Onderwijs kan miljoenen besparen Preston Palace Geldboetes voor 'melige' KMA-cadetten Circus-olifanten vast in Sliedrechtse sloot Bevolking tegen inhouding uitkering na werkweigering Roomse krijgsmacht Smoo' 'Advocaten moeten hun cliënten doorlichten' )ereWcL I Shell niet aansprakelijk voor bodemvervuiling VAN DORST.JUÉÉL TOYOTA! A2 DE STEM BINNENLAND A3 Rapport: universiteiten en hogescholen kunnen stuk doelmatiger werken DE STEM COMMENTAAR Hotel, congres- en uitgaanscentrum Filmprijs voor ÏOOO Rosen Advocaat moet betaalbaar blijven BINNENLAND KORT BER 1994 tmèn die FOTO EPA jjeving. (iet alleen de longpest die jjaart. Ook de builenpest, (pa beter bekend als de (Dood, rukt op. Dat geldt T'oor Maharashtra, waar- Imbay, de hoofdstad is. ]jn al ettelijke honderden vastgesteld, maar ook lurstaat Gujarat, waartoe (ehoort, zijn er zulke pa- Naar wordt gevreesd is Isen zelfs al een geval van |te in New Delhi opgedo- jij de builenpest als bij de |st deden de Indiase auto- het reeds na een paar voorkomen alsof de brand I onder controle was en er llechts wat nabluswerk lworden verricht. Niette- lijven beide ziektes zich teds gestadig uitbreiden, paar blijft het dodental Ide laatste dagen beperkt, net gevaar dat de ziekten snog ontwikkelen tot heu- Bemieën blijft levensgroot pg. voor India, voor zowel als jhuggi-bewoners, is en vuilnis en kadavers op tge duur niet ongestraft jiten ophopen. Het is een I waarheid, waarvan nie- minder dan Mahatma zich een kleine eeuw i al ten volle bewust was. pij ergerde zich aan de (fsprekendheid waarmee hun omgeving vervuilden bs hen op de gevaren daar- tfare hij nog onder de le- geweest, dan zou hij on- Jfeld lang voor het uitbre- In de longpest zelf met een naar de eerste de beste zijn getogen in zijn strijd einheid. Door Max de Bok lige partijbestuurders strak en stijf vol dat die ichap er altijd is ge- et CDA-congres mocht ;ijd de partijvoorzitter en trekker kiezen? Zij ver- de applausmachine met imachme. n lijkt binnen het CDA nte aanwezig voor forse i voorwaarts op de weg interne democratisering. Ie partij heeft een aantal e ervaringen opgedaan, alleen al eens aan de van Brinkman als opvol- n Lubbers. Daar kwam ewoon partijlid aan te laar ook blijkt uit het t-Gardeniers en alle an- laluaties van wat er mis et CDA, dat het gewone de afstand tussen tus- tuurders en leden als een :loof ervaart. •wachten is dus dat de ilke kans die het rapport commissie Appèl en lank biedt om de partij ;r democratische leest te in met beide handen zul- igrijpen. ZATERDAG 1 OKTOBER 1994 l/an onze verslaggever Irnhem - De militaire recht bank in Arnhem heeft vijf ex-cadetten van de Konink lijke Militaire Academie ijCMA) in Breda geldboetes van 300 gulden elk opgelegd, omdat zij in hun blootje 'een losbandige sfeer hebben be werkstelligd' op een slaap- zaal in december vorig jaar. pe cadetten zijn inmiddels van je academie verwijderd en ont- slagen uit het leger. De opgeleg de straf is hoger dan de 150 gulden boete, die officier van justitie mr. Rijkens eiste. De ex-cadetten paradeerden, op de laatste avond van een oefe ning in Duitsland, in hun blote billen over de slaapzaal. Daar lagen ook vier vrouwelijke colle ga's. Er werden foto's gemaakt. Drie officieren in wording lieten zich fotograferen in de zoge noemde pijpleidingstand: tegen elkaar aan met penis tegen ach terwerk. Twee van de vier vrou wen deden aangifte van de ge beurtenissen, omdat zij zich be dreigd voelden door de bandelo ze lol van de mannen. De andere twee vrouwen vinden de zaak nogal overdreven, zo lieten zij tijdens de rechtszitting weten. De militaire rechtbank rekent het de vijf mannen echter aan dat de vrouwen tegen hun wil getuige moesten zijn van hun 'melige onderbroekenlol', zoals de ex-cadetten het zelf noemden. „De verdachten hebben een ern stige inbreuk gemaakt op de juist in die omstandigheden ver eiste omgangsvormen en beta