'Duitse' grond op Hazeldonk Aan reorganiseren komt nooit meer een eind DE STEM ND KORT Hogere belastingaftrek innovatieve ondernemers in verschiet krijgt n reedheid9 Samenwerking Nederlandse en Duitse douane primeur voor Europese Unie Kluis Vie d'Or verkocht met belangrijke stukken Engelse kritiek op groenten is 6onbegrijpelijk' Prijs aardappelen al met dertig procent gestegen ECONOMIE Chemie-duo zet pvc-dochter EVC op eigen benen ECONOMIE KORT PTEMBER 1994 A4 WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 A5 - I FOTO ANP reclame voor Annabella- ia Loren is vorige week 60 geworden (Bardot bereikt eeftijd vandaag), ten en tv hebben bij die enheid uitgebreide hom es geleverd aan het adres Loren, die als weinig ande de enigszins belegen glorie de Italiaanse film beli- mt. vijftien rustige jaren werkt u aan een film van Robert an, Prèt-a-porter, samen haar klassieke partner cello Mastroianni. Deze dt vandaag trouwens 70 le rechter stitie voor parlementariërs genomen tegen de voorma- Justitie beschuldigt haar g' van de 1200 hemofilie- plasma met het aids-virus t eerste van in totaal drie n die in deze zaak voor de premier Fabius op de rol. ntwoordelijkheid droegen taan onder de verdenking ten waarvan zij wisten dat hebben gisteren een aan- ela ingediend naar aanlei- an dit jaar, toen bewaking- r in Johannesburg acht de- odgeschoten. Het incident ulu-nationalisten tegen de id-Afrika. Het ANC noemt wordt op gewezen dat 'In- veel meer mensen hebben anval Kabul Afghaanse rebellen op de ~s zeventig slachtoffers ge- een bruiloft. Ongeveer 250 n met raketten waren het ddin Hekmatyar - in naam oten, meldde het Afghaan- aanse televisie is bij de be- ssade getroffen. Kabul ligt ievuur. steuropese staten de Verenigde Staten heeft ~e Oosteuropese staten. Hij ficiële ontmoeting met zijn n in Washington. „Alle on matige plaats als sterke en en en hun eigen lot kupnen van het tweedaags overleg, n een heikele kwestie aan. t de Russische houding ten van de Sovjetunie die nu igeria ia, generaal Abacha, heeft rkt met de benoeming van de burgers uit de vorige ha had de hervorming van oen hij optrad tegen de de- n de stakende oliewerkers en het militaire gezag met 'ragen aan Abiola. operaties' peciaal orgaan van de Ver- ieraties gaat. Landen die de veren, hebben dan meer in- indt Nederland dat er een op elk moment inzetbaar is Jan Mierlo van Buitenland- e vergadering van de VN in ia Kinkel heeft namens de 'de Naties speciaal getrain- ;missies ter beschikking te ntschap Burundi eek in het strijdperk getre- mdi te veroveren. Een spe lt te vinden die met consen- zitten vertegenwoordigers schoppen, een zakenman en at het forum zittende inte- tnwijzen. Zijn kandidatuur m tellende parlement. Van- n Burundi is het niet moge- Egypte he badplaats Hurghada zijn romen. De slachtoffers zijn n. Een Egyptische vrouw en vanuit een auto het vuur lazaar). Aangenomen wordt daders zagen kans het om- t was de eerste aanslag in jn zuiden van Cairo. Tot nu 'ee als een veilig vakantie- Pen Haag (anp) - Alles wijst erop dat de belastingaftrek roor ondernemers die geld steken in het vernieuwen van produkten of produktiepro- cessen, omhoog gaat. pat bleek gisteren uit informele gesprekken toen minister Wijers ran Economische Zaken het boek Belastingvermindering (0or ondernemers en instellin gen in ontvangst nam. Een van de drie auteurs van het boek is prof. dr. W. Vermeend, staatsse cretaris van Financiën. Het boek gaat over de Wet be vordering speur- en ontwikke lingswerk, die dit jaar van kracht is geworden. Innovatieve ondernemers kunnen een aftrek