Damdoorbraak in Terneuzen 5.45 5.95 13.99 ei?0' DE STEM Percentage werklozen in provincie Zeeland daalt opnieuw Zeeuws-Vlaanderen slaapt al meer dan twintig jaar Vertraging voor plan buitengebied Hulst Duizenden liters water terug in Oostkolk Rabobank wil vingers niet branden aan WOV ijkse bood- u vanzelf- ah. Of het nu frisdrank of vindt het in maten, daarbij eens Edah winkel- ~enge selectie antal produk- )ische Edah- end goed en al baar snel naar de en profiteer 2 igstijden: Verklaring anti-racisme komt in de wandelgangen 6Dag van Smaak' op school Hotels Zeeland minder goed bezet i inedetto •Joonditaliaanse wijn, uneren, >tein uit Zuid-Afrika. i proeft 0 ml. -é£5-_ teau, een heel hoog >n van een bekend epnode wijn met een >oie afdronk, 6/e^an- Hulst 10.00- 18.00 uur 9.00 - 18.00 uur 9.00 - 18.00 uur 9.00 - 18.00 uur 9.00-21.00 uur 9.00 - 17.00 uur 14.00- 18.00 uur IELIJN. n vri|dag van 10 tot 12 en van 2 gratis bellen met de mensen van eling. lm zaterdag I oktober 1994 3r filiaal Hulst, Stations- Duten en pnjswijzigingen tg.v. antenmaatregelen voorbe- keUrige planningsaktiviteiten ien dat bepaalde artikelen Hiervoor onze excuses. H-39-I0I Zeeland Terneuzen - Het percentage werklo zen in Zeeuws-Vlaanderen is in de zomermaanden iets afgenomen. In augustus had 7.6 procent van de beroepsbevolking geen werk, dat is 0.1 procent minder dan in juli. Dit blijkt uit de arbeidscijfers van het Stafbureau Arbeidsvoorziening Zee land. In de hele provincie is 7.9 procent werkloos, beduidend lager dan het lan delijk gemiddelde (12.1). Het rayon Oostburg kende in augustus de grootste daling, maar liefst drie procent minder inwoners dan de maand ervoor staat daar als werkloos te boek. Van de bijna 3600 werklozen in Zeeuws-Vlaanderen neemt de grootste gemeente, Terneuzen, veruit het groot ste deel voor haar rekening (1574). Daar viel zelfs een kleine werkloosheidsstij ging te noteren. De komende maanden zal de reorgani satie bij de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen behoorlijk op de werk loosheidscijfers in Zeeland drukken. Woordvoerder W. Huibregtse van het stafbureau verwacht daar' binnenkort 250 gedwongen ontslagen. In mei dit jaar maakte het bedrijf haar plannen al bekend en schatte 550 medewerkers te moeten ontslaan. Vooralsnog gaat het dus om een lager aantal, al kan het op langere termijn stijgen, aldus Huibregt- Van onze verslaggever Terneuzen - De afsluiter tussen de Oostelijke Ka- naalarm en de leegge pompte Oostkolk bij het oude Sluisje (ter hoogte van het politiebureau aan de Rosegracht in Terneu zen) is gisteren doorgebro ken. Vele duizenden liters water stroomde terug in de Oostkolk waar de parkeer garage wordt gebouwd. Naast een behoorlijke schade post, betekent de forse tegenval ler een vertraging van de werk zaamheden. Projectleider J. Heiens van Aquavia, de bouwer van de parkeergarage, gaat uit van een vertraging van twee da gen. De bodem van de Kanaalarm tussen de Herengracht en Rose gracht had het ook flink te ver duren. Door de kracht van het stromende water braken grote stukken van de.bodem af. De met zand opgeworpen dam brak gistermiddag rond 14.15 uur door. Een voorbijganger zag het gebeuren. „Ik hoorde opeens een hels kabaal. Ik keek van het Sluisje naar beneden en zag hoe het water zich door de dam boorde. Aan de andere kant stroomde het water door de twee poortjes met volle kracht de Oostkolk in. De graaf machinis ten konden zich ternauwernood redden. Het ging ook zo ontzet tend snel." Op het moment van de door braak werd met vijf graafmachi nes in de Kolk gewerkt. De kra nen zijn ingezet om grote brok ken steen te verwijderen die tij dens de