melijkheid, hetgeen zij hadden moeten weten." Daarom straft de rechtbank zwaarder dan de officier nodig vond. Tijdens de behandeling van de rechtszaak liet de officier van justitie al doorschemeren dat ook hij de kwestie enigzins uit zijn verband gerukt vond. Hoe wel ook hij het gedrag van de ex-cadetten 'ongewenst en niet normaal' vond, stelde hij dat de zaak behandeld moest worden als die van een potloodventer. „Dit is niet de militaire ontucht- zaak van de eeuw," aldus de officier. De officier vond, bleek tijdens de zitting, dat de KMA het schunnige gedrag in zijn al gemeenheid, dat op de academie veel schijnt voor te komen, aan moet pakken. KMA-Gouverneur P. Mes- serschmidt wilde gisteren geen reactie op de veroordeling geven. Volgens een woordvoerder van de militaire academie, wil de gouverneur eerst afwachten of de vijf betrokken ex-cadetten in hoger beroep gaan tegen de uit spraak. Den Haag (anp) - De Nederlandse universiteiten en hogescho len kunnen een stuk doelmatiger werken. Bij de Nederlandse universiteiten is een efficiëntieverbetering van maximaal zes procent mogelijk, in het hoger beroepsonderwijs kan dat oplopen tot zeventien procent. Dat blijkt uit een rapport van het Instituut voor Onderzoek van de Overheidsuitgaven (IOO) en het Centrum voor Studies van het Hoger Onderwijsbeleid. In geld omgerekend komt dat volgens een van de onderzoekers neer op een mogelijke besparing hij de universiteiten van 200 miljoen gulden, en bij de hoge scholen van 350 miljoen. De onderzoeksinstituten vergele ken de kosten en de doelmatig heid van het hoger onderwijs in Nederland, Duitsland en Groot- Brittannië. Bij het vaststellen van de efficiëntie werd in de drie landen de doelmatigst werkende instelling als norm genomen. Ge keken werd naar de verhouding lissen kosten enerzijds en het aantal studenten en publikaties anderzijds. Het onderzoek is ver licht op verzoek van het ministe rie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, dat meer duide lijkheid wilde hebben over de uitgaven aan het hoger onder wijs in enkele West-Europese landen. De uitkomsten zijn ge baseerd op gegevens uit 1990. De resultaten zijn opmerkelijk omdat enkele instanties (waar onder het IOO) momenteel in opdracht van de ministers Ritzen (Onderwijs) en Zalm (Financiën) oen onderzoek verrichten naar de haalbaarheid van de voorge- somen kabinetsbezuiniging van ittO miljoen op het hoger onder wijs. Het ministerie van onderwijs heeft volgens een van de onder zoekers dan ook geprobeerd het rapport buiten de publiciteit te houden. Een woordvoerder van het ministerie beaamt dat het rapport al twee maanden gele den klaar was, maar ontkent dat het departement heeft gepro beerd de resultaten te verdoeze len. „We hebben er geen enkel probleem mee het uit te brengen. We hebben alleen gewacht tot de nieuwe bewindslieden waren aangetreden. Bovendien moet zo'n rapport in voldoende exem plaren beschikbaar zijn, dus heeft het enkele weken geduurd voor het bij de drukker vandaan kwam." De onderzoekers waarschuwen er wel voor dat niet al te harde beleidsconclusies uit het rapport mogen worden getrokken. In het rapport zelf worden dan ook geen mogelijke bezuinigingsbe dragen genoemd. In het onder zoek is namelijk niet gekeken naar de kwaliteit van het onder wijs en het onderzoek aan uni versiteiten en hogescholen. Het is de bedoeling dat dit de ko mende jaren wel gebeurt, zodat een betere vergelijking tussen de instellingen mogelijk is. Specu laties over bedragen die een doelmatiger werkend hoger on derwijs kunnen opleveren, zijn volgens de woordvoerder van Onderwijs 'uit de lucht gegre pen'. Den Haag (anp) - Acht van de tien Nederlanders zijn het er (iet mee eens dat een uitkering aan werklozen volledig wordt gestaakt bij werkweigering. Twee van de tien vinden dat dit tel moet kunnen. Dat blijkt uit een enquête van let Nipo naar opvattingen over testraffing van