800.000 Bosniër s zonder hulp g Artikett "Dui Eerste rel op Franse school na verbod dragen hoofddoekjes Haïtiaans parlement komt vandaag bijeen Frankrijk bang voor exodus uit Algerije Hogere b <b kort Onderonsje Geweld van Koerden in Duitsland neemt toe Sophia Loren krijgt n 'Oscar voor wreedheid Samenwerk' Kluis Vie d' met belangr DE STEM BUITENLAND pESTEM Oppositie valt hoofdstad van Tsjetsjenië aan Uitlatingen IRA-leider oogsten kritiek BUITENLAND KORT Chemie-duo zet pvc-dochter EYC op eigen benen WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 ^4 Van onze redactie buitenland Goussainville - Op een mid delbare school in Goussainvil le hebben leerlingen een week lang geprotesteerd tegen het wegsturen van drie islamiti sche meisjes met hoofddoek jes. Het onderwijs, dat maandag door een bezetting lamgelegd was, is gisteren weer hervat. Goussain ville is een noordelijke voorstad van Parijs. De directie van de school had drie meisjes die hun hoofddoekje niet wilden afne men, de toegang tot de lessen ont zegd. Dat gebeurde in navolging van een circulaire aan de scholen, waarin minister van Onderwijs Bayrou vorige week het dragen van 'opzichtige religieuze symbo len' verbood. Op initiatief van leerlingen van Noordafrikaanse herkomst volg de de oprichting van het 'Comité voor de verdediging van het recht op onderwijs'. De actiegroep verzamelde onder de duizend leerlingen ongeveer 400 handtekeningen en bezette maandag uit protest tegen de maatregel de school. Nadat de schoolleiding een ge sprek met de protesterende leer lingen had toegezegd, werd de bezetting beëindigd. Volgens en kele leerlingen heeft de actie ech ter tot diepe verdeeldheid in de klaslokalen geleid. De Vereniging dreigt de minister met voortzet ting van de acties op andere scho len, als hij niet inbindt. De lera- renvakbond SNES betreurt in een verklaring het feit dat 'extre mistische elementen' van de si tuatie gebruik hebben gemaakt om de lessen te verstoren. In een open brief aan Bayrou betuigen de leraren hun steun aan de mi nister en pleiten ze voor 'een strikte neutraliteit van de leerlin gen door elke vorm van religieuze bekeringsijver te weigeren'. Tij dens het afgelopen weekeinde verdedigde Bayrou het verbod door te stellen dat het dragen van hoofddoekjes een uiting is van de onwil om te integreren en de Franse wetgeving te accepteren. „De boodschap van de islamiti sche beweging is dat er geen wet boven die van de islam gaat en dat de islamitische wet alle ande re wetten moet vervangen. En het symbool van de islamitsche be schaving, van de islamitische sa menleving overal ter wereld, is de hoofddoek." De Nationale Federatie van Mos lims in Frankrijk heeft om een gesprek met de minister ge vraagd. „De hoofddoek is be paald geen opzichtig religieus symbool, maar vertegenwoordigt de uitoefening van het recht op vrije meningsuiting en het tonen van het godsdienstig geloof," al dus de organisatie in een verkla ring. In Frankrijk wordt nu hard op afgevraagd of de circulaire van minister Bayrou wel ztt han dig was. Het aantal incidenten rond het hoofddoekje was vrij be perkt. Op de meeste scholen werd door praten een oplossing gevon den. Daar waar de schoolleiding niet te vermurwen was, werd een ver vangende school gezocht. Een schoolhoofd in Orléans meent dat Bayrou de doos van Pandora heeft opengetrokken door een al gemene regel uit te vaardigen. „In de praktijk kwamen we er al tijd uit." Van onze redactie buitenland Sarajevo - Zo'n 800.000 mensen in Bosnië zijn sinds gisteren geheel verstoken van humanitaire hulp. Dat komt omdat de Verenigde Naties maandag hun hulptransporten in Bosnisch- Servische gebieden hebben opgeschort. De