De jonge keuken-helden Audio Zoom voor verstaan in lawaai AwC r&'jb De opvolgers van Cas, Joop, Robert, John John komen eraan Femina: voorlichting Van wieg tot graP Woonbeurs in Amsterdam P) Hodgkin VERDER*' LANDINWAARTS DE STEM CONSUMENT BUITENDIJK Consumentenbeurs in Ahoy' hoopt op 200.000 bezoekers DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 D3 Er bestaat een onge schreven wet die zegt dat we voor elk stapje vooruit een prijs moe ten betalen. Schoenen bezor gen ons zweetvoeten, auto's verwondingen die negentig jaar geleden nog vrijwel onbe kend waren en ijskasten bo ren gaten in de ozonlaag. Alles wat werkt, heeft bijwer kingen en de merkwaardigste bijwerking is wellicht die van de levenreddende therapie. De late complicaties van dia betes kwamen pas aan het licht toen men 'type 1' patiën ten met insuline-injecties in leven kon houden. Een ander voorbeeld is de afdoende be handeling van de ziekte van Hodgkin, een van de schaarse succesverhalen in de kanker therapie. Nog maar dertig jaar geleden had je, als eenmaal de dia gnose Hodgkin was gesteld, geen schijn van kans. Dat, zo schreef een deskundige on langs, was toen een doodsvon nis. De vijfjaarsoverleving - het percentage patiënten dat na vijf jaar nog in leven is - was bij Hodgkin net zo on heilspellend laag als nu bij longkanker. Sindsdien is er een Grote Sprong Voorwaarts gemaakt: Hodgkin is nu in vrijwel alle gevallen te genezen als men hel maar op tijd ontdekt. Een beetje merkwaardig, want over de oorzaak van deze ziekte, welke lichaamscel pre cies op hol geslagen is en waarom, weet men nu net zoveel als in 1832. Niets dus. In dat jaar beschreef de En gelse dokter Thomas Hodgkin voor het eerst de naar hem genoemde afwijking van de lymfeklieren als een op zich zelf staand ziektebeeld. Een knappe prestatie. Want Hodgkins ziekte is - gelukkig - zeer zeldzaam, dus moeilijk te vinden, en ook nog buitenge woon grillig in zijn sympto men. Geen wonder dat, ach teraf gezien, van de zeven door hem beschreven patiënt waarschijnlijk slechts twee, hooguit drie patiënten ook daadwerkelijk 'zijn' ziekte on der de leden hebben gehad. Hodgkin (vanaf nu de ziekte) is dus zeldzaam: de kans dat hij toeslaat is dertig op de één miljoen. Elk jaar komen er in Nederland dus ongeveer drie honderd patiënten bij. Meest al zijn dat jonge mensen, zo tussen de twintig en dertig jaar. De verschijnselen, ook al gezegd, zijn grillig. Klassiek is de pijnloze lymfeklierzwel ling, meestal in de hals en ietwat minder vaak ook bo ven het sleutelbeen of in de oksel. Maar ze kunnen overal optreden, in de lymfeklieren langs de aorta, m de liezen of in de ruimte tussen de longen. In een vergevorderd stadium kan de ziekte ook in organen doordringen bij voorkeur in de milt. De plek waar die zwellingen zitten bepaalt veel al de aard van de symptomen. Wanneer, zoals bij een min derheid, ook nachtzweten, koorts boven de 38 graden en gewichtsverlies optreedt, dan verloopt de ziekte meestal ernstiger. Het rare is dat er onder de microscoop betrekkelijk wei nig is te zien. Je zou bij deze in principe dodelijke lymfe klierkanker bizar gevormde woekerende cellen verwach ten, maar die zijn er niet o{ nauwelijks. Wel, bij de gun stigste vorm, een enorme toe name van normale lymfocyten zoals bij een zeer heftige ont steking met af en toe een voor de ziekte kenmerkende Reed- Sternbergcel. Dat is ook de reden waarom men al jaren vagelijk ver moedt dat Hodgkin een uit de hand gelopen virale infectie ziekte is al heeft men ondanks nijver speuren dat virus nooit kunnen vinden. Het succes van de behande ling van Hodgkin berustte op een mengeling van dom geluk Verder Landinwaarts is een ru briek met toeristische en culture le uitgaanstips. Amsterdam - Van dinsdag 4 tot en met zondag 9 oktober vindt in de RAI de Woonbeurs plaats. Een beurs waar alles op het gebied van wonen te vinden is. De beurs is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 21.00 uur en op zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. Leiden - Van zaterdag 1 tot en met maandag 3 oktober vindt het Leidens Ontzet plaats. De 3-oktoberfeesten tellen drie traditionele hoogtepunten: de uitreiking van haring en wit tebrood aan Leidenaren bij de versierde Waag, de grote op tocht en het lunapark. Den Haag - In het Haags Ge meentemuseum is vanaf zater dag 1 oktober de tentoonstel ling Frank Govers - Haute U RUBRIEK tn Q Cs 4 Door Jan Paalman en intelligent medisch beleid. In de jaren zestig bleek een maximale bestraling van de aangetaste lymfeklieren sa men met de MOPP-kuur, een cocktail van anti-kankermedi cijnen, boven verwachting goed aan te slaan. Dat was geluk. Omdat de ziekte zeldzaam is. ziet de behandelende specia list niet genoeg patiënten om het effect van de behandeling te kunnen meten. Die kan namelijk ook op toeval berus ten. Vandaar dat men al heel vroeg, in 1966, een strak sche ma opzette om de ziekte in graden van ernst in te delen. Deze zogeheten 'Ann Arbor classificatie', die loopt van stadium I (zeer gunstig) tot stadium IV (zeer ernstig) en die om de zoveel jaar weep wordt bijgesteld, maakt het mogelijk om de behandelings resultaten bij alle patiënten van waar ook ter wereld met elkaar te vergelijken. Van daar dat de behandeling be- gint met een zeer uitgebreid onderzoek om het exacte sta dium te bepalen. Weet men dat, dan wordt aan de hand van een vrij strak protocol de behandeling ingezet die bij dat stadium past. Door dit beleid weet men nu vrij nauwkeurig welke patiënt bij welke behandeling het meeste baat heeft. Dat met het stijgen van leeftijd en aan tal aangetaste lymfeklieren de kansen dalen. Men kent nu ook de succespercentages: in de lagere stadia (I en II) is de overlevingskans 80 tot 90 pro cent en in een ver gevorderd stadium nog steeds 60 tot 70 procent. Dat is niet slecht voor een ziekte die 30 jaar geleden nog in negen van de tien gevallen doodvonnis was. Die medaille heeft helaas een keerzijde. Uit diezelfde medische admi nistratie. die men nu al een jaar of vijfentwintig zo nauw gezet bijhoudt, blijkt steeds duidelijker dat de behande ling zelf ook nadelige gevol gen kan hebben. Achteraf was dat te verwachten, want zowel bestraling als een aantal cyto- statica, middelen tegen kan ker dus, zijn zelf ook kanker verwekkend. Men weet nu dat genezen Hodgkinpatiënten een extra kans lopen op mede door de therapie veroorzaak te kankers zoals leukemie, an dere gezwellen van de lymfe klier, borstkanker en andere tumoren. Bovendien is nu duidelijk geworden dat de vaak gebruikelijke zeer inten sieve bestraling bij sommige mensen de kransslagaderen heeft beschadigd. Wat nu? Men is nu druk doende om op geleide van al die verzamelde cijfers en on derzoeken de intensiviteit van de behandelingen te vermin deren zonder dat het maxima le gunstige effect verloren gaat. „Minder schade bij ge lijkblijvende overleving," is nu het motto. Dat hoopt men nu te bereiken door niet ie dereen meer 'standaard' te behandelen, maar integendeel een 'therapie op maat' te ge ven. Zo zie je maar weer. Elke medische oplossing schept weer zijn eigen medi sche probleem. Maar zolang er meer wordt opgelost dan er aan problemen bij komt is er sprake van medische vooruit gang. En dat is bij de behan deling van Hodgkin ondanks die tegenvaller nog steeds zeer overtuigend het geval. r Ijgw Couture 1975-1995 te zien. Het Haags Gemeentemuseum, aan de Stadhouderslaan 41, is geopend van dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur. Den Bosch - In de Brabant hallen in Den Bosch vindt za terdag en zondag de tiende Nationale Dierenshow plaats. De Nationale Dierenshow is geopend op beide dagen van 10.00 tot 18.00 uur. De toe- gangs- prijs is 12,50 voor vol wassenen en 7,50 voor Pas 65 houders en kinderen van 5 tot en met 12 jaar. EMBER 1994 D2 oor Mariëtte Mulkens co, de groentewinkels, erijen en de (weg)res- ts. geven, de keus is vaak heel groot en je moet en gekke dingen willen ik ooit om een aubergi- eg bij de