Meciar wint verkiezingen Slowakije India worstelt met pest en paniek iDuitse extreem-rechtse partij zet voorzitter af Amerikanen muurvast in wraaklustig Haïti Ex-minnaar publiceert 'liefdesbrieven van Di' Italiaanse rechter krijgt zelf proces aan de broek aIdESTEM BUITENLAND A4 Schönhuber ging buiten boekje door samen te willen werken met neo-nazi's' Partij van ex-premier vergaart volgens voorlopige uitslag een derde van de stemmen Russische oppositie herdenkt doden oktober-opstand BUITENLAND KORT Singapore: 'Slaag voor drugverslaafde' Argentijnse generaal Viola overleden Saleh herkozen als president Jemen Volksrepubliek viert 45e verjaardag Paus opent synode over religieuzen Hart van vermoorde jongen overgeplant Israël en Jordanië dicht bij vredesverdrag Nog geen auto-akkoord VS en Japan [JKTOBER 1994 MAANDAG 3 OKTOBER 1994 hingen zijn aangebracht ie nationale Raad v00r (reling en Reconstructiel ('n 300 projecten op SJ tin, van herstel van hei liteitsnet tot de verweri In afval. Nog maar een] prcentage van de projecJ ■dt uitgevoerd. Ie resten ■erstel van elektriciteit! J inmiddels toe geleid dat lomvoorziening is uitge. lm gemiddeld twaalf uur Sftien uur per dag. in de Ide uren wordt de elek- 1 aangevuld door met veel J draaiende generatoren Ir slimme Libanese han- I worden geëxploiteerd Ichter met makkelijk om pn goedgekeurd te krij- onevenredige machts- iingen tussen de christe- pe moslims die in feite de I was van de burgeroor- fgen niet meer terugkeren lekent dat het geld, even- politieke posten, evenre- r de verschillende groepe- I moet worden verdeeld i zeggen tussen maronie- iieks-orthodoxen, Arme- Ihristenen) en sunnieten, m en druzen (moslims), a van het Plein der Mar- J staan de trieste resten ■stien jaar burgeroorlog lh overal nog overeind. Ihet onkruid en het vuil- zich inmiddels in de 5 straten heeft verzameld, bg talloze mensen. tr akers Itie om daklozen uit de pschoten woningen te J is grotendeels gelukt. De |g bood een groot aantal pn een uitkoopsom van I dollar (tegen de 20.000 Het lijkt een groot be- laar het is nog niet vol- 1 om een kamertje te ko- I Beiroet. Het is hooguit lend voor bijna twee jaar In een appartement. Kers zijn van diverse plui- Naast mensen uit het zui- i Libanon en uit Syrië die [gelegenheid profiteerden, let merendeel echter tot gedwongen omdat hun huizen waren gebombar- De burgeroorlog dreef Ihatting een miljoen Liba- lit hun woningen, lijd leidde tot kantonise- le christenen in het oosten liroet, de moslims in het de shi'ieten in het zuiden een andere groep in de jwoners worden nu onder lezet om terug te keren wijken waar ze vandaan n. Pas als deze volksver- in de omgekeerde rich- eft plaatsgevonden, is de Volgens velen in Libanon gelopen. n computers. foto dijkstra dig. )ig verwacht Gerard van niet van het geld dat hij xit verdiend te kunnen Tot nu toe komt het bu- :eeds net uit de kosten, aat me eigenlijk ook niet geld. Dit is gewoon heel ik werk, het is afwisse- ilfstandig, en je maakt af ïeel aardige uitstapjes, op aar dat ene vakantiehuis nje dat veertig personen 'bergen." Bonn (ap/dpa/rtr) - Het be- Ltijur van de Duitse extreem rechtse Republikaner heeft [zaterdag partijvoorzitter Lanz Schönhuber met on middellijke ingang van zijn functies ontheven. „aarnemend partijvoorzitter Alexander Hausmann zei in lij0Bn dat hiertoe besloten is om- lijjt Schönhuber in een ontmoe ting met de leider van de rechts- extreme Duits Volksunie (DVU) Gerhard Frey afspraken had ge maakt over samenwerking. De partijtop had eerder besloten geen contacten aan te gaan met neo-nazi-groeperingen. De Republikaner afficheert zich als een patriottische