Belgische generaals liggen met elkaar overhoop VS heffen sancties tegen Haïti op 'Proces van de eeuw' begonnen in Los Angeles Onze Top 5 van deze week o 0 O Cü Verz v coast GUARD Berbers dreigen radicale islamieten in Algerije Voorlaatste week kristalaanbiedingen Christelijk Hooge Huys Machtsstri DE STEM BUITENLAND A4 President Clinton: Strafmaatregelen tegen junta en haar aanhangers wel handhaven VS en moslims: Wapenembargo toch verlengen BUITENLAND KORT 26 doden bij vliegtuigongeluk in Siberië Leider joodse Kach-beweging vrij Regeerakkoord in Denemarken Nieuwe pestgevallen in westen India Jeltsin: Verdrag tussen kernmogendheden Buthelezi valt Zulu-rivaal voor tv aan Honderden Koerden aangehouden Nog geen stelsel gezondheidszorg VS DE STEM ©ClIHele kip, 2 od schaa cn Appelsap, pak 1 liter OU Chips, W93 naturel of paprika, zak 200 gr ChZaanse-, kokos- of pindakoeken, pak 200 gram Cfl Witte- of tarwebolletjes, verpakt, 10 stuks 2 op schaaf, ca. 1700 gram 93 93 99 1.89 8.99 jar Extra kristalzegel bij: Kotex Maxi damesverband, 3 /iQ normaal, lang, dun of plus, pak®®®^^ ÓW Uit de diepvries: Ch Pizza's, Tre Form'aggl, Al Prosciutto c, of Ai Funghi, doos JjrSfT Ch Perla Mokka koffie, o Ofl bundel 2x-250 gr of pak 500 gr O.™ Ch Boeren belegen kaas 48+, vers van 't mes of o yifi vacuüm verpakt, 500 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Fusie tussen Zilveren Kruis en AVCB rond Van den Nieuwenl DINSDAG 27 SEPTEMBER 1994 Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Te drastische bezui nigingen, een te ingrijpende reorganisatie en autoritair gedrag van de chef staf van de strijdkrachten, zorgen voor spanningen in de top van het Belgische leger. De afgelopen maanden zijn ver schillende hoge officieren opge stapt. Vorige week kondigde lueht- machtgeneraal Jean Huwaert zijn voortijdige vertrek aan. Hij uitte daarbij forse kritiek op de chef-staf van de Belgische strijdkrachten, José Charlier, en de wijze waarop die het leger be stuurt. Huwaert, verantwoordelijk voor het personeelsbeleid bij de gene rale staf, noemde het beleid van Charlier verstikkend. Hij om schreef de chef-staf als iemand die commandeert en controleert, maar nauwelijks communiceert. Huwaert benadrukte ook het ge brek aan loyaliteit bij de uitvoe ring van de legerhervorming. Gisteren na afloop van het regu liere overleg met de legertop zei minister van Defensie Delcroix dat alle generaals zich bereid hebben verklaard de reorganisa tie van de krijgsmacht, waartoe eerder het parlement had beslo ten, in zijn geheel uit te voeren. Delcroix vroeg de legertop de onderlinge meningsverschillen binnenkamers te houden. De problemen binnen de top van de Belgische strijdkrachten zijn niet alleen van persoonlijke aard. Er is een onderlinge strijd tussen de verschillende legeron derdelen, die vinden dat de be zuinigingen hen onevenredig zwaar hebben getroffen. Vooral bij de Belgische lucht macht is er veel ongenoegen. Dit legeronderdeel heeft 35 procent van zijn personeel moeten af vloeien en van de 114 vliegtuigen blijven er nog 72 over. Het steekt de luchtmacht boven dien dat bij conflicten in de we reld er niet of nauwelijks een be roep wordt gedaan op dit leger onderdeel. Zo zou volgens een interne nota chef-staf Charlier hebben geweigerd om bij de eva cuatie van Belgische blauwhel men in Ruanda, begin april, de steun van de luchtmacht in te roepen. De chef van de luchtmacht, ge neraal Guy Vanhecke, verklaar de gisteren in een interview dat België bij alle