Dieren milj ardenbedrijf Muizezaad biedt hoop voor onvruchtbare mannen New Ste Genetisch gemanipuleerd vee kan de mens voorzien van kostbare medicijnen Ex-gener DE STEM WETENSCHAP Aï Japanse ontdekking kan uitkomst bieden pESTEM ZATERDAG 1 OKTOBER 1994 Genetisch gemanipuleer de dieren kunnen de mens voorzien van kost bare medicijnen. Stier Herman is in ons land een begrip. Volgend jaar gaan zijn vrouwelijke na komelingen voor het eerst melk geven, waarin het menselijke eiwit lae toferrine zit. De Kamer stemde eerder dit jaar in met de voortgang van het experiment. Transgene dieren zijn in him eentje pharmaceutische fabrie ken geworden, die een miljardenomzet kunnen halen. Door Hans Rube Ze hebben een naam -Tracy, Huomen, Herman - of dragen rugnummers. Ze zijn dier, en een beetje menselijk. Vertroeteld door hun verzorgers als waren het kostbare kasplantjes. En in feite zijn ze dat dan ook. Transgene dieren, wandelende levende 'medicijnfabrieken', zijn de hoop van tal van patiënten met een bloederziekte of ernstige immuniteitstoornissen. 'Bio- pharma', medicijnontwikkeling op het boerenerf, is in korte tijd een bedrijfstak geworden waarin miljarden guldens in te verdie nen vallen. Nederland spreekt daarin nog steeds een woordje mee, nu het experiment met de nazaten van stier Herman door kan gaan. Herman' is slechts een van de vele transgene dieren die in de afgelopen jaren zijn 'ontwik keld'. Dieren, waaraan menselij ke eigenschappen zijn toege voegd door aan de genen van het beest te sleutelen. De vrouwelij ke nakomelingen van de door het Leidse bedrijf Gene Phar- ming gemanipuleerde stier Her man zouden daardoor in hun melk het menselijke eiwit laeto ferrine, een ontstekingsremmer, kunnen produceren. Ook talloze muizen, ratten, ham sters, konijnen, schapen, geiten en varkens zijn in de afgelopen jaren 'aangepast'. Zodanig, dat ze geacht kunnen worden ten bate van de mensheid 'medicij nen' te produceren in hun melk, bloed of weefsels. De mens schept een moderne Ark van Noach, een scheepsla ding dieren die levensreddende stoffen in zich dragen. Aange zien het bio-technische vakge bied nog slechts aan het begin staat bij de genetische manipu latie van dieren, lijken de moge lijkheden schier onuitputtelijk. Alles draait om het erfelijke 'materiaal' van mens en dier. Het DNA, de genen, de eiwitten. Op velerlei gebied lijken de mens en de andere zoogdieren op elkaar. De verschillen zitten in de klein ste onderdelen van onze li chaamscellen: de stukjes in de genen die 'voorschrijven' hoe ons lijf wordt gevormd en reageert. Moedermelk Koemelk en moedermelk, bij voorbeeld, lijken onder de mi croscoop verdacht veel op el kaar. Toch mist de dagelijks ge molken koe een essentieel be standdeel dat de zogende moe der in haar melk wel steeds bij zich draagt. De vrouw geeft haar kind,laetoferrine mee, een ijzer bindend eiwit met een anti-bac- teriële werking. Een koe kan, gedurende een korte periode, laetoferrine aanmaken, maar de produktie valt op een gegeven moment stil. Deze lactoferrine- produktie wordt gestuurd door het DNA, zowel bij mens als zogende dieren. Het Leidse Gene Pharming kwam begin jaren negentig via de biochemische industrie in het bezit van het DNA dat de lacto- ferrine-produktie bij mensen stuurt. Afgeleid van het mense- De fokstier Herman. Volgend jaar gaan zijn vrouwelijke nakomelingen voor het eerst melk geven, waarin het menselijke eiwit laetoferrine zit. lijke gen en menselijk in die zin dat het de eigenschap van de vrouwelijke melkproduktie ko pieert. Door dit stukje DNA' in de