Democratie Brazilië hapert nog Politie n C Feiten en fictie worden door elkaar gehaald in boek Bijlmerramj Verkeei'soji; Venlo eist zi Kerkelijke kaartenbakken worden op termijn aardig uitgedund Van Mierlo ver kritiek op idee teddende enge DE STEM BINNENLAND BUITENLAND De Lipscheet u FLODDERS Oekraïne -DE STEM- Politici maken misbruik van lage ontwikkelingsgraad van het volk 'Protest tegen arri Gemeentelijke bevolkingsadministraties vanaf 1 oktober voor kerken gesloten DE STEM MAANDAG 3 OKTOBER 1994 AJ; pE STEM Lipscheet is een Nederlands woord, dat ik niet kende vóór 25 juni 1993. Die dag kwam het mij onder ogen, omdat ik me afvroeg of er een Neder lands woord bestond voor het Engelse raspberry in de zin van uitjouwgeluid, al dan niet vergezeld van gebaar van af keer. In het katerntje Schone Kunsten wijdde The Spectator van die dag een hele pagina (p. 53) aan het betreurde kwali teitsverlies van Engelands meest populaire muziekfesti val The Proms. Verloedering is een te groot woord, maar het merendeel van het werk van eigentijdse Britse componisten werd door niemand minder dan Dame Kathleen Ferrier gekwalifi ceerd als three farts and a raspberry, orchestrated en dat was heel juist aangeduid aptly characterised) voegde Simon Hefer er aan toe. Geen volkswoord dus: die lip scheet na drie gewone scheten, uit de mond van een adellijke dame. Dame is een adellijke titel; het vrouwelijk equiva lent van Sir. Het wekte mijn verbazing en taalkundige nieuwsgierigheid. Ik kende wel de tweede bete kenis van raspberry oftewel framboos. De C.O.D. zegt het keurig: geluid of gebaar dat getuigt van afkeer, spot en minachting. Is er een Neder lands woord voor dit soort framboos, vroeg ik me af en zocht het op in mijn laatste aanwinst Van Dales Groot Woordenboek Engels-Neder lands, tweede druk en ja hoor! Daar vond ik wat ik zocht. Zo'n framboos heet in het Ne derlands een lipscheet. Ter verduidelijking voegde het 'Door John O'Mill woordenboek er aan toe: af keurend blèè, bluh of pf-ge- roep. Ik keek er van op. Hoe roep je afkeurend pf of bluh? Wat beweegt een adellijke da me het werk van moderne componisten aan te duiden als: Drie Scheten en een Lip scheet? Wie zou dat Nederlandse woord 'Lipscheet' bedacht hebben? The Spectator is geen boulevardblaadje, maar een kwaliteitsweekblad en mis schien wel Engelands oudste en meest eerbiedwaardige. Addison en Steele gaven The Spectator al uit in 1739. Mijn eigen Twelfth Edition-in acht delen, gekocht onder de Duit se bezetting vermeldt als da tum: MDSCCXXX/X. Een adellijke Engelse dame kwalificeert in dit deftig weekblad het werk van mo derne Britse componisten als: Drie Scheten en een Lip scheet, georkesteerd. Heeft zij ooit geweten dat zo'n fram boos in Nederlands een lip scheet wordt genoemd? Waarschijnlijk niet, maar zij gebruikt wel het Engelse volkswoord fart i.p.v. wind of flatus en in gezelschap van drie Britse scheten misstaat een Hollandse lipscheet niet. fa/ut CTHitol Door Stevo Akkerman Wat de douanebe ambten bij de Oekraïense grenspost Oezjgorod ook ver weten mag worden -dat ze wel erg hard schreeuwen bij voorbeeld en dat ze tegen strijdige instructies geven (Doorrijden! Hé daar: terug- komen!)