God der Goden of gewoon Gekke Gerrit? De pest is niet langer de 4gesel der mensheid' Grat: Uittreksel A2 -DE STEM- PTT akkoort ROVC DESTEM Cijfers en ba DE STEM BINNENLAND BUITENLAND Oh, Champs Elysées DE STEM DE PEST Wij wensen alle 8476 ROVC-cursisten een succesvolle start toe! WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 Ze zijn in oude luister hersteld, de Champs Elysees, 'la plus bel le avenue du monde', de mooiste laan ter wereld. Er is een einde gekomen aan ruim twee jaar van onafgebroken werkzaamheden. Er is weer sprake van gran deur op de Champs. Dat was hard nodig. Want de Champs Elysées hadden hun oude glans de laatste jaren verlo ren. Ze hadden nog de aan trekkelijkheid van de eerste de beste achteraf-steeg. De Champs Elysées, ooit be schouwd als een van de ro mantische hoogtepunten tij dens een weekeinde Parijs, zijn de afgelopen jaren voor het goedkope massa-toerisme te grabbel gegooid. Directeur Maurice Casanove van de Bistro Romain, die zich hard maakte voor een grote rehabilitatie, wijt dat niet alleen aan de toestroom van toeristen, maar ook aan de aanleg van de snelle metro RER. Die maakte dat de be woners van de arme voorste den uit het oosten en westen van de Franse hoofdstad op hun vrije dagen ook gemak kelijk een wandeling konden maken over Les Champs Ely- In zijn ogen was er dus sprake van een al te bruuske demo cratisering. Want die weinig bestedende klanten maakten, dat de hoogwaardige luxe- boetiques met dure mode en schoenen hun heil elders zochten. Zo groeide de avenue Mon taigne en de aanpalende stra ten in enkele jaren tijds uit tot het nieuwe eldorado van de luxe-industrie. De hoge huur kosten aan de Champs Ely sées maakten dat alleen be- drijveh die zeker waren van een grote omzet nog een con tract tekenden. De hamburgertenten schoten dus als paddestoelen uit de grond. Het laatste resterende bastion van oer-Franse klasse, Fouquet's gooide vervolgens zelf zijn naam te grabbel door rommel voor veel te hoge prijzen te slijten. De beuk moest er dus in, vond ook de gemeente Parijs. En burgemeester Jacques Chirac .was bereid om 80 mil joen gulden te steken in een grondige renovatie. Die nu dus officieel ten einde is. Het is een operatie, die goed is gelukt. De- splendeur en de grandeur zijn terug. Het zouden nu hoogtijdagen zijn geweest voor de Franse zanger Joe Dassin. Zijn ever green 'Oh, Champs Elysees' (in het Nederlands omgezet in 'Oh Waterloplein') zou weer alle hitparades beklimmen, bedenk ik me, terwijl ik de Champs Elysées 'beklim'. Dat woord beklimmen houdt in dat ik de Champs van be neden (dat wil zeggen de Pla ce de la Concorde) naar bo ven (Place Etoile) bewandel. Beneden zijn de laatste werk zaamheden aan de gang. Er zijn nog wat resten zicht baar bij het Rond Point des Champs Elysées, ter hoogte van het Grand Palais en het Théatre des Champs Elysées. De laatste machines leggen nog de prachtige granieten te gels. Electriciens knutselen nog wat aan de toekomstige feestverlichting. Wie verder naar boven loopt (alle fietsers weten dat de Champs een gemene kuiten- bijter is) ziet dat het werk van de gemeente Parijs geslaagd is. Er zijn geen zwanehalzen meer waar iedere voetganger zich waande als een auto in de file. Kortom, er kan weer ge flaneerd worden. En veel toe risten hebben dat ook weer ontdekt. Want er wordt weer geflaneerd. Bij het minste of geringste zonnestraaltje komen de ter rassen op straat. Daar, waar vroeger een rampzalige hoe veelheid blik stond gepar keerd, op de ventweg, is nu de wandelallée. 