Feyenoord is de rellen beu Nieu Weg naar EK vrij voor Lage Landen Rijkaard is aan de beterende hand Aangeslagen John de Wolf: 'Het belang van de club staat nu voorop' Champions League hét podium van Litmanen UITSLAGEN standen Salov en Barejev spelen finale Interpolis-toernooi 6 In België le Bestuurscrisi DE STEM SPORT B2 Feyenoord hoopt op 20.000 fans Feestelijke opening 'nieuwe' Kuip SPORTNIEUWS KORT LeSVIontl overweegt riskante operatie Haarhuis maakt eerste plaats niet waar Verstappen derde in testrit BRIDGE SPORTPRIJSVRAGEN TAFELTENNIS VOETBAL WIELRENNEN pE STEM WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1994 Door Henk Mees Eindhoven - Zonder concur rentie van andere landen kunnen Nederland en België werk gaan maken van de ge zamenlijke organisatie van het EK voetbal in 2000. Bij de Europese voetbalunie UE FA sloot de aanmelding van kandidaten maandagnacht met alleen het 'Bid book' van 'De Lage Landen' in de aanbieding. Voldane gezichten dus gisteren bij de presentatie van het 'Bid book' in het Philips-stadion te Eindhoven. Tien stadions, gelijkelijk ver deeld over Nederland en België, worden in het EK-bestek opge somd als kandidaat-lokaties. In de meeste gevallen betreft het stadions die vrijwel geheel of nog royaal moeten worden aan gepast aan de UEFA-eisen. De (eerste) begroting van het hele EK-project is al vastgesteld (op 22 miljoen gulden), de toegangs prijzen ook. Voor de 24 groepswedstrijden zijn tarieven van vijftig tot hon derd Zwitserse francs (70 tot bijna 140 gulden) gekozen. Van af de kwartfinales lopen de prij zen op van 75 tot 150 en 300 francs (ruim 400 gulden) voor de finale. Op de toegangskaarten zullen de prijzen te zijner tijd in de Europese munteenheid ecu worden afgedrukt. Goedkoper zullen de kaartjes daardoor niet worden. „We beseffen dat we aan de hoge kant zijn gaan zitten," stelt KN- VB-directeur Harry Been. „Dat was aan de ene kant nodig om de begroting sluitend te krijgen, maar anderzijds ook volgens de gangbare normen bij zulke grote toernooien. De praktijk wijst uit dat voor het publiek de hoogte van de prijzen bij een EK of WK van minder belang is omdat men de wedstrijden toch wil zien." In navolging van de Engelse voetbalbond, die het EK in 1996 organiseert, overweegt de Ne derlands-Belgische organisatie de kaartverkoop vanaf begin 1998 via betaling in zes termij nen te regelen. Eerst krijgt de realisering van stadions priori teit. Over de (toekomstige) sta dions in Amsterdam, Rotterdam, Brussel en Eindhoven maken de twee bonden zich geen zorgen. Binnen een half jaar moeten evenwel ook alle plannen in Arnhem, Utrecht, Brugge, Luik, Charleroi concrete vormen aan nemen. De UEFA eist stadions met accommodatie voor respec tievelijk 40.000 en 30.000 toe schouwers. „De stadioncommissie van de UEFA zal voor april 1995 serieus bekijken wat het realiteitsgehal te van de stadionplannen is," stelde KNBV-voorzitter Jeu Sprengers gisteren vast. De kansrijke situatie van Nederland en België als enige kandidaat plus de financiële en economi sche mogelijkheden bij het EK in 2000 moeten de aarzelingen in diverse gemeenten nu weg kun nen nemen, veronderstelt Spren gers. KNVB-directëur Been rekende voor dat het EK over zes jaar een macro-economische impuls van een miljard gulden kan bete kenen: 600 miljoen gulden aan de inkomsten van de een miljoen bezoekers, belastinginkomsten voor een bedrag van 285 miljoen terwijl het