partij en staat afwijzend tegenover de DVU die te boek staat als racis tisch. Door zijn overleg met Frey in augustus heeft Schönhuber dat beleid zonder volmacht ge schonden, aldus Haussmann. Schönhuber, een voormalig lid van Hitlers Waffen-SS, was elf jaar voorzitter. Op de Beierse radio zei Schön huber (71) dat hij mogelijk naar de rechter stapt om zijn 'afzet ting' aan te vechten. Hij had eerder aangekondigd dat hij tij dens de federale partijdag, eind november, zijn voorzitterschap zou neerleggen. Door Schönhuber nu naar huis te sturen hoopt het bestuur van de Republikaner betere kansen te hebben bij de Bondsdagver kiezingen van 16 oktober. Bij de deelstaatverkiezingen in Beieren haalden de Republikaner vorige week de kiesdrempel niet. Vol gens de laatste opiniepeilingen blijven de rechts-radicalen ook bij de Bondsdagverkiezingen on der de benodigde 5 procent. De Republikaner hebben bij de bevolking veel aantrekkings kracht verloren door de strenge re misdaad- en asielwetten die de regering van bondskanselier Helmut Kohl heeft doorgevoerd. Verder is de partij verscheurd door interne ruzies, die de afge lopen tijd tot het ontslag van meerdere kopstukken hebben geleid. Franz Schönhuber. foto ap Van onze correspondent Stevo Akkerman Bratislava - De parlementsverkiezingen in Slowakije hebben het afgelopen weekeinde een onverwacht grote overwinning opgeleverd voor Vladimir Meciar en diens HZDS (Beweging voor een Democratisch Slowakije). Be ex-premier, die in maart door het parlement naar huis werd gestuurd, vergaarde ongeveer 35 procent van de stemmen. Zijn grootste rivaal, de ex-communis- tische SDL, kwam niet verder dan ruim tien procent. Deze voorlopige cijfers, bekend gemaakt door de officiële Slo waakse verkiezingscommissie, verschaffen Meciar een veel gun stiger uitgangspositie voor het vormen van een regering dan de peilingen de afgelopen weken hadden doen vermoeden. De HZDS scoorde tien procent hoger dan was voorspeld; de SDL tien procent lager. Ook de andere partijen die de afgelopen zes maanden deel uitmaakten van de brede, anti-Meciar-gezin- de coalitie bleven ver achter bij de HZDS. Bij elkaar opgeteld kregen de Partij van Democra tisch Links (SDL), de Christen democratische Beweging (KDH) en de Democratische Unie (DU) niet meer dan dertig procent van de stemmen. De HZDS behaalde op eigen kracht al meer en weet zich bovendien verzekerd van de steun van twee extreme partijen: de natio- nalistische SNS en de radicaal-linkse Arbeiders Alli antie. HZDS zelf zal zo'n 60 van de 150 parlementszetels kunnen bezetten. Dilemma President Michal Kovac staat door deze uitslag voor een enorm dilemma. Hij was de degene die in maart, door een vlammende rede in het parlement, de politie ke val van Meciar veroorzaakte. Sindsdien is de relatie tussen beide heren er één van openlijke oorlogsvoering geweest. Meciar heeft zelfs aangekondigd te wil len nagaan of het niet mogelijk de president af te zetten; veel Slowaken gaan er vanuit dat hij zelf staatshoofd wil worden. Kovac voelt er niets voor om Meciar te belasten met het vor- Moskou (rtr/afp) - Bijna 20.000 Russische communis ten en nationalisten zijn zon dag in Moskou de straat op gegaan om de slachtoffers te herdenken die op 4 oktober vorig jaar omkwamen bij een mislukte opstand tegen presi dent Boris Jeltsin. Om het verzet van zijn conserva tieve en orthodoxe tegenstanders neer te slaan liet Jeltsin de Op perste Sovjet, het parlement, be stoken. Bij het geweld kwamen meer dan 140 mensen om het leven, volgens de oppositie zelfs meer dan 500. Onder de betogers bevonden zich vele oudere Russen die afbeel dingen van communistische