van 12,5 procent krijgen op de loonkosten van werknemers die zich bezighouden met speur- en ontwikkelingswerk. Dat percen tage zal hoogstwaarschijnlijk volgend jaar omhoog gaan, als ook het totale bedrag dat voor de regeling is uitgetrokken, stijgt. Vijfduizend bedrijven hebben inmiddels een aanvraag voor de aftrek ingediend en volgens dr. W. van Gelder, secretaris tech nologiebeleid van de werkgever sorganisatie VNO en co-auteur, komt dat overeen met ongeveer 80 procent van de bedrijven die hiervoor in aanmerking zouden kunnen komen. Volgens drs. M. van Vliet, die ook bijdragen aan het boek heeft geleverd en zich bij het ministe rie van Economische Zaken be zighoudt met algemeen techno logiebeleid, zal men dit jaar uit komen op het bedrag van 210 miljoen gulden dat voor de rege ling in dit jaar was uitgetrokken. De regeling steekt zo in elkaar dat het totale bedrag aan belas tingaftrek wordt vastgesteld. Vanaf volgend jaar is dat 350 miljoen gulden per jaar. Op grond van de aanvragen wordt vervolgens het aftrekpercentage vastgesteld. Als de voortekenen niet bedriegen zal dat dus vol gend jaar hoger uitkomen dan 12,5 procent. Op aandrang van de Tweede Kamer wordt kleine(re) onderne mingen extra tegemoet gekomen. Over de eerste ton aan loonkos ten geldt een aftrek van 25 pro cent. Zowel minister Wijers als staatssecretaris Vermeend, die al aan het boek begon te schrijven toen hij nog kamerlid was. toon de zich zeer positief over het bevorderen van innovatie in juist kleine bedreven door middel van belastingaftrek. Ze sloten be paald niet uit, dat de lastenver lichting die is uitgetrokken voor specifiek het midden- en klein bedrijf en die moet oplopen tot een half miljard gulden in 1998, deze vorm gaat krijgen. Van onze verslaggever Leo Nierse Breda/Rijsbergen - De grenspost Hazeldonk wordt de locatie van een geheel nieuw soort samenwerking tussen de Nederlandse en Duitse douane. Die komt er op neer dat een terrein van een kleine veertigduizend vierkante meter aan deze kant van de grens als het ware Duits grondgebied wordt. Een vijftigtal streekgenoten gaat er werk vinden. Met toestemming van de Euro pese Unie gaat de Nederlandse douane op Hazeldonk goederen inslaan, opslaan en doorvoeren, die pas naderhand in Keulen worden aangegeven bij de Duitse douane. Momenteel is daartoe een enorme opslagloods in aan bouw. die rond 1 november zal worden opgeleverd. Hazeldonk is één van de eerste twee grenslocaties in de Europe se Unie waar deze nieuwe rege ling van kracht wordt. Brussel geeft daarvoor een zogenoemde ■grensoverschrijdende vergun- ning/entrepöt-type D' af. Die wordt per 1 januari 1995 van kracht. Ongeveer tegelijk met Ha zeldonk gaat ook een Limburgse douanepost op dezelfde basis werken. Maar feitelijk wordt de regeling op Hazeldonk al per 1 november benut voor een aantal proefzendingen naar Duitsland. Het bijzondere aan de nieuwe regeling is, dat aangifte en op slag niet meer op dezelfde plaats (Hazeldonk) gebeuren, In 'doua ne-technisch' opzicht wordt de nieuwe loods eigenlijk Duits grondgebied. In de nieuwe constructie verricht de Nederlandse douane ten dien ste van de Duitse collega's alle administratieve en fysieke con trole op de -uit Rotterdam- aangevoerde goederen. Aan het eind van iedere maand, dus ach teraf, worden de ingeklaarde partijen in Keulen aangegeven en worden de tarieven voldaan. Dat gebeurt aan de hand van de op Hazeldonk opgestelde dos siers. „Wij fungeren dus eigenlijk als het oog van de Duitse douane," aldus een woordvoerder van de Douanepost Tilburg, waaronder Hazeldonk sinds