effect van toeristische uitstraling door het Nederlands Economisch Instituut op 100 tot 200 miljoen is berekend. Het project zelf vergt volgens de eerste berekeningen 22 miljoen gulden. Dat bedrag kan worden gedekt uit een aandeel van 20 procent in de recettes, tien pro cent van de tv-rechten en 5/12 van de merchandising. Voorlopig hebben de twee bonden 750.000 gulden aan het verwerven van de eindronde met zestien landen besteed. Van onze verslaggever Jacques Hendriks Rotterdam - De normaal zo ongedwongen sfeer bij Feyenoord tijdens 'informele' persconferenties maakte gisteren in de kantine van Varkenoord plaats voor een zeer nerveuze stemming. Hoe perschef Fred Blankeme- ijer ook zijn best deed, hij slaagde er niet in de heersende spanning weg te halen, zo kort voor de Europa Cupwedstrijd van de Nederlandse bekerwinnaar tegen het Litouwse Zalgiris Vilnius, dat twee weken terug de Rotterdammers op 1-1 hield. Het ook via deze krant uitlekken van de 'kaart-rel' tussen de zo wel op als buiten het veld be langrijke spelers Rob Witschge en John de Wolf is als een bom ingeslagen. En dat terwijl het vuur, dat door een artikel in VI een week eerder al hoog opgela den was, nog aan het nasmeulen was. De directe betrokkenen in de affaire, Witschge en de gisteren zeer aangeslagen ogende De Wolf, hadden weinig behoefte aan commentaar. „Het lijkt me niet het juiste moment om nu uitgebreid voor camera's en in allerlei kranten aan het woord te komen," aldus John de Wolf, die toegeeft tijdens het pre-WK- Rotterdam - Feyenoord had gisteren rond het middaguur pas 10.000 kaarten verkocht voor het duel van donderdag met de Litouwse bekerwin naar Zalgiris Vilnius. De clu bleiding hoopt tot het dubbe le aantal bezoekers te komen. „We hebben één ronde Europa Cup begroot, daarbij rekening houdend met 20.000 bezoekers en het lijkt me dat we dat wel halen," aldus voorzitter Van den Herik, volgens wie de eerste lichtwedstrijd in de vernieuwde Kuip so wie so 'iets prachtigs' moet worden. De bekerwedstrijd tussen FC Groningen en Feyenoord zal op 5 oktober in Rotterdam worden afgewerkt. Dat is zeer tegen de zin van de Groningers, die ook protest zullen aantekenen. Het sectiebestuur van de KNVB be sloot dinsdagavond tot die in greep, er een patstelling was ontstaan over het aanvangstijd- stip van het risicoduel in het Oosterpark. Omdat De Kuip we gens de renovatiewerkzaamhe den niet beschikbaar is op 5 oktober, wijkt bekerhouder Feyenoord uit naar Spangen, naar de accommodatie van Sparta. Rotterdam - Feyenoord is van plan in maart vol gend jaar met een specia le wedstrijd de vernieuw- de'Kuip officieel voor ge opend te verklaren. Di recteur Libregts is mo menteel op zoek naar een aansprekende tegenstan der. Feyenoord nam het stadion afgelopen zondag in ge bruik, met de competitie wedstrijd tegen Willem II. De verbouwing is nog niet geheel afgerond. Donder dag, in de Europese wed strijd tegen Vilnius, kunnen er 39.000 mensen in. Uiteindelijk moet de piste toegang bieden aan 52.500 bezoekers. Op 8 november moet alles zijn voltooid. Kort daarop speelt het Ne derlands eltal in Rotterdam tegen Tsjechië een kwalifi catiewedstrijd voor het EK. trainingskamp in Noordwijk met kaarten gesjoemeld te hebben, maar ten stelligste ontkent dat het bedrag dat zijn ploegmaat Rob Witschge daardoor verloor liefst 10.000 gulden zou zijn. Voor De Wolf is de kwestie uit gepraat, en zo denkt Rob Wit schge er zelf