vlaggen met hamer en sikkel met hch meedroegen. Conservatieve betogers hadden wit-geel-zwarte vlaggen uit de tsaristische tijd bij zich. Op sommige posters werd Jeltsin geportretteerd als een duivel met een lange staart; anderen betitel den hem als 'moordenaar' en dronken nar'. Verscheidene de monstranten riepen anti-semiti- sche leuzen. be demonstranten marcheerden "aar het Witte Huis, de plaats van het oude parlement waar momenteel de Russische regering zetelt. Daar werd een lange her denkingsmis opgedragen. De be toging werd door strenge veilig heidsmaatregelen omgeven, maar de politie greep niet in. be voormalige vice-president Aleksandr Roetskoj zei eerder op de dag op het Smolenskaja- Ptón, waar afgelopen jaar ge welddadige botsingen plaats hadden: „Ik buig voor jullie, hel den van de oktoberslag. Ik buig voor de vaders en moeders. Ik waag jullie om vergiffenjs om dat ik niet in staat was jullie zonen en dochters te redden. men van een regering. Hij heeft de afgelopen weken laten 'door schemeren dat hij overweegt daarvoor een ander uit de lei ding van de HZDS te vragen. Het is echter zeer onwaarschijn lijk dat de HZDS dat zal accep teren, tenzij met de bedoeling Meciar te lanceren voor het pre sidentschap; dan zou er ruimte zijn voor een andere HZDS'er als premier. In Bratislava wordt druk gespe culeerd over verschillende coali tie-mogelijkheden. In de verbn- derstelling dat het de HZDS is die het initiatief zal mogen ne men en er van uitgaand dat de SDL inderdaad voor geen goud met de HZDS in zee wil gaan (zoals de partijtop de afgelopen dagen voortdurend heeft her haald), is een nationaal-georiën- teerde regering van HZDS, SNS en eventueel de Arbeiders Alli antie het meest voor de hand liggend. Van een dergelijke rege ring kan worden verwacht dat ze de economische hervormingen zal vertragen en de relatie met de Hongaarse minderheid (die overigens met tien procent van de stemmen ruim in het parle ment vertegenwoordigd zal zijn) zal verslechteren. Anti-Hongaarse Meciar heeft in zijn campagne duidelijk ingespeeld op de anti- Hongaarse sentimenten die on der de bevolking van Slowakije leven. Met name heeft hij erop gewezen dat de partijen van de brede coalitie afhankelijk waren van de steun van de Hongaarse minderheidspartijen. Dat maak te hen in de ogen van veel Slo waken verdacht, omdat het ge loof dat 'de Hongaren ons weer bij Hongarije willen inlijven' wijd verbreid is. De winst van Meciar is daar naast toe te schrijven aan zijn campagne-talent, dat in Slowa kije door niemand wordt geëve naard. Meciar bestormde de hit parades met het lied 'Vivat Slo vakia', organiseerde voetbalwed strijden en sprak veel over 'onze jonge onafhankelijke staat' en de gevaren die het land zouden be dreigen. Dat hij groot misbaar heeft ge maakt over het feit dat hij afge lopen vrijdag zijn stem niet mocht uitbrengen (hij stond niet geregistreerd bij het lokale stem bureau en moest zaterdag terug komen om alsnog te kunnen kie zen) zal hem wellicht nog extra sympathie hebben opgeleverd. Later werd bekend dat ook SDL-leider Peter Weiss en KDH- vice-voorzitter Frantisek Miklosko aanvankelijk gewei gerd werden bij de stembus. Dat zij daarover geen ophef maakten is typerend voor hun politiek fatsoen. Inwoners van New Delhi dragen nog steeds monddoeken om besmetting met longpest te voorkomen. Het aantal pest-slachtoffers is inmiddels de vijftig overschreden. Volgens de overheid is de epidemie echter al op haar retour. foto epa New Delhi (dpa/upi/afp/rtr) - Drie mensen zijn het afgelo pen weekeinde in de Indiase hoofdstad New Delhi in zie kenhuizen aan de gevreesde longpest overleden. Het to taal