Italië in actie tegen bezuinigingen g Artikett Lan Pest in steeds meer deelstaten van India geconstateerd Slowakije: keuze tussen uitersten Hitler-campagne waarschuwt voor Vlaams Blok Terugkeer Ruandese vluchtelingen opgeschort Chinese leiders praten over versterking partij! «*00* Twee doden na aanslag asielcentrum Duitsland, Studie Bei BUITENLAND Stakende arbeiders blokkeren snelweg, spoorlijn en station BUITENLAND kort 0?6 2027üo| DE STEM DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 M] DE STEM Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Met vijftig affiches van elk twintig vierkante me ter is een Antwerpse vereni ging in de havenstad een campagne gestart tegen het Vlaams Blok. Op de posters prijken Adolf Hit ler en diens plaatsvervanger Ru- dolf Hess. De vereniging wil de Antwerpenaren daarmee waar schuwen voor de ideeën van het Vlaams Blok. Op zondag 9 oktober zijn er in België provinciale en gemeente raadsverkiezingen. In steden en dorpen is een wildgroei van ver kiezingspropaganda ontstaan nu grote reclamepanelen - in België vaak aan de zijgevels van wo ningen - niet meer voor dit doel mogen worden gebruikt. De vereniging Antwerps Beraad, een club van journalisten, politi ci,' kunstenaars en hoogleraren, heeft die reclameruimte nu juist wel benut om campagne te voe ren tegen het Vlaams Blok en heeft zo'n vijftig affisches ge plakt. Op de posters wordt Hitier afge beeld tijdens een van zijn be ruchte redevoeringen. 'De ideeën van deze meneer zagen ze toen ook wel zitten', staat erbij. Op een ander affiche brengen de Führer en zijn secondant Rudolf Hess de Hitler-groet. De tekst bij deze poster luidt: 'De vorige kuisploeg had ook van die mooie beloften' en in kleine letters: 'Het enige dat opgekuist moet worden is het blok zelf'. De slogans en foto's zijn een directe verwijzing naar de fas cistische en rascistische ideeën van het Vlaams Blok, dat de lokale verkiezingen ingaat onder het motto 'de grote kuis' - de grote schoonmaak. Gisteren stapte het Vlaams Blok naar de rechter om in een kort geding te proberen de Hitler-af- fiches uit het straatbeeld verwij derd te krijgen. De partij klaagt met name het feit aan dat ver kiezingspropaganda op affiches groter dan vier vierkante meter verboden is, terwijl anti-propa- ganda wel wordt toegestaan op een dergeljk of zelfs groter for maat. Justitie en politie in Antwerpen zijn voorlopig niet van plan de controversiële affiches van de gevels te halen. In België geldt namelijk geen verbod op het af beelden van nazi-geïnspireerd materiaal, althans niet als het anti-propaganda betreft. Filip Dewinter, kamerlid en lijsttrekker in Antwerpen, denkt niet dat de campagne de kiezer zal beïnvloeden. De verwachting is dat de gemeenteraadsverkie zingen de doorbraak worden van de extreem-rechtse partij in Vlaanderen. In het sterk versnip- 'Het affiche van de vorige kuisploeg'. perde politieke "landschap in Antwerpen zou het Vlaams Blok zelfs de grootste partij worden. Van onze redactie buitenland Rome - Duizenden mensen hebben gisteren geprotesteerd tegen het besluit van de Italiaanse regering biljoenen lires te bezuinigen op de verzorgingsstaat. Stakende arbeiders blokkeerden een snelweg en een spoorlijn. In heel Noord-Italië braken wilde stakingen uit. In Napels bezetten demonstranten een station. De leiders van de drie grootste Italiaanse vakcentrales CGIL, CISL en UIL hadden gisteroch tend opgeroepen tot een algeme ne staking van enkele uren en protestdemonstraties op 14 ok tober uit protest tegen de voor genomen bezuinigingen. De regering van premier Berlus coni besloot in de nacht van dinsdag op woensdag 48 biljoen lire (ruim 40 miljard