H 4Zo n postzegel moet vrolijk zijn om naar te 9 Geef de dood een naam en de emoties laaien hoog op 'Werl Startsein voor kinderpostzegelactie Hoger beroe 'Gewelddad jaagt ouder Bloem Minister Melke Hoog van de tc DE STEM BINNENLAND BUITENLAND At A2 Het verleden duurt maar vijftigjaar DE STEM- Margriet Heymans ontwerpt nieuwe kinderpostzegels pE STEM Agenda DESTEM DINSDAG 27 SEPTEMBER 1994 et zal wel te maken hebben met het naderende einde van de eeuw en van het mil lennium. De mensheid ver toont de neiging alles nog even vliegensvlug goed te ma ken voor de klok definitief slaat. Vredesprocessen, fluwelen oorlogen, historische akkoor den, verzoeningen. Niet dat er minder doden vallen, maar de drang om de zaken op te lossen is overal opvallend aanwezig. We vergeven elkaar zo'n beetje alles. We vergeven de Russen en de communisten respecteren het rinkelen van de kapitalistische kassa. We vergeven de blanke Zuidafri kanen, zoals Mandela zijn vroegere cipiers vergeeft. In het Midden-Oosten geven ge zworen vijanden elkaar de hand. We drogen onze tranen om Sarajewo en onderhande len met de boze Serviërs. We vergeven Hutu's, Tutsi's, Haï- tianen. De Brazilianen heb ben we al direct vergeven dat ze ons op het voetbalveld ver sloegen. We vergeven dominee Visser dat hij perron 0 in Rotterdam heeft aangelegd en sommigen van ons gaan zo ver dat ze Johannes van Damme verge ven dat hij een koffer met heroïne smokkelde. We ver geven Frits Bolkestein dat hij lid is van de WD, we krim pen zelfs niet meer ineen bij een knipoog van Erica Terpstra. We accepteren dat Jos Brink zo vaak op onze tv is. En nu hoor je steeds vaker dat we de Duitsers moeten vergeven. Prins Bernhard en verschillende oorlogsvetera nen stellen voor volgend jaar de oorlogsramp met z'n allen te herdenken, dus met de Duitsers. Vergeving van je vij and is het hoogste wat een mens kan bereiken. Dat is waar. Naoorlogse Duitsers kun je niets aanrekenen. De wereld is veranderd, het leven gaat door. Toch is er iets vreemds aan de hand. Het praten over geza menlijk herdenken komt op het moment dat oude solda ten door ons land marcheren. Het Journaal volgt ze elke dag. De mannen vertellen, vaak met bevende stem, waar ze nog elke dag aan moeten denken. Ze vertellen over de brug die ze moesten nemen, de brug die onnneembaar bleek te zijn. Dit is de laatste keer, wordt er steeds geroe pen. Het lijkt op een waar schuwing. Nog één keer, opa, en dan blijf je voortaan in het tehuis! Het lijkt er op dat ons een nieuwe nuchterheid wordt op gedrongen. Jongens, de ter mijn is een halve eeuw, nu niet meer zeuren. Daar komt het op neer. Het is niet uitge sloten dat de regering volgend jaar met een interessante sub sidie komt voor elke Duitser die wij uitnodigen voor ons bevrijdingsfeestje. Het herdenken wordt losge maakt van de oorlog, de slachtoffers en het leed. Bill Clinton vierde het bijvoor beeld op zijn eigen manier, hij speelde Omahaatje op de stranden van Haïti. In Engeland denkt men aan een kermis voor iedereen die maar wil betalen. Alsof de Tweede Wereldoorlog een natuurramp was, waar nie mand iets aan kon doen. Wie maalt er om het verleden, als het feestje maar leuk is! De veteranen, de weduwen, de gewonden en de gemartel- den moeten ook na 50 jaar door kunnen gaan met her denken, op hun eigen wijze, op hun eigen plaats. Dat wen,s ik ze toe als iemand die de oorlog niet heeft meege maakt. Het hoeft niet massaal en officieel. Het hoeft ook niet elke avond in het