kans Nieuwbouwhuizen fors duurder Wat mag 'loyaal aan de kerk' heten? gemaakt' bepalend an Estonia seling uit Bisschop Ernst: homo gelijkwaardig aan hetero als mens en gelovige Olifantje op eigen benen 06-gedupeerden: fraude bij PTT Telecom Grondkosten vrije sector met minstens 15 procent omhoog Eindelijk elan Kamer ontevreden over emancipatie bij politie DE STEM BINNENLAND Toch pensioen voor vrouwen die in deeltijd gewerkt hebben DE STEM Curator van Jan de Kuijper moet geleend geld teruggeven COMMENTAAR BINNENLAND KORT SEPTEMBER 1994 A2 DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 A3 et hart steeds langzamer slaan 1 aardoor neemt ook de bloedtoe-1 oer naar de hersenen af en dat I eidt er weer toe dat overle- ingsinstincten het laten afwe-1 en. Slachtoffers van onderkoe- ling berusten dan ook opvallend I mei en gemakkelijk in hun lot ooral omdat het doezelige geJ j voel waarmee dat gepaard gaat 1 iet zo onaangenaam is. verigens is er altijd hoop, aldus G.P. Welling, hoofd van de am- ulancedienst van de GGD Val- kenswaard. „Een gevleugelde medische term in dit verband is; iemand is pas dood als hij dood én warm is." „Zelfs als iemands lichaamstem peratuur gedaald is tot 27 of 28 graden, is er een redelijke kans op succesvolle reanimatie. Dat komt doordat ook de zuurstofbe hoefte van het lichaam onder dergelijke omstandigheden enorm afneemt." voortstuwing het begaf nadat men gepoogd had een andere boot vlot te trekken. Volgens één van de weinige over levenden, een 64-jarige Zweed die met zware onderkoelingsver- schijnselen en een shock in het universiteitshospitaal van Turku werd opgenomen, werd iedereen op de Estonia volledig verrast. Van het ene op het andere mo ment zou het schip zwaar slagzij hebben gemaakt. „Voor mijn ge voel was het secondenwerk. Het ene moment lag ik nog in bed en het volgende stond ik bij de deur en dreef in het water. Ik had niets anders aan dan mijn onderbroek. Iemand daarboven moet het goed met mij voorhebben, want terwijl ik al begon te verzwakken was er opeens die helikopter die mij op pikte uit het ijskoude water." Finse reddingsexperts hebben in middels al laten weten dat de Estonia om praktische redenen z'n zeemansgraf zal behouden. Het schip ligt te diep (80 meter) om het te kunnen bergen. Uit Helsinki overgevlogen duikers op hun beurt betuigen dat men ook geen pogingen in het werk zal stellen nog lijken te bergen uit het rampschip. Want: „De ravage in de boot maakt het ten enen male onmoge lijk voor een duiker om met goed fatsoen zijn weg te vinden. Van eerdere ongelukken weten wij dat de gangen geblokkeerd zullen zijn. En door de zware uitrusting kun je je als duiker zo diep onder water onmogelijk efficiënt bewe gen. Hoe verschrikkelijk de feiten ook zijn, we zullen ons erbij neer moeten leggen." De autoriteiten hebben inmiddels een commissie van onderzoek in gesteld, die is samengesteld uit Esten, Finnen en Zweden. Als eerste taak wacht het identifice ren en in kaart brengen van het aantal slachtoffers. Men gaat er van uit dat de meeste stoffelijke overschotten niet meer te herken nen zullen zijn, zodat men ertoe is overgegaan alle tandartskaar- ten van de vermisten op te vra gen. al aan de huidige eisen; als aan passing is wel een waterdetectie systeem aangebracht. „Maar de bemanning is het be langrijkst. De een moet van de ander weten wat hij doet. En niet, zoals bij de Herald, denken dat de ander de boegdeur wel sluit. Eén man moet de deur sluiten en rapporteren dat die dicht is. Pas dan kan gevaren worden. Alles moet gecontroleerd dicht zitten voor er een tros los