- niemand kan be weren dat ze zich laten opja gen. Ik wilde het land in, reizend vanuit Oost-Slowa- kije, en moest dus een visum hebben. Dat kon. Bij de grens. Voor tachtig Duitse marken. Hier wachten, zei de man in het troosteloze grensgebouw. Hij nam mijn paspoort in be slag en verdween. Een half uur later kwam hij terug en vroeg me wat ik kwam doen. Een visum halen, zei ik. Pas sport bitte, antwoordde de man, mijn paspoort in zijn hand. Hij keek me beledigd aan toen ik hem daarop wees, beende weg en gaf mijn pas aan een collega, die hem zorg vuldig bekeek, vroeg wat ik kwam doen en vervolgens verdween. Dat gaf mij de ge legenheid eens rustig om mij heen te kijken. Er viel niets te zien. Ik keek nog eens. Weer niks. Behalve misschien dat bord, boven een deur: 'Visit Ukraine by car'. Een merkwaardige mededeling. De grensovergang bij Oezj gorod is alleen per auto be reikbaar, dus iedereen die hier komt zit al in een 'car'. Ik zeg niet dat het niet de moeiie waard is; mij stonden in het dorp van bestemming hartelijke ontmoetingen te wachten, die rijkelijk met wodka werden overgoten. Terug aan de grens stond een rij auto's. Ik reed ze voorbij, meldde me bij de slagbomen en vertelde de grenssoldaten dat ze me door moesten laten. Onaangedaan stuurden ze me terug. Ik voegde me in de rij en keek knarsetandend toe hoe de ene na de andere auto ons voorbij reed en er wél in slaagde de slagbomen te pas seren. Het werd tien uur zon- der dat er iets gebeurde. En elf uur. Om twaalf uur moch ten we enkele meters voor waarts. Het werd één uur. En twee uur. Om drie uur moch ten we de slagbomen door. Ik volgde een Duitse Audi met Russische inzittenden, die de weg schenen te weten. We passeerden vele anderen en kwamen bij nieuwe slagbo men. Wat komen jullie doen? riepen de douaniers. Opgela zerd, terug! Ik deed alsof ik terugging, vond een gaatje tussen twee Lada's en mocht een uur later de grens over. Het was vier uur 's nachts en ik was doodop. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie S 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1Q1100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B.S 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneüzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Door Joop Wenstedt Amsterdam - „Ik heb mijn boek geschreven uit betrokkenheid met de Bijlmerbewoners en al die ande re mensen die rond een vliegveld wonen," verklaarde Trouw-verslag- gever Vincent Dekker. Dekker is de schrijver van het boek, Going down, Going down, over de vliegramp op zondagavond 4 oktober 1992 in de Bijlmer, gisteren precies twee jaar geleden. Met kreten als 'de ware toedracht' en 'onthult nieuwe belastende feiten' wordt het boek aan de man gebracht. Helaas zijn die 'nieuwe feiten' niet te vinden in het boek. De catastrofe in de Bijlmer na het neerstorten van de El Al Boeing Jumbo jet, deed veel stof opwaaien. De Rijksluchtvaartdienst (RLD), de instan tie die direct betrokken is bij het onge luk en vervolgens zichzelf moet gaan controleren, begaat tijdens het onder zoek nogal wat blunders. De blunders van de RLD zijn ongeloof waardig, maar feiten. Dekker vermeldt ze in zijn boek. Hij voegt er een aantal vermoedens en gissingen aan toe, geen nieuwe feiten. Zo bleek de RLD niet te weten dat er twee motoren waren afgevallen, hoewel Kustwacht en politie binnen de eerste minuut de verkeerstoren hiervan op de hoogte stelden. Volgens de RLD heeft Schiphol zelfs een onbetrouwbaar ra darsysteem, want het valt op cruciale momenten uit. De RLD zegt de zwarte doos, met dé cockpitgesprekken, niet te kunnen vinden. Vreemd genoeg vinden ze de andere black-box wel. Ook over de lading doen RLD en El Al' nog steeds geheimzinnig. De manier waarop de RLD allerlei getuigen (poli- tie-agenten, brandweerlieden, kust wachters etc.) plots een spreekverbod oplegde, wekt geen vertrouwen. In plaats van deze feiten uit te diepen, slaat Dekkers' fantasie op hol. Hij spreekt ooggetuigen en neemt in de meeste gevallen hun woorden serieus. „Ik heb zo'n 100 getuigen gesproken en de kleine stukjes die controleerbaar waren vormen het grote beeld," aldus Dekker. ,De getuigenissen zijn op