Ondei India is een open riool Partij commissie rekent af met oligarchie in CDA Lokale autoriteiten gaan onzorgvuldig om met pest-epidemie Weerzien DE STEM A2 I DE STEM Bevolking tegt uitkering na w DE STEM Roomse krijgs DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Rapport: unive Een krantebericht over een treinramp in Brazilië waarbij honderden doden te betreu ren zijn, wordt door een be lendend artikel over de geste gen prijs van de benzine al uit onze aandacht weggewist. Een verkeersongeval waarbij we een slachtoffer met een bloedende hoofdwond op de straatstenen zien liggen, brengt ons daarentegen ge heel en al van de kook. Het blijkt dat ook de grote ge schiedenis die, in standaard werken vastgelegd, verhaalt van veldslagen, congressen en wapenstilstand wordt ver drongen door de mondelinge een bom beantwoord zou' verhalen over de krijgshande- worden, verdween ook voor lingen die zich, hoewel veel ons de padvindersromantiek kleinschaliger, in onze eigen van het vrolijke soldatenle- buurt en straat voltrokken. ven. Wij weten maar al te In de laatste van de dertiger goed hoe desastreus Hitier jaren scheen de oorlog nog zich aan zijn woord heeft ge- veraf. Natuurlijk hadden we houden, in de krant wel over de An- schlufi van Oostenrijk bij nnrlnockpiikpn Duitsland gelezen en de foto "OriUgSK.cUK.eil gezien van Chamberlain die in het najaar van '38 als een Intussen woedde de oorlog vredesduif uit München te- ver van onze deur. Sabotage- rugkeerde, we wisten dat in handelingen werden door de het voorjaar daarop Tsjecho- pers verzwegen, het verzet or- Slowakije eveneens door Hit- ganiseerde zich in stilte. Dat Ier was geannexeerd en dat hij de Wehrmacht bij Stalingrad nu ook nog de corridor bij de strijd moest opgeven, werd Danzig opeiste. Maar de oor- als een strategische beslissing log kreeg voor ons toch pas uitgelegd. Halverwege de be- een gezicht toen de Wehr- zettingstijd, toen eten en drin- macht in de eerste september- ken, kleren en kolen steeds nacht van 1939 Polen binnen- schaarser begonnen te wor- viel en ook het Nederlandse den, werd er naast onze lage- leger werd gemobiliseerd. re school van grauwe steen Al eerder waren er door ons een bouwsel opgetrokken dat leger manoeuvres gehouden al spoedig een gaarkeuken waarbij de brede straat voor bleek te zijn. En in de laatste onze kerk opeens vol veld- oorlogsjaren, toen op de dis- groene voertuigen stond. Sol- tributiebonnen steeds minder daten met hoge kepi s op en te.krijgen was en de schappen met strakgewonden puttees in' <je winkels leeg begonnen om hun onderbenen liepen te raken, stonden daar avond daar met hun etensgerei naar aan avond mensen in de rij de veldkeuken, die uit een om tegen een zeer geringe paar enorme etensketels be- vergoeding een warme maal- stond waaruit een lauwe lucht tijd te halen, van bonensoep opsteeg. We De ontberingen die de Duitse kenden wel het liedje waarin soldaten in de Russische rats, kuch en bonen op het sneeuw moesten ondergaan, soldatenmenu stonden maar voelden wij voor een klein de damp die uit die open- deel aan den lijve als we met luchtkeuken naar ons toe een pan 0f een klein emmer- kwam, beloofde kampvuur- tje in de rij aan de deur van achtige avonturen zoals wij de gaarkeuken stonden, waar die alleen uit de films uit de bet als een publiek geheim patronaatszaal kenden. De gold dat jonge meisjes of vertrouwde groentesoep en knappe vrouwen in het rant- de aardappelen met botersaus soen dat in hun pan werd en een zachtgekookt ei had- geschept, meer vlees aantrof- den niets van doen met de fen dan wij, schooljongens, beloftevolle spanning die uit die in ónze te dunne kleren de oorlogsberichten uit de geduldig stonden te kleumen, krant en de radio naar ons toe Toch heb ik me later zelden kwam, die vonden we wel te- nog zo solidair gevoeld met rug in de kille herfstlucht on- mijn buurtgenoten die ook op der de bomen van de straat een schep stamppot of een waar tot laat in de avond halve liter gortepap stonden militaire wagens af en aan te wachten. En