gulden) te bezuinigen op de overheidsbe groting voor 1995, vooral op de pensioenen en de gezondheids zorg. „Het was een nacht vol manoeu vres,'-' zei de rechtse premier toen het kabinetsberaad om zes uur 's ochtends was afgelopen. Dinsdagavond waren onderhan delingen tussen regering en vak beweging zonder succes geëin digd. „De'wet op de financiën is zeer onrechtvaardig en niet effi ciënt," aldus Sergio Cofferati, de voorzitter van de grootste vak bond CGIL, na afloop. De regering is er trots op dat voor het eerst in jaren de belas tingen voor de werknemers niet hoeven te worden verhoogd. Het kabinet bezuinigt vooral in de sociale sector en wil extra geld binnenkrijgen door een amnestie voor belastingontduikers die als nog betalen. De afgelopen weken hebben honderdduizenden Italianen hun vervroegde pensionering aange vraagd uit vrees voor de wets wijziging. Zij willen met pen sioen, voordat de leeftijdsgrens op 62 jaar voor vrouwen en 65 jaar voor mannen komt te staan. Nu is pensionering nog met een arbeidsverleden van 35 jaar mo gelijk. In Italië zijn er meer ge pensioneerden en wao'ers (21 miljoen) dan werknemers (20,4 miljoen). In het verleden gebruikten vin dingrijke werknemers lacunes in de gecompliceerde pensioenwet geving om al als dertiger of veertiger met pensioen te gaan. Dat is al enkele jaren geleden door een wetswijziging onmoge lijk gemaakt. Veel van deze ge pensioneerden vulden hun pen sioentje aan door zwart bij te klussen. Een wrang detail is dat de za kenman Berlusconi profiteert van de door de politicus Berlus coni genomen maatregelen. Zo valt in het weekblad Epoca (uit gegeven door Berlusconi's uitge verij Mondadori) vanmorgen een paginagrote advertentie te zien van Berlusconi's verzekerings- maatschappij Mediolanum. Daarin worden de lezers opge roepen om snel een aanvullende levensverzekering te sluiten om zich 'te wapenen tegen de onder gang van het pensioenstelsel'. De progressieve oppositie heeft al protest aangetekend tegen dit zoveelste geval van verstrenge ling van Berlusconi's zakelijke en politieke belangen. Momenteel kent ook Italië een wao-debat. Dagelijks komen de autoriteiten erkende gehandi capten op het spoor die niet blind of doof blijken te zijn. De kranten staan vol met verhalen over 'blinden' die zwart werken als taxi- of buschauffeur. En een 22-jarige Siciliaan, die wegens de amputatie van een been een wao-uitkering kreeg, bleek als succesvolle aanvaller in een voetbalelftal te spelen. Van onze redactie buitenland New Delhi - Het aantal doden door de longpestepidemie in India neemt niet meer toe. Maar wel duiken in steeds meer deelstaten besmettingsgevallen op. Verscheidene buurlanden, plus Arabische en Europese landen hebben maatregelen genomen om de verspreiding vanuit India tegen te gaan. Sinds dinsdag zijn geen nieuwe sterfgevallen gemeld, nadat de ziekte op 21 september in Surat in de deelstaat Gujerat uitbrak. Daarmee staat het dodental op 47. Zo'n 1300 zieken zijn in hospitalen opgenomen, de mees ten in Gujerat. In het naburige Maharashtra zijn 117 gevallen van longpest geconstateerd en 216 van builenpest. Die ziekte was uitgebroken in een gebied ten oosten van Bombay dat vorig jaar door een aardbeving was getroffen. De autoriteiten vrezen dat de ziekte zich verder zal versprei den, doordat zo'n 400.000 men sen uit Surat voor de epidemie op de vlucht zijn geslagen. Er is vooral bezorgdheid over de ont dekking van zeven pestlijders in Calcutta, een van de grootste en smerigste steden van India, op 1300 kilometer van Surat. Nog eens 13 mensen in dit gebied hebben - de symptomen van de ziekte. De buurlanden Bangladesh en Pakistan hebben woensdag de toegang