groente-afde- de supermarkt keek de ge verkoper me aan als- water zag branden), voor de basis-dingen het dorp niet uit. bben' zelfs zo'n zaakje, e altijd een beetje doet n aan de winkel van Pietje uit Swiebertje, zij een moderne uitvoe- oit begonnen als siga- keltje is het nu een gepropt pand waar je ste dingen kunt krijgen, pistolen, stenen beeld- êpe-papier, emmers, vi nden, fotokopieën, n, multomappen, voet- vlaggetjes voor konin- ag, theepotten, carna- tikelen, computerpapier m maar op. eer je iets niet in de 1 kunt vinden, vraag je n de eigenaresse, waar- te horen krijgt: 'Ik zal p zolder kijken'. Na wat mei en gestommel in de verschijnt negen van de eer het gevraagde arti- .oals een ding om ver ingselementen schoon te n. En als ze het niet n is de volgende vraag: k het bestellen?' dat kan altijd.. Wat er s, kan er komen. Dat is et voordeel van die ver wegen. ien (3) s père (1802-1870), nog sketiers', was naast een boek, Le Grand Diction- usante getuigenis, pedie, van A tot Z. Het is nlijke herinneringen aan Onder 'Truffels' vind je: iet sacrum sacrorum der r de fijnproevers uit alle tonder de hand aan het rm of lycoperdon guluso- :eerden geraadpleegd, hen eeduizend jaren redetwis- 3 geantwoord: 'Wij weten vraagd en de truffel heeft te besluiten: 'De truffel is 1 in de positieve zin en elegenheden de vrouwen naken.' 'an de weinige winkels in ipen, is slagerij Fred de ■dam. De zomertruffel, die kost vier gulden per tien eb je zo'n tien gram per prijsje. de handel komt, kostte meest verfijnde, de witte, het werk voor de echte i en de zomertruffel kopen truffels te koop, maar u rmende kraan schoon met hem af. Kook de pasta rverwarmde) borden, giet en rasp tot slot met een We wisten niet wat we m truffel over. Zodoende te fabriceren. maken het eenvoudigste ndstoffen zo'n 25 gulden, i stukken weggeven aan lapjes, 500 gram kippele- iraspte truffel, borrelglas peper naar smaak, 6- ïam. joter en truffel, op smaak oge ovenvaste vorm gieten om te proeven hoe zout hij e twee plakken ham. atig verwarmde oven (1?' worden. Zet een schotel ertollig vet en sap weg. Door Henny Zetteler Ooit hoopt directeur Andy Rihs van de Zwitserse fabriek van gehoorapparaten Phonak in Stafa bij Zürich dat zijn mensen een toestel zullen maken waarmee een slecht horende op rumoerige recep ties beter hoort dan de bezit ter van goede oren. Die dag lijkt nog ver, maar de fabriek introduceert deze maand in Nederland wel een 'hoorcom- puter' waarmee slechthorenden voor het eerst spraak kunnen verstaan in lawaai. Die door braak heet PiCS (Personal Inte grated Communication System) Audio Zoom. een toestel waar mee je in lawaaiige ruimtes als het ware kunt 'inzoomen' op je gesprekspartner. Volgens directeur Rihs geeft.de naam PiCS aan wat het nieuwe systeem pretendeert: geen ge middeld apparaat voor de door snee slechthorende, maar een persoonlijk computergestuurd systeem, dat wordt ingesteld op de individuele gebruiker Het revolutionaire van Audio Zoom schuilt in het feit dat in het digitaal gestuurde hoortoe- stel niet één maar twee minuscu le microfoons zitten, die in com binatie één extreem richtgevoeli- ge microfoon vormen. De 'com municatie' tussen beide micro foons wordt geregeld door een microchipset. En omdat de Multi Microfoon-Technologie elektro nisch wordt gestuurd is het mo gelijk verschillende richtingge- voelige karakteristieken te defi niëren en te programmeren; af hankelijk van de akoestische omgeving waarin ze gebruikt worden. Conventionele toestellen waren tot voor kort behept met allerlei technische onvolkomenheden. Ze versterken zowel de gespreksge- luiden als het aehtergrondru- moer met als gevolg een geluids- brij. waarin de stem van de ge sprekspartner praktisch verloren gaat. Met de Audio Zoom moet dat probleem een stuk minder worden. De prijs van twee apparaatjes en de afstandsbediening van de PiCS Audio Zoom ligt volgens de Nederlandse agent van Phonak, M. Veenhuis, Medical Audio BV in Gouda, rond de 5000 gulden. Afhankelijk