ik vergeet reden en telkens nieuwe sol- evenmin de knagende teleur- daten rond de dampende stelling als ik aan .de beurt veldkeuken samendromden. was en de grote gamellen ge- Pas toen Hitier provocerend heel en al leeggeschraapt wa- brieste dat iedere bom met ren. Soms heb je van die begrafenissen of crematies mei twee gezichten. Na het afscheid met de plechtige woorden, de diepe droefheid en de stille emoties, krijgt de bijeenkomst weer kleur in een geroezemoes van herkenning, wordt de sfeer gezellig en zelfs ongegeneerd plezierig. Mensen die elkaar weerzien door het verlies van een gemeenschappelijke vriend of collega, maken er een reünie van. Het stoort geenzins. Het is voor de nabestaanden juist iets om tevreden over te zijn: zó veel mensen die deze dag eikaars bestaan herontdekken, is mogelijk gemaakt door een levenslange inspan ning van de overledene. (HC) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. S 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 upr. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65,4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. ZATERDAG 1 OKTOBER 1994 yan onze verslaggever Arnhem - De militaire recht bank in Arnhem heeft vijf ex-cadetten van de Konink lijke Militaire Academie (KMA) in Breda geldboetes van 300 gulden elk opgelegd, omdat zij in hun blootje 'een losbandige sfeer hebben be werkstelligd' op een slaap zaal in december vorig jaar. Pe cadetten zijn inmiddels van de academie verwijderd en ont- OQ Door Max de Bok Hans van Mierlo foto de stem johan van gurp Politieke partijen belichamem door middel van gekozen volks vertegenwoordigers de demo cratie. Democratie is in de let terlijke betekenis: volksmacht; het volk regeert zichzelf. In de praktijk is democratie geworden tot uitoefening van de volksmacht door gekozen verte genwoordigers en daarmee tot een systeem van gedelegeerd vertrouwen. Bij de wijze waar op deze staatsvorm gestalte krijgt, worden door de eeuwen heen steeds weer vraagtekens geplaatst. Hoe groter die vraag tekens, hoe sterker de drang naar vormen van directe demo cratie, waarbij het volk het weer zelf en dus niet door mid del van zijn vertegenwoordigers te vertellen heeft. Zo is bijvoorbeeld de roep om referenda - volksraaplegingen - uiting van onvrede over het functioneren van de vertegen woordigende democratie. De zorg die politieke partijen hebben over het functioneren van de democratie loopt in in tensiteit nogal uiteen. Voordat D66 op het politieke speelveld verscheen, was er nauwelijks sprake van een debat op dit punt. De Democraten komt in elk geval de eer toe dat ze het debat hebben aangezwengeld en het meer dan een kwart eeuw telkens weer leven hebben we ten in te blazen. Of dat debat uiteindelijk uit mondt in concrete vernieuwin gen van ons democratisch sys teem, blijft twijfelachtig. Bij de vorming van het kabinet Lub bers III, waaraan D66 niet mocht/wilde deelnemen, kreeg Van Mierlo als troostprijs de commissie-Deetman. Die com missie herkauwde nog weer eens alle ideeën over staatsrech telijke vernieuwing, voegde er enkele nieuwe aan toe en vroeg clubs van deskundigen om zo concreet mogelijke uitwerkin gen. Op grond van die studies greep Van Mierlo bij de vorming van het kabinet-Kok zijn kans om in het regeerakkoord het stre ven naar versterking van de directe invloed van burgers op de machtsuitoefening vast te leggen. Of dat streven zijn ver taling vindt in meer dan voor stellen, moet worden afgewacht. Maar als er werkelijk wettelijk verankerde vernieuwingen tot stand komen, dan kan de ver dienste niet aan D66 worden ontzegd. De Democraten hebben sinds hun oprichting ook model ge staan voor vormen van interne partijdemocratie. Binnen D66 kan niemand een (vertegen woordigende) functie krijgen zonder dat hij/zij zich heeft on derworpen aan de wetten van de directe democratie binpen de partij. Men moet zich voor elke func tie, of dat nu is lid van een partijcommissie, van partijbe stuur of kamerlid, kandideren. Vervolgens kunnen alle leden, hetzij direct