Jour naal te komen. Vergeef me, maar soms vrees ik dat ze een zakelijk briefje krijgen waarin staat dat '40-'45 voorgoed verleden tijd is en voortaan door Nederlan ders en Duitsers alle oorlogen en alle wandaden van de mensheid in één keer her dacht, vergeven en vergeten worden. Uit de tv-reportages over de manoeuvres van toen komt een ironisch advies naar vo ren. Dat we gewoon moeten doen of de oorlog net is afge lopen en we het land weder op gaan bouwen. Schouderr aan schouderr. Err is weerr Brrinta. Met Kok als een nieuwe, zuinige Drees. Dat we beginnen aan een nieuw tijdperk. Een tijdperk met nieuwe zonden, fouten en oorlogen, die een halve eeuw later weer simpel vergeven kunnen worden. Er is een nichtje geboren in een op korte termijn onbereikbaar ver dorp. De kakelverse oom wil moeder en spruit bij terugkeer uit het ziekenhuis verrassen met een tastbare felicitatie. De bloemist op de hoek wordt daarom per telefoon ingeschakeld om via het interne circuit van branchegenoten een fleurige hulde te brengen. 'U moet zelf langs komen,' is de reactie. De besteller laat zich overtuigen. Als hij het gedetailleerde formulier ingevuld inlevert, vraagt de winkelierster zich af of de gewenste afleverdag wel kan. 'Misschien is de collega op maandag wel gesloten.Haar handboek wijst uit dat dit het geval is. Zaterdag is mogelijk, maar dan liggen beide gelukkigen nog uit te rusten op de kraamafdeling. Of dinsdag, een dag te laat. Alternatieven zijn er niet. De bloemistenorgainsatie heeft als een van de weinige van Den Haag ontheffing van de kartelwetgeving verkregen. Er blijkt toch een oplossing: oom belt de officieel gesloten bloemist in het ver verwijderde dorp. Die levert op tijd én op rekening. (CH) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911/Telefax 076-236405. Telefax redactie 076-236309. Bezorgklachten en abonnementenadministratie: Afdeling Lezerscontact 06-0226116 (gratis) ma. t/m vrij. 8.00-17.00 uur, zat. 8.00-12.00 uur. Kantoren: Bergen op Zoom, Postbus 65, 4600 AB; 01640-36850, fax 01640-40731, redactie 01640-37253. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550, fax 01608-17829. Goes, Klokstraat 101100-28030, fax 01100-21928. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751fax 01140-19698. Oosterhout, Bredaseweg 108B,® 01620-54957, fax 01620-34782. Roosendaal, Molenstraat 45,® 01650-37150, fax 01650-44929. Terneuzen, Zuidlandstraat 32,® 01150-17920, fax 01150-96554. Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 01184-19910, fax 01184-11446. Openingstijden: van 8.30-17.00 uur. (Middagpauze van 12.30-13.30 uur m.u.v. Oosterhout) Abonnementsprijzen (bij vooruitbetaling te voldoen): per kwartaal 87.20, per half jaar 173.45 óf per jaar 337.30. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 29.05, per kwartaal 84.70, per half jaar 168.45 óf per jaar 327.30. Voor posttoezending geldt een toeslag. Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 en bij Teuben, Ginnekenweg 7, Breda. Grote advertenties uitsluitend 076-236881. Fax 076-236405. Geboorte- en overlijdensadvertenties maandag t/m vrijdag tot 16.00 uur 076-236881fax 076-236405 zondag van 18.30 tot 20.30 uur 076-236242/236911 Alle advertentie-opdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de Algemene Voorwaarden van Uitgeversmaatschappij De Stem B.V. als mede de Regelen voor het Advertentiewezen. Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN/AMRO rek. 520538447. De Stem op band: Centrum voor gesproken lektuur 08860-82345. Een kwart miljoen kinderen van de basis school gaat vanaf morgen langs de deuren om kinderpostzegels en -kaarten te verko pen. De opbrengst, elk jaar tussen de tien en veertien miljoen gulden, gaat naar orga nisaties die zich inzetten voor het welzijn van de jeugd. Staatssecretaris Terpstra van volksgezond heid, welzijn en sport geeft vandaag in Alphen aan den Rijn het officiële startsein voor de zeventigste kinderpostzegelactie. Op 9 novefhber leveren de kinderen de bestelde zegels en kaarten af. Het thema van de kinderpostzegels is dit jaar 'Samen Doen'. Schrijfster en tekena- res Margriet Heymans ontwierp de zegels, waarop spelende kinderen zijn afgebeeld. De kaarten zijn dit jaar gemaakt door Dick Bruna, Han van den Broecke en Laetitia de Haas. Van de opbrengst van de actie gaat onge veer 55 procent naar projecten in Neder land. Met de overige 45 procent worden buitenlandse programma's gesteund. In Nederland gaat het geld onder meer naar speciale lesprogramma's tegen het pesten en naar projecten die vriendschappen tus sen jongeren met en zonder handicap sti muleren. In het buitenland gaat het om projecten voor kansarme kinderen, zoals gehandi capte kinderen, straatkinderen en kinde ren die door kinderarbeid worden uitge buit. Door Mick Salet Eerst is er niks. Niks dan een wit vel papier en een potlood. Dan zet Margriet Heymans het potlood op het papier... en gaat haar hand aan de haal en ont staat een verhaal. „Ik doe het zonder na te denken. Ik begin gewoon te tekenen en kijk wel wat er op papier komt. Dat ben ik zo gewend. Dat doe ik altijd. Met die kinderpostze gels ook. Ik begin te schetsen en zie wel wat het wordt. Het is voor mezelf ook altijd een ver rassing." Margriet Heymans, 61 jaar, is de tekenares van de nieuwe kinder postzegels. PTT Post vroeg haar, omdat ze zo vrolijk en vakkun dig kan tekenen. Ze heeft een kast vol kinderboeken op haar naam en heeft de laatste jaren met de kinderboekenweek ook al een paar Zilveren en Gouden Penselen gewonnen. Wist u eigenlijk wat van postze gels af? „Nou, ik heb ze nooit verzameld, maar ik heb wel lang les gegeven aan studenten die ook postzegels moesten leren ontwerpen èn ik heb altijd naar postzegels geké- ken. Ik plak ook graag een aar dige postzegel op een brief. Niet zo'n postzegel van Beatrix. Dat vind ik zo'n versleten beeld. Op het postkantoor vraag "ik dan ook altijd om andere postzegels dan die van Beatrix. Ik hoef die koningin niet. Ik hou ook niet van postzegels die scheef zitten. Als ik een post zegel per ongeluk scheef op een enveloppe plak, dan knip ik 'm uit en plak 'm opnieuw op. Het hoeft niet met een waterpas te gebeuren, maar een scheve post zegel op een enveloppe stoort me net zo als een scheve plank in een boekenkast. Daar kan ik niet tegen. En ja, ilf zie er graag een rond poststempel op. Een rechthoeki ge zegel met een rond stempel, dat is toch het mooist." Hoe kwam u op het idee voor de tekeningen? „Tja, eigenlijk ben ik gewoon weer wat gaan tekenen... Er was wel een thema: samen doen. Dat geeft al een richting aan. Samen. Dan ga je niet één figuur teke nen, maar twee of drie, die sa men iets doen. Ik zat aan méér vast. Het woord Nederland moest er op, het jaar tal, 1994 èn de waarde plus de toegevoegde waarde, 80 40 cent bijvoorbeeld. Verder moest er een witte balk over de postze gel lopen. Een verticale balk. Ik weet niet precies waarom, maar het heeft iets te maken met de computer van de PTT