Ruimere mogelijkheden voor parkeerkaart in Hulst Fel protest tegen mestzak LANG UIT egenheid Wijkraad Den Dullaert voorziet enorme stankoverlast Expositie klassefoto's in Clinge DE STEM DAG KLAPPER jaar!! 1 jaar ^0' 4Maak financiële knieval voor haven Walsoorden' Aandacht voor jeugd bij Festival en Zeeland Cultuurmaand KORTING ins-van den Hemel Gefeliciteerd Jeannette 18 jaar s in de krant sen over de vloer. DE STEM ZEELAND C2 Veel activiteiten KVO Kring Hulst EDITIE ZEELAND Puzzel In de klanten een welbehagen? 1994 ><68 1 - irticulieren bedankje, jubileum, welijk, verloving, arestatie, examen, riam, enz. olom 1.09 incl. BTW, si verplicht. Foto of maat 35 x 40 mm Overige tarieven op jto's worden niet ourneerd. 52 of geef uw tekst tatsing af bij één van Schriftelijke opgaven d geaccepteerd indien ekend zijn, ook indien g bijgevoegd is. het recht voor teksten i redenen te weigeren, er klachten bereiken ven tekst behoudt de echt voor om de naam ever bekend te maken. la, oma zal het niet geloven, Germaine s en houdt daarom vandaag jen huis Jekker in St. Willebrord ifnagels in Alphen Hopelijk geen gevaar. Mensen in Zevenbergen Blijf binnen, ons Jeannette gaat met d'r eerste rijles beginnen. Heel veel succes met je 1 e rijles van je vader, moeder, broer Arno en William, 't is echt waar, vandaag wordt mijn pitje HG. van Mitje. eet van wanten en kranten- DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 Van onze verslaggever Hulst - De inwoners van de Hulster binnen stad die een parkeervergunning hebben voor het betaald-parkerengebied mogen voortaan twee autokentekens op hun parkeerkaart la ten vermelden. Burgemeester en wethouders van Hulst heb ben dat besloten. Over de parkeerkaarten ontstond in de commissie Financiën enige opwinding. PvdA-raadslid me vrouw A. Hegger zei niet in te zien waarom op een invalidenparkeervergunning wel twee kentekens mogen en op een gewone parkeerkaart niet. Daar op sprak burgemeester A. Kessen de mening uit dat het volgens hem wel mogelijk moet zijn. Immers, ook al staan er meerdere kentekens op de parkeerkaart, dan kan er toch telkens maar één parkeeplaats mee bezet worden. B en W hebben nu dan ook besloten de mogelijkheid van meerdere kentekens in te voeren. Eerder al pleitte ook de wijkraad voor de binnenstad voor een aanpassing in die zin. In hun antwoord op allerlei vragen uit de commis sie over het beleid rond invalidekaarten benadruk ken B en W dat een invalideparkéerkaart alleen wordt verleend aan een invalide. Aan een 'bezoe ker' kan geen invalideparkeerkaart worden ver leend. Een 'bezoeker' kan alleen van een invalide parkeerkaart gebruik maken als daarop vermeld staat het kenteken van zijn auto of de aantekening 'passagier'. Hij mag de kaart echter alleen gebruiken ten behoeve van het vervoer van de invalide. Volgens B en W is het echter moeilijk vast te stellen of zomaar op een invalideparkeerplaats wordt gepar keerd of dat men daar staat ten behoeve van het vervoer van de invalide. Hulst - De wijkraad Den Dullaert heeft een krachtig protest laten horen richting burgemeester en wethouders van Hulst inzake de mogelijke komst van een mestbas- sin. De mestzak is gepland op de kruising rijksweg 60/Hon- tenissestraat op amper drie tot vierhonderd meter van 'de Dullaertwijk. Volgens de wijkraad zal een me- stopslagplaats op die locatie een enorme stankoverlast veroorza ken. Ook wordt gevreesd dat er allerlei ongedierte op af komt. Bij de wijkraad zijn inmiddels tientallen reacties binnengeko men van verontruste wijkbewo ners. Juist die grote onrust heeft de wijkraad doen besluiten een brief aan burgemeester en wet houders te schrijven over de kwestie. De wijkraad wil van de gemeente nadere informatie over de stand van zaken. Vanuit het stadhuis is inmiddels al de mondelinge toezegging ge komen dat pas met de aanleg van de mestzak mag worden be gonnen na een schriftelijke toe stemming van de gemeente. Van avond wordt de gemeenteraad overigens gevraagd een nieuw voorbereidingsbesluit te nemen