DE STEM Misstanden in horecabedrijven jen paar J Fikse deuk ïgenheid Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen mikt op Oosteuropese muziek Konijnenkeuring in Cantecleerhoeve Clinge Een hoofdrol voor meester Van der Lijcke Rijksdienst: 4Veel allochtone ondernemers hebben onvoldoende besef van hygiëne' Commandant brandweer Sas neemt afscheid met blussen van brandje Slagbomen brug bij Sluiskil straks automatisch bediend m ticulieren KORTING Hoi Hoi IMTERSCHAP JEN ZUID-BEVELAND lïot wijziging van de iling verontreiniging Aktewateren ilder of offerte E\ Knigpi nc m m Wl Vrouw raakt gewond bij vechtpartij Brug Sluiskil dicht voor verkeer A5 Waterschap Hulster Ambacht telt flink wat wanbetalers Marechaussee treft bij controle 500 xtc-tabletten aan mam 1994 bedankje, jubileum, lelijk, verloving, brestatie, examen, pam, enz. olom 1.09 incl. BTW, ll verplicht. Foto of Jrmaat 35 x 40 mm IV. Overige tarieven op "toto's worden niet ïourneerd. 82 of geef uw tekst aatsing af bij één van Schriftelijke opgaven I geaccepteerd indien ekend zijn, ook indien 3 bijgevoegd is. het recht voor teksten i redenen te weigeren. Ier klachten bereiken Ven tekst behoudt de lecht voor om de naam ever bekend te maken. gefeliciteerd in Molenschot, rihoveri in Etten-Leur. frnhuyze in Terneuzen. iampagne ontbijt staat al klaar. Taar, het is voor een bijzonder plijf gezond, zodat er ook noq Jullie dochter en schoonzoon, Lieve opa en oma vandaag is de dag dat ik heel hard zingen mag, zo hard als ik maar kan, la lala la la, hiep hiep hoera! liefs en kusjes: Kaj Eindelijk in de krant. Een prettige dag en nog vele gezonde jaren bij ons. De toffe Theo's. B.V. 't Centrum feliciteert Ing, Pieter Hoeks let waterschap Noord- en Zuid- ran het bepaalde in de Verorde- rvlaktewateren Zeeland bekend, gedurende twee maanden, het Ig van de Heffingsverordening iwateren waterschap Noord- en fier ter inzage ligt op: taken van het waterschap id, Nassaulaan 8 te Goes, elke tot 12 00 uur en van 13 00 tot ak (tel. 01100-41268) buiten de ■-tot 21.00 uur. lur tot 12.00 uur en van 13 00 van 09.00 uur tot 12.00 uur 'van de gemeente Arnemuiden, luiden; Ivan de gemeente Borsele, Ste- ^nd; i de gemeente Goes, Oost- fvan de gemeente Kapelle, Kerk- Ivan de gemeente Kortgene, |ene; i de gemeente Reimerswaal, Jgen; Ivan de gemeente Vlissingen, lingen; Ivan de gemeente Wissenkerke, Tnkerke; van de gemeente Woensdrecht, bat 1 te Hoogeerheide. J een aanpassing van het bedrag ■toevoeging van een bereke- Toeging van een afvalwatercoëf- lijen. gelegenheid om gedurende de g bezwaren tegen het ontwerp 3 vergadering van het water- rand, Postbus 114,4460 AC te bestuur voornoemd. Iers, dijkgraaf Ide Visser, secretaris uw Chem-D/y ilieu ctor De tapijt reiniger 01147-2128 'I RAMEN - DEUREN - SERRES y kunststof aluminium Bezoek onze showroom: Vincent van Goghstraat 23 Breda of voor informatie 076-227446 ■■■■■■■BH Van onze medewerkster jeanette Vergouwen jardenburg - Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen 1995 brengt l,et publiek muziek uit Roemenië, Hongarije, Slowakije, Oekraïne en n-Joegoslavië: het gebied tussen ponau en Karpaten. Directrice Yolanda Mergler kiest voor jit thema omdat het aansluit bij het ia van het festival van Vlaanderen de volksmuziek in de klassieke Jnuziek wil belichten. „Het onderwerp t vele mogelijkheden. Zo is er het element volksmuziek die verweven is in de klassieke muziek. Het slotconcert wordt verzorgd door het Filharmonisch Orkest van Vlaanderen dat 'Christos' van Liszt speelt. Ik heb de kans om een Roemeens orkest te vragen en het pro gramma kan opgebouwd worden met werken van Hongaarse componisten en er is ook plaats voor zigeunermuziek.". Zij wil na de positieve reacties op de workshop weer iets dergelijks inlassen. „De mensen willen bij het gebeuren betrokken zijn. Ik denk voor 1995 aan een korendag met