Nieuwe bibliotheek van start eer wi an het ^Museum Aardenburg moet zijn eigen karakter behouden' Veronica-rai moordenaar Opening vestiging Kieldrecht in kader van samenwerking Beveren en Hulst Familieconcert met verteller Rutten Bachcomposities sluiten festival af POLITIE rapport DAG klapper Veel prijzen uitgereiki| na tuintjeswedstrijd DE STEM ZEELAND het veiligste adres iesbeth List opent Werkgroep van start in Tholen Koersbaltoernooi voor ouderen in Sportpunt Zeeland FOTO VAN FOTO Veel publiek op open dagen asid| in Terneuzen Koen Streefkerk wint Jan van Gent wisseltrofee MAANDAG 3 OKTOBER 1994 Van onze correspondente Kieldrecht - Met de ope ning van de bibliotheek vestiging in Kieldrecht is de intergemeentelijke grensoverschrijdende sa menwerking tussen Beve ren en Hulst geconcreti seerd. Zaterdag werd het nieuwe gebouw aan de Molenstraat 30 feestelijk in gebruik genomen. Het multifunctionele gebouw met vergaderruimten, biblio theekruimte en éen glazen mid dengedeelte, werd door middel van het doorknippen van een lint door burgemeester F. Smet van Beveren in gebruik genomen en uitvoerig door de aanwezigen bekeken. Burgemeester F.Smet van Beveren (links) neemt met een leespen de bibliotheek van Kieldrecht in gebruik. Derde van links wethouder P. Wee- maes van Hulst. foto camile schelstraete Het gezelschap werd om 11.00 uur verwelkomd door de schepen van cultuur R. Heirwegh. Hij vertelde dat de bouw van deze bibliotheek 20 miljoen frank had gekost, maar toonde zich tevens blij met de grensoverschrijdende samenwerking tussen de ge meenten en de bibliotheekbestu- ren. De leden van de bibliotheek kunnen putten uit een grote voorraad boeken, periodieken, cd's en naslagwerken en kunnen ook de catalogi van de bibliothe ken in Beveren en Hulst raadple gen. Wethouder Paul Weemaes van Hulst roemde in zijn toespraak de initiatiefnemers en de werk groep die dit samenwerkingspro ject heeft voorbereid. „In een harmonieuze sfeer zijn we met zijn allen van start gegaan en is er een prachtig resultaat uitge komen. Dit betekent dat er cul tureel gezien een schitterende bibliotheekvoorziening is gerea liseerd voor jong en oud in Kieldrecht en Nieuw Namen, voor de inwoners van Nieuw Namen is het een grote verbete ring van de voorzieningen." Tijdens de academische zitting kreeg de bibliotheek van de ge meente Hulst het boek over de 4 Ambachten, zaterdag kwamen daar twee cd's bij. Het boek dat José Verschaeren schreef over de Sint Sebasti- aansgilde van Kieldrecht 1699-1899 werd door H. Cools overhandigd aan burgemeester F.' Smet.Deze vertelde in de slot toespraak dat er in het gebouw nog een horecagedeelte bij komt zodat het geheel een passend gemeenschapscentrum voor Kieldrecht en omgeving wordt. Lenerspas De gemeentelijke bibliotheek Kieldrecht leent uit op de vol gende dagen en uren: woensdag van 14.00 tot 17.00 uur, vrijdag van 18.00 tot 20.00 uur en zon dag van 9.30 tot 12.30 uur. Ie dereen kan lid worden voor 150 frank' per jaar. Het lenerspas geeft recht op uitleen van 15 materialen per keer en deze kun nen vier weken geleend worden. In de bibliotheek is een video film 'Wat is waar in de bib?' aanwezig. Deze film laat alles zien van de bibliotheek met een vleugje humor. Van onze verslaggever Aardenburg - Het Archeolo gisch museum in Aardenburg moet ook in de toekomst zijn eigen karakter behouden. Het museum kan nog veel aan trekkelijker worden gemaakt dan het nu al is. Daarbij kan onder meer worden gedacht aan een uitbreiding, een verbetering van de presentatie en een betere toegankelijkheid. De aanknopingspunten voor de toekomst van het museum staan in