gaat." wacht in Turku, een stad aan de r zuidkust, een noodsignaal. Daar- - na viel de stroom op het schip uit. Ongeveer twintig Finse, Zweedse en Deense helikopters en circa tien schepen namen deel aan de reddingsacties. t Ook de Russische marine bood hulp aan. Rond de plaats van het ongeluk - dreven zo'n veertig lege red- t dingsboten van de Estonia en tal- l rijke reddingsvesten en onderde- s len van het schip. De president van Estland, Lenn- 1 art Men, kondigde een dag vaI1 e nationale rouw af. Ook in Zwe- t den gingen de vlaggen op hau- - stok 'voor de grootste catastrote a die ons land in de moderne tij a trof', aldus premier Bildt. n De veerboot (ruim 15.500 ton) e gezamenlijk eigendom van Estlandse staat en de Zweeds - rederij Nordstrom Thulin e - heeft een verzekerde waarde va ruim honderd miljoen e Het schip was in februari 19931 - gebruik genomen door de redenj 0 Estline, die maar één boot expw n teert. De Estonia is in 1980 in11 ;- Duitse Papenburg gebouwd. Den Haag (anp) - Een homo seksueel is als mens en als gelovige gelijkwaardig aan een heteroseksuele mens. Dat zegt bisschop H. Ernst in een interview met de Gaykrant, die vrijdag verschijnt. „Die gelijkwaardigheid telt zwaar," aldus de bisschop, die op 26 november wordt opge volgd door mgr. M. Muskens als bisschop van Breda. „Het is in mijn ogen vanzelfspre kend dat homo's en lesbiennes net zo goed als ieder ander tot de kerk behoren en binnen die kerk levensruimte moeten krijgen," meent de bisschop. „Dat geven van ruimte moet beginnen met aanvaarden." Hij meent dat de kerk het geweten van homosek suelen moet eerbiedigen. Ernst heeft ook in het verleden herhaaldelijk gepleit voor res pect voor het eigen geweten van alle gelovigen. De kerk houdt haar leer voor als een appel aan het geweten, maar het is uitein delijk de verantwoordelijkheid van de gelovige zelf om op grond van zijn geweten een besluit te nemen. „Op deze manier is er meer levensruimte mogelijk dan dikwijls wordt gedacht," aldus de bisschop in de Gaykrant. Ernst hielp enkele tientallen ja ren geleden een homoseksueel aan woonruimte, die moest kie zen „tussen de straat met wisse lende contacten of een engage ment met een vriend". De wo ningbouwvereniging weigerde hem aan een woning te helpen. Ernst vond het vanzelfsprekend deze man te helpen, terwijl kar dinaal Simonis in 1987 uitsprak uit dat hij er begrip voor had als een katholieke huisbaas op ge- wetensgronden weigerde een huis of kamer te verhuren aan een homo of lesbiënne. Over het aftreden van bisschop P. Bar als bisschop van Rotter dam, wegens geruchten over ho moseksualiteit, merkt hij op dat homoseksualiteit in de publieke discussie rond zijn aftreden in feite geen rol speelde. „Het ging erover of het celibaat al dan niet geschonden zou zijn." Het vertrek van de bisschop werd in heel Nederland be treurd. „Stel dat al die mensen zouden hebben gezegd: 'Goed dat die homoseksuele bisschop weg is', dan hadden we toch een heel andere situatie gehad?", al dus Ernst. Dat de seksuele ge aardheid geen rol speelde, heeft hem goed gedaan. „Homosek sualiteit werd door 'het volk' niet als probleem beschouwd. Daar sluit ik mij van harte bij aan." Als er nu een bisschop zou op staan die zou zeggen dat hij homoseksueel is, dan is dat voor Ernst geen enkel probleem. Hij houdt zich immers net als ieder ander aan het celibaat. Het stoort hem dat de maatschappij en de Rooms-Katholieke Kerk zich zo fixeren op seks. „In de beeldvorming gebeurt dat helaas veel te veel." Van onze verslaggever Amsterdam - Nieuwbouwhuizen zullen de komende jaren flink in prijs