anderhalf jaar ressorteert. De nieuwe regeling stelt volgens betrokkenen 'enorm hoge eisen aan het administra tieve vermogen' van de Neder landse douane. Bedoeling is dat er in het kader van de Europese eenwording meer van dergelijke grensover schrijdende controleregelingen gaan komen. In het officieel 'grenzen-loze' Europa concen treert zich deze noviteit aller eerst op Nederland, dat door zijn geografische ligging distributie land bij uitstek is. De nieuwe loods, die bij voltooi ing 37.000 vierkante meter gaat omvatten, wordt straks geheel en al benut door het Duitse wa renhuisconcern Kaufhof. Die richt hier zijn distributiecen trum in. Het complete geïmpor teerde deel van Kaufhof winke lassortiment wordt dus op Ha zeldonk opgeslagen. Het hoofd kantoor van de Duitse holding is gevestigd in Frechen, nabij Keu len. Kaufhof huurt de loods -plus een drie verdiepingen tellend kantoorgebouw- van DLS, een op Hazeldonk gevestigde doch ter van Deventer Expeditie. DLS is opdrachtgever voor de bouw van loods en kantoorpand en zal voor Kaufman de logistieke af wikkeling voor zijn rekening ne men. Voor de uitvoering van die laat ste dienst is DLS bezig personeel aan te nemen. De nieuwe bila terale douane-samenwerking be tekent daardoor tevens een uit breiding van de regionale werk gelegenheid met zo'n vijftig ar beidsplaatsen. In de nieuwe loods en het nabijgelegen kantoor komen zo'n vijftig mensen te werken. Die worden momenteel geworven. FOTO COR VIVEEN Van onze verslaggever Eindhoven - De kluis uit het kantoor van de gestrande Eindhovense levensverzekeraar Vie d'Or blijkt met de rest van de inventaris te zijn verkocht en verhuisd, terwijl zich daarin nog een aantal belangrijke documenten bevonden. 'Verbijs terd' was de voormalige Vie d'Or-topman Frans Maes volgens zijn advocaat, toen hij op verzoek van de nieuwe eigenaar de kluis onlangs opende. In verband met een verblijf in het buitenland kon Maes pas enkele dagen geleden voldoen aan een van 15 augustus date rend verzoek om de kluis open te maken. Het zou gaan om originele docu menten betreffende een onder handse staatslening ter waarde van 32 miljoen, een lening van 106 miljoen aan de NV Lucht haven Schiphol, een lening aan de Bank voor Nederlandse Ge meenten van 2,5 miljoen, her- verzekeringscontracten, levens verzekeringsomslagen. staten en deskundigenverklaringen, en een afschrift van een overeenkomst voor een lening van Merrill Lynch ter waarde van 250 mil joen. Maes vervoegde zich met de do cumenten bij zijn advocaat mr. Wibaut. Die besloot na 'vluch tige kennisname' de stukken over te drage aan mr. C. Fonte- jjn, de raadsman van de Verze keringskamer die als bewind voerder van Vie d'Or optreedt. In Amsterdam - Omdat de produk- be van pvc niet meer tot hun kernactiviteiten behoort zetten de chemiereuzen Enichem (Ita- !'e) en ICI (Verenigd Koninkrijk) nun gezamenlijke pvc-dochter op eigen benen. European Vinyls Coporation ILVt), dat statutair in Amster dam is gevestigd, wordt eind november genoteerd aan de hoofdstedelijke effectenbeurs. een begeleidende brief hekelt Wibaut de wijze waarop is om gesprongen met vertrouwelijke stukken en waardepapieren. „Zonder enige vorm van contro le is de kluis klaarblijkelijk met de overige inventaris aan een volstrekt willekeurige buiten staander afgegeven." Van onze verslaggever Breda - 'Ongefundeerd, zon der een spoor van bewijs en op basis van volstrekt on doorzichtige argumenten'. Zo karakteriseert Eric Truf- fino, woordvoerder van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen (CBT), de ongezouten kritiek die