Zeeuwse veren onveilig OPRUIMING Er is er een jarig. ORT 06-0331 MOOTING* Voor de hele was, voor de halve prijs. Vier verdachten van rellen in Bredase binnenstad vast Aantal toegelaten passagiers teruggebracht van 1000 naar 600 Fiscus valt binnen bij voetbalploegen Italië 50v V/0 BOETIEK ah. Uw ttraktieve ermarkt. COMPUTERBOEKHOUDEN di 21.95 20.95 14.95 19.95 13 95 18.95 GOEDE ZAAK MAAR WEER HETZELFDE OF Ut TREND? Aardbeving treft noorden van Japan I j Provincie blijft geloven in WOV Ex-vriendin van leider drugbende kroongetuige Oekraïne sluit Tsjernobyl Beatles-plaat met John Lennon Vast en Zeker een hoge rente. VSB'BANK Volleybalteam in kwartfinale Japan betrapt vals Filipijns volleybalteam Kans op proeven met vrije drugs SHOWROOMKEUKENS KEUKENS GOES PvdA: Betere politiezorg in W-Brabant fcleef V op Wmrje 30 sept t/m 9 okt J**»"* I OMO. 20 tulpebollen 5.95 50 bloembollen 10.- 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 1994 panjenever lenever Bbrandewijn uin of wit elkorn llmoes Beerenburg ?1 Sluis tel. CV78- 61801 hebben de laatste maanden hals het vlees bij Edah is. Heeft u al Ie kalkoenhamburgers of onze 1 u trouwens dat ons vlees zo vers pvnezen en Inde tijd hebben/ AKnÊPRiiT Jiedingen voor j kennis te laten mtiS?' svlees. -SSSg-tt int voor de peld terug. Magere speklapjes per 500 gram -^95-2.99 per kilo 4&9Ü Zigeuner schnitzels per 500 gram -9#5~7.49 per kilo J&90 Friki kalkoen- o -"> 10 tot 12 uur en van 2 tot 4 uur kunt u gratis béljen mg. Daar kunt u ook terecht voor het adres van de cda edingen ajn geldig t/m zaterdag 8 oktober 1994. DE STEM 134e JAARGANG Tokyo - Een zware aard beving heeft gisteren het noorden van Japan getrof fen. De kracht van de be ving was 7,9 op de schaal van Richter. De schok was tot in de hoofdstad Tokyo te voelen. Gisteravond werd nog een naschok van 6,0 gemeten. Langs de noordoostkust van het eiland Hokkaido is grote schade gemeld. Door vooral vallende voorwerpen en bre kend glas raakten zeker 190 mensen gewond. Een 73-jari- ge man en een 63-jarige vrouw overleden aan een hartaanval. Door de aardbeving ontston den meerdere vloedgolven. Een golf van bijna 30 meter hoog overspoelde de haven stad Nemuro. Radio en tele visie houden de bevolking met speciale uitzendingen op de hoogte. Maar meer dan 10.000 huishoudens zitten zonder stroom. Ook bij de Russische Koeri- len-eilanden is gisteren een aardbeving geweest. Hierbij vielen 16 doden. De beving beschadigde brandstofop- slaginstallaties, pijpleidin gen en gebouwen. De Koeri- len liggen voor de oostkust van Siberië, ten noorden van Japan. MINJMAX. hl Beter weer Een hogedrukgebied in ont wikkeling gaat de komende dagen zorgen voor rustig herfstweer. Vandaag opklaringen en een enkele bui. Wind afnemend tot matig. Van onze verslaggever Breda - Sinds gistermorgen zitten vier Bredanaars vast op verdenking van betrokkenheid bij de rellen in de Bre dase binnenstad op 8 september. Bij huiszoekingen vond de politie bij drie van de vier verdachten vuurwapens, waar onder een pistool, een riotgun en een busje gas. Burgemeester E. Nijpels kondigde gisteren maatregelen aan om de orde in de binnen stad en andere uitgaanscentra beter te kunnen handhaven. Zo komen er in horecagelegenheden met een 'reputatie' extra controles op drug-' handel, druggebruik en wapenbezit en krijgt Nijpels ruimere bevoegdheden om de openings- en sluitingstijden van zaken aan banden te leggen. Gistermiddag nog zijn de eerste drie controles gehouden in koffieshops. De vier aangehouden verdachten zitten vast op verdenking van openlijke geweld pleging, opruiing en poging tot zware mis handeling. Het gaat om de 34-jarige J.J., de 28-jarige J. de