Post, die de postzegels straks moet lezen. Daar is een witte balk voor no dig. Die moest ik dus in mijn tekeningen verwerken. Als boom bijvoorbeeld. En tot slot had ik natuurlijk te maken met de maat. Je hebt maar een klein vlak. Het is daar om belangrijk dat je er niet te Heymans: 'Ik begin gewoon te tekenen'. veel op zet. Details vallen weg. Om ruimte te winnen, teken ik de figuren dan ook niet he lemaal. Ik laat altijd iets ontbre ken. Vaak laat ik handen of voeten weg. Dan creëer je ruim te. Als je iemand hélemaal te kent, het hele lijf, dan moet zo'n figuurtje kleiner tekenen óf blijft er nauwelijks ruimte over voor de verfraaiing van het beeld. Ik wist dus waar ik me allemaal aan moest houden en ben toen gewoon gaan tekenen. Maar als je me nou vraagt wat er op die postzegels gebeurt, dan weet ik dat ook niet precies. Ik heb het niet getekend met een verhaal in mijn hoofd. Kijk bijvoorbeeld eens naar die postzegel van ze ventig cent. Daar staat een vrouw op een ladder, die... Dat weet ik niet. Dat moet moet iedereen zelf maar verzinnen. Dat doe ik ook." Hoe heeft u de postzegels gete kend? „Met kleurstiften. Ik had het ook met kleurpotlood kunnen doen, maar de kleur van stiften repro duceert beter. Kleurpotlood re produceert niet echt helder. Ik heb stiften met zachte kleuren gebruikt. Daar hou ik van. Dat zijn kleuren die je makkelijk kunt veranderen door er met een andere kleur overheen te gaan. Als je iets in één keer echt rood kleurt, dan kun je er weinig meer aan veranderen. Vuurrood is .vuurrood. En als je er iets overheen doet, dan wordt het meteen zo donker. Op zich zijn de primaire kleuren erg mooi, maar ik gebruikte dit keer liever kleuren die ik langzaam kon op bouwen. Ik heb uiteindelijk maar vier viltstiften gebruikt. Blauw, rose, geel en zwart. Je kunt natuurlijk ook andere kleuren gebruiken, maar dan wordt het niet zo'n eenheid. Nu past alles bij elkaar. Al zien die drie postzegels er wel verschillend uit. Eerst had ik ze alle drie in dezelfde kleuren. Maar dat moest ik veranderen. De kleuren van de postzegels moeten namelijk zó verschillen, dat iedere zegel duidelijk her kenbaar is en ze op het postkan toor onmiddellijk het verschil tussen een postzegel van zeven tig en een postzegel van tachtig cent kunnen zien." Wat kunt u niet tekenen? „Een kind in een spijkerbroek of een man in historische kleding. Een uitgever heeft me wel eens gevraagd om geschiedenisboek jes te illustreren, maar dat kon ik niet. Ik kan het wel, ik kan alles tekenen, maar ik kan niet opbrengen. Het interesseert me niet om iets precies na te tekenen. Waarom zou ik? kan ik er beter een foto van maken. Ik teken de dingen primair. Als ik een fiets teken dan zitten de trappers misschien op de verkeerde plaats, maar zie je wel meteen dat het een fiets is. En daar gaat het om. Dat hoeft niet echt te kunnen rijden" Ik heb er geen zin in om eenfi precies na te tekenen. Dan kan mijn hand niet los zitten. Ik wil mijn hand niet met mijn dwingen." Het moet uit de hand l maar toch ook niet te fantastisch worden? „Nee, het moet een beetje realis tisch blijven, het moet echt kun nen gebeuren. Ik heb een hekel aan allegorische beelden, onbestaanbare wezens, aan bouters. Die teken ik -niet. Die komen ook niet voor in de kir derfantasie, maar worden allee door grote mensen verzonnen." Staat uw handtekening op postzegel? „Nee. Mijn naam hoeft er niet op te staan. Maar ik denk dat deren mijn tekeningen vaak wel herkennen zonder te