Het onvindbare gevonden Mecia: Duitse exti Libanese hoofdstad wil weer snel de 'Parel van de Middellandse Zee' worden DE STEM BUITENLAND Fixit zoekt treinstellen, moeders en kristallen STEM 'Schönhuber ging buit Partij van ex-prei Russische oppositie herdenkt doden jc oktober-opstand MAANDAG 3 OKTOBER 1994 De wederopbouw van het centrum van Beiroet be gint. Drie jaar na beëin diging van de burgeroor log moet de Libanese hoofdstad weer het Parijs van het Midden-Oosten worden. Maar het zal ze ker nog een flink aantal jaren duren voordat de parel aan de Middelland se Zee haar glans terug zal hebben en het ver woestende effect van de strijd tussen christenen en moslim-milities zal zijn verdwenen. Door Dora Rovers (anp) Beiroet, het Plein der Mar telaren, tegen het vallen van de avond. Een groepje mannen legt een kaartje. Verderop lurkt een Liba nees aan zijn waterpijp. In de laadbak van een bestel busje is koffie te krijgen. Met een aantal kleurrijke plastic stoeltjes is op pro visorische wijze een ter rasje gecreëerd. Het tafe reel speelt zich af aan de rand van een verder vol strekt kale zandvlakte. Op enkele meters afstand razen de bulldozers die de laatste onef fenheden in de zandwoestijn gladstrijken. Het eens zo majes tueuze Plein der Martelaren iS niet meer. Al in de eerste ge- vechtsrondes van de in 1975 be gonnen burgeroorlog werd het kloppende hart van Beiroet, tus sen de ringweg en de kust, ge troffen. Pas drie jaar na beëindiging van de burgeroorlog zijn de eerste resten van de aan flarden ge schoten wijk opgeruimd en blijft een 1 macaber maanlandschap over. Het enige wat nog overeind staat is het standbeeld van de marte laren uit de eerste wereldoorlog. De met kogels doorzeefde bron zen beeldengroep zal straks deel uitmaken van een modern nieuw centrum. Het grootscheepse her stelplan voor Beiroet moet de Libanese hoofdstad weer het zelfde bruisende elan geven als voor 1975. voorzieningen zijn aangebraè CDR, de nationale Raad vo. Ontwikkeling en Reconstruct heeft zo'n 300 projecten op pel staan, van herstel van elektriciteitsnet tot de verwej king van afval. Nog maar klein percentage van de projel ten wordt uitgevoerd. Trieste resten Het herstel van elektricitJ heeft er inmiddels toe geleid 2 de stroomvoorziening is u% breid van gemiddeld twaalf ut.| naar vijftien uur per dag. In resterende uren wordt de elefc triciteit aangevuld door met veell lawaai draaiende generator, die door slimme Libanese han delaren worden geëxploiteerd. Het is echter niet makkelijk o® projecten goedgekeurd te küj. gen. De onevenredige machts-l verhoudingen tussen de christe nen en de moslims die in feite J oorzaak was van de burgeroor log, mogen niet meer terugkeren] Dat betekent dat het geld, even als de politieke posten, evenreJ dig over de verschillende groepe- ringen moet worden verdeeld Dat wil zeggen tussen maronie ten, Grieks-orthodoxen, Arme-I niërs (christenen) en sunnieten, shi'ieten en druzen (moslims). Afgezien van het Plein der Mar- telaren staan de trieste rested van zestien jaar burgeroorlog! praktisch overal nog overeind. Tussen het onkruid en het vuil nis dat zich inmiddels in jti desolate straten heeft verzameld, leven nog talloze mensen. Door de burgeroorlog beschadigde gebouwen in Beiroet worden opgeblazen. FOTO ANP Beiroet legt eerste steen voor nieuw stadshart 'Groene lijn' In groten getale komen de Liba- nezen van binnen en buiten de hoofdstad een kijkje nemen bp het nu nog kale plein. Er worden vooroorlogse ansichtkaarten te koop aangeboden waarop is te zien hoe de plek er, voor de verwoesting uitzag. De koper heeft een keuze uit een opname bij dag- of bij avond licht. In het laatste geval wordt een romantische kijk geboden op de palmen, de opera, het Regen cy-hotel en de bioscoop Rivoli die het'plein eens omringden. Tijdens de burgeroorlog (1975-1991) liep