Ruim 800 doden bij veerramp Onze fromage is zo foetsjie. Veerboot-ontwerper Vosnack waarschuwde al jaren SIEMENS ROVC 3 Buurman" Ballonvaren Geld Bingo Tatoeage? Groot politieonderzoek vrouwenhandel Brabant Pierre Kartner is niet langer Vader Abraham 2.39 3.19 1.99 cn sen bs/06 LEREN BANKSTELLEN SPUITEN MARCO LEER STIKKE LEUK I Agent 'vast' in werkgebied Cadeau jonkies aan Van Gaal Fokker 130 van de baan Premie bij aanvaarden werk Hitler-affiches in strijd tegen het Vlaams Blok Bisschop: homo gelijk aan hetero Zeeuwse bes als basis voor wijn Laser Praktijk Breda fcleef'iop pa's horen zien en proem %ü0gjj|| 30 sept Mn9okt 'SUNSHINE' droogautomaat fl 1098,- Kabelkrant in Zeeuws-Vlaanderen Wij wensen alle 8476 ROVC-cursisten een succesvolle start toe! 94 X SS aer Opening 16 Breda. omantiek ten top... samen )ij Ad Ballon: 076-145372. )ond. 29/9 Café Vrijbuiter, Hulst, aanv. 19.30 >rde rubriek DS/06 :ontante betaling aan n worden opgegeven ïrplicht). cl. BTW: ,93 Zaterdag 15,32 cl. BTW: ,24 Zaterdag 3,54 II REKT apart met vrouwen rouwen bel 06-4300, man- bellen 06-9757(75cpm) iEXGESPREK direkt apart iet 'n meisje iel 06-9701 (75cpm) 'ROUWEN van 35 jaar en uder willen Direkt-sex ?5cpm) '06-9512' 'RAAT nu zelf de heetste rouwen jouw (hotel)bed in! iel nu 06-9664(1 OOcpm) 'RIVE telefoonnrs van hete rouwen thuis! (75 cpm) 36-9502' JPWINDEND sexgesprek iet 'n hete vrouw 16-320.330.81 (75 cpm) lOMO-jongens Hoor ze leet tekeer gaan I6-320'33Q'88(75cpm) 3RATIS-sex voor vrouwen: 16-4300, heren bel 16-320.330.91 (75cpm) 'ROUWEN 40 oeken stoute jongens iel 06-9844 (75 cpm) >M-KONTAKT voor strenge ifspraken! 16-320.325.80 (1 OOcpm) iUISVROUWTJES zoeken iverdag sexkontakt. iel 06-9661 (1 OOcpm) iete vrouwen willen iet jou SEXGESPREK. 16-320.322.33 (75cpm). iOMO-KONTAKTEN direkt ipart Brabant/Zeeland. Bel 16-9614 (Nu 50 cpm) .IVE-sex! nymfomane rouwtjes, direct apart! ge ren hun adres en tel.nr. Bel ins 06-34035080 (50cphm) fOLRIJPE vrouwen zoeken inoniem, niet-commercieel exkontakt 06-9656 75cpm iNEL 't bed in met zo'n ekkere meid? Bel dan nu :da 06-9695 slechts 75cpm 1EAGEER! op de leukste 'rouwen bel de vernieuwde ifspreeklijn 06-9696 75cpm JIEUW! Sexdoorschakellijn: /rouwen willen direkt sex, iel nu: 06-9.750 (75cpm) IIJPE vrouwen zoeken jon- iens voor een slippertje. 16-9760 (75cpm) Aktieü! 1IREKT een lekkere meld lan de lijn, vraag haar tel. ir.! Bel 06-97.95 (75cpm) IN in 'n wip? bel de gewil- ge dames direkt: 06-98.77 75 cpm). IIJPE vrouwen willen sex- ontakt (niet commercieel) 6-98.90 (75cpm). (OEK je rijpe vrouwen voor exkontakt? (niet commer- :ieel) 06-350.266.59 (1gpm) iOMOKONTAKTEN: zoek 5 'n lekkere hete jongen? laydating 06-9518 (75cpm) 'RIVE-telefoonnummers an hete meiden thuis? Bel iu 06-9536 (75cpm) iM-kontakten: direkt apart iet meester of dienaar, bel !u: 06-95.37 (nu 75cpm) iu 50cpm)HOMO-DIRECT: 16-9538. Snel heet gay- excontact. Anoniem! iEXGESPREK met hete rouw, alleen voor jou: 6-9566 (75cpm) 4IEUW! 75cpm) Rijpe rouwen willen sexkontakt net commercieel) 06-9.567 ET op! Blind date via de elefoon. Direkt apart, leuke leiden, 06-95.95 (75cpm) HREKT apart met 'n leuk ïeisje (18+). In prijs ver- lagdi Bel: 06-9600, 75cpm i/ENDY Privé, alles op exgebied mogelijk. Tel. 76:144412. iRNOLD 18jr. slank nieuw ij boys intiem Breda v.a. 125,- all in. Boys gevr. 6-32033122. 