een beleidsnotitie die zaterdag werd gepresenteerd tijdens de viering van het 25-jarig bestaan van het museum. Met de notitie wil de museumcommissie alvast een bijdrage leveren aan de toe komstige cultuurnota, die na de fusie van de gemeenten Sluis en Aardenburg het licht moet zien. Toespraken Dat er aan het museum zeker niet getornd mag worden lieten vrijwel alle sprekers zaterdag tijdens een feestelijke academi sche zitting in de burgerzaal van het gemeentehuis in hun toe spraken doorklinken. Met het museum is veel meer mogelijk. Op dit moment is het jasje wat aan de krappe kant. Zo staat er bijvoorbeeld maar eenderde van de totale collectie uitgestald. Er is behoefte aan ruimte om ook een afdeling geologie gestalte te geven, waar dan ook allerlei fos sielen een plaatsje kunnen krij gen. Ook een ruimte voor educa tieve aspecten staat op het ver langlijstje, alsmede de inrichting van de tuin. Aan de verder uitbouw van het museum zal ook een prijskaartje hahgen. De 500 gulden die bur gemeester E. Jongmans zaterdag namens het gemeentebestuur ca deau gaf was dan ook meer dan welkom, zo liet voorzitter J. Pa- ridaen van de museumcommissie weten. In zijn toespraak bena drukte Jongmans dat het voor Aardenburg van groot belang is dat de bodemvondsten binnen de gemeentegrenzen blijven. „In ie der geval zal de wijze van op stellen en presenteren om ook bij de tijd te blijven nadere aan dacht behoeven." Jongmans noemde het in dat verband een goede zaak dat de musuemeom- missie het initiatief heeft geno men om voor de langere termijn via een beleidsnotitie de discus sie te openen. Het woord werd verder gevoerd door conservator W. Dezutter van het Museum voor Volkskun de in Brugge, L. Devliegher, oud-werkleider dienst van Cul tuur, Kunstpatrimonium Provin cie West-Vlaanderen, J. Trimpe Burger, oud-provinciaal archeo loog Zeeland en conservator van het gemeentelijk archeologisch museum en P. Yperlaan, oud- hoofd Dienst Oudheidkunde Mi nisterie van Cultuur. Na de aca demische zitting werd een be zoek gebracht aan de gerecon strueerde castellumpoort en werd in het museum de opening van 25 jaar geleden nog eens overgedaan. Optreden Zeeuws Orkest in De Vlaanderen Sas van Gent - De Vlaanderen .- Familieconcert van het Fes tival van Zeeuwsch-Vlaande- ren. Werken van Willem Fre- derik Bon en Benjanmin Brit ten. Door het Zeeuws Orkest o.l.v. Dirk Brossé m.m.v. Edwin Rutten (verteller). Ge hoord op zaterdag 1 oktober. Door Jeanette Vergouwen Een concert voor de hele familie, ook dat hoort in het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Zater dagmiddag genoten vele kinde ren en ook heel wat ouderen van de voorstelling die het Zeeuws Orkest en Edwin Rutten ver zorgden. De jovialiteit van Rutten werkte aanstekelijk. Hij weet op een warme, ongedwongen (maar professionele en gedegen) wijze zijn gehoor te boeien. Het sprookje van Erik in de insecten wereld brengt het publiek spe lenderwijs in kontakt met de instrumenten, maar ook met de klankkleur en het karakter van de instrumenten. Het was voor de eerste keer dat dit werk van Bon naar het verhaal van Bo- mans in Zeeland uitgevoerd werd. Edwin Rutten speelde de ver schillende typetjes door zijn stem op allerlei manieren te ge bruiken. Nasaal, scherp, vleiend, rondborstig, geheimzinnig en lekker fel. De kinderen leefden mee, angst en spanning tekenden zich af op de gezichten. De reacties van de ouders waren verschillend. Een moeder legde tussendoor uit waarom in de mars van de mier met een houten poot er telkens een tromslag klinkt, een ander maande zijn kroost te zwijgen, omdat hij hetzelf zo interessant