22 meter breed aan iedere zijde. Zelfs de meest breeduit laverende fla neur kan hier zijn lol op. Het kan dus uren duren voordat je 'boven' bent, een kilometer verder. Er is een einde gemaakt aan de wildgroei van het straat- meubilair. De kiosken zijn al lemaal van het zelfde retro gietijzer gemaakt en prettig groen geschilderd. De recla mezuilen voor de theaters hebben allemaal dezelfde vorm en herbergen nu de tele fooncellen. Het is allemaal zeer klassiek negentiende eeuws en typisch Parijs. Maar liefst 227 nieuw aangeplante platanen 'breken' het reus achtige wandelparadijs. Het had allemaal perfect kun nen zijn. Maar dat is het uiter aard nog niet. Zoals altijd zijn door Wilko Voordouw er van die kleine details die ontsnappen aan de oplettend heid van zelfs de meest bril jante stadsarchitecten. Er is altijd wel een plaag, die in een of ander hoekje ver scholen zit. In Parijs heet dat duiveltje kauwgom. De tegels zijn werkelijk van een prach tig antracietkleurig graniet. Klasse. Maar ze worden nu al ont sierd door lelijke zwarte vlek ken. Het zijn de restanten die door het kauwende deel van de bevolking worden uitge- fluimd. Andere wandelaars trappen niet-nadenkend op de aldus afgedankte proppen. En kauwgom kleeft. Niet alleen op schoenen, maar ook op graniet. De gemeente Parijs heeft in tussen tests gedaan met aller lei middelen om de rotzooi weg te nemen. Het enige mid del dat echt werkt is zo slecht voor het milieu dat men er maar van af heeft gezien. Alle andere moderne kauwgom stofzuigers verrichten hun werk niet naar behoren. Er is maar een middel dat goed lijkt te helpen: de ouder wetse krabmethode. Of mis schien is er nog een andere methode: dat we met z'n allen afspreken om het uitspuwen van kauwgom op de Champs Elysées achterwege te laten. Maar dat lijkt een onhaalbare kaart, net als het verbieden van het spul op wat met recht weer de mooiste avenue van de wereld heet. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 1, 01100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneüzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Het ene moment ben je een bedrijvig politicus, die zijn sporen in de par tij ruimschoots verdient, het andere moment ben je gek. Knettergek. En word je gemeden als de pest. Ger Klein, oud-kamerlid, oud-staatssecretaris van Onderwijs en ex-PvdA, heeft zich vooral aan dat gebrek aan (socialis tische) solidariteit ge stoord. In zijn onlangs versche nen 'Over de rooie', re laas van een manisch-de- pressief politicus, beves tigt hij de stelling dat socialistische partijen nogal eens een slordig met hun mensen om springen. Door onze verslaggever Pieter-Jan Dekkers In de nacht van 17 november 1978 rijdt Ger Klein van Den Haag naar zijn woning in Oost- voorne. Het kamerdebat over het oorlogsverleden van CDA-leider Willem Aantjes en diens per soonlijke en politieke ontluiste ring is net achter de rug. Klein is er volledig gefrustreerd uitgekomen. Hij voelt zich in de steek gelaten, vooral door z'n PvdA-vrienden. Want de manier waarop Aantjes is geslachtofferd tart, vindt Klein, alle rechtsre gels. 