"op 5 week. Verzekeraars bespreken fusie „Bij een flink bedrag hoort een flinke rente." ak 200 gr 100 gram )lletjes, 99 99 99 ie? 189 gra m 8.99 istalaanbiedingen. plus, pak®®®^^ ÓM? pak 500 gr SL3& 8.99 0 gram ®©d> 8.45 Christelijke werkgevers: Flexibel werk en winstloon bespreekbaar Kaaskop »nd KORT Hooge Huys en Zwolsche Algemene zoeken toenadering Celstraf voor verdachten PDM-affaire economie KORT Machtsstrijd tussen banken en aandeelhouders A4 Igeluk in Siberië ïging vrij narken vesten India üernmogendheden |al voor tv aan ingehouden Iheidszorg VS 13ff of Irerband, 0 aq kaas 48+, uidenier letten. IA DE STEM ECONOMIE A5 Fusie tussen Zilveren Kruis en AVCB rond Onverwachte produktiestop bij NedCar Anderhalf jaar voor ex-directeur Advideo Problemen met tl-lamp Philips KOP MUNT Liegen Eastman Kodak raakt deel dochter kwijt Orderpositie industrie stijgt Peugeot-Citroën uit de rode cijfers \an den Nieuwenhuyzen in HCS-voorkenniszaak: Een thuisbankier pakt 5,25%, zonder zijn geld vast te zetten. Sparen doe je gewoon bij de Postbank. POSTBANK EPTEMBER 1994 I in Siberië zijn gisteren 26 Ins de Russische autoriteiten ■anningsleden van het passa- loestel van het type Yak-40 larsk naar het 500 kilometer veld van de stad Vanavara tte als gevolg van het slech- Extremistische joodse Kach- na zes maanden gevangen- In de negen Kach-leiders die pe in Hebron, waar de joodse bin op 25 februari 29 Pales- Iproces gevangen werden ge il verboden was. Marzel heeft ie partijen in Denemarken - lemocraten en de Radicalen - lerakkoord gepresenteerd, na ten van vorige week. De so- kteur Poul Nyrup Rasmussen l koningin Margrethe presen tie dagen onderhandelen tot ksfracties van de drie partijen Jen gisteren melding gemaakt jst in Surat. De afgelopen 24 [rst sinds zes dagen, in Surat de aangrenzende staat Maha- pest verwante builenpest zijn lorige week dinsdag voor het kt van longpest, zijn daar ten [450 opgenomen en zijn naar 1 miljoen ontvlucht. Gevreesd leiden. peltsin wil dat de vijf kernwa- sluiten om het aantal atoom- De beëindiging van de Koude lid gebracht, stelde Jeltsin in prgadering van de Verneigde onafhankelijkheidsoorlogen ns die in het geding zijn, leve- ussische president stelde voor larin de grootmachten kunnen leven aan kernwapenvrije lan- kter van Binnenlandse Zaken, lel bekritiseerd omdat hij een van de tv-camera's had aan- |zien hoe Buthulezi en zijn lijf den. Sifiso, woordvoerder van Ini, sprak zondagavond in een de koning en Buthelezi, toen nenstormde. I gegeven in een ander deel van pe prins over hem had ge huldigd voor het incident, en |itzending nog bezig was. Jft gisteren ongeveer 300 Koer- |ehouden tijdens een verboden volgens hen 'bloedige oorlog' Koerdische minderheid in het Istatie liep uit de hand toen de [een te jagen. Enkele Koerden agenten. Negen demonstranten In krijgen dit jaar geen nieuw pdent Clinton had het nieuwe p. Maar de leider van de Demo- George Mitchell, zei gisteren bm de wet nog dit jaar door het I om zelfs een afgezwakte versie [gres te krijgen, voor het reces, ■NTIE) 3ggi, Al Prosciutto r 5SÜ O.' leveren t/m 5 november a.s« zaterdag 1 oktober a.s.. a DINSDAG 27 SEPTEMBER 1994 Van onze Haagse redactie pen Haag - In de komende cao-onderhandelingen moet aandacht worden besteed aan flexibele werktijden en aan vormen van winstafhankelij- Ive beloning. Werkweken zou den uiteen moeten kunnen lopen van 36 tot 44 uur, af hankelijk van de drukte in de onderneming. En de beloning moet voor rond tien procent