24u. p.d. Ervaar wat wij onder kwaliteit verstaan-en vergelijk dan de prijs! iHouse ofTLngCand Showroom Gentsevaart 13 Hulst/Kapellebrug (pens NL/B) Hulst/Kapellebrug (grens NL/öj fi«jiT:v+a met garantie Vraag vrijblijvend prijsopgave Spuiwekken 21 - Brouwershaven Tel. 01119-1629 die .Kleintjes" in De Stem. omdat er zoveel bijzondere en interessante aanbiedingen in staan. Elke dag weer I 134e JAARGANG Oostburg - Het schort na de reor ganisatie bij de politie in Zeeuws-Vlaanderen bij agenten jal eens aan betrokkenheid en I bekendheid met de streek waarin jij werken. Daarom wil de lei ding van het politiedistrict agen- :en in principe strikter vasthou den aan het 'vast' stationeren van de politiemensen in de drie Zeeuws-Vlaamse werkgebieden. Pat zijn Hulst, Terneuzen en Oostburg. (zie zeeland - C1 Athene - Ajax is in poule B van de Champions League voorlopig de te kloppen ploeg. Het piepjon ge Amsterdamse gezelschap ver sloeg gisteren in Athene AEK met 1-2. Met 4 punten uit 2 duels voert de ploeg van Louis van Gaal nu de ranglijst aan. Voor Van Gaal was de winst een aar dig presentje bij zijn 3-jarig jubi leum als Ajax-trainer. zie sport-Bi Amsterdam - De ontwikkeling van de Fokker 130 is van de baan. Dasa en Fokker zien af van de in vestering in een dergelijk toestel, dat een verlengde Fokker 100 had moeten worden. De bedrij ven willen zich richten op het ontwerpen van een complete nieuwe generatie regio-jets. Daaraan zou ook British Ae rospace moeten meedoen. zie economie-a5 I HET WEER /MIN DMAX. 10/17 Wat nu met die zeven zonen? DE STEM DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Botnische Golf ,„i«' Veerboot zinkt ca. 38 km ten zuiden vin eihndje Utö Oostzee 1 Veerboot Estonia (bouwjaar 1980) Laadcapaciteit: 2000 passagiers en 460 auto's Turku/Stockholm (afp/dpa/rtr/anp) - Bij de grootste scheepsramp in Europa in vredestijd zijn gisteren zeker achthonderd mensen omgekomen. Over het precieze aan tal doden hadden de autoriteiten gisteravond echter nog steeds geen zekerheid. Rustig herfstweer Het is en blijft rustig herfstweer. In de ochtend kans op mist, overdag bewolking, afgewisseld met zon en weinig wind. Den Haag - Gemeenten mogen vanaf J oktober een premie geven aan bijstandgerechtigden die werk of scholing aanvaarden. Het gaat om maximaal 3.200 gul den netto per jaar bij aanvaar ding van werk en 2.150 gulden bij scholing. De gemeenten krijgen hiervoor samen 150 miljoen per jaar Ze kunnen het geld ook ge bruiken om langdurig werklozen te begeleiden of aanvullend werk te scheppen. Deze opzet komt in de plaats van de zogeheten vrijla tingsregeling. Die houdt in dat bijstandsontvangers een bepaald bedrag per maand mogen bijver dienen, zonder korting op hun uitkering. Antwerpen - Met vijftig affiches van elk twintig vierkante meter is een Antwerpse vereniging in de havenstad een campagne gestart tegen het Vlaams Blok. Op de posters prijken Adolf Hitler en Rudolf Hess. Ze zijn bedoeld als waarschuwing voor de ideeën van het Vlaams Blok. Dit gebeurt met het oog op de provinciale en gemeenteraadsverkiezingen op zondag 9 oktober. zie buitenland - a4 Den Haag - Homo's en lesbiënnes horen net zo goed als ieder ander tot de kerk en moeten daarbin- oen ook levensruimte krijgen. Dit stelt bisschop Ernst in een inter view met de Gaykrant. „Een ho moseksueel is als mens en als ge lovige gelijkwaardig aan een he teroseksueel." zie binnenland - a3 De Estlandse veerboot Estonia kapseisde en zonk in de nacht van dinsdag op woensdag op weg naar Zweden in de Oostzee voor de Finse kust. Volgens de officiële lijst van de rederij waren 964 mensen aan boord, van wie 141 de ramp over leefden. Reddingswerkers borgen minstens 42 lijken, 781 opvaren den golden gisteravond als ver mist. Het is niet uitgesloten dat zich meer passagiers aan