een Roemeense diri gent. Ook hou ik vast aan een familie concert en blijf via de Fringeconcerten kansen bieden aan jeugdige musici." Mergler vertelde na afloop van het slotconcert 1994 in Aardenburg dat het zesde festival gekenmerkt was door een goede sfeer. „Het onderwerp de mense lijke stem staat dicht bij de mens en het sprak blijkbaar aan. Het programma was afwisselend en zo kon het publiek een keuze maken naar smaak. Het pret tige gevolg was dat men niet alleen naar het concert in eigen plaats ging, men reisde naar die plaats waar het concert naar keuze was. De mensen denken dus meer regionaal."* Als voorbeelden haalde zij de workshop aan in Oostburg waar vooral Belgen, Brabanders en Oost-Zeeuws-Vlamingen aan meededen en het optreden van Greetje Bijma. Er waren trouwens bij alle concerten heel wat Belgen onder het publiek. „Dit alles bewijst dat de doelstelling van het festival bereikt is. We willen een festival voor de regio zijn. De gemeentegrenzen moeten overschreden worden. We moeten regionaal denken, het is een festival voor ons allemaal en we zijn er dan ook met zijn allen trots op." Mergler benadrukte tevens dat het fes tival een duidelijk zusje van het Festi val van Vlaanderen is en dat er dus grensoverschrijdend te werk wordt ge gaan en dat het ook een belangrijke poot vormt van de Zeeland Cultuur- maand. „We vinden het fijn dat we middels de Zeeland Cultuur Maand ons nationaal en internationaal hebben kunnen profileren." Het zesde festival van Zeeuwsch-Vlaan deren was dus succesvol. Er zijn in totaal iets minder bezoekers geweest: ongeveer 4300. Per betaald concert is dat echter bijna net zoveel als verleden jaar: 273 tégenover 275 in 1994. „Dit jaar zijn er enkele gratis concerten bijgeweest, voor 14 concerten werd toe gang betaald. Dit resultaat vind ik een goede basis om verder te werken," al dus Mergler. Van onze verslaggever Goes - Veel allochtone ondernemers in de horeca en voedingsmiddelensector hebben 'volstrekt onvoldoende' besef van hygiëne. Die conclusie trekt de keuringsdienst van waren in Goes in het jaarverslag over 1993. De aangetroffen misstanden zijn voor de dienst aanleiding ge weest dit jaar extra aandacht te besteden aan deze problematiek. Het gaat vooral om gebrek aan kennis van de primaire regels hygiëne bij de bereiding en behandeling van voedsel. Daar naast zijn er onder de groep allochtone ondernemers veel armlastige bedrijven die geen in vesteringen kunnen doen in deugdelijke voorzieningen. Ook de schoonmaakvoorzieningen vorden daarom vaak achterwe- e gelaten. keuringsdienst trof de pro- blenen vooral aan bij allochtone 'kers, slagers en restau ranthouders. Bij de keurings dienst wordt dit jaar gewerkt aan een gericht plan van aan pak, per bedrijfstak afgestemd op de specifieke problematiek. Van onze correspondent Axel - Bij een vechtpartij op de Zeestraat in Axel is gisternacht een 21-jarige vrouw uit Axel gewond geraakt. Met een hoofd wond is ze per ambulance over gebracht naar het streekzieken huis De Honte in Terneuzen. Hoe de vechtpartij is ontstaan, is niet bekend. Wel is bekend dat om standers vernielingen toebrach ten aan de auto van de vermoe delijke verdachte. Deze was toen de politie verscheen niet meer ter plaatse. Van onze verslaggever Sluiskil - De brug over het Ka naal Gent-Terneuzen bij Sluiskil is twee weekenden gestremd we gens werkzaamheden. Van 21 tot 24 oktober en van 4 tot 7 november is er in beide richtingen geen verkeer moge lijk. Telkens van vrijdagavond 20.00 uur tot maandagochtend 6.00 uur. Ten behoeve van voet gangers en fietsers vaart het pontje in Sluiskil in die weeken den volgens de dienstregeling op werkdagen. Het jaarverslag geeft een aantal voorbeelden, verzameld bij be drijven in Axel, Goes, Hulst en Kapelle, zonder die bedrijven met name te noemen. Ratten Een Chinees restaurant had bij voorbeeld zoveel