ook over. „Het was een vervelende affaire, zeker omdat John en ik hele goede vrienden waren. We hadden het eerder uit moeten praten, maar dat is gelukkig nu gebeurd, dus praten we er niet meer over. De zaak is opgelost," aldus Witsch ge- „Het belang van Feyenoord staat nu voorop," was de voorspelbare reactie van De Wolf, die ondanks een slapeloze maandagnacht zegt zich helemaal klaar te voe len voor de Europacupwedstrijd. „Het is toch ook onzin om te zeggen dat dit conflict de oor zaak zou zijn voor het mindere presteren van Feyenoord. Tussen Robbie en mij is het nu weer goed en de sfeer in de rest van de groep is nooit slecht geweest. Oké, we hebben zondag van Wil lem II verloren (0-2), maar dat was zo'n rare wedstrijd, op zo'n manier kun je ook verliezen als er niets aan de hand is. De wil om te winnen was bij iedereen absoluut aanwezig, daar lag het heus niet aan." Bemiddelaar Trainer Willem van Hanegem, die zich als bemiddelaar tussen de twee gebrouilleerde boezem vrienden de laatste tijd meer een sociaal werker dan een voetbal trainer gevoeld moet hebben, wees ook de opmerkingen van de hand dat de magere prestaties van Feyenoord gelegen zouden hebben aan de uitgelekte proble men bij zijn club. „Dat is onzin. Het zou wel heel gemakkelijk zijn om daar de resultaten aan te wijten." Van Hanegem, die maandaga vond genoten had van een con cert van een van zijn idolen, 'sixties-zanger' Joe Cocker, zei dat hij met de spelersgroep defi nitief een streep gezet heeft ach ter zowel de VI-affaire (in een artikel stond dat driekwart van de selectie het niet meer in Van Hanegem zag zitten, maar alle spelers hebben ontkend ook maar iets met het verhaal te maken te hebben) als het 'kaart- incident'. „De wedstrijd van donderdag tegen Zalgiris is het enige wat me nu nog bezig houdt," was het leugentje om bestwil van de trainer, die met zijn voorzitter niet voor niets als 'de positivo's' aangekondigd was door perschef Blankemeijer. „We hebben daar niet goed gepres teerd, maar ik verwacht dat we thuis de zaak vrij gemakkelijk recht zullen zetten." Selectie Vandaag maakt Van Hanegem zijn selectie van zestien pas be kend. Witschge en Heus zijn her stellende van darmklachten, Larsson liep tijdens de training van gistermorgen een lichte bles sure aan het bovenbeen op en De Wolf voelde zich om duidelijke redenen ook niet helemaal lek ker. De verwachting is echter dat deze vier gewoon bij de groep zitten, waarin alleen de geschorste John van Loen zeker ontbreekt. Feyenoord begint kaartvrij aan het duel. De gele prent, die John de Wolf gekregen leek te hebben bij de strafschop die hij in Vil nius veroorzaakte, blijkt door de Noorse arbiter Olsen niet op het wedstrijdformulier vermeld te zijn. Jari Litmanen (tweede van links) maakt deel uit van het muurtje tijdens een training van Ajax in Athene. Van links naar rechts kijken verder Frank de Boer, Danny Blind, Mare Overmars en Finidi George de door een onbekende ingeschoten bal na. foto anp John de Wolf: „Het.is toch ook onzin om te zeggen dat dit conflict de oorzaak zou zijn voor het mindere presteren van Feyenoord. foto de stem/johan van gurp Door Jaap van Essen Athene - Vorig jaar prijkte zijn naam wekelijks boven aan de topscorerslijst. Dit seizoen staat Jari Litmanen in de competitie nog steeds op nul. Het is even wennen, maar de Fin van Ajax zit er niet zo mee. „Nee, echt niet. Het gaat maar om één ding, winnen. Als team