genen van Herman te implanteren ver krijgt het rund 'menselijke trek jes'. Herman zorgde er op zijn beurt voor dat zijn 49 vrouwelij ke nakomelingen in hun genen een beetje mens werden. Als zij na bevruchting volgend jaar melk gaan produceren bevat die melk laetoferrine. Een grondstof die wellicht de weerstand van ernstig zieke mensen, zoals aidspatiënten, kan helpen op krikken. Voor de medicinale melk in zijn geheel, bestaat in Afrika, Azië en Rusland veel belangstelling, als vervanger van moedermelk die mogelijk besmet is met HIV. Nederland blijft met Herman een woordje meespreken in de wetenschappelijke wereld. De Tweede Kamer had bedenkingen bij de samenwerking van Gene Pharming en voedingsbedrijf Nutricia. Als het experiment daardoor was afgeblazen zou Herman waarschijnlijk zijn ver huisd, en had Nederland een groot deel van de technologie en mogelijke inkomsten verloren. Van therapeutische eiwitten wordt verwacht dat ze de phar maceutische wereldmarkt gaan beheersen. Als Nederland Her man had verloren, was het in Californië gevestigde GenPharm zonder probleem verder gegaan met het experiment. GenPharm beschikt ook al over kalveren met het lactoferrine-gen, en mikt op een thuismarkt van 600 mil joen dollar per jaar in medicina le babymelk. Tracy 'Farming' (boeren) is 'pharming' geworden. En het gaat snel met de 'pharming'. In de VS melkt men sedert 1988 transgene mui zen die TPA produceren, een antistollingsmiddel bij hart klachten. Frankrijk heeft zijn transgene konijnen, met het stol lingseiwit factor 7 in hun melk. Het Amerikaanse Genzyme pro duceert in muizenmelk CFTR, een middel tegen longaandoe ningen en beschikt verder over geiten die groeihormonen en an- ti-trombine maken. DNX - ook VS - haalt menselijk hemoglobi ne uit varkensblped. De wereldmarkt met zijn gigan tische aanbod in - gekopieerd - DNA biedt tal van mogelijkhe den. Het Schotse schaap Tracy en haar nakomelingen vormen momenteel misschien wel de grootste medicijnen-produce rende kudde van dit moment. Tracy is na kunstmatige insemi natie in een reageerbuis 'ontwik keld', door het bedrijf Pharma ceutical Proteins in Edinburgh. Tracy haar genen zijn zodanig veranderd dat ze het menselijke eiwit AAT (alpha-l-antitryp- sine) in haar melk kan produce ren. AAT stimuleert bij kinderen de groei van organen. Een tekort kan leiden tot long-emfyseem. jaar. Commercie In de jaren zeventig was Genen- tech in Californië het enige be drijf ter wereld dat zich com mercieel bezighield met biotech nologie. De stichters van Genen- tech waren de uitvinders van de geprogrammeerde bacteriën, die gekloond een oneindige hoeveel heid eiwitten produceren. Bio-technologische industrieën zijn er tegenwoordig bij de hon derden. Genentech is al lang de FOTO'S ANP waardoor erfelijke ziekten kun nen worden genezen. 'Gene-pharming' kan een aardi ge bres slaan in die bio-techno- logische miljarden-industrie. In dieren geproduceerde medische produkten zijn goedkoop, zuiver en in straks grote hoeveelheden aanwezig als eenmaal met gema- nipuleerde dieren gefokt kan worden. Geen wonder dus dat de grote multinationals de ontwik kelingen rond Tracy, Herman en hun lotgenoten met argusogen volgen, en daar waar mogelijk patenten trachten te verkrijgen op genetisch ontwikkeld materi aal. Dierenbescherming Voor dierenbeschermers gaan deze ontwikkelingen veel te ver. Het dier mag geen fabriek wor den, stelt de Nederlandse Die renbescherming, die de Tweede Kamer in het geweer trachtte te krijgen tegen de experimenten met stier Herman. Een poster waarop een zogende