Decoration Fail r^94 /Jktv Herindeling niet meer deze eeuw Familie en baas Zeeuwse chauffeur laten hoop varen Verdriet van overlevende 'Laat ze van Estonia een zeemansgraf maken' 'Leiding Groen Links stapelde fout op fout' Meer doden bij ramp met Estonia lat die Chardonnay Is ook in Suid-Afrika. |nnay word die wyn an byna nie. jjeroemde druif is die Hy gee een volle wyn, üÉjjii kr jrte vir u het. Eentjie ander van Welmoed [Ie produseer ook een \nc. dit nog een tydjie ïan él die Hollandse raak. Tenslotte is die lend vir hulle talent as fel, onthou dat Suid- i/we kwaliteitstoetse [Die kontroles word In staatsonderssoek- lm met die oulike 'Niet voorbij'. In die /n kom nie verby nie aker u: 'ook nie verby [Sauvignon 7.95 (Meiiot 7.95 Blanc knnay Ine 6.95 8.95 6.95 7.95 Schone Schelde ai uitverkoop' Post buitenland 10 cent duurder Vavo dreigt Serviërs 'eyenoord redt Oorzaak iet maar net )nverwachte ontmoeting labin/Hoessein Muziek uit boomstam Fokker- -topman Van Duinen weg peleef'top q Onwijs gezellig- m 30 sept t/mOoHt ;P"Z3m 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. EXPOHAL-HILVERSUM 26 september t/m 2 oktober uil In Zeeuws-Vlaanderen Ook bij KLM onderzoek passagiers op longpest Politie in Brabant moet grote zaken laten lopen DE hobbybeurs waar u kunt kijken en DOEN plen, 11 betalen. - iproDiaem lost u het beste t een ..Kleintje in de immers met minstens v#n de ytlen Stemlozere lezeressen die speciaal itellmQ hebben voor itjes'-rubriek joneel gevraagd" ligt het de hand. dat er snel en reacties komen 134e JAARGANG ESTEM Crunch, Nuts, Uon, Smarties, KitKat of Bros Mini's, zak mm Nu met 2596 extra Inhoud" NÜ 3.29 Pedigree Pal brokken, pak 3 kilo gratis speelbal* 235 AH Servicelijn: 06-0305. De artikelen in deze advertentie kunt u In alle AH winkels kopen, behalve de artikelen waar kleine cij fertjes bij staan. Die artikelen kunt u alleen kopen in AH winkels waar êên van die cijfer tjes op de deur staat. Reclameprijzen gel den t/m zaterdag 1 oktober a.s. Zolang de voorraad strekt. Verkrijgbaar In de meeste AH bedieningsslagerijen. /MIN./MAX. 10/17 Hetzelfde liedje September eindigt met nagenoeg hetzelfde weer als gisteren. In de ochtend kans op nevel of mist, overdag veel bewolking, in Zeeland meer kans op zon. Weinig wind. Soes - Rijkswaterstaat heeft een thane Schelde in de uitverkoop ij de Belgen gedaan. Dit, omdat j jn de nieuwe baggervergun- mg voor Vlaanderen geen nieu- ii milieu-eisen voor schoner jcheldewater worden gesteld. Deze kritiek op Rijkswaterstaat itaat in de jongste uitgave van fantij, het blad van de Zeeuwse llieufederatie (ZMF). |ZIE ZEELAND - C1 Den Haag - Het verzenden van teven, kaarten en drukwerk aar een bestemming buiten Ne- lerland wordt vanaf 1 januari :en cent duurder. Dat blijkt uit ienieuwe tarieven van PTT Post. Ie prijs voor het versturen van iergelijke post binnen Nederland lijft ongewijzigd. ievilla - Stoere taal sprak de Na- 10 gisteren tijdens de eerste dag ;an haar conferentie in Sevilla. )e verdragsorganisatie wil vaker iichtaanvallen uitvoeren op de losnische Serviërs, die alle af spraken met voeten blijven tre- Itn. 