'En dan gebeurt het. Ik voel een geweldige dreun/knak in mijn voorhoofd rechts, alsof een zwa re schakelaar wordt omgezet en mijn hoofd uit elkaar barst'. Het duurt maanden voordat hij accepteert dat er in die nacht in zijn bovenkamer inderdaad een schakelaar is omgezet, waardoor hij van de ene op de andere dag verandert in een manisch-de- pressief mens. Pootje gelicht De ziektevertoont vele varian ten. In Kleins geval bestaat die> uit cycli die elkaar met ongelijke perioden, variërend van een half tot twee jaar, opvolgen. Elke cyclus bestaat uit twee fasen: een manische en een depressieve. De eerste periode kenmerkt zich door hevige woede-aanvallen. Op de regering, omdat die Aan tjes zo schandalig heeft pootje gelicht, op zijn collega's in de Kamer, die zich als gieren op Aantjes hebben gestort - 'druilo ren' - en op zijn eigen fractielei der Joop den Uyl, omdat die hem tijdens het debat een interrup tie-verbod in het oor sist. Voor de goede orde: als staatsse cretaris van Onderwijs had Klein het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (Riod) en dus de 'publiciteitsgeile' Lou de Jong onder z'n hoede. In die functie botste hij meermalen met de eigenzinnige De Jong, vooral over de vraag wie er verant woordelijk was voor de publica ties van het instituut. De rege- Ger Klein. De straatvechter van vroeger is allergisch geworden voor gewichtigdoenerij. FOTO UITG BALANS wekt niet alleen bevreemding bij de buitenwacht. Ook het thuis front maakt zich zorgen.'Kleins zoon zit geestelijk behoorlijk in de rats en Klein adviseert hem een psychiater te raadplegen. Hijzelf? Hartstikke normaal! In de volgende fase van de ziekte razen de gedachten steeds snel ler door z'n hoofd, steeds meer van de hak op de tak. De exploi tatie van het oorlogsleed, de mis- bruikmakers van God, Jezus en Marx, de wetmatigheid van het menselijk gedrag. Hij analyseert alle problemen en het hele uni versum wordt in enkele maan den geregeld. Tussen Kerstmis en nieuwjaar bereikt hij het stadium van al lesweter. Zijn vrouw vraagt of hij soms denkt dat hij de grote Evangelist is. Klein: 'Ik lach met de anderen mee, maar ik denk: Jullie moesten eens weten.' Weer een maand later is zijn waarnemingsvermogen dermate ontregeld dat hij denkt dat er een groot complot rondom hem wordt gesmeed. Op een nacht wordt hij plotse ling wakker. Het is absoluut stil. Dan een galmende stem, alsof in Lou de Jong (l) in 1978 tijdens een persconferentie waar hij het oorlogsverleden van Aantjes in de openbaarheid bracht. ring, vond Klein, en dat vindt hij tijdens het Aantjes-debat nog. Een Riod-rapport over het poli tieke verleden van wie-dan-ook hoort eerst aan de staatssecreta ris te worden voorgelegd, dan moet wederhoor worden toege past en - eventueel - een nader onderzoek. Pas dan gooi je zoiets in de openbaarheid. Razernij Klein: 'Het is toch gvd een schande wat er is gebeurd? Een vent met landelijke bekendheid blijkt in de oorlog niet zuiver op de graat te zijn geweest. In plaats van een ordentelijk on derzoek, in alle rust, met de mogelijkheid van hoor en weder hoor, maakt Lou de Jong er een publiek spektakel van, en dan ook nog met toestemming van een stel figuren dat meent hét land te kunnen besturen.' Vloekend en tierend overweegt hij het ene moment voor de Ka mer te bedanken ('Ze kunnen allemaal barsten'), het andere moment schrijft hij een brief aan z'n collega's waarin hij zo'n ge wichtige toon aanslaat alsof het voortbestaan van het parlemen tair stelsel alleen door zijn, Kleins handelwijze wordt be paald. Dan beraamt hij in een staat van opperste razernij een frontale aanval op het kabinet. Hij, Klein, 'zal ze eens fijn uitleggen wat voor rotzooi in dit land wordt bedreven.' Ze krijgen een motie van wantrouwen aan de broek. Jos van Kemenade brengt hem van dat onzalige plan af. Allesweter Kleins gedrag, door hem' nog steeds als normaal omschreven, een grote kerk: 'Jij bent God - nee - jij bent de God der Goden.' Zielepoot Voor het eerst schrikt hij zich werkelijk beroerd. Nee, hij is de God der Goden niet. 