van de verzekeringsmaatschappij en met aftrek van de AWBZ-bijdra- ge 2600,-) moet een gebruiker rekening houden met gemiddeld een eigen bijdrage van rond de 2000 gulden. Door Janny Kok Rotterdam - De 47e consu mentenbeurs Femina, die van morgen tot en met 9 oktober in Ahoy' Rotterdam wordt gehouden, belooft consumen teninformatie te geven 'van de wieg tot het graf'. Daarin blijken de ruim driehon derd standhouders - al dan niet met commerciële bijbedoelin gen - behoorlijk ver te willen gaan Beursbezoekers kunnen worden geïnformeerd over de verzorging van baby's, esthe tische en reconstructieve plasti sche chirurgie, het vinden van een partner en daarna trouwen en het onvermijdelijke levens einde. Beursorganisator John van Stra ten hoopt dit jaar zeker 200.000 bezoekers naar de Femina te trekken. Zij moeten onder meer worden geboeid door de gebrui kelijke beursonderdelen: de pre sentatie van nieuwe huishoude- hjke artikelen, moderne woonstijlen, modenieuws, eten en drinken, beeld en geluid, hob by en doe-het-zelf. Trouwen Dat er in onze samenleving weer meer wordt getrouwd moet blij ken uit een opvallend groot aan tal stands waar aanstaande bruidsparen inspiratie voor de grote dag kunnen opdoen. Vol gens de beursorganisator is een even opmerkelijke ontwikkeling dat er dit jaar veel presentaties komen, die vooruit lopen op de Kerstviering. Een ander beursfe- nomeen is een groot paviljoen voor baby-, peuter- en kleuter artikelen. De Femina toont een voor Ne derland nieuwe vorm van winke len; het teleshoppen. Op het tv- scherm worden produkten ge toond die direct telefonisch of ■via het kabelnet kunnen worden besteld. Er zijn twee grote teles- hopping-kanalen, die zich op de Femina presenteren en daar la ten zien dat je voor winkelen de deur niet meer uit hoeft. Dat zou voor de consumenten beurs een slechte zaak zijn en dus presenteren standhouders zaken, die mensen uit huis moe ten lokken. Dat kunnen presen taties zijn van nieuwe trends in keukeninrichting, woninginrich ting en elektronische appara tuur, maar ook informatie over een carrière bij Defensie of als astroloog om maar eens een paar uiteenlopende loopbanen te noe men. Air Shops Op zijn minst opmerkelijk is de presentatie van de eerste zoge noemde Air Shops, die binnen kort in Nederland worden geo pend. In dat soort winkels zal Kijken naar mode: een van de voorlichting worden gegeven over de mogelijkheden om de kwaliteit van de lucht te verbe teren. De winkels zullen ook ap paratuur voor luchtverbetenng en ademtherapie op de markt brengen. Die moeten leiden tot een betere luchtkwaliteit. Als de stelling klopt dat de kwa liteit van de lucht die mensen inademen, bepalend is voor hun biologische en sociale gedragin- iderdelen van de beurs Femina h gen moet de wereld er vriendelij ker uitgaan zien met een verbe terde luchtkwaliteit. Donald Duck Op de Femina is een aparte plaats ingeruimd voor Donald Duck, die op de consumenten beurs zijn 60-jarig jubileum als tekenfilmster viert. Dat begint al bij de opening van de Femina op Ahoy'. vrijdag 30 september als de we reldberoemde eend een naar hem vernoemde tulp officieel ten doop zal houden. Dat doet hij door in een met pootaarde gevol de 'doopvont' een aantal Donald Duck-bollen te poten. Daarna gedraagt de tekenfilmheld zich als Sint Nicolaas door tijdens de duur van de beurs meer dan 750 cadeautjes te laten uitdelen. De 60.000e en de 100.000e bezoeker FOTO FOTON DEN HAAN krijgen een geheel verzorgde reis voor vier personen aangeboden naar Eurodisneyland bij Parijs. De openingstijden van de Femi na zijn van 11.