'Robuuster optreden', heette iet in Sevilla. IZIE BUITENLAND - A4 Bleiswijk (anp) - „We zijn heel somber. De hoop die wij giste ren (woensdag) nog hadden dat chauffeur Ton de Klerk misschien bewusteloos in een ziekenhuis lag, is vervlogen. Het is een schok voor ons, maar vooral voor zijn vrouw en twee jonge kinderen." Transportbedrijf Kindt bv in het Zuidhollandse Bleiswijk heeft geen enkel levensteken ontvan gen van de 35-jarige uit het Zeeuwse Kapelle afkomstige De Klerk. Gistermorgen heeft het bedrijf de gebitsgegevens van de vermiste chauffeur doorgestuurd naar de Nederlandse ambassade in Hel sinki. Dinsdagavond laat kreeg Kindt te horen dat hun chauffeur niet was aangetroffen tussen de 41 drenkelingen die uit het water waren gehaald. Ook de ziekenhuizen waar ge troffenen van de scheepsramp zijn opgenomen, hebben De Klerk niet kunnen opsporen. De Klerk werkte sinds anderhalf jaar als charterchauffeur voor het Bleiswijkse bedrijf. Hij kende de oversteek Tallinn-Stockholm op zijn duimpje. Zijn collega, de geredde Stefan Duijndam, heeft De Klerk enkele uren voor het vergaan van de Estonia nog gezien. Maar tijdens de ramp waren zij niet bij elkaar in de buurt. Woordvoerder G. Kruger heeft vernomen dat Duijndam in zijn hut lag en De Klerk voor het laatst is gesignaleerd in de bar op de veerboot. Kruger weet, net zoals Duijndam al meldde, dat het met het sjorren van vrachtwagencombinaties op het schip slecht was gesteld. Kort voor de zomer is al een trai ler van Kindt gekanteld omdat deze op twee in plaats van op vier punten was vastgezet. Volgens Kruger is de wagen van De Klerk wel 'onder stroom' gezet omdat de lading gekoeld moest blijven maar van sjorren weet Kruger niets. „Iedere chauffeur die die over tocht kent, kan hetzelfde verhaal vertellen: ze sjorren niet of onvol doende. De veiligheid is blijkbaar ondergeschikt aan het commer cieel belang," aldus Kruger. Turku/Tallinn (afp/rtr/dpa) - Het aantal slachtoffers van de ramp met de veerboot Estonia komt waarschijnlijk uit boven de negenhonderd. Volgens de Estlandse autoritei ten waren 1049 mensen aan boord van het schip, dat in de nacht van dinsdag op woensdag voor de Finse kust zonk. De rede rij Estline spreekt Over in totaal 982 passagiers en bemanningsle den. Zij acht een groter aantal niet uitgesloten, omdat kinderen beneden de zes jaar niet op de lijst van opvarenden komen. Daarentegen hebben enkele men sen laten weten dat zij niet op de boot waren, maar wel als passa gier te boek stonden. In de Finse kuststad Turku, het coördinatiecentrum van de red dingsoperatie, dook een lijst op met de namen van meer dan 1000 passagiers. Met de 188 beman ningsleden meegerekend zou de Estonia dan zo'n 1200 opvaren den hebben gehad. Reddingswer kers hebben tot gisteravond 65 lijken geborgen. De reddingsoperatie is gister avond beëindigd, nadat 's och tends elf helikopters en vijf sche pen de speurtocht hadden hervat. Reddingswerkers achtten het uit gesloten nog overlevenden te vin den in het ijskoude water. Rotterdam - Feyenoord heeft met hakken over de sloot de twee- Ie ronde van het toernooi om de ïuropa Cup voor bekerwinnaars «reikt. De Rotterdamse ploeg ion op eigen terrein het: tweede luel met Zalgiris Vilnius met 2-1, adat het eerste treffen in 1-1 ras geëindigd. IZIE SPORT-B1 leruzalem - De Israëlische pré- ter Rabin en de Jordaanse ko ling Hoessein hebben elkaar gis pen onverwacht ontmoet in een "ging meningsverschillen over 'e waterrechten en territorium- inspraken op te lossen. Beide roesties staan een vredesverdrag üssen Israël en Jordanië in de ®eg- Na een anderhalt uur du- lend gesprek in de Aqaba werd leen akkoord bereikt. In een ver dring heette het dat wel (voor dgang is bereikt'. Lars Lemke (63), overlevende van de ramp met de Estonia, dacht dat hij zijn verhaal wel kon vertellen. Maar na een persconferentie, massaal bezocht door een schare media-vertegenwoordigers, kreeg de Zweed het toch te kwaad. foto epa Een internationaal team met ver tegenwoordigers uit Zweden, Finland en Estland begon giste ren met het onderzoek naar de oorzaak van de ramp. Estlandse onderzoekers waarschuwden woensdagavond al dat het niet mogelijk zal zijn heel snel de oor zaak te achterhalen. De