voor het buitengebied. Dat is niet alleen bedoeld om Brabantse varkenshouders bui ten de deur te houden. In het voorbereidingsbesluit wordt de bepaling opgenomen dat er al leen maar een mestbassin mag worden gebouwd als de initia tiefnemer daarvoor een aanleg- vergunning heeft van burge meester en wethouders. Het col lege wil daarmee ongewenste on- wikkelingen op dat gebied te genhouden. Het voorbereidingsbesluit treedt meteen in werking als de ge meenteraad vanavond het be sluit heeft genomen. Kloosterzande - De gemeente Hontenisse mag de komende jaren best een financiële knieval maken voor de haven van Walsoorden. Mevrouw M. Ie Roy (Progres sief Hontenisse) betoogde dat Hulst - Gisteren presenteerde de Katholieke Vrouwen Organisatie (KVO) Kring Hulst het kringpro- gramma. Het bevat een hele reeks activiteiten. Het jaarlijkse busreisje gaat naar Dordrecht en Rotterdam en is op 6 oktober. Het Bureau Voorlichting Verzekering ver zorgt 31 oktober een lezing over het verzekeren in en om het huishouden. Op 9 november wordt een inleiding gegeven over vrouwenhulpverlening. Onder werpen die aan de orde komen zijn: de sociale wetgeving, de aaw, het milieu, testament en maatschap. De algemene vergadering in het Turfschip in Breda is op 22 no vember en op 6 januari wordt het Nieuwjaarsbal gehouden in Den Dullaert met medewerking van het Jumbo Trio. In 1995 zijn er de themabijeen komsten die de ethische aspecten van de gezondheidszorg belich- tenm komt Jopie Bogerd-Quaak vertellen over het Europarle ment en is er het avondje uit naar het Zuidlandtheater waar het toneelstuk 'Suiker' van Hugo Claus wordt gespeeld op 9 maart. Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- 96554. Redacteuren: Frank van Cooten, Frank Deij, Rein van der Helm, Ton Koomen (sport), Peter Oggel (editiechef), Harold de Puyssele- ijr. Goes: Klokstraat 1, tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin cieverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (plv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boe- ije, Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751. Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, Marian Ver straeten. Verkoopleider: Harry Muurmans, tel. 076-236454. Telefoonnummers en openings tijden van overige afdelingen op Pagina A2. 18-5*94 gisteren tijdens de raadsver gadering. Haar opmerkingen deden de col lega-raadsleden even verbaasd opkijken. Immers, nog tijdens de commissievergaderingen had mevrouw Le Roy grote twijfels om 40.000 gulden te besteden aan het uitdiepen van de haven ingang. De verandering van me ning had te maken met een 'diepgaand onderzoek' dat het raadslid naar het reilen en zeilen van de haven had ingesteld. Ze was daarbij tot de slotsom geko men dat de investering in de haven een goede zaak is voor de werkgelegenheid. Ze betoogde dat er snel een onderhoudsplanning voor de ha ven moet komen. De gemeente legt nu ieder jaar 25 mille opzij voor de haven, maar dat vond het raadslid een wat schamel bedrag. „We mogen de komende jaren best een knieval maken voor de haven," zei ze. Wethouder B. Pauwels (CDA) wees er op dat de gemeente de laatste jaren toch redelijk in de beurs heeft getast voor allerlei klussen aan de haven. „Er ligt een totaal kostenplaatje van 2,5 miljoen gulden. We weten best wat er aan de haven moet gebeu ren. De vraag is, waar halen we het geld vandaan." Op een vraag van W. van Gemst (Algemeen Belang) antwoordde Pauwels dat er bij de verdieping van de haveningang zo goed als zeker geen verontreinigd slib bo ven water zal komen. „Op die plaats is de kans op vervuiling minimaal," aldus de wethouder. Van onze correspondente Clinge - De St. Bernardus- school in Clinge viert zater dag 1 oktober het feit dat een kwart eeuw geleden het nieu we schoolgebouw in gebruik werd genomen. Een unieke fototentoonstelling met ruim 200 klassefoto's vormt het hoogtepunt van dit jubileum. De eigenaar van dit kostbare fotomateriaal, Lieske de Wilde- Broeckaert uit Clinge, vindt het een goede