g Artikett Landelijke beurs studiekeuze Universiteiten in het strijdperk kredilt^"" zon nacht'" Academici komen moeilijker aan een baan dan hbo'ers 'Tilburgse universiteit beste van het land' ers praten king partij i na aanslag li Duitsland Studie Beurs '94 grootste voorlichtingsevenement voor aankomende studenten Indent/ DE STEM ONDERWIJS LAND KORT e kort nJkste eer> financial ^^OG/c Wendl»'6 9i<*s voor 9Ste editie, 94/fsren Onderzoek Rijksuniversiteit Limburg: SEPTEMBER 1994 A4 DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 A5 Egypte eeft gisteren 35 arrestaties g in de badplaats Hurgada, t leven kwamen. De slachtof- .n twee Egyptenaren. Een liepen verwondingen op. De ^epleegd door moslim-funda- -risten hebben vermoord. ocaïne op n de Belgische douane heeft cocaine gevonden. Het spul, in het Albertdok van de aatwaarde van ongeveer 5,6 et onder water leveren van smokkelen, want een paar t soortgelijke pakjes uit het exico raai van de Mexicaanse rege- e Partij (PRI), José Francisco anslag aan zijn verwondingen te afstand op de politicus die orst. De dader is innmiddels alig gouverneur van de staat nieuwe voorzitter van het ernkoppen aan an de Verenigde Staten en n snellere verwijdering van merikaanse president Clinton en gesprek met de Russische dag van diens bezoek aan at het Start-I-verdrag over wapens in werking treedt en drag bekrachtigen 'zullen we deren van die kernkoppen die on op een persconferentie met in 1992, bepaalt een periode ing van de betrokken kernkop- ement in eweging heeft haar dreigement -fundamentalisten een 'totale voerde Berber-zanger Lounes ingetrokken. Matoub, bekend -,n de fundamentalisten, werd erbers zeggen deze beslissing te rijnse veiligheidskrachten had- an twee van de ontvoerders te ot mogelijk te maken dat ons s kan terugkeren'. leden verwijst ook naar wat de communistische top 'de nieuwe situatie' noemt Daarmee loopt hij vooruit op de opvolging van de 90-jarige Chinese leider Deng Xiaoping, die al zeven maanden niet meer in het openbaar is gesignaleerd. Jiang Zemin is de gedoodverfde opvolger van Deng Xiaoping. (ADVERTENTIE) Laminaat Door de Consumentenbond als Beste Koop getest Bi] de Parketspecialist Breda verkrijgbaar voor p-ro2 Verder nog keuze uit tientallen andere laminaatsoorten: Super laminaat 89,- Per Pergo Flooring 79,- per nr Pergo lite 49,-perm Lamett uit Zweden 79,- per m Tempo floor 59,- per m Clean floor 49,-perm Dura floor 59,-perm Ecofloor 59,- per Budget floor 49,-perm Dream laminaat 45,- per m Saffier laminaat 59,- per m Ook kunt u bij de Parketspecialist terecht voor zeer interessante parket- en kurk aanbiedingen. Prijzen zijn vanaf magazijn per rrv. ongelegd. incl. BTW. Legkosten lamellen, laminaat en kurk 20.- per m* Bel De Parketspecialist via de Parketcentrale van 8.00 -19.00 uur (ook in het weekend) voor een afspraak in Almere, Amsterdam, Apeldoorn, A"1" Barneveld, Breda, Eindhoven, Enschede, Kerkrao Rotterdam, Tegelen (Venlo), Utrecht en Nütterden iw ""■"52"" 076 - 202700 °f ar kwaliteitsgarantie 085 - 216690 t brandbommen op een asielzoe- de Duitse deelstaat Noordrijn- wee doden gevallen. ke sfeer ligt. Volgens hem ise: geen reden aan te nemen dat rechts-extremisten actief z'!n geweest. In het centrum waren op het moment van de aanslag zeventig asielzoekers uit Roemenië en voormalig Joegoslavië aanwez'8- Buren ontdekten de brand r streeks vier uur en sloeg alarm. n De bewoners van het asielz° kerscentrum op het stadion' rein van SC