gaan stijgen. Met name voor de niet-gesubsidieerde koopwoningen zal meer geld ge vraagd worden, omdat de kosten voor het verwerven en bouwrijp maken van de grond door speculatie en bodemverontreiniging steeds verder oplopen. Gemeentelijke grondbedrijven houden nu al als regel aan, dat een verhoging van zo'n vijftien procent nodig is om de grondex ploitatie in de nieuwe stadswij ken dekkend te krijgen. Voor een kavel grond in de vrije sector met een éénmalige bijdrage van het Rijk betekent dit al snel een kostprijsverhoging van ruim 4.000 gulden. Wie een huis koopt in de geheel ongesubsidieerde sector moet rekenen op een ver hoging van zo'n 10.000 gulden. Dat bleek gisteren op een con gres in Amsterdam over de toe komst van de plekken waar in de Den Haag (anp) - Het Europese Hof van Justitie kent vrouwen die in het verleden in deeltijd hebben gewerkt en daardoor wa ren uitgesloten van deelname aan een bedrijfspensioenfonds, met terugwerkende kracht tot 6 april 1976 recht op pensioen toe. Het hof heeft dit gisteren beslo ten. Als de Nederlandse pensioen fondsen de vrouwen die ten on rechte waren uitgesloten van deelname aan pensioenvoorzie ningen alsnog volledig pensioen rechten moeten toekennen tot 1976, kost hen dat naar schat ting 1,2 miljard gulden. komende tien jaar het leeuwe- deel van de nieuwbouw moet worden gerealiseerd, de zoge naamde VINEX-locaties. Deze uitbreidingsgebieden zijn dicht bij grotere steden gelegen en spelen een cruciale rol bij de volkshuisvesting tot het jaar 2005. Het zijn doorgaans moei lijk te ontwikkelen locaties waar vaak bodemverontreiniging ge constateerd is en grondspeculan- ten eigendom hebben verworven. De verwachtingen voor deze nieuwe bouwplaatsen zijn hoog gespannen. Zo hopen het Rijk en de gemeenten dat intensieve wo ningbouw op deze, goed per openbaar vervoer bereikbare plekken het gebruik van de auto zal terugdringen. Maar in de praktijk blijkt het lastig en voor al duur om de nieuwe bouwloca ties in gebruik te nemen. Zeker wanneer er op deze kostbare gronden ook nog betaalbare hui zen moeten worden weggezet. Gemeenten en projectontwikke laars gaan er nu al vanuit, dat de sociale woningbouw betaalbaar moet worden gehouden door de kavels grond die bestemd zijn voor de vrije sector nog verder in prijs te verhogen. Op het congres in Amsterdam werd ervoor ge waarschuwd, dat de nieuw bouwhuizen op de VINEX-loca ties zich daarmee wel eens uit de markt zouden kunnen prijzen. De bedoeling is dat de komende tien jaar ruim 700.000 huizen worden gebouwd op deze door de regering aangewezen bouwlo caties. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Curator mr. C. van Leuven in het faillissement van meester-oplichter Jan de Kuijper moet zakenman J. van de Eijken uit het Belgische Essen 155.000 gulden teruggeven die deze had uitgeleend aan De Kuijper in ruil voor het eerste recht op hypotheek op diens woning in Roosendaal. Dat heeft de Bredase rechtbankpresident mr. P. Paalvast in kort geding bepaald. De Kuijper ging in februari 1993 failliet. De curator hoeft uit de boedel vooralsnog niet de contractueel overeengekomen boetes en rente aan Van der Eijken beschikbaar te stellen. Dat bedrag is opgelopen tot 122.000 gulden. Het totale bedrag van 272.000 gulden is beschikbaar gekomen doordat Van der Eijken in 1992 de woning van De Kuijper liet verkopen. Mr. Van Leuven liet als curator liet direct beslag op de opbrengst van 277.000 gulden leggen. Hij vond dat het contract tussen Van der Eijken en De Kuijper niet rechtmatig. Ewijk (anp) - De pas opgerichte lande lijke werkgroep 06-gedupeerden