weten wie ik ben. Mijn naam kennen niet, maar als ze mijn tekeningen zien, zeggen ze: 'o ja, die ken ik...'" Zou u de kinderpostzegels niit eens een lekker, smaakje ht willen geven, zodat ze letter likken? „Nee. Een postzegel hoeft niet lekker te smaken. Plak is plak. Laatste vraag. Lijkt het u leut om straks uw eigen postzegel op een briefte plakken? „Nee, het is niet zo dat is straks alleen mijn eigen postzegels gebruiken. Maar ik ben er wel tevreden over. Het is met die kinderpostzegels net als met mijn andere werk: ik moet zelf mooi vinden. Als ands het ook mooi vinden, dan is dat meegenomen, maar het belang rijkste is dat ik het zelf mooi vind. Zo'n postzegel moet aantrekke lijk zijn om naar te kijken. Vro lijk. Met een bloemetje erbij. Dat vind ik wel aardig staan, postzegels dan, want als ik het werk ben, dan wil ik bloemen in mijn buurt hebben. Ik kan niet tekenen met bloemen en planten om me heen. Dat kal ik niet. Ik weet niet wat dat is. Ik heb de idiote gedachte dat ze de energie aftappen die ik dan zelf hard nodig heb. Daarom wil ik geen levende wezens om me heen als ik werk. Geen bloemen, geen planten, geen mensen, tekening inkleuren met kinderen of mijn kleinkinderen om me heen, dat heb ik altijd gedaan, maar als ik echt moei tekenen, dan moet ik helemaal alleen zijn. Zonder bloemen. Zonder mensen. Zonder p kijkers. Anders krijg ik geen in vallen meer en wordt het niks. Een persbijeenkomst 's morgens om kwart voor één behoort in Den Haag - gelukkig - tot de uitzonderingen. Het betekent meestal crisis of ander politiek ongemak. Afgelopen vrijdagmorgen was dat niet het geval. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken had een boodschap voor de pers die niets had te maken met het gewone politieke gekrakeel. Hij kwam officieel bevestigen dat Johannes van Damme in Singa pore was opgehangen. En gaf een eerste, summiere schets van de gevoelend die de terechtstel ling bij het kabinet had opge roepen. Later die vrijdag zaten de mi nisters wat katterig bij elkaar in de Trèveszaal voor hun we kelijkse vergadering. Ze moes ten praten over zaken als de problemen van de grote steden maar ze kwamen maar niet op gang, vertelde premier Kok aan het einde van de middag tegen de pers. De kwestie-Van Damme spook te almaar door de ministers- hoofden. 'Hebben we wel ge noeg gedaan?' Had Johannes van Damme nog van de strop kunnen worden gered? En hoe, en door wie? Eind vorige week waren er Tweede Kamerleden die vonden dat er over deze vragen nog illustratie Mat Rijnders maar eens een pittig debat ge voerd zou moeten worden. Maar aan het begin van de nieuwe week lijkt het enthousiasme voor een dergelijke discussie te zijn weggeëbd. Er zijn ook praktische bezwa ren. Want premier Kok en mi nister Van Mierlo zijn in het buitenland. En die kunnen na tuurlijk niet ontbreken, als er over Van Damme moet worden gesproken. Maar veel principiëler is de vraag of zo'n debat enige zin heeft. Wie of wat is ermee ge diend om alle faxen, brieven, telefoontjes en diplomatieke in terventies nog eens de revue te laten passeren? Want dat zijn er/ nogal wat. Niemand kan beweren dat de Nederlandse overheid Van Damme aan zijn lot heeft over gelaten. Zelfs koningin Beatrix is in het geweer gekomen. Op 8 juli vroeg ze in een brief aan de president van Singapore om om humanitaire redenen af te zien van het ophangen van Van Damme. De indruk bestaat dat alles wat voor de man kon wor den gedaan, redelijkerwijs ook is gedaan. Maar