tot hun land vanuit In dia beperkt. De Bengalen heb ben de meeste grensovergangen gesloten en zullen alle voertui gen, vliegtuigen en boten uit India laten desinfecteren. Paki stan heeft, na het luchtverkeer, Vluchtelingen in een kamp in het zuidwesten van Ruanda. Veel Ruandese vluchtelingen durven niet terug naar huis, omdat ze bang zijn voor nieuwe moordpartijen door het RPF. foto anp Van onze redactie buitenland Kigali - De Verenigde Na ties hebben 'Operatie Huis waarts' voor de terugkeer van Ruandese vluchtelingen opgeschort. De VN hebben dat besloten, na aanhoudende geruchten en constateringen van de VN- vluchtelingenorganisatie (UN- HCR), dat de nieuwe macht hebbers in Ruanda terugge keerden vervolgen. In het kader van deze operatie hadden vanaf dinsdag dagelijks 4000 Ruandezen naar hun oor spronkelijke woonplaats zullen terugkeren. VN-woordvoerder Plante zei gisteren dat de vluchtelingen bang zijn 'naar het onbekende' af te reizen. Leden van het voormalige rege ringsleger wakkeren bovendien de angst voor terugkeer aan. Duizenden Ruandezen verblij ven in kampen in Ruanda zelf en in de buurlanden. De laatste weken tellen de medewerkers van de VN trouwens weer meer vluchtelingen die de buurlan den binnenkomen dan eruit vertrekken. De nieuwkomers vertellen verhalen over moord partijen, arrestaties en mishan deling door het leger van de nieuwe Tutsi-regering. Zo vertelde Martin Semanza, een jongeman van 20, dat Tut- si-soldaten zijn .ouders en drie jongere broers op de vlucht naar Zaïre hadden vermoord. Een andere jonge vluchteling, Sebuhinja Rukeratabaro, zei een vrachtwagen vol lijken te hebben gezien van Hutu's die kort tevoren waren gearres teerd. Het is onmogelijk de verhalen te verifiëren. Wel kloppen de verhalen van de vluchtelingen met een recent intern rapport van de UNHCR, dat gewag maakt van 'een onmiskenbaar patroon van moorden en ver volging' van Hutu-vluchtelin- gen die naar Ruanda terugke ren. Dit rapport veroorzaakte eer der deze week zoveel beroering dat secretaris-generaal van de Verenigde Naties Boutros-Gha- li een zwijgplicht erover afkon digde en een nader onderzoek gelastte naar eventuele wreed heden door het Tutsi-leger. Diplomaten in Genève die het rapport onder ogen hebben ge had, zeggen dat schattingen worden gemaakt over ongeveer 30.000 gevallen van moord door regeringstroepen en hun aan hangers. nu ook het treinverkeer met het buurland gestaakt. In Nepal, dat een 800 kilometer lange grens met India heeft, is een medisch alarm van kracht geworden. Ook op het Arabische schier eiland, waar honderdduizenden Indiase gastarbeiders werken, zijn maatregelen tegen versprei ding van de pest genomen. Qatar heeft het vliegverkeer met India volledig stilgelegd, evenals Reizigers uit India worden in Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Spanje, Italië, Zwit serland en de Verenigde Staten onderzocht op symptomen. Daarbij ontstond in Berlijn on rust toen een man met hoge koorts en hoestbuien, sympto men van de gevreesde ziekte, in een ziekenhuis werd opgenomen. Na een kort onderzoek bleek dat hij hoogstwaarschijnlijk bron chitis had. De Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO) liet gisteren weten dat reizigers gerust naar India kun nen gaan - zij het niet naar Surat. Wel moeten ze er reke ning mee houden dat mensen die uit een ziektegebied terugkeren een quarantaine van zes dagen riskeren. Het ministerie van WVS in Rijs wijk deelde gisteren mee dat reizigers bij aankomst in ons land vooralsnog niet worden ge controleerd. Er is tevens nog geen negatief reisadvies voor mensen die India willen bezoe ken. - Morgen en overmorgen zijn er verkiezingen in