graafwerkzaamheden werden aangetroffen. Die steen laag was niet voorzien en bete kent een vertraging van zes we ken. Een graafmachinist zag hoe het water opeens door de twee poortjes stroomde. „Ik dacht aan een ding: wegwezen. We konden er gelukkig met zijn allen net op tijd uitkomen. Het ging met zo'n geweldige kracht. Binnen een mum van tijd stond het water in de Oostkolk al vijf meter hoog. Het is nog een geluk dat de dam Het stromende water heeft een groot gat uitgespoeld. FOTO'S WIM KOOYMAN niet rond 12.30 uur doorbrak. Want toen waren we net aan het eten en de machines stonden onbemand. En dan hadden ze dus onder water gestaan." Projectleider Heiens had niet voorzien dat de dam door zou breken. „De dam stond tot drie meter boven het waterniveau. Het was een hechte massa. Maar wellicht is de druk van het water toch te groot geworden. We slui ten het gat af met een houten schot waar zand en klei tegen aan wordt gezet. Vervolgens wordt de Oostkolk weer leegge pompt. We verwachten dat in twee dagen te kunnen doen." De doorbraak trok veel publieke belangstelling. Er werd druk ge speculeerd over de enorme meer kosten die de doorbraak met zich meebrengt. Heiens kon gis teren nog niets vertellen over deze kosten. De graafmachines (achtergrond) konden net ontsnappen. De Herengracht na de dambreuk. Van onze verslaggever Hank De Ij Dzendijke - Zeeuws-Vlaanderen rioet, nu de exploitatie van de WOV opnieuw onder vuur ligt, alle ener- Sle stoppen in de ondertunneling van het kanaal Gent-Terneuzen bij Sluiskil. Het project is voor Zeeuws-Vlaanderen belangrijker dan de WOV. De haalbaar heid van de tunnel (200 miljoen gulden) ls groot omdat de Belgen er aan mee zullen willen betalen. Gent profiteert rechtstreeks van een tunnel bij Sluiskil vanwege de verminderde wachttijden We schepen moeten nog altijd door de sluizen) voor de scheepvaart, i i de tunnel als voorbeeld riep Rabo- Jank directeur J. Smits, van de vesti ging Sluis-IJzendijke, gisteren onderne mend maar vooral bestuurlijk Zeeuws- Vlaanderen op tot een economisch re veil. De streek moet orde op zaken stellen en daarbij de blik vooral op het zuiden (België) richten. „We hebben te lang naar het noorden gekeken." Smits hield zijn pleidooi, op persoonlijke titel, tijdens een bijeenkomst voor bankrela ties en bestuurders in het Mauritshof in IJzendijke. Volgens Smits staat de tijd in Zeeuws- Vlaanderen al meer dan twintig jaar stil terwijl de wereld er omheen turbulent in beweging is. „Mijne dames en heren van de overheid, wat is er de laatste 20 jaar in Zeeuws-Vlaanderen veranderd?" De heren en dames bestuurders kunnen tegenwerpen dat er veel bedrijvigheid in de Kanaalzone is. Dat het in de recreatie-sector zo goed gaat. En dat Zeeuws-Vlamingen zo hard werken en een in verhouding hoge bijdrage aan ons bruto nationaal produkt leveren. Maar het levert allemaal zo weinig op. Smits: „Er zijn 700 vakantiewoningen gebouwd. Ja, hoor, prachtig. Veelal ver kocht aan Duitsers die met hun koffer bak vol met spullen naar hun vakantie bungalow komen en alleen de vergeten boodschap halen bi] Aldi. Want 'Bei uns ist alles billiger'. Daar word je als lokale ondernemer echt niet vrolijker van. Gedurende zes weken per jaar vol zitten, daarna in de weekenden nog wat bezoekers en verder lijkt het soms een spookpark." Smits, die hier al negen jaar woont, heeft zich er ook over verbaasd dat Zeeuws-Vlaanderen altijd zo hoog heeft ingezet op de WOV. „Voor de WOV willen we 1,2 miljard gulden uittrek ken, maar geld vrijmaken om onze dagelijkse slagaderlijke bloeding bij Sluiskil op te lossen doen we niet. De slagader tussen Oost en West is dage lijks circa