aantal slachtoffers van de ziekte in India komt hier mee op 54. Het aantal mogelijke longpest- patiënten is gestegen tot ruim vierduizend, maar de Indiase au toriteiten wijzen erop dat veel ziektegevallen zijn ingegeven door paniek. Slechts tussen de 5 en 10 procent van de patiënten heeft daadwerkelijk longpest. Van de longpestpatiënten zijn er inmiddels 150 genezen ver klaard. De Indiase autoriteiten zeggen de epidemie uiterlijk op 10 okto ber volledig onder controle te hebben, mqar in het buitenland groeit de angst voor besmetting. Pakistan heeft een inreisverbod afgekondigd voor buitenlanders die vanuit India het land binnen willen komen. In het weekeinde werden 320 Pakistanen en 28 buitenlanders in quarantaine ge plaatst in het grensdorp Wagha. Eén kind werd zondag opgeno men met symptomen van long- pest. In Bangladesh, dat vrijwel ge heel omringd wordt door India, werd gemeld dat vijftig personen met verdachte symptomen zijn opgenomen. De eilandenrepu bliek de Maldiven heeft een on bewoond eiland voor mogelijke pestpatiënten gereserveerd. In India verbreidt de ziekte zich niet meer, meldt een hoge amb tenaar op het ministerie van Ge zondheid. De scholen worden morgen heropend. Aanvankelijk hadden zij uit voorzorg tot half oktober gesloten moeten blijven. „Ik denk niet dat de ziekte zich nog verder verspreid, nu bij vrij wel alle ziektegevallen blijkt dat het niet om longpest gaat," aldus ambtenaar Dayal. Behalve in de hoofdstad is de pest in zes deelstaten geconsta teerd. India heeft 25 deelstaten en zeven territoria, waaronder de hoofdstad New Delhi. Het grootste raadsel onder de slacht offers van de pestepidemie, die 19 september in de westelijke staat Gujarat de kop opstak, is een overleden soldaat in een ba sis in de Zuidindiase deelstaat Karnataka. De soldaat zou zich wekenlang niet uit de afgelegen kazerne begeven hebben en des ondanks slachtoffer van de long pest zijn geworden. India wordt door de pestberich- ten in toenemende mate geïso leerd. Zeker achttien internatio nale luchtvaartmaatschappijen hebben hun vluchten van en naar India gestaakt. De staten van het Arabisch schiereiland die woensdag als eerste strenge maatregelen tegen India afkon digden, staakten ook het goede renverkeer. Van onze correspondent London - Britse boekhandelaren is ge vraagd alvast veel etalageruimte te re serveren voor een 'explosief boek' dat vandaag zal arriveren. Ongekende ge heimzinnigheid hangt rond deze publi- katie waarvan bijna niemand nog de titel kent. Volgens de doorgaans welingelichte zon dagskrant 'News of the World' zou het boek sensationele details bevatten van een lief desrelatie tussen prinses Diana en een voor malige officier van het koninklijke garde regiment Life Guards, majoor James Hewitt De minnaar, Diana's voormalige paardrij-in structeur, wordt genoemd als de co-auteur. Hewitt beweert dat hij gedurende drie jaar een intieme verhouding had met de vrouw van zijn polovriend, kroonprins Charles. Om het verhaal te staven zou de ex-major frag menten hebben gebruikt uit 'sensuele' lief desbrieven die prinses Diana aan hem schreef toen hij vocht in de Golfoorlog. Hewitt was destijds tankcommandant. In een voorgesprek met vier tabloidjourna listen benadrukte Hewitt dit weekeinde dat hij en de prinses zeer verliefd waren. „Ze bleef stiekem met me overnachten in de cottage van mijn moeder in Devon. Ik zag haar op Kensington Palace wanneer Charles er niet was. De ex-majoor beweert dat prinses Diana zelfs zou hebben overwogen prins Charles voor hem te verlaten. Niettemin verbrak ze onverwacht de 'passionele romance' omdat die 'te heet' werd. Verschillende 'royal