ver moedt dat medewerkers van PTT Tele com frauderen met geheime compu terinformatie. In de groep hebben zich mensen verenigd die torenhoge telefoonrekeningen krijgen omdat er vaak met 06-nummers is gebeld. De beschuldiging luidt dat PTT-ers gehei me codes verkopen aan criminelen. Deze zouden daardoor in staat zijn in te breken in het netwerk van PTT Telecom en daar gesprekken op willekeurige nummers kun nen laten noteren. A. Claessen uit Ewijk, die jaren geleden als eerste de strijd met PTT Telecom aanbond over de 06-rekeningen, beschikt over een computerprogramma waarmee toegang verkregen kan worden tot de moedercom puter van de telefoondienst. „Er zijn er verschillende. Dat is bij ieder een in de computerwereld bekend. Het is, als je de juiste kanalen kent, ook helemaal niet zo moeilijk om daaraan te komen," aldus Claessen, die zelf een computerservi cebureau heeft. Volgens Claessen is inbreken in de compu ter niet het grootste probleem. „PTT Tele com weet dat dat kan. Daarom is een poos geleden besloten telkens nieuwe codes in te voeren in het netwerk, waarmee de abon nee-aansluitingen worden beveiligd." Claessen laat een lijst zien met 'trunks', zoals dat in computertaal heet. „Deze is inmiddels verouderd. De trunks worden elke maand vernieuwd. Wie over de juiste trunks beschikt heeft als het ware de sleutel van het telefoonhuis en kan daar vrijelijk rondwandelen." Claessen beschikt over een paar adressen van 'hackers' (in brekers in computerprogramma's) die wel actuele lijsten hebben. Die weigeren echter hun werkwijze te laten zien. Claessen heeft de verouderde trunk-lijst via een zorgvuldig geheim gehouden con tact gekregen. De werkgroep denkt dat medewerkers van PTT Telecom de actuele lijsten tegen grof geld verkopen. De werk groep, waarin ook een aantal juristen zit, wil dat justitie een onderzoek begint naar deze fraude. Zij is daarom begonnen met bij alle arondissementen aangifte te doen van diefstal. PTT Telecom verwerpt het idee. De maat schappij blijft vooralsnog bij haar stand punt dat in 95 procent van de gevallen na onderzoek blijkt dat er toch een bekende naar 06-nummers heeft gebeld, maar dat uit schaamte niet durft te zeggen. AAN ELAN zou het bij paars ontbreken. Degelijkheid, maar geen fantasie, dat is de klacht. Kok, Van Mierlo en Dijkstal zijn eerder tering-naar-de-nering-zetters, dan inspirerende voorgangers. En dat bij een zo historisch initiatief. van Mierlo lijkt zich nu als eerste aan het grijs-bange imago te ontworstelen. Weliswaar in een ver buitenland, maar met een vernieuwend idee. De minister van Buitenlandse Zaken heeft de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties toegesproken. Op zich niets bijzonders. Al zijn collegae en zelfs nog enige grotere staatslie den doen dat in deze tijd van het jaar. De media reageren er 'doorgaans obligaat op. Het is een gekend ritueel vol fraaie, holle woorden. Voor de net aangetreden Nederlandse minister was de bijeen komst nog nieuw en wellicht dat zijn geluid daarom nog fris klonk. Hoe het ook zij: zijn plan is de moeite waard, van Mierlo greep terug op de recente historie, ledereen toonde zich bezorgd en verontwaardigd over de situatie in Ruanda. Een aantal landen, dat beloofd had troepen te leveren voor een vredesmacht, schrok toen puntje bij paaltje kwam terug. Het resultaat was dat in plaats van snel in te grijpen de hele wereld zich verontschuldigend afwendde. Een beschamende vertoning oie zich niet voor herhaling leent. Dm dat te voorkomen, stelde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken voor, moet de VN een eigen 