Estland se minister van transport Meis ter, die de nationale onderzoeks commissie leidt, zei dat allerlei technische details worden bestu- deerd die de ramp kunnen heb ben veroorzaakt. Een belangrijke vraag is of de vergrendeling van de laadklep pen van het schip goed functio neerde. Een Zweedse scheeps- kundige uitte daar woensdag grote twijfels over. Vakbondslei ders herhaalden de kritiek. Aan boord van de Estonia waren twee kapiteins. Zij moesten exa men doen in het aanlopen van de haven van Stockholm zonder loods. Een van hen heeft de ramp overleefd. Hij kan mogelijk op heldering geven over de oorzaak. Het bepalen met geluidsgolven (sonar) van de juiste ligging van het schip, kon gisteren niet door gaan wegens het slechte weer. Om dezelfde reden staat nog niet vast wanneer met een onbeman de duikboot naar het wrak kan worden gezocht. ZIE OOK BUITENLAND - A4: 'Van elk lijk schrik je' Van onze verslaggever Rinze Brandsma Maassluis - „Een onmogelijke klüs. Ze moeten er niet aan beginnen om al die honderden lichamen uit de Estonia te ha len. Te groot, te diep, te veel. Ze kunnen er beter een zee mansgraf van maken. Net als toen bij dat booreiland Kiel- land. Stalen netten er over heen, drie kransen er achter aan en dat moet het zijn." Duiker Piet Pardoen uit Maas sluis weet waar hij over praat. Hij kent alle problemen en onmo gelijkheden die zijn collega's van Wijsmuller tegen zullen komen bij het bergen van de meer dan 800 lijken uit het gezonken veer schip Estonia, een meter of 90 diep in de Oostzee. Zelf heeft hij 35 jaar lang voor Smit Tak ber gingswerk gedaan op alle moge lijke wrakken: vele honderden. Bijna altijd moest hij daarbij lij ken bergen. Hij weet ook wat hij zegt, als hij in ongepolijste taal beschrijft wat een bergingsduiker tegenkomt onder water. Van professionele begeleiding om de emoties van het zware werk leefbaar te hou den is nauwelijks sprake. „Als collega's help je elkaar. Het is één grote familie. Je voelt aan wat de ander ziet en meemaakt. Als de buitenwereld je erover hoort pra ten, dan klinkt dat rauw. Maarzo verwerk je het. Met een grap, wat schelden, flink doen en een potje bier. En op naar de volgende klus. Een psychische begeleider? Geef maar liever een krat bier, zeggen wij dan." Maar over de wachtende licha men diep onder de golven praat hij niet ruw, maar ingetogen. „Bergers hebben een grote mond. Het zijn geen doetjes, ze doen niet moeilijk. Individualisten, beetje zeeroversmentaliteit nog. Ik heb een ervaring, daar krijgt een paard de hik van. Maar lij ken...dat blijft apart. Ik heb ze liever niet. Elke confrontatie on der water geeft me weer een schok: je bent in je eentje en al tijd onder spanning. Dan krijg je een deur open van een hut en zweven daar ineens vijf, zes men sen. Kijk, schepen, materiaal kun je vervangen. Mensen zijn onver vangbaar. En zo'n lijk aan boord, het blijft een mens." Piet Par doen, 58, begon in 1957 bij de marine als duiker. Dit jaar ging hij in de vut. Hij is bezig een boek te schrijven over zijn erva ringen. De mogelijke berging van de, Estonia, waar collega-ber gingsduikers nu aan begonnen zijn, houdt hem sterk bezig. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 VANDAAG IN DEZE KRANT De Australische didjeridu is een uitgeholde en ver sierde boomstam, die bij zondere bastonen voort brengt. Stefan Hendricks zegt dat er meer bij komt kijken dan alleen ademtechniek. Liefheb bers kunnen alvast be ginnen met een pvc-pijp. ZIE GROTE GIDS - DEEL D INHOUD 4 KATERNEN Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 (ADVERTENTIES) Ifflsterdam - R. van Duinen (fo- j>) binnen de raad van bestuur an Fokker verantwoordelijk °or technische zaken, gaat de «egtuigbouwer verlaten. Met tgang van 1 januari 1995 is hij enoemd tot voorzitter van de Nerlandse organisatie voor ^schappelijk onderzoek "ZIE ECONOMIE-A5 Groen Link H-OO-17.00 UUR m 00-,7.00 m Van onze Haagse redactie Den Haag - De leiding en de duo-lijsttrekkers van Groen Links - Ina Brouwer en Mohammed Rabbae - stapelden in de verkie zingscampagne fout op fout. Geopend: i.g werkdagen van 13.00 tot 23.00 uur fi\\\ zaterdag van 11.00 tot 23.00 uur fllP zondag van 11.00 tot 18.00 uur ff Ijl Toegangsprijs f 17,50 p.p. IIJJjf. ALS U MEER VAN WONEN WILT WETEN fttS'i Intern zat het niet goed bij Groen Links en daarmee delfde de partij het onderspit in het grote gevecht om de macht. De strijd tussen Pv dA en CDA kreeg daardoor de overhand. Veel kiezers liepen op het laatste moment over naar de PvdA. Die conclusie valt te trek ken uit het rapport van een on derzoekscommissie van Groen Links. In de toekomst moeten er geen duo-lijsttrekkers meer ko men. De mislukking van dit ex periment lag niet alleen aan de persoon Brouwer en de persoon Rabbae, maar het had ook niet gewerkt met het 'concurrerende' duo Rosenmöller en Sipkes, zo gaf huidig fractieleider Rosen möller gisteren volmondig toe. Toch spitsen de klachten van de onderzoekscommissie zich toe op Brouwer en Rabbae. Brouwer had tijdens de campagne last van haar verleden als communiste en lid van de CPN, terwijl Rabbae steeds werd geconfronteerd met zijn opvatting over het boek De Duivelsverzen van Rushdie - dat boek had verboden moeten wor den meende Rabbae. De commissie geeft een serie aan bevelingen om in de toekomst campagnes beter te laten verlo pen. De partij moet een 'perma nente campagne' op gang bren gen, waarbij de ideeën van Groen Links voortdurend in de publieke belangstelling moeten komen. De toekomstige lijsttrekker moet mi nimaal een jaar vóór de verkie zingen bekend zijn. 8 710311 000218 I I I I I VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze verslaggever Middelburg - De aangekondigde gemeentelijke herindeling van Zeeuws-Vlaanderen loopt vertraging op. De kans bestaat zelfs dat het er deze eeuw niet meer van komt. Amsterdam (anp) - Medisch personeel van de KLM gaat vanaf vandaag in India passa giers op longpest onderzoe ken. Mensen die verschijnse len van de ziekte vertonen, mogen de toestellen niet in. De maatschappij vliegt op de be stemmingen Calcutta, Bombay en New Delhi. Bij de balie's op deze luchthavens zullen de medi ci de passagiers onderzoeken. Aan boord is ook medisch perso neel aanwezig. Volgens het ministerie van Volksgezondheid is extra medi sche controle bij vliegtuigpassa giers uit India vooralsnog niet nodig. De situatie in India is voor de in spectie nog geen aanleiding tot extra maatregelen voor reizigers van en naar India. Volgens de in spectie is de kans dat reizigers in aanraking komen met longpest heel klein omdat de patiënten te ziek zijn om rond te lopen. Intus sen is het aantal pestgevallen in India verder gestegen De autori teiten in de hoofdstad New Delhi hadden gisteravond 1536 geïn- fecteerden en 49 sterfgevallen ge teld. Steeds meer landen in de wereld beperken de reisverbin- dingen met India. De chef van de Indiase gezond heidsdienst sprak gisteren van een 'overreactie' van het buiten land. Hij zei dat de ziekte onder controle is. Gedeputeerde Staten (GS) schui ven de netelige kwestie door naar het nieuwe college van GS, dat na de statenverkiezingen van maart komend jaar eerst begint met een onderzoek of de herindeling nog wel nodig is. Dit blijkt uit een verslag van een gesprek dat GS kortgeleden ge voerd hebben met het bestuur van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Uit