z'n minst met een korreltje zout te nemen. Dekker interviewde de mensen tijdens de eerste drie maanden na het ongeval. Het i heugen heeft dan inmiddels- door l. voorbeeld media en gesprekken allerli invloeden opgelopen. Dè waarheid 1 dan wel eens heel anders zijn. bewijs wordt wel heel mager, ge( Dekker toe. Dekker noemt zelf het voorbeeld vanjj voice-recorder uit de cockpit, de zwaï doos die de RLD naar haar zeggen nj(| vond. Vier getuigen van Dekker met stellige zekerheid de doos gèzü hebben en zelfs in handen te hebbel gehad. Een data- en voice-recorder zij] aan de buitenkant amper van elkaar li onderscheiden, zeker voor leken. Met het fiasco Fernando Collor de Mello nog vers in het geheugen maakt Brazilië vandaag de gang naar het stemhokje. Naast een opvolger voor president Itamar Franco - die in september 1992 de wegens corruptie en machtsmisbruik wegge stuurde Collor verving - zal het Zuidamerikaanse land vandaag 27 nieuwe gouverneurs kiezen, als mede 513 leden voor het Huis van Afgevaardig den, 54 senatoren en ruim duizend vertegen woordigers voor de di verse deelstaatparlemen ten. Door onze correspondent Frans Lindenkamp De strijd om de gunst van de kiezer is al lange tijd bezig. Brandende vraag is of de Brazi lianen ditmaal het onderscheid weten te maken tussen politici die zich uit eigenbelang kandi daat hebben gesteld en degenen die er meer nobele principes op nahouden. „Vergeet geen vraagtekens te plaatsen bij het verleden van de heren politici en treedt de belof ten van nieuwkomers tegemoet met een gezonde dosis achter docht." Deze waarschuwing weergalmt dagelijks uit de radio's en televi sies in het Zuidamerikaanse land met z'n ontelbare krottenwijken. Intellectuelen, artiesten, schrij vers, politieke commentatoren, kerkelijke gezagsdragers, jour nalisten -iedereen wiens stem maar enigszins echo vindt - drukt het electoraat op het hart om toch vooral alert te zijn. .„Wij Brazilianen hebben een unieke mogelijkheid om af te rekenen met de reputatie dat we een volk zonder memorie zijn. Verkwansel je stem niet aan de hoogste bieder. Eerlijkheid staat boven alles!" zo luidt de strek king van de boodschap. Sceptisch Velen in het door armoede gete kende Zuidamerikaanse land zijn echter sceptisch over het effect van de noodkreet. Vijf jaar geleden -in de eerste vrije presidentsverkiezingen na de militaire staatsgreep van 1964 - liep het electoraat met open ogen in de val en gaf het Braziliaanse vrouwen doen de was in een krottenwijk bij Rio de Janeiro. Veel politici profiteren van de armoede onder de bevolking om stemmen te winnen en beloven de krotbewoners huizen of betere medische jzorg. Zelfs delen ze medische ingrepen uit. foto epa q IJ -1 IC rijkelui's zoontje Fernando Col lor de Mello uit de verpauperde noordoostelijke deelstaat Alagoas toegang tot het Alvora- da-paleis. Het was een grove vergissing. Anderhalf jaar na zijn aantreden .bleek dat Collor het niet zo nauw nam met de presidentiële gedragscodes. In september 1992 zag het parlement zich gedwon gen om het staatshoofd uit zijn ambt te zetten. Hij had zijn handtekening ten gelde ge maakt. Daar bleef het helaas voor de jonge democratie niet bij. Talloze politici hebben in de af gelopen vijf jaar het vertrouwen van de Brazilianen geschonden. Niet alleen door corruptie, maar ook vanwege het gemak waar mee zij hun politieke beloften verloochenen. Vóór de verkiezin genzijn praktisch alle aspi rant-volksvertegenwoordigers verwikkeld in een wedloop wie .de meeste gouden bergen kan voorspiegelen. Na de stembus strijd blijken het meestal alle maal loze woorden. Pijnstiller Maar de doorsnee Braziliaan ge looft er graag in. De beloften vormen