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 22.30 uur. Op de beide zondagen in de beurspe- riode is de Femina van 11.00 tot 17.00 uur open. Toegangsprijzen zijn 14,- per persoon, 65-plussers 12,- en kinderen tot en met 12 jaar 11,-. Cas Spijkers, Robert Kranenborg, John Sister mans, Joop Braakhekke, John Fagel. Dat zijn zo'n beetje de namen. Ze re geren culinair Nederland al van voor dat Lubbers zijn eerste kabinet in el kaar timmerde. Maar zo als Lubbers uiteindelijk het veld heeft geruimd voor Kok, zal ook aan de hegemonie van deze he ren een keer een eind komen. Welke Kok gaat Cas Spijkers opvolgen? Michel van der Krof t is een serieuze kandidaat. Door Nico Koolsbergen Hij is nog maar 25. Brutale kop, zelfverzekerd, sous-chef in Le Garage in Amsterdam. Inder daad. het restaurant van Joop Braakhekke. Michel van der Kroft weet wat hij wil: koken, een eigen restaurant runnen. „Ik heb grote ambities," zegt hij on gevraagd. Zulke typen zijn er wel meer. Maar Michel van der Kroft gaat ze ook realiseren. Hij straalt het uit. De eerste stappen naar het grote succes zijn al gezet. Hij mag jong zijn, zijn ervaring overtreft-die van veel van zijn oudere collega's. Van der Kroft staat al vijf jaar full time in de keuken. Heeft jaren zelfstandig gekookt in Zwitserland; de pol lepel gezwaaid in het Ballymore House in Ierland, de thuisbasis van Mvrtle Allen, en het mekka van de culi's. Nooit van Myrtle Allen gehoord? Foei! Zij is voor zitster van de meest prestigieuze koks-organisatie van Europa, Eurotocques. Het Ierse uitstapje duurde slechts drie weken, maar Michel van der Kroft deed er voor jaren ideeén op. De reis was een ca deau van Baileys Young Chef of the Year Competition, een nieu we wedstrijd voor veelbelovende jonge Nederlandse koks, die dus door Van der Kroft werd gewon nen. Opgepast, Cas, Robert, Joop. John en John: The Young Ones komen er aan. Op 10 oktober is de 'Dag van de Smaak'. Befaamde koks gaan die dag kookles geven op een basis school. Ook Michel van der Kroft. Hij is opgegroeid in Michel van der Kroft: „Ik heb grote ambities. Hoorn en woont daar nu nog. Geestdriftig: „Ik ga koken op mijn eigen oude basisschool." Als hij over koken praat, loopt de toehoorder het water in de mond. Niet eens door wat hij vertelt, maar door de manier waarop. Je hóórt hem genieten. Over zijn prijswinnende schotel: „Het hoofdgerecht was een pot au feu van rog en mosselen. In een pot au feu zijn mosselen een nieuw idee. De rog is een onder gewaardeerde vis. Met een prachtige structuur, maar je ziet ze nooit. Ik heb het gekookt in het sap van de mosselen. Daar ben ik gek op." Het gerecht heeft op de kaart gestaan van Le Ga rage. De gasten waren er zeer over te spreken. Accenten De jonge kok heeft uitgesproken opvattingen over zijn vak: „Je moet alleen met goede produk ten werken, van eerste kwaliteit. Daar niet te veel aan doen. Al leen wat accenten geven." Over de Ierse en de mediterrane keu kens: „Ze zijn simpel, maar dat is juist de kracht. Je weet nog wat je eet." En: „Koken is met een schilderijtje op het bord ma ken. Alles draait om de smaak." Ierland was een openbaring: „Myrtle Allen is van huis uit boerin. Ze begon te koken toen ze met bed&breakfast startte. Haar filosofie is: altijd eigen in grediënten gebruiken. Kruiden en groenten kweekt ze zelf. Vlees haalt ze bij boeren in de buurt. De vis is heel vers. Om half zes 's middags gevangen, een paar uur later op tafel." Pas op de LTS, toen hij een richting moest kiezen, kwam Mi chel van der Kroft op het idee te gaan koken. „Maar vanaf de eer ste les was ik verkocht." Met zijn ambities en energie zag hij kans een jaar korter over de opleiding te doen. Met twintig was hij afgestudeerd. Deed ervaring op in binnen- en buitenlandse res taurants. Tussendoor moest hij in dienst en natuurlijk werd hij daar leider van een keuken- groep. Uiteindelijk belandde Mi chel van der Kroft in Le Garage. In de wedstrijd voor jonge chefs stak hij veel energie. De deelne mers - 25 in totaal - moesten eerst een schriftelijk werkstuk indienen, met hun visie op het vak en een suggestie voor een viergangen lunchmenu. De jury koos vier finalisten die samen zo'n menu moesten realiseren. „Mijn broertje was ook finalist", zegt Michel van der Kroft. „Hij kookt bij restaurant Au- jourd'hui, hier vlakbij." FOTO FOTOPERSBUREAU DIJKSTRA

de Stem | 1994 | | pagina 25