mogelijke onrust haarden gebruik moet maken van zijn technologische voor sprong. „Interveniëren zonder luchtmacht is terugkeren naar de tijd van '14-'18." De begroting van de Belgische strijdkrachten is tot 1997 bevro ren. De dienstplicht is inmiddels afgeschaft, maar voor de om bouw tot een professioneel be roepsleger volstaat volgens criti ci de huidige begroting niet. De spanningen in de legertop zijn dan ook voor een deel terug te voeren op de beperkte financiële middelen die ter beschikking staan. Volgens ontslagnemend gene- raal-majoor Huwaert heeft het Belgische leger een te zware top. De afvloeiing verloopt boven dien stroef en tot slot wordt het taalevenwicht ondermijnd door dat weinig Vlamingen voelen voor een loopbaan bij het leger. Van onze redactie buitenland New York - De Amerikaanse president Clinton wil met onmid dellijke ingang sancties tegen Haïti opheffen. Dit betekent dat luchtverkeer op Haïti weer mogelijk wordt, reisbeperkingen jvoor Haïtianen worden opgeheven en ook weer financiële transacties met het Caribische land kunnen worden afgesloten. De strafmaatregelen tegen de junta en haar aanhangers blijven gehandhaafd. Dat houdt in dat tegoeden van de militairen in de VS bevroren blijven. Clinton, die andere landen opriep het VS-standpunt te volgen, maakte dit bekend tijdens de 49e bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, die gisteren in New York begon. De president liet verder weten dat de VS de arme bevol king van Haïti zullen voorzien van hulpgoederen. Het stringente handelsembargo was opgelegd door de VN-Veilig- heidsraad en had als doel de jun- Belgrado - De VS en de Bosni sche moslims willen het wapene mbargo tegen ex-Joegoslavië met minstens enkele maanden verlen gen. De moslims zien af van hun eis dat de Verenigde Naties de sanc ties onmiddellijk moeten ophef fen, hoewel zij door het interna tionale embargo veel minder wa pens hebben dan de Bosnische Serviërs. Moslimleider Izetbegovic ver wacht van een opheffing op dit moment echter catastrofale ge volgen, zoals de onmiddellijke verovering van moslimenclaves door Servische milities. Groot-Brittannië en Frankrijk lieten eerder al doorschemeren hun VN-troepen terug te trekken uit Bosnië als het embargo wordt opgeheven. Ook de Verenigde Staten overwegen opschorting. De Amerikanen toonden zich tot nu toe voorstander van opheffing als drukmiddel tegen de Serviërs, die weigeren in te stemmen met een internationaal vredesplan. Amerikaanse autoriteiten spre ken evenwel over een mogelijk uitstel van hun plan opschorting aan te kaarten bij de VN. Clinton had die stap aangekondigd na af loop van het aan de Serviërs op gelegde ultimatum op 15 oktober. ta te treffen die eind september 1991 de democratisch gekozen president Aristide had afgezet. De spanning in Haïti, waar zon dag tien Haïtianen werden ge dood in een schietpartij tussen Amerikaanse mariniers en de Haïtiaanse politie, is afgenomen. Feestvierende Haïtianen plun derden de politiepost in Cap Haï- tien waar het vuurgevecht plaatshad. De Haïtianen namen lachend foto's van elkaar en toonden vol trots de identiteits kaarten van gevluchte of doodge schoten politiemensen en hun be ruchte handlangers, de attachés. De Amerikaanse kolonel Tom Jo nes, commandant van de mari niers in Cap Haïtien, gaf toe dat de mariniers als eerste hadden geschoten. Volgens de Amerikanen zou min stens één Haïtiaanse politieman een schot hebben gelost. Jones zei verder dat de militaire leider van Haïti, Cédras, de