culinair journaliste Joanna Blythman in de Engelse kwaliteitskrant The Inde pendent heeft gespuid op Nederlandse kasgroenten. Bij het CBT ziet men de bui weer hangen. Na soortgelijke kritieken in de Duitse media kreeg de export van Neder landse groenten en fruit naar onze oosterburen een gevoelige knauw. Maar Jean Beddington, uit En geland afkomstig en top-kok in haar eigen restaurant Bedding- ton's in Amsterdam, zegt heel onderkoeld 'niet verbaasd' te zijn over de kritiek van haar landgenote: „De Nederlandse tuinbouw kijkt te sterk naar het uiterlijk. Alles moet er mooi uitzien, prachtig egaal en het moet mooi verpakt kunnen worden. Maar de smaak is ver waarloosd. Op dit moment ge bruik ik bijvoorbeeld Franse tomaten. Kruiden zijn veel be ter uit België. De Nederlandse courgette is véél te groot en waterig." Mevrouw Beddington heeft echter ook wel wat goede woor den over voor het Nederlandse produkt: „Met name ouderwet se groenten, die niet op grote schaal geteeld worden, zijn hier heel goed. Ik denk aan kool raap. Ook de Nederlandse aardappel is absoluut op weg om te smaken zoals een aard appel kan smaken." Wim Koek, oud-redacteur van De Stem, was in zijn leven al ontelbare malen aan de andere kant van Het Kanaal. Hém heeft de publikatie in The Inde pendent wél verbaasd: „Ik zeg dat Engelsen weinig waarde hechten aan voedsel en dat ze alles opeten wat ze krijgen voorgeschoteld. Feestelijke maaltijden zijn volgens mij meer bedoeld om de familie weer eens bij elkaar te krijgen dan om culinair te genieten." Engeland-kenner Koek houdt het er op dat de Engelsen zich aansluiten bij de kritieken in de Duitse media, omdat ze in principe een hekel hebben aan alles wat niet door het Vere nigd Koninkrijk is voortge bracht. Anderzijds ziet Wim Koek sig nalen dat de Engelsen waarde beginnen te hechten aan smaak: „In steeds meer pubs kun je een een-bordsmaaltijd krijgen. Die zijn home-made en smaken gewoon goed." Op de stelling dat ze in Enge land helemaal niet moeten mekkeren over smaak, omdat in Engelse keukens alles net zo lang gekookt wordt, totdat alle smaak verdwenen is, reageert top-kok Beddington een beetje kribbig: „Da's een oud verhaal. Dat gebeurt op grote schaal al dertig jaar niet meer. Veel En gelsen hebben een moestuin. Daaruit komen fantastisch lek kere groenten en die komen ook heel lekker op tafel." CBT-woordvoerder Truffino vindt vooral één aspect aan de Engelse kritiek onbegrijpelijk: „In tegenstelling tot Duitsland heeft Engeland wél glastuin bouw. En die Engelse glastuin bouw werkt op identieke wijze als de onze. Daarom zijn we ook heel benieuwd wat onze Engelse zusterorganisatie van dit verhaal vindt." Ondertussen heeft het CBT al een paar stappen ondernomen om te voorkomen dat negatieve verhalen in de Engelse pers net zulke desastreuze gevolgen krijgen voor de Nederlandse export als die in de Duitse media: „We nodigen mevrouw Blythman uit om hier te komen kijken en proeven. En we gaan via onze contacten in Londen proberen haar ongelijk aan te tonen." Maar voor een deel is het kwaad al geschied: „Neder landse kranten schrijven naar aanleiding van dat stuk in The Independent en dat wordt dan vervolgens weer geciteerd door de Duitse media." Top-kok Beddington durft geen vergelijking te maken tussen produkten van de Nederlandse en de Engelse glastuinbouw: „Daarvoor kom ik de laatste jaren te weinig in Engeland." Van onze redactie economie Utrecht - Komt er in de be drijven ooit een eind aan re organisaties, aan fusies, af- slankoperaties, aan uitbeste dingen en verzelfstandigin gen? Wanneer komen bedrij