op een congres het zij via schriftelijke stemming, aangeven naar welke kandidaat hun voorkeur uitgaat of in wel ke volgorde kandidaten voor de Eerste of de Tweede Kamer op de kandidatenlijst worden ge plaatst. Slechts één wijziging is in dit systeem een aantal jaren gele den doorgevoerd. Om te voorko men dat het resultaat van de rechtstreekse aanwijzing van kandidaten zou leiden tot one venwichtig samengestelde frac ties, zijn twee schriftelijke stemrondes ingevoerd. Na de eerste ronde brengt een com missie advies uit over de meest gewenste samenstelling van de kandidatenlijst. Geen van de andere partijen past deze directe democratie toe. De wijze waarop partijbe stuurders, kandidaten voor ver tegenwoordigende lichamen en politiek leiders worden gerecru- teerd en gekozen verschilt van partij tot partij. In lang niet alle gevallen vol doen de gebezigde systemen aan criteria van democratie, waar onder in dit verband wordt ver staan: de beslissingsbevoegd heid van de gewone partijleden. Bij bijvoorbeeld het CDA heeft het systeem nogal wat kenmer ken van een oligarchie: een handjevol partijbonzen bedis selt de zaken. Weliswaar wordt een deel van de gewone partijle den de kans geboden aan de top genomen besluiten formeel te bekrachtigen, maar dat roept alleen maar het beeld van een schijndemocratie op. In andere partijen is men sinds enige jaren het pad van de in terne democratie op gegaan. Zo is bijvoorbeeld in de PvdA en in de VVD de invloed van de afde lingsvoorzitters, de partijbaron nen, aanzienlijk teruggedron gen. GroenLinks was het verst gevorderd op het pad van de interne democratisering. Voor de recente kamerverkie zingen werden de lijsttrekkers voor het eerst bij referendum gekozen. Elk partijlid kon zich kandidaat stellen. Het experi ment is niet geslaagd. Dat heeft niet te maken met het referendum als in beginsel ge schikte methode om tot de keu ze van een lijsttrekker te ko men. Het zicht op de vraag of een referendum bruikbaar is, wordt vertroebeld door de om standigheden waaronder het experiment werd uitgevoerd. Grootste vertroebelingsfactor stak in het feit dat tegelijkertijd werd geëxperimenteerd met het duo-lijsttrekkerschap en dat twee duo's, die elkaar het poli tieke licht niet in de ogen gun den, tegenover elkaar in het krijt traden. De ervaring met het experiment1 leert overigens wel dat het aan beveling verdient om een voor selectie te maken van kandida ten die zich aanmelden voor de hoogste politieke functie. Het lijkt erg democratisch om ieder een de gelegenheid te geven zich voor de leeuwen te werpen, maar als rijp en groen mee kan dingen is het risico levensgroot aanwezig dat de partijleden zelf het referendum niet serieus ne men. Daardoor wordt de positie van de uiteindelijke winnaar al bij voorbaat verzwakt. In het CDA komt nu ook een discussie op gang over de inter ne democratisering. Die is ove rigens niet aangezwengeld als gevolg van de verkiezingsneder laag. De commissie Appèl en Weerklank II werd al anderhalf jaar geleden ingesteld. Uit wat is uitgelekt valt op te maken dat de commissie wil afrekenen met de olichargie. Het partijbestuur moet terug in zijn hok, de leden moeten de uiteindelijke zeggenschap krij gen. Zij moeten de fractievoor zitter en de partijvoorzitter kie zen, zij moeten de volgorde op de kandidatenlijst bepalen. Omdat slechts onderdelen van het rapport zijn uitgelekt, blijft de mate van democratisering van de partij nog ongewis. Voormalige partijbestuurders hielden strak en stijf vol dat die zeggenschap er altijd is ge weest. Het CDA-congres mocht toch altijd de partijvoorzitter en de lijsttrekker kiezen? Zij ver warden de applausmachine met de stemmachine. Intussen lijkt binnen het CDA de ruimte aanwezig voor forse stappen voorwaarts op de weg van de interne democratisering. Want de partij heeft een aantal pijnlijke ervaringen opgedaan. Denk alleen al eens aan de 'keuze' van Brinkman als opvol ger van Lubbers. Daar kwam geen gewoon partijlid aan te pas. Maar ook blijkt uit het rapport-Gardeniers en