Ame rikaanse troepen ervan beschul digt wreedheden te begaan. Cédras zou geëist heben dat Jo nes wordt vervangen- en voor de krijgsraad gebracht. De leider van de Amerikaanse militaire operatie in Haïti, luite nant-generaal Shelton heeft de Haïtiaanse bevolking inmiddels opgeroepen niet langer de Haïti aanse militaire politie te provo ceren. De Amerikanen vrezen wraakne mingen voor de harde onder drukking van de afgelopen jaren van de zijde van de bevolking. De Amerikanen zijn verder be gonnen met het kopen van de wa pens van de Haïtianen in een po ging het geweld in het land te verminderen. De prijs, zo'n dertig gulden voor een revolver tot 200 gulden voor mortieren, lijkt vol doende om de gemiddelde Haïti- aan met een inkomen van zo'n 200 gulden per jaar afstand te la ten doen van zijn wapens. Een eerste groep van Haïtiaanse vluchtelingen is gisteren naar het land teruggekeerd. De Ameri kaanse kustwacht vervoerde de 211 Haïtianen, afkomstig van de Amerikaanse marinebasis Guan- tanamo Bay op Cuba. Amerikaanse soldaten en een medewerker van het Rode Kruis zien toe hoe de eerste groep vluchtelingen terugkeert naar Haïti. FOTO EPA Van onze. redactie buitenland Algiers - De Berber-minder heid in Algerije dreigt met een 'totale oorlog' tegen de islami tische fundamentalisten als zij de ontvoerde Kabylische zanger Lounes Matoub niet vrijlaten. Matoub, een militant van de Ber- berse Culturele Beweging (MCB), werd zondagavond door islamiti sche strijders ontvoerd in de buurt van de Kabylische hoofd stad Tizi-Ouzou toen hij op een terrasje zat. „Als Matoub niet binnen 48 uur veilig en wel wordt vrijgelaten, zal een totale oorlog worden ge voerd tegen de ontvoerders en al degenen die hen bijstaan," waar schuwde de MCB gisteren. De zanger maakt zich sterk voor de cultuur van de Berbers en de Ka- byliërs, een Berbervolk ten oos ten van Algiers. In zijn liederen steekt hij de draak met de radica le islamieten. De twee miljoen Kabyliërs ver zetten zich net als de andere Ber bervolkeren tegen het religieuze fanatisme van de Arabisch-talige fundamentalisten. Tot dusver zijn de aanvallen en moordaan slagen zoals die elders in Algerije plaatsvinden, hen bespaard ge bleven. De afgelopen weken zijn echter botsingen geweest tussen dorpelingen en gewapende mos limstrijders. De MCB sluit niet uit dat de ont voering van Matoub een provoca tie door de autoriteiten is. De verhoudingen met Algiers zijn gespannen door een twee weken durende schoolstaking van lera ren en scholieren, en een algehele staking die afgelopen woensdag het gebied stillegde. De Berbers willen zo officiële erkenning van hun taal, het Amazigh, afdwin gen. De Algerijnse premier Mok- dadd Sifi kondigde gisteren trou wens aan dat er een commissie wordt ingesteld die de invoering van het Amazigh moet voorberei den. De terreurcampagne van de fun damentalisten tegen journalisten, buitenlanders en academici ging het afgelopen etmaal onvermin derd verder. Een Bosnische landmeter is gis termiddag nabij de noordooste lijke stad Skikda in zijn auto doodgeschoten, meldt het officië le persbureau APS. Daarmee is het aantal vermoorde buitenlan ders sinds september vorig jaar op 61 gekomen. De meeste moor den zijn het werk van de Gewa pende Islamitische Groep, GLA. In mediakringen maakt men zich zorgen over een nieuw offensief van de fundamentalisten tegen journalisten. Zondagavond werd een verslaggever van APS in Al giers doodgeschoten toen hij met een taxi door een fundamentalis tische wijk