VN deden dat na het recente dreigement van Bosnisch-Servi- sche troepen dat zij de veiligheid van de konvooien niet langer kunnen en willen garanderen. De luchthaven van Sarajevo is niet bereikbaar en ook de bevol king in de verscheidene moslim enclaves in Bosnië kan niet van hulp worden voorzien. De Bosnische Serviërs uitten hun dreigement enkele dagen na de luchtaanval van de Navo op een Servische tank. Zij dreigden de VN met wraakac ties en verboden de blauwhelmen alle activiteiten in de door hen gecontroleerde gebieden. De Bosnische Serviërs willen dat de VN zeker twee weken hun ac tiviteiten staken. In die periode kunnen de blauw helmen volgens de Bosnisch-Ser- vische generaal Mladic bewijzen dat zij neutraal zijn in het Bosni sche conflict. De commandant van de VN-vre- desmacht in Bosnië, generaal Ro se, zou gisteren over de ontstane situatie overleg plegen. Wat dat heeft opgeleverd is niet bekend gemaakt. Een VN-woordvoerder zegt dat de verhoudingen met de Bosni sche Serviërs nog nooit zo slecht zijn geweest als momenteel. In Mannheim schoot een demons trant op een politieagent, maar de kogel trof een andere Koerd. Op verschillende politiebureaus werden aanslagen met brand bommen gepleegd en ongeveer zeventig vrouwen bezetten het stadhuis van Mannheim in de Zuidduitse deelstaat Baden- Württemberg. Met hun protesten uitten de Koerden hun ontevredenheid over de Turkse politiek jegens de Koerdische minderheid in Zuid- oost-Turkije. Bij een demonstratie in Mann heim wist een betoger een pistool aan een agent te ontfutselen. Hij schoot op een politieman, maar raakte een andere Koerd die zwaar gewond werd. De politie (ADVERTENTIE) ïdfö Laminaat Door de Consumentenbond als Beste Koop getest Bij de Parketspecialist Breda verkrijgbaar voor 49.95 P.m* Verder nog keuze uit tientallen andere laminaatsoorten: Super laminaat Pergo Flooring Pergo lite Lamett uit Zweden Tempo floor Clean floor Dura floor Ecofloor Budget floor Dream laminaat Saffier laminaat 89,- per m' 79,- per m' 49,- per m' 79,- per m' 59,- per m' 49,- per m* 59,- per ma 59,- per m' 49,- per m' 45,- per m' 59,- per m1 Ook kunt u bij de Parketspecialist terecht voor zeer interessante parket- en kurk aanbiedingen. Prijzen zijn vanaf magazijn per rrv, ongelegd, incl. BTW. Legkosten lamellen, laminaat en kurk 20.- per m* Bel De Parketspeclallst via de Parketcentrale van 8.00 - 19.00 uur (ook In het weekend) voor een afspraak in Almere, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Bameveld, Breda, Eindhoven, Enschede, Kerkrade, Rotterdam, Tegelen (Venlo), Utrecht en Nütterden (D). Wij zijn aangaslof en bij Q^Fg 202700 Of 3 jaar kwaliteitsgarantie 085 - 216690 Franse en Britse diplomaten maakten gisteren in New York opnieuw duidelijk dat hun lan den zich in de Veiligheidsraad blijven verzetten tegen een op heffing van het wapenembargo voor de Bosniërs, zelfs als dat nog zo'n vier tot zes maanden zou du ren. Beidé landen hebben al meerdere keren gezegd hun VN-troepen te rug te trekken als het embargo wordt opgeheven, omdat zij bang zijn voor wraakacties van de kant van de Serviërs. Rusland heeft eerder laten weten in de Veiligheidsraad een veto te zullen uitspreken tegen de ophef fing van het embargo in de Vei ligheidsraad. De Bosnische moslims pleiten niet meer voor onmiddellijke op heffing van het wapenembargo, omdat een vertrek van de VN- vredestroepen, dat daarvan het gevolg zou kunnen zijn, de mos limenclaves onbeschermd laat. Servische milities zouden in dat geval de enclaves onmiddellijk veroveren, vreest de Bosnische president Izetbegovic. Buitenlandse waarnemers in Bosnië zeggen dat met de winter voor de deur de Bosniërs het