Slowakije. Grote vraag is of de Slowaken de voor keur zullen geven aan de nationalistische confron tatie-politiek van Vladi mir Meciar of aan de geest van samenwerking die de gematigde coalitie van de afgelopen zes maanden tentoon heeft gespreid. Van onze correspondent Stevo Akkerman Vraag niet waarom, maar op de een of andere manier is Zilina, een middelgrote stad in het noordwesten van Slowakije, het toppunt van Slowaaksheid. Het centrale hotel heet 'Slova kia' en ligt aan een plein dat is genoemd naar Ludovit Stur, een negentiende eeuwse patriot. Vijf minuten daar vandaan staat sinds anderhalve week een standbeeld voor een andere na tionale held: Andrej Hlinka, de man die nog net op tijd overleed om niet medeschuldig te zijn aan de fascistische misdaden die de Hlinka-garde tijdens de oorlog in Slowakije bedreef. Zijn stand beeld is er gekomen op initiatief van Jan Slota, voorzitter van de Slowaakse Nationale Partij (SNS) en tevens burgemeester van Zilina. Op het beeld van Hlinka staat dat hij de 'Otec Naroda' was; de Vader van de Natie. Een voorbij ganger. beaamt dat van harte. „Een echte Slowaak," zegt hij. Hij voegt er aan toe dat dezelfde eretitel Vladimir Meciar toe komt, de leider van de Beweging voor een Democratisch Slowa kije (HZDS), die de verkiezingen van aanstaande vrijdag en zater dag hoopt te winnen. Stur, Hlinka, Slota en Meciar; even lijkt het werkelijk of het nationalisme het enige is dat Zilina te bieden heeft. Maar dan komt er een mevrouw voorbij die haar twee kinderen het Hlinka-beeld laat zien. „Ach ja," zegt ze, „de mensen hebben nu eenmaal ieiders nodig. Voor de één was het Hlinka, voor de ander Lenin. En nu hebben we Meciar. Maar wat er ook ge beurt, mijn stem krijgt hij niet." Zoals het in Zilina is, is het in heel Slowakije. De nationalisten maken het meeste lawaai, ze springen het meest in het oog, en ze bepalen tot op zekere hoogte ook het imago van het land. Maar hun aanhang neemt af. Twee jaar geleden won de HZDS nog met 38 procent van de stem men. Nu voorspellen de peilin gen 24 procent voor de partij van Meciar. Daarmee zou hij nog steeds de winnaar zijn, maar niet meer de absolute winnaar van toen. En Jan Slota, die wel de Slowaakse Zjirinovski wordt genoemd, kan in populariteit niet tippen aan zijn Russische geestverwant; het is zelfs nog maar de vraag of de SNS de kiesdrempel van vijf procent zal halen. Bij elkaar zijn HZDS en SNS dus goed voor ongeveer dertig procent van de stemmen. Daar staat tegenover dat de anti-Me- ciar-coalitie die de afgelopen zes maanden aan de macht is ge weest, volgens de peilingen mag rekenen op ongeveer veertig pro cent. Deze zogenaamde 'rechts- linkse coalitie' is een monster verbond van de christen-demo cratische KDH, de ex-commu- nistische SDL en een verzame ling vroegere getrouwen van Me ciar, die zich verenigd hebben in de Democratische Urne. Wat deze partijen gemeen heb ben is niet louter een afkeer van de persoon Meciar. Maar ze zijn in de eerste plaats niet-nationa-, listisch. Ze maken ook, en dat hangt ongetwijfeld met elkaar samen, een veel democratischer indruk. Ze zoeken de confrontatie niet, ze zien niet overal anti-Slo- waakse complotten en ze schreeuwen geen moord en brand over de vijanden die op de loer zouden liggen om het jonge onafhankelijke Slowakije om zeep te helpen. Dat maakt deze partijen in de ogen van sommige kiezers, zoals die mevrouw bij het standbeeld van Hlinka, aantrekkelijk. Maar het maakt ze in de ogen van andere kiezers juist verdacht en dat komt voorai door de zogehe ten Hongaarse kwestie. Slowakije werd, voor het in 1918 deel ging uitmaken van Tsjecho- slowakije, eeuwenlang door Hongarije bestuurd. Dat