Herford kond n zichzelf via de ramen in v^,1 heid brengen. Al snel wer1 s vermissing van twee mensen o tl meld. Zestien brandweerlied' met persluchtmaskers doorzoc ten de fel brandende bar 'f waar ze de lijken vonden van broer en-zus. Van onze onderwijsredactie Den Haag - Jongeren die ondanks de dreigende ver anderingen in het hoger onderwijs in de nabije toe komst willen gaan stude ren, kunnen vandaag, mor gen en zaterdag terecht in het Nederlands Congresge bouw in Den Haag, waar de Studie Beurs '94 wordt ge houden. Deze landelijke beurs voor studiekeuze, die voor de derde keer wordt gehouden, is het grootste voorlichtingsevenement in Nederland. Vorig jaar werd de beurs bezocht door ruim 20.000 scholieren en stu denten. Ruim tweehonderd Nederlandse onderwijsinstellingen op mbo-, hbo- en universitair niveau geven informatie over hun studies. Zuidwest-Nederland wordt op de beurs vertegenwoordigd door het Esthetica Opleidingsinstituut uit Breda, Hogeschool Katholieke Leergangen Tilburg, Hogeschool West-Brabant (sector heao) uit Breda, Hogeschool Zeeland uit Vlissmgen en de Nationale Hoge school voor Toerisme en Verkeer uit Breda. Buitenland Een belangrijk onderdeel van de driedaagse voorlichtingssessie is de beurs voor studeren in het bui tenland. Onder de titel Study Abroad '94 geven meer dan ze ventig onderwijsinstellingen uit binnen- en buitenland informatie over uitwisselingsprogramma's, talencursussen, buitenlandse sta ges en post doctorale opleidingen in het buitenland. Ook praktische zaken als toelatingseisen, kosten en huisvesting komen aan de or de. Meer dan dertig landen zijn op de beurs vertegenwoordigd waaron der Frankrijk, Rusland, Honga rije, België, Duitsland, Italië, Griekenland, USA, Groot-Brit- tannië, Zwitserland, Spanje en Canada. Rusland De studiebeurs is voor Rusland aanleiding geweest om een zwa re, uit achttien mensen bestaande onderwijsdelegatie te sturen. Op Study Abroad '94 zijn twaalf Russische universiteiten verte genwoordigd. De Russische ploeg brengt ook werkbezoeken aan onder meer het ministerie van Onderwijs, de Universiteit van Amsterdam, de TU Delft en de HBO-raad. Aanleiding voor deelname aan de beurs is dat Russische onderwijs instellingen door politieke en De Studie Beurs '93 werd bezocht door ruim 20.000 scholieren en studenten. economische hervormingen meer mogelijkheden hebben tot inter nationale samenwerking. De Russische ploeg richt zich op voorlichting voor de Nederlandse collega's over bestaande samen werkingsverbanden met Neder landse onderwijsinstellingen, Russische deelname aan onder wijsprogramma's van de Europe se Unie en tevens op actieve wer ving van studenten. Voor het aantrekken van buitenlandse studenten is het speciale pro gramma 'Integration' in het leven geroepen. Seminar Morgen, vrijdag, geeft de Russi sche delegatie vanaf 9.45 uur een seminar voor bestuurders, voor lichters en hoofden van bureaus buitenland van universiteiten en hogescholen. Op het programma staat een voordracht van Valerity S. Meskov, vice-voorzitter van de Russian Federaties State Com mittee for Higer Education. Ver tegenwoordigers van Russische universiteiten geven 'drie lezin gen over respectievelijk mijn bouwkunde, werktuigbouwkun de en universitair onderwijs in Rusland. Talenstudies Om de talenstudies zo goed mo gelijk onder de aandacht van aankomende studenten te bren gen, wordt op de Studie Beurs '94 een Trefpunt Talenstudies inge richt. Het trefpunt is een initia tief