boord bevonden. Het zoeken naar over levenden is inmiddels wegens het vallen van de nacht gestaakt. Nederlanders Onder de opvarenden waren min stens twee Nederlanders, een van hen is gered. De Estlandse auto riteiten benaderden het Neder landse bergingsbedrijf Wijsmul ler in IJmuiden om de honderden stoffelijke overschotten uit de ge zonken veerboot te halen. Over de oorzaak van de ramp is nog niets bekend. Volgens Zweedse veiligheidsinspecteurs was een dag voor de ramp de wa terdichtheid van een laadklep be oordeeld als onbevredigend. Overdag bestond gisteren bij de autoriteiten wegens het ijskoude water (tien graden Celsius) en VANDAAG IN DEZE KRANT In het Zeeuwse Nieuw- dorp maken ze een bij zondere wijn. Die wijn is op basis van zwarte bes sen en smaakt verras send goed. Met zijn alco holpercentage tot 15 procent en zijn cassis- smaak doet-ie aan een Frans aperitief denken. zie consument - deel d Dit gebeurt naar aanleiding van signalen van de vreemdelingen politie Rotterdam. Deze dienst deed vorig jaar september een in val in de Roosendaalse sexclub Aphrodite. Uit gegevens van de vreemdelin genpolitie bleek dat er voldoende aanleiding was om ter plaatse een onderzoek naar zulke praktijken te beginnen. Zo werd bij de inval een Roemeens meisje meegeno men dat tegen haar zin werd vastgehouden. Volgens de Rotter- (AD VERTE NTIE) Spijt van uw Verwijdering zonder litteken Bel voor info: 076-207005 Van onze verslaggever Delft/Hoek van Holland - „Ik heb al zeker vijf jaar gewacht op een dergelijke ramp. Al ja ren waarschuw ik er voor." Ir. E. Vosnack van de faculteit werktuigbouwkunde en maritie me technologie aan de Techni sche Universiteit Delft geldt als de deskundige bij uitstek in ons land voor veerschepen. Hij is be trokken geweest bij het ontwer pen van veerschepen voor North Sea Ferries. Voor de regionale zender Radio West wees hij gistermiddag op ZIE OOK PAGINA A2: 'Dit is het ergste dat ik ooit heb meegemaakt' 'De zee gaf de Eustonia geen enkele kans' metershoge golven grote somber heid ov'er de mogelijkheid nog overlevenden aan te treffen. Vol gens de Estlandse grenspolitie waren 776 passagiers en 188 be manningsleden aan boord van het rampschip. Onder de passa giers waren 552 Zweden en 163 Estl anders. Van de overlevenden zijn velen ernstig onderkoeld doordat ze zich uren in de koude Oostzee be vonden. Artsen omschrijven de toestand van de patiënten als kri tiek. De lichaamstemperatuur van één opvarende was zelfs ge daald tot 26 graden, ongeveer elf graden onder normaal. In een zie kenhuis bij Stockholm bezweek een overlevende aan zijn verwon dingen. Een gered bemanningslid ver klaarde gisteren dat een laadklep aan de voorkant van de veerboot op open zee plotseling openging. Het 170 meter lange schip kap seisde een kwartier na het bin nendringen van het water. VERVOLG OP PAGINA A2 een serie ernstige tekortkomin gen van veerschepen die op zich, en zeker in samenhang, tot een ramp als met de Estonia kunnen leiden. Om te beginnen valt bij motor- pech de werking van de anti-slin ger-stabilisatoren en van het roer weg; het schip kan dan in hevige slingering komen, dwars op de golven. Vervolgens breken vol gens ir. Vosnack de sjorringen, waarmee de trailers en trucks aan het rijdek vastgezet zijn, te gemakkelijk. „Bij een slagzij van vijf graden gaat zo'n trailer aan de haal, neemt een andere mee, de ene slaat de andere kapot of weg en je hebt zo een slagzij van 10 gra den." Vosnack wijst ook op de spui- pijpjes van de rijdekken: volgens hem een groot gevaar, omdat de terugslagklepjes vaak verstopt