zich niet kunnen permitteren dat de VN-soldaten vertrekken. Een Amerikaanse soldaat praat met een kind uit Haïti op de marinebasis Quantanomo Bay. Daar verblijven veel Haïtianen, die sinds de staatsgreep in 1991 hun land zijn ontvlucht. Deze week is een eerste groep vluchtelingen teruggekeerd naar Haïti. foto ap Mannheim (dpa/rtr) - Het geweld van Koerdische extremisten in Duitsland is gisteren geëscaleerd. kon de schutter meteen na zijn daad overmeesteren. In Baden-Württemberg werden in de nacht van maandag op dinsdag diverse aanslagen met brandbommen gepleegd op poli tiebureaus, politiewagens en op een bankgebouw. Daarbij vielen geen gewonden. Ook een brand in het hoofdpostkantoor van Offen- burg maandagavond is waar schijnlijk te wijten aan een Koer dische brandstichter, aldus de politie. Het vuur veroorzaakte een miljoenenschade, twee brandweermannen raakten licht gewond. De politie vermoedt een samen hang tussen de ongeregeldheden van gisteren en die van maandag. Toen werden in Mannheim ruim driehonderd Koerden, onder wie tweehonderd vrouwen, achter slot en grendel gezet na een ver boden demonstratie. De meesten van hen kwamen gisteren weer vrij. Moskou - Troepen van de opposi tie in de Kaukasische republiek Tsjetsjenië, dat zich eenzijdig van Rusland heeft afgesplitst, zijn gisteren de hoofdstad Groz ny binnengevallen. De Tsjetsjeense vice-president heeft de burgers opgeroepen de stad te verdedigen. Aan de rand van de stad woeden hevige tank- en artilleriegevech ten tussen eenheden van presi dent Doedajev en de troepen van de oppositie. Volgens het Russische persbu reau Itar-Tass zijn er veel slacht offers. Aantallen werden niet ge noemd. De verzetsstrijders van Beslan Gantemirov, oud-burgemeester van Grozny, rukken op vanuit hun bolwerk Oeroes-Martan ten zuidwesten van de hoofdstad. Eerder deze maand riepen de verschillende oppositiegroepen Gantemirov uit tot hun gezamen lijke militaire leider. Van onze redactie buitenland Port-au-Prince - Het Haïtiaanse parle ment spreekt zich vandaag uit over een voorstel voor een amnestie-wet. De leiders van de militaire junta hebben zo'n wet als voorwaarde gesteld voor hun aftre den. Amerikaanse militairen in Haïti bewaken het parlementsgebouw en het gemeentehuis van de hoofdstad Port-au-Prince. Ze doen dit ter bescherming van de gekozen volksvertegen woordigers, zodat voor het eerst sinds ander half jaar weer een parlementszitting kan wor den gehouden. De bijeenkomst is noodzakelijk voor de over gang naar een democratisch bestuur en is bij eengeroepen door de president-in-balling- schap Aristide. Het parlement is lange tijd niet in staat geweest het vereiste quorum te behalen omdat veel leden, die zich tegen de militaire coup van 1991 hadden uitgespro ken, waren ondergedoken of naar de Verenig de Staten uitgeweken.Het Haïtiaanse parle ment bestaat uit 109 leden. Het Huis van Af gevaardigden heeft 82 leden, de Senaat 27. Bedoeling is ook dat de burgemeester van Port-au-Prince, Evans Paul, morgen in zijn ambt wordt hersteld. Paul is een bondgenoot van Aristide en is door militairen en hun handlangers verscheidene malen met de dood bedreigd. Aristide riep gisteren zijn landgenoten op zorg te dragen voor een vreeedzame overgang naar de democratie. In een in Washington uitgegeven verklaring spreekt hij over 'disci pline, orde, vrede en verzoening'. De afgezet te president is kennelijk bezorgd over een eventuele confrontatie tussen zijn aanhangers en die van de junta. Amerikaanse troepen zijn vooral vrijdag ex tra alert om dergelijke gewelddadigheden te voorkomen. Die dag is het drie jaar geleden dat de junta onder leiding van legerleider Cé- dras Aristide