last van ratten, dat bij een inspectie overal rat- tekeutels werden aangetroffen. De hele binnenplaats was onder mijnd met rattengangen en veel levensmiddelen waren bevuild en aangevreten. In overleg met de officier van justitie werd be sloten de zaak tijdelijk te slui ten. Overigens werden in veel Chinees-Indische restaurants maatregelen genomen om de hy giëne op peil te houden. Verder bleek een aantal pizzeria's en Turkse bakkers niet aan de eisen te voldoen. Maar ook de Nederlandse onder nemers houden zich niet alle maal aan de regeltjes. Een motel bleek bijvoorbeeld tijdens een verbouwing de keuken onvol doende te hebben afgeschermd. Stof en vuil hadden vrij spel, terwijl de bereiding van de maaltijden gewoon doorging. Recordpoging Een Zeeuwsvlaamse bakker deed een recordpoging met de de 'Grootste taart aller tijden'. Een exemplaar van 143 vierkante meter, dat na presentatie zou worden verkocht tijdens een braderie. Een keurmeester keur de echter de taart grotendeels af, vanwege een te hoge omgeving stemperatuur van 25 graden. De bakker bleef zitten met een fi nanciële strop, maar kwam wel in het Guiness Recordboek. Veel overtredingen werden er geconstateerd in de vishandel. Met name omdat de vis bij te hoge temperaturen werd be waard. Daarvoor kreeg een vis handelaar een proces-verbaal. Een winkelier die al eens was gewaarschuwd, kreeg ook een bon. Hij verkocht koolvissalade met krabsmaak als 'krabsalade'. De keuringsdienst voerde vorig jaar ruim 14.000 inspecties uit bij bedrijven. Dat resulteerde in 1744 waarschuwingen en 153 processen-verbaal. Kinderen laten in de kinderboerderij in Clinge hun konijn door een dierenarts keuren. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze correspondent Clinge - De viering van we relddierendag was voor de kinderboerderij de Cante cleerhoeve dit jaar weer een gelegenheid om de deuren open te zetten. Vele honder den belangstellenden maak ten gretig van die gelegen heid gebruik. Niet alleen het dagelijkse 'boer derijleven' en de speeltuin waren attractiepunten, ook voor de speciale activiteiten was veel be langstelling. De ontmoetings ruimte van de kinderboerderij was met stroblokken omgeto- ver4 tot een ruimte waar de jeugd kon genieten van een pop penkastvoorstelling. Marina Stockman uit Hulst bracht hier Reynaert de Vos weer tot leven. De dierenartsen De Bruyn en De Hartog hadden het druk met het keuren van huisdieren. De kin deren hadden hun lievelingsdie ren meegebracht zoals konijnen, katten, een hondje en zelfs een schildpad. In de binnenmanege van de kin derboerderij was een gezellige ruimte gecreëerd waar men ver schillende kraampjes kon bezoe ken. Dierenpension Van Geffen was present om voorlichting over voeding te geven alsook Aviornis Zeeland, de vereniging voor liefhebbers van sier- en watervogels. De bezoekers kon den bovendien genieten van een primeur want, Georges van Bo ven toonde voor de eerste keer zijn miniatuur van de kinder boerderij de Cantecleerhoeve. Verder kon men zich tegoed doen aan het eten van poffertjes en de kinderen konden zich laten' schminken. De muzikale omlijs ting van de dag was in handen van de Korte Band uit Belsele die met authentieke instrumen ten voor folkloremuziek zorgde. Bij een verkeersongeval op de kruising Tractaatweg-Molenver- orting in Westdorpe werd zaterdagmiddag de personenauto bestuurd door een inwoner uit Gent zwaar beschadigd. De man kioam op de kruising in botsing met een tractor bestuurd door een man uit Westdorpe. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het ongeval gebeurde omdat volgens de politie de Gente- niar met zijn voertuig vermoedelijk door het rode licht reed. Van onze correspondent Hoek - Directeur S. van der Lijcke van de openbare ba sisschool Op Weg werd za terdag blij verrast tijdens zijn vijfendertigjarig ambts jubileum. In een boerenkar werd hij door Den Hoek gereden. Daarna zag hij zijn leven de revue passeren tij dens een Hoeks In de Hoofdrol. Zo'n zestig kinderen waren za terdag naar de Molendijk geko men om vandaar met het nodi ge lawaai samen met hun mees ter een tochtje door het dorp te maken. Gezeten in een boeren kar, getrokken door twee paar den ging de iawaaioptocht naar de school. Hier namen de kin deren afscheid en werd de di recteur in de schijnwerpers ge zet. Het leven van Sjaak van der Lijcke begon in Aardenburg. Vijf leerlingen van de eerste klas waarin kleine Sjakie zelf gezeten had kwamen opdraven. Hierna ging het in sneltrein vaart verder. De hbs-tijd en' de kweekschool volgden. Oud studenten van de kweekschool gaven acte de presence. Na tuurlijk ontbraken familie en kennissen ook niet tijdens het Kinderen trakteren de jubilaris op flink wat lawaaimuziek. rondje 'Dit is je leven.' Namens de gemeente Terneuzen kwam wethouder A. Stahl-Hemelsoet en burgemeester drs. R. Barbé de jubilaris feliciteren. P. Stou ten overhandigde namens de MR een cadeau. Ter afsluiting verzorgde het FOTO CAMILE SCHELSTRAETE koor uit Ertvelde een optreden. Met het lijflied van Sjaak 'De purperen hei' werd de middag afgesloten. MAANDAG 3 OKTOBER 1994 Van onze verslaggever Hulst - Het waterschap Hulster Ambacht wordt gecon fronteerd met flink wat wanbetalers. Het aantal open staande bedragen omslagheffing en verontreinigingshef fing is hoog te noemen, zo stelt het accountantsverslag bij de rekening 1993. Medio mei van dit jaar ston den voor de periode tot 1993 posten open van ruim 36.000 gulden onslagheffing, bijna 200.000 gulden verontreini gingsheffing en 3.500 gulden aan nog te ontvangen leges. Hoewel eind vorig jaar een extern incassobureau is inge schakeld, zal van de open staande vorderingen dit jaar zo'n 30.000 gulden oninbaar worden verklaard. Zonder rekening te houden met het resultaat over dit jaar verwacht het waterschap eind 1994 aan eigen kapitaal, fond sen en reserves een totaal van een kleine 3,4 miljoen gulden. Afgezet tegen landelijke ge middelden is de reservepositie van het Hulster Ambacht te laag. Dat zou eigenlijk rond de 7 miljoen gulden moeten lig gen. Daar wil het dagelijks bestuur zich overigens niet op vastpin nen maar, zo schrijft men in de inleiding bij de rekening 1993, 'het moge toch een aan duiding zijn dat onze reserve positie alles behalve rooskleu rig is'. Zeker als daarbij ook nog gesteld moet worden dat het belastingtarief ook aan de hoge kant is en er desondanks toch sprake is van betrekke lijk beperkte middelen voor de taakvervulling. Het gevolg daarvan is dat er achterstan den in de onderhoudssfeer ontstaan. Het dagelijks bestuur stelt dan ook dat er verder niet meer aan de reserves getornd mag worden. Ze moeten de komen de jaren zelfs weer aangroei en. Sas van Gent - De vrijwillige brandweer in Sas van Gent heeft op originele wijze afscheid genomen van commandant A. Notschaele. Afgelopen vrijdagavond werd de commandant opgepiept voor een autobrand op het parkeerterrein van de voormalige Suiker Unie. Met twee andere brandweer mannen, die in de kazerne wa ren, rukte hij uit naar het brandadres om daar alle brand weermensen van de drie korpsen met hun partner aan te treffen, en een brandende auto. Uiter aard moest Notschaele deze felle brand zelf met een hoge-druk- straal blussen. Binnen korte tijd kon hij het sein brand meester geven van dit laatste brandje in zijn lange brandweerloopbaan. Na deze uitruk gingen alle aan wezigen naar de kazerne van de Sasse brandweer voor een gezel lig samenzijn. Diverse sprekers namen het woord en hadden voor Notschaele wat meegeno men. Plaatsvervangend com mandant C. de Hulsters memo reerde Notschaele als een com mandant die een goed opgeleid en gemotiveerd korps achter laat, dat zeker tegen de brand- weertaak is opgewassen. Of de mensen ook tegen de rampen- taak