ven ooit tot rust en wanneer krijgt het personeel ooit de kans bij te komen van alle veranderingen? Waarschijnlijk nooit. Erger nog, zo voorspelt ex-minister W. Al- beda, de 'grootvader' van de Wet op de ondernemingsraden, de veranderingen zullen de komen de tijd zich nog sneller voltrek ken. „Hadden we vroeger te ma ken met veranderingen die in een leven, een generatie plaats vonden, nu kun je spreken van een permanente verandering." En hoe moeten de werknemers en dan met name hun wettelijke vertegenwoordigers in de onder nemingsraad (OR) daar dan mee omgaan? Moeten ze bij voorbaat dwars gaan liggen, afzijdig blij ven of moeten ze in het belang van de nog resterende werkgele genheid proberen mee te denken met het management, ook als dat neerkomt op het dragen van me deverantwoordelijkheid? Op deze vragen probeerde het jaarlijkse congres van 's lands grootste inspraakblad. OR-infor matie, gisteren in de Utrechtse Jaarbeurs antwoorden te beden ken. Verder dan wat suggesties kwam men gisteren niet. Wat de afslankingsoperaties en uitbestedingen (de zogenaamde 'lean production') betreft, was het advies van drs M. Spanjers, voorzitter van de FNV Diensten bond, vrij concreet. Hij drukte de in Utrecht verzamelde OR-le- den (en ook de vakbonden trou wens) op het hart er in de bedrij ven scherp op te letten dat er in het kader van een afslankingso peratie geen werk uitbesteed wordt aan het 'informele' of zwarte circuit, maar slechts aan bedrijven die onder een cao val len. De FNV Dienstenbond is er geen voorstander van dat de werkne mersvertegenwoordigers, de vakbonden en de OR, bij reorga nisaties afzijdig blijven. Volgens Albeda: dering permanente veran- FOTO ANP Spanjers moeten beide kiezen voor betrokkenheid bij experi menten met organisatieverande ring. „Het wordt tijd dat vakbe weging en OR-en daarvoor geza menlijke beleidsuitgangspunten formuleren." Organisatie-adviseur John Mil tenburg wees op de gevolgen voor de werknemers van een andere 'populaire' vorm van or ganisatieverandering in de be drijven: de vorming van business units, de opdeling van het be drijf in kleinere, slagvaardige eenheden. „Voordeel daarvan is dat werknemers zich eerder aan gesproken voelen op hun presta ties en daaraan bevoegdheden en faciliteiten kunnen ontlenen." Maar er zijn ook nadelen. „Indi recte afdelingen zullen zich moe ten bewijzen en als ze daar niet in slagen, kan dat functies kos ten. Psychologisch betekent unitvorming onduidelijkheid ('waar kom ik terecht?') gedu rende enige tijd en onrust en weerstand op allerlei niveaus. Werknemers zullen zich zeker de eerste tijd opgejaagd voelen om beter te presteren." Miltenburg had geen recept voor de onder nemingsraden op dit punt: „Unitvorming is voor een bedrijf soms een kwestie van overleven en dat is dus ook de werkne- merszorg". Meest praktisch was adviseur Tim Lakeman, die de laatste jaren dertig ondernemingsraden heeft bijgestaan bij fusies, de meeste in de marktsector. Zij maken volgens hem de meeste fouten in de eerste en in de laatste 48 uur van het inspraak proces. „In de eerste 48 uur nadat de directeur hun heeft meegedeeld dat hij wil fuseren is de OR meestal zo overdonderd dat hij (de OR) aan de directeur allerlei toezeggingen doet waar de raad later spijt van krijgt." In de laatste 48 uur die vooraf gaan aan het definitieve advies voor of tegen de voorgenomen fusie blundert de OR door weg te geven wat eerder na moeizaam overleg is bereikt. Dat komt vol gens Lakeman voort uit moeheid en uit angst. OR-leden zijn vaak ook geweldig onder druk gezet, door de directie en