van de in Utrecht gevestigde Stichting Promotie Talen. „De laatste jaren staan talenstu dies onder grote druk: de belang stelling voor het leren van talen neemt af en de nieuwste plannen voor het onderwijs beloven ook nu weer weinig goeds voor de ta len. Hoog tijd voor een talenof fensief dus", verklaart de stich ting de actie op de Studie Beurs '94. „Het is noodzakelijk de rijke ta lentraditie van Nederland niet verloren te laten gaan omdat in onze, zich snel internationalise rende maatschappij het belang van goede vreemde-talenkennis toeneemt." Het Trefpunt Talenstudies biedt de talenopleidingen van vrijwel alle hogescholen en universitei ten in Nederland de gelegenheid zich nadrukkelijk te presenteren. Marketing Vandaag wordt op de beurs onder de titel 'Marketing in het Hoger Onderwijs' een praktijkcongres gehouden voor bestuurders en beleidsbepalers van instellingen voor hoger onderwijs, overheid en directies van communicatie adviesbureaus. Op dit congres worden de resul taten bekend gemaakt van het eerste integrale onderzoek naar de beïnvloedingsfactoren die 'een rol spelen bij het kiezen van een vervolgopleiding door havo- en vwo-leerlingen. Ingegaan wordt op de betekenis van deze resulta ten voor de externe communica tie van de onderwijsinstellingen. Waarde Het congres haakt in op belang rijke ontwikkelingen in het hoger onderwijs, die waarschijnlijk zullen leiden tot een meer markt gerichte aanpak. Begrippen als marketing, positionering, public relations en fundraising zullen naar verwachting aan betekenis Van onze onderwij'sredactie Amsterdam - Het is niet vreemd dat zoveel universitei ten zich presenteren op een beurs als de Studie Beurs '94. Universiteiten zijn zich aan het profileren en willen aan komende studenten hun sterkste kanten laten zien. Na jaren van zeer verholen con currentie en openbare unifor miteit treden de universiteiten tegen elkaar in het strijdperk. De aanzet kwam afgelopen jaar niet uit het als arrogant bekend staande Leiden, maar uit Am sterdam. Voorzitter drs. J. Gevers van het college van bestuur van de hoofdstad-universiteit meldde begin dit jaar en plein public dat er eigenlijk maar één echte uni versiteit is en dat is een grote, 'brede' universiteit. Met een alfa- een beta- en een gamma-facul teit, plus minstens nog medicij nen en theologie. De tweedeling was meteen duide lijk: alleen Amsterdam, Gronin gen, Utrecht en Leiden voldoen echt aan dat beeld; niet de Tech nische Universiteiten, en niet Til burg, Maastricht of Rotterdam. En zeker niet een bedrijfskunde- universiteit als Nijenrode. Verademing \oor dr. L. Leertouwer, rector van de Leidse universiteit, was de opmerking van Gevers een vera deming. „Gevers heeft zijn nek uitgestoken en dat is heel goed. Wie heeft toch die mythe bedacht dat in academisch Nederland alle katjes grauw zijn? Dat is een idee van de overheid, die de universi teiten krampachtig op één lijn wil stellen - met elkaar en met net hbo. Onzin. Wetenschap, en dus de universiteit, is gebaseerd op competitie, concurrentie, en daar heeft Gevers een goed ge voel voor. Onder zijn leiding njgt zijn universiteit weer iets an dat hoofdstedelijke, grand- seigneur-imago van vroeger te- rug." En Gevers krijgt daarin steun, gelooft Leertouwer, uit onver- Studenten willen meer dan vroeger waar voor hun geld. wachte hoek: van de studenten. Wie had kunnen denken dat juist de Amsterdamse studenten tij dens een PvdA-bijeenkomst met minister Ritzen in april