vond. Nadat iedereen op aanraden van Rutten een potje gedronken had, volgde de onvermijdelijke vraag: „Kennen jullie die instrumenten, Nee, nou dan wordt het tijd." De vroedvrouw die trompet speelde werd even in de schijnwerpers gezet en ook de concertmeester en de dirigent. Met de slagzin: hout, koper, snaren slaan, oh wat zal dat lekker gaan, stelde Rutten alle instrumentengroepen en afzonderlijke instrumenten voor. Hij kruidde zijn tekst met enkele rijmpjes. Het orkest Jeugdige toehoorders luisteren aandachtig naar het optreden van het Zeeuws Orkest. foto camile schelstraete speelde het thema van Purcell waarmee Benjamin Britten zijn Guide to the Orchestra begint met overtuiging. Het sfeertje zat er onmiddellijk in en Rutten wist met opmerkingen als: de warme cello's, die stevige man de con trabas en die grote eiersnijder de harp, de stemming erin te hou den. De jeugd hing ademloos aan zijn lippen en pikte tegelijkertijd een hoop muzikale bagage mee. De cadens door het slagwerk klonk heerlijk in deze holle ruimte, de finale fuga waarin het beginthema terugkeert vormde een bijna vrolijk slot van een aangename middag. (ADVERTENTIE) 5 BEVEILIGING Erkend. li sSUnet0 Beveiligings- ^5^ Installateur een begrip in service en de elektronice ven morgen.... Oranjestraat 5 - Telefoon 01155 - 62710 Aardenburg - Sint Baafs - Slotconcert van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Vierde Brandenburgs concert en de cantates BWV 214 en 249A van J.S. Bach. Door het Residentie Kamerkoor Resi dentie Bachorkest o.l.v. Ger ard Akkerhuis. M.m.v. Hieke Meppelink (sopraan), Sylvia Schlüter (alt), Ludwig van Gijsegem (tenor) en Klaus Mertens (bas). Gehoord op zondag 2 oktober. Door Jeanette Vergouwen De stijl van musiceren kenmerkt zich door een zo authentiek mo gelijke uitvoeringspraktijk op 'modern' instrumentarium. Met deze zin maakten de uitvoerders duidelijk dat men geen authen tieke Bachuitvoering mocht ver wachten. Om toch zo dicht mo gelijk bij de bron te komen was gekozen voor een pittig tempo en werd gewerkt met sterke accen ten. Het geheel kwam in ieder geval verfrissend over en zelfs Verstokte authentiekelingen zul len deze oplossing respecteren. De profane kantate 'Tönet, ihr Pauken, Erschallet Trompeten' werd het eerst uitgevoerd in 1733 voor de verjaardag van Ma ria Josepha, koningin van Polen. Verschillende delen gebruikte Bach later voor zijn Weihnachts- oratorium. In deze koninginne- kantate prijzen vier mythologi sche figuren de koningin: Irene, godin der vrede (tenor), Bellone, godin van de oorlog (sopraan), Pallas, de beschermer van de muzen (alt) en Fama (bas). De fluiten zijn de boodschappers van de vrede. In de aria van de alt is er een samenspraak met de Caravans Nieuwvliet - In de nacht van vrijdag op zaterdag is inge broken in drie op camping Nooit Gedacht in Nieuwvliet staande caravans. Ook op camping Zonneweelde waren vier caravans daarvan het doelwit. Vermist wordt een aantal goederen. Ongeluk Sluis - Bij een eenzijdig ver keersongeval op de Provincia- leweg te Sluis is vrijdagavond een personenauto bestuurd door een 19-jarige man uit Zuidzande geheel vernield. Vermoedelijk door het rijden met een te hoge snelheid miste de bestuurder een bocht verloor hij de macht over stuur. Het voertuig sloeg kele keren over de kop kwam tot stilstand in naast de rijweg gelegen wt] land. De bestuurder liep het ongeval slechts enkei schrammen op. Alcohol Terneuzen - Bij een in nacht van vrijdag op zaterd; gehouden alcohol controle ii Terneuzen en omgeving wei] den zeven automobilisten <L verbaliseerd wegens het rijdej onder invloed. Vier van hel kregen een dagvaarding uitgJ reikt, de andere drie kregef een bon. Mijn Ogen schieten gauw Normaal gesproken merkt me w daar wat van." Jan Pronk, loor Marjan Mes )at wordt op zaterdag 8 ok CLINGE -Café De Landbouw, 20 uur, prijskaarting. - Malpertuus, KBO, 13.30 uur, stijldansen. HULST -Café De Kroon, 14.30 uur, ker- misschieting. KIELDRECHT - 't Sleepbootje, 15 uur, schieting I LAMSW AARDE - Café De Lamsoren, 14 vleeskaarting. ST.