moet je presteren, alleen daar draait het voetbal om. Voetbal is een winsport," verklaart Litma nen met een opvallende taalkun dige vondst aan de vooravond van het Champions League-duel tegen AEK Athene. Onmiskenbaar heeft Litmanen dit seizoen een wat andere rol. Met Kluivert voor zich in plaats van Ronald de Boer is de Fin meer de middenvelder, de ouder wetse nummer tien die anderen in stelling brengt. Misschien is het voor de buiten- wachtwacht vreemd om Litma nen niet meer als de veelscoren- de aanvaller bezig te zien, voor Litmanen is het allemaal niet zo nieuw en bijzonder. „Als ik met het nationale elftal van Finland speel, is het niet anders. Ik heb nu iets van 35 interlands gespeeld en maar drie keer gescoord. Wij hebben na tuurlijk geen geweldig elftal met Finland. Ik speel bij Ajax, een speler zit bij Bolton Wanderers in Engeland, een paar andere jongens spelen in de tweede Bundesliga en een paar voetbal len in Zweden. Het niveau is dus niet geweldig. In Finland heb ik daardoor ook een hele andere rol. Daar moet ik overal zijn, verdedigen, aanvallen opzetten en het liefst nog afmaken ook. Ik heb daar helemaal geen proble men mee, het gaat om het elf tal." - Ryan Giggs Als Europese topspeler afkom stig uit een klein voetballand kampt Litmanen - De enige Fin se topspeler - met dezelfde pro blemen als bijvoorbeeld Ryan Giggs van Manchester United. De echt grote voetballers maken naam op toernooien als WK of EK, maar wie afkomstig is uit Finland of Wales moet de faam verwerven in clubverband. Litmanen: „Ik vergelijk mezelf wat dat betreft meestal met Ge orge Best. Die had hetzelfde, maar is toch een hele grote ge worden. Maar het is natuurlijk een feit. Hier bij Ajax speelt bijna iedereen in een sterk natio naal team dat prijzen kan win nen. Ik dus niet. De Champions League is voor alle spelers bij Ajax natuurlijk iets groots, iets nieuws. Je speelt tegen de beste ploegen van Europa, de kam pioenen. Iedere speler vindt dat mooi, maar ik misschien een beetje extra. Inderdaad, want ik heb minder kansen om op dit niveau te spelen dan de rest. „Het gaat wel de goede kant op in Finland, omdat steeds meer jonge spelers alles opzij zetten voor het voetbal. Misschien wel door mij zijn bij vele jonge voet ballers de ogen open gegaan. Voetbal was altijd een hobby, eerst telde altijd de studie en het werk. Nu zien ze dat er best goed valt te verdienen en dat het mogelijk is om in het buitenland te slagen. Maar toch zal het nog wel een tijdje duren voor we echt kunnen presteren." Kritiek Tot die tijd moet Litmanen het internationaal dus vooral heb ben van prestaties met Ajax. Daarbij staat presteren in de Champions League staat voor Litmanen absoluut niet gelijk aan zelf scoren, zoals tegen AC Milan. „Nee, dat telt niet. Pa trick Kluivert scoort nu veel, vorig jaar deed ik het. Vorig jaar nog kreeg Ronald de Boer veel kritiek omdat hij niet scoorde, maar dat was onzinnig. Ronald zorgde voor veel positiewisselin gen, was geweldig sterk in de Tilburg (anp) - De finale van het Interpolis schaaktoernooi 1994 gaat tussen de Russen Evgeni Barejev en Valeri Salov. Barejev was al zeker van een finaleplaats, maar Salov moest gisteren nog op herhaling tegen de Oekraïense grootmeester Vassili Ivantsjoek, vorig jaar nog finalist in Tilburg. Salov toonde zich in de barragepartijen met versneld tempo de sterkste. De eerste partij won hij op schitterende wijze, waarna de