een welkome pijnstiller om de harde dagelijkse realiteit een dragelijk karakter te geven. Partijpolitiek -in ons land de gewoonste zaak van de wereld - kent Brazilië amper. De meeste partijen zijn een ver gaarbak van individuen, die met veel ellebogenwerk in het bezit trachten te komen van een ticket naar Brasilia of een van de 27 deelstaathoofdsteden. Daar be vindt zich de grote vetpot. In het centrum van de macht wordt het belastinggeld ver deeld, waarbij er voor de heren politici altijd wel iets aan de strijkstok blijft hangen. Luis Ignacio 'Lula' de Silva -vandaag voor de tweede maal presidentskandidaat voor de Ar beiderspartij - windt er geen doekjes om. Vorig jaar verklaar de hij in het openbaar dat mini maal drievijfde van het Congres uit charlatans bestaat. Het lever de hem een proces op wegens smaad. Verleden week herhaalde zijn formulering en noemde de parlementsleden een stelletje schooiers. Windeieren Voorop loopt volgens Lula de voorzitter van het Huis van Af gevaardigden. Inocêncio Oliveira -die bij tijdelijke afwezigheid van president Itamar Franco aan het hoofd van de natie staat- streeft zijn vierde mandaat als volksvertegenwoordiger na. Zijn electorale thuisbasis' be vindt zich in de gortdroge bin nenlanden van de onderontwik kelde deelstaat Pernambuco waar de Oliveira's samen met enkele familieclans de lakens uitdelen. Het twintigjarige verblijf in de hoofdstad Brasilia heeft de par lementsvoorzitter geen windeie ren gelegd. Het persoonlijk bezit van Oliveira -die van origine dokter is - omvat zes grote boer derijen alsmede twee ziekenhui zen met 345 bedden. Dankzij de innige kontakten van Oliveira met het staatszieken- fonds zijn de hospitaals gegaran deerd van een maandelijke geld stroom van vier ton. Zijn boer derijen stegen de laatste jaren ettelijke miljoenen guldens in prijs, nadat overheidsbedrijven voor een symbolisch bedrag tele foonlijnen, wegen, elektriciteit, waterbronnen op zijn landgoe deren hadden aangelegd. Het was een vriendendienst voor de grote sommen belastinggeld die Oliveira -middels druk op de verantwoordelijke ministers - uit de schatkist naar de nutsbe drijven in de deelstaathoofdstad Recife had weten te sluizen. 1 Sterilisaties Op regioneel niveau weten voor al chirurgen en gynaecoloogen met politieke ambities het voll op een geraffineerde manier bespelen. In plaats van vlan mende toespraken geven zij dag honderden gratis consults en opereren kosteloos de arme bevolking. Dit is voor; schering en inslag in het straal] arme noordoosten van het land. Sterilisaties en borstoperatie] vormen bij vrouwen een favoriet te ingreep. Onder het snijdeil geven de artsen stemadvies bepalen welke federale kandidal ten de bevolking dient te kiezel Niet zelden zijn dit politici vai| rechtse signatuur. Het operatie-record staat op| naam van de gedeputeerde Djac: Brasileiro. Enkele weken den voerde hij in het weekend 4a| chirurgische ingrepen uit in bouwvallige ziekenhuisjes v Piancó Vallei. Maar het barst van de gewiekst] types zoals Brasileiro. Nu al be| staat het deelstaatparlement Paraiba voor ruim 30 procent ui:| 'snijmeesters'. Dat getal straks -na de verkiezingen] flink oplopen, want 38 artsen hebben zich kandidaat gesteld. Kogels Een van dé grootste testen voorl de Braziliaanse democratie schuilt vandaag in het geval Ho- naldo Cunha Lima. De gouver neur van Paraiba joeg vorig ji in een dronken bui twee kog door het hoofd van zijn voorgan ger, die in een restaurant zat te lunchen. Het was een vergp'Hw .omdat de man zijn zoon corruptie had beschuldigd. Het volk accepteert de veront schuldigingen van Cunha Lima] want in dit deel van Brazilië bestaat maar-één straf op het