rrit? iheid' Gratis blokkering 06-nummers Uittreksels uit bevolkingsregister op beveiligd papier verstrekt ROVC Amsterdamse kraakpanden ontruimd Jorritsma ziet niets in wet grote projecten PTT akkoord met wens Geschillencommissie, Consumentenbond en 06-gedupeerden DE STEM Cijfers en banen Samenwonen leidt eerder tot breuk dan trouwen 139,95 Geen steun voor gematigde loongolf BINNENLAND A3 COMMENTAAR Instellingen voor liefdadigheid in kwaad daglicht EPTEMBER 1994 >\2 pE STEM WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 'Het komt nooit meer goed, zult verder als Gekke Gerril r het leven moeten.' enning is het begin van gene- al is dat een moeizaam gdurig proces. Na de mank e periode breekt een diepe ressie aan waarin zijn denk- mogen tot een minimum dt gereduceerd. Het contact t de omgeving wordt nihil, maar te zitten.' de onder invloed van zijn chiater begint hij een paar anden later weer wat actiever orden. Hij gaat zelfs een dai r de Kamer, maar beseft zei nel de zinloosheid daarvan t is Jos van Kemenade die tenslotte wijst op de toe- ~st. Er is een vacature vrij Raad van Bestuur van TNO, in solliciteert en wordt aan- omen omdat hij tijdig zijn lepoothouding onderdrukt nmaal gek... g duurt dat avontuur niet, kan niet opschieten met di rzitter, moet af en toe van- ge zijn ziekte verzuimen. Als tijdens een sessie in de bossen prekken voert met honden, ssen en lieveheersbeestjes agt de voorzitter persoonlijk poten onder zijn stoel, nclusie: 'Als men eenmaal ord is geweest betekent dit g niet dat normaal gedrag in later stadium door de hele geving ook als normaal wordt derkend. Eenmaal gek, altijd :k.' indaag is Klein weer 'nor- al'. Kan hij zonder wrok te- kijken en analyseren. En re- iveren. 'Wanneer men van hzelf weet dat de afstand tus- normaal en abnormaal wel el erg klein is, bij wijze van eken bepaald wordt door mi- ale hoeveelheden medicijnen, at men al snel de betrekkelijk- id ervan inzien.' ziekte heeft genoeg sporen htergelaten. De straatvechter n vroeger is allergisch gewor- n voor gewichtigdoenerij. Po- iseert. Is zachter voor de af- nkelijken, de rechtelozen, har- r voor de machthebbers, de erken.' fgozer plussen tegen de minnen gstrepend concludeert Klein t de ziekte hem geen wezen- jk kwaad heeft gedaan, en dat er heel wat beter aan toe is n toen in die novembernacht n 1978. j de balans opmaken hoort de dA. Afkomstig uit een vuur- od nest heeft Klein zijn socia- tische ideeën als het ware on- ebroken de wereld in geslin- rd. Als Nieuw Linkser, als atssecretaris, als kamerlid, s de partij in handen, valt van 'Amsterdamse lefgozer, bra- schopper en producent van bakken lucht' (Rottenberg) udt Klein het in de herfst van 92 voor gezien. Hij bedankt, was toch al bijna geen socia- t meer die hem - vanwege z'n kte? - zag staan. Over de rooie', door Ger Klein, -itgeverij Balans, 166 bi-, 35, SBN 90 5018 260 7 d gekend, zette na zijn we- dberoemde 'Robinson Cru- die verschrikkelijke jaren Londen te boek in zijn 'A urnal of a plague year', etenschappers die niet geloof- n in een straf van hogerhand vergiftiging van waterbron- n door de joden zochten tij- nlang naar de eigenlijke oor- lak van de pest. :t zou tot 1894 duren voordat Zwitserse arts Alexandre irsin de naar hem genoemde stbacterie Yersinia pestis ont- kte. Yersin was medewerker n het instituut van Louis Pas- ar in Parijs. Om zijn onder- ek te kunnen doen had hijin t geheim lijken laten komen in pestslachtoffers uit Hong- ing. Yersin sneed hun etter- uien open en vond de bacte- die door rattevlooien °P