zolen: tjaar. DE STEM Van Gelder: 'Zeeland bepaalt nu of WOV er komt' ve Thuisbericht 4.95 5.95 149 Politiechef vindt betrokkenheid niet voldoende Actie kinderpostzegels begint Afwijzing van subsidie gehandicapten door Oostburg niet gepikt Bestuur Zeeuws Woordenboek begint 'najaarsoffensief Weekend-mis in iedere parochie Hontenisse is niet meer haalbaar Terneuzenaar fraudeert voor duizenden guldens met 'defecte' tankpas Deze week ruim f25.- korting op vlees. Commissaris heeft kritiek op negatief rapport Berenschot Veel Canadezen bij Bevrijdingsmars Informatie aan asielzoekers 'Van Gelder zegt dat de WOV niet doorgaat' 'n Questie van Kwaliteit Als er aan uw auto iets versleten is, monteren I ^B wij de beste merken vervangingsonderdelen, m gegarandeerd goed, vlug en voordelig B GRUISEN SANDERSE üüf Ttl 'V> ^,41 Coteaux du Languedoc een soepele rode se wijn met veel er, liter St95"_ Wijnliefhebbers en het al jaren. Edah ft niet alleen heerlijke se wijnen. Ook uit en als Italië, Spanje Duitsland heeft Edah aantal prima wijnen electeerd. Van een ktervolle rode wijn tot frisse witte wijn. Eén willen we u speciaal bevelen. "Domaine Gresio". Door onze kopers uitgeroepen wijn-van-het-jaar Een aakvolle en toch zachte 'e wijn voor een ver- elijk rrjooie prijs. N VAN HET JAAR: aine de Gresio t Chinian AC 1993 een zilveren medaille bekroonde ijke rode wijn uit Zuid-Frankrijk j Beziers; uitstekend te combineren rood vlees en kaas m gewoon zo van enieten, 750 ml. -£50" AAI VAN DE WEEK: pelvlaai jrsnede 27 cm.. iakt per stuk rhpwin I chewing i - i" gum EUW: Xylitol kauwgum peppermint nieuwe gebits- ■zorgende kauwgum, )pack -4-r89" )AH Kattebrokjes diverse smaken, 400 gram 4-t59" „1.19 )AH E)lner voor c'e h°nd 5 kilo 4MT complete maaltijd. 8.99 WH Mondebrokken met hart 400 gram -H59" 1.19 ïïh Waaierbiskwie I IQ pak 260 gram l*l/ Kwaliteitsgarantie Let op drt vignet Wij staan garant voor de kwaliteit Bent u desondanks niet tevreden dan krijgt u uw geld terug- lagere hamburgers "puur rundvlees. QQ per 6 stuks1«7Q Runderbaklapjes per 500 gram Ü45* 7.45 I Q A per kilo -?4-4fT IJ 7U Varkensbraadstuk Q QA per kilo 4450*0.7 V Bami-/ nasivlees per kilo 4350 7.90 Friki kalkoensaucijsjes Q QA >er kilo 4450*7 <7v >m\ EDAH SERVICELIjN. l'mSt Van maandag Vm vri)dagvan 10 tot "-//««n0 12 en van 2 tot 4 uur kunt u gratis illen met onze service-afdeling. Daar kunt u 3k terecht voor het adres van de Edah bij u in buurt anbiedingen zijn geldig t/m '94. Zet- en drukfouten en pnjswijzigmg^ .v. overheids- en/of fabnkantenmaatregelen )orbehouden In de filialen m Helmond en 'en Helder kunnen de pn/zen afwijken- Dndanks nauwkeunge planningsaktivrteiten .n het soms voorkomen dat dit artikel is uit- rrkocht Hiervoor onze excuses. **Of de helft in korting via bank of giro. W-39-01 <0F-FE*8/?/io HET ADRES VOOR: een gezellig drankje/borreluurtje; een lunch of diner met verrassende voor-, hoofd en nagerechten; HET WAPEN VAN ZEELAND een leuke kinderattentie; koude schotels/buffetten m m ai ra m Innnno iiudyaniSI een rustpauze tijdens fiets- of autotocht. Dorpsstraat 2 Hoofdplaat Tel. 01174-8380 Zeeland DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Cees Maas Brussel - „Provinciale Staten moe ten momenteel het hoofd goed koel houden, want nu Deltan geen brood ziet in de toltunnel WOV, bepaalt Zeeland helemaal zelf en op korte termijn, of die tunnel er komt of niet, vluchtroutes naar Den Haag baten niet meer. We weten nu snel wat alles precies gaat kosten, en dan moeten we knopen doorhakken voor het jaar om