gelegenheid om de mensen mee te laten genieten van haar hobby. Zij vertelt dan ook dat zij graag gehoor heeft gegeven aan de vraag van schooldirecteur Karei Lansu om bij gelegenheid van dit feest een fototentoonstelling te houden. Voor Lieske de Wilde begon haar hobby met het verzamelen van schoolfoto's van haar eigen lage re schooltijd in Heikant. Toen zij na haar huwelijk naar Clinge verhuisde en kinderen kreeg die ook de school bezochten, werden ook van de Clingse lagere school klassefoto's gespaard. Langza merhand breidde de verzameling zich uit en zo zegt Lieske, het werd ook leuk om de namen van de leerlingen te weten. Dat werd vooral voor de oudere foto's vaak een echte speurtocht, te meer daar de mensen op Clinge vroeger vaak bijnamen hadden. Soms was het zelfs zo dat alleen de bijnaam bekend was en dat de echte naam een ware puzzel vormde. Na lang zoeken, praten met de mensen en met de hulp van man Omère en zoons Erwin en Marino zegt Lieske met trots dat de namen van al de leerlin gen van de 200 klassefoto's be kend zijn. Deze zijn met het geboortejaar en de geboorte plaats vermeld op de tentoon stelling. De fototentoonstelling gaat te rug tot 1954. Er zijn dus van een periode van 40 jaar klassefoto's te zien. Iedere 2 jaar werd op de lagere school een klassefoto ge nomen. Opvallend is ook dat op Clinge op de school altijd sprake is geweest van gemengd onder wijs. Jongens en meisjes gingen gedurende heel die periode sa men naar dezelfde school, terwijl dat in de omüggende dorpen vaak anders was. Natuurlijk zijn de meesters en juffrouwen van die periode ook op de gevoelige plaat vastgelegd en poseren zij trots naast hun klas. Daarnaast zijn er nog foto's van het schoolgebouw te zien. De oudste foto dateert van 1895. Ook dit materiaal is afkomstig van mevr. de Wilde. De doorlopende fototentoonstel- HET IS WEER eens luid en duidelijk verkondigd: Zee land is niet bijster gastvrien- delijk. Het aloude adagium 'In de klanten een welbeha gen' gaat aan de boorden van de Westerschelde niet op. Een noodsignaal van deze strekking klinkt uit de bij vriend en tandarts gerenom meerde mond van de heer R. ter Heide, directeur van de provinciale VVV. Zijn jammerklacht is uitvoerig terug te vinden in het perso neelsblad van de politie in Zeeland. Waarom in een poli tieblad? Wel, de reden is een voudig. De toerist die de weg naar Zeeland heeft gevonden merkt doorgaans weinig van de openhartige of ludieke me demenselijkheid van onze burgemeesters, onze gedepu teerden of onze VVV-direc- teuren. Zij ontmoeten zulke lieden nu eenmaal niet op hun pad. Wie zij wel ontmoeten dat zijn de dienstbaren van alle dag. De jongens van de patat- kraam, kelners op terrasjes, bedienden in warenhuizen, personeel in benzinestations en... de politie. Juist deze mensen kunnen de dragers zijn van woorden en gebaren met een hoog goed Zeeuws- goed rond-gehalte. Zij staan dicht bij de burger en derhal ve ook bij de gast. De weg naar de knip van de toerist loopt dan ook via deze een- voudigen van harte. Vriende lijkheid loont. Hoe waar dit is valt af te leiden aan de hand van het tegendeel. Als praktijkvoor beeld neem ik een bezoek aan een verkeerd gekozen benzi nestation. U weet dat de ser vice aan de pomp tegenwoor dig marginaal is. Je moet zelf je tank vullen, je banden bij- pompen en je voorruit zemen. Allez - dat zij zo. De enige menselijke warmte die zich tussen jou 'en je brandstofle verancier kan manifesteren bestaat uit de hoffelijkheid en de vriendelijkheid van de man of vrouw achter de kassa in de snoepwinkel die elektronisch met de pompen verbonden is. Een bepaald benzinestation in Midden-Zeeland, waar men 'mijn' merk brandstof ver koopt. bleek dezer dagen te worden bemand door een knorrig heerschap met een droevige zwarte knevel, die op mijn groet bij het binnen treden een boer liet. Kan ge beuren, kwestie van goed kauwen bij het eten. In plaats van mijn groet te beantwoorden snauwde hij: „Welk nummer?" Ik gehoor zaamde snel, vrezend dat de