watchers' publiceerden overigens al over de 'vriendschap', die - zo weten insiders - door Diana zou zijn beëindigd omdat de majoor over haar opschepte tegenover kameraden. Door Dirk Mellema Den Haag - Langzaam maar zeker komen ze er in Was hington achter dat het Ame rikaanse leger in een door en door verrotte Haïtiaanse sa menleving is terechtgeko men. In geen land ter wereld heerst zoveel haat als in Haïti. Niemand vertrouwt er iemand. Al jaren biedt nie mand meer een drankje aan, omdat de ander er direct een poging tot vergiftiging in ziet. In de ogen van de jarenlange onderdrukte straatarme massa gloeit het licht van de wraak. Wraak op de relatief kleine eli te en vooral wraak op de gehei me militaire politie, die in alle geledingen van de samenleving, ook in de sloppenwijken, haar agenten heeft. Wraak op de Tonton-Macoutes, die al veertig jaar lang straffeloos roven, do den en verkrachten. „De Haïtianen moeten elkaar vergeven; ze moeten naar de toekomst kijken, anders zullen ze altijd het armste land ter wereld blijven," zegt Sam Nunn, de invloedrijke voorzit ter van de defensiecommissie in de Amerikaanse Senaat. En met hem de ex-president Jimmy Carter, de architect van het akkoord met de Haïtiaanse jun ta die heeft beloofd 15 oktober af te treden. Wijze woorden van Nunn, maar ook onrealistisch. Zouden de Nederlanders in 1945 de Duit sers hebben kunnen vergeven, als onze oosterburen in het land waren gebleven toen de Ameri kanen en de Canadezen Neder land binnentrokken? Zouden de Nederlanders geen wraak heb ben genomen op 'die rotmof' die gisteren nog een kind dood schoot omdat het 3 minuten na 7, dus drie minuten na het in gaan van het uitgaansverbod, nog op straat speelde? Zo is de situatie in Haïti. De vijand is niet gevlucht, de 'Duitsers' zijn gebleven, maar ze hebben niets te vertellen. De Amerikanen zitten in een onmogelijk parket. „De open bare orde is een zaak voor de Haïtianen." blijft de comman dant van de troepen in Haïti, luitenant-generaal Henry Shel- ton herhalen. Een uitspraak die al even onrealistisch is als die van Sam Nunn. Haïtiaanse or detroepen kennen maar twee remedies: Het doodslaan van mensen met knuppels en ijzeren staven of eenvoudig doodschie ten. De verantwoording voor de openbare orde in handen geven van de Haïtianen betekent het doorgaan van de wrede onder drukking en dan is de hele invasie overbodig geweest. Of ze nu willen of niet, de Ameri kanen zullen tenminste de ko mende maanden en wellicht langer de verantwoording dra gen voor recht en onrecht in de voormalige 'slavenstaat', ze zul len politie-agentje moeten spe len. Het is een naïeve gedachte ge weest in Washington dat een korte aanwezigheid van het sterkste leger ter wereld en het terugbrengen van de gekozen president Jean-Bertrand Aris- tide voldoende waren om van Haïti een democratie te maken. Het hele leger, het hele politie apparaat moet van de grond af opnieuw worden opgebouwd. Omdat de Amerikanen gedwon gen worden voor rust en veilig heid te zorgen, zullen ze vrij snel in hun huidige populariteit bij de massa verliezen. Dat is nu eenmaal het lot van iedere gezagsdrager. Maar voor de Yanks komt er nog een ernstig probleem bij: de massa wil wraak, ze wil oorlog, ze wil normaal eten, ze wil plunderen. Het moment lijkt nabij dat de Amerikanen de elite en de ge hate geheime agenten die nu in het nauw zitten, zullen moeten beschermen. Zodat de CNN- kijkers over de hele wereld zien hoe Amerikaanse soldaten plunderende Haïtiaanse sloe bers doodschieten. Het meest macabere scenario is dat dat gebeurt op de dag dat Aristide terugkeert, want dan zal er een enorme massa op de been zijn. President