de 'groene lijn' die de vechtende christenen in het oosten en de moslims in het westen van Beiroet van elkaar scheidde, midden over het plein. Nu komen Libanezen van alle gezindten hier bij elkaar en sdlaren zich eensgezind rond een archeologische opgraving uit de Romeinse tijd. Met een beetje geluk komen onder de ruïnes van het kapotgeschoten Beiroet res ten uit achtereenvolgens de Turkse, Byzantijnse, Romeinse, Hellenistische, Phoenicische en prehistorische tijd tevoorschijn. Met financiële steun van Unesco, het fonds voor kunst en onder wijs van de VN, krijgen de ar cheologen.de kans de ruïnes on der de ruïnes te bekijken. Aandelen De feitelijke wederopbouw van Beiroet gaat pas deze week van start. Solidere, de maatschappij voor de wederopbouw van het centrum van Beiroet, had enige tijd nodig om het benodigde geld op tafel te krijgen. De totale kosten van het ambitieuze her stelprogramma werden drie jaar geleden geschat op ruim 2 mil jard gulden. Volgens directeur voorlichting Rached Fayed is niet bekend wat de totale kosten zijn van her bouw van het centrum. In de eerste fase bedragen die volgens hem in elk geval 1,1 miljard gulden. Het bedrag dat hij noemt komt precies overeen met de som geld die tot nu toe door private investeerders is bijeengebracht. Het werkkapitaal is via een aan delenemissie tot stand geko men. Het overgrote deel van de 140.000 aandelen is in handen van mensen die grond bezaten in het gebied dat opnieuw wordt ingericht. De aandelen vormen de compensatie voor hun ontei gende bezit. Veel Libanezen uitten kritiek op de lage prijzen die zij voor hun bezit kregen, maar namen er veelal - noodgedwongen - ge noegen mee. Geen Manhattan Onder de 19.000 Libanese en Arabische investeerders die sa men 1,1 miljard gulden inbrach ten, was ook de schatrijke Liba nese premier Rafic Hariri. De voormalige zakenman kocht 7 proeent van de aandelen ter waarde v59i ruim 200 miljoen gulden. De plannen voor de wederop bouw van het centrum zijn in middels meerdere malen aange past onder kritiek van inwoners van Beiroet die vreesden dat het centrum in een modern Manhat tan zou veranderen. Daarop werd besloten tot herbouw van de oude souk (bazaar) en renova tie van in totaal 260 gebouwen. Daaronder zijn het Grand Theatre en een aantal gevels uit de Turkse tijd. „Misschien stuiten we zelfs nog wel op de oude Romeinse school van rechtsgeleerdheid van het oude Berytus," oppert Fayed op timistisch, beseffend dat daar- "door de waarde van de grond snel zou kunnen oplopen. Van een trage start met minder geld dan waarop was gehoopt, wil hij niets weten. Op een steenworp afstand van van het kantoor van Solidere wordt gewerkt aan de algehele wederopbouw van het land van de ceders waar gedurende de zestien oorlogsjaren weinig Veel krakers Een actie om daklozen uit kapotgeschoten woningen tel krijgen is grotendeels gelukt. De| regering bood een groot aa van hen een uitkoopsom van I 10.000 dollar (tegen de 20.000 gulden). Het lijkt een groot be drag maar het is nog niet vol doende om een kamertje te ko-1 pen in Beiroet. Het is hoo„ toereikend voor bijna- twee jaar huur van een appartement. De krakers zijn van diverse plui mage. Naast mensen uit het zui den van Libanon en uit Syrië die van de gelegenheid profiteerden, werd het merendeel echter tot kraken gedwongen omdat hun eigen huizen waren gebombar deerd. De burgeroorlog dreef naar schatting een miljoen Liba nezen uit hun woningen. De strijd leidde tot kantonise- ring; de christenen in het oosten van Beiroet, de moslims in het westen, de shi'ieten in het zuiden en weer een andere groep in de bergen. - Veel bewoners worden nu onder druk gezet om terug te keren naar de wijken waar ze vandaan kwamen. Pas als deze volksver huizing in de omgekeerde rich ting heeft plaatsgevonden, is de oorlog volgens velen in Libanon echt afgelopen. 