alle an dere evaluaties van wat er mis is in het CDA, dat het gewone partijlid de afstand tussen tus sen bestuurders en leden als een echte kloof ervaart. Te verwachten is dus dat de leden elke kans die het rapport van de commissie Appèl en Weerklank biedt om de partij op meer democratische leest te schoeien met beide handen zul len aangrijpen. Den Haag (anp) - De Nederlanc len kunnen een stuk doelmatig universiteiten is een efficiëntie procent mogelijk, in het hog oplopen tot zeventien procent. Dat-blijkt uit een rapport van het Instituut voor Onderzoek van de Overheidsuitgaven (IOO) en het Centrum voor Studies van het Hoger Onderwijsbeleid. In geld omgerekend komt dat volgens een van de onderzoekers neer op een mogelijke besparing bij de universiteiten van 200 miljoen gulden; en bij de hoge scholen van 350 miljoen. De onderzoeksinstituten vergele ken de kosten en de doelmatig heid van het hoger onderwijs in Nederland, Duitsland en Groot- Brittannië. Bij het vaststellen van de efficiëntie werd in de drie landen de doelmatigst werkende instelling als norm genomen. Ge keken werd naar de verhouding tussen kosten enerzijds en het aantal studenten en publikaties anderzijds. Het onderzoek is ver richt op verzoek van het ministe rie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, dat meer duide lijkheid wilde hebben over de uitgaven aan het hoger onder wijs in enkele West-Europese landen. De uitkomsten zijn ge baseerd op gegevens uit 1990. De resultaten zijn opmerkelijk omdat enkele instanties (waar onder het IOO) momenteel in opdracht van de ministers Ritzen (Onderwijs) en Zalm (Financiën) een onderzoek verrichten naar de haalbaarheid van de voorge nomen kabinetsbezuiniging van 500 miljoen op het hoger onder wijs. Den Haag (anp) - Acht van de I niet mee eens dat een uitkering gestaakt bij werkweigering. Tw wel moet kunnen. Dat blijkt uit een enquête van het Nipo naar opvattingen over bestraffing van werklozen die werk weigeren en de aard van het werk dat zij moeten aanne men. In Nederland is het al gebruik dat werklozen die aangeboden werk weigeren, worden bestraft met een verlaging van hun uitke ring. Ruim acht op de tien men sen zijn het met deze bestaande praktijk eens. In de Sociale Nota die minister Melkert en staatssecretaris Lin- schoten van Sociale Zaken op Prinsjesdag hebben gepresen teerd, wordt nadrukkelijk de mogelijkheid opengelaten bij werkweigering de uitkering he lemaal in te houden. Bovendien Een politieman regelt met zakdoek voor mond en neus het verkeer in het centrum van Surat. Niet alle inwoners van deze door pest geplaagde stad nemén die voorzorgsmaatregelen tegen besmetting. foto epa Vrouwen en blote kin dertjes verdringen zich om een waterpomp in een van de honderden jhug- gi's, de dichtbevolkte sloppenwijken van de In diase hoofdstad New Delhi. Pal naast de' pomp, waar de vrouwen de was doen en drinkwa ter halen, bevindt zich een stinkende afvalberg. Tien meter verderop doet een jongetje in het open baar zijn behoefte. Iets beneden de vuilnisbelt stroomt een grijs en al even onwelriekend open riool. Door onze correspondent Floris van Straaten De jugghi vormt het paradijs voor ratten op aarde. En waar ratten zich thuis voelen, laten de besmettelijke ziekten meestal niet lang op zich wachten. De longpest heeft zich hier nog niet aangediend, maar het was in identieke omstandigheden dat de uiterste besmettelijke ziekte en de niet' minder gevaarlijke bui lenpest de afgelopen tien dagen om zich heen hebben kunnen grijpen in India. Eerst in de armste wijken van de stad Surat aan de westkust, maar inmiddels ook in andere delen van het land. Het aantal gevallen van mensen met de symptomen van de ziekte - ademhalingsmoeilijkheden, pijn in de borst, bloed in het speeksel en hoge koorts - staat inmiddels voor heel India op 1500. Het oficiële dodental be loopt 47 maar veel artsen schat ten het werkelijke aantal sterf gevallen op zeker het dubbele omdat veel mensen thuis zijn gestorven zonder dat de regering daar weet van had. Anders dan in