afzette. In Cap Haïtien, de tweede stad van het land, is het redelijk rustig. In die stad werden zon dag tien Haïtianen gedood in een schietpartij tussen Amerikaanse mariniers en de Haïti aanse politie. Sindsdien is de spanning op Haïti fors opgelopen. De Amerikaanse bezetting van Haïti eiste gis teren een eerste mensenleven aan Amerikaan se kant. Het ministerie van Defensie meldde echter dat de man niet door een gewelddadig treffen om het leven kwam, maar zelfmoord had gepleegd. Van onze correspondent Wilko Voordouw Parijs - De Franse regering bereidt zich in het geheim voor op een massale uittocht van Algerijnen naar Frankrijk als de FIS de macht grijpt. Dat blijkt uit een artikel in het dagblad Libération. Volgens de krant zoekt het ministerie van Binnenlandse Zaken in de Zuidfranse provincies naar plekken om de verwachte toe stroom te kunnen onderbren gen. De Franse autoriteiten ontken nen in alle toonaarden. Maar volgens medewerkers van het Rode Kruis en het Hoge Com missariaat voor de Vluchtelin gen is de angst voor een exodus in Frankrijk groot. Premier Balladur vreest dat de situatie in Algerije wel eens uit de hand kan lopen. Hij is met name bang voor het vluchtelingenprobleem, dat zal ontstaan als de FIS, het Islami tisch Reddingsfront, in Algerije de macht overneemt. Op dat moment, vreest Frankrijk, komt een massale uittocht van de hui dige Algerijnse elite op gang. Het gaat voornamelijk om intel ligentsia, die er een Westerse le venswijze op na houden en die niets te maken willen hebben met het moslimfundamentalis me van de FIS. Zo'n uittocht van Algerijnen zou in Frankrijk voor grote pro blemen zorgen. Er is onvoldoende ruimte om de vluchtelingen op te vangen. Vandaar dat de Franse autori teiten nu al naar mogelijkheden zoeken om een crisis in eigen land te voorkomen. Het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken heeft de pre fecten in de zuidelijke provin cies gevraagd om een inventaris te maken van de kazernes, scho len en ziekenhuizen die ge bruikt kunnen worden voor de opvang van vluchtelingen. Beelden als van de balseros, de bootvluchtelingen uit Cuba, zijn bij een machtsovername in Algiers niet te verwachten. Daarvoor is de afstand over zee te groot. De eventuele exodus zal naar verwachting via Italië en Spanje lopen. Overigens ontkenden officiële bronnen in Parijs gisteren in al le toonaarden dat aan de voor bereiding voor de vluchtelin genopvang is begonnen. Een spraakzame hoge ambtenaar wilde het bericht uit Libération wel bevestigen. Premier Balladur vreest volgens diezelfde ambtenaar dat de machtsovername in Algiers snel een feit zal zijn. Hij zou zich on der meer in het geheim voorbe reiden om niet te worden ver rast. Balladur wil er zo voor zorgen, dat hij niet in de wielen wordt gereden bij de presiden tiële verkiezingscampagne. Een grote vluchtelingenstroom uit Algerije zou met name de kandidaten van extreem-rechts in de kaart kunnen spelen. Maar ook de grootste rivaal van Bal- Premier Balladur ...bang... foto epa ladur binnen de RPR, Chirac, zou de Franse xenofobie uit kunnen buiten. Overigens maakt Frankrijk het de Algerijnen de laatste tijd erg moeilijk om naar het land te ko men. Sinds de consulaten in Algerije zijn gesloten, wordt iedere vi- sumaanvraag in Nantes afge werkt. Algerijnen moeten hun visum per brief aanvragen. Hoewel het adres van de visum- verstrekkende instelling nog al tijd geheim is, zouden er dage lijks toch al minimaal 500 vi- sumaanvragen aankomen. Maar pas op 5 oktober gaan 70 ambtenaren speciaal met de groeiende stroom aanvragen uit de voormalige kolonie aan de slag. Belfast (rtr) - Met afkeuring en kritiek hebben leidende Britse