ensen kan worden overge- acht. aar pas nadat de antibiotica zwang kwamen kon de pes' et resultaat worden bestreden- rsin werd drie keer voor de ibelprijs voorgedragen, maar 1 jury besliste telkens dat hjl :d voortgebouwd op het werk n de wetenschappers Robert ich en Ernst von Behring en ,t de ontdekking van de bacte- daardoor niet moeilijk was weest. Koord wij kerhout (anp) - In een belangrijke stap tegen de fraude gaan gemeenten frau degevoelige documenten op beveiligd waardepapier ver strekken. Het gaat voorlopig om uittreksels uit het bevol kingsregister. Het papier is niet te kopiëren, althans, als dat gebeurt is dat direct merkbaar. De eerste exemplaren zijn gister avond door VNG-directeur G. Fleers aangeboden aan staatsse cretaris Kohnstamm van Bin nenlandse Zaken. Dit gebeurde op een tweedaags congres van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) over burgerza ken, fraudebestrijding en bevei liging in Noordwijkerhout. Volgens Fleers is die stap geno men mede omdat verzekerings maatschappijen de afgelopen ja ren voor vele miljoenen guldens zijn opgelicht door fraude met bijvoorbeeld overlijdensakten. Het nieuwe papier kent een groot aantal beveiligingsken merken. Het is ontwikkeld en geproduceerd door Sédas bv in Haarlem, een samenwerking van veiligheidsdrukkers Joh. En schedé en Zn. en SDU. Het gekleurde papier is op de formaten A4 en A5 gemaakt. Het bevat een watermerk met daarin herhaald de letters NL. Door het ingewikkeld kleurverloop en het gebruik van microtekst is het maken van een kleurenkopie zonder kleurverschil onmogelijk. Bovendien verschijnen op iedere kopie een aantal malen de tot dan toe onzichtbare woorden 'kopie, copy en copie'. Verder kan het document worden ges cand door een zogenoemde rode lamp. Daarnaast kent het nog meer dan tien (geheime) beveili gingen. Gemeenten hebben al miljoenen exemplaren besteld. Op 1 okto ber gaan twaalf gemeenten met het nieuwe fraudebestendige do cument van start. In januari vol gend jaar is het de bedoeling dat het overal is ingevoerd. De gemeenten die nu al beginnen zijn: Den Haag, Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Groningen, Apeldoorn, Haarlem, Zaanstad, Dordrecht, Amersfoort, Zoeter- meer en Haarlemmermeer. Van onze verslaggever Den Haag - PTT Telecom biedt met ingang van 1 januari 1995 ruim 7,6 miljoen abonnees de mogelijkheid tot een gratis blokkering van 06- en 00-nummers. Het opheffen van zo'n blokkering is eveneens kosteloos. Dit heeft woordvoerster A. van de Wetering van PTT Telecom gisteren desgevraagd verklaard. Hiermee komt de telefoonmaat schappij tegemoet aan een alou de wens van de Geschillencom missie Post en Telecommunica tie. de Consumentenbond en de Werkgroep 06-Gedupeerden. Deze (belangen)organisaties hebben meermalen gepleit voor beschermende maatregelen voor abonnees. Directe aanleiding hiervoor is de ophef over de zogeheten spooknota's, oftewel telefoonrekeningen met nooit gevoerde gesprekken. Hieraan wil PTT Telecom zo spoedig mo gelijk een einde maken. De telefoonmaatschappij zal op korte termijn al haar klanten over de gratis blokkering infor meren via een bijsluiter bij de nota. Ze zal ook een uiteenzet ting geven over verschillende soorten koopnummers en bijbe horende tarieven. De telefoonmaatschappij wil 'ook uit het oogpunt van dienst verlening' iedere eventuele be lemmering voor afsluiting van 06-koopnummers en 00-nummers (internationaal bel len) wegnemen. Zo'n blokkering zorgt ervoor dat er vanaf de eigen telefoonaansluiting geen 06-koopnummers kunnen