dat verslag blijkt ook dat de door de provinciebe stuur zo verwenste fusie van Sluis met Aardenburg de argu menten onder een grote herinde ling voor een deel wegslaat. Er liggen in de Abdij afgeronde voorstellen om het aantal ge meenten op Walcheren en Schou- wen-Duiveland drastisch te ver minderen. De Zeeuwse Staten hebben dat politiek al bekrach tigd, de Tweede Kamer moet dat nog doen. Het argument dat GS aanvoerden, was de kwestbaar- heidsgrens die door het rijk wordt gehanteerd. Gemeenten die minder dan zes duizend inwoners hebben, kun nen in ernstige problemen gera ken omdat ze bijvoorbeeld een ei gen sociale diénst en de dienst ge meentewerken niet meer kunnen runnen. Die gemeenten, zegt het Rijk, moeten bij een andere wor den gevoegd. Dat was in Walcheren en Schou wen het geval. In Zeeuws-Vlaan deren zit na het verstandshuwe lijk van Sluis met Aardenburg geen enkele gemeente meer in de gevarenzone. In het verslag van het bestuurlijk ;overleg wordt daar melding van gemaakt en vervolgens wordt gedeputeerde Dijkwel geciteerd: 'GS moeten zich nader beraden op Zeeuws-Vlaanderen. Omdat zich in dat gebied geen gemeen ten bevinden onder de genoemde kwestbaarheidsgrens, zal de di- sucussie met en over dit gebied geheel anders van aard zijn. Naar verwachting zullen er voor dit gebied dus nadere uitgangspun ten vastgesteld moeten worden'. Dijkwel sluit af met de medede ling dat dit een zaak wordt voor het nieuwe college. Gemeentelijke herindelingen zijn altijd netelige kwestie voor pro vinciebestuurders. Ze krijgen bo ze burgemeesters over de vloer, actiegroepen uit de op te heffen dorpjes rukken op naar de hoofd stad, en kritiek op de inspraak is er vrijwel altijd. Daarom lopen GS op eieren. Provinciale Staten gingen er vo rig jaar nog van uit dat het 'open overleg' met de Zeeuws-Vlaamse gemeenten al in januari 1995 zou worden gestart. En nu zegt Dijk- wel dat er eerst nieuwe argumen ten voor een herindeling moeten worden bedacht omdat het (Rijks)argument van zesduizend niet meer hanteerbaar is. Navraag bij een ambtelijk des kundige leert dat het provincieb- stuur inderdaad de hele herinde ling aan het heroverwegen is. De ambtenaar: „Er is nog wel een ander argument dan dat van die zesduizend, namelijk de samen hang in een gebied. Voor Zeeuws- Vlaanderen geldt nu dat we str aks eerst moeten gaan kijken of de gemeenten daar wel voor hun taak berekend zijn, en daarna pas komt de vraag aan de orde: moet er heringedeeld worden en zo ja, waarom?" Van onze verslaggever Tilburg - Van de dertig onder zoeken tegen de georganiseerde zware criminaliteit moet het po litiekorps Midden- en West-Bra bant er wegens personeelsgebrek 25 laten lopen. Met dit schrijnende voorbeeld il lustreerde korpschef B. Lutken gistermiddag het enorme tekort aan politiemensen in deze regio. De korpschef kondigde verder aan dat de regiopolitie volgend jaar gaat kijken op welke mei- dingen er nog wel en op welke verzoeken er niet meer gerea geerd wordt. Gerichte controle acties kan zijn korps niet meer uitvoeren. Steekproeven die nog wel plaatsvinden leveren altijd een groot aantal overtredingen op. (ADVERTENTIE) marjon's kreatief VR. 30/9 10-21 UUR ZA. 01/10 09-17 UUR tel. 01155-62601 Oranjehof AXEL DUIKERS Dit woord is vandaag In het nieuws. Een van de vele. Een Krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woordfen) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: o kwartaal acceptgiro 85.50 maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: PostcodePlaats:. a kwartaal automatisch83.- bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. L—i DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1