Rus in het tweede duel onder grote druk kwam te staan. Ivantsjoek veroverde een dame tegen toren en loper, maar dat bleek niet voldoende voor de winst. Salov vond het juiste verdedigingsplan en haalde na 71 zetten het zwaar bevochten halve punt binnen. Voor Ivantsjoek was er een schrale troost in de vorm van een cheque van twintigduizend gulden. Salov en Barejev spelen om de hoofdprijs van een ton. De verliezer ontvangt de helft van dit bedrag. Uitslagen barragepartijen, halve finales: Salov (Rus) - Ivantsjoek (Oek) l'/z-'A. Minneapolis - Greg LeMond overweegt een riskante operatie om zijn lichaam van de 34 loden kogeltjes te bevrijden, die hij sinds Pasen 1987 als gevolg van zijn jachtongeluk met zic), meedraagt. De kogeltjes veroorzaken loodvergiftiging in lichaam, de oorzaak van zijn chronische vermoeidheid ej tegenvallende prestaties in de laatste jaren. Twee van de kogeltjes zitten in zijn lever, twee in zijn longen en een aantal in de onmiddellijke omgeving van zijn hart. Kuala Lumpur (anp) - Paul Haarhuis heeft in het enkelspel weinig plezier beleefd aan het tennistoernooi van Kuala Lum. pur. De als eerste geplaatste Rotterdammer verloor dinsdag ij de openingsronde met 6-7 2-6 van de Japanner Shuzo Matsuoka Haarhuis verloor de tiebreak met 1-7. Zijn dubbelpartner Jacco Eltingh, die als tweede was geplaatst haalde een dag eerder wel de volgende ronde. Daarin heeft hij de Zuidafrikaan Christo van Rensburg als tegenstander. In het toernooi van Bazel speelt Jan Siemerink woensdag tegen de Zweed Stefan Edberg. Siemerink is als lucky loser ingevallen voor de geblesseerde Amerikaan Pete Sampras. Stephanie Rottier plaatste zich voor de tweede ronde van het toernooi in Leipzig. Ze won met 6-3 7-6 van de Zweedse Maria Strandlund. De Zeeuwse volgde de als zevende geplaatste Brenda Schultz, die een dag eerder afrekende met de Spaanse Viloca. UITSLAGEN Kuala Lumpur. Mannen, 720.000 gulden. Eerste ronde: Matsuoka (Jap) - Haarhuis (Ned/1) 7-6 6-2, Ruah (Ven) Borwick (Aus) 6-4 4-6 6-4, Thorne (Vst) - Bates (GBr/3) 6-3 1-6 7-6, Pozzi (Ita) - Bergström (Zwe) 6-3 5-7 6-4, Tebbot (Aus) - Larkham (Aus) 6-4 7-6„ Leipzig. Vrouwen, 720.000 gulden. Eerste ronde: Huber (Dui) - Boogert (Ned) 6-2 6-2, Rottier (Ned) Strandlund (Zwe) 6-3 7-6, Pierce (Fra/1) - Kandarr (Dui) 6-1 6-2, Carlsson (Zwe) - Kochta (Dui) 6-2 6-1, Werdel (VSt) - Katerina Malejeva (Bul) 6-4 6-2, Majoli (Kro/4) - Neiland (Let) 6-0 6-4, Cecchini (Ita) - Grossman (VSt/8 6-4 6-4, Medvedeva (Oek) - Strnadova (Tsj) 6-4 6-3, Novotna (Tsj/2) McGrath (VSt) 3-6 6-0 7-5, Farina (Ita) - Dragomir (Roe) 6-1 6-0, Rittner (Dui) - Appelmans (Bel/5) 6-1 7-5, Wiesner (Oos/6) - Monami (Bel) 6-4 6- 6-4. Palermo. Mannen, 630.000 gulden. Eerste ronde: Dreekman (Dui) - Solves (Fra) 6-4 6-2, Spadea (VSt) - Javier Sanchez (Spa/7) 7-5 7-5, Corretja (Spa/6) - Johnson (VSt) 6-4 6-7 6-3, Burillo (Spa) - Alberto Costa (Spa) 7-6 5-7 6-3, Emilio Sanchez (Spa) Markus (Arg) 3-6 6-2 4-1 opgave. Basel. Mannen, 1,4 miljoen gulden. Eerste ronde: Fleurian (Fra) - Agenor (Hai) 6-4 6-4, Roux (Fra) - Rikl (Tsj) 6-2 6-1, Caratti (Ita) - Damm (Tsj) 6-3 6-7 6-4, Svensson (Zwe) - Guardiola (Fra) 7-6 6-4, Palmer (VSt) - Goellner (Dui) 7-6 4-6 6-3. Estoril - Jos Verstappen heeft gisteren op het circuit van Estoril tijdens testritten een derde (1.21,35) en tiende tijd neergezet Zondag finishte hij daar in de GP vari Portugal als vijfde. De 22-jarige