vrouw met koeienuiers werd afgebeeld Voor dierenbeschermers gaan de ontwikkelingen met genetische manipulatie veel te ver. Het dier mag geen fabriek worden, stelt de Nederlandse Dierenbescherming. De helft van de nakomelingen van Tracy beschikt nu over de zelfde eigenschappen. Het pro ject met de Schotse schapen wordt met vele tientallen miljoe nen guldens gestimuleerd door de Duitse multinational Bayer AG, die verwacht dat de omzet in het door schapen geprodu ceerde AAT binnenkort een klei ne 200 miljoen gulden per jaar zal bedragen. Tracy en haar kinderen worden ook door hemofilie-patiënten in de gaten gehouden. De eigen schap van schapen uit dezelfde kudde zijn door het Schotse be drijf zodanig gemanipuleerd dat ze stollingsfactor 9 in hun melk produceren. Het zeldzame eiwit is volgens de Schotten ruim schoots in de schapenmelk aan wezig. Goed voor een omzet van minimaal 100 miljoen gulden per grootste niet meer. De wereld markt in bio-technologische produkten bedraagt rond de achttien miljard gulden, voorna melijk in bloedeiwitten. Genen tech heeft daarin een aandeel van ongeveer 800 miljoen gul den. Het bedrijf bezit het groot ste commerciële biotechnische laboratorium ter wereld met een staf van 400 onderzoekers. Men richt zich momenteel vooral op de ontwikkeling van gen-thera pie, het zodanig manipuleren van de menselijke erfelijke code moest de publieke opinie mobili seren tegen de 'genenmelkers'. Mede-eigenaar van Herman, het voedingsbedrijf Nutricia, werd aangevallen. Samen met de Stichting Natuur en Milieu pro beerde de Dierenbescherming in een kort geding de experimenten tot staan te brengen. Want, zo stelt men, waar is het einde? Na de genetisch bewerkte groenten, nu genetisch bewerkte dieren en straks de mens. We zijn bezig de schepping aan onze eigen be hoefte aan te passen. Dilemma Het is een ethisch dilemma, gen diverse patiëntenorganisï ties, die opkomen voor de belan gen van chronisch zieken. Gene tische manipulatie lijkt onver, wachts op betrekkelijk eenvo». dige wijze een geneesmidde', voor immuunziekten, zoals vor. men van kanker, astma en ren- ma, of hemofilie binnen handbe reik te brengen. Om een noodzakelijk preparaa: als het stollingseiwit factor (het ontbreken daarvan leidt t hemofelie A) uit menselijk bloei te winnen, zijn in ons land nu nog jaarlijks 600.000 donoren nodig. De procedure is kostbaar de kosten voor het behandel® van een patiënt met een ernstig vorm van hemofilie bedrage 100.000 gulden per jaar. Eiwit- ten gewonnen uit koemelk zullen slechts een fractie kosten van eiwitten uit menselijk bloed. Daarnaast is de huidige therapie nog steeds (virus)onveilig, hoe wel de laatste jaren de screening van het donorbloed aanzienlijk is verbeterd. Hemofiliepatiënten zijn desondanks de laatste jaren besmet geraakt met vormen var hepatitis en HIV. Alternatief Voor uit menselijk bloed gewon nen stollingseiwit factor 8 is se dert kort een nieuw alternatief op de markt, ook weer via recombinante DNA-techniek Het menselijke eiwit wordt cellen van een hamsternier kweekt. Het blijkt zuiver en voldoende hoeveelheden te leve ren, maar ook dit middel is vre selijk duur, en niet voor iedereen geschikt. Cees Smit, coördinator van Nederlandse Vereniging van He mofiliepatiënten (NVHP): „Hoe wel dit produkt wel veilig is, geldt nog wel hetzelfde bezwaar als bij het uit bloed gewonnen preparaat.' sommige patiënten vertonen afstotingsverschijnse len tegen het lichaamsvreemde eiwit." De NVHP is dan ook voorstan der van onderzoek met transge ne dieren. „Als het lukt factor in