Bestseller-service bibliotheek Waarschuwing PHILIPS Akkoord over fusie Infra Scaldem en ROC Westerschelde 29.450- 'Zeeuwsch-Vlaanderen zal herrijzen' Eindelijk les voor kinderen asielzoekers PLAATSELIJK NIEUWS SPORT IN HET KORT wie meer wil. Sex v.achter Hoofdvestigingen lenen gloednieuwe boeken uit tegen extra leengeld Openbare school Breskens heeft gebrek aan lokalen DE STEM ZEELAND C3 OD-commandant G. Tichelman laat proclamatie afdrukken: Avond over beleid inzake werkloosheid in Terneuzen Westclorpe Sas van Gent ■Recreatief volleybal Antwoordcoupon 994 X 52 icht. Vergeet de drukte er de ideale auto. Volg ngegeven lijnen, geniet de smaakvolle kleur. DINSDAG 27 SEPTEMBER 1994 Opel Full-Size Airbag. r en ervaar hoe hij rijdt, Maar waarom wegdro- aar de showroom van u 'em met eigen ogen: "0 n geldzaken. Prijzen inclusief BTW, pecificatiewijzigingen voorbehouden. en: bel en kt. Hen EK. ekt Bel Marcha achterlangs 1gpm 06-96.18 REAGEER! op de leukste vrouwen bel de vernieuwde afspreeklijn 06-9696 75cpm NIEUW! Sexdoorschakellijn: Vrouwen willen direkt sex, bel nu: 06-9.750 (75cpm) RIJPE vrouwen zoeken jon gens voor een slippertje. 06-9760 (75cpm) Aktieü! DIREKT een lekkere meid aan de lijn, vraag haar tel. nr.! Bel 06-97.95 (75cpm) ZIN in 'n wip? bel de gewil lige dames direkt: 06-98.77 (75 cpm) RIJPE vrouwen willen sex- kontakt (niet commercieel) 06-98.90 (75cpm). ZOEK je rijpe vrouwen voor sexkontakt? (niet commer- cieel) 06-350.266.59 (1gpm) HOMOKONTAKTEN: zoek je 'n lekkere hete jongen? Gaydating 06-9518 (75cpm) PRIVE-telefoonnummers van hete meiden thuis? 0 nu 06-9536 (75cpm) SM-kontakten: direkt apart met meester of dienaar, bei nu: 06-95.37 (nu 75cpm) (nu 50cpm)HOMO-DIRECT: 06-9538. Snel heet gay- sexcontact. Anoniem! SEXGESPREK met hete vrouw, alleen voor jou: 06-9566 (75cpm) (NIEUW! 75cpm) RijP® vrouwen willen sexkontakt (niet commercieel) 06-9.567 LET op! Blind date via de telefoon. Direkt apart, leuke meiden, 06-95.95 (75cpny_ DIREKT apart met 'n leuk meisje (18+). In prijs ver laagd! Bel: 06-9600, 75cpm yan onze verslaggever Terneuzen - Infra Scaldem, de school voor opleidingen in de ge zondheidszorg, fuseert per 1 januari 1996 met het ROC Westerschelde in Terneuzen. Beide Terneuzense op leidingsinstituten hebben hierover een akkoord bereikt. Als de fusie een feit is, houdt de naam Infra Scaldem op te bestaan maar blijft de school gehuisvest in het gebouw aan de Michiel de Ruytersingel. Per 1 janua ri '96 gaat het nog om een bestuurlijke fusie. Medio augustus van dat jaar is de algehele fusie bekrachtigd. De fusiebesprekingen werden vorig jaar in gang gezet. De samenwerking is bedoeld om voor Zeeuws-Vlaanderen een zelfstandige opleiding voor ver pleegkundige/verzorgende te behouden. Directeur G. Rienties van Infra Scal dem legde toen uit dat de school als zelfstandige opleiding te klein is om voort te bestaan. Op Infra Scaldem zitten ongeveer driehonderd leerlingen. De afdeling verzorgende beroepen van het ROC Westerschelde telt honderd vijftig leerlingen in de dagopleiding en honderd in het leerlingwezen. Door de samenwerking wordt het voor leerlin gen eenvoudiger combinaties te vinden. Daarnaast is het voor een leerling een voudiger van opleiding te veranderen zonder tijd te verliezen. Het ROC kwam tot stand door een samenwerking tussen het Westerscheld- ecollege, de Dag- en Avondscholenge meenschap en de Stichting Basiseduca tie. Infra Scaldem startte iets te laat om vorig jaar al deel van het ROC uit te maken. Dat gebeurt nu dus per 1 janua ri 1996. In de samenwerking worden maximale garanties geboden voor de kwaliteit en continuïteit van de oplei dingen voor verpleegkundigen en ver zorgenden in Zeeuws-Vlaanderen en de rechtspositie van de medewerkers. r- Nog wat onwennig zaten ze gisteren in de klas. De 41 kinderen van het asielzoe kerscentrum in Terneuzen. Na meer dan een half jaar verstoken te zijn geweest van onderwijs mochten ze eindelijk naar school. De kinderen van het opvangcentrum in het Roosevelthotel zitten verspreid over zeven basisscholen in Terneuzen. Direc teur Th. Bril van basisschool De Meer paal vertelde gisteren dat de kinderen goed zijn opgevangen. Uiteraard waren ze nog wat onwennig, maar de opvang verliep goed. Ze werden begeleid naar de groep waar ze zijn ingedeeld en de betreffende leerkracht. Ook wat de taal betreft geen problemen. Ze spreken ui teraard een andere taal maar daar heb ben we ervaring mee. We hebben en hadden immers kinderen van diverse nationaliteiten op school,aldus Bril. FOTO WIM KOOYMAN Door Rein van der Helm „Het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen ge niet de onuitsprekelijke eer en vreugde het eerste stuk van bevrijd Nederland te zijn. Nederland zal herrijzen. En zoo zal ook Zeeuwsch- Vlaanderen weer herrijzen. Het kan wel slapen, maar sterven nooit! Luctor et Emergo - Ik worstel en duik weer op - blijve haar leus". Na jarenlang ondergronds te hebben gewerkt, kwam in Zeeuws-Vlaanderen de Orde dienst (OD) boven water. Dis tricts-commandant Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen G. Ti chelman liet in Het Laatste Nieuws een proclamatie af drukken waarvan dit feit we reldkundig werd gemaakt. De OD was, zo stond te lezen, ingeschakeld voor de over gangstoestand van bezetting naar normale tijden. Hoofddoel was het bewaren van de open bare orde en 'een volledige zui vering van het nationale leven door opruiming van alle land- In ronkende zinnen vroeg koningin Wilhelmina elke 'goede' burger te helpen bij het opbouwen van Nederland. verraderlijke elementen en van hen die in overheidsdienst of daarbuiten met den vijand heb ben samengewerkt'. Tichelman liet voorts weten desnoods ge- wapender hand te laten optre den tegen ongehoorzame bur gers, die de bevelen van de OD naast zich neerlegden. Naast de verklaring van Tichel man waren er ook mededelin gen van koningin Wilhelmina en de geallieerde opperbevel hebber. Gesteld in ronkende zinnen waarmee de inzet werd gevraagd van elke 'goede' bur ger te helpen bij het opbouwen van Nederland, waarvan op dat moment nog maar een klein stukje was bevrijd. Plaats was in Het Laatste Nieuws uiteraard ingeruimd voor 'De Krijgsverrichtingen'. En zo kon Terneuzen en wijde omgeving op 26 september 1944 onder meer lezen dat de gealli eerden 4370 