zijn, waardoor bij slagzij zeewa ter naar binnen kan komen. „Zo gauw water op het rijdek komt, neemt de stabiliteit binnen se conden af." De Delftse veerbootdeskundige blijft hameren op een ferry-con structie met dubbele wanden. „Helaas is zo'n ongeluk kennelijk Van onze verslaggever Roosendaal - Justitie is in het gebied van de politie Midden en West-Brabant een onderzoek gestart naar vrouwenhandel. INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D Gids deel E RTV-programma's E2 (ADVERTENTIE) dammers verschuift het probleem vrouwenhandel meer en meer vanuit de Randstad naar Zuid- west-Nederland. De Divisie Georganiseerde Cri minaliteit in Breda startte daar om in januari 1994 een onder zoek. De officier van justitie be sloot dat uit te breiden tot de he le regio Midden en West-Bra bant. Over het onderzoek, dat nu al een maand of acht moet lopen, doet justitie geen mededelingen. In verband met het onderzoek naar vrouwenhandel raakte het hoofd van de Divisie Georgani seerde Criminaliteit, D. van Dop, in opspraak. Deze zou, in zijn functie als korpschef van de Roosendaalse gemeentepolitie, informatie hebben 'gelekt' kort voor de inval in sexclub Aphrodi te. Een onderzoek van de rijksre cherche heeft inmiddels uitgewe zen dat Van Dop op geen enkele wijze betrokken is geweest bij het lek. "otterdam »P8*V6SnjDBV 11 00 17.00 UUR /m "00-17.00 UUR. Tijdelijke actieprijs elektronische afvoerdroger bij de Siemens dealer Informatie 070-333 25 70/29 30 Siemens. Doordacht en duurzaam Als u voor minstens 10.- van de Franse kazen koopt die deze week bi] ons in de aanbieding zijn, hebben we een leuke verrassing voor u: een gratis Fuji fotorolletje |t.w.v. 6.951*. En wilt u meedoen aan onze fotowedstrijd, stuurt u ons dan een foto waarop Franse kaas voorkomt. De leukste inzendingen worden beloond met één van de 350 Fuji fotocamera's (tw.v. 189.-). Brie Président 60+, 100 gram 229 Chamois d'Or 62+, 100 gram 299 Port Salut 50+, 100 gram 229 •Of de helft In contanten. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 oktober a.s. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. nodig om hogere eisen te stellen en meer geld uit te trekken voor de veiligheid." Toch noemt hij het zeemanschap - goed vastzet ten van de lading - het meest be palend voor het voorkomen van rampen op zee. Volgens de directie van Stena Li ne in Hoek van Holland heeft ir.Vosnack vooral met het laatste gelijk, maar geldt het alarm dat hij slaat niet voor hun veersche pen. Technisch directeur W. (je Lange: „Wij gebruiken voor het sjorren kettingen die een breeksterkte van 15 ton hebben, minstens vier per truck of trailer en bij zwaar der weer meer. De banden, waar mee ze op de Oostzee vaak sjor ren, kunnen rekken. Als er een maal beweging in de lading zit, is er gauw geen houden meer aan." De spuipijpjes zijn er om bluswa ter bij brand af te voeren. De Lange gelooft niet dat door die pijpjes bij een calamiteit snel grote hoeveelheden water naar binnen op het autodek zouden kunnen komen. „De roosters daarvan worden regelmatig schoongemaakt en gecontro leerd." VERVOLG OP PAGINA A2 Onderkoeld, en gewond. Maar gered! Hulpverleners begeleiden een van de 141 overlevenden naar een Fins ziekenhuis. Velen van hen waren ernstig onderkoeld nadat ze urenlang in het koude water van de Oostzee hadden rondgedobberd op reddings- vletten, of zich vastklampend aan andere brokstukken van de ge zonken veerboot. Volgens artsen was de toestand van veel overlevenden daardoor kritiek. Bij één patiënt was de lichaamstemperatuur zelfs gedaald tot 26 