reed. Eerder op de dag was het lijk van een fotograaf van het Algerijnse staatsfilmbe- drijf ANAF met doorgesneden keel teruggevonden ten westen van de hoofdstad. De Algerijnse veiligheidstroepen hebben de Gewapende Islamiti sche Groep (GLA) trouwens wel een slag toegebracht door hun leider, Cherif Gousmi, dood te schieten. Van onze correspondent Mare de Koninck Washington - Na ruim drie maanden van Amerikaanse hyper-hysterie over 'de moord van de eeuw', is gisteren in Los Angeles het bijbehorende proces van de eeuw tegen de Amerikaanse mega-sportheld O.J. Simpson formeel begon nen. Begonnen in alle rust en discre tie. Want de eerste fase van een zware strafrechtzaak in Amerika is die van de keuze van 12 juryle den: gewone burgers die uitein delijk zullen beslissen over het schuldig of onschuldig van de verdachte. Juryselectie is meestal - en ook in de Sinipson-zaak - een proces achter gesloten deuren. Publiek, journalisten en televisiecamera's mogen de rechtzaal pas in als de jury is gekozen en de feitelijke openbare zitting begint. Dat kan nog wel een paar weken duren. O.J. Simpson (47) is een van de grootste sterren die het populaire Amerikaanse rugby (American football) ooit heeft voortge bracht. Sedert zijn vertrek als ac tief atleet was hij een gevierd tv- sportverslaggever, een in heel Amerika vertrouwd 'reclamege zicht' voor onder meer Herz-au- toverhuur, een filmacteur, een sociaal weldoener en voor Ameri ca's zwarte bevolkingsdeel een symbool van hoe ver een rasge noot het tegen de verdrukking in in de VS kan brengen. Totdat op 12 juni Simpsons ex- vrouiy Nicole en haar minnaar Ronald Goldman vermoord wer den aangetroffen bij haar huis in Los Angeles. Tot ontsteltenis van de hele Amerikaanse natie leidde het bloedige spoor dat de dader achterliet al gauw naar O.J. Simpson. En tot verbijstering van de hele wereld sloeg Simpson een week na de moord, toen de politie op het punt stond hem te arreste ren, op de vlucht en volgde de in middels vermaarde, o zo filmge- nieke jacht van een grote vloot politieauto's en tv-helikopters op de witte Ford Bronco van O.J. over de snelwegen van L.A. Na de arrestatie van O.J. (Orrent- hal James, maar iedereen kent hem alleen maar als 'Odzjee'), is een ware Simpson-publiciteitsin- dustrie op gang gekomen, waarin kranten, televisie, boekenschrij- vers, T-shirtverkopers en vele ve le anderen gouden financiële tij den beleven. Zelfs de korte, sobere en saaie tv- registraties van de rechtbankzit tingen waarin Simpson de afge lopen maanden moest verschij nen voor het juridisch vooronder zoek, hebben telkens het hele openbare leven in de VS stilge legd, zóveel Amerikanen waren dan aan de buis gekluisterd in volstrekte fascinatie met het meestal stoïcijnse gezicht van de verdachte. In die atmosfeer is gisteren de se lectie begonnen van de jury. Amerika is een van de laatste landen ter wereld dat nog doet aan jury-rechtspraak. Het is een praktijk die aan critici echo's uit de middeleeuwen laat horen, maar waarin voor de meeste Amerikanen een democratisch O.J. Simpson (r) en zijn advocaat Robert Shapiro. FOTO EPA ideaal weerklinkt en een gezonde volkse argwaan tegen notabelen als professionele rechters. In de ingewikkelde procedure voor jury-selectie hebben de openbare aanklager, de verdedi ger énde rechter mede-beslis singsrecht. Die drie komen bij el kaar en moeten het op grond van voorgeschreven criteria eens worden over de geschiktheid - en dat is in wezen de aantoonbare volslagen onpartijdigheid - van elk der juryleden. De aanwijzing van elk jurylid kan daarom een soort rechtzaak op zichzelf wor den, waarin de rechter pas na tal van stadia de knoop kan door hakken. In een 'gewone' recht zaak, waarin voor de verdachte veel maar voor de betrokken ju risten minder op het spel staat, loopt men snel door de selectie procedures heen. In de zaak- Simpson is echter zoveel roem en geld in het geding, dat het touwt rekken om wie voor de jury wordt uitverkoren tot eind oktober lijkt te kunnen gaan duren. 