-JANSTEEN - Café De Kroon, 14 uur, kaar-1 ting. uurj Van onze correspondent Terneuzen - 52 bewoners uit de Bomenbuurt kwamen zaterl dag naar de prijs uitreiking van de tuintjeswedstrijd inf Schelpenhoekje in Terneuzen. Er waren maar liefst dert prijzen te vergeven. Het Archeologisch museum werd precies zoals 25 jaar geleden 'geopend': met het doorknippen van het lint. foto camile schelstraete hobo. Het koor toonde zijn kwa liteiten in openings- en slotkoor, overigens koren waarmee echt uitgepakt kan worden. De vier solisten vulden hun rol goed in. De aria door de bas Klaus Mer tens liet een diepe indruk na. Het vierde Brandenburgs con cert in G heeft een piramidale constructie met drie verdiepin gen. De basis wordt gevormd door de strijkers, daarboven klinkt het concertino van dé so listen (fluiten en viool) en daar boven nog de echte solist de viool. De inzetten waren ver zorgd en er werd enthousiast gemusiceerd. Toch klonk het ge heel vrij hoekig en bleef er door een wat grove dynamiek weinig nuance over. In de Brandenburg- se concerten die Bach schreef voor C.L. von Brandenburg, de oom van de Pruisische koning, spelen de dansvormen een be langrijke rol. Na een vrij virtu oos Allegro volgt in dit concerto het Andante in sarabandevorm. Het slotdeel Presto begint fuga- tisch en daarna volgen een aan tal contrapuntische combinaties. De herderskatate 'Entfliehet, verschwindet' is een reconstruc tie van andere werken. De te kortkomingen in de akoestiek kwamen goed uit in de Sinfonia die ietwat rommelig overkwam. De kantate zelf is geen groots werk, maar het is aangenaam om eens een minderbekende compo sitie van Bach te kunnen beluis teren. De begeleiding was hier en daar wat te nadrukkelijk, maar dit Bachconcert vormde een waardig besluit van het fes tival. De jury van de wedstrijd 'Het groen uiterlijk' had alle tuintjes in de Bomenbuurt twee keer ge- 'keurd. Alle voorgevel en balkon tuintjes waren in kaart gebracht. Op deze manier wil de werk groep bevorderen dat de buurt bewoners met hun tuin het aan zicht van de buurt opfleuren. M. Polderman „Enerzijds zijn we vooral tevreden met de grote opkomst, anderszijds moeten we zeggen dat we er niet in geslaagd zijn de mensen van de schuur tjeswoningen in het Wilgen plantsoen te activeren om eens iets aan hun tuintje te doen. Er ligt hier dus nog een taak. Het valt ons dan ook zwaar tegen dat de woningbouwvereniging het niet nodig vond om tijdens de prijsuitreiking aanwezig te zijn. De mensen zijn in ieder geval nu wel enthousiast. Misschien dat de aanmoedigingsprijzen ook hun uitwerking niet missen. Wethouder A. Stahl-Hemelsoet vond het een bijzonder initiatief Van onze correspondente Tholen - Tholen is sinds deze week de 'Werkgroep Heemschut Tholen' rijker. Deze werkgroep gaat zich bezighouden met het behoud van kleine en grote mo numenten en het landschap. De werkgroep is ontstaan uit de voormalige vereniging Huis en Heem. Deze club is inmiddels ter ziele. Goes - De sector 'Meer Bewegen voor Ouderen' van de Zeeuwse Sportraad houdt voor de negen de keer een provinciaal koers- baltoernooi. Het wordt gehouden in Sport punt Zeeland in Goes op donder dag 20 oktober en duurt van 