werklozen die terk weigeren en de aard van let werk dat zij moeten aanne men. la Nederland is het al gebruik lat werklozen die aangeboden verk weigeren, worden bestraft set een verlaging van hun uitke- iing. Ruim acht op de tien men- len zijn het met deze bestaande (raktijk eens. In de Sociale Nota die minister ïelkert en staatssecretaris Lin- ichoten van Sociale Zaken op Prinsjesdag hebben gepresen teerd, wordt nadrukkelijk de mogelijkheid opengelaten bij «erkweigering de uitkering he lemaal in te houden. Bovendien «ET LEGER is geen getto meer. Geen mannenbolwerk ver buiten •8 maatschappij, maar een beroepsorganisatie van mannen en "ouwen die haar best doet zich aan te passen aan de regels en Sbruiken van het normale sociale verkeer. •andaar dat toen enige mannelijke officieren-in-opleiding zich Misdroegen in het bijzijn van vrouwelijke collegae de zaak Sneus genomen werd. Het is niet langer afgedaan als onder matse internaatslol, zoals die gebruikelijk zou zijn in geïsoleerde Mannengemeenschappen. Net als in de burgermaatschappij, "aar ongewenste intimiteiten als niet meer passend en soms jjjfs bedreigend worden ervaren, is de zaak hoog opgenomen, jisschien zelfs wel te hoog. «ee procedures werden aangespannen tegen de cadetten. Zij fin van de Koninklijke Militaire Academie verwijderd en door de jogste leiding uit het leger ontslagen. Daarnaast werd de "faire voor de militaire rechtbank gebracht. Die heeft de "ormalig-aankomende officieren nu beboet en zelfs met een eldstraf die dubbel zo hoog uitviel als de officier van justitie «eist had. Je motivering spreekt voor zich: „De verdachten hebben een mstige inbreuk gemaakt op de juist in die omstandigheden 'areiste omgamgsvormen en betamelijkheid, hetgeen zij hadden Moeten weten." ofisjuist, maar is het ook juist dat ze daar twee keer voor few moesten worden? Zou een burgerfirma ook zo gehan- eid hebben? Temeer omdat 'schunnig gedrag', zoals de officier justitie stelde, 'op de KMA veel voor schijnt te komen' en hij sarom de leiding van het instituut in overweging gaf dat eerst 'sn te pakken. e krijgsmacht vermaatschappelijkt, maar of ze daarbij niet "Omser dan de paus wordt, is een discussie waard. Met man en macht wordt geprobeerd de olifanten uit hun benarde positie te bevrijden. Uiteindelijk heeft een transportbedrijf de beesten uit de sloot moeten takelen. foto busink Sliedrecht (anp) - Vier olifanten heb ben gisteren langdurig vastgezeten in een sloot in Sliedrecht. De olifanten zijn eigendom van Circus Renz, dat zijn vrijdagavond-voorstelling moest annuleren. De voloptueuze circusartiesten mochten gistermiddag een wandelingetje maken in de omgeving van de tent. Olifanten gaan graag in bad en bij het ontwaren van het watertje zou het viertal zijn kans al snel schoon hebben gezien. De beesten reken den er echter niet op dat Hollandse mod dersloten nogal verraderlijk kunnen zijn. Ze zakten met hun poten in de modder. Het in allerijl toegesnelde circuspersoneel slaagde er zelfs met kranen niet in de dieren uit hun benarde positie te bevrij den. De brandweer werd erbij geroepen, maar ook die kon de geslurfde slachtoffers ook niet op het droge helpen. Een particu lier transportbedrijf zag het licht en bracht enorme banden om de buiken van de olifanten aan. Aan die banden zijn ze uiteindelijk opgetakeld. Het kwartet heeft geen schade opgelopen. Een deskundige van dierentuin Blijdorp adviseerde de circusdirectie echter de oli fanten 24 uur 'het bed' te laten houden om tot rust te komen. Begin juni belandden drie olifanten van hetzelfde circus in een polderslootje in Zoeterwoude-Dorp (ADVERTENTIE). wordt in de Sociale Nota een lans gebroken voor een praktijk dat een werknemer die voor zijn ontslag hoog gekwalificeerd werk heeft gedaan, zelfs het laagst gekwalificeerde werk di rect moet aannemen. De kernfysicus zou dan onmid dellijk bollen moeten pellen, op straffe van inhouding