G., de 29-jarige R.P. en de 42-jarige J.S. Diens zoon J.S. (21) werd .ook aangehouden omdat hij in het bezit was van een hoeveelheid hasj. Deze ver- Van onze verslaggever boten op de Westerschelde Verdriet bij herdenking Bijlmerramp voldoen niet aan de veilig- Middelburg - De Zeeuwse gede puteerde Hennekeij blijft geloven in de kansen voor de Scheldetun- nel WOV. Deltan Nutsbedrijven heeft onlangs bedankt voor de exploitatie van de tunnel omdat hij veel meer geld zou kosten dan de provincie eerder had bere kend. Hennekeij stelt dat Deltan hij de berekeningen te pessimis tisch te werk is gegaan. ZIE ZEELAND-Cl Breda - Het Openbaar Ministerie in Breda heeft in zijn nu twee jaar durende en wereldwijde on derzoek naar de drugbende van Jos van Z. (51) uit St. Willebrord en Willem W. (37) uit Rijsbergen een belangrijk punt gescoord. De 11-jarige ex-vriendin van Jos van Z. heeft onlangs 'het criminele bedrijf van Van Z. en W.' opge biecht en is daarmee kroongetui ge geworden. Tsjernobyl - Oekraïne heeft het' Westen voor het eerst onomwon den toegezegd de gevaarlijke kerncentrale van Tsjernobyl te sluiten. De republiek aanvaardt een EU-compensatie van in to taal 3,5 miljard gulden. Londen - Volgend jaar komt een nieuwe single uit van The Beat les, een compositie van John Len non waarop de in 1980 vermoor de Beatle ook als zanger en gita rist is te horen. Het nummer is ®en onuitgebrachte song van Lennon die door de overgebleven Beatles is 'aangevuld'. heidseisen. Het gaat om met name de enkeldekker Prinses Margriet op het veer Breskens-Vlissingen en om de dubbeldekker Christina tussen Perkpol- der en Kruiningen. Uit oogpunt van veiligheid is met onmiddellijke ingang het maxi maal aantal passagiers op deze boten teruggebracht van 1000 naar 600. De Prinses Margriet mag bovendien geen geladen vrachtwagens meer vervoeren. Op,langere termijn zal ook de Prins Willem Alexander aan nieuwe veiligheidsvoorschriften moeten voldoen. Nieuwe eisen De maatregelen volgen uit een periodiek veiligheidsonderzoek van alle boten van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) in Zeeland. De voorlopige resulta ten van dit onderzoek werden gisteren bekend. Volgens PSD-directeur D. Vos heeft het besluit om het maxi maal aantal opvarenden op de twee ponten vrijwel te halveren niets te maken heeft met de ramp met de Estse veerboot Estonia. Het onderzoek naar de PSD-bo- ten startte al in mei dit jaar, me de naar aanleiding van nieuwe veiligheidseisen voor veerboten die met ingang van 1996 van kracht worden. Deze eisen zijn, aldus de Zeeuwse gedeputeerde J. Hennekeij, in de jaren tachtig geformuleerd na de ramp met de Herald of Free Enterprise bij Oostende en de Falkland-oorlog. Maar de Margriet en het zusters chip Christina leveren zodanige gevaren op, dat direct moest wor den ingegrepen om de veiligheid van bemanning en passagiers te garanderen. Van de PSD-boten voldoen de Koningin Beatrix en de Prinses Juliana wel al aan de huidige èn toekomstige eisen. Veren: de rek is eruit Gevolgen De Prinses Margriet levert ge vaar op voor overschrijding van de maximale diepgang. Vblgens Vos bestaat dit risico alleen in 'bijzondere omstandigheden', bij aanvaring en zwaar weer. De Christina voldoet evenmin 'onder alle omstandigheden' aan de ei sen. De effecten van de maatre gelen zullen 'feitelijk vooralsnog gering zijn', verwacht Vos. „Op het veer Kruiningen-Perkpolder wordt een aantal van 600 opva renden vrijwel nooit bereikt; op de lijn Vlissingen-Breskens ei genlijk alleen in de zomervakan tie." Het verbod voor geladen vrachtwagens op de Margriet heeft wel grote gevolgen. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ZIE OOK BUITENLAND - A4 7,5% Vaste Termijn Deposito looptijd 10 jaar. Wanneer u nu minimaal f 10.000,- vastzet voor een periode van 10 jaar ontvangt u 7,5% rente per jaar. Kom langs of bel gratis Daar kom je verder mee. Een vrouw wordt getroost tij dens de herdenking van de slachtoffers die twee jaar gele den vielen bij de ramp met het El Al-toestel in de Bijlmermeer. Enkele honderden mensen wa ren gisteravond bij de herden king in de stromende regen aanwezig. VANDAAG IN DEZE KRANT Het Nederlands volley balteam bereikte giste ren moeiteloos de kwart finales op het wereld kampioenschap volley bal. Oranje liet in de tus- senronde Japan kans loos; 3-0. ZIE SPORT-B1 Speciaal ter gelegenheid van de herdenking lag het vliegverkeer bovende Bijlmer tussen drie uur 's middags en middernacht stil. Bij het tijdelijke monument vlak naast de nu kale vlakte waar het toestel zich in tweer flats boorde, staan nog steeds foto's van slachtoffers en liggen brieven en gedichten van fami lie, vrienden en kennissen. Nog dagelijks worden er bloe men gelegd, maar gisteren kwa men daar kransen en ontelbare boeketten bij. Volgend jaar komt er een nieuw monument. INHOUD 2 KATERNEN Binnerv/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Hiroshima (rtr) - Een groep van 56 Filipijnen is er zon dag bijna in geslaagd ille gaal Japan binnen te komen. De groep deed zich voor als het nationale volleybalteam, dat zich meldde voor de Aziatische Spelen in Hiro shima. De groep had de offi ciële kleding bij, vlaggen en deelnamekaarten. Die had den echter de verkeerde kleur, ontdekte een official. De groep beschikte boven dien over valse identiteits kaarten en had geen volley bal-spullen bij zich. De Fili pijnen zijn naar hun land te ruggestuurd. 710311 000218 WOENSDAG 5 OKTOBER 1994 LOS EXEMPLAAR; MAANDAG T/M VRIJDAG 1,75 ZA-iRtA dachte had niets te maken met de rellen in de stad en is vrijgelaten. De afgelopen weken hebben politiemensen een diepgaand onderzoek ingesteld naar de rellen in de binnenstad. Een legertje van ongeveer 30 mannen trok destijds naar café 't Hart van Breda, doorbrak een poli- tiecordon en hield korte tijd huis in het café. VERVOLG OP PAGINA A2 Van onze correspondent Aart Heering Rome - Bij een bliksemactie van de Guardia di Finanza, de Italiaanse fiscale politie, is gisteren huiszoeking verricht in de kantoren van 34 clubs in het betaalde voetbal. Alle clubs uit de Serie A, met uitzondering van Genova, op vier na alle clubs uit de Serie B en het dit jaar uit de Serie B gedegradeerde Pisa worden beschuldigd van grootscheepse fraude met belastingen en so ciale bijdragen. Volgens een communiqué van de Guardia di Finanza is 'vrij wel het voltallige betaalde voetbal betrokken gebleken bij fiscale misdrijven waarop gevangenisstraf staat'. Het onderzoek naar corruptie en fraude in de voetbalwereld, dat in de volksmond al de naam Schone Voeten heeft ge kregen, is al enkele maanden gaande. In de afgelopen maanden heeft dat geleid tot de ontdekking van gefingeerde overnames van spelers, zwart uitgekeerde premies en geheime bankreke ningen in Zwitserland, alsme de tot de arrestatie van een se rie clubvoorzitters. Eén van hen, Francesco Farina van Serie B-club Modena, deed op 20 september tegenover de Guardia di Finanza een boekje open over het algemeen ver breide fiscale wangedrag bin nen het Italiaanse voetbal. De door hem aangedragen gege vens vormden de aanleiding voor de actie tegen bijna het hele Italiaanse topvoetbal, in clusief de club van de minister president, AC Milan. De voorzitter,van de Italiaanse voetbalbond, Antonio Matta- rese, deed gisteren zijn best om de zaak te bagatelliseren. Hij omschreef de golf van huiszoe kingen als 'een eenvoudige procedure die het gevolg is van een niet be.wezen beschuldi ging'- Mattarese betoogt dat de bond steeds loyaal zijn medewerking heeft verleend aan de gerechte lijke onderzoeken, maar vol gens Farina is dat 'een grove leugen'. De voormalige voozitter van .Modena verklaart, dat hij te genover het bondsbestuur het fraudevraagstuk, met .bewij zen, al minstens zes keer aan de orde heeft gesteld. Mattarese deed echter of zijn neus bloedde en werd daardoor automatisch medeplichtig, al dus Farina. Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet staat welwillend tegenover proeven van ge meenten om heroïne te verstrekken aan zware drugverslaafden. Dat zal onder strenge voorwaarden en onder medische begeleiding moeten gebeuren. Bovendien moet eerst een advies worden afgewacht van de Gezondheidsraad. Ambtenaren van het ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport overleggen al enige tijd met collega's van het ministerie van Justitie over 'vrije' heroïneverstrekking. In onder meer Heerlen, Tilburg, Maastricht en Rotterdam bestaan voornemens om gratis heroïne te verstrekken aan geselecteerde groe pen ernstig verslaafden. De ene stad is verder met die plannen dan de andere. Tot nu toe zijn er in Den Haag geen voorstellen ingediend. Mochten de gemeenten projecten indienen, dan staan de ministers Borst (VWS) en Sorgdrager (Justitie) daar volgens woordvoerders van de bewindslieden niet afwijzend tegenover. ADVERTENTIES RINGBAAN WEST 2b - 01100-16451 Van onze Haagse redactie Den Haag - De PvdA vindt dat er in Midden- en West- Brabant be'tere politiezorg moet komen. In schriftelijke vragen aan de po- litie-ministers Dijkstal en Sorg drager vragen PvdA-kamerleden opheldering én maatregelen naar aanleiding van de noodkreet van korpschef Lutken, vorige week donderdag in deze krant. Volgens Lutken moet het korps wegens personeelsgebrek 25 van de 30 onderzoeken naar georga niseerde criminaliteit laten schieten. Er is volgens hem een enorm te kort aan politiemensen. Boven dien kan het "korps binnengeko men aangiftes 'slechts rëgistreren en bundelen'. Aan het toezicht zou het nauwelijks meer toeko- ADVERTENTIES «oKSotterdan, "fawGsojaa, m 00-17.00 (WB Zie advertentie verderop in deze krant. Cursus in 6 bijeenkomsten. Opleiding voor elk boekhoudprogramma. Eerst basiskennis en vervolgens instructie over het inrichten, opstarten en voeren van een computerboek houding, met als uitkomst de balans, resui tatenrekening, btw-afdracht, deb/crediteu- renadministratie en besparing op accoun- tantskosten. GRATIS professioneel boek houdprogramma. Plaatsen: Arnhem, Breda, Amsterdam, Eindhoven, Rotterdam, Utrecht, drs. ing. E. Bokhorst, Bedrijfsadviseurs Telefoon 03403-74383/51005. 9 ontnam win een R£is j De tulp is jarig. In onze winkel vieren we 400 jaar tulpentraditie met een leuke wedstrijd en feestelijke aanbiedingen. Zoals 20 tulpebollen voor 5.95. Of deze doos met 50 bloembollen voor 10-, met een bijzonder cadeautje erbij. De jarige tulp, Kees Nelis, de kleuren van een rijk verleden. met de Jarige tulp cadeau. Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt IBIJIMER j Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de veie. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) j naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, j de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. rz -vW«]Bh -f Noteer als nieuwe abonnee: Ngiam: Adres: Postcode:Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch84.70 bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- o gen hebben. S.tuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAl IU i

de Stem | 1994 | | pagina 1