wor- (ADVERTENTIE) ■I TCCHNBCHE OPlflDWGEN Wij wensen alle 8476 ROVC-cursisten een succesvolle start toe! Wilt u ook een technische avondcursus bij u in de buurt volgen? Bel dan voor informatie tussen 08.15 en 21.00 uur: 08380 32514 den gebeld. Dit zijn 06-nummers die een hoger tarief kennen dan het normale telefoonverkeer (twintig cent per minuut). Met een 06-blokkering blijft het mogelijk om gratis nummers, ta riefnummers (veelal informatie lijnen) en nummers voor mobiele telefoons en semafoons te bellen. Het landelijke alarmnummer 06-11 blijft altijd bereikbaar. Momenteel beschikken ongeveer vijftigduizend klanten over een 06-blokkering. Ze hebben daar voor 35 gulden betaald. Dit is het gebruikelijke tarief tot aan de jaarwisseling. PTT Telecom wees tot dusver uit kostenover wegingen elk verzoek om een gratis 06- en 00-blokkering af. Het geldende tarief van 35 gul den is, aldus Telecom-woord- voerster Van de Wetering, „al niet kostendekkend." De gratis 06-blokkering scheelt de tele foonmaatschappij op jaarbasis miljoenen guldens aan inkom sten. PTT Telecom verwacht geen stortvloed van aanvragen om een kosteloze 06-blokkering bij de Primafoon-winkels, Business Centers en het gratis nummer: 06-0402. Op basis van een eigen onderzoek concludeert ze dat hooguit twintig procent (toch nog anderhalf miljoen klanten) van het abonneebestand 'moge lijk interesse' heeft in een 06- en 00-blokkering. De landelijke Werkgroep 06-Ge dupeerden beschouwt de komst van de gratis blokkeringsrege ling als een eerste succes. Ze zal in het belang van een groeiend aantal 'slachtoffers van PTT Te lecom' (vijftienhonderd tot twee duizend geregistreerden) willen aantonen dat de telefooncentra les kunstmatig te manipuleren zijn. Dit bewijsmateriaal kan van be lang zijn bij juridische procedu res tegen het ministerie van ver keer en waterstaat, waaronder PTT Telecom valt. De werkgroep wil binnen anderhalve maand bij alle arrondissementsrechtban ken in Nederland een verzoek tot opsporing van telefoonfraude in dienen. Krakers wierpen gistermorgen een menselijke blokkade op bij de ontruiming van De Zwarte Kateen tot kraakmuseum gebombardeerd pand in Amsterdam. De krakers konden zonder veel problemen worden verwijderd door de ME. In totaal werden gisteren drie kraakpanden in Amsterdam ontruimd. Volgens een woordvoerder van de politie zijn de ontruimingen over het geheel genomen rustig verlopen. foto anp Amsterdam (anp) - De kans op een scheiding is bij mensen die ongehuwd samenwonen, vijf maal zo groot als bij gehuwde partners. Ook als samenwonen de partners kinderen hebben of al vele jaren samenwonen, is de kans dat de relatie spaak loopt, beduidend groter dan bij een getrouwd stel. Getrouwde vrouwen die eerst hebben samengewoond met hun partner, hebben ondanks die 'proefperiode' een hogere kans op echtscheiding dan ge trouwde vrouwen die met 'heb ben samengewoond. Dat blijkt uit een onderzoek van de demograf e D. Manting waarop zij vandaag promoveert aan de Universiteit van Am sterdam. Zij analyseerde gege vens uit het Onderzoek Gezins vorming 1988 van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het CBS publiceert om de paar jaar cijfermateriaal over gezinsvorming. In juni van dit jaar werd in het kader van het Jaar van het Gezm het jongste rapport daarover uitge bracht. De onderzoekster constateert dat relaties tegenwoordig wat stormachtiger verlopen dan en kele tientallen jaren geleden. Het aantal mensen dat onge huwd samenwoont, is sterk ge stegen, evenals het aantal men sen dat een scheiding mee