koemelk te laten produceren, is in principe de melk van enkele koe voldoende om al patiënten te helpen," denkt Smit, die verwacht dat het ge wenste eiwit pas over enkele jaren uit koeien gewonnen kan worden. Finse koe Huomen is een Finse melkkoe die in haar melk een kostbaar medicijn draagt tegen bloedar moede. Het beest produceert menselijke eiwit- EPO. EPO sti muleert de produktie van rode bloedcellen. Een pond EPO kost in de farmaceutische wereld on geveer 150 miljoen gulden. Huo men kan op jaarbasis naar schatting 175 pond van dit eiwit produceren, in haar melk. Huomen alleen is een miljarden bedrijf, dat de multinationals naar de kroon steekt. Op het 23e congres van de Inter nationale Society voor Bloed transfusie was in Amsterdam een warm pleidooi te horen van het Amerikaanse Rode Kruis om door te gaan met experimenten op dieren. „Met twintig transge ne varkens kunnen we de twee kilo stollingseiwit factor 9 uit hun melk halen, die we jaarlijks voor onze hele bevolking nodig hebben," aldus de woordvoerdei van het Rode Kruis. „Transgene dieren schenken ons de moge lijkheid zuivere medicijnen voor allerlei aandoeningen te verkrij gen, die we op geen enkel andere manier kunnen maken." En volgens de transgene boeren is er geen veestapel ter wereld die zo vertroeteld wordt als al deze Hermannen, Tracy's en Huomens. In medische kringen bestaat al geruime tijd ongerustheid over de toenemende manne lijke onvruchtbaarheid. Steeds meer mannen blijken een tekort te hebben aan volgroeide spermacellen. Dat levert problemen op bij de gezinsuitbreiding. Japanse onderzoekers beweren nu echter dat volgroeide sper matozoïden helemaal niet nodig zijn om een ontvankelijke eicel te bevruchten. Zij zijn erin ge slaagd muizen zich te laten voortplanten door gebruik te maken van geslachtscellen die zich nog' niet tot volwaardige spermacellen hebben ontwik keld. Deze spermatiden zijn als het ware de 'voorlopers' van het sperma. Wetenschappers vroegen zich al langer af op welk ogenblik in de ontwikkeling tot spermatozoïde de zaadcel vruchtbaar wordt. Dat blijkt veel eerder te zijn dan gedacht. Weinig verschil Spermacellen ontwikkelen zich in de teelballen. In hun vroegste vorm (de spermatocyten) ver schillen ze nog niet ingrijpend van de meeste andere cellen in het lichaam. Zo beschikt elke spermatocyt over een volledig stel chromosomen. Eenmaal in de teelbal aange land, beginnen de spermatocy ten zich te delen, waarbij elke cel wordt opgedeeld in twee cellen die ieder maar over de helft van de chromosomen be schikken. De andere helft wordt bij bevruchting geleverd door de eicel. Volgroeide spermacellen zien eruit als kleine kikkervisjes. Ze hebben een zweepstaartje waar mee ze zich via de vrouwelijke voortplantingsorganen een weg kunnen banen naar de eicel in de baarmoeder. Spermatiden, die gevormd wor den in de eerste fase na de deling van de spermatocyten, beschikken nog niet over zo'n staartje en kunnen dus niet op de normale wijze voor bevruch ting zorgen. De Japanse geleer den hebben echter ontdekt dat de spermatiden van een manne tjesmuis in de eicel van een vrouwtjesmuis kunnen worden ingebracht en dat daarbij een in alle opzichten normale be vruchting tot stand komt. Beschikbaar De Japanse ontdekking kan uit komst bieden voor mannen die lijden aan de ernstigste vorm van onvruchtbaarheid: die waarbij geen rijpe geslachtscel len tot ontwikkeling komen. De techniek die moet worden ge bruikt, is ook al beschikbaar. Op verschilende plaatsen (ook in ons land) is het al mogelijk bevruchting tot stand te bren