automatische deur achter mij dicht zou slaan ais ik te lang aarzelde. Vervolgens ging ik in intieme communicatie met het schermpje van de compu terkassa, dat dingen zei als 'Voer uw pas in'! en 'Toets uw pincode'. Het scherm be sloot met 'U heeft betaald'. Het ware beter als er had gestaan: 'Wij hebben het u betaald gezet'. Immers: Snorremans keurde mij geen blik waardig, terwijl zijn baas toch adverteert met de hulpvaardigheid van zijn organisatie. Zwijgend schoof Snorremans mij een compu teruitdraai en een stel zegel tjes toe. Ondanks alles pro beerde ik een „Tot ziens," maar de benzinehark had zijn interesse naar zijn knevel, waaraan hij iets te peuteren had ontdekt Zulks nekt je klantenbindig en je jaagt er toeristen mee weg. Zo knappen vriend en vreemdeling ook af op cas- sières in supermarkten, die in hun conversatie met de klant niet verder komen dan de geprikkelde vraag: „Willu se- geltjes Een derde voorbeeld van gas ten shockeren tekende ik op uit de mond van een Duitse toerist, die slachtoffer werd van slechte taalkennis bij de politie. De man werd tijdens een alcoholcontrole aange houden, waarbij de politie man, die onraad had geroken, opmerkte: „Sie werden eine Blasentest untergehen mus sen." De Duitser vertelde dat hij bijna een hartverlamming kreeg. Onder 'Blasentest' ver staat men bij Heinrich Zuhau- se namelijk het invoeren van een katheter met een lampje eraan in de urinebuis, waarna men in de blaas kan rondkij ken. De Duitser zag al voor zich hoe de politie het meng sel van bier, bouillon en water in zjin blaas geheel inwendig zou analyseren! Gelukkig hielp een andere weggebruiker hem uit de (angst)droom en zodoende zullen wij de betrokken gast nog weieens terugzien. Hoe wel - je weet maar nooit. Misschien heeft hij wel ge tankt bij het benzinestation van Snorremans. Lieske de Wilde-Broeckaert met haar collectie. FOTO WIM KOOYMAN DONDERDAG KIELDRECHT - De Gouden Pluim. 15.00 uur schieting. KLOOSTERZANDE - Café de Kastanje. 19.30 uur kaarting KOEWACHT - Café 't Hoekske, 13.30 uur schieting voor bejaarden. LAMSW AARDE - Café de Vier Jaargetijden. 13.30 uur schieting voor bejaarden. CLINGE - Malpertuus, KBO. 13.30 uur, ouderengymnastiek en biljar ten. GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.45 uur, kaarting. SAS VAN GENT - De Regenboog, ANBO, 14 uur, bingo en verloting. ling die vanaf 13,00 uur te be zichtigen is in de St. Bernardus- school, Gravenstraat 200 te Clin ge, vormt onderdeel van het ju bileumprogramma. Een Vlaamse kermis, optredens van school- koor en jeugdafdeling muziek en videovoorstellingen zijn de an dere activiteiten. Alle belang stellenden zijn welkom op het jubileumfeest. (ADVERTENTIE) DE NERGENS ANDERS COLLECTIE 70% korting op alle banken in alle winkels. Bijvoorbeeld: Daybed, verslavend comfortabele chaise longue, veren zitting, losse hoes, van 2295,- voor 2065,- De verse catalogus, prachtig, propvol collecties en ideeën. Te lezen bij deze tafellamp, ecru japans papier met bamboe frame, beeldschoon en lichtgeprijsd; f 59,-. habitat AMSTERDAM-DEN HAAG-ROTTERDAM-UTRECHT-EINDHOVEN Voor winkel-info: bel 070 - 36 S8 91? Van onze medewerkster Jeanette Vergouwen Middelburg - Het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen en de Zeeland Cultuur- maand willen dit seizoen en in de komende jaren meer aandacht besteden aan de jeugd. Het familieconcert waaraan verteller Edwin Rutten meewerkt is de eer ste stap in die richting. Het Festival wil elk jaar een familieconcert op het program ma nemen. „De jeugd moet meer betrokken worden bij het festivalgebeuren.De Zeeland Cultuurmaand maakt dit jaar gebruik van het concert dat het Zeeuws Orkest en Edwin Rut ten hebben ingestudeerd, maar weet nog niet of er in de ko mende jaren meerdere familie concerten worden geprogram meerd. Het Festival heeft de menselij ke stem als hoofdthema en di rectrice Yolanda Mergler wil alle facetten van de menselijke stem belichten. Het koor, de stemkunstenares, de stemvor- ming en de solist zijn al aan