maakt. De individualisering van de maatschappij leidt niet tot minder relaties, maar heeft wel tot gevolg dat die relaties minder stabiel zijn. Jongere ge neraties zullen steeds vaker pe rioden van samenwonen afwis selen met perioden van alleen wonen, aldus Manting. De komst van een kind is voor veel samenwonende stellen aanleiding om te trouwen. Bij zwangere vrouwen is de kans op een huwelijk zes maal zo groot als bij niet-zwangere sa menwonende vrouwen. Als een samenwonend stel niet trouwt bij de komst van het eerst kind, dan is de kans klein dat dat later alsnog gebeurt. 0P WERK is alles gericht, heeft het kabinet hoog van de toren geblazen en vervolgens wordt er fors bezuinigd op de arbeidsbu reau's. Gemor en verbazing alom. Bureau's voor de arbeidvoor- ziening, zoals ze volgens de eisen van de tijd nu heten, zorgen er toch juist voor dat werkzoekenden aan een volwaardige baan geholpen worden? Voor een deel wel, maar ze houden zich even goed bezig met het begeleiden van groepen en individuen die niet of nog niet veel kansen op de arbeidsmarkt hebben. Werkervaringsplaatsen, leerlingenwezen en banenpools behoren ook tot de taken van de arbeidsbureau's. Uitermate belangrijke zaken en vandaar dat het kabinet op zijn eerste voornemen volgend jaar 400 miljoen gulden van het totale budget van 1,7 miljard te schrappen, teruggekomen is. Het bezuinigsbedrag voor 1995 is nu gesteld op 100 miljoen. Toch blijven de arbeidsbureau's ontevreden. Door de bezuiniging van 100 miljoen kunnen volgend jaar 15.000 werkzoekenden minder aan een baan geholpen worden. Bij de bureau's voor arbeidsvoorziening worden 4.000 banen overbodig en bij de instellingen waar werkervaringsplaatsen gecreëerd worden, zijn dat er nog eens 6.000. De voorzitter van de gezamenlijke CBA's denkt dat zijn berekenin gen zoveel indruk maken dat de bezuinigingen spoorslags teruggedraaid zullen worden. Met deze cijfers bereikt hij echter net tegendeel. 10 000 Banen blijken nodig om 15.000 mensen aan werk te helpen. Een absurd beeld: één ambtenaar of begeleider heeft één jaar een betaalde dagtaak aan anderhalve werkzoekende. En om zo iemand aan een baan te helpen is bovendien nog eens een kleine 7.000 gulden per persoon nodig. Het vooroordeel dat arbeidsbureau's nauwelijks efficiënt werken, wordt door de cijfers van De Boer slechts versterkt. Tel daarbij op de bureau's voor arbeidsvoorziening eerder de indruk hebben weten te wekken dat ze aan de groep van moeilijk bemiddelbaren niets meer willen doen, en het is de vraag waarom we in vredesnaam nog zo'n duur apparaat in stand houden. Wet het resterende bedrag van 1,6 miljard - en in de jaren na 1995 nog altijd 1,1 miljard - kan de werkloosheid toch ook wel op een andere manier teruggebracht worden. Verstrek uit deze som °nbemiddelbaren een permanente uitkering van gemiddeld 2U.000 gulden en het aantal van ruim een half miljoen werkzoe kenden daalt ineens met 80.000, een dikke 15 procent. Nog eens andere koek dan de 15.000 van De Boer. berieus moet men een berekening ais deze niet nemen, maar moet dat met de cijfers van De Boer dan wel? Als dat zo is, heeft e minister groot gelijk dat hij aandringt op vergroting van de Van onze verslaggeefster Amsterdam - Zevenentwintig liefdadigheidsinstellingen blijken te veel geld in de eigen organisatie te steken, zo meldt het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF). De Katholieke Bijbelstichting in Den Bosch, die hoog op de lijst van 'overtreders' staat en de stichting Geef Max de Zak me nen dat het CBF de beschuldi gingen moet