zes uur gestremd omdat de brug open is voor doorgang van de zeeschepen naar Gent. Op dat moment ligt Zeeuws-Vlaanderen plat. Een arts zou bij zijn patiënt direct besluiten tot een by-pass. Maar wij kijken lijdzaam toe." Smits nam gisteren ter illustratie van de betekenis van de WOV voor Zeeuws- Vlaanderen een citaat van Dow-topman M. Westerlaken in de mond. „Hij noem de de WOV de ontsluiting van Walche ren." Oud Dow-topman R. Ruules, noemde het verwijt van Smits dat bestuurlijk WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 DEEL 1 Van onze verslaggever Middelburg - Gedeputeerde Staten (GS) willen de anti- racismeverklaring die de Zeeuwse Staten hebben laten opstellen, niet in de Statenzaal ophangen, maar in de wandelgang ernaast. De ingehjste verklaring kost 2650 gulden. Het argument hiervoor is dat de tekst nogal omvangrijk is en niet kan worden aange bracht op een plaats waardoor het vanaf de publieke tribune is te lezen, GS bieden als al ternatief de wandelgang aan, rechts aan het begin strate gisch dicht bij de koffiekar zodat veel mensen het pamflet kunnen lezen. Naar verluidt wilde gedepu teerde De Kok (cultuur) van de verklaring een echt kunst werk door een Zeeuwse kun stenaar laten maken, maar dat heeft het niet gehaald. De verklaring is nu gemaakt op posterformaat en zal gevat worden in een gegolfde plaat kunstglas. De kosten zijn 1800 gulden aan maak- en materi aalkosten plus 850 gulden voor het ontwerp. Het ophan gen van een lijst voor de over heid, schijnt tegenwoordig be hoorlijk in de prijzen te lopen, want GS schrijven dat 'we een paar honderd gulden verdie nen door de plaat zelf door de technische dienst te laten op hangen'. Van onze verslaggever IJzendijke - De Rabobank in Zeeland wil de vingers niet branden aan de exploitatie van de Westerschelde Oeverver binding (WOV). „Het is niet de bedoeling dat wij de exploitatie-tekorten van de WOV gaan financieren. Daar zijn wij niet voor." zei directeur J. Smits van de vestiging Sluis- IJzendijke gisteren tijdens een bijeenkomst van bankrelaties in IJzendijke. Hij werd tot een uitspraak uitge lokt door oud Dow-topman R. Ruules die zich afvroeg of de Zeeuws Rabobank bereid was geld in de toltunnel te stoppen. De Rabobank is volgens Smits in het verleden al eerder gepolst voor een mogelijke inbreng in het project. De bank heeft daar echter vanaf gezien omdat zij grote vraagtekens zette bij een haalbare exploitatie. „Achteraf blijkt dat wij gelijk hebben ge kregen," zei Smits na afloop van de vergadering. Hij refereerde aan de uitkomsten van een haal baarheidsonderzoek in opdracht van het Zeeuwse nutsbedrijf Deltan. De financiering van de WOV is voor Deltan niet winst gevend, bleek kortweg de con clusie van het internationale ad viesbureau Babcock Browne. De tunnel heeft te hoge bouw kosten en een te laag rendement omdat er te weinig auto's door zullen rijden. Hulst - De gemeente Hulst slaagt er niet in het ontwerp van het nieuwe bestemmingsplan buitengebied op tijd ter visie te leggen. Om de Brabantse varkensinvasie geen kans te geven moet de ge meenteraad daarom komende raad een nieuw voorbereidings- besluit nemen. Dat voorbereidingsbesluit treedt per 6 oktober in werking en meteen wordt het nog tot 4 no vember lopende eerste voorbe reidingsbesluit ingetrokken. Omdat de twee elkaar overlap pen, krijgen ondernemers uit Brabant geen kans om nog snel aanvragen voor mega-varkens- mesterijen in te dienen. In het voorbereidingsbesluit wordt meteen ook de clausule opgenomen er voor de aanleg van mestbassins een aanlegver- gunning vereist is. Daarmee kunnen B en W ook de plannen tegenhouden voor zo'n mestzak aan