10.00 tot 17.00 uur. Nieuw dit jaar is dat gelijktijdig een bowlstoernooi wordt ge speeld. Voor het koersbal hebben zich inmiddels zo'n 420 personen (zeventig teams) aangemeld. Elk team bestaat uit drie paren, of tewel zes personen. Aanmelding bij de Zeeuwse Sportraad is nog mogelijk maar wel voor 10 okto ber, telefoon 01180-40700. Het inschrijfgeld bedraagt 30 per team. Ook voor het bowl stoernooi, dat georganiseerd is in samenwerking met Vilton Sport, kan nog worden ingeschreven voor 7 oktober via telefoonnum mer 02550-18630. De kosten be dragen 10 per persoon. Er wordt gespeeld met 3-tallen. (ADVERTENTIE) dat veel waardering bij oogstte. Tijdens de pauze val maakte een gitarist en vocals het aanwezige publiek. Er we:] den tien prijzen verloot. De Po- pulieren straat ging bij 4 straatwedstrijd met de eer striJ ken gevolgd, door de Dokweg e:| op de derde plaats eindigde 4| Oleanderstraat. van elk origineel tot max. A4 foto tijdschrift, tekening, etc. VANJflfll TOT 200% FOTO VAN DIA FOTO DIRECT VAN VOOftWERP(EN) FOTO VERSCHOORE Hulst gravenhof plein 8, 01140-16162 Van onze correspondent Terneuzen - Het vijfentwintigja rig bestaan van het dierenasiel Zeeuws-Vlaanderen in Ternea zen werd gevierd met twee open! dagen van het asiel. Op beide dagen was er grote belanstellingl voor het werk en natuurlijk dieren. Het diernasiel dat in oktober jaar bestaan viert deze maandl dubbel feest. Het zit namelijk ook precies vijf jaar in de nieuwe huisvesting. Tijdens het huis konden de bezoekers de dieren en de hokken bezichtigen alsmede de spreekkamer. Velen maakte van de gelegenheid ge bruik om een hond of kat uit te' zoeken. Omdat dit niet het be langrijkste van deze dagen was, werden er geen dieren meegege ven, maar moeten de aspirant kopers nog maar eens rustig te rugkomen om over hun aankoop te praten. Tijdens de open dag was er za terdag een stand van het Wereld Natuurfonds. Er was limonade en koffie te koop. De heer Stas- sen had weer een leuke dieren- kalender en een aantal penteke ningen gemaakt om te verkopen. Verder was er envelop trekken en waren er enkele wedstrijden. De jeugd kan meedoen aan een tekenwedstrijd en de ouderen konden hun kennis testen. Bin nenkort worden de prijswin- naaars bekend gemaakt. Van onze correspondent Nieuwvliet - De deltavlieger Koen Streefkerk won zaterdag middag de Jan van Gent wissel trofee. Hij versloeg de kampioen van vorig jaar, Egbert Cijsouw uit Terneuzen. Eric Belaert uit Terneuzen legde beslag op de derde plaats. De wedstrijd werd gehouden op het vliegterrein Jan van Gent in Nieuwvliet. In totaal waren er totaal 15 deelnemers. Daarvan waren er 12 deltavliegers en 3 parapente- vliegers (de zogenaamde vliegen de matrassen, red.) Het 'weer zat zaterdag echter niet mee voor de vliegers. Er zat veel te weinig wind zodat er slechts zeer kort gevlogen werd. Normaal zitten de vliegers op ongeveer 600 meter hoogte, maar dat was nu tussen de 200 en 300 meter. Aan het evenement deden ook Belgen mee. Iedereen pro beerde de oefeningen toch nog zo goed mogelijk uit te voeren. Zo moest er zo goed mogelijk in een doelgebied geland worden, een juiste startprocedure ge volgd worden en de sleeppara- chute correct afgeworpen wor den. Piet Provoost van de vliegclub, vertelt nog dat normaal bij wat meer wind er ook boeien gerond moeten worden die in het veld opgesteld staan. „Maar met deze omstandigheden zat dat er niet in." Bij het parapentevliegen was Freddie Oosterling uit het Belgische Ertvelde de beste. ,ber weer een warme nacht schouwburg De Kring in oosendaal. Met popsong en wenslied, maar ook met anson en cabaretlied, alles