is. Voor mij blijft als een paal boven water staan dat die WOV er komt, omdat Zeeland de tunnel zo nodig heeft." Met deze woorden gaf commissaris Van Gelder gisteren vanaf de verkeersring rond Brussel via zijn autotelefoon een reactie op de jongste tegenslag voor WOV-minnend Zeeland, namelijk dat het nutsbedrijf Deltan de exploitatie niet wil doen. Deltan zegt nee, met onder meer een studie van het rapport Berenschot in de hand, dat zegt dat uitbating van de tunnel voor een bedrijf financieel niet haalbaar is. Van Gelder heeft op dat rapport nogal wat kritiek. Van Gelder ('ik had ook liever een ander rapport gezien'): „Voor ik naar Zeeland kwam, wist ik al dat het niet particulier gefinancierd kon worden. In Nederland kunnen zulke projecten, ik verwijs naar de Wijkertunnel, nu een maal niet particlulier worden gefina- cierd. Daar heb ik Berenschot niet voor nodig om me dat te vertellen, ik wist dat twee jaar geleden al. En beren op dé weg? Ondernemen is risico lopen. Del tan hadden we alleen nodig om ons tweehonderd miljoen gulden BTW te besparen, meer niet. En Bereschot trekt conclusies op basis van aannames, al heb ik alleen een samenvatting van het rapport gelezen. Veel is nog niet duide lijk, de uitkomsten van de grondborin gen, bijvoorbeeld, zijn essentieel, En Berenschot maakt renteberekeningen met een percentage van 9,5, nou, ik zou niet weten waar ik dat kan krijgen, kortom: veel in dat rapport moeten we eens uitgebreid tegen het licht houden." De noodzaak van een tunnel blijft voor Van Gelder stijf overeind. „Kijk, als Zeeland een agrarische provincie was gebleven als in de jaren zestig, was die tunnel niet nodig geweest. Maar nu, mits je de WOV vanuit een Zeeuwse optiek beoordeelt, en niet vanuit de actieradius Hontenisse, als je van me ning bent dat Zeeland één bedrijvige regio is, dan hoort-die WOV daar ge woon. En kijk naar de toekomst, naar de verbindingen dan. Daar past een WOV in. Dow Chemical bijvoorbeeld, kan over tien jaar niet meer bouwen op de werkgelegenheid in Zeeuws-Vlaan- deren," aldus Van Gelder. Van Gelder pleit ervoor eerst de werke lijke kosten nu eindelijk eens op een rijtje te zetten, en dan te bekijken of Zeeland het aanvaardbaar vindt dat die prijs wordt betaald. Van Gelder: „De haalbaarheid is een kwestie van politie ke wil, maar ik blijf volhouden dat alle risico's goed zijn afgedekt en dat we nu zo snel mogelijk eens helderheid en duidelijkheid moeten krijgen." ZIE OOK ELDERS OP DEZE PAGINA Agent 'vast' in werkgebied Van onze verslaggever Knokke - Vijftig jaar na de be vrijding van Nederland zal waarschijnlijk een grote Cana dese delegatie deelnemen aan de 21e Bevrijdingsmars van Hoofd plaat naar Knokke (België). Bij de mars zal een afvaardiging van de Canadese regering aanwezig zijn. Voor de plechtigheden in Eede, Aardenburg, Retranchement en Sluis op één november (Knok ke s bevrijdingsdag) zijn ruim vijftig betrokkenen bij de ge vechten aan de oevers van de Schelde uitgenodigd. |n de grensgemeenten Aarden- burg en Sluis begint op 30 okto ber de Canadaweek met onder andere de onthulling van een herdenkingsplaat aan de gevel van het stadhuis in Sluis. De jaarlijkse kinderpostzegelactie is gisteren weer begon nen. Honderden basisschoolkinderen, zoals hier in Zuiddor- pe, gaan dezer dagen de deuren langs om postzegels en kaarten te verkopen. - ry- foto wim kooyman Terneuzen - Bij de gemeente Terneuzen wordt momenteel gewerkt aan plannen om op gezette tijden informatie-avonden te houden voor de bewoners van het asielzoekerscentrum in het