gen door één geselecteerde zaadcel in een eicel in te bren gen. Deskundigen spreken van 'een elegante ontdekking'. Zij zeg-, gen dat de Japanse vondst aan geeft dat alles wat er in de ontwikkeling van de zaadcel ge beurt na de deling van de sper matocyten 'alleen maar te ma ken heeft met manieren om de zaadcel bij en in de eicel te krijgen'. Poor Neena Bhandari New Delhi (ips) - New de Middeleeuwen ont binnengevallen door roem beluste vorsten, dreigt de stad te w stroomd door heel an Wanneer de zon onderg boven de stad miljoen nen neer, terwijl overda rondlopen en verkeers en ongelukken veroorza De sprinkhanen zitten ov sen, bomen, struiken, ra ding. Deskundigen verw nog zeker een jaar zullen b bang dat ik ze meekook i soep," zegt een jonge vro snel het hek sluit om de be houden. De groene insecten wete" schillende manieren het v Door Tom Raum Washington (ap) - Amerikaanse bevo niet direct een sterke of een nationale hel aanwijzen, lijkt er ee tenkans weggelegd oud-generaal Colin P Als hij genoeg poli tieke ambities heeft zou hij weieens de 'eerste zwarte presi dent van de VS kunnen worden, denken sommige waarnemers. Volgens een opiniepei ling die in juli werd uit gevoerd, is Powell veel populairder bij de Amerikanen dan presi dent Bill Clinton. De ster van Powell rees nog verder toen de onderhande delegatie van oud-presiden ter waarvan hij deel uitm een regeling voor de vree machtsoverdracht in Haït' te bereiken. Maar zal de o neraal van die popularite bruik maken om het on vak van politicus te kiezen: zijn naaste vrienden weten nog geen antwoord op. Powell (57) was veiligheid seur onder president Ronal gan en voorzitter van de menlijke chefs van staven t' de Golfcrisis van 1990/'91. ren in New York als zoon v maicaanse immigranten w well bij zijn recente pensio de hoogste zwarte militai .Amerika ooit gehad heeft. Geen zorgen Bovenaan de prioriteitenlij Powell staat niet de pol maar zijn autobiografie, boek moet eind dit jaar af z: levert hem 6 miljoen dolls van uitgeverij Random H Met de 60.000 dollar er bij i die Powell gemiddeld vooi spreekbeurten vangt hoefl zich alvast geen zorgen te i over zijn oude dag. Powell k rustige jaren van maken, oi zen voor het hectische lever het presidentschap. Zowel de Democraten als d publikeinen hopen dat hij het Witte Huis kiest. Beide tijen trekken hard aan Powe hem in hun kamp te halen, de voormalige generaal heei nog geen voorkeur uitgespn Met Powell aan hun zijde zo de partijen goede zaken want niet minder dan 74 prt van de Amerikanen vindt ds goed werk levert, een cijfer van presidenten doorg f slechts kunnen dromen. 'Slechts acht procent van de volking kan grote fouten aa persoon Powell ontdek Celinda Lake, verkiezingsf tionaris van de-Democrat Rartij, wijst er op dat veel An kanen momenteel naar ricl zoeken en in Powell een leider zien, die daden kan richten en hoge morele waa vertegenwoordigt. „Ik hoop hij een Democraat is," zegt I Loopgraven Maar of dat zo is, daar is ook sident Clinton nog niet achts Washington gaan geruchten Clinton Powell gepolst heeft de eventuele opvolging van nister van Buitenlandse Z: Warren Christopher. Powel hebben gezegd dat hij zich vleid voelt, maar zijn besluit der in het midden hebben g ten. Door Powell nu in het V, Huis te halen zou Clinton km voorkomen dat de oud-gene hem eventueel als Democrat kandidaat uitdaagt in de v rfflides voor de presidentsver zingen van 1996. Maar het zou voor Clinton m jijk nog fataler zijn als Powe het veld komt namens de R< hlikeinen, die zo langzamerb

de Stem | 1994 | | pagina 10