er zijn mensen die bij het bekritiseren van de inspannin gen vanuit Den Haag de rede lijkheid uit het oog dreigen te verliezen. Wat bijvoorbeeld te denken van de redenering dat de regering Van Damme al in een vroeg stadium aan een Ne derlandse advocaat had moeten helpen. Dat zou me een mooie boel worden. Het kan toch niet de taak van de Nederlandse rege ring worden om advocaten te wereld rond te gaan sturen voor het bijstaan van landgenoten die van een ernstig misdrijf worden verdacht. Uit het 'acti viteitenoverzicht' van Buiten landse Zaken blijkt dat de Ne derlandse diplomaten in Singa pore hun best hebben gedaan Van Damme's plaatselijke ad vocaat te helpen. Maar als hij eerder de hulp van een Neder landse advocaat had willen hebben, dan had hij die zelf moeten inroepen. En zo was de redelijkheid de afgelopen weken wel vaker zoek in de openbare discussies over en rond Johannes van Damme. Sommige ouders van drugver slaafden gunden hem de strop van ganser harte, anderen fan taseerden een ingewikkeld web van internationale intriges, waarvan de drugsmokkelaar het slachtoffer zou zijn geworden. De meeste opwinding ging aan het misdrijf zelf voorbij. Wat telde was de doem van de dood straf. Waarmee maar weer eens is aangetoond dat de dood een gezicht moet hebben, alvorens mensen zich er druk om gaan maken. Elke dag veroordelen wij met elkaar onbewust vele honder den mensen ter dood. Ze sterven omdat ze geen eten hebben, geen onderdak of geen medicij nen. En omdat diegenen die dat alles in overvloed hebben, nog steeds weigeren om eerlijk te delen. Over die 'collectieve' doodstraf maken maar weinig mensen zich drug. Maar geef de dood een naam en een gezicht en de emoties lopen huizenhoog op. Dit keer was het slachtoffer een Door David van der Houwen Nederlander, eentje die er op de schaarse foto's die we van hem hebben gezien niet uitzag als een boef. Ook dat maakt uit. - Iedere Nederlander die in het buitenland in de problemen komt, heeft recht op steun van zijn regering. Maar die steun heeft zijn grenzen. Elk land mag in vrijheid bepalen hoe het zijn rechtspraak organiseert. Het proces-Van Damme is vol gens Van Mierlo 'correct en zorgvuldig' geweest. En als dat zo is en alle redelijke middelen om de uitspraak te verzachten zijn uitgeput, dan hebben we ons maar neer te leggen bij de dood van Johannes van Damme. Tegen die achtergrond zijn plei dooien voor sancties tegen Sin gapore bijna grotesk. Zouden we dat moeten doen omdat dit land de doodstraf kent en uit voert? Dan kunnen we meteen nog wel een paar handenvol andere diplomatieke betrekkin gen onder de loep nemen. 0o nog maar niet te spreken over onze soms hartelijke betrekkin gen met landen waar bepaalde groepen van de bevolking open lijk worden vervolgd en geter roriseerd. Maar zo lang daar geen landge noten bij betrokken zijn, maakt vrijwel niemand zich er druk over. Daar hebben we Amnesty International voor, zullen de meeste mensen denken. De Tweede Kamer behandelt deze week onder meer de we genverkeerswet, de verzelfstan diging van de rijksdienst voor het wegverkeer en de jeugd hulpverlening. In commissies komen zaken aan de orde als de arbeidsvoorziening, het beleid rond de drug XTC, het voetbal vandalisme en de luchthaven Beek. In de Eerste Kamer staan op de agenda stemmingen over de gasboringen in de Wadden zee, de aanpassing van de 0»- kaart voor studenten en de i>a* sisbeurs. J pen Haag (anp) - Het gebrek en: aan personeel en kennis bij OI