Roosevelthotel. Op deze avonden legt het gemeentebestuur' aan de bewoners zaken voor waarover klachten zijn binnengekomen. Ook wordt geluisterd naar op- en aanmerkingen en/of vragen van de betrokken bewoners. Het idee voor de informatie-avonden vloeit voort uit de informatie avond voor de omwonenden op 22 augustus. Tijdens deze avond lieten veel buurtbewoners blijken overlast te hebben van het centrum. Aan een aantal zaken wordt momenteel gewerkt om de overlast tot een minimum te beperken. Zo wordt bekeken hoe de beveiliging van het centrum verbeterd kan worden, hoe het probleem van het zwerfvuil aangepakt kan worden, hoe er een speelvoorziening voor de kinderen aangelegd kan worden en hoe de bewoners van het centrum duidelijk gemaakt kan worden dat veel omwonenden zich storen aan het lawaai waarmee veel bewoners 's avonds laat thuis komen. Tijdens de avonden wordt een film met Engels commentaar getoond waarbij de kijker nader kennis maakt met Terneuzen. Het plan is de avonden eenmaal in de twee maanden te houden. Van onze verslaggever Oostburg - De Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid legt zich niet neer bij de afwijzing van een verzoek om vervoerssubsidie door de gemeente Oostburg. Van onze verslaggever Terneuzen - Het 'vaste-klantenpasje' dat de eigenaar van diverse benzinestations in Terneuzen uitgeeft, was in ieder geval voor één bezitter ervan een groot succes. Een 24-jarige inwoner van de gemeente ontdekte namelijk een systeemfout in zijn vader's pasje: De maandelijkse af schrijving was beduidend la ger dan de hoeveelheid ge tankte benzine deed vermoe den. Zo haalde de man zelf flink voordeel én liet hij kennissen tegen een 'vriendenprijs' met de pas tanken. Na erloop van tijd verkregen vaak zes men sen per dag benzine op die manier. De fraude kostte de exploitant vele duizenden gul dens. Tijdens een controle van het pasjessysteem bleek de oplich ting en kon de eigenaar van de tankstations de Terneuzenaar op 20 september betrappen. Nff aangifte heeft de politie zes verdachten aangehouden voor heling en verduistering. De hoofdverdachten en twee kennissen werden in verzeker de bewaring gesteld, maar zijn weer vrijgelaten. De politie heeft het onderzoek nog niet afgerond. In een bezwaarschrift stelt de stichting dat gehandicapten door het besluit een stuk minder mo biel zullen worden. Zij krijgen voortaan nog maar de helft van hun vervoerskosten vergoed. Gehandicapten die vol gens de Wet Voorzieningen Ge handicapten (WVG) niet in aan merking komen voor overheids subsidie, kunnen bovendien geen gebruik meer maken van het Van onze verslaggever Middelburg - De Stichting De Zeeuwse Taele is een 'najaarsoffen sief begonnen om het- ontbrekende geld voor de aanvulling op het beken de Woordenboek der Zeeuwse Dia lecten te krijgen. Aan die aanvulling wordt sinds april gewerkt door de taalkundige drs. Adler, maar er is momenteel niet genoeg geld om e project volgens planning af te ronden. n de totale kosten van 320.000 gulden is nog maar de helft binnen. De stichting gaat daarom de 11 Zeeuwse en 1 Zuid- Hollandse gemeente die nog niet meebe talen, bestoken met brieven. „Het valt ons op," zegt bestuurslid van de stichting drs. Wiggers, „dat juist de grootste gemeenten, behalve Middelburg, niet meebetalen. Gdes, Vlissingen, Zierik- zee en Terneuzen hebben tot dusver ge weigerd de gevraagde 5 cent per inwoner bij te dragen. Misschien dat men in die steden vindt dat een dialectenwoorden boek iets van het platteland is, of mis schien zitten er in die gemeentebsturen