zijn opgewassen trok hij in twijfel, maar dit is zeker niet de schuld van scheidend comman dant Notschaele, maar van de bestuurders, die zoals altijd voor een dubbeltje op de eerste rang willen zitten. De Westdorpse plaatsvervan gend commandant B. de Bouvré vroeg Notschaele, nu hij meer tijd heeft voor zijn politieke in teresse, wat te doen voor het Westdorpse korps. „Want het is altijd Sas en Philippine wat de klok slaat in de gemeentepoli tiek." Aan Notschaele de taak om er voor te zorgen dat ook de West dorpse brandweer een fatsoen lijk onderkomen krijgt, onder het motto 'Nie duur, dankzij Tuur'. Uit handen van plaatsver vangend postcommandant in Sas van Gent, P. Pielaat, ontving commandant Notschaele een aantal cadeaus van de brand weermensen. Voor zijn vrouw waren er uiteraard bloemen. Notschaele zei zelf in een korte toespraak dat iemand die weg gaat altijd een goede is, als je de toespraken mag geloven. Van zichzelf vindt hij echter niet dat hij zo'n goede is. Hij heeft echter wel altijd geprobeerd alles zo goed mogelijk te doen. Hij voel de zichzelf als commandant niet alleen een bevelvoerder, maar ook nog eens een sociaal werker bij de meer dan 1000 uitrukken die hij tijdens zijn loopbaan mocht meemaken. Op vrijdag 28 oktober zal com mandant Notschaele officieel met functioneel leeftijdsontslag gaan. Dan wordt hem door het gemeentebestuur van Sas van Gent een afscheidsreceptie aan geboden en zal tevens de taak van brandweercommandant worden overgedragen aan zijn opvolger. Terneuzen - De brigade van de koninkljke marechaussee heeft een druk weekend ach ter de rug. Tien jongeren werden aangehouden wegens het in bezit hebben van drugs, drie anderen hadden teveel gedronken en er wer den 500 xtc-tabletten gevon den. Vrijdagavond werden er drie personen gecontroleerd, een Ma rokkaan en twee Algerijnen ble ken niet in het bezit waren van een geldig identiteitsbewijs. Bij nadere controle van de perso nenauto vond de marechaussee de 500 xtc-tabletten. De perso nen zijn aangehouden en op last van de officier van justitie in verzekering gesteld. Verder kre gen tien Franse en Belgische on derdanen een proces-verbaal voor het in bezit hebben van hasj en of marihuana. De hoeveelhe den varieerden van 33 gram tot 300 gram. Verder kregen twee Fransen een bekeuring voor het in bezit heb ben van een spuitbus met traan gas. Een vijftal personen had nog een schuld openstaan bij de Nederlandse staat in de vorm van een geldboete. Na het beta len van de boete mocht men verder. Een persoon probeerde de brigade te slim af te zijn en gaf een valse naam op. Hij werd echter gepakt en kan nu nog een boete tegemoet zien wegens het verstrekken van een valse naam. Tot slot werden meerdere perso nen bekeurd die niet in het bezit waren van geldige identiteitspa pieren. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Sluiskil - Vanaf maandag 10 oktober worden de slagbomen bij de brug over het Kanaal van Gent naar Terneuzen in Sluiskil automatisch bediend. Wanneer de bruglichten op rood staan zakken de slagbomen dan automatisch. Tot nu.toe gebeurde de bediening door de brugwachter. Bij handbediening blijkt volgens Rijkswaterstaat dat het vaak voorkomt dat automobilisten nog op het laatste moment door rood licht, onder de al zakkende slagbomen doorschieten. Dit onder het mom van 'die brugwachter zal de slagboom heus niet op mijn dak laten vallen'. Hierdoor ontstaan gevaarlijke situaties. Door automatisch bediende slagbomen ontstaat een duidelijker en veiliger situatie, waarbij ook de kans op menselijke fouten door de brugwachter wordt verkleind. Bij de brug wordt duidelijk aangege ven dat de slagbomen automatisch werken, zodat automobilisten daar rekening mee kunnen houden. De brug zal pas opengedraaid worden waneer de brugwachter er zeker van is is dat die ook werkelijk vrij is.

de Stem | 1994 | | pagina 7