van het inkomen kunnen be staan uit een vorm van winst deling die afhankelijk is van het bedrijfsresultaat. Dat vindt het Nederlands Chris telijk Werkgeversverbond. De gangbare arbeidstijden vormen voor de ondernemers een te strak keurslijf, stelt prof, J. Weiten- berg van het werkgeversver bond. De ondernemers willen dat in de cao-onderhandelingen wordt gepraat over het terug dringen van toeslagen voor het werken op onaangeneme tijden. De zaterdag moet weer een ge wone werkdag worden, vindt het NCW al geruime tijd. Maar voor de vakbeweging is dat onbe spreekbaar, Het NCW sluit met zijn voorstel voor flexibele ar beidstijden aan bij het plan voor vari-tijd van de Industriebond FNV. De Industriebond wil ook dat werknemers in drukke tijden langer kunnen werken en in slappe tijden korter. Maar voor de FNV-bond is de normweek 36 uur. Het NCW gaat uit van 40 uur als norm. Verder vindt het NCW dat in een aantal branches in de zomer lan ger moet worden gewerkt dan in de winter. Dat moet bijvoorbeeld voor schilders gelden. Vofgens het NCW werkt ongeveer drie kwart van de Nederlanders al leen overdag en van maandag tot en met vrijdag. Voorzitter drs. J. Blankert van het NCW vindt dat de komende jaren als regel moet worden af gezien van stijging van de lonen. Dat zou rond vijf jaar volgehou den moeten worden. Het steekt de ondernemers dat loonsverho gingen niet omkeerbaar zijn. „Eens gegeven, altijd gegeven," aldus Blankert. Resultaatafhan- kelijke beloning kan volgens Blankert ook worden opgeno men in bedrijfstak-cao's, maar moet dan per onderneming wor den ingevuld. Alkmaar/Nieuwegein (anp) - De verzekeraar Hooge Huys in Alkmaar, eigendom van het Bouwfonds Neder landse Gemeenten, en de in Nieuwegein gevestigde branchegenoot Zwolsche Algemeene, onderdeel van het Amerikaanse conglomeraat ITT, bespreken de mogelijk heden van een fusie. Aanleiding is de verscherping van de concurrentie; die zal lei den tot nauwere samenwerking tussen verzekeraars en tussen personen. Beide maatschappijen werken uitsluitend via onafhan kelijke intermediairs. Grote fusies tussen verzekeraars Naarden (anp) - De vorig jaar begonnen fusiebe sprekingen tussen de Avéro Centraal Beheer Verzekeringsgroep (AVCB) en de Zilveren Kruis Groep (ZKG) zijn met succes afgerond. Per 1 januari 1995 wordt de fusie geëffectueerd onder de naam Achmea Groep. Dit hebben de bestuurders van beide concerns gisteren be kendgemaakt. De Achmea Groep heeft een omzet van f 7,5 miljard en circa 7000 medewerkers. De fusie zal geen nadelige ge volgen hebben voor de werkgelegenheid. Geba seerd op de cijfers van 1993 bedraagt het totale premie inkomen van Achmea f 5,3 miljard. Het resultaat na belastingen bedroeg f 314 miljoen. Uit beleggingen kwam f 2,2 miljard beschik baar Het groepsvermogen bedraagt bijna f 3 miljard. De werkmaatschappijen blijven onder eigen naam in de markt opereren. De cen trale ondernemingsraden hebben positief gereageerd. Sinds het begin van de fu siebesprekingen is AVCB nog gegroeid door de toetre ding van onder meer Het Groene Land en Staal Ban kiers (92 procent). Een voorgenomen fusie met In terpolis ketste vorig jaar oktober af. De binnen Achmea samen werkende bedrijven zijn AVCB Bank, AVCB Reinsu rance, Centraal Beheer, Woonfonds Hypotheken, Avéro Leven-/Schadeverze- keringen, Avéro bank, Avéro Pensioen, FBTO, OLM Het Groene Land, OWM, een reeks maat schappijen van ZKG, Euro- cross International, Pro Ci- vibus, Staal Bankiers en Vendopolis Verzekeringen, en banken