veel mensen die niet in Zeeland zijn geboren en met de taal dus weinig affini teit hebben." Het beeld van grote gemeenten die niet meebetalen, gaat ook op voor het Zuid- Hollandse schiereiland Goeree Overflak- kee. Drie gemeenten sponsoren de aan vulling trouw, maar de grootste gemeen te, Middelharnis, doet dat niet. De Stichting vindt het zeer noodzakelijk, dat het woordenboek een supplement krijgt. Het boek van dr. Ghijsen stamt uit 1964 en wordt wel gerekend tot het beste dat in Nederland is verschenen op het gebeid van streektalen, maar na 1964 is nog veel dialectonderzoek uitgevoerd wat niet is opgenomen in een woordenboek. Naast de gmeenten wordt de aanvulling ook financieel mogelijk gemaakt door bijdragen uit het Anjerfonds en het pro vinciebestuur. De stichting gaat ook weer proberen bedrijven te interesseren voor een bijdra ge. De eerste poging daartoe levert weinig resultaat op omdat Zeeland toen in een economisch dal zat en de bedrijven de hand op de knip hielden. Van onze verslaggever Harold de Puysseleijr Oostburg - Het schort na de reorganisatie bij de po litie in Zeeuws-Vlaande- ren bij agenten nogal eens aan betrokkenheid en be kendheid met de streek waarin zij werken. Daar om wil de leiding van het politiedistrict agenten in principe strikter vasthou den aan het 'vast' statione ren van politiemenseii in de drie werkgebieden (Hulst, Terneuzen en Oost burg). J. van Opdorp, chef van de Wer keenheid Oostburg van de politie Zeeuws-Vlaanderen, vertelde dat gisterochtend in de vergade ring van de commissie Algemene Bestuurlijke Zaken op het Oost- burgse gemeentehuis. Het voornemen van de district sleiding is opgenomen in het concept-beleidsplan voor vol gend jaar,'waarvan de inkt bij wijze van spreken nog maar net droog is. Het plan wordt in zijn geheel binnenkort pas formeel afgeprocedeerd. Toch lichtte hij er vast een klein onderdeel uit, naar aanleiding van een opmerking door het CDA-raadslid H. Lippens. Na de samenvoeging van rijks- en ge meentepolitie komt het nogal eens voor dat agenten in een voor hen onbekend gebied dienst doen. Lippens gaf in de commis sievergadering een voorbeeld welke gevolgen dat soms heeft. „Het komt niet overtuigend over dat een agent de weg moet vra gen in het dorp. Dat is een veelgehoorde klacht onder de bevolking in West-Zeeuws- Vlaanderen," aldus de CDA'er. Van Opdorp moest hem gelijk geven. „Affiniteit met het gebied moet voorop staan. Daarom is in het nieuwe beleidsplan opgeno men dat er drie werkgebieden komen. Vanuit die basis gaan onze mensen werken. Daarnaast geven ze in geval van calamitei ten ondersteuning aan de andere eenheden." In feite is die organisatiestruc tuur niet nieuw, licht L. Schul- ler, districtschef van de Zeeuws- Vlaamse politie desgevraagd toe. „Alleen komt het in de praktijk Van onze verslaggever Hontenisse - Het is niet niet meer mogelijk om in het weekend in alle parochies in de gemeente Hontenisse een eucharistie viering te houden. Reden daarvoor is het feit dat er na het vertrek van pastor F. Leijgraaf nog maar twee pasto res in het gebied over zijn geble- Middelburg - In politiek Zeeland vonden enkele sta tenleden gisteren de uit spraak van Van Gelder, dat hét nu alleen- een kwestie van politieke wil van de Zeeuwse Staten is of de WOV er komt of niet (zie ook elders op deze pagina), zeer'opmerkelijk. „De man zegt hiermee im pliciet dat de WOV niet doorgaat, want geen politi cus durft het risico nu nog aan. Van Gelder gooit met die uitspraak de handdoek in de ring," aldus een sta tenlid. Een