van zijn uitkering. Nederland is daarvoor niet rijp, zo blijkt uit de Nipo- enquête. Wel vindt een meerder heid het juist om werklozen met een uitkering te werk te stellen in het openbaar groen en de gezondheidszorg. Driekwart van de ondervraagden vindt het juist dat deze groep 'maatschappelijk nuttig' werk moet doen. „MoW Onbezorgd gemeten van de prachtige herfstkleuren in Twente. Preston Palace is een vorstelijk hotel met een unieke ALL-IN-formule. Boek nu de onvergetelijke Herfst-special voor een vaste prijs p.p. met inbegrip van o.a.: 4 overnachtingen alle maaltijden en drankjes (ook aan de bar) gebruik van hotelfietsen en fietsroutes sport- en spelfaciliteiten spel-o-theek en schminkmiddag voor de kinderen huifkartocht met sfeervolle picknick bezoek aan het klompenmuseum in Enter toegang tot het subtropische zwemparadijs van De Bonte Wever in Slagharen: Informatie 0546-542121 Fax 0546-542100 Boekingen 0546-542125 (o.v.v. De Stem) y, .-ifc Utrecht (anp) - Het speelfilmde buut van Theu Boermans, 1000 Rosen, is de beste speelfilm van het afgelopen jaar. Producent Matthijs van Heijningen ontving er gisteravond in Utrecht een Gouden Kalf voor. Voor regisseur Boermans was er geen Kalf. Dat ging naar Rose- marie Blank voor de film Rit over de Grens. De speelfilm 06 van Theo van Gogh, die ook voor het Gouden Kalf was genomineerd, viel niet in de prijzen. Van Gogh moest genoegen nemen met de prijs van de Nederlandse Filmkritiek. Marieke Heebink mocht het Kalf voor beste actrice mee naar huis nemen voor haar rol in 1000 Rosen, maar ook hoofdrolspeel ster Ariane Schluter van 06 kreeg een Gouden Kalf; de ju ryprijs. De beste acteur komt uit 1000 Rosen\ Jack Spijkers. Van onze verslaggever Groningen Advocaten moe ten in het vervolg een onder zoek instellen naar de juist heid van de gegevens die ze van de cliënten hebben ver kregen. Dit is noodzakelijk, indien ze de opdracht krijgen voor de cliënt een postbus te openen, een rechtspersoon op te richten of te besturen en financiële transacties uit te voeren. Dit is een van de aanbevelingen uit het rapport van de Commis sie Bruyninckx aan de Neder landse Orde van Advocaten. De notitie is opgesteld door ver tegenwoordigers van de advoca tuur, openbaar ministerie en de Centrale Recherche Informatie dienst. Ze geven richtlijnen ter voorkoming van betrokkenheid van de advocaat bij criminele handelingen. Het rapport wordt in november gepresenteerd aan het College van Afgevaardigden van de Ne derlandse Orde van Advocaten. De rapport-opstellers wijzen op het verschijnsel dat de georgani seerde misdaad 'het vele geld, dat ze met de handel in drugs, wapenè en vrouwen verdient, in vesteert in de legale bovenwe reld.' „Dat gaat via ingewikkel de constructies, waarbij dezelfde grote geldbedragen vaak een paar keer de landsgrens passe ren. Om de schijn van legaliteit te creëren, wordt regelmatig een beroep gedaan op bonafide fi nanciële, fiscale of juridische ad viseurs (zoals advocaten, red.)", aldus de Commissie Cruyninckx. De advocaten krijgen het indrin gende advies om in geval van twijfel aan de betrouwbaarheid van de cliënt de deken van de plaatselijke Orde van Advocaten als vertrouwensman te raadple gen. Hierop wordt gewezen om dat zware criminelen een wissel kunnen trekken op het zogehe ten verschoningsrecht (geheim houdingsplicht, red.) van advo caten. Advocaten dienen te wa ken voor betrokkenheid bij de 'voorbereiding, ondersteuning en afscherming van onwettige acti- Groningen (anp) - Een advocaat moet betaalbaar blijven. Ook een particuliere cliënt dient de hulp van een advocaat in te kunnen bekostigen. Het gevaar bestaat anders dat de advocatuur en daarmee de rechtelijke macht niet langer meer voor iedereen toegankelijk is. Dat pleidooi hield algemeen deken mr. T. de Waard gisteren tijdens de jaarvergadering van de Nederlandse Orde van Advocaten. Binnen de Orde staat de hoogte