en maatschappijen onderling kenmerken de verze- keringsmarkt de afgelopen'jaren. Dit zal er volgens Hooge Huys en de Zwolsche toe leiden dat de tussenpersonen sneller in zee gaan met grote verzekeringscon cerns. Om te overleven is schaal vergroting nodig. Vanaf 1993 onderzoeken de twee maatschappijen afzonderlijk de mogelijkheden tot schaalvergro ting. Fusie lijkt nu de aangewe zen weg. De mogelijke combina tie zal met een gezamenlijke om zet van f 1,3 miljard per jaar tot de top van de markt gaan beho ren. Zwolsche zoekt naar versterking van haar levenbedrijf, terwijl Hooge Huys het schadebedrijf wil verstevigen. Gezamenlijk zullen zij ook een sterke positie innemen op de hypotheekmarkt. Verder biedt intensieve samen werking de mogelijkheid tot ef fectievere automatisering. Het Bouwfonds Nederlandse Ge meenten (BNG), grootaandeel houder in Hooge Huys, en Zwol- sche-meerderheidsaande- elhouder ITT Hartford Insurance Group, stemmen in met de fusie besprekingen. Van onze redactie economie Bom - Autofabrikant Ned Car in Born legt de produktie binnenkort twee dagen stil wegens gebrek aan orders. Verwacht wordt dat de rest van het jaar nog meer produktieloze dagen ingelast worden. In het afgelopen voorjaar moest het NedCar-personeel nog acht za terdagen overwerken vanwege de fors gestegen vraag naar au to's. NedCar schrijft de onverwachte terugloop van de orderporte feuille vooral toe aan de tegen vallende zomerverkopen in En geland. Volgens NedCar-woord- voerder J. W. Buy heeft dat te maken met de aanstaande intro ductie van nieuwe modellen in dit land. „Aan de vooravond van zo'n modellenwisseling loopt de vraag altijd terug." Anders dan vroeger produceert NedCar tegenwoordig niet meer op voorraad, maar maakt alleen auto's waarvoor een order ge plaatst is. Dit houdt in dat ver- kooppieken opgevangen worden met overwerk en verkoopdalen overbrugd worden met produk- tiestilstand. Op Schiphol werd gisteren de jaarlijkse nationale kaaskeuring gehouden. De 629 deelnemers kregen elk tien kaasboorsels voorgeschoteldwaarvan ze leeftijdsoort en kwaliteit moesten onderscheiden. De winnaar wordt vrijdag beloond met de hoogste onderscheiding: de Gouden Kaasboor. foto anp Van onze rechtbankverslaggever Breda - De Bredase recht bank heeft ex-directeur van de Raamsdonksveerse Advi deo Groep R, W. en diens mede-bestuurder mr. H. J. uit Amsterdam gisteren in de ge ruchtmakende PDM-zaak veroordeeld tot respectieve lijk achttien en negen maan den celstraf. De eis tegen beiden was twee jaar, waarvan een half jaar voor waardelijk. De rechtbank achtte een groot deel van de beschuldigingen niet bewezen. Niettemin veroordeel de zij W. tot het onvoorwaarde lijk gevraagde strafdeel. Zij vindt het zeer kwalijk dat hij zijn crediteuren een loer heeft gedraaid en dat bij PDM ook heeft geprobeerd. W. probeerde daarmee onder een schuld van drie miljoen gulden uit te ko men, PD Magnetics in Oosterhout (on derdeel van Philips) zou, als de opzet van W. en J. door de curator in het faillissement van Advideo was aanvaard, voor twaalf miljoen gulden het schip zijn ingegaan. Advocaat J. valt het extra aan te rekenen dat hij buiten zijn boekje is gegaan met valsheid in geschrifte en het meeplegen van bedrieglijke bankbreuk met W. De rechtbank acht niet bewezen dat beide mannen deel hebben uitgemaakt van een criminele organisatie. Hun samenwerking was gericht op het beheer en de afwikkeling van Advideo en niet per definitie op criminele doel einden, vindt de