besmeuren van de familienaam. Reden waarom het deelstaatpar lement destijds zijn politieke on schendbaarheid niet durfde op te heffen. De kiezers van Paraiba zullen hun gouverneur hoogst waarschijnlijk tot senator aan wijzen. Het is triest, maar in dat geval ontloopt Cunha Lima definitief zijn verdiende straf. Om de woorden van presidentskandi daat Lula aan te halen: ook na de aanstaande verkiezingen zul len charlatans onderdeel blijven uitmaken van de prille Brazili aanse democratie. De helft van de ruim 94 miljoen stemplichtige kiezers is semi-an- alfabeet en gehaaide politici zonder scrupules maken daarvan dankbaar gebruik. Een carrière binnen het politieke bedrijf is voor hen simpelweg te lucratief om aan je neus voorbij te laten gaan. pen Haag - De politie heeft zsl Maastricht een einde gemaakt aa nionstratie van twintig neo-nazi's. geen geweld gebruikt. De politie arrestaties. De drie manne vrouw, in leeftijd variërend van 17 oud, kwamen later de op de avond i pe leden van de groep kregen allen pro I wegens het houden van een demonstr IVenlo - Zes doden en twaalf gev balans van een verkeersramp die ivenlose grensovergang met Duit: l A67 E34 heeft voltrokken. Een buikwagen geladen met 28 'ton waspoeder reed omstreeks tien voor zeven in op een file en I sleurde vier personenauto's, een S caravan en een busje over een afstand van 45 50 meter mee. pe auto's vlogen meteen in brand. In de vuurzee kwamen 1 vijf mensen, waaronder een uit j vier personen bestaand jong ge- zin uit Esssen, om het leven. Het 'zesde dodelijk slachtoffer werd .door de klap door de voorruit geslingerd. De file ontstond op de rijbaan I richting Eindhoven, toen een i Britse militaire colonne vanaf de parkeerplaats van de grensover- gang de autosnelweg opreed. De 'colonne werd bij het invoegen geassisteerd door de militaire 1 politie. Britse militairen die op de parkeerplaats waren achter gebleven, hebben met gevaar i voor eigen leven slachtoffers uit 1 de brandende wrakken gered. De soldaten verleenden tevens eer- ste hulp. Behalve het gezin uit Essen, be staande uit een 35-jarige man, zijn - 29-jarige vrouw en hun 6-jarige -zoon en 3-jarig dochter tje, kwamen een 47-jarige man luit Dinslaken en een 51-jarige man uit Bochum om het ieven. In de wagen van de man uit 'Dinslaken zaten verder een 44-jarige man en 39-jarige vrouw uit dezelfde plaats. Deze twee liggen nog in het zieken- ihuis. Tn de auto van het verongelukte Op 1 oktober was het dan toch zover. Met een ver traging van ruim acht jaar trad de wet op de Gemeentelijke Bevol kingsadministratie (GBA) volledig in wer king. Voor de kerkge nootschappen in Neder land betekent dat een grote omschakeling in het bijhouden van hun ledenadministratie. Niet elk kerkgenootschap is even goed op de nieuwe situatie ingesteld. Door onze redacteur Jan Bouwmans „De overheid heeft de kerk ei genlijk maar een slechte dienst bewezen met haar herhaaldelijke uitstel van de invoering van de wet op de Gemeentelijke Bevol kingsadministratie (GBA). Dat heeft veel parochies namelijk het idee gegeven dat het allemaal wel niet zo'n vaart zou lopen dat ze te zijner tijd voor hun lede nadministratie niet meer zouden kunnen steunen op de gemeente. Maar op 1 oktober is het echt zover. En nu is de ene parochie wel en de andere niet erop inge steld."' Zo schetst econoom C. Dirkx de situatie in het bisdom Breda. In het bisdom Den Bosch hebben de meeste parochies in de afgelopen jaren een goede ledenadmini stratie opgebouwd. Maar de heer J. van Gogh van het Bossche bisdom is ervan overtuigd dat ze zonder gemeentelijke steun hun ledenadministratie niet erg lang op peil zullen kunnen houden. Databank De protestantse