inder Hollandse vlag. Een eur aan geliefde en minder lekende artiesten zal tijdens e derde Nacht van het Lied in Nederlandstalig reper- ire vertolken. Liesbeth List, jaren weer in de hitpara- le, zal het openingsconcert jeven. es uur lang, tot twee uur na iddernacht, zijn vanaf ver killende podia, soms tegelij- ertijd, liederen en liedjes uit de Landen te beluisteren, aar het wordt geen festival of ten soort open dag waarbij ie- [ereen maar in en uitloopt", be- adrukt organisator Peter Dic- „Het begintijdstip is exact wart over acht en daarna gaan le deuren dicht." Het publiek moet voldoende 'elegenheid krijgen om op z'n 'emak te genieten van de acht erschillende zangers en groe- Daarom wordt het maxi mum aantal bezoekers beperkt lot de stoelcapaciteit van de gro- zaal van De Kring: 817." 'weeduizend bezoekers zou vol- ;ens Dictus misschien best haal- aar zijn, maar ten koste gaan -an het kijk- en luistergenot en [e concentratie van de artiesten, orig jaar was de Nacht met 800 iitverkochte plaatsen een groot lucces, met letterlijk geschreeuw im meer, vooral tijdens het iwingende optreden van het .indhovense orkest De Zippers, e dan ook weer terugkeren. Dictus „De M omdat was oi vooral het IS Peter teitsrm zelf o< muziel evener ling d zanger een lar Spijti „De vi onze f overge ma oj vuld", sator „Daar: zegde verspe maar zijn, derstei is erg public ge an helaas sommi al éen formu volk b Het Nacht zaal ven maakt back menwi De gn .andelijk imiddels hebben vier andere lederlandse schouwburgen het initiatief van Peter Dictus over genomen. Ook Zutphen, Hoorn, Tel en Eindhoven krijgen hun lacht van het Lied. Maar de Drganisator is wel een beetje te leurgesteld in de manier waarop. "Iet was zijn bedoeling geweest >m in samenwerking met de Stichting Conamus (die het Ne- lerlandstalige lied ondersteunt) tot een landelijk evenement met ien uniforme programmering in ten minste acht theaters te ko len. Dat was drie jaar geleden |ook de voorwaarde die John de lol sr. aan Conamus stelde toen [Assen (anp) - De moord, vo- Jrig jaar mei, op de vijftienja- Irige Andrea Luten uit het [Drentse Ruinen, is nog altijd [niet opgelost. De kans dat de [politie de dader alsnog pakt is gering, want zij heeft geen enkel houvast meer. Het oor spronkelijk uit 35 man be staande onderzoeksteam is zelfs twee maanden geleden ontbonden. [Veronica1 blaast het onderzoek [naar de moord op Andrea Luten j echter nieuw leven in. Vanavond [start het radioprogramma 'Het [Zwarte Gat' met een serie van I acht uitzendingen in de hoop dat I de dader zich zo opgejaagd voelt 1 dat hij bij de politie een volledi ge bekentenis aflegt. [Andrea Luten verdween 10 mei [vorig jaar toen zij op de fiets I onderweg was van haar school in Hoogeveen naar huis in Ruinen. I Een speurhond vond haar stoffe lijk overschot een dag later in de bossen bij Gijsselte. Kort daarop arresteerde de politie een 22-jarige plaatsgenoot van het meisje. °e politie moest de man na een Week weer vrijlaten. Uit tech- msch onderzoek van het gerech telijk laboratorium in Rijswijk bleek dat hij onmogelijk de da der kon zijn. November vorig jaar dachten l Politie en justitie alsnog de moord te hebben opgelost toen een 19-jarige dienstplichtig mili- 'air uit Smilde werd aangehou- i den. Ook hij was kort daarop Weer vrij. Uit DNA-onderzoek bleek dat de op het lichaam van bet slachtoffer gevonden haren die van de verdachte waren. Honderden tips en een beloning Van 25.000 gulden voor aanwij- Am 'Het midd zinge tot d lever waar het d ten. Leo het rj te (3 dossi| heroj moeq je sq heldtj in. naan van Een der,

de Stem | 1994 | | pagina 8