'Alles is te vinden, als het maar bestaat.' Onder dat motto zoekt het Amster damse bureautje Fixit naar het schijnbaar on vindbare. Het opsporen van dingen waar mensen soms jarenlang wanhopig naar op zoek zijn, kost de speurneuzen van Fixit meestal niet meer dan een paar dagen werk. Een opleiding tot stunt man, boeken waarvan al leen de titel bekend is, verloren gewaande fami lieleden en een complete trein voor in de achter tuin: ruim honderd klus sen wist het vindingrijke duo het afgelopen jaar te klaren. Door Karen van Rijsewijk „Ik heb altijd al van alles voor vrienden en kennissen gezocht en gevonden", licht Gerard van Hemert (38) het ontstaan van zijn bureau toe. „Aparte verjaar- dagskadootjes, onvindbare on derdelen voor een Sinterklaas surprise, ik wist het altijd wel ergens vandaan te halen. En nog steeds kan ik me er over verba zen dat mensen er zelf niet in slagen het gewenste te vinden." Voor de aardigheid besloot hij vorig jaar om met een vriend zijn inmiddels flink uitgebreide zoe- kervaringen ook aan anderen be schikbaar te stellen. Het idee sloeg aan, en inmiddels krijgt Fixit wekelijks zo'n drie a vier verzoeken om iets of iemand op te sporen. Fixit pakt het werk uiterst serieus aan: Van Hemert wil zelfs niet met zijn echte naam in de krant, omdat dat hem bij zijn speurwerk zou kun nen belemmeren. Fixit pretendeert alles te kunnen vinden, zolang het maar bestaat. Een treintjesliefhebber, die al jarenlang op zolder met model treinen hobbyde, wilde ook wel eens een echte trein hebben, schaal 1 op 1, voor in de achter tuin. Geen probleem voor Fixit. Via de vader van een vriendin van een vriendin van vroeger waren de handelaren in treinen gauw gevonden. Exacte kopieën van beelden uit het Louvre, een fles die je zonder gevaar op iemands hoofd kapot kunt slaan, de verzadigings- waarden van zouten waaruit kristallen ontstaan, allemaal ge slaagde klussen uit het afgelopen jaar. Behalve voorwerpen, diensten en kennis, zoekt Fixit ook personen. Een jonge vrouw probeerde uit alle macht haar moeder terug te vinden, van wie ze bij de geboor te gescheiden was. Toen de offi ciële instanties haar geen gege vens wilden verstrekken, nam ze Fixit in de arm. Na enig speur werk vond Fixit de moeder, die zelf ook al jaren op zoek bleek naar haar dochter. Maar het zijn niet altijd de moei lijke gevallen van uiteengevallen gezinnen die Fixit weer bij el kaar brengt. Soms willen men sen gewoon het contact met vroegere kennissen weer herstel len, of zijn ze benieuwd hoe het nu met hun vorige relatie gaat. Onbewust „Om iemand terug te kunnen vinden, vraag ik de zoekende partij echt het hemd van het lijf: kan de gezochte persoon autorij den, draagt 'ie een bril, wat zijn zijn hobby's, waar woonden de ouders en waar kwamen ze van daan." Daarbij merkt Van He mert dat mensen onbewust vaak veel meer weten dan ze denken. Als hij na lang zoeken met een nieuw gegeven bij de klant te rugkomt om te checken of het zou kunnen kloppen, blijkt vaak dat ze dat al wel wisten, maar er helemaal niet aan gedacht heb ben om het te vertellen. „Het lukt ze eenvoudig niet om die dingen aan elkaar te koppelen." Waarom het Van Hemert dan wél lukt om verbanden te zien en in korte tijd op te sporen waar anderen vaak jaren tevergeefs naar zoeken, weet hij zelf ook niet. Misschien heeft zijn studie wiskunde er iets mee te maken. „Voor mij is het simpel: j,e hebt een probleem, en als je maar goed begint, komt er vanzelf een oplossing uit rollen." Ook de reizen die Van Hemert door Afrika en Azië maakte, hebben zijn vindingrijkheid gestimu leerd. Met een kapot autootje midden in India ben je wel ge dwóngen snel oplossingen te vin den. Begin Het is vooral een kwestie van de juiste mensen kennen, zegt Van Hemert, en, wat heel belangrijk is, op de goede plek beginnen met zoeken. „Van de week