de Hontenissestraat. De procedure rond het nieuwe bestemmingsplan buitengebied is vertraagd vanwege de regen van bezwaarschriften die tegen het voorontwerp is ingediend. De bezwaren komen uit de agra rische sector. De boeren vinden dat ze in het nieuwe bestem mingsplan teveel in hun doen en laten worden beknot. De landbouworganisaties spra ken eerder al de vrees uit dat de beperkingen in het bestem mingsplan wel eens de nekslag kunnen betekenen voor een groot aantal boeren in de ge meente Hulst. Die beperkingen zijn vooral opgenomen om te voorkomen dat Brabantse var- kensboeren zich straks meester maken van het Hulsterse polder landschap. Axel/Hulst - Twee basisscholen in Zeeuws-Vlaanderen doen mee aan de eerste nationale Dag van de Smaak die 10 oktober plaats vindt. De leerlingen krijgen dan een smaakles van een professionele chef-kok. Zeeland lijdzaam heeft toegekeken ge chargeerd. „Wij hebben altijd veel werk van de WOV gemaakt." In zijn ogen moet de WOV, die in Den Haag als provinciale verbinding wordt gezien, de status 'van nationaal belang' krijgen. „Dan kan ook België daar nationaal op aansluiten." De vraag of België wil meebetalen aan de tunnel bij Sluiskil bleef, ondanks de aanwezigheid van J. Cornillie, kabi netschef van de minister-president van de Vlaamse regering, onbeantwoord. Cornillie durfde zich na afloop van de bijeenkomst niet wagen aan een voor spelling omdat hij onvoldoende inzicht in de problematiek heeft. De tunnel bij Sluiskil heeft in Belgie volgens hem echter nog nooit ergens op een agenda gestaan. De jeugd van 11 en 12 jaar maakt op speelse wijze kennis met natuurlijke ingrediënten. Samen met de kok doen ze een paar smaaktesten en maken een pot echte mayonaise. In Zeeuws-Vlaanderen doen de Sint Anthoniusschool, Oud oos teinde in Axel en de Moer- schansschool. Liniestraat te Hulst mee. Het is de bedoeling dat er die dag dus niet gerekend wordt of met grammatica wordt omgesprongen, de boeken rui men plaats voor borden, beker tjes, servetten en bestek. Het doel van de Dag van de Smaak is duidelijk: de jeugd cu linair opvoeden door te laten proeven en hen zo bewust te maken van smaak, smaakbele- ving en het gebruik van goede, eerlijke en verse produkten. En kele jaren geleden is Frankrijk met dit initiatief begonnen en daar is de dag van de smaak al uitgegroeid tot een hele week. Het evenement in Nederland wordt georganiseerd door Euro- Toques Nederland en de Suiker stichting. De leerlingen krijgen niet alleen een feestelijke dag voorgescho teld, maar mogen meewerken aan de bereiding van mayonaise en na de les krijgen ze een for mulier mee naar huis waarop ze hun lievelingsrecept mogen schrijven en de motivatie waar om het hun lievelingsgerecht is. Middelburg - De gemiddelde bedbezetfing van de Zeeuwse hotels in het eerste kwartaal van dit jaar is gedaald. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het bedrijfsschap Horeca. Ten opzichte van het eerste kwartaal in 1993 is die bedbe- zetting gedaald van 19,1- naar 15,5 procent. Landelijk gezien was er een lichte stijging te be speuren, van 23,4 naar 24,2 pro cent. Gisteren bevestigde de provin ciale VW de berichten dat er steeds minder Nederlanders, maar steeds meer Duitsers va kantie komen vieren aan de Zeeuwse kusten. Van de 13,4 miljoen overnachtingen (in 1993) komen er weliswaar nog ruim 8 miljoen voor rekening van Ne derlanders (tegen 4,6 miljoen overnachtingen door Duitsers), maar Zeeland zakt in de belang stelling van Nederlanders. In 1988 stond Zeeland nog op de vijfde plaats op de Nederlandse provincie-ranglijst, in 1993 daal de dat naar de negende plaats.

de Stem | 1994 | | pagina 13