'Veroordeeld' tot jurylid is in dit geval een betere term dan 'uitver koren'. Want vanwege dezelfde krachten van reputatie en kapi taal zou de feitelijke rechtzaak tegen O.J. meer dan een half jaar kunnen gaan duren. En de rech ter kan besluiten om gedurende die hele periode de juryleden in afzondering te houden, opdat ze niet worden beïnvloed door pu bliek en media. Er is nu een willekeurig samen-, gestelde groep van duizend bur gers uit het gerechtelijk district in Los Angeles opgeroepen om zich te laten testen als potentiëel jurylid. De eerste selectie ge schiedt schriftelijk. De mensen die enige kostwinner zijn, vallen af. En de mensen die met hun antwoorden op een aanvankelij ke vragenlijst er blijk van geven nu al wel te weten of O.J. schul dig is, vallen ook af.' Daar komt bij dat de aanklager van Simpson bijvoorbeeld graag zoveel mogelijk blanke vrouwen met een hogere opleiding in de jury wil hebben, want die zouden zich eerder kunnen identificeren met het slachtoffer: Nicole. Simpsons advocatenteam wil lie ver veel zwarte mannen in de ju ry, want die zouden meer moeite hebben het schuldig uit te spre ken over hun idool en rasgenoot. Om die 'voorkeuren' te paren aan de eis van totale onbevangenheid die een jurylid zou moeten heb ben, is extreem moeilijk en vol gens sommigen onmogelijk, te meer omdat er weinig burgers te vinden zullen zijn die geen fan waren van de atleet O.J. en er nul zijn die nooit van hem en van de moord gehoord hebben. Overigens heeft de aanklager al aangekondigd niet om de dood straf voor Simpson te zullen vra gen. Dat is in Californië ook niet gebruikelijk in een 'crime passio- nel' als deze. Simpson is nooit over de echtscheiding van Nicole heengekomen en de twee hebben nadien ook nog stormachtige lief des-episoden gehad. Op zich kan de uitsluiting van de doodstraf het voor een jury ge makkelijker maken om het schul dig uit te spreken. Levenslang is dan het maximum. Maar toch kan Simpson blij zijn dat er nog jury-rechtspraak in de VS is. De wet eist immers dat een uitspraak van de twaalf burgers unaniem is. Er hoeft er maar één te zijn die volhoudt dat de verdachte on schuldig is en er komt geen ver oordeling, zij het dan - bij een verdeelde jury - mogelijk wel een geheel nieuw proces. Veel experts wagen zich dan ook aan de voorspelling dat Simpson in al zijn populariteit en symbo liek, en omdat er geen getuigen zijn en het moordwapen nooit is gevonden, uiteindelijk vrijuit zal gaan. Moskou - Bij een vliegtuigongeluk m Siberië zijn gisteren 26 mensen om het leven gekomen. Volgens de Russische autoriteiten hebben alle 23 passagiers en drie bemanningsleden van het passa gierstoestel de dood gevonden.Het toestel van het type Yak-401 vloog van de Siberische stad Krasnoyarsk naar het 500 kilometer verder gelegen Toera. Het vliegtuig probeerde bij het vliegveld van de stad Vanavara een noodlanding te maken, maar stortte als gevolg van het slech te weer neer. Hebron - De leider van de verboden