bod gekomen. De verteller ont brak nog in het rijtje en deze is tijdens het familieconcert in de Vlaanderen in Sas van Gent zaterdag 1 oktober om 15.00 uur te beluisteren. Edwin Rutten kwam deze week naar Middelburg om met het Zeeuws Orkest te repeteren. Hij schreef zelf een tekst bij het werk van Britten 'The Young Person Guide to the Orchestra' en gebruikte daarvoor de tekst van Eric Crozier. „Oh, heette die man zo, dat wist ik niet eens. Ik vond de tekst een beetje saai en heb er dus wat aan toegevoegd en hem hier en daar op rijm gezet. Ik heb het gewoon iets smeuiger gemaakt," is zijn eerste com mentaar. Daarna wordt de man die de figuur van Ome Willem gestalte geeft, heel ernstig en laat mer ken dat hij veel en vaak samen werkt met musici. „Ik schrijf al zes jaar verhalen bij klassieke muziek. Ik zing jazz en vind het heerlijk om de drempel van de klassieke muziek te verlagen voor het groot publiek. Vergis je niet, ik maak geen program ma's speciaal voor de jeugd. Voor mij bestaat er bij het samenstellen van programma's geen verschil tussen volwasse nen en kinderen. Een program ma mag nooit kinderachtig zijn. Ik onderschat de jeugd nooit." Rutten maakte teksten bij mu ziek van Bach, Ravel en Ives, om maar enkele componisten uit totaal andere stijlperioden te noemen. Ook schreef hij op ludieke wijze componistenpor tretten en teksten bij balletmu ziek. „Als je dan na afloop een kind hoort vragen 'was dit klassieke muziek, goh ik vond het best leuk', voel ik dat het doel bereikt is. De zogenaamd moeilijke klassieke muziek is weer een beetje toegankelijker geworden." Rutten gaat ervan uit dat er nooit op schoolse wijze gedo ceerd moet worden. „Educatief ga ik niet te werk. Ik probeer het publiek op een plezierige wijze iets bij te brengen en wees eerlijk. De volwassenen gebruiken hun kinderen vaak als alibi om mee te kunnen gaan naar dergelijke evene menten, omdat ze er zelf ook een heleboel van opsteken." Het concert in Sas van Gent bestaat uit twee werken waar bij Rutten als verteller fun geert. „Het werk van Bon die het boek van Bomans als uit gangspunt nam en zelf een tekst maakte en er muziek bij schreef, breng ik voor de eerste keer. Sas van Gent krijgt dus een première. Het is een spe ciaal taalgebruik en ik ben be nieuwd hoe dat overkomt. Zo wel het werk van Bon als dat van Britten stellen een aantal muziekinstrumenten voor. Ik heb het nog nooit in deze com binatie gedaan." Britten schreef The Young per son Guide als partituur bij een documentaire film. die de in strumenten van het orkest voorstelde. Het werk begint met een thema van Henri Purcell en dit thema wordt dan door de verschillende instru menten groepen herhaald en eindigt met een ingewikkelde fuga. Rutten vervangt de film beelden door een verhaal en voegt er hier en daar wat rijm aan toe. „Ik vind het een hele ervaring en bovendien vind ik het fijn om met het Zeeuws Orkest te werken. Ik heb met vele orkes ten samengewerkt en eerlijk Edwin Rutten kwam deze week naar Middelburg om met het Zeeuws Orkest te repeteren. foto anp gezegd ik werk graag met men sen die nog enthousiast zijn en niet na een uur hun muziek boek dichtklappen en het voor gezien houden." Op de valreep verklapt hij nog dat hij een verhaal had ge schreven bij de muziek van Brossé, de musicus dié het Zeeuws orkest dirigeert in Sas van Gent maar ook tijdens het slotconcert van de Zeeland Cultuurmaand in Veere op 15 oktober. Dan wordt naast 'het werk van Britten ook het sym fonisch gedicht voor orkest, cello en recitant "La soledad de America Latina' van Brossé ge speeld. „Ik had me verdiept in de his torie van Zeeuws-Vlaanderen en Zeeland en deze gecombi neerd met enkele oersagen en mythen. Wellicht is dit iets voor de toekomst." Rutten werkt met het Zeeuws Orkest samen tijdens de jeugd- concerten op 1 en 15 oktober maar ook tijdens de concerten in Vlissingen en Middelburg op 18 en 20 oktober. Ook daar worden bovengenoemde wer ken van Britten en Brossé ge speeld.

de Stem | 1994 | | pagina 17