heeft de Slowaken een aangeboren arg waan tegen Hongarije opgele verd en die argwaan geldt niet in de laatste plaats de zeshonderd duizend Hongaren die in Slowa kije zelf leven. Deze omvangrijke etnische minderheid wordt er Meciar foto epa door Slota van verdacht te stre ven naar afscheiding van Slowa kije. De Hongaarse minderheid in Slowakije vormt met een aan hang van in totaal tien procent een aanzienlijke machtsfactor. Maar ze maakt het haar poten tiële bondgenoten niet gemakke lijk. Door te eisen dat de Honga ren in zuid-Slowakije 'culturele autonomie' wordt verleend, leve ren ze zelf de munitie voor de aanvallen van Slota en Meciar. HZDS en SNS noemen die auto nomie een dekmantel voor het streven naar afscheiding en zij beschuldigen de overige partijen ervan zich'daarbij neer te leg gen. KDH, SDL en DU ontkennen dat, maar worden door veel kie zers niet geloofd. Tientallen arrestaties in Egypte Cairo - De Egyptische politie heeft gisteren 35 arrestaties verricht in verband met de aanslag in de badplaats Hurgada, waarbij dinsdag drie mensen om het leven kwamen. De slachtof fers waren een Duitse toerist en twee Egyptenaren. Een Egyptische vrouw en een Duitser liepen verwondingen op. De politie vermoedt dat de aanslag is gepleegd door moslim-funda mentalisten die eerder in Egypte toeristen hebben vermoord. Belgische douane vist cocaïne op Antwerpen - Een bootpatrouille van de Belgische douane heeft eergisteren bij toeval 32 kilogram cocaïne gevonden. Het spul, verpakt in zestien pakjes, dreef in het Albertdok van de Antwerpse haven en heeft een straatwaarde van ongeveer 5,6 miljoen gulden. Vermoedelijk is het onder water leveren van cocaïne een nieuwe manier van smokkelen, want een paar weken geleden werd een zak met soortgelijke pakjes uit het water opgevist. Politicus vermoord in Mexico Mexico-Stad - De secretaris-generaal van de Mexicaanse rege rende Institutioneel Revolutionaire Partij (PRI), José Francisco Ruiz Massieu, is gisteren na een aanslag aan zijn verwondingen overleden.Een man schoot van korte afstand op de politicus die gewond raakte aan zijn nek en borst. De dader is innmiddels aangehouden. Ruiz Massieu, voormalig gouverneur van de staat Guerrero, was de gedoodverfde nieuwe voorzitter van het Mexicaanse lagerhuis. VS en Russen pakken kernkoppen aan Washington - De regeringen van de Verenigde Staten en Rusland hebben besloten tot een snellere verwijdering van kernkoppen uit hun landen. De Amerikaanse president Clinton maakte dit gisteren bekend na een gesprek met de Russische president Jeltsin op de tweede dag van diens bezoek aan Washington. Op het moment dat het Start-I-verdrag over terugdringing van strategische wapens in werking treedt en beide landen het START-II-verdrag bekrachtigen 'zullen we meteen beginnen met het verwijderen van die kernkoppen die onder Start-H vallen', aldus Clinton op een persconferentie met Jeltsin. Start-H, overeengekomen in 1992, bepaalt een periode van negen jaar voor de verwijdering van de betrokken kernkop pen. Berbers trekken dreigement in Algiers - De Algerijnse Berber-beweging heeft haar dreigement aan het adres van de moslim-fundamentalisten een 'totale oorlog' te voeren als de ontvoerde Berber-zanger Loünes Matoub niet vrijgelaten wordt, ingetrokken. Matoub, bekend wegens zijn felle oppositie tegen de fundamentalisten, werd afgelopen zondag ontvoerd. De Berbers zeggen deze beslissing te hebben genomen, nadat de Algerijnse veiligheidskrachten had den laten weten de identiteit van twee van de ontvoerders te kennen en om 'de kans zo groot mogelijk te maken dat ons symbool veilig en gezond naar ons kan terugkeren'. Peking (afp/rtr) - Het