rechterlijke macht en open- Se baar ministerie (OM) zijn be twee van de oorzaken waar- Q door verdachten in hoger be- hg roep vaak goed wegkomen. zo (S| paarnaast zorgen vertra- Ju gingstactieken van verdachten te Van onze Haagse redactie Den Haag - Werkgevers zouden bemiddeling van het arbeidsl dienst nemen. Dat heeft minis ken) gisteren voorgesteld na eeij ter van het Centraal Bureau vo (CBA). Het CBA overkoepelt de 28 Re- Er gionale Bureau's voor de Ar- M beidsvoorziening (RBA), vroeger de arbeidsbureau's genoemd. wc De minister wil de komende ja- bi ren 500 miljoen bezuinigen op ar het CBA. Volgend jaar zal het D> budget van het CBA al 100 mil- de joen gekort worden. Melkert 1 houdt aan die bezuinigingen vast. Volgens Melkert kan er op vi de arbeidsvoorziening bezuinigd ge worden, omdat die veel efficiën- er ter kan werken. Hi „De bezuiniging hoeft niet te betekenen dat het CBA ook 500 M miljóen minder binnen krijgt," m verduidelijkte Melkert. Volgens 10 hem zijn er mogelijkheden om de vc eigen inkomsten te verhogen. §e Werkgevers laten betalen voor D< bemiddeling door het arbeidsbu- ar reau is één mogelijkheid. Deze k< maatregel zou volgens Melkert ni alleen moeten gelden voor ge- to makkelijk bemiddelbare werklo- vc zen. De werkgevers zijn vierkant k; tegen dit plan. la Alkmaar (anp) - In een emotionec ouders van-de 18-jarige R. K. ui president van de rechtbank in Alk toegang tot hun woning te ontzegg De ouders dagvaardden hun n: zoon nadat zij hun woning wa- di ren ontvlucht wegens zijn ge- zil welddadige gedrag. Daarop ves- je tigde de zoon zich in hun wo- dc ning. hi Rechtbankpresident mr. N. Out V behandelde de zaak 'gezien het gi familiaire karakter' achter ge- b: sloten deuren. De zitting werd ra korte tijd onderbroken toen de ir emoties te hoog opliepen. w Volgens de advocate van de d zoon, mr. P. Fens, zoekt de pre- oi sident naar een praktische op- V lossing. Hij buigt zich onder al meer over een voorstel de ge- al meente Stede Broec te sommeren r< binnen enkele maanden zelfstan- g dige woonruimte aan de zoon toe Ji te wijzen. Die staat op de wacht- te lijst maar het kan nog jaren h duren voordat hij een woning b krijgt toegewezen. v Volgens de advocate hebben de n ouders hun zoon niet tijdig hulp oi geboden toen dreigde te ontspo- E ren. De jongeman heeft een alco- a hol- en een drugsprobleem, lijdt d aan epilepsie en heeft dringend lf hulp nodig, aldus de raadsvrou- s' we. Zij betwistte de visie van de b ouders dat R. 'met verkeerde le vrienden om gaat'. De vader E heeft dit jaar zelfs een vakantie u DE BRUTALEN hebben de halve Cédras, nog even de Haïtiaansc beschuldigt het Amerikaanse lege net blöed van tienduizenden va handen kleeft. Een gotspe in gewoc Cédras en zijn mensen hebben in met terreur en geweld geregeerd, echte en vermeende tegenstander, s nachts heersten de 'attaché's', a. terreurbenden, die dood en verdj werd de stem van het verzet gebro Cédras, die over enige weken het zijn oude methoden nog even kan toren te blazen probeert hij de brengen. Ongetwijfeld in de hoop voorzichtig wordt dat het niet lang dan alsnog aan het langste eind tre Ue overeenkomst, die oud-presider Haitiaanse dictator, heeft nogal w en zijn companen nog een maand poetsen, kwam vreemd over. Het feitelijke inzet van troepen bereikt 9ing van de Amerikaanse regering. Die maand tracht Cédras nu op z Amerikanen buigen voor zijn bruti evensgroot dat er van een nieuw terecht zal komen.

de Stem | 1994 | | pagina 2