vortg jaar, de minister zouden verzoe ken voortaan studenten te gaan selecteren? „Want er komen te genwoordig", zo zeiden ze, „steeds meer types naar de uni versiteit die daar niet thuisho ren!" Leertouwer: „Zo'n uit spraak is voor een universiteits bestuurder een kostbaar gegeven. Een klimaatverandering die je, zelfs als je het er niet mee eens bent, niet kunt negeren." Glorie Meer dan vroeger willen de stu denten waar voor hun geld. Ze moeten hard studeren, bouwen een forse studieschuld op en heb ben allang niet meer het comfor tabele vooruitzicht van een goed betaalde baan. Een jongere die dan toch kiest voor zo'n universi taire studie, wil ook weer iets van de glorie beleven van de universi teit. Wil ook echt merken dat hij niet aan het hbo studeert, maar aan een academische instelling. Leertouwer: „De veranderde houding van de studenten is niet alleen positief. Er zit ook een ele ment van angst in, van paniek. Iedereen houdt hen voor dat de moderne universiteit een massa instituut is en dat je er niets meer leert. Als dat zo is, is 't die grote investering in geld en tijd mis schien niet waard." Wat dat betreft hebben de 'arro gante' universiteiten de bood schap van de studenten goed be grepen. Woorden als traditie, ho ge kwaliteit en zelfs 'zware stu die' maken diepe indruk op de (toekomstige) student. „Als ik FOTO ARCHIEF DE STEM daar ga studeren, dan bén ik ook iemand." Zelfs aan de technische universi teiten, hoe 'no nonsense' hun uit straling ook mag zijn, is de hoog gespannen boodschap van de stu denten opgevangen. Dr. N. de Voogd, kersvers collegevoorzitter in Delft, heeft weinig moeite de sterke punten van zijn TU te noe men. Het is de oudste TU, al sinds jaar en dag van internationale faam, en wie er wil studeren heeft daar een flinke kluif aan, want de helft van de eerstejaars haalt nooit een diploma. De Voogd: „Delft is alleen voor mensen die hun eigen grenzen willen verken nen." Selectie Het onderwerp selectie lijkt dan ook opeens een stuk minder taboe dan enige tijd geleden. Toen Rit- Voorzitter drs. J. Gevers van het college van bestuur van de Universiteit van Amsterdam: 'Alleen grote, 'brede' universi teit is een echte universiteit'. FOTO ANP zen twee jaar geleden het idee op perde een bindend studie-advies in te voeren, waardoor de univer siteiten falende studenten na een jaar weg mogen sturen, wezen de universiteiten dat diep veront waardigd van de hand. Inmiddels wordt het echter, zij het stiekem en niet expliciet, met groeiende liefde omarmd. In elk geval blij ken de universiteiten van Rotter dam, Delft en Leiden het idee in het kader van hun strategisch plan serieus te willen bespreken. Zij het met slagen om de arm. Zo als bij De Voogd. Hij zegt: „Je ontkomt niet aan selectie. Als je tot de top wilt behoren, kun je er niet omheen dat je ook je studen ten selecteert. Ik vind wel dat we op dit moment onvoldoende in zicht hebben in de invloed van factoren als aanpassingsproble men, huisvestingsperikelen enzo voort. Voordat je studenten weg stuurt, moet je daarover meer ze kerheid hebben." Ook Leertouwer is nog voorzich tig: „Wij hebben het bindend ad- •kJk vrije wezens bmen*schePpi'SChe°s«' W/en noch ?uisternis ""tondoch, Het Pn* r - Voor wie het nog niet kent een re gelrechte aanrader: 'Het Poenboek, een financiële gids voor jongeren'. De onlangs verschenen 35e editie is een herziene uitgave met extra aandacht voor de nieuwe wetgeving. Het Poenboek is een uitgave van de Delftse