en Noordierse politici gisteren ge reageerd op de suggestie van Gerry Adams dat de IRA zijn campagne van aanslagen moge lijk gaat hervatten. De leider van Sinn Fein, de poli tieke arm van de IRA, heeft erop gewezen dat zijn suggestie vooral hypothetisch bedoeld is, maar de beer is wel los. Adams, die op rondreis is in de Verenigde Staten, had maandag in een interview met de Boston Herald gezegd dat de IRA ooit de gewapende strijd zou kunnen hervatten om het onder Brits ge zag staande Noord-Ierland te la ten samengaan met de Ierse repu bliek. „Ik hoop dat zulks niet het geval is. De Britse regering wil een verklaring dat het ook niet zal gebeuren," was de boze reac tie van de Britse minister voor Noord-Ierland Mayhew. Hij drong er bij Adams wederom op aan ondubbelzinnig te verklaren dat Sinn Fein het gebruik van ge weld definitief niet langer recht vaardigt voor politieke doelein den. Volgens Adams heeft de hui dige leiding van de IRA met haar staakt-het-vuren afstand geno men van geweld als politiek mid del. Maar voor het eerst liet de Sinn-Feinleider de mogelijkheid open dat de IRA een nieuwe lei ding krijgt als het vredesinitiatief van Dublin en Londen samen faalt. De halfslachtigheid van Adams is koren op de molen van Ian Pais ley, de leider van de onverzoenlij ke pro-Britse Democratisch Unionistische Partij in Noord- Ierland. De DUP sluit iedere maatregel uit die de status van Ulster als Britse provincie veran dert. Sophia Loren ...'bekroond'... FOTO ANP Milaan - Sophia Loren hoeft niet zelf een bontmantel te dragen om protesten uit te lok ken van dierenrechten-activis ten. Een bezoek aan een modeshow van het Italiaanse bontkle dingbedrijf Annabella vol stond om een menigte demon stranten op de been te brengen die met bloed doordrenkte val se dollarbiljetten zwaaiden en haar de 'Oscar voor wreedheid' toekenden wegens haar ge woonte bontmantels te dragen. La Loren, onlangs voor de rechter gesleept door ex-colle ga Brigitte Bardot wegens haar kledingvoorkeur, maakt in Ita lië reclame voor Annabella- bont. Sophia Loren is vorige week 60 jaar geworden (Bardot bereikt die leeftijd vandaag). Kranten en tv hebben bij die gelegenheid uitgebreide hom mages geleverd aan het adres van Loren, die als weinig ande ren de enigszins belegen glorie van de Italiaanse film beli chaamt. Na vijftien rustige jaren werkt ze nu aan een film van Robert Altman, Prêt-a-porter, samen met haar klassieke partner Marcello Mastroianni. Deze wordt vandaag trouwens 70 jaar. Franse ex-minister voor de rechter Parijs - Het speciale Franse Hof van Justitie voor parlementariërs heeft gisteren de zaak in behandeling genomen tegen de voorma lige minister van sociale zaken Dufoix. Justitie beschuldigt haar van 'medeplichtigheid aan vergiftiging' van de 1200 hemofilie- patiënten die in de jaren '80 door bloedplasma met het aids-virus zijn besmet. De 51-jarige Dufoix is het eerste van in totaal drie voormalige socialistische bewindslieden die in deze zaak voor de rechter verschijnen. Morgen staat ex-premier Fabius op de rol. De bewindslieden die in 1985 de verantwoordelijkheid droegen voor de nationale gezondheidszorg, staan onder de verdenking bloedplasma in omloop te hebben gelaten waarvan zij wisten dat het met het aids-virus besmet was. Zulu's vervolgen Mandela Johannesburg - Zulu-nationalisten hebben gisteren een aan klacht tegen het ANC en Nelson Mandela ingediend naar aanlei ding van Zwarte Maandag, 28 maart van dit jaar, toen bewaking spersoneel van het ANC-hoofdkwartier in Johannesburg acht de monstrerende Zulu's zou hebben doodgeschoten. Het incident had plaats tijdens een protest van Zulu-nationalisten tegen de eerste multiraciale