intrekken. Het CBF peinst daar niet over. Het CBF stelt dat maximaal 25 procent van ingezamelde gelden naar de organisatie zelf mag gaan. Indien dat percentage ho ger ligt, is de betrokken liefda digheidsinstelling niet 'steun- waardig' meer en dat kan leiden tot een negatieve beïnvloeding van inzamelingsacties. Uit het jaarverslag over 1993 van het CBF blijkt dat Geef Max de Zak, die reumapatiënten on dersteunt, 78 procent van het inzamelingsgeld voor de stich ting zelf heeft gebruikt, de Katholieke Bijbelstichting 60 procent. Voorzitter dr. H. Kaptein van Geef Max de Zak zegt dat het percentage absoluut niet klopt omdat van het ingezamelde geld een schuld van vier ton is afge lost die was ontstaan door uitga ven aan kuurreizen van reuma patiënten. Het CBF peinst er niet over in te gaan op de eis van de stichting Geef Max de Zak tot rectificatie omdat de financiële gegevens af komstig zijn van de stichting zelf. Naast Geef Max de Zak vertelt ook de Katholieke Bijbelstich ting (KBS) dat sprake is van een groot misverstand. „Wij her schrijven de Bijbel en daarvoor is met name geld nodig voor vier eindredacteuren," vertelt J. van Drommelen van de KBS. „Het meeste geld krijgen we via acties van de- vereniging Vrienden van de Bijbel." (ADVERTENTIE) enkellaarsje in bruin en zwart leer maten 36 t/m 42 amsterdam rotterdam den haag leiden «delft hilversum haarlem utrecht naaldwijk amersfoort 's-gravenzande maastricht «almere eindhoven schiedam arnhem den bosch breda ontwerpen Van onze verslaggeefster Venlo - Werknemers, werk gevers en minister van Socia le Zaken Melkert zijn fel ge kant tegen een loonsverho ging van drie tot zes procent. FNV, VNO en minister Melkert reageerden gisteren sterk afwij zend op de suggestie van de Amsterdamse econoom A. Klein- knecht dat een 'gematigde loon golf' goed zou zijn voor de Ne derlandse economie. De eco noom deed die uitspraak maan dag ter gelegenheid van zijn be noeming tot hoogleraar in de algemene economie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam Volgens Kleinknecht houdt de Nederlandse politiek van loon matiging veel zwakke, verouder de bedrijven kunstmatig in stand. Dat belemmert de groei van bedrijven die wel aan ver nieuwing doen. wat nadelig is voor de Nederlandse economie. Een loongolf zou ervoor zorgen dat de zwakke bedrijven failliet gaan, waardoor vernieuwende ondernemingen de ruimte zou den krijgen. Die zouden dan de kosten van de Nederlandse ver zorgingsstaat gemakkelijk kun nen opbrengen, aldus Klein knecht. Op de korte termijn zal dit wel iswaar leiden tot meer faillisse menten en ontslagen, maar op de lange termijn is het goed voor de ontwikkeling van de economie, de koopkracht en de werkgele genheid, zo meent de econoom. Dat valt nog te bezien, meent de vakcentrale FNV. Woorvoerder Paulus Plas vindt het scenario van Kleinknecht ver verwijderd van de werkelijkheid en te veel gebaseerd op aannames. Boven dien vreest de werknemersorga nisatie dat een tweedeling in de samenleving het gevolg zal zijn van een shocktherapie zoals de Amsterdamse econoom die voor stelt „Het zijn alleen de werkne mers in het bedrijfsleven die van zo'n loonsverhoging zouden pro fiteren. De ambtenaren en de uitkeringsgerechtigden blijven dan ver achter", meent Plas. Werkgeversorganisatie VNO be strijdt de opvatting van Klein- Leve Europa! Het Italiaanse winkeltje waar ik wel eens kom, biedt helemaal uit de laars geïmporteerde espresso-koffie te koop aan voor een prijs die inmid dels bijna een gulden goedkoper is dan vergelijkbaar Nederlands