belde er een man die op zoek was naar een Engels boek over agnostiek. De titel van dat boek is het enige gegeven dat ik heb om te gaan zoeken. Als je dan in de biblio theek begint, wat veel mensen zouden doen, zou het je jaren kosten. Dat is de verkeerde weg. Ik ga altijd op zoek naar deskun digen, agnostici in dit geval. Die mensen weten vaak meteen waar je het over hebt als je de titel noemt." In zijn computer heeft Van He mert inmiddels een uitgebreid adressenbestand van specialisten in binnen- en buitenland op al lerlei gebied die hem helpen als hij ergens vast komt te zitten, en bij elke zoekactie groeit het net werk verder. Behalve als adresboekje, ge bruikt Van Hemert zijn compu ter nauwelijks bij het zoekwerk. Elektronische netwerken die de hele wereld omspannen en waar in de catalogi van alle universi teitsbibliotheken te vinden zijn, het is allemaal leuk en aardig, maar als hulpmiddel voor Fixit gelooft Van Hemert er niet in. „Ik gebruik toch vooral mijn Fingerspitzengefühl." En stapels telefoonboeken, nieuwe maar ze ker ook oude jaargangen, die met name handig zijn bij het opsporen van 'zoekgeraakte' mensen. Fixit kun je volgens Van Hemert niet vergelijken met een detecti vebureau. Fixit doet niet aan geheimzinnig gleufhoeden- en regenjassenwerk, en bovendien is een klant bij Fixit veel minder geld kwijt. Het Amsterdamse bureau werkt op basis van on kostenvergoedingen en 'no cure, no pay'. „Wanneer we een opdracht bin nenkrijgen, gaan we eerst twee, drie dagen rondbellen om een beetje een idee te krijgen van de omvang en de kosten van het te verrichten speurwerk. Dan stel len we met de klant een prijs vast, en daar doen we het dan ook voor, ook al blijkt later misschien dat het ons meer tijd kost. Als je eenmaal aan het zoeken bent, kun je ook eigenlijk niet meer stoppen. Dan wordt het een erezaak om het gezochte te vinden." Leeuw Toch zijn er wel verzoeken die onvervulbaar blijken. Een vrouw wilde als hoogtepunt van haar grote verjaardagsfeest een potje knuffelen met een leeuw. Té ge vaarlijk, oordeelden leeuwen temmers van verschillende cir cussen. Een dame wier broer in 1944 naar de V.S. geëmigreerd was, moest eveneens teleurge steld worden. Hij bleef onvind baar. En de zoektocht naar een Oosters verhaal met als enige aanknopingspunt een korte pas- 'Ouderwetse hulpmiddelen' zoals telefoon en telefoonboeken winnen het bij het speurdersbureautje Fixit van computexs. FOTO DIJKSTRA sage eruit, is inmiddels op een laag pitje gezet. „Maar zoiets blijft in je hoofd zitten, totdat je op een dag toevallig tegen de oplossing aanloopt." Sommige opdrachten neemt Fixit uit principe niet aan. Veel mensen bellen met het verzoek een geldschieter voor hen te zoe ken. Een sponsor voor een oceaantocht of een bank die de hoognodige lening wil verstrek ken, dat zijn de dingen die Van Hemert direct afwijst. Het meest extreme geval was wel de man die uit geldnood een nier wilde afstaan, en aan Fixit vroeg om een Duitse kliniek te vinden die bereid was 40.000 gulden voor de nier te betalen. Van Hemert: „Dat druist in te gen mijn gevoel, daar wil ik niet aan meewerken. Maar algemene normen van wat we wel en niet aanpakken hebben we niet, we bekijken elk geval afzonderlijk. Heel belangrijk is ook dat de aanvrager duidelijk kan maken waarom hij dat voorwerp of die persoon nou zo graag wil vinden. Dat maakt het werk voor ons ook erg leuk." Filmster Lachend vertelt Van Hemert van de oudere man die, met medewe ten van zijn vrouw, al jarenlang verliefd was op de filmster Julie Christie en haar een verjaar- dagskadootje wilde sturen. Daar had 'ie natuurlijk wel het adres voor nodig. Voorlopig verwacht Gerard van Hemert niet van het geld dat hij met Fixit verdiend te kunnen leven. Tot nu toe komt het bu reau steeds net uit de kosten. „Het gaat me eigenlijk ook niet om het geld. Dit