de Middeleeuwen in Europa houdt Magere Hein ditmaal wel halt bij de deur van de rijkeren. De doden waren tot nu toe bijna allemaal afkomstig uit enkele sloppenwijken in Su rat. De rijken leven meer hygië nisch en worden zo minder door de rattenvlooien bedreigd. Bo vendien gaan ze sneller naar een ziekenhuis, als ze de ziekte al krijgen, en kunen ze zich de aanschaf van goede medicijnen veroorloven. Ook het regeringscentrum in New Delhi blijft voor de ziekte niet gevrijwaard. Er zijn intus sen achttien gevallen van long- pest gesignaleerd en van nog eens enkele tientallen anderen wordt onderzocht of ze daad werkelijk aan de pest lijden. De autoriteiten van de hoofdstad hebben een grote schoonmaak- operatie aangekondigd om de besmettelijke ziektes de pas af te snijden. Maar in de eerder ge noemde jhuggi valt daarvan nog bitter weinig te merken. In een steegje tussen de krotten van losse planken, golfplaat-en plastic zeggen de bewoners, die voor het grootste deel afkomstig zijn uit de straatarme deelstaat Bihar, in koor dat ze de afgelo pen dagen geen enkele vuilnis man in hun buurt hebben gezien. „Het is hier nog precies even vuil als altijd," zegt een jonge man. Negeren Het is niet de eerste keer dat de Indiase politici meer beloven dan ze waarmaken. In de reus achtige havenstad Bombay, dat net als Surat aan de westkust ligt, ging het nauwelijks anders. Ook daar verzekerden de autori teiten vorige week vrijdag al dat ze het vuilnis binnen een paar dagen zouden opruimen. Dagen later is daarvan nog weinig te bespeuren. In een arme wijk die zit ingeklemd tussen een groot modern kantorencomplex en een marinebasis, ligt het vuil nog overal op straat te rotten. Hier en daar ligt ook een dode rat, waaraan een paar kraaien zich te goed zaten te doen. Zelfs in Surat zijn een week na het uitbreken van de longpest het vuilnis en de kadavers van allerlei dieren nog steeds niet ovefal weggehaald, dit tot woede van de bewoners. Vuilnismannen in veel grote steden negeren de vuile jhuggi's systematisch om dat die formeel geen deel uitma ken van het terrein dat ze moe ten bestrijken. De meeste jhug gi's zijn namelijk illegaal ge bouwd en vallen dus buiten de officiële economie. 'Isolatie' Dat de overheid zich dikwijls van holle woorden bedient, wordt schrijnend duidelijk in het ziekenhuis voor besmettelijke ziekten in New Delhi. Daar zijn inmiddels tenminste 47 gevallen opgenomen van mensen met symptomen die duiden op de pest. De mannen, want het gaat hoofdzakelijk om mannen, lig gen in een zaal die als de 'isola tiekliniek' wordt omschreven. Buitenlandse bezoekers die dit te horen krijgen, kijken elkaar on gelovig aan. Van isolatie van de zeer besmettelijke patiënten is immers in de verste verte geen sprake. De 'deuren van het ge bouwtje staan wagenwijd open en ook via de ramen staat de ziekenzaal rechtstreeks in ver binding met de buitenlucht. Al lerlei mensen, al dan niet beho rend tot het medisch personeel, lopen in en uit. Een camerateam van een buitenlands televisiesta tion maakt op zijn dooie gemak opnamen. Af en toe hoest een van de patiënten rochelend in de rich ting van zijn zaalgenoten. Slechts een deel van de mannen draagt een mondkapje om het gevaar van besmetting te ver minderen, zodat de bacillen van de werkelijk zieken de minder zieken zonder veel moeite kun nen bespringen. De meeste patiënten liggen in hun geworie kleren op hun bed, vermoedelijk dezelfde plunje waarin ze Surat enkele dagen geleden verlaten hebben. Want het overgrote deel van de geval len heeft de ziekte in Surat op gedaan. Slechts een minderheid is eraan gekomen via contacten met mensen die in Surat waren geweest. Vies De dubbelzinnige houding van de autoriteiten bleek eerder deze week ook duidelijk in New Del hi, toen de voornaamste epide mioloog van het Nationale Insti tuut voor Besmettelijke Ziekten in New Delhi, die op bezoek was geweest in Surat, zelf de symp tomen van longpest ontwikkelde. De heer in kwestie weigerde zich echter in quarantaine te laten stoppen met de andere