van het uurtarief al enige tijd ter discussie. Onderzoek heeft aangetoond dat de prijs van de advocaat vooral voor de particuliere klant een hoge drempel vormt. De Waard: „Het huidige basis uurtarief van 329 gulden inclusief btw, is niet door iedereen op te brengen." De algemeen deken voegde daar wel aan toe dat lang niet al zijn collega's dat uurtarief hanteren. Er zijn veel advocaten die zich nog steeds speciaal richten op particulieren met een smalle beurs. Volgens De Waard denkt men binnen de Orde al na over alternatieve methoden, zoals het werken met een individueel uurtarief of een vast bedrag per zaak. Hij sluit zelfs niet uit dat - in beperkte mate - klanten straks alleen maar hoeven te betalen als de advocaat daadwerkelijk resultaat heeft geboekt. 1 K J 1/ V5 Merijn heeft een dagje vrij Den Haag vraagt artikel-12-status aan Den Haag - Het Haagse college van burgemeester en wethou ders wil de artikel-12-status aanvragen voor zijn gemeente. Daarnaast is het van plan vanaf 1995 niet langer een sluitende begroting te presenteren. De directe aanleiding voor deze ingrijpende plannen kwam anderhalve week geleden. Het Rijk besloot toen de jaarlijkse overbruggingsbijdrage van 35 miljoen gulden stop te zetten. Daardoor is Den Haag in grote geldnood geraakt. De gemeente kampt met een schuldenlast van 200 miljoen gulden. Een artikel-12-gemeente staat onder curatele van het Rijk. Dat beslist mee over grote uitgaven. Als het Rijk akkoord gaat, verstrekt het voor zo'n besteding de nodige middelen. Hoewel de gemeente de artikel-12-status steeds buiten de deur probeerde te houden, is het nu volgens wethouder Engering de enige mogelijkheid voor een oplossing van de geldproblemen. Amsterdam wil tippelzone Amsterdam - Amsterdam wil een tippelzone instellen aan de Theemsweg in het westelijk havengebied. Dat hebben burge meester Patijn en wethouder J. van der Giessen gisteren bekendgemaakt. Amsterdam stelde tot nog toe dat de instelling van een gebied voor straatprostitutie geen goed idee was vanwege de aanzui gende werking. Patijn breekt met die gedachte van zijn voor ganger Van Thijn. Hij denkt dat de overlast van de straatprosti- tuées, vaak verslaafden, beter in de hand te houden is met een tippelzone. Drughandel zal daar niet worden getolereerd. Fusie-veilingen verder als ZWN Breda - De vijf Nederlandse tuinbouwveilingen die nog deze eeuw willen fuseren tot één grote veilingvereniging, zullen onder de naam ZWN (Zuid-West Nederland) gaan werken. Al eerder meldde deze krant dat de veilingen RBT (Breda), CHZ (Barendrecht), Westland (Poeldijk), De Kring (Bleiswijk) en veiling Utrecht als opstap naar een volledige fusie eind 1995 een voorlopig samenwerkingsverband aangaan. Het is niet uitgeslo ten dat de NCB-veiling Veldhoven ook nog toetreedt tot, de besprekingen. Gezamenlijk hebben de vijf een omzet van circa 2,5 miljard gulden. Ze verhandelen bijna tweederde van alle Nederlandse groenten en fruit. Herdenking Bijlmerramp met stille tocht Amsterdam - In de Bijlmermeer wordt dinsdag 4 oktober met een stille tocht de vliegramp met een toestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al herdacht, waarbij twee jaar geleden 43 mensen omkwamen. Op die dag zullen er tussen drie uur 's middags en middernacht geen vliegtuigen over Amster dam-Zuidoost vliegen. Bij de herdenking zullen onder meer de ambassadeur van Suriname, vertegenwoordigers van de Antillen en Israël en burgemeester Patijn aanwezig zijn. Nieuw besluit over arbeidstijden Den Haag - Minister Melkert van Sociale Zaken en Werkgele genheid stuurt binnenkort een voorontwerp voor een nieuw Arbeidstijdenbesluit naar de Tweede Kamer. Hiermee is de ministerraad gisteren akkoord gegaan. Het besluit komt in de plaats van tientallen uitzonderingsregelingen voor de werk- en rusttijden voor verschillende beroepsgroepen. Het Arbeidstijdenbesluit dient ter aanvulling van het