rechtbank. Volgens president mr. P. Paal- vaast heeft de rechtbank twee dagen moeten vergaderen over de vraag wat wel en wat niet bewezen is. „Daarmee is het een van de omvangrijkste zaken ge weest die ik' ooit'heb behan deld," aldus mr. Paalvast. Ex-di recteur W. werd twee weken ge leden na afloop van de zitting en na acht maanden voorarrest voorlopig op vrije voeten ge steld. Mr. J. heeft ruim vijftig dagen in voorarrest gezeten. Eindhoven - Philips is op zoek naar 85.000 tl-minia- tuurlampen die niet voldoen aan de veiligheidseisen. Er kan elektrische spanning komen te staan op de meta len uiteinden van de lamp. Om elk risico te voorkomen heeft de bedrijfsleiding be sloten alle lampen terug te halen en elk exemplaar kos- tenloos te vervangen. De fabricagefout is gemaakt in een Zuidkoreaanse vesti ging van het concern. Het gaat om tl-lampjes van het type TL8W/33, waarvan er in totaal 170.000 vervaar digd zijn. De helft is al terecht. De andere helft moet sinds 1 mei 1994 zijn aangeschaft, niet alleen door consumenten maar ook door installateurs en wo ningbouwverenigingen. Vooral deze laatste twee ca tegorieën hebben grote par tijen ingeslagen en mogelijk reeds verwerkt. De uitdrukking 'lie gen alsof het ge drukt staat' laat zich lenen voor een verschil lende uitleg. Volgens het spreekwoordenboek betekent het: 'hij liegt zo, dat men het zou kunnen lezen'. Ik begrijp die uitleg eerlijk gezegd niet helemaal, maar er staat op de kaft dan ook niet dat het een verklarend woor denboek is. 'Hij liegt zonder haperen', staat er vervolgens nog achter. Natuurlijk, de uitdrukking be tekent dat hij staat te liegen dat ie zwart ziet. Hij liegt dat de rook hem boven zijn hoofd staat. De uitdrukking roept bij mij een dubbel gevoel op. Ofwel: hij liegt alsof die leugen als waarheid is vastgelegd. Ver geet niet: vroeger waren boe ken voorbehouden aan we tenschappers, schriftgeleer den, priesters en wettenma- kers. Categorieën mensen, die per definitie niet konden lie gen, omdat zij qualitate qua altijd gelijk hadden. Ofwel: hij liegt alsof het ge drukt staat, betekent dat hij liegt zoals er normaal gedrukt wordt. li begrijpt: hier zijn we bij de krant aangekomen. Ik moest aan de uitdrukking denken toen gisteravond een folder van een grote elektronica zaak uit de bus raapte. Daarin staat onder de vermelding 'stuntprijs' een Blaupunkt-te- levisie te koop. Dit apparaat biedt de kijker het genot van een beeldbuis van 70 centimeter black ma trix, 2 x 15 watt stereo-taal keuze (wat dat ook moge be tekenen), teletekst, 50 voor keurzenders, on screen dis play met s/eepf/mer/kinderslot, scart- audio en hoofdtelefoonaan sluiting. Kortom, een hele mond vol. En wat denkt u nou dat zo'n fantastisch apparaat moet kosten? Ikzelf dacht een heleboel. Want stond enkele weken te rug niet een berichtje in de krant dat kleurentelevisies in Door Willem Reijn prijs zouden gaan stijgen? De prijs van glas zou door tekor ten op de wereldmarkt fors zijn gestegen. Neen hoor. Deze televisie kost nu, na 600 gulden voor deel, het luttele bedrag van 1299 gulden. Kijk, dan begrijp ik het niet meer. Of liegt de krant? Houdt u die wereldmarkten wel eens bij? En waar is de wereldmarkt? Niet onder de Grote Toren in Breda, waar ikzelf kan gaan kijken of het allemaal klopt. 