Clinton gaf de actie in Haiti de benaming: 'Restore democracy', (herstel van de de mocratie) een hoogstaande maar veel te ambitieuze doel stelling. Ex-president Bush was veel voorzichtiger in Somalië, hij noemde de actie daar 'Res tore Hope'. Een bescheiden doelstelling waaraan je je geen buil kan vallen. Maar democratie brengen bete kent een hele samenleving ver anderen. Clinton had zijn inva sie veel beter: 'Voorkom bur geroorlog' kunnen noemen. Want zoveel is wel zeker: In Haïti lijkt een burgeroorlog on afwendbaar en de Yanks zitten er midden in. Haïti wordt onge twijfeld een molensteen om de nek van de Amerikaanse presi dent. Singapore - Ondanks de strenge anti-drugwetten is het aantal verslaafden in Singapore zo toegenomen dat de regering over weegt hardnekkige gebruikers stokslagen te geven. Dat heeft minister van Binnenlandse Zaken Wong Kan Seng gisteren gezegd. In december 1990 had Singapore 5.700 verslaafden, in augustus van dit jaar was dat 7.700. Singapore kent zeer strenge anti-drugwetten. Het bezit van 15 gram heroïne of meer leidt tot de doodstraf. Tot nu toe zijn 83 mensen opgehangen wegens drugsmokkel. Vrijdag 23 september was de Nederlander Johannes van Damme de eerste Westerling die de strop kreeg. Buenos Aires - Generaal Roberto Viola, oud-staatshoofd van Argentinië, is vrijdag op 70-jarige leeftijd gestorven aan de gevolgen van een hartkwaal. Viola behoorde tot de militaire leiders die in 1976 een einde maakte aan de democratie in Argentinië. In 1981 volgde hij generaal Jorge Videla op als president. Viola wilde meer samenwerking met de politieke partijen om een mogelijkheid te scheppen de democratie te herstellen. Van die plannen kwam weinig terecht omdat hij negen maanden later om gezondheidsredenen moest aftreden. Zijn opvolger was generaal Galtieri, die met de bezetting van de Falklands (de Malvinas) Argentinië in oorlog bracht met Groot-Brittannië. Het conflict verliep voor de Argentijnen rampzalig en leidde tot de val van de militaire dictatuur. Viola werd met andere juntaleden veroordeeld tot 16 jaar gevangenisstraf. Eind december 1990 schonk president Menem hem en de andere generaals gratie. Sana'a - Het parlement van Jemen heeft president Ali Abdallah Saleh zaterdag herkozen als staatshoofd. Dat heeft het officiële persbureau SABA gemeld. Saleh blijft vijf jaar aan, waarna er presidentsverkiezingen worden gehouden. Hij moest het opne men tegen vier tegenkandidaten, van onder meer de islamitische Islah-partij en de zuidelijke Socialistische Partij. Peking - Met een groot volksfeest heeft China zaterdag de 45e verjaardag van de Volksrepubliek herdacht. Meer dan 100.000 mensen kwamen 's avonds bijeen nabij het Tiananmenplein, waar Mao Zedong op 1 oktober 1949 de Volksrepubliek uitriep. De festiviteiten op het grootste plein ter wereld waren strak geregisseerd en werden nauwlettend gecontroleerd door de politie. Vanaf de Poort van de Hemelse Vrede keken de Chinese leiders naar het vuurwerkspektakel dat de stad met een kleurige gloed belichtte. Duizenden agenten in uniform en in burger hielden de menigte weg van het plein, waar in 1989 de beweging voor meer democratie in bloed werd gesmoord. Vaticaanstad - Met een mis in de Sint Pieter heeft paus Johannes Paulus II gisteren de bisschoppensynode over religieu zen geopend, die tot 29 oktober in het Vaticaan plaatsvindt. De 348 deelnemers buigen zich over de plaats van religieuze orden in de moderne wereld, het teruglopen van het aantal roepingen en de positie van vrouwelijke religieuzen. De paus zei te hopen dat de bisschoppensynode tot nieuwe roepingen voor het gewijde religieuze leven zal