kerken hebben het volgens de heer J. Hospers uit Breda beter voor elkaar. Hos- pers is coördinator voor Lim burg, Noord-Brabant en Zeeland van de Stichting Interkerkelijke Ledenadministratie (Sila). De Sila heeft een computerdata bank die is aangesloten op het landelijke GBA-computernet- werk. De protestantse kerken kunnen op deze manier toch nog op een bepaalde wijze gebruik maken van de gemeentelijke be volkingsadministratie voor het bijhouden van hun ledenbe stand. Het katholieke kerkgenootschap heeft zich tijdens de opbouwfase om financiële en andere redenen uit het Sila-project teruggetrok ken. Het draait allemaal om twee wetten die al in het begin van de jaren tachtig door het parlement zijn aangenomen, maar waarvan de effectuering pas per 1 oktober aanstaande geheel zijn beslag krijgt. Door de wet op de privacy no teert de overheid niet meer in haar bevolkingsadministratie of burgers tot een kerkgenootschap behoren en zo ja, tot welk dan. Als uitvloeisel daarvan zou de gemeentelijke dienstverlening aan de kerkgenootschappen get staakt worden, zodra de ge meentelijke bevolkingsadmini straties waren overgeschakeld op de computer en aangesloten op het landelijke GBA-compu- ternetwerk. Dat zou volgens planning 1 januari 1986 zijn, het is 1 oktober 1994 geworden. Verplichting Tot dan toe kregen parochies en kerkelijke gemeenten, overigens tegen betaling, van het burgerlij ke bevolkingsregister automa tisch door, dat een kerklid was verhuisd en waarheen, dat een kerklid gezinsuitbreiding had gekregen of dat een kerklid was overleden. Zo konden de kerkgenootschap pen hun ledenbestand bijhou den. Die gemeentelijke informa tiebron is dus per 1 oktober opgedroogd. Dat wil zeggen, voor de katholieke kerk. Niet voor de protestantse kerken die zijn aangesloten bij de Sila. Dat zijn dan onder meer de drie SoW-kerken: de hervormde, de gereformeerde en .de evange- lisch-lutherse kerk Alle kerkgenootschappen heb ben een paar jaar geleden van de overheid voor de laatste keer een volledig overzicht gekregen wie er in de bevolkingsadministratie als hun leden stond ingeschre ven. Daarbij werden de kerken wettelijk verplicht om de be trokken burgers hun toestem ming te laten geven dat als kerk lid in de Sila-ledenregistratie zouden worden opgenomen. Twaalfprocent van de 'Sila-ker- kleden' heeft die toestemming geweigerd. Het aldus geschoonde ledenbestand is in de Sila-com- puter gestopt. Zorg Het parlement stond alsnog toe dat alleen de Sila-computer ten behoeve van ,de kerken werd gekoppeld aan het computernet werk van de gemeentelijke be volkingsadministraties voor in formatie-uitwisseling. De bij Sila geregistreerde ker kleden worden in de GBA-com- puter van een 'stip' voorzien. Die 'stip' wordt in slechts twee ge- l vallen geactiveerd: bij verhui zing of overlijden van de betrok kene. Dat geeft de GBA-compu- ter door aan de Sila-computer en de Sila geeft het weer door aan de plaatselijke kerkelijke le denadministratie. Dit Sila-sys- teem is intussen volledig opera tioneel. De kosten ervan bedra gen volgens een recente brief van Sila vanaf 1996 0,50 per geregistreerde. Toch hebben de 'Sila-kerken' nog wel enige reden tot zorg voor de toekomst. De heer Hos- pers: „Voor het slagen van het hele systeem is het van belang dat de kerkleden zelf hun kerk op de hoogte blijven houden in zake huwelijk, echtscheiding en geboorte. Dat laatste vooral is belangrijk voor de hervormde kerk die geboorteleden kent." De katholieke kerk vond Sila destijds al te duur. In 1996 zou Sila de R.K.Kerk minstens 2 miljin per jaar gekost hebben. Ze heeft daarom eigen methoden gezocht. Een ervan is opname van de R.K.Kerk in het PTT-ver- huisbericht