'Nou meneer, die beeldbuizen vandaag de dag zijn niet goedkoop hoor," zeggen ze dan bij de markt- kraam. Maar zo gaat het niet. Misschien is hier bij de bron de wens de vader van de ge dachte geweest. Immers, de kleurenbuizen zijn de laatste jaren gekelderd en op consu mentenelektronica valt al ge ruime tijd nauwelijks een cent te verdienen. In zo'n situatie kun je zo'n berichtje best gebruiken. Leuk primeurtje voor een journalist, beetje voorzichtig brengen natuurlijk, en wat ge beurt er in de huiskamer van de aandachtige lezer: „We moeten nou die nieuwe tee vee maar eens kopen, Carla, want ik lees ik de krant dat ze binnenkort duurder gaan wor den." Zo'n berichtje lanceren is ze ker goedkoper en wellicht nog effectiever dan tiendui zend folders in de bus. Blijft de vraag: wordt er ge drukt alsof het gelogen is of wordt er gelogen alsof het' gedrukt staat? En zo ja, door wie dan? Londen - Het Amerikaanse fotografieconcern Eastman Kodak is de helft van zijn laatste dochterbedrijf kwijt. De huishoudelijke produkten van L&F, ook actief in doe-het-zelfprodukten, zijn voor 1,55 miljard dollar (f 2,7 miljard) eigendom geworden van het Britse Reckitt Colman. Eastman Kodak maakte in mei bekend zich volledig te richten op de fotografie en zijn andere divisies af te stoten. L&F moest toen twee miljard dollar opbrengen, maar potentiële kopers boden niet meer dan 1,7 miljard dollar. Daarop werden de twee onderdelen van L&F afzonderlijk aangeboden, Voorburg - De industrie heeft in augustus meer orders ontvan gen. Dat blijkt uit de maandelijke conjunctuurtest van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Op grond van het seizoen hadden ondernemers een lichte afname van de bedrijvigheid, de orderontvangst en de orderpo sitie verwacht. In werkelijkheid neemt de bedrijvigheid toe. Ook over de orderontvangst en de orderposiie zijn de ondernemers iets beter te spreken. Het CBS verwacht nu dat verbetering van de industriële produktie. zoals eerder dit jaar gesignaleerd, verder zal doorzet ten. Ook de ondernemers zelf voorzien een verdere stijging van de bedrijvigheid in de komende drie maanden. Parijs - Het Franse autoconcern PSA, fabrikant van de merken Peugeot en Citroën, is in de eerste helft van dit jaar uit de rode cijfers gekomen dank zij het herstel van de Europese automarkt. Er was een nettowinst van 688 miljoen frank (f 225 miljoen) na een verlies van 1,12 miljard frank in dezelfde periode van 1993, De omzet groeide met 14,8 procent van 73,05 miljard frank tot 83,83 miljard frank (f 27,5 miljard). Door Mieske van Eek Amsterdam - De banken en grootaandeelhouders die be trokken waren bij het ge ruchtmakende reddingsplan van HCS Technology hiel den elkaar tijdens die red dingspoging in' een knellen de greep. Door een bankroet zouden alle betrokkenen het schip in zijn gegaan. De mil joenendans rond het nood lijdende Bossche computer concern ontaardde zo in een strijd om de macht, waarbij de aandeelhouders de beste kaarten in handen hadden, maar toch niet konden win nen. Dat is de strekking van het verhaal dat grootaandeelhou der J. van den Nieuwenhuyzen gisteren hield voor het ge rechtshof in Amsterdam, waar het hoger beroep diende in deze eerste voorkenniszaak in Ne derland. Het gerechtshof buigt zich over de vraag of de aan deelhouders zich schuldig heb ben gemaakt aan misbruik van voorwetenschap bij de handel in aandelen HCS. De rechtbank sprak de verdachten vrij, maar de officier van justitie ging in hoger beroep. Begemann-directéur Van den Nieuwenhuyzen was, zoals zijn advocaat mr. L. Spigt het ver woordde, van de aandeelhou ders 'nog het enige konijn op de snijtafel'. De andere twee, E. Albada Jelgersma en paarden fokker