extremistische joodse Kach- beweging, Baruch Marzel, is gisteren na zes maanden gevangen schap vrijgelaten. Marzel was een van de negen Kach-leiders die na het bloedbad in de Ibrahim-moskee in Hebron, waar de joodse kolonist en Kach-lid Baruch Goldstein op 25 februari 29 Pales- tijnse gelovigen vermoordde, zonder proces gevangen werden ge- zet, nadat de Kach-beweging officieel verboden was. Marzel heeft nog wel drie maanden huisarrest. Kopenhagen - De drie centrumlinkse partijen in Denemarken - de Sociaaldemocraten, de Centrumdemocraten en de Radicalen - hebben gisteravond hun nieuwe regeerakkoord gepresenteerd, na hun zege in de parlementsverkiezingen van vorige week. De so ciaaldemocratische premier en formateur Poul Nyrup Rasmussen zal vandaag zijn nieuwe kabinet aan koningin Margrethe presen teren. Het regeerakkoord is na slechts drie dagen onderhandelen tot stand gekomen en door de parlementsfracties van de drie partijen aangenomen. Surat - De Indiase autoriteiten hebben gisteren melding gemaakt van 56 nieuwe gevallen van longpest in Surat. De afgelopen 24 uur hebben zich echter, voor het eerst sinds zes dagen, in Surat geen sterfgevallen meer voorgedaan. Gisteren werd verder bekend dat in de aangrenzende staat Maha rashtra 93 gevallen van de aan longpest verwante builenpest zijn geconstateerd. Er zijn geen doden gevallen. Sinds vorige week dinsdag voor het eerst in Surat melding werd gemaakt van longpest, zijn daar ten minste 51 mensen gestorven, ruim 450 opgenomen en zijn naar schatting 4001000 de stad van twee miljoen ontvlucht Gevreesd wordt dat zij de ziekte elders verspreiden. New York - De Russische president Jeltsin wil dat de vijf kernwa- penmogendheden een nieuw verdrag sluiten om het aantal atoom wapens drastisch te verminderen. De beëindiging van de Koude Oorlog heeft geen vrede in de wereld gebracht, stelde Jeltsin in zijn toespraak tot de Algemene Vergadering van de Verneigde Naties en verwees daarbij naar de onafhankelijkheidsoorlogen die worden gevoerd. De grote voorraden nucleaire wapens die in het geding zijn, leve ren extra grote problemen op. De Russische president stelde voor een vergadering bijeen te roepen waarin de grootmachten kunnen overwegen veiligheidsgaranties te geven aan kernwapenvrije lan den. Durban - De Zuidafrikaanse minister van Binnenlandse Zaken, Zulu-leider Buthelezi, is gisteren fel bekritiseerd omdat hij een politieke tegenstander voor het oog van de tv-camera's had aan gevallen. Miljoenen kijkers konden zien hoe Buthulezi en zijn lijf wachten prins Sifiso Zulu toetakelden. Sifiso, woordvoerder van de Zulu-koning Goodwill Zwelithini, sprak zondagavond in een tv-interview over de breuk tussen de koning en Buthelezi, toen deze laatste plotseling de studio binnenstormde. Buthelezi, die net een interview had gegeven in een ander deel van het gebouw, wilde weten wat de prins over hem had ge- zegd.Buthelezi heeft zich verontschuldigd voor het incident, en zei niet te hebben geweten dat de uitzending nog bezig was. Mannheim - De Duitse politie heeft gisteren ongeveer 300 Koer den, onder wie 200 vrouwen, aangehouden tijdens een verboden demonstratie in Mannheim. De Koerden protesteerden tegen de volgens hen 'bloedige oorlog' van de Turkse regering tegen de Koerdische minderheid in het zuidoosten van Turkije. De manifestatie liep uit de hand toen de politie probeerde de betogers uiteen te jagen. Enkele Koerden gooiden molotovcocktails naar de agenten. Negen demonstranten raakten