onder de noemer 'r.k.parochie'. De PTT sluist de informatie door naar het KASKI in Den Haag, dat op zijn beurt de parochies op de hoogte stelt. Dit kanaal wordt volgens het KASKI momenteel benut door 15 tot 18 procent van het aantal katholieken dat jaar lijks verhuist. Het kost tot nu toe hooguit vijf cent per mutatie. Status Daarnaast proberen parochies geïnformeerd te blijven door het slap 56- zoo alle sen in is heb latt van Dui mei een' na£ Veil De ger uit opj noj go« alc fei zei 28 tw ge vr: he Ge m< he Df br ge ov w( sp ve ve va Van onze Haagse redactie !Den Haag - Minister Van Mier verbaasd over de kritiek vanuit {suggestie om een permanente VN 'in noodsituaties als Ruanda in te k De minister beklemtoonde gisteren v< niet als een voorstel, maar 'meer als d gezien moet worden. In overleg met h( zal hij bekijken of hij zijn gedachtt VN-brigade (5000 militairen) nader g: Van Mierlo deed zijn suggestie vorige Algemene Vergadering van de Verei kritiek van de Kamer richtte zich militairen onder VN-vlag. Dat zou hierover geen zeggenschap meer k minister Voorhoeve van Defensie 1 bedoeling. opbouwen van netwerken van) I contactpersonen in de parochie' I of woonwijk. Dat biedt volgens r KASKI-directeur dr. L. Spruit goede perspectieven voor het platteland en het verstedelijkte platteland, maar niet voor de grote steden. Maar de katholieke kerk is ook nog in de slag met' de overheid om in de gemeentelijke bevolki- ngsregistratieverordeningen er kend te worden als instelling, die aanspraak mag maken op ge richte informatie van de ge meentelijke bevolkingsadmini stratie. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft daar echter vooralsnog een stokje voor gestoken. De VNG heeft alle gemeenten laten weten dat het hen wettelijk niet is geoor loofd de kerken deze status te verlenen. Het voordeel van deze status is overigens heel beperkt. Alle betrokkenen zijn het er ech ter over eens dat een goede ker kledenregistratie voortaan af hangt van de alertheid van de. kerkleden om hun parochie of kerkelijke gemeente zelf admini stratief op de hoogte të houden. Anders dan gereformeerden zijn katholieken en hervormden dat nooit gewend geweest. Weinigen twijfelen eraan dat de kerkelijke kaartenbakken in de toekomst hoe dan ook verdér zullen uitdunnen. ET KAN VERKEREN. Nog niet politiek Breda als een vloek om dt Ihet Chassé-theater met elkaar te Ireacties op het - zaterdag door D 'bericht dat het concern de hele hor Ibeheër van het nieuwe Bredase the (weekend ronduit positief. Vriend e |keus is. Het zakelijke voorstel van jdeel van de financiële risico's kunr Ite, die dit bovenmaatse project ver JZo kan het Van der Valk-concern v {decennium optreden als de redde geleden nam het bedrijf congresc (symbolische bedrag van één gulc 'centrum was ooit in opdracht Ibouwd, maar bleek alras een finai ren zijn nou eenmaal geen horeca 'Het gemeentebestuur Breda kri trekken op bekend terrein; niet horeca-bedrijfsvoering, maar de burgers een adequate culturele mag weer voorop staan. Daar krijgt het gemeentebestuur Van der Valk zullen vanzelfspre worden gemaakt over het prima ring in het nieuwe Chassé-thea financiële lasten van het Chassé-; de combine met Van der Valk te schijnlijk is dat niet zal het mo ,in de hoofdrol te houden. Bij zijn aantreden als zakelijk Hnniger daar een jaar geleden be de cultuur. In de marge probere datie natuurlijk wel om de exp Maar ze moeten de zaken n andersom gewild had, dan hadd trum kunnen bouwen, met een p; gen? Alleen zou ik hier dan niet a Intussen is een en ander gebe verwachtingen, die een alsmac koopmansgeest van Van der Va om de schade voor de gemeensc

de Stem | 1994 | | pagina 2