spul. In het geval van die Italiaanse koffie gaat het dus om echte espresso en niet om de Nederlandse variëteit.1 waarvan ze je met nostalgische zwart-wit-reclamefilm- pjes willen doen geloven dat de Italianen die ook drinken. Zouden ze in Italië niets van de problemen op de wereldkoffiemarkt merken of zit de maffia er achter en is het daar met de prijs geen zuivere koffie? Als ik van mijn Italiaanse espresso een cappucino maakdan ben ik helemaal goedkoop uit, want sinds die melkoorlog gooien ze je zowat dood met de lekkerste ontdekking van de mond. ft Heel veel goedkope Nederlandse melk met een beetje hele dure Nederlandse koffie smaakt niet. Dat blijft koffie verkeerd. MERIJN BINNENLAND KORT CD'ers mogen weer Kamer in Den Haag - De medewerkers van de fractie van de Centrumde mocraten in de Tweede Kamer mogen het gebouw van de Kamer weer in. Alleen de CD'er die eerder deze maand een journalist zou hebben bedreigd, krijgt voorlopig geen toegang tot het parlement. De man herkende een journalist van RTL, die aan het werk was in het Kamergebouw, als degene die eerder in Amsterdam in de CD heeft geïnfiltreerd. De CD'er, een zoon van CD-Kamerlid Schuurman, dreigde de journalist te zullen vermoorden. Ook andere partijgenoten bemoeiden zich met de kwestie, waarop Kamervoorzitter Deetman de Kamerpasjes van alle fractiemede werkers introk. Vrouw doodgereden door vluchtende man Helmond - Een voor de politie vluchtende automobilist heeft gistermiddag in Helmond een verkeersongeval veroorzaakt waarbij een 34-jarige vrouw uit Mierlo om het leven is gekomen. De bestuurder van de auto is zwaar gewond opgenomen in een ziekenhuis. Een andere inzittende werd licht gewond. De politie wilde de twee mannen naar het bureau brengen omdat ze betrokken zouden zijn geweest bij een eerdere aanrijding. Bovendien lagen in hun auto een tv en een stereo-in stallatie waarvan ze de herkomst niet duidelijk konden maken. Franse Hadjira terug naar Frankrijk Groningen - Het zevenjarig Franse meisje Hadjira Cherchour dat na een vakantie in Nederland niet naar Frankrijk terugkeer de omdat ze door haar moeder zou worden mishandeld, gaat nu toch terug naar Frankrijk. Het ministerie van justitie en haar pleegvader J. Dijkema uit Niekerk zijn gisteren overeengekomen dat Hadjira begin volgen de week naar Frankrijk terugkeert. Vorige week kregen haar pleegouders de garantie dat een Franse kinderrechter Hadjira bij terugkeer in Parijs zal horen. Hadjira's pleegvader heeft er alle vertrouwen in dat de Franse justitie zorgt voor een veilige opvang van het kind in Parijs. Ook bouw matigt loon voor werk Woerden - Ook de Bouw- en Houtbond FNV, die volgend jaar voor vierhonderdduizend werknemers nieuwe cao's moet afslui ten. zal zeer gematigde looneisen stellen. De bond wil net als de Industriebond FNV proberen zoveel mogelijk afspraken te maken over extra werkgelegenheid in de bouw. Het stelsel van automatische prijscompensatie moet in de bouw-cao worden gehandhaafd. Prijscompensatie zou leiden tot een loonsverhoging van 2,25% in 1995. maar als de werkgevers afspraken willen maken over meer werk kan de loonstijging minder worden. De Bouw- en Houtbond wil doorgaan op de weg van arbeidsduurverkorting (adv) voor iedereen. De bestaande adv moet wel in een andere vorm worden gegoten, waardoor er meer werkgelegenheid ontstaat. Geen generaal pardon voor asielzoekers Den Haag - De laatste maanden hebben 8.000 asielzoekers, die geen vluchteling zijn, te horen gekregen dat ze in Nederland mogen blijven. Maar toch is er geen sprake van