is gewoon heel erg leuk werk, het is afwisse lend, zelfstandig, en je maakt af en toe heel aardige uitstapjes, op zoek naar dat ene vakantiehuis in Spanje dat veertig personen kan herbergen." Bonn (ap/dpa/rtr) - Het be stuur van de Duitse extreem rechtse Republikaner heeft zaterdag partijvoorzitter Franz Schönhuber met on middellijke ingang van zijn functies ontheven. Waarnemend partijvoorzitter Alexander Hausmann zei in Bonn dat hiertoe besloten is om dat Schönhuber in een ontmoe- j van onze correspondent Stevo Akkeren? Bratislava - De parlementsverkiezi het afgelopen weekeinde een onve1 opgeleverd voor Vladimir Meciar 1 Voor een Democratisch Slowakije). De ex-premier, die in maart door het parlement naar huis werd 1 gestuurd, vergaarde ongeveer 35 procent van de stemmen. Zijn grootste rivaal, de ex-communis- tische SDL, kwam niet verder dan ruim tien procent. Deze voorlopige cijfers, bekend gemaakt door de officiële Slo waakse verkiezingscommissie, verschaffen Meciar een veel gun stiger uitgangspositie voor het vormen van een regering dan de peilingen de afgelopen weken hadden doen vermoeden. De HZDS scoorde tien procent hoger dan was voorspeld; de SDL tien procent lager. Ook de andere partijen die de afgelopen zes maanden deel uitmaakten van de brede, anti-Meciar-gezin- de coalitie bleven ver achter bij de HZDS. Bij elkaar opgeteld kregen de Partij van Democra tisch Links (SDL), de Christen democratische Beweging (KDH) en de Democratische Unie (DU) niet meer dan dertig procent van de stemmen. De HZDS behaalde op eigen kracht al meer en weet zich bovendien verzekerd van de steun van twee extreme partijen: de natio- nalistische SNS en de radicaal-linkse Arbeiders Alli antie. HZDS zelf zal zo'n 60 van de 150 parlementszetels kunnen bezetten. Dilemma President Michal Kovac staat door deze uitslag voor een enorm dilemma. Hij was de degene die in maart, door een vlammende rede in het parlement, de politie ke val van Meciar veroorzaakte. Sindsdien is de relatie tussen beide heren er één van openlijke oorlogsvoering geweest. Meciar heeft zelfs aangekondigd te wil len nagaan of het niet mogelijk de president af te zetten; veel Slowaken gaan er vanuit dat hij zelf staatshoofd wil worden. Kovac voelt er niets voor om Meciar te belasten met het vor- Moskou (rtr/afp) - Bijna 20.000 Russische communis ten en nationalisten zijn zon dag in Moskou de straat op gegaan om de slachtoffers te herdenken die op 4 oktober vorig jaar omkwamen bij een mislukte opstand tegen presi dent Boris Jeltsin. Om het verzet van zijn conserva tieve en orthodoxe tegenstanders neer te slaan liet Jeltsin de Op perste Sovjet, het parlement, be stoken. Bij het geweld kwamen meer dan 140 mensen om het leven, volgens de oppositie zelfs meer dan 500. Onder de betogers bevonden zich vele oudere Russen die afbeel dingen van communistische vlaggen met hamer en sikkel met zich meedroegen. Conservatieve betogers hadden wit-geel-zwarte vlaggen uit de tsaristische tijd bij zich. Op sommige posters werd Jeltsin geportretteerd als een duivel met een lange staart; anderen betitel den hem als 'moordenaar' en 'dronken nar'. Verscheidene de monstranten riepen anti-semiti- sche leuzen. De demonstranten marcheerden naar het Witte Huis, de plaats van het oude parlement waar momenteel de Russische regering zetelt. Daar werd een lange her denkingsmis opgedragen. De be toging werd door strenge veilig heidsmaatregelen omgeven, maar de politie greep niet in. De voormalige vice-president Aleksandr Roetskoj zei eerder op de dag op het Smolenskaja- plein, waar afgelopen jaar ge welddadige botsingen plaats hadden: „Ik buig voor jullie, hel den van de oktoberslag. Ik buig voor de vaders en moeders. Ik vraag jullie om vergiffenjs om dat ik niet in staat was jullie zónen en dochters te redden." 'i

de Stem | 1994 | | pagina 4