Limburger debuteerde een jaar geleden op Estoril m een Footwork in de Formule I als testrijder. Dinsdag reed hij in de Benetton Ford in de eerste sessie zestien rondjes, in de tweede negen met als beste tijd 1.23,12. Damon Hill was 's ochtends de snelste in 1.20,34 voor Verstap pens teamgenoot Michael Schumacher 1.20,70, 's Middags waren de rollen omgekeerd: 1.20,45 tegen 1.21,07. Schumacher keerde na een schorsing van twee Grand-Prixraces terug op de racebaan. Hill is de Duitser na zijn zege in Portugal tot op één punt genaderd. Er staan nog drie Grand-Prixraces op het program ma. Verstappen en Schumacher testen de hele week op het Portugese circuit. Ook onder meer Ferrari, McLaren, Williams en Jordan maken daar testritten met het oog op de Grand Prix van Europa op 16 oktober in Jerez. Albuquerque (VSt). WK open paren, kwalificaties. Eindstand mannen: 1. Boyd/Robin- son (VSt) 59,9, 2. Kowalski/Ro- masnki (Pol) 59.5, 3. Van Cleeff/ Jansma (Ned) 58,3, 4. Manfield/ Woolsey (VSt) 58,0, 5. Van der Neut/ Paulissen (Ned) 57,7, overige Neder landers: 8. Jos en Kees Scherders 57,3, 25. Van den Brom/Mulder 56,4, 64. De Boer/Westra 54,3, 75. Maas/ Kirchhoff 53,9, 97. Munir Alam/ Rietveld 53,2, 105. Abram/Trouw- borst 52,7, 124. Ramondt/Markovic 52,0, 132. De Bruijn/Ramer 51,3. Vrouwen: 1. Delor/Lise (Fra) 58,4, 2. Chaitt/Young (VSt) 58,3, 3. Ferlaz- zo/Manara (Ita) 58,1, 6. Van der Pas/Schippers 55,4, 57. Arnolds/ Vnend 50,9. Halve finale paren, na eerste van vier zittingen: 1. Rodwell-Simson (VSt) 61,1 procent, 2. Holomeev- Khiouppenen (Fin) 59,1, 3. Pavli- cek-Pavhcek (VSt) 58,9; Nederlan ders: 28. Munir Alam-Rietveld 53,1, 46. Kees en Jos Scherders 51,2, 53. Van der Neut-Paulissen 50,2, 69. Ramondt-Markovic 48,8, 131. De Bruijn-Ramer 44,9, 144. Van Cleeff- Jansma 44,0, 154. Van den Brom- Mulder 43,1, 163. De Boer-Westra 41,9, 180. Maas-Kirchoff 38,6. Vrouwen: 1. Delor-Lise (Fra) 61,5, 2. Gorclon-Reus (VSt) 60,8, 3. Ferlaz- zo-Manara (Ita) 58,4, 12. Van der Pas-Schippers 53,5, 38. Arnolds- Vriend 48,1, 40. Verbeek-Van Zwol 47,2, 41 Pasmans-Simons 46,8. Toto 38: eerste prijs: 2 winnaars, elk bruto f. 7.857,80; tweede prijs: 24 winnaars, f. 436,50; derde prijs: 258 winnaars, f. 125,90. Zagreb. Mannen, eerste Europese liga Kroatië - Nederland 1-4. Atikovic- Bakker 21-12 21-19, Tosic - Keen 11-21 15-21, Karlovic - Heister 22-24 10-21, Atikovic/Tosic - Heis ter/Keen 14-21 11-21, Atikovic - Keen 14-21 13-21. Dublin. Kwalificatie EK onder 18 jaar: Ierland - Nederland 2-3 (1-1). Doel punten Nederland: Bruggink en Wooter (2). Pecciloli. Coppa Sabatini: 1. Fond- riest (Ita) 207 km 5.05.59, 2. Casa- grande (Ita), 3. Chiappucci (Ita), 4, Bobrik (Rus), 5. Skibby (Den), 6. Caruso (Ita), 7. Millar (GBr), 8. Fontanelli (Ita), 9. Gianetti (Zwi), 10. Citracca (Ita). Tempteuve. Profkoers: 1, Eric De- clercq (Bel) 177 kmm 4.03, 2. Streel (Bel) 1.32, 3. Wauters (Bel) 1.44,6. Adne van der Poel (Ned) 1.45, 12 Cornehsse (Ned) 2.20, 20 Muiden (Ned), 21. Van Aert (Ned) 2.24,28 Maassen (Ned) 3.40, 30. Dekker (Ned) 3.46. combinatie en daar profiteerde ik van." „Kluivert is een heel ander type, dat is zelf een afmaker. Met hem erbij speel ik dieper naar achte ren, ben zelf meer de aangever, bijna een echte middenvelder. Daar zeur ik niet over, nooit. Het is toch duidelijk: we scoren als elftal dit seizoen net zo veel als vorig jaar. Bovendien krijgen we nauwelijks doelpunten tegen. Dat telt. Frank