'Ik ben Gerrit Klein,' roept hij uit. Hij beseft voor het eerst dat er in zijn bovenkamer iets finaal ka duuk is. 'Ik zie het helemaal voor me: dank zij het verdomde Aan tjes-debat ben ik gedoemd om de rest van mijn dagen als een idi oot door het leven te gaan. De klootzakken.' En 'Het komt nooit meer Je zult verder als Gekke Gerri door het leven moeten.' Erkenning is het begin van o__ zing, al is dat een moeiz°aaa langdurig proces. Na de mani sche periode breekt een diep depressie aan waarin zijn vermogen tot een minimui wordt gereduceerd. Het contac met de omgeving wordt nihil, zit maar te zitten.' Mede onder invloed van z psychiater begint hij een paj maanden later weer wat actieve te worden. Hij gaat zelfs een naar de Kamer, maar beseft ze al snel de zinloosheid daarvan Het is Jos van Kemenade dj hem tenslotte wijst op de toe komst. Er is een vacature vrij de Raad van Bestuur van TNO Klein solliciteert en wordt genomen omdat hij tijdig zij zielepoothouding onderdrukt. Eenmaal gek... Lang duurt dat avontuur niet Hij kan niet opschieten met voorzitter, moet af en toe van wege zijn ziekte verzuimen. Ab hij tijdens een sessie in de 1 gesprekken voert met honden mussen en lieveheersbeestje zaagt de voorzitter persoonlijk de poten onder zijn stoel. Conclusie: 'Als men eenmaal ge stoord is geweest betekent nog niet dat normaal gedrag een later stadium door de heli ongeving ook als normaal word onderkend. Eenmaal gek, altij: gek.' Vandaag is Klein weer maal'. Kan hij zonder wrokte rugkijken en analyseren. En re lativeren. 'Wanneer men van zichzelf weet dat de afstand tus sen normaal en abnormaal we heel erg klein is, bij wijze var spreken bepaald wordt door nimale hoeveelheden medicijnen gaat men al snel de betrekkelijk heid ervan inzien.' De ziekte heeft genoeg i achtergelaten. De straatvechter van vroeger is allergisch g den voor gewichtigdoenerij. Po lariseert. Is zachter voor de hankelijken, de rechtelozen, har der voor de machthebbers, de 'vlerken.' Lefgozer De plussen tegen de minnen wegstrepend concludeert dat de ziekte hem geen wezen- lijjk kwaad heeft gedaan, en hij er heel wat beter aan toe is dan toen in die novembernacht van 1978. Bij de balans opmaken hoort de PvdA. Afkomstig uit een vuur rood nest heeft Klein zijn socia listische ideeën als het ware afgebroken de wereld in geslin gerd. Als Nieuw Linkser, staatssecretaris, als kamerlid. Als de partij in handen, valt vat een 'Amsterdamse lefgozer, nieschopper en producent van gebakken lucht' (Rottenberg) houdt Klein het in de herfst van 1992 voor gezien. Hij bedankt Er was toch al bijna geen socia list meer die hem - vanwege z'n ziekte? - zag staan. 'Over de rooie', door Ger Klein. Uitgeverij Balans, 166 bl., 35, ISBN 90 5018 260 7 Genève (ap) - De gevallen van longpest in India, waar voor honderdduizenden in paniek op de vlucht zijn ge gaan, zijn volgens de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) de eerste die sinds jaren op het subcontinent worden gemeld. De VN-organisatie registeert wereldwijd jaarlijks zo'n dui zend patiënten, maar vindt dat de pest al lang niet meer gezien kan worden als een 'gesel der mensheid'. In Azië brak de laatste grote pestepidemie uit in 1889. Volgens schattingen van de WHO eiste de ziekte tot 1950 12,5 miljoen slachtoffers op het subcontinent. Het was inmid dels jaren geleden dat uit India nog meldingen gekomen waren. De landen die bij de WHO aan gesloten zijn hebben een meld plicht. Ze komen die niet altijd na, uit vrees dat het toerisme of de handel met het buitenland schade zullen lijden. In de jaren 1977 tot 1992 telde de WHO 14.856 pestslachtoffers