door hun achterban. Ondernemingsraden moeten in dat stadium de span ning van zich af houden door zich niet te laten opjagen, door overal rustig de tijd voor te nemen. Dat loont, vindt Lake man, 'want juist met fusies blij ken ondernemingsraden veel in vloed te kunnen uitoefenen.' Thyssen zet Nedstaal in de etalage Alblasserdam - Thyssen Stahl, één van de grootste staalbedrij ven in Europa met een omzet van ruim tien miljard mark, wil zijn belang in draadstaalfabrikant Nedstaal verminderen van honderd tot minder dan vijftig procent. Het Duitse concern wil zich concentreren op de platte-staalpro- duktie, zo heeft Nedstaal-directeur J. Glimmerveen gisteren bevestigd. Mogelijk zal Thyssen zich zelfs helemaal uit Nedstaal terugtrekken. Glimmerveen voert momenteel namens Thyssen besprekingen met één serieuze gegadigde voor de meerderheidsparticipatie. Gezien het prille stadium waarin dit overleg verkeert, wil hij de identiteit van deze onderneming voorlopig geheimhouden. Neds taal, gevestigd in Alblasserdam, richt zich op de produktie en verkoop van hoogwaardig staaldraad. Shell verlaagt benzineprijs Den Haag - Marktleider Shell verlaagt de benzineprijzen met ingang van morgen met een cent per liter. De adviesprijs per liter (zelftank) voor super plus loodvrij wordt dan 1.92 gulden, voor euro loodvrij 1,86 gulden en super gelood 2,03 gulden. Diesel wordt een cent per liter duurder, en komt op 1,314 per liter. Geen werkverbod voor VW-topman López Wolfsburg - In de juridische verwikkelingen rond Volkswagen- inkoopdirecteur José Ignacio López heeft de rechtbank voor arbeidszaken in het Duitse Wolfsburg gisteren geweigerd López een werkverbod op te leggen. Concurrent Opel had daarom gevraagd. Volgens president Hans-Peter Szyperrek is López al anderhalf jaar lid van de raad van bestuur van VW en is de informatie die hij meenam van zijn vroegere werkgever, het Opel-moederbe- drijf General Motors, al 'afgeroomd'. Anders gezegd, als er enige schade is toegebracht, is dat al gebeurd. López werkt sinds vorig jaar maart voor VW, zeer tegen de zin van Opel dat hem heeft beschuldigd van bedrijfsspionage en daarvoor schadevergoeding wil. Vastgoedfonds West Invest weer op winst Utrecht - Het vastgoedfonds West Invest Fortress staat na enkele verlieslatende jaren weer op winst. In de eerste helft van dit jaar werd een positief resultaat geboekt van f 1 miljoen tegen f 9,7 miljoen verlies in de eerste zes maanden vorig jaar. Over 1992 en 1993 leed het fonds verliezen van in totaal f 78,7 miljoen. De omslag werd vooral veroorzaakt door lagere financierings lasten. De directie verwacht dat ook het tweede halfjaar met een licht positief resultaat kan worden afgesloten. Verlies Crédit Lyonnais opgelopen Parijs - Het verlies van de noodlijdende Franse staatsbank Crédit Lyonnais is in de eerste helft van dit jaar fors opgelopen van 1,05 miljard frank tot 4,5 miljard frank (bijna f 1,5 miljard). Dat lag mede aan een flinke voorziening voor het dochterbedrijf in Nederland. De solvabiliteit van de grootste bank in Europa ligt nog maar net boven het internationaal geldende minimum, zo blijkt uit de gisteren gepubliceerde resultaten. Crédit Lyonnais heeft enorme verliezen geleden op onroerend- goedprojecten, leningen aan landen met een lage kredietwaar digheid en avonturen met de Franse zakenman-politicus Ber nard Tapie, wijlen de Britse mediamagnaat Robert Maxwell en de Amerikaanse filmmaatschappij MGM, waarvan de bank noodgedwongen eigenaar is geworden. Gebruik tropisch bout verder beperkt Den Haag - Na gemeentes en doe-het-zelfzaken heeft