WE ZIJN ERUIT. 'Je 2 Vandaag vi Ongelofelijk maar waar. Eindelijk was iedereen het een keer met elkaar eens. De 14 deelnemende Europese landen kwamen tot een unanieme beslissing. Ze kozen de Sony Super Trinitron KV-S2941 tot Europese TV van het Jaar 1994-1995. Omdat Super Trinitron de natuurlijkste vormen geeft dankzij de platste beeldbuis ter wereld De meest natuurlijke details dankzij één groot super kleurenkanon. En de natuurlijkste kleuren dankzij een beeldbuislaag, die ook in professionele monitoren wordt gebruikt. De onafhanke lijke jury, met daarin journalisten van toonaangevende audio/videobladen, was duidelijk in haar oordeel: 'De KV-S2941 is op dit moment de beste kleurentelevisie op de Europese markt.' Nederland speelde zowaar een voortrekkersrol bij de benoeming. Diezelfde Super Trinitron werd hier namelijk al eerder uitgeroepen tot Televisie van het Jaar. Nu heeft hij zelfs de Europese top gehaald. Reden genoeg om hem even te gaan bekijken bij uw Sony dealer. Dan kunt u 'm meteen feliciteren. DE STEM EUROPESE TVVAN HET JAAR '94-'95. ONLY SONY. Reünie in St.Jansteen DE STEM DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 X 65 v Van onze verslaggever Romain van Damme Bosschenhoofd - Het boek 'Herinneringen aan 1-14 B.I.' ligt binnen handbe reik. Maar Stan van Nis pen heeft dat bijna 200 pagina's boek niet nodig. De herinneringen zitten in zijr hoofd en ze zijn Zeeuws-Vlaams gekleurd. In het grensgebied met België, Zeeuws-Vlaanderen werd in het najaar van 1944 het bataljon opgericht. Het eerstt onderdeel van de Koninklijke Landmacht in bevrijd Nederlanc tijdens de Tweede Wereldoorlog. „Donderdag 29 september is het precies vijftig jaar geleden," zegt Stan van Nispen in zijn Hoe- vense woning. Hij is een van de 801 mannen die deel uitmaakter van het Regiment Infanterie „Maar niet vanaf het begin. Ik ben er pas begin november bij gekomen. Daarvoor zat ik ir Noord-Frankrijk. Stan van Nispen wil het eigen lijk zo min mogelijk over zijn persoontje hebben. „Als je ovei dit bataljon praat, moet je bij Rudolph Fassaert zijn. Hij woont nu in Bergen op Zoom. Die man weet alles van het bataljon. Aan vankelijk werd het bataljon naai hem vernoemd. Fassaert was door de Duitsers opgepakt en iedereen dacht dat hij dood Verrast Slapend in de cabine van een vrachtauto werd Rudolph Fas saert op 17 september verrast door de Duitsers. De Duitsers waren op zoek naar een veilig onderkomen voor de nacht en dachten dat gevonden te hebben bij een boerderij van de familie Koster in de Willem III-poldei rond Zaanislag. Uitgerekend op die boerderij was het verzet be zig zich te organiseren. Fassaert werd opgepakt en, kwam uiteindelijk in Middel burg terecht waar hij ter dood werd veroordeeld. Op de dag dat het doodvonnis voltrokken zou worden, wist hij te ontsnappen. Van Nispen: ,-,Toen hij weer op dook, werd - de naam van het bataljon gewijzigd. Je kunt moeilijk een bataljon noemen naar iemand die nog leeft. Ik weet trouwens nog goed dat ze in Kloosterzande al bezig waren om een monument voor hem op te richten." Stan van Nispen is van Rucphen. Een Westbrabander met Zeeuws-Vlaamse trekjes. De oud-gemeentesecretaris van Wil lemstad heeft het niet over de pont die Beveland en Walcheren met Zeeuws-Vlaanderen ver- Bindt, maar over de boot. En St. Jansteen noemt hij als vanzelf sprekend Steen. Begin '42 kwam hij in Zeeuws- Vlaanderen terecht. „Ik werkte op de secretarie in Hoeven. In Zeeuws-Vlaanderen werkte ik in IJzendijke, ook op de secretarie. Daar heb ik ruim een jaar ge werkt. Tot het botste met de toenmalige burgemeester. Eind '43 ben ik vertrokken." Stan van Nispen dook onder in Den Bosch (Boschkapelle). „Maar eerst zat ik in Biervliet, bij de familie Claeijs. Toen was ik al geruime tijd lid van de GDN, de Geheime Dienst Neder land. We verzamelden allerlei gegevens, militaire gegevens economische gegevens. En die Vah onze verslaggever St. Jansteen - De oud-le den van het bataljon 1-14 R.I. houden morgen een reünie in het Zeeuws- Vlaamse St. Jansteen. „De laatste zelfstandige reünie," zegt Stan van Nispen, voorzitter van het reünie-comité. „Het is nu vijftig jaar gele den. We wilden deze reünie per se in de gemeente Hulst houden. Daar is het immers allemaal begonnen. De club wordt echter steeds kleiner. De leden zitten in het hele land. Voor velen is het niet zo gemakkelijk meer om een verre reis te maken." Het is de zestiende keer dat de oud-leden bij elkaar ko men. „We zijn in '69 begon nen. Prins Bernard is er een Paa[' heer bij geweest. Daar hebben we nu ook aan ge dacht. Maar uiteindelijk hebben we besloten het met ons eigen mensen te doen. Bober, we willen er weinig heisa omheen. Het is de be doeling dat we de volgende jaren samen met het batal- Ji°n ,ï~14 RT een reünie hou den.

de Stem | 1994 | | pagina 20