studentenvakbond, de Vereniging voor Studie- en Studentenbelangen in Delft. Studenten vin den in dit boek bruikbare informatie over onder meer studiefinanciering, tempobeurs, OV-kaart, verzekerin gen, kinderbijslag, de verschillende inschrijfvormen in het hoger onderwijs, wonen en huursubsidie. Tot slot een reeks adressen en telefoonnummers van belangrijke instanties en een uitgebreid trefwoordenregister. Het' Poenboek is verkrijgbaar bij de 'betere' boekhandel, bij de studentenvakbonden en door f 10 over te maken op postgirorekeningnummer 213001 ten name van VSSD Delft onder vermelding van 'bestelling Poenboek'. winnen. Het congres wil ingaan op de waarde van deze 'instru menten' voor de onderwijswe reld. Sprekers zijn onder anderen drs. A. van der Hek (voorzitter HBO- raad) en vertegenwoordigers van universiteiten in New York en Edinburgh. Elf Leidse hoogleraren geven tij dens de beurs korte proefcolle- ges. Hiermee proberen ze de inte resse van potentiële studenten te wekken voor hun vak. De Studie Beurs '94 wordt gehou den in de Statenhal van het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag. De openingstijden zijn als volgt: donderdag 29 september van 9.30 tot 16.30 uur, vrijdag 30 september van 9.30 tot 19.30 uur en zaterdag 1 oktober van 9.30 tot 16.30 uur. De toegangsprijs is f 6,50 per persoon. Van onze onderwijsredactie Maastricht - Pas afgestudeerde academici komen in sommige gevallen moeilijker aan een baan dan hbo-gediplomeerden ir een vergelijkbare studierichting. Het 'doorstromen' van perso nen met een hbo-diploma naar de universiteit is daarom lang niet altijd een verbetering. vies steeds afgewezen en ik voor zie,hierover nog een forse discus sie in het liberale Leidse klimaat. Persoonlijk vind ik dat je studen ten er goed.van moet doordringen dat ze de propedeuse echt in een jaar moeten halen. Maar daarna hebben ze het recht hun studie af te maken zonder hinder van een soort bezemwagen van mensen die maar doorklungelen." Verwijzen Wel vinden de universiteitsbe stuurders dat je studenten niet moet afwijzen, maar verwijzen. Wie het aan de universiteit niet redt, kan misschien wel een dege lijke hbo-studie volgen. Leertou wer: „Het moet geen kille bu reaucratische maatregel zijn, waarbij iedereen die minder dan een x-aantal punten haalt, wordt weggestuurd. Integendeel: het is een vorm van zorg, vooral voor die studenten die dreigen de bes te jaren van hun leven te verpes ten met een studie die niet bij hen past." Bij de twee universiteitsbestuur ders bestaat weinig twijfel over de unieke positie van de eigen in stelling en ouderwetse waarden als traditie spelen daarin een gro te rol. Het onderscheidt de eer biedwaardige universiteiten im mers van het hbo, dat nog maar enkele jaren geleden een soort uitgebreide middelbare school was, en van de jonge, 'modieuze' universiteiten die vooral in de ja ren '80 opeens zo veel studenten trokken. Piramide In het hbo ziet men intussen de veranderende sfeer met lede ogen aan. De voorzitter van de Hoge school Midden Nederland in Utrecht zei bij de opening van zijn schooljaar: „Er is een groeiende roep om het pirami daal stelsel van hoger onderwijs opnieuw in te voeren. Een pira midaal stelsel, waarin de univer siteiten hun plaats in de top van de piramide weer aan het herove ren zijn." Tot die conclusie komt het Re searchcentrum voor Onderwijs en Arbeidsmarkt (ROA, een bu reau van de Rijksuniversiteit Limburg) na een onderzoek van de