patiën ten, die veelal van lagere komaf waren. De zaal was te vies, von den hij en zijn familieleden. Toen de ziekenhuisautoriteiten hem geen alternatieve ruimte wilden bieden, verwisselde hij domweg het .hospitaal voor zijn eigen huis, met alle besmettings gevaren vandien. Een verpleegster volgde het voorbeeld van de epidemioloog. De autoriteiten keken even machteloos toe als toen vorige week vele tientallen patiënten ontsnapten uit het ziekenhuis in Surat. Doen de autoriteiten dan hele maal niets goed? Dat ook weer niet. Ze besproeien sommige deelstaten, in het bijzonder Ma harashtra, kwistig met gif om de rattenvlooien, de dragers van de ziektekiemen, uit te roeien. Ver der speuren ze intensief naar pestlijders op stations. Voortdurend wordt er op grote stations omgeroepen dat passa giers die koorts hebben en pijn in hun borst onmiddellijk con tact moeten opnemen met artsen in kleine kliniekjes die speciaal voor dit doel zijn opgezet op de stations. Op deze manier zijn er al enige tientallen patiënten met de verdachte symptomen onder schept. Het ging meestal om gastarbei ders die op weg waren van Surat naar hun dorpen in de arme deelstaten in het oosten van het land. Aangetrokken door de re latieve welvaart van Surat, dat over een uitgebreide industrie beschikt, waren ze naar die stad getogen. In tijden van nood, of het nu gaat om godsdiensttwisten of om een uitbraak van longpest, ple gen ze echter weer snel naar hun dorp of stad voor oorsprong te rug te keren. In dit geval vormen ze echter een groot gevaar voor hun omgeving. Het is niet alleen de longpest die I zorgen baart. Ook de builenpest, in Europa beter bekend als de I Zwarte Dood, rukt op. Dat geldt vooral voor Maharashtra, waar- ■van Bombay, de hoofdstad is. Daar zijn al ettelijke honderden gevallen vastgesteld, maar ook in de buurstaat Gujarat, waartoe Surat behoort, zijn er zulke pa tiënten. Naar wordt gevreesd is er intussen zelfs al een geval van de ziekte in New Delhi, opgedo ken. Zowel bij de builenpest als bij de I longpest deden de Indiase auto riteiten het reeds na een paar dagen voorkomen alsof de brand I geheel onder controle was en er I nog slechts wat nabluswerk moest worden verricht. Niette-1 min blijven beide ziektes ziel nog steeds gestadig uitbreiden. Weliswaar blijft het dodental I vooral de laatste dagen beperkt, maar het gevaar dat de ziekten zich alsnog ontwikkelen tot heu se epidemieën blijft levensgroot aanwezig. De les voor India, voor zowel I politici als jhuggi-bewoners, is dat men vuilnis en kadavers de lange duur niet ongestraft I kan laten ophopen. Het is een oude waarheid, waarvan nie mand minder dan Mahatma Gandhi zich een kleine eeira geleden al ten volle bewust was. Ook hij ergerde zich aan de vanzelfsprekendheid waarmee I Indiërs hun omgeving vervuilden en wees hen op de gevaren daar van. Ware hij nog onder de ie-1 venden geweest, dan zou hij on getwijfeld lang voor het uitbre-1 ken van de longpest zelf met een schep naar de eerste, de beste jhuggi zijn getogen in zijn strijd voor reinheid- HET LEGER is geen getto meer. G|| de maatschappij, maar een beroi vrouwen die haar best doet zich t, gebruiken van het normale social^ Vandaar dat toen enige manneli| Misdroegen in het bijzijn van serieus genomen werd. Het is ni maatse internaatslol, zoals die ge mannengemeenschappen. Net t waar ongewenste intimiteiten aL jjelfs bedreigend worden ervaren. Misschien zelfs wel te hoog. [wee procedures werden aange.. rijn van de Koninklijke Militaire Ai Hoogste leiding uit het leger o affaire voor de militaire recht' v°prmalig-aankomende officierer- ÜBldstraf die dubbel zo hoog uitl Qeëist had. vb motivering spreekt voor zich Sfnstige inbreuk gemaakt op de vereiste omgamgsvormen en beta moeten weten." pet is juist, maar is het ook juis 9sstraft moesten worden? Zou e "eld hebben? Temeer omdat 'schi pan justitie stelde, 'op de KMA ve oaarom de leiding van het institu aan te pakken. re krijgsmacht vermaatschappel °omser dan de paus wordt, is eer v

de Stem | 1994 | | pagina 2