centra le comité van de Communis tische Partij van China heeft opgeroepen tot een ideologi sche versterking en een drachtige steun aan secreta ris-generaal Jiang Zemin. Het comité heeft gisteren in een Pekings hotel een geheime vier daagse vergadering besloten, meldde het persbureau Xinhua of Nieuw China gisteren. Zemins positie is tijdens de ver gadering verbeterd. Op enkele sleutelposten werden bondgeno ten van hem benoemd. Politieke kwesties en de verster king van de partij, in het bijzon der aan de door geldontwaar ding getroffen basis van de Chi nese samenleving, overheersten voor het eerst sinds jaren, waar in de economie veruit het be langrijkste gespreksonderwerp was. Een dokument dat het plenum samenstelde heet 'Beslissingen over enige grote problemen ten aanzien van de versterking en de samenstelling van de Communis tische Partij'. Deze politieke doelstelling wordt een absolute prioriteit genoemd. De partij 'moet nieuwe talenten ontdekken en een jong en integer kader selecteren en aantrekken.' De Chinese leiders maken zich zorgen over de ondermijning van de partij door vijftien jaar van economische liberalisering. Cor ruptie moet worden bestreden, ook onder de naar schatting 52 miljoen partijleden. De prijzen stijgen in China met ongeveer 25 procent per jaar, mede doordat prijsbepalingen niet meer worden opgevolgd. De nadruk op versterking van de partij en de eenheid onder de leden verwijst ook naar wat de I communistische top 'de nieuwe I situatie' noemt. Daarmee loopt I hij vooruit op de opvolging van I de 90-jarige Chinese leider Deng I Xiaoping, die al zeven maanden I niet meer in het openbaar is| gesignaleerd. Jiang Zemin is d gedoodverfde opvolger van Den Xiaoping. (ADVERTENTIE) Laminaat Door de Consumentenbond als Beste Koop getest Bij de Parketspecialist Breda verkrijgbaar voor 49.95 p.m'l Verder nog keuze uit tientallen laminaatsoorten: Super laminaat Pergo Flooring Pergo lite Lamett uit Zweden Tempo floor Clean floor Dura floor Ecofloor Budget floor Dream laminaat Saffier laminaat andere 89,-pef H*1 '79,-P«r«< 49,-per"' 79,- tt<>> 59,-p 49,- per r7 59,-pBie 59,-p.r^ 49,-pir» 45,-C' 59,-pi"* Ook kunt u bij de Parketspecialist terecht voof zeer Interessante parket- en kurk aanbiedingen Prijzen zijn vanaf magazijn per m', ongelegd, incl. BTW Legkosten lamellen, laminaat en kurk 20,- per m* Bel De Parketspeclallst via de Parketcentrale van 8.00 -19.00 uur (ook In het weekend) vooreen afspraak In Almere, Amsterdam, Apeldoorn, AnW I Bameveld, Breda, Eindhoven, Enschede, Kerkraot I Rotterdam, Tegelen (Venlo), Utrecht en Nütterden (W 3 jaar kwaliteitsgarantie of 085 - 2166901 Van onze verslaggever Herford - Bij een aanslag met brandbommen op een asielzoe-1 kerscentrum in Herford in de Duitse deelstaat Noordrijn-f Westfalen zijn gisterochtend twee doden gevallen. De slachtoffers zijn de 23-jarige ke sfeer ligt. Volgens hem doofstomme Bukurije Haliti en haar elfjarige broer Navgim uit Kosovo. Enkele uren na de aanslag wer den in Hamburg twee naar ver luidt Turkse mannen van 40 en 43 jaar aangehouden. Het twee tal wordt ervan verdacht twee jerrycans met elk twintig liter benzine bij de hoofdingang van het asielzoekerscentrum in brand te hebben gestoken. Hier door ging een complex met con tainerwoningen razendsnel in vlammen op. Politiecommissaris Horst Kreus gaat vooralsnog uit van een wraakactie. De politie heeft dui delijke, maar niet geopenbaarde, aanwijzingen dat het motief voor de aanslag in de persoonlij geen reden aan te nemen i rechts-extremisten actief z geweest. In het centrum waren op moment van de aanslag zeven'1!! asielzoekers uit Roemenië '-I voormalig Joegoslavië aanwelf