wetsvoor stel voor een nieuwe Arbeidstijdenwet, dat in maart van dit jaar bij de Tweede Kamer is ingediend. Deze Arbeidstijdenwet zorgt voor een sterke flexibilisering van de arbeidstijden in het algemeen. Als aanvulling daarop worden alle noodzakelijke uitzonderingen in het Arbeidstijdenbesluit opgenomen. Dat geldt bij voorbeeld voor bepaalde werkzaamheden (beveiliging, brandweer) en voor de werktijden van leidinggevend en hoger personeel. Den Haag (anp) - De concerns Shell, Solvay Duphar en Fasson zijn niet aansprakelijk voor hun stortingen van chemisch afval in de jaren vijftig tot begin jaren zeventig. viteiten'. Daarnaast mogen ze, aldus de Commissie Bruyninckx, bedragen boven de 25.000 gul den niet meer contant aanne men. Zij geeft een opsomming van situaties die tot 'extra waak zaamheid' van de advocaat noodzaken. Enkele voorbeelden: er is eigenlijk geen reden om voor de gevraagde dienst een advocaat in te schakelen, er vin den contante betalingen plaats, de jurist wordt alleen maar inge schakeld om grote bedragen door te sluizen, de advocaat wordt geen enkel persoonlijk contact met zijn cliënt toege staan, en er worden buitenlandse rechtspersonen gebruikt uit lan den waar nauwelijks sprake van controle is. De Nederlandse Orde van Advo caten komt op korte termijn met een cursus, waarin raadslieden wordt geleerd 'aan de hand van talrijke praktijksituaties tijdig te onderzoeken waar het ijs dun is.' Hierbij komt ook aan de orde dat advocaten het recht hebben om een opdracht te weigeren of te beëindigen. „Dat betekent dat een advocaat echt onafhankelijk is," aldus mr. T. de Waard, de ken van de Nederlandse Orde van Advocaten. De staat draait derhalve zelf op voor de saneringskosten (410 miljoenen gulden) van vervuilde bodems langs de Hollandsche IJssel (Shell), op de vuilstort in de Volgermeerpolder (Solvay Duphar) en op de zandafgraving in Lunteren (Fasson). Dit heeft de Hoge Raad gisteren besloten. De raad conformeert zich met deze uitspraak aan het oordeel van drie gerechtshoven. De rech ters vonnisten dat de drie bedrij ven niet hoefden te betalen voor het schoonmaken van de ver vuilde grond. Shell, Solvay Duphar en Fasson konden vol gens de toen geldende normen en inzichten niet weten dat de staat jaren later bodems moest reini gen als gevolg van deze stortin gen, aldus de hoven. Volgens de Hoge Raad zijn sane ringskosten alleen te verhalen als de vervuiling na 1 januari 1975 is geschied. De betreffende stortingen door onder meer Shell vonden ver voor die tijd plaats. De saneringskosten langs de Hollandsche IJssel en die van de Volgermeerpolder bedragen elk 200 miljoen gulden. De bodem- schoonmaak bij Lunterden kost ongeveer 10 miljoen gulden. Uit de uitspraak gisteren van de Hoge Raad blijkt dat het advies van advocaat-generaal Koop- mans niet is gevolgd. Deze aan klager stelde dat de sanerings kosten voor rekening van de drie concerns zijn. Voor Koopmans speelde in zijn advies ook mee dat de vervuiling buiten de eigen bedrijfsterreinen plaatsvond. „Ze wisten dat de overheid de chemische vaten, uit oogpunt van de volksgezondheid, ooit weer uit de bodem moest halen". Het rijk staat door het verlies in deze langslepende zaak nog niet helemaal met lege handen. Er is sinds half mei een saneringsre geling opgenomen in de nieuwe Wet bodembescherming. Die re geling stelt het rijk straks in staat bedrijven toch financieel verantwoordelijk te stellen voor bodemvervuiling van voor 1975. Het gaat dan om ondernemingen die destijds hadden kunnen we ten dat ze met bepaalde stortin gen verwijtbaar handelden. Er lopen nog ongeveer 130 'oude' milieuzaken, waarin de Staat 650 miljoen gulden vordert voor sanering. (ADVERTENTIE) mVAN DOFSST Bs>osmdmL..Wai>I Bijen, Stationsstraat 25, Q1612-282G0 Breda, Crogtdijk 54, D76-712DDD Waalwijk, Laageinde 35, 04150 38555 Roosendaal, Scherpdeel 20, 01650-32050 I V

de Stem | 1994 | | pagina 3