in 21 landen. Als enige niet-ont- wikkelingsland zaten daar de VS tussen. Van alle in 1992 geregistreerde patiënten overleed bijna 9 pro cent. Velen werden gered door antibiotica. De WHO vermoedt dat het wer kelijke aantal pestgevallen in de wereld hoger ligt, omdat landen niet altijd bekendmaken dat de ziekte is geconstateerd. Hoewel de massale vlucht van mensen in India bewijst dat de angst voor de pest nog altijd groot is, is de ziekte lang niet meer de 'gesel der mensheid', die miljoenen de dood insleurt. De gezondheidsorganisatie wijst er op dat de gevolgen van andere ziektes, zoals malaria, in de tropen veel funester zijn. Niettemin hebben velen apoca lyptische visioenen van de 'Zwarte Dood', die in de veer tiende eeuw van Azië naar Eu ropa oversloeg. In Europa stierven tussen 1348 en 1350 25 miljoen mensen aan de pest, ofwel eenderde van de toenmalige bevolking'. Volgens de overlevering werd de ziekte meegebracht door Ge- nuezen die in hun vesting Caffa, op de huidige Krim, door de Tataren werden belegerd. De door de pest getroffen Tataren katapulteerden de lijken van slachtoffers in de vesting. Deze eerst bekende inzet van 'biolo gische wapens' zorgde voor een decimering van de Genuezen. Zij die nog konden vluchtten een infectieziekte veroorzaakt door de pestbacterie, die in 1894 door de Franse bacterioloog Alexandre Emile John Yersin in Hong Kong werd ontdekt. secundaire longpest (longontsteking in later stadium bubonenpest) bubonenpest ofwel builenpest de mens kan besmet raken door een beet van een rat of een steek van de rattevlo, ook wel pestvlo genoemd primaire longpest besmetting: inademen pestbacteriën bevattende druppeltjes die door een lijder aan longpest worden opgehoest SYMPTOMEN hoge koorts pijnlijke zwelling door ontsteking in een groep lymf- klieren soms ontstaan paars- zwarte verkeuringen van de huid een patiënt met primaire of secondaire longpest is zeer besmettelijk aantal patiënten in 1992 BEHANDELING Toedienen van antibiotica. Contactpersonen moeten profylactisch met een sulfonamide of tetracycline worden behandeld. Vaccinatie is mogelijk maar wordt, in verband met bijwerkingen, alleen bij sterk verhoogd risico toegepast. terug naar Italië en zo begon de pest aan een zegemars over het door misoogsten en honger ge plaagde Europese continent. In Europa kregen de joden de schuld van de pestepidemie, want zij zouden waterbronnen hebben vergiftigd. Veel joden werden daarom het slachtoffer van gruwelijke vervolging en wraakacties. Velen geloofden ook in een god delijke straf, die de Europeanen alleen door geselingen te boven zouden komen. Pestdokters die dachten dat de pest werd ver spreid door giftige dampen wa penden zich met 'vogelpakken', die hun patiënten ongetwijfeld schrik zullen hebben aange jaagd, tegen de ziekte. Ondanks betere hygiënische omstandigheden had de pest tot het begin van de achttiende eeuw in Europa catastrofale ge volgen. In Londen stierven tussen 1664 en 1666 70.000 van de 460.000 inwoners. De schrijver Daniel Defoe, die de pest nog als kind had gekend, zette na zijn we reldberoemde 'Robinson Cru soe' die verschrikkelijke jare® in Londen te boek in zijn 'A journal of a plague year'. Wetenschappers die niet geloof den in een straf van hoger! of vergiftiging van waterbron nen door de joden zochten tij denlang naar de eigenlijke zaak van de pest. Het zou tot 1894 duren voordat de Zwitserse arts Alexandra Yersin de naar hem genoemds pestbacterie Yersinia pestis ont dekte. Yersin was medewerkt van het instituut van Louis Pas teur in Parijs. Om zijn onder zoek