Rijkaard speelde vorig seizoen meestal rechtshalf, omdat het elftal dat nodig had. Zelf staat hij het liefst centraal, maar hij begreep ook waarom hij daar toen niet speelde." Behoudens een andere rol, is er nog wel een verklaring waarom Litmanen dit seizoen niet zo na drukkelijk op de voorgrond treedt. De Fin heeft nog steeds last van de schop die Erwin van der Looi van Vitesse aan hem uitdeelde in de tweede competi tie-wedstrijd. Het optreden van Litmanen tegen AC Milan stond daardoor zelfs nog even op losse schroeven en de enkel speelt nog steeds op. „Ik ben niet honderd procent fit, maar kan er wel mee spelen. Ik moet wat voorzichti ger zijn, dat wel. Tegen Milan was de blessure nog vers, wist ik niet precies wat ik wel kon en wat niet. Dat weet ik nu wel precies en ik neem voor de wed strijd steeds een paar pijnpille- tjes. En ach, als voetballer heb je eigenlijk altijd wel iets. Er zijn maar weinig wedstrijden dat je last-van- niks hebt." Van onze verslaggever Athene - In het Nikos Goumas-stadion trainde Frank KijK' aard gisteravond nog niet met de Ajax-selectie mee. De kas dat hij vanavond tijdens het duel tegen AEK Athene toch» de basis staat, is echter aanmerkelijk groter dan tot giste® werd aangenomen. Maandag nog was er volgens Louis van Gaal vrijwel geen hoop dat zijn internationaal meest gelouterde speler zou kun nen spelen. Gisteren bleek de toestand van Rijkaard echter aanmerkelijk verbeterd. De och tend-training in het stadion van Olympiakos sloeg hij nog over, maar 's avonds werkte hij samen met fysiotherapeut Pim van Dord een uitvoerig programma af. Vanmorgen ondergaat Rijk aard een laatste test, waarna hij zelf moet aangeven of hij kan spelen. De problemen van Louis van Gaal zijn dus wellicht van de baan. Zijn AEK-collega Bajevic kent ook geen al te grote moei lijkheden. Van het normale basisteam ont breekt alleen de Bosniër Saba- nadjovie wegens een schorsing. De middenvelder wordt waar schijnlijk vervangen door Kopit- sis. AEK telt twee buitenlanders. De Georgiër Kassapis is op papier een middenvelder, maar wordt vanavond waarschijnlijk zadeld met veel defensieve to ken. De Macedoniër Saveski een speler die in de gaten gei den moet worden. Hij gel®1: de verbindingsman die bij snelle uitbraken zorgt voor aanvoer van de aanvallers. hen is de 33-jarige Saravakos®- bekendste speler. De GrM® ster-aanvaller oogt inmiddels® een veteraan met een b« maar is een spits van interna* nale klasse, zo vond ook van Gaal. Offensief gezien speelt Christov Kostis een grote rol-1/ deze zomer voor ruim twee joen van Iraklis gekochte ajj valler is volgens Louis van de gevaarlijkste man van „Wanneer Rijkaard speelt, wordt die Kostis ziin man." Vermoedelijke opstellingen: AEK Athene: Atmadzidis; Ai jannis, Manolas, Vlachos, Karag^ nis; Kassapis, Kopitsis, Sav Tsartas; Saravakov, Kostis j Ajax: Van der Sar; Reiziger, Rijkaard (Seedorf), F. de Boer, Boer, Litmanen, Davids; Kluivert, Overmars. 'ae£ Van onze wielermedewerker Sluiskil - Aan de vooravo: van de laatste Super Prest ge wedstrijd in Hulst vo<| trimmers ziet voorzitter M chel den Dunnen de toekoi voor de stichting Wieier Tri: Bond toch rooskleurig teg< moet. „We kunnen natuurlijk alles na gatief gaan benaderen, maa daar kopen we niets voor. W hebben in onze wedstrijden nia die aantallen trimmers aan tl start gekregen die we haddeS gewild, maar toch waren de laai ste koersen redelijk tot goed be zet. Mogelijk dat we met ee,. nieuwe invoering op leeftijd op nieuw wat meer Zeeuws-Vlal mingen aan de start krijger! Daarnaast is een evenement al| de Omloop van Zeeuws-Vlaan Van onze wielermedewerker Edd Sluiskil - Dave Dubbeldarr ploeg van Van Vliet Cont seizoen stapt Swift Casba i de voor Dubbeldam dat 1 nieuwe formatie. 