'brandweer korps' krijgen. Een multinationale brigade van permanent onder ue wapenen zijnde vrijwilligers. Een 5.000 man die bij acute crises van 'konijnengekte' meteen kunnen uitrukken, „zodat we hiet blijven wachten op een massaslachting." "et idee is te goed om in de bureaucratische la van de uiternationale ambtenarij te verzeilen. Hoe het praktisch uitge werkt moet worden, is weliswaar niet direct duidelijk, maar dat lVa9 9?en belemmering zijn om de discussie erover aan te gaan. van Mierlo moet zien zijn Europese collega ervoor te interesse- en, zodat zijn historisch initiatief een serieuze plaats krijgt op de 9enda van het internationale overleg. In Rome begint zondag de bisschoppensynode over het religieuze leven. Er zijn voortekenen dat er wel eens heel wat kerkelijk dynamiet aan het licht kan komen. Een terreinverkenning met pater dr. Jacques Van Nieuwenhove, die voor de Nederlandse religieuzen de gang van zaken in Rome op de voet gaat volgen. Door Jan Bouwmans De rooms-katholieke bisschop pensynodes die sinds het Twee de Vaticaanse Concilie om de drie, vier jaar in het Vaticaan worden gehouden, kennen vol gens de Engelse Vaticaanken- ner Peter Hebblethwaite altijd ook een verborgen agenda. Hoe die er uitziet voor de bisschop pensynode over het religieuze leven, die zondag begint, is voor pater dr. Jacques Van Nieuwenhove uit Nijmegen geen vraag meer. Tussen de regels van het werkdocument heeft hij die duidelijk gelezen: de loyaliteit van de religieuzen aan de kerk schiet te kort en daartegen moeten maatregelen genomen worden. Een van die maatregelen staat wel open en bloot op de agen da: van de ruim 1,1 miljoen religieuzen moet weer onvoor waardelijke gehoorzaamheid aan het kerkelijke gezag, in het bijzonder aan de paus en de Romeinse Curie, geëist worden. Nog niet duidelijk is in hoever re ook versteviging van de greep van bisschoppenconfe renties) op het doen en laten van de religieuzen in hun bis dom of kerkprovincie beoogd wordt. Daarmee is dan meteen een brok kerkelijk dynamiet van deze synode aangegeven. Want de afgelopen tientallen jaren hebben de religieuzen zich in meerderheid overal ter wereld sterk ingezet voor vernieuwin gen in de kerk. Dat heeft hen in bijvoorbeeld Latijns-Amerika in - soms hevig - conflict ge bracht met plaatselijke bis schoppen en ook met Rome. Maar ook in eigen land is dat het geval. Religieuzen vormen de ruggegraat van de kritische Acht-Mei-Beweging waarmee de Nederlandse bisschoppen het zeer moeilijk hebben. Maar ook in conservatieve bewegin gen zijn religieuzen actief. Van Nieuwenhove, emeritus hoogleraar van de Nijmeegse universiteit, is door de Konfe- rentie Nederlandse Religieuzen (KNR), waarin alle orden en congregaties van mannelijke en vrouwelijke religieuzen samen werken, aangewezen om de sy node in Rome op de voet te volgen. De religieuzen willen zo nauwkeurig mogelijk weten hoe de synode reageert op een situatie zoals in Nederland, waar sprake is van een enorme vergrijzing van orden en con gregaties. Maar vooral willen ze weten of de synode hen steunt in de weg die ze zijn opgegaan: zich voor al bezig houden met de sociale problemen van deze tijd, zich het lot aantrekken van rand groepen en kansarmen die bui ten het vangnet van de wel vaartsstaat vallen. Wereldwijd telt de katholieke kerk nog 1.116.332 mannelijke en vrouwelijke religieuzen: pa ters, fraters, broeders en zus ters die hun leven aan God hebben gewijd ten dienste van de medemens. De vrouwen vor men veruit de meerderheid: 875.332 ofwel 72,5 procent. Die hebben de claim op de tafel van de bisschoppensynode