nu ook een aantal grote projectontwikkelaars besloten af te zien van het gebruik van tropisch hout, tenzij dit op duurzame wijze is geproduceerd. Zeven bouwbedrijven tekenden hiertoe een inten tieverklaring met de Novib en Milieudefensie. Tot de onderteke naars behoren Wilma en Amstelland. Novib en Milieudefensie schrijven het mede aan hun actie Hart voor Hout toe. dat de import van tropisch hardhout vorig jaar met 15 procent is gedaald. Afgelopen zomer begonnen de gesprekken met de grote bouwondernemingen. Novib en Milieudefensie voeren de actie, omdat vooral het tropisch regenwoud wordt bedreigd door het hakken van hout voor commerciële doelen. Senaat akkoord met boren in Waddenzee Den Haag - De Eerste Kamer heeft gisteren met 47 stemmen voor en 23 tegen ingestemd met een wijziging van de Planologi sche Kernbeslissing Waddenzee. Het is daardoor nu mogelijk in dit natuurgebied naar gas te boren. De WD was voor, D66 tegen en de PvdA intern verdeeld. CDA en SGP waren eveneens voor. GroenLinks, RPF en GPV stemden tegen. De oliemaatschappijen verwierven in het verleden een concessie om te boren in de Waddenzee, maar besloten tot dit jaar daartoe geen gebruik te maken. De regering heeft inmiddels besloten het boren aan strenge voorwaarden te binden. Zo mogen de maatschappijen slechts beperkt op zee boren. Winning mag alleen via 'shuine'boringen vanaf het vasteland. VERVOLG VAN VOORPAGINA Minder aanbod drijft de prijs op, weet ook de aardappelbranche. L. Verberne is directeur van groothandel Verberne in Asten. „Het is te vroeg om te zeggen wat het gaat worden, maar tus sen nu en drie weken zullen we het weten. Overigens hebben de meeste snackbars een prijs op contractbasis. De meeste zitten nog goed tot 31 december. Daar na is het afwachten wat de prijs gaat doen." Enige prijsopdrijving komt een aantal aardappelboeren zeer goed van pas. Verberne: „De aardappelen zijn jaren aan de goedkope kant geweest, en zoals u weet hebben de boeren het niet zo breed. De marges zijn klein, ook voor de grossier. Het is na tuurlijk ook een spel tussen boe ren, handel en snackbars Voor de boer die met een rotoogst zit, is het vreselijk en de fritestent kan zijn prijs ook niet zomaar verhogen." Dat de prijs van een zak frites omhoog gaat, zit er volgens Ver berne dik in. „De handel moet zeker niet in paniek raken. Dat zou verkeerd zijn." Eigenaar J. van Hout van de gelijknamige snackbar in Veld hoven is niet direct in paniek, maar het slechte nieuws in d vakpers geeft hem evenmin rt den tot vreugde. „De kwalite van de aardappelen is al slecl en de nieuwe oogst is zeker nit beter. De afgelopen weken is d aardappelprijs al gestegen mt dertig procent." De prijs van een bakje frite ('zonder mayonaise') is bij Va Hout gestegen van 1,60 naa 1,75. „Ik kan er moeilijk derti procent bovenop gooien. Mij klanten zien me aankomen." I een brief op de toonbank heef hij zich verontschuldigd voor d prijsstijging en de matige kwali teit van de frites. Het halfjaarlijks contract me zijn leverancier heeft hij. in sa menspraak, verscheurd. ,,D' prijs steeg zo snel, dat die mai met de bestaande prijs er dik oj verloor. Dat kon ik niet maken Ik heb al twintig jaar een uitste kende relatie met hem. Ik ga m mee met de dagprijs voor aard appelen." Van Hout is bereid om enig ver lies in het komende 'rampjaar voor lief te nemen. „Ik zit hier a vijftien jaar, maar wéten dat js slechte frites staat te bakken dat is eigenlijk nog het ergste We zitten met die frites toch al in de 'vette' hoek, het is gewoon verschrikkelijk allemaal."

de Stem | 1994 | | pagina 5