Buren ontdekten de brand I streeks vier uur en sW'| alarm. De bewoners van het asiel*! kerscentrum op het stadion"1'! rein van SC Herford koiw-l zichzelf via de ramen in v® heid brengen. Al snel werd t[| vermissing van twee mensen! I meld. Zestien brandweerlied I met persluchtmaskers doorzeil ten de fel brandende bara*| waar ze de lijken vonden van"" broer en-zus. h- Van onze onderwijsredactie Den Haag - Jongeren ondanks de dreigende anderingen in het onderwijs in de nabije komst willen gaan st ren, kunnen vandaag, gen en zaterdag terecl het Nederlands Congre bouw in Den Haag, wat Studie Beurs '94 wore houden. Deze lande! beurs voor studiekeuze voor de derde keer w gehouden, is het groc voorlichtingsevenemen' Nederland. Vorig jaar de beurs bezocht door 20.000 scholieren en denten. Ruim tweehonderd Nederlj onderwijsinstellingen op hbo- en universitair niveau informatie over hun studies. Zuidwest-Nederland wordt i beurs vertegenwoordigd doe Esthetica Opleidingsinstitui Breda, Hogeschool Katho Leergangen Tilburg, Hogesi West-Brabant (sector heao Breda, Hogeschool Zeelanc Vlissingen en de Nationale E school voor Toerisme en Ve: uit Breda. Buitenland Een belangrijk onderdeel v< driedaagse voorlichtingsses.i de beurs voor studeren in het tenland. Onder de titel Abroad '94 geven meer dai ventig onderwij sinstellingei binnen- en buitenland inforr over uitwisselingsprogram: talencursussen, buitenlandst ges en post doctorale opleidi in het buitenland. Ook prakt zaken als toelatingseisen, k( en huisvesting komen aan d> de. Meer dan dertig landen zijn beurs vertegenwoordigd wa; der Frankrijk, Rusland, Hc rije, België, Duitsland, I Griekenland, USA, Groot- tannië, Zwitserland, Spanj Canada. Rusland De studiebeurs is voor Rui aanleiding geweest om een re, uit achttien mensen besta onderwij sdelegatie te sturer Study Abroad '94 zijn tv Russische universiteiten v genwoordigd. De Russische j brengt ook werkbezoeken onder meer het ministerie Onderwijs, de Universiteit Amsterdam, de TU Delft e HBO-raad. Aanleiding voor deelname aé beurs is dat Russische onder instellingen door politieke Van onze onderwijsredactie Amsterdam - Het is vreemd dat zoveel univers ten zich presenteren op beurs als de Studie Beurs Universiteiten zijn zich het profileren en willen komende studenten sterkste kanten laten zien jaren van zeer verholen currentie en openbare un miteit treden de universite tegen elkaar in het strijdp De aanzet kwam afgelopen niet uit het als arrogant bel staande Leiden, maar uit sterdam. Voorzitter drs. J. G„ van het college van bestuur de hoofdstad-universiteit me begin dit jaar en plein publi< er eigenlijk maar één echte versiteit is en dat is een f 'brede' universiteit. Met een een beta- en een gamma-L_ teit, plus minstens nog mee nen en theologie. De tweedeling was meteen di Tijk: alleen Amsterdam, Grc gen, Utrecht en Leiden vol echt aan dat beeld; niet de 1 nische Universiteiten, en niet burg, Maastricht of Rotten En zeker niet een bedrijfsku universiteit als Nijenrode. Verademing Voor dr. L. Leertouwer, van de Leidse universiteit, opmerking van Gevers deming. „Gevers heeft uitgestoken en dat is he Wie heeft toch die mythe dat in academisch Nederland katjes grauw zijn? Dat ii van de overheid, die de feiten krampachtig op wil stellen - met elkaar het hbo. Onzin. Wetenscha dus de universiteit, is geba:. op competitie, concurrentie daar heeft Gevers een g' voel voor. Onder zijn knjgt zijn universiteit van dat hoofdstedelijk seigneur-imago van rug." Gevers hrijgt daarin gelooft Leertouwer, G( g n w< een 1 zijn ?el g bed i heel een univ één en goed leil weer gr< vroegei st uit on

de Stem | 1994 | | pagina 4