L, Melchior, hoefden in afwachting van de zaak tegen Van den Nieuwenhuyzen en het effectenkantoor Suez-Kooij- man niet voor hof te verschij nen, Samen zouden de aandeel houders grote pakketten HCS op de beurs hebben gedumpt om de koers te drukken en meer aandelen te krijgen voor hun geld. Alles draait om de afspraken die zijn gemaakt op 30 juli 1991 over de redding van het op sterven na dode HCS. Van den Nieuwenhuyzen schilderde uit voerig dat hij helemaal geen zin had in het meedoen aan het reddingsplan. „Ik wilde uit HCS, was al bezig mijn belang af bouwen en zat er nog maar voor 6 miljoen gulden in. Maar ik voelde me moreel verplicht HCS te helpen, nadat het ook door mij bekritiseerde red dingsplan van HCS-oprichter J. Kuijten, was afgeblazen." Uiteindelijk gaven de drie aan deelhouders 60 miljoen. Mel chior 10 miljoen en Albada Jel gersma en Van den Nieuwen huyzen elk 25 miljoen. De sug gestie dat hij door deelname aan het nieuwe reddingsplan zijn eerdere investeringen wil de redden, wees de Begemann- directeur van de hand. „Het ging mij niet om het geld. Ik was 35 jaar en had in korte tijd 400 miljoen gulden verdiend. Waarom zou ik 25 miljoen ris keren om een slechte investe ring van 6 miljoen te redden. Ik had al een veelvoud van dat bedrag verloren met die aande len. Daarom was ik ook voor een openbare aandelenuitgifte, zodat ook andere beleggers geld konden verschaffen." Maar de banken wilden dat volgens Van den Nieuwen huyzen niet, vooral omdat zij dan openheid van zaken had den moeten geven over de slechte gang van zaken bij HCS in de verplichte emissiepros pectus. „Ik was voor een open bare uitgifte, de banken voor een onderhandse. Beide par tijen schoven het probleem naar een later tijdstip en spra ken af het reddingsplan verder uit te voeren. We hadden een overeenkomst om het eens te worden. Het plan zou doorgaan ongeacht de koers," zei Van den Nieuwenhuyzen. Dat hij met banken en aandeel houders zou hebben afgespro ken door het dumpen van aan delen de koers te drukken alvo rens de uitgiftekoers vast te stellen, bestreed hij. Bij de strijd met de banken over deze zaak, dacht Van den Nieuwenhuyzen de sterkste partij te zijn. „De banken had den de grootaandeelhouders nodig. Daar was geen twijfel over mogelijk. Anders was HCS meteen failliet gegaan en had den zij meteen grote verliezen moeten slikken." Uiteindelijk sleepte het dood zieke HCS zich na de redding van juli 1991 nog anderhalf jaar voort en wisten de banken nog iets van hun vorderigen te redden. Besluit ook het hof tot vrij spraak dan kan justitie een eis tot schadevergoeding tegemoet zien. Van den Nieuwenhuyzen schat de door hem geleden schade op een half miljard. Donderdag wordt het hoger be roep voortgezet. (ADVERTENTIE) inlegbedrag op f 10.000,- ligt en de rente nu 4,75%* is. Girorekening houders die een Kapitaal- of Leeuwrekening willen openen, kunnen dat vandaag nog thuis De Postbank Kapitaalrekening met bedrag zonder kosten van opnemen. Zelfs doen. Gewoon via hun giroboekje. een eerste minimum inleg van f25.000,- een bedrag boven de f25.000,-, als u dit biedt de ideale combinatie van zeer hoge een maand van tevoren reserveert, rente (nu 5,25%*) én alle opnamevrijheid. Hetzelfde principe geldt ook voor het nummer is U kunt er namelijk elk willekeurig de Leeuwrekening, waarbij het minimum (020) 591 82 20. .•Rentevergoeding per 23 september 1994. En wie er eerst nog wat meer over wil weten, belt nu even Klantenservice Sparen:

de Stem | 1994 | | pagina 5