ander statenlid onderschreef die mening, maar vond bovendien dat het de Zeeuwse staten altijd vrij staat 'vluchtroutes' naar believen te kiezen, wat de commissaris er ook van vind. „Wellicht gaan we nog wel eens over de Antillen. Zeg nooit nooit in de kwestie WOV, straks week horen we misschien dat de Europese Unie toch nog een potje van driehonderd miljoen heeft klaarliggen, en misschien horen we straks ook wel dat het hele project finaal wordt afgeblazen," aldus dat Statenlid. Zoals bekend weigerde een meerderheid in de Staten deze week voor het eerste een nieuw voorbereidings krediet (van acht ton) te verstrekken. Men wil eerst meer duidelijkheid voor die som wordt uitgegeven. De WOV is hiermee in de wachtkamer gezet zonder zekerheid dat het spreekuur ooit begint. ven. Dat zijn pastoraal werker K. van Geloof en priester J. ter Braak. Met deze bezetting is een eucha ristieviering elke zondag in alle zeven parochies niet meer haal baar, zo meldt een extra editie van het parochieblad Noord krant, di'e deze week bij iedereen in de bus valt. In weekends waarin geen mis wordt opgedra gen kunnen de parochianen woord- en communiediensten bijwonen. De parochianen die zich afvragen of ze met zo'n dienst evengoed 'hun zondag vieren' als met een eucharistie viering worden gerustgesteld. Verwezen wordt naar een door de bisschop geschreven brochure over de zondagsviering, waaruit blijkt dat gebedsdiensten én woord- en communiediesten een volwaardige manier zijn om sa men 'de zondag te vieren. In de parochiekrant is ook een rooster opgenomen, wanneer er wel en geen eucharistierviering wordt gehouden. Voor de paro chiële werkgroepen gebedsdien sten betekent het nieuwe roost van de weekendvieringen een flink stuk extra werk. Ze worden gemiddeld eens per maand be last met de voorbereiding en uitvoering van zo'n dienst. De twee nog overgebleven pasto res hebben in de zeven parochies in Hontenisse, de zielzorg over 6.500 parochianen. Ondanks de moeilijkere werksituatie zeggen de parochiebesturen en de pasto res de toekomst met vertrouwen tegemoet te gaan. „In de afgelo pen jaren is in de kring Noord gebleken dat veel mensen een stuk werk binnen de parochies willen verzetten," aldus pasto raal werker K. van Geloof. „De parochianen zijn steeds meer doordrongen van het feit dat zij een grote verantwoorde lijkheid dragen voor het paro- chiegebeuren. Dat zovelen van hen die verantwoordelijkheid ook echt willen dragen, geeft vertrouwen en maakt dat, on danks een tekort aan pastores, er met optimisme verder gebouwd wordt aan de kerk." (ADVERTENTIES) Vervoersproject Aangepast Sporten, die in veel gevallen ook een regionale functie heeft. De stichting meent dat mensen met een handicap, die vaak een inkomen op bijstandsniveau ont vangen, niet langer aan (sport-) activiteiten buiten de gemeente grenzen kunnen deelnemen. In 1993 verleende de gemeente een subsidie ten bedrage van 636 gulden. door allerlei omstandigheden in derdaad nogal eens voor dat een agent uit Terneuzen in Oostburg dienst doet. Dat willen we - calamiteiten daargelaten - in de toekomst zoveel mogelijk trachten te voorkomen. Vandaar dat we dit nog eens wat steviger op papier hebben gezet. In verband met verhuizing, tijdelijk alleen W "7 V M BREDA- TILBURGSEWEG 139. TEL. 877S10 OOSTERHOUT ABDIS K THORNSTR. 70. TEL 57590 gaan we van start met een nieuwe naam en een nieuwe huisstijl in het nieuwe kantoorgebouw i Oostelijk Bolwerk 9 - Postbus 1012 4530 GA Terneuzen telefoon: 01150-17995 telefax: 01150-14100

de Stem | 1994 | | pagina 15