te kunnen doen had hij het geheim lijken laten kom® van pestslachtoffers uit Hong kong. Yersin sneed hun etter builen open en vond de bacte rie, die door rattevlooien °P mensen kan worden overge bracht. Maar pas nadat de antibiotica in zwang kwamen kon de pest met resultaat worden bestreden Yersin werd drie keer voor de Nobelprijs voorgedragen, maa' de jury besliste telkens dat k>] had voortgebouwd op het w®* van de wetenschappers Rob®11 Koch en Ernst von Behring 01 dat de ontdekking van de back rie daardoor niet moeilijk was geweest. Noordwijkerhout (anp) - In een belangrijke stap tegen de fraude gaan gemeenten frau degevoelige documenten op beveiligd waardepapier ver strekken. Het gaat voorlopig om uittreksels uit het bevol kingsregister. Het papier is niet te kopiëren, althans, als dat gebeurt is dat direct Van onze verslaggever Den Haag - PTT Telecom tl 1995 ruim 7,6 miljoen abofs gratis blokkering van 06- van zo'n blokkering is evenl Dit heeft woordvoerster A. van de Wetering van PTT Telecom gisteren desgevraagd verklaard. Hiermee komt de telefoonmaat schappij tegemoet aan een alou-| de wens van de Geschillencom missie Post en Telecommunica tie, de Consumentenbond en de Werkgroep 06-Gedupeerden. Deze (belangen)organisaties hebben meermalen gepleit voor| beschermende maatregelen voor abonnees. Directe aanleiding hiervoor is de ophef over de zogeheten spooknota's, oftewel telefoonrekeningen met nooitj gevoerde gesprekken. Hieraan! wil PTT Telecom zo spoedig mo-r gelijk een einde maken. De telefoonmaatschappij zal op| korte termijn al haar klantenj over de gratis blokkering infor meren via een bijsluiter bij de nota. Ze zal ook een uiteenzet ting geven over verschillende soorten koopnummers en bijbe horende tarieven. De telefoonmaatschappij wil 'ook uit het oogpunt van dienst verlening' iedere eventuele be lemmering voor afsluiting van 06-koopnummers en 00-nummers (internationaal bel len) wegnemen. Zo'n blokkering zorgt ervoor dat er vanaf de eigen telefoonaansluiting geen 06-koopnummers kunnen wor- (ADVERTENTIE) v TECHNCCHE OPLEWNGEN Wilt u ook een technische avondcursus bij u in de buurt volgen? Bel dan voor informatie tussen 08.15 en 21.00 uur: 08380-32514 OP WERK is alles gericht, heel geblazen en vervolgens wordt e reau's. Gemor en verbazing aio ziening, zoals ze volgens de eis toch juist voor dat werkzoeke geholpen worden? Voor een deel wel, maar ze hou begeleiden van groepen en ine kansen op de arbeidsmarkt leerlingenwezen en banenpool arbeidsbureau's. Uitermate belangrijke zaken en eerste voornemen volgend jaar budget van 1,7 miljard te sc| bezuinigsbedrag voor 1995 is n Toch blijven de arbeidsbureau' van 100 miljoen kunnen vol minder aan een baan geholp. arbeidsvoorziening worden 4. instellingen waar werkervaring dat er nog eens 6.000. De voorzitter van de gezamenlij gen zoveel indruk maken teruggedraaid zullen worden het tegendeel. 10.000 Banen blijken nodig helpen. Een absurd beeld: één laar een betaalde dagtaak aan zo iemand aan een baan te he kleine 7.000 gulden per persoon Het vooroordeel dat arbeidsbur wordt door de cijfers van De Bo dat de bureau's voor arbeic hebben weten te wekken dat bemiddelbaren niets meer w waarom we in vredesnaam n houden. Met het resterende bedrag vai 1995 nog altijd 1,1 miljard - kan 6en andere manier teruggebrac onbemiddelbaren een perma 20.000 gulden en het aantal va kenden daalt ineens met 80.00C andere koek dan de 15.000 van Serieus moet men een bereke» moet dat met de cijfers van De de minister groot gelijk dat hi efficiency.

de Stem | 1994 | | pagina 2