'Dubbeldam moest er zelf nietf achter lopen. Zo zachtjes aan heeft hij al bewezen - 23 ove^ winningen in vier seizoenen - dat hij zijn mannetje staat. Tot, nu toe wel in de criteria en. grotere omlopen bij onze zuider buren, maar toch mogen de acht overwinningen er zijn. Volgende 'week dinsdag hoopt Dubbeldam in Hulst weer aanspraak te mo-g gen maken op een goede klasse ring. „Ik heb een soort haat-liefde verhouding met Hulst. Twee keer gewonnen en de rest afge stapt. Het is in Hulst voor mij alles of niets. Ik vind het een enortn mooi parcours dat zwaar is, maar" als het geregend heeft word ik voorzichtig en knijp ik in de remmen," laat Dubbeldam weten. Dinsdag dus de laatste Zeeuws-Vlaamse koers in Hulst die om 15'.00 uur van start gaat. Dave Dubbeldam maakte eert paar keer dit seizoen indruk op de volgers. Dat was in de Ronde van Limburg .waarin hij bijna de gehele koers vooraan streed. Een veertiende plaats viel hem ten deel. „Had duidelijk meer inge zeten, maar het was een bewijs voor mij dat ik het nog steeds kan. Daarom hoop ik volgend seizoen op een superjaar. Ik heb wel eens tien koersen gewonnen, maar vaak wordt er wat lacherig |om gedaan. Criteria noemen ze het. Nou, als er tien renners in Nederland zijn die dat aantal halen is het veel. Dat zegt toch voldoende. In de Delta Toer reed ik de eerste dag heel hard. Bijna haalden we de koplopers nog in. De tweede dag was het voor mij' balen geblazen. Ik liet me volle dig wegrijden in de waaier. Ik weet niet wat dat is. Heb daarf wel eens met Van Goethem over gesproken, maar soms kan ik het wel en ben ik niet uit de eerste tien in de waaier weg te rijden. Heel raar is dat. Psychische kwestie misschien." In de tweede etappe Oost-Sou-f burg-Vlissingen had Dubbeldam dus een zeer slechte dag. Een dag later reed Dubbeldam weer prima en hij leek de derde plaats in Lamswaarde te kunnen pak ken. Hij werd echter in de Dreef bijna de hekken ingereden. „Toen was ik echt boos. En weet je wat er dan gebeurt. Je krijgt in het heetst van de strijd een grote mond en zegt dan teveel, maar ik heb mijn excuses ge maakt. Ook al was ik ervan overtuigd dat de jury in deze Schipper terug zou moeten zet ten. Het zou echt wel eens goed zijn als er in het jurykorps wat mensen zouden zitten die derge lijke opwellingen kunnen plaat sen. De meesten voelen zich rechtstreeks aangevallen. De ju ry mag best de regeltjes wat minder strak hanteren. Niet alles zo zwart-wit zien. Ik heb de koers in Cadzand ge zien en vond het jammer voor Erik Vereecken dat hij zo behan deld werd, maar ik had de zaak minder opgeblazen. Voor de Zeeuwse wielersport zou het nog minder leuk zijn als hij niet meer hier zou rijden. We zitten al in Sint-Jansteen - De voetb stuurloos te worden. Tijden stapten namelijk vijf bestuur: ter Tonny Rotthier. Er waren „Over veertien daigen is er op nieuw een ledenvergadering. Dan zullen spijkers met kop pen geslagen moeten worden," aldus Jan Hense, die samen met Joop de Vliegher als be stuurder aanbleef. Naast Rot thier stelden Piet Morcus, Adrie Totté, George van Rat-

de Stem | 1994 | | pagina 10