leiden. Sinds de jaren zestig is het aantal religieuzen in de wereld, dat nu ruim een miljoen bedraagt, met ongeveer 30 procent afgenomen. Rome - De organen van een zevenjarige Amerikaanse jongen zijn gisteren overgeplant, nadat hij was bezweken aan een kogel in het hoofd. Hij was neergeschoten door een bandiet na een mislukte beroving op een snelweg in Zuid-Italië. Nadat de ouders van Nicholas Green toestemming hadden gegeven voor de orgaandonatie, kreeg een tiener uit Rome het hart van de jongen ingeplant, terwijl een 19-jarige vrouw en een 11-jarig meisje op Sicilië in aanmerking kwamen voor zijn lever en een nier. Nicholas lag op de achterbank te slapen, toen donderdagavond bandieten de gehuurde auto van zijn ouders tot stoppen wilden dwingen op een snelweg in Calabrië. De bandieten openden het vuur toen de vader van Nicholas gas gaf om de overvallers af te schudden. Jeruzalem - Israël en Jordanië zijn dicht bij de ondertekening van een vredesverdrag, aldus de Israëlische minister van Land bouw Yaacov Tsur. Volgens hem staat alleen onenigheid over land en water in de Arava-woestijn de overeenkomst nog in de weg. Israel en Jordanië maakten in juli formeel een einde aan hun onderlinge staat van oorlog. Ze onderhandelen nu over twistpunten die een vredesverdrag in de weg staan. Washington - De Verenigde Staten en Japan het eens geworden over een handelsakkoord. Japan kan echter alsnog worden getroffen door strafmaatregelen omdat geen afspraken zijn gemaakt over de autohandel. De Amerikaanse handelsgezant Kantor kondigde een onderzoek aan naar de vraag in hoeverre de Amerikaanse industrie op die markt in Japan wordt gediscri mineerd. Zo'n onderzoek vergt een tot anderhalf jaar. Zolang zullen de onderhandelingen doorgaan. Beide partijen waren zeer te spreken over handelsakkoord waardoor Amerikaanse bedrijven gemakkelijker toegang krijgen tot de marktsectoren telecommunicatie, verzekeringen, medi sche technologie en plat glas. Volgens Kantor zijn harde afspraken gemaakt. De Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Yohei Kono, ontkende echter dat precieze aantallen zijn afgesproken. Van onze correspondent Rome - Antonio Di Pietro, de Italiaanse magistraat die het onderzoek naar politieke corruptie Schone Handen heeft gestart, is sinds dit weekeinde zelf het voorwerp van een gerechtelijk onderzoek. Hij zal zich tegenover de recht bank moeten verweren tegen de aanklacht van de financier Ser gio Cusani, die onlangs in tot acht jaar cel is veroordeeld we gens corruptie in een proces waarin Di Pietro de rol van openbare aanklager vervulde. Cusani beschuldigt Di Pietro van laster en van machtsmisbruik. De onderzoeksrechter zou Cusa ni tijdens het proces een dief en een leugenaar hebeen genoemd en hij zou een document van Cusani niet aan de processtuk ken hebben toegevoegd. Erg sterk is de aanklacht juridisch niet, maar de rechtbank is wel verplicht om er een onderzoek naar in te stellen. Dat betekent dat er automatisch een smet op de naam van Di Pietro wordt geworpen. Alles wijst erop dat het daar ook om te doen is. „Elke keer als ik iets groots op het spoor kom, wordt er een offensief tegen mij in gang ge zet," zei Di Pietro zaterdag. Hij is nu bezig met een onderzoek naar corruptie bij het Fininvest- concern van de Itali aanse premier Berlusconi. Daarbij zou onder meer zijn ge bleken, dat bij quizprogramma's van de televisisiestations van Berlusconi de uitgekeerde pre mies niets anders waren dan ver kapte steekpenningen. Boven dien wordt het steeds duidelijker dat Berlusconi in het geheim meer tv-zenders bezit dan vol gens de wet mogelijk is.

de Stem | 1994 | | pagina 5