden. In het Europa zonder grenzen komt het er daarentegen nog dikwijls op aan de cultuurbarrières te overwinnen. Betere kennis en meer begrip voor elkaar moeten ondermeer koppige clichés uit de wereld helpen en vlottere samenwerking tot stand brengen. Zelfs in mijn eigen land vöelen de Walen en de Vlamingen die behoefte opnieuwe sterk aan sinds zij als Belgen in een federale staatsvorm zich meer zelfstandig kunnen uitle ven." De cursus opent volgens hem ook het venster op de rest van België. „Het is waar dat Vlaming en Waal prat gaan op hun eigenheid, dat de politiek constellaties en de economie in noord en zuid verschillen. Maar de materies die aan bod komen, zoals de bevoegd heidsverdeling in de federale staat, de bestuursorganisatie in de provincie en gemeenten en de cultuurverschillen met Nederland geleden even goed voor heb noorden als voor het zuiden van België". ten behoeve van de bejaarden. Het zag er aanvankelijk uit dat het plan een grote kans vap slagen had. De Zeeuws-Vlaamse verzorgingshuizen waren bereid zestigduizend gulden uit te trek ken om van bejaardenoord Ter Walle een alternatieve woon vorm voor ouderen te maken. De provincie was blij met het plan en ook bereid een duit in het zakje te doen. In het plan zou de stichting Thuiszorg en de ziektekostenverzekeraars een deel van de zorg op hun nemen. Nu dit niet door kan gaan is het plan afgeketst. „Doodzonde," aldus wethouder A. Stahl-Hemelsoet gisteravond tijdens de begrotingsvergadering van Welzijn. Zorgwekkend „Het college beschouwt de situa tie rond Ter Walle als zorgwek kend. We zijn nu in gesprek met de Vereniging Protestante Oude- renoorden om te redden wat er te redden valt. Het is nu zaak om het gebouw een andere invulling te geven naar de bewoners toe. Je kunt denken aan appartement verhuur. De vereniging is geen woningcorporatie dus hier heb je al een probleem." Van onze correspondent Kruiningen - Een 83-jarige au tomobilist uit het Belgische Schoten maakte dinsdag een verkeersovertreding, die de be jaarde mam op een boete kwam te staan van duizend gulden. De man kwam met zijn perso nenauto uit de richting Yerseke en nam op correcte wijze de afslag richting Goes en vervolg de zijn weg verder over rijksweg A58. Plots kwam hij tot de ont dekking dat hij in de verkeerde richting reed. Hij besloot zijn voertuig te keren maar reed daarbij wel tegen het verkeer in. De spookrijder werd ontdekt door een politie surveillance. Die ging in de achtervolging en slaagde erin de man nabij de afslag van de rijksweg naar Yer seke aan de kant te dwingen en proces-verbaal op te maken. Terneüzen - De Zeeuwse Schiet- bond en de Koninlijke Neder landse Schutters Asscoiatie hou den komende zaterdag gezamen lijk een open dag. Tijdens deze dag ken men ken nismaken met klein en groot kaliber pistolen, geweren en ka rabijnen. Bij de verschillende verenigingen is het mogeljk met historische wapens te schieten.

de Stem | 1994 | | pagina 17