gelegd dat het afgelopen moet zijn met de mannelijke heerschappij over de vrouwelijke religieu zen. De vrouwelijke religieuzen hebben zich sinds het Tweede Vaticaanse Concilie zeer sterk geëmancipeerd en zich sterk geëngageerd met de vrou- wenstrijd in kerk en samenle ving. Dat is volgens Van Nieu wenhove een andere brok ker kelijke dynamiet op de komen de synode. De katholieke kerk kent twee typen religieuzen. Je hebt de monatieke ofwel beschouwende religieuzen die in een klooster een zeer teruggetrokken be staan van gebed en meditatie leiden, en je hebt apostolaire ofwel actieve religieuzen die er juist op uittrekken om werken van barmhartigheid te doen in de wereld. Vooral de actieve religieuzen zijn altijd meer 'vrije vogels' in de kerk ge weest. Hun profetisch-kritische opstelling heeft altijd spannin gen en conflicten opgeleverd met het kerkinstituut, dat loya le volgzaamheid aan de ker kleiding verlangde. Dat is in deze tijd niet anders. De hoofdteneur in het werkdo cument is dan ook om de bis schoppensynode te laten uit spreken dat de religieuzen zich minder kritische ten opzichte van de kerk behoren op te stel len, ook niet de kerk- en maat schappijkritische groepen moe ten ondersteunen, maar zich moeten schikken in en zich scharen achter het beleid dat de paus heeft uitgestippeld voor de nieuwe evangelisatie. Wel barmhartigheid in de vorm van bijvoorbeeld armenzorg, gezondheidszorg en onderwijs, maar geen sociaal-politieke strijd voor gerechtigheid, want dat is op veel plaatsen in de wereld alleen maar schadelijk voor de kerk. Of de synode deze kant op zal gaan, valt volgens Van Nieu wenhove nog maar te bezien. De meerderheid van de stemge rechtigde synodeleden is zelf religieus en het aantal vrouwe lijke leden - uiteraard nog zon der stemrecht - is op het laatste moment meer dan verdubbeld. De religieuien zijn er met an dere woorden zelf bij. Maar het is onvoorspelbaar hoe de hazen uiteindelijk zullen lopen. Zou het er dan toch van komen? Zouden als gevolg van het schreeuwende tekort aan aardappelen de paar ambachtelijke frietboeren die er nog zijn, zwichten voor de in pinnetjesvorm geperste diepvrieszooi die als patat frites verkocht wordt? Nu al zijn er hele generaties jongeren die niet eens meer weten hoe echte friet smaakt, bedorven als ze zijn door hamburgerketens en luie cafetaria-uitbaters die diep vries boven echt prefereren. Die jongeren kennen alleen maar de smaak van gebakken karton en vinden die nog lekker ook. Stumperds zijn het natuurlijk, maar ze vormen wel een belangrijk deel van de markt en dus is de verleiding om ze hun zin te geven nu extra groot. Dat mag niet gebeuren! Daarom roep ik iedereen die net als ik een liefhebber is van echte friet om desnoods meer voor authentieke kwaliteit te betalen. Daarnaast zouden we de regering moeten oproepen om steun te geven aan de ambachtelijke frietbakkers opdat deze nobele en zeer verdienstelijke lieden hun brood kunnen blijven verdienen. Lukt dat allemaal niet, dan vraag ik asiel aan in België. MERIJN Het jonge olifantje Ant Bwe Lay mocht gisteren voor het eerst naar buiten in het Noorder Dierenpark in Emmen. Het olifantje werd op 23 augustus eerder dan verwacht geboren. Immiddels is het beest flink aangesterkt en weegt bijna 80 kilo. foto anp 'Behoefte aan tehuizen nog ongewis' Den Haag - De behoefte aan plaatsen in verzorgingshuizen in de toekomst hangt af van de inrichting van de toekomstige ouderenzorg. Over de vraag of er de komende vijftien jaar meer plaatsen nodig zijn, valt nog niets te zeggen. Zo reageert het minsterie van VWS (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) op het onderzoek in Noord-Brabant, waaruit blijkt dat in 2000 in Nederland 20.000 plekken extra in verzorgingshuizen nodig zijn dan nu. Staatssecretaris Terpstra (VWS) hoopt de Tweede Kamer eind dit jaar een nota te sturen, waarm ze de koers voor het ouderenbeleid uiteenzet. Drie maanden geëist tegen oud-wethouder Maastricht - Officier van justitie mr. E. van der Bijl heeft gisteren bij de rechtbank in Maastricht drie maanden voorwaar delijke celstraf en een boete van tienduizend gulden geëist tegen de 59-jarige oud-wethouder van Maastricht P. Neus, De man wordt verdacht van het aannemen van steekpenningen en valsheid in geschrifte. De oud-wethouder ontkende steekpenningen te hebben aange nomen. Hij zat krap bij kas en leende voor de verbouwing van zijn huis van de aannemers in totaal een bedrag van ruim veertigduizend gulden. De valsheid in geschrifte betrof een declaratie voor een dienst reis. Neus declareerde bij de gemeente een reis van ruim duizend kilometer die hij evenwel niet met zijn eigen auto had gemaakt. CNV-bond: Nullijn bij lonen Nieuwegein - De Industrie- en Voedingsbond CNV gaat er in beginsel van uit dat er in de cao's voor 1995 geen loonsverho ging wordt vastgelegd. Alle ruimte voor verbetering moet bij voorkeur worden besteed aan werkgelegenheid. Omdat loonkostenmatiging en economische groei volgend jaar onvoldoende zijn om de werkgelegenheid te laten groeien, moeten er in de cao's voor volgend jaar ook afspraken worden gemaakt over herverdeling van werk, onder meer door grotere verschillen in arbeidsduur en werktijd. De CNV-bond blijft echter tegenstander van de zaterdag als normale werkdag. Wel vindt de bond dat werken op zaterdag en overwerk moeten worden vergoed in tijd en niet langer in geld. Uit een gisteren gepresenteerd rapport blijkt dat het aantal vrouwelijke agenten in uitvoerende functies sinds drie jaar terugloopt. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer is ontevreden over de slechte voortgang van de emancipatie bij de politie. PvdA, D66 en WD maken zich zorgen over het feit dat het aantal vrouwen in uitvoerende functies terugloopt in plaats van groeit. De Kamerleden Dijksman (PvdA), Scheltema (D66) en Van der Stoel (WD) hebben schrifte lijke vragen gesteld aan de poli- tie-ministers Dijkstal (Binnen landse Zaken) en Sorgdrager (Justitie). Uit een gisteren gepresenteerd rapport van de Landelijke Poli tie Emancipatie Commissie (LPEC) blijkt, dat het aantal vrouwen in uitvoerende functies sinds drie jaar terugloopt. In 1991 was 12,7 procent vrouw, nu is dat 12,2 procent. Een klei ne tien jaar geleden (in 1985) is afgesproken, dat in 1995 25 pro cent van de agenten op straat vrouw moet zijn. Maar in veer tien van de 25 korpsen is het aantal vrouwen juist teruggelo pen. De korpsen geven de groot scheepse reorganisatie van de politie de schuld van de terug loop van het aantal vrouwen, zo zei voorzitter Velders-Vlasblom van de LPEC. Maar ze doen dat onterecht: er is bij de reorgani satie van de politie juist een regeling getroffen waardoor in de zogeheten krimpregio's (waar de politiekorpsen moesten ver kleinen) vrouwen niet de dupe konden worden. Slechts vier van de twaalf krimpregio's hebben van deze regeling gebruik ge maakt. De Kamer vindt dat Dijkstal en Sorgdrager extra actie moeten ondernemen om meer vrouwen in dienst te laten nemen bij de politie. Ook in hogere functies, waar het aandeel van vrouwen slechts twee procent bedraagt, moeten volgens de Kamerleden 'versneld' vrouwen worden aan genomen.

de Stem | 1994 | | pagina 3