arbeidsmarktprognoses voor 1998. Volgens het ROA is het voor de kans op een baan wel nuttig om van het mbo naar het hbo door te stromen. Somber Zonder meer slecht noemt het ROA de perspectieven voor schoolverlaters zonder enig di ploma. Ook voor havo- en vwo- schoolverlaters (zonder vervolg opleiding) ziet de toekomst er somber uit. In het algemeen ziet het ROA echter een positieve ontwikke ling omdat door de vergrijzing van de beroepsbevolking relatief veel mensen het beroepsproces zullen verlaten. Daardoor nemei de problemen die schoolverlater, momenteel hebben bij het vindei van een baan volgens het ROA di komende jaren af. Gunstig Gunstig noemt het ROA de kan sen voor afgestudeerden van me dische en laboratoriumopleidin gen op mbo-, hbo- en weten schappelijk niveau. Ook voo technische richtingen zijn goed mogelijkheden, net als voor op leidingen als hbo-vervoer, theo logie, mbo-bestuurlijk en vbo agrarisch. Veel afstudeerders van weten schappelijke opleidingen krijgei het de komende jaren zwaai Ronduit slecht zijn de verwach tingen voor de richtingen kunst agrarisch en letteren. Rechter bestuurskunde en sociaal-cultu reel krijgen het stempel 'matig'. Van onze onderwijsredactie Tilburg - Een van de weinige feitelijke gegevens over de kwali teit van een universiteit wordt geleverd door de kwaliteitsrap porten van de zogeheten visitatiecommissies. De Volkskran publiceerde afgelopen jaar op grond van die rapporten een hit lijst van de dertien universiteiten in ons land. De uitkomst: d> Katholieke Universiteit Brabant (KUB) in Tilburg is de besti van het land. De Tilburgse universiteit dankte zijn eerste plaats vooral aan het gunstige oordeel van de visitatie commissie economie. Ook rech ten en bestuurs- en beleidswe tenschappen scoorden heel be hoorlijk. De krant schreef dat het gunstige oordeel 'uiteraard wordt beïn vloed door het gering aantal stu dierichtingen dat is beoordeeld. Anderzijds voert Tilburg al jaren een actief onderwijsbeleid, dat blijkens de visitaties niet geheel zonder effect blijft.' In de hitlijst werd een schaal van 1 (slecht) tot en met 4 (uitste kend) gehanteerd. De KUB haal de een score van 2,90, de Rijks universiteit Limburg kwam tot 2,63 en de Technische Universi teit Eindhoven tot 2,55. Utrecht eindigde met 2,50 als eerste grote universiteit op de vijfde plaats. Nijmegen werd negende. De ranglijst werd gesloten door de Rijksuniversiteit Groningen, die niet verder kwam dan 1,89 pun ten. Erkenning Voorzitter prof. dr. G. van Veld hoven van het college van be stuur van de KUB toonde ziel niet echt verrast door de eersti plaats. „Ik wist al dat we goec zijn. We zijn al jarenlang hee consciëntieus bezig op het gebiec van onderwijs- en studentenbe leid. We stoppen daar veel ener gie in en weten uit eigen onder zoek dat studenten dat ook op prijs stellen. Deze uitverkiezing is dan ook een terechte erken ning." De Rijksuniversiteit Limburg dankte zijn tweede plaats vooral aan de unieke onderwijsaanpak - het 'probleemgestuurd onder wijs' - die bewondering oogstte van de visitatiecommissies eco nomie en rechten, Appels In Eindhoven reageerde woord voerder P. van Dam van de Tech nische Universiteit bijna afwe rend op de derde plaats die zijn universiteit kreeg in de hitlijst. „Elke krant mag schrijven wat ze wil. Ik geloof niet in dit soort lijstjes. Ze hebben geen enkele betekenis. Appels worden met peren vergeleken. Nee, wij liggen hier niet wakker van." JL

de Stem | 1994 | | pagina 5