gewond. Washington - De Verenigde Staten krijgen dit jaar geen nieuw stelsel van gezondheidszorg. President Clinton had het nieuwe stelsel graag nog in 1994 ingevoerd. Maar de leider van de Demo craten in de Amerikaanse Senaat, George Mitchell, zei gisteren dat hij geen moeite meer zal doen om de wet nog dit jaar door het parlement te krijgen. Volgens Mitchell is het onmogelijk om zelfs een afgezwakte versie van het wetsvoorstel door het Congres te krijgen, voor het reces, volgende maand. (ADVERTENTIE) 0.43 Volle spaarkaarten kunt u inleveren t/m 5 november a.s- Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 1 oktober a.s. yan onze Haagse redactie pen Haag - In de komende cao-onderhandelingen moet aandacht worden besteed aan flexibele werktijden en aan vormen van winstafhankelij- ke beloning. Werkweken zou den uiteen moeten kunnen lopen van 36 tot 44 uur, af hankelijk van de drukte in de onderneming. En de beloning Alkmaar/Nieuwegein (an Huys in Alkmaar, eigendo landse Gemeenten, en J branchegenoot Zwolsche Amerikaanse conglomeraa heden van een fusie. Aanleiding is de verscherpinj van de concurrentie; die zal lei den tot nauwere samenwerking tussen verzekeraars en tussen personen. Beide maatschappij et werken uitsluitend via onafhan kelijke intermediairs. Grote fusies tussen verzekeraar; Naarden (anp) - De vorig jaar begonnen fusiebe sprekingen tussen de Avéro Centraal Beheer Verzekeringsgroep (AVCB) en de Zilveren Kruis Groep (ZKG) zijn met succes afgerond. Per 1 januari 1995 wordt de fusie geëffectueerd onder de naam Achmea Groep. Dit hebben de bestuurders van beide concerns gisteren be kendgemaakt. De Achmea Groep heeft een omzet van f 7,5 miljard en circa 7000 medewerkers. De fusie zal geen nadelige ge volgen hebben voor de werkgelegenheid. Geba seerd op de cijfers van 1993 bedraagt het totale premie inkomen van Achmea f 5,3 miljard. Het resultaat na belastingen bedroeg f 314 miljoen. Uit beleggingen kwam f 2,2 miljard beschik- baar. Het groepsvermogen bedraagt bijna f 3 miljard. De werkmaatschappijen blijven onder eigen naam in de markt opereren. De cen trale ondernemingsraden hebben positief gereageerd. Sinds het begin van de fu siebesprekingen is AVCB nog gegroeid door de toetre ding van onder meer Het Groene Land en Staal Ban kiers (92 procent). Een voorgenomen fusie met In terpolis ketste vorig jaar oktober af. De binnen Achmea samen werkende bedrijven zijn AVCB Bank, AVCB Reinsu rance, Centraal Beheer, Woonfonds Hypotheken, Avéro Leven-/Schadeverze- keringen, Avéro bank, Avéro Pensioen, FBTO, OLM Het Groene Land, OWM, een reeks maat schappijen van ZKG, Euro cross International, Pro Ci- vibus, Staal Bankiers en Vendopolis Verzekeringen. Door Mieske van Eek Amsterdam - De banken grootaandeelhouders die trokken waren bij het ruchtmakende reddingsp van HCS Technology h; den elkaar tijdens die r dingspoging in'een knell de greep. Door een bankr zoüden alle betrokkenen schip in zijn gegaan. De n joenendans rond het no lijdende Bossche comput concern ontaardde zo in strijd om de macht, waai! de aandeelhouders de b« kaarten in handen hade maar toch niet konden w nen. Dat is de strekking van verhaal dat grootaandeell der J. van den Nieuwenhuj gisteren hield voor het rechtshof in Amsterdam, v het hoger beroep diende in eerste voorkenniszaak in derland. Het gerechtshof b zich over de vraag of de deelhouders zich schuldig 1 ben gemaakt aan misbruik voorwetenschap bij de ha in aandelen HCS. De rechtt

de Stem | 1994 | | pagina 4