verkiezingen in Zuid-Afrika. Het ANC noemt de aanklacht 'verbazingwekkend'. Er wordt op gewezen dat 'In- katha-bandieten' op Zwarte Maandag veel meer mensen hebben doodgeschoten. Zeventig doden na raketaanval Kabul Islamabad - Bij beschietingen door Afghaanse rebellen op de hoofdstad Kabul gistere" zijn minstens zeventig slachtoffers ge vallen, onder wie tientallen gasten op een bruiloft. Ongeveer 250 mensen raakten gewond. De aanvallen met raketten waren het werk van de militie van leider Gulbuddin Hekmatyar - in naam premier van het land - en zijn bondgenoten, meldde het Afghaan se persbureau AIP. Volgens de Pakistaanse televisie is bij de be schietingen ook de Pakistaanse ambassade getroffen. Kabul ligt bijna dagelijks onder raket- of artillerievuur. Clinton komt op voor Oosteuropese staten Washington - President Clinton van de Verenigde Staten heeft gepleit voor versterking van de nieuwe Oosteuropese staten. Hij deed dat bij aanvang van zijn vijfde officiële ontmoeting met zijn Russische ambtsgenoot Jeltsin, gisteren in Washington. „Alle on afhankelijke staten moeten hun rechtmatige plaats als sterke en onafhankelijke naties in Europa krijgen en hun eigen lot kupnen bepalen," eiste Clinton aan het begin van het tweedaags overleg. Hij kaartte met deze uitspraak meteen een heikele kwestie aan. De Amerikanen zijn niet tevreden met de Russische houding ten opzichte van de voormalige gebieden van de Sovjetunie die nu zelfstandig zijn. 'Raad van militairen' in Nigeria Lagos - De militaire leider van Nigeria, generaal Abacha, heeft zijn greep op het land gisteren versterkt met de benoeming van een nieuwe regerende raad. Hij heeft de burgers uit de vorige raad vervangen door militairen. Abacha had de hervorming van de raad vorige maand aangekondigd, toen hij optrad tegen de de mocratische oppositie en de leiders van de stakende oliewerkers liet arresteren. De actievoerders wilden het militaire gezag met de staking dwingen de macht over te dragen aan Abiola. 'Apart VN-orgaan vredesoperaties' New York - Nederland wil dat er een speciaal orgaan van de Ver enigde Naties komt dat over vredesoperaties gaat. Landen die de meeste troepen voor dit soort acties leveren, hebben dan meer in vloed op VN-besluiten. Daarnaast vindt Nederland dat er een aparte VN-brigade moet komen, die op elk moment inzetbaar is in crisisgebieden. Dat heeft minister Van Mierlo van Buitenland se Zaken gisteren tijdens de algemene vergadering van de VN in New York gezegd. Zijn Duitse collega Kinkel heeft namens de Europese Unie aangeboden de Verenigde Naties speciaal getrain de troepen en materieel voor vredesmissies ter beschikking te stellen. Kandidaten voor presidentschap Burundi Bujumbura - Zes mensen zijn deze week in het strijdperk getre den om het presidentschap van Burundi te veroveren. Een spe ciaal forum zal proberen een kandidaat te vinden die met consen sus gekozen kan worden. In het forum zitten vertegenwoordigers van de 13 politieke partijen, twee bisschoppen, een zakenman en een vakbondsman. Verwacht wordt dat het forum zittende inte rim-president Ntibantunganya zal aanwijzen. Zijn kandidatuur wordt dan voorgelegd aan het 81 leden tellende parlement. Van wege de politieke en etnische onrust in Burundi is het niet moge lijk presidentsverkiezingen te houden. Duitse toerist gedood in Egypte Caïro - Bij een aanslag in de Egyptische badplaats Hurghada zijn gisteren drie mensen om het leven gekomen. De slachtoffers zijn een Duitse toerist en twee Egyptenaren. Een Egyptische vrouw en een Duitser liepen verwondingen op. Ooggetuigen zagen hoe twee mannen vanuit een auto het vuur openden op de menigte in een souk (bazaar). Aangenomen wordt dat het om moslimactivisten gaat. De daders zagen kans het om liggende gebergte in te vluchten. Het was de eerste aanslag in Hurgada, op vijfhonderd kilometer ten zuiden van Cairo. Tot nu toe werd de badplaats aan de Rode Zee als een veilig vakantie oord beschouwd. pen Haag (anp) - Alles wijst erop dat de belastingaftrek voor ondernemers die geld steken in het vernieuwen van produkten of produktiepro- cessen, omhoog gaat. pat bleek gisteren uit informele gesprekken toen minister Wijers van Economische Zaken het boek Belastingvermindering voor ondernemers en instellin gen in ontvangst nam. Een van Van onze verslaggever Leo Nierse Breda/Kijsbergen - De gre locatie van een geheel nieu de Nederlandse en Duitse dat een terrein van een kle' meter aan deze kant van grondgebied wordt. Een vij werk vinden. Met toestemming van de Euro pese Unie gaat de Nederlandse douane op Hazeldonk goederen inslaan, opslaan en doorvoeren, die pas naderhand in Keulen worden aangegeven bij de Duitse douane. Momenteel is daartoe een enorme opslagloods in aan bouw, die rond 1 november zal worden opgeleverd. Hazeldonk is één van de eerste twee grenslocaties in de Europe se Unie waar deze nieuwe rege ling van kracht wordt. Brussel geeft daarvoor een zogenoemde 'grensoverschrijdende vergun- ning/entrepöt-type D' af. Die wordt per 1 januari 1995 van kracht. Ongeveer tegelijk met Ha zeldonk gaat ook een Limburgse douanepost op dezelfde basis werken. Maar feitelijk wordt de regeling op Hazeldonk al per 1 november benut voor een aantal proefzendingen naar Duitsland. Het bijzondere aan de nieuwe regeling is, dat aangifte en op slag niet meer op dezelfde plaats (Hazeldonk) gebeuren. In 'doua ne-technisch' opzicht wordt de nieuwe loods eigenlijk Duits grondgebied. In de nieuwe constructie verricht de Nederlandse douane ten dien ste van de Duitse collega's alle administratieve en fysieke con trole op de -uit Rotterdam- aangevoerde goederen. Aan het eind van iedere maand, dus ach teraf, worden de ingeklaarde partijen in Keulen aangegeven en worden de tarieven voldaan. Dat gebeurt aan de hand van de op Hazeldonk opgestelde dos siers. „Wij fungeren dus eigenlijk als het oog van de Duitse douane," aldus een woordvoerder van de Van onze verslaggever Eindhoven - De kluis uit h Eindhovense levensverzekeraa de inventaris te zijn verkocht nog een aantal belangrijke dc terd' was de voormalige Vie d'1 zijn advocaat, toen hij op verz kluis onlangs opende. In verband met een verblijf in het buitenland kon Maes pas enkele dagen geleden voldoen aan een van 15 augustus date rend verzoek om de kluis open te maken. Het zou gaan om originele docu menten betreffende een onder handse staatslening ter waarde van 32 miljoen, een lening van 106 miljoen aan de NV Lucht haven Schiphol, een lening aan de Bank voor Nederlandse Ge meenten van 2,5 miljoen, her verzekeringscontracten, levens verzekeringsomslagen, staten en deskundigenverklaringen, en een afschrift van een overeenkomst voor een lening van Merrill Lynch ter waarde van 250 mil joen. Maes vervoegde zich met de do cumenten bij zijn advocaat mr. Wibaut. Die besloot na 'vluch tige kennisname' de stukken over te drage aan mr. C. Fonte- ijn, de raadsman van de Verze keringskamer die als bewind voerder van Vie d'Or optreedt. In Amsterdam - Omdat de produk- tie van pvc niet meer tot hun kernactiviteiten behoort zetten de chemiereuzen Enichem (Ita lië) en ICI (Verenigd Koninkrijk) hun gezamenlijke pvc-dochter EVC op eigen benen. European Vinyls Coporation (EVC), dat statutair in Amster dam is gevestigd, wordt eind november genoteerd aan de hoofdstedelijke effectenbeurs.

de Stem | 1994 | | pagina 4