graden, elf graden lager dan normaal. foto epa (ADVERTENTIES) Van onze verslaggever Kees den Exter Bosch en Duin - Na 25 jaar over de hele wereld successen te hebben gevierd als Vader Abraham stopt de Bredase zanger en tekstschrijver Pierre Kartner met deze creatie. Smoking, brilletje en bolhoed gaan aan de wilgen. Wat niet wil zeggen dat er een einde komt aan de carrière van de 59-]arige Bre- danaar. Als de zanger Pierre Kartner zal hij van podium naar podium blijven reizen De 'gedaantewisseling' is ingege ven door zijn platenmaatschappij Ariola en door Toon Hermans Kartner: „Toon heeft mij heel vaak aangeraden om bolhoed, brilletje en smoking thuis te laten en mijn baard wat korter te ma ken om vervolgens gewoon als Pierre Kartner de bühne op te gaan. Ik ben uiteindelijk voor die druk gezwicht. Ik was zeker niet uitgekeken op het type Abraham. Integendeel. Ik sluit een periode af waar ik buitenwoon trots op ben." Wel gaat Kartner een iet wat ander genre brengen: „Een beetje filosofisch, mijmerend. Op mijn nieuwe plaat wil ik tot uit drukking brengen hoe ik tegen de dingen van deze tijd aankijk. Over een tijdje wil ik ook met de hulp van Toon in de theaters op gaan treden." De zoon van een stationschef uit Eist, die met zijn smurfenlied vier miljoen Mexicanen op de been bracht, is niet bang dat het publiek moeite zal hebben met zijn gedaantewisseling: „Dat hoofd van mij is bekend zat, ook zonder die maskerade. Voor mij zelf zal het misschien nog wel het moeilijkst zijn om gewoon als mezelf een podium op te stap pen." Gisteravond tekende Kart ner in restaurant De Hoefslag in Bosch en Duin wat hij noemt een 'mega-contract' met de platen maatschappij Ariola. Kartner: „Ariola komt de komende maan den met een enorme campagne om mijn nieuwe imago uit te dra gen. Binnenkort komt er een nieuwe cd: 'De Hemel moet nog wachten'." Wat is zijn mooiste herinnering aan het type dat hem groot maakte? „Dat zijn er dui zenden. Ik zal er een noemen. Bij het tienjarig bestaan van Vader Van onze verslaggever Kloosterzande - Op het Zeeuws-Vlaamse kabeltelevisienet start van daag een commerciële kabelkrant voor Zeeuws-Vlaanderen. Het gaat om Maximaal TV, die in mei al op het kabelnet in Walcheren ver scheen. Volgens woordvoerder Hans van der Boor van het in Kloosterzande gevestigde nieuwe medium wil de kabelkrant de bewoners uit de regio informeren over alle zaken die hen aangaan. Maximaal TV brengt niet alleen streeknieuwtjes, maar ook landelijk en internationaal nieuws. Het station zendt 24 uur per dag uit. Volgens Van der Boor is het bedrijf ook bezig met de voorbereidingen voor de introductie van een kabelkrant in de gemeenten Goes en Rei- merswaal. Kartner als Vader Abraham. foto archief de stem Abraham zong ik in de Jaarbeurs in Utrecht. Komt er een jongetje van een jaar of vier op me af met een rolletje Verkade-koekjes. Hier, zegt ie, neem maar mee voor onderweg. Die vond dat die grijs aard op weg naar huis geen hon ger mocht lijden. Zo'n herinne ring is me meer waard dan een gouden plaat." (ADVERTENTIE) TECHNBCKE 0PLEWNGEN Wilt u ook een technische avondcursus bij u in de buurt volgen? Bel dan voor informatie tussen 08.15 en 21.00 uur: 08380-32514 I Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bi) het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:^ Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: a kwartaal acceptgiro 85.50 a maand automatisch 28.45 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: o kwartaal automatisch83.- bank/glronr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1