een generaal pardon. Dat verklaarde staatssecretaris Schmitz (Justitie) giste ren in de Tweede Kamer. Het CDA had grote moeite met de manier waarop het ministerie van Justitie de laatste maanden in hoog tempo verblijfsvergun ningen afgeeft aan asielzoekers uit bepaalde landen. Het betreft asielzoekers die al voor 1 januari van dit jaar in ons land waren, maar niet als vluchteling erkend werden. Justitie zette deze mensen niet het land uit. omdat dat te gevaarlijk was. De rechter accepteerde vorig jaar niet dat ze met een niet goed in de wet geregelde status lange tijd in de asielcentra moesten blijven. Volgens Schmitz is de positie van deze 'gedoogden' sinds 1 januari wel goed geregeld door de nieuwe Vreemdelingenwet. knecht dat het Nederlandse on dernemersschap ver achter ligt bij zijn Europese concurrenten. En als er al wat aan vernieuwing schort, dan ligt dat onder meer aan de hoge loonkosten van Re search and Development (R&D)- personeel, aldus R. Tjeerdsma, secretaris economische zaken van VNO. Die kosten liggen vol gens hem in Nederland veel ho ger dan in de ons omringende landen, waardoor R&D vaak aan buitenlandse bedrijven wordt uitbesteed. De lonen zijn met het oog op vernieuwing en ontwik keling dus niet te laag, maar eerder nog te hoog. Ook minister Melkert van Socia le Zaken is het volstrekt oneens met het betoog van Kleinknecht. Melkert erkent dat bedrijven te weinig aan onderzoek en innova tie doen, maar stelt dat loonma tiging juist financiële ruimte schept voor investeringen. Bo vendien versterkt een gematige ontwikkeling van de loonkosten de Nederlandse concurrentiepo sitie. aldus de minister. Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) ziet weinig in het voorstel van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbesleid (WRR) om te komen tot een speciale wet voor grote infrastructuurprojecten. Zo'n wet zou in de toekomst een snelle aanleg van projecten met de omvang van de Betuwelijn, de nieuwe startbaan voor Schiphol of de Hogesnelheidslijn (HSL) mogelijk moeten maken. Zij moet de huidige planologische kernbeslissing (PKB) vervangen. De mogelijkheden tot inspraak Iaat de WRR. een belangrijk ad viesorgaan van het kabinet, on gemoeid. De tijdwinst wordt vooral geboekt door de werk zaamheden van rijk, provincie en gemeenten beter te stroomlij nen. De voorgestelde wet maakt drie afzonderlijke besluiten nodig voordat begonnen kan worden met de een aanleg van een spoorlijn, snelweg of vliegveld. In een zogenoemd 'aanvangsbes luit' stelt de ministerraad - na een fase van studie en overleg - de hoofdlijnen van het grote pro ject vast. Daarover wordt gepraat met ge meenten en provincies, wat leidt tot een 'beginselbesluit'; dat het project doorgaat, staat daarmee vast. Dan volgt de praktische, gede- taillieerde uitwerking van het plan. Niet het rijk - zoals nu nog gebruikelijk is -, maar gemeen ten en provincies moeten daarbij precies aangeven hoe zij de spoorlijn, weg of vliegveld willen aanleggen op hun grondgebied. Daarbij moeten ze wel rekening houden met de richtlijnen die het kabinet daartoe heeft gefor muleerd. Uiteindelijk leidt dat tot een 'uitvoeringsbesluit'. Het kabinet komt nog met een officiële reactie op het WRR- voorstel. In een voorlopige reac tie betwijfelt Jorritsma echter of de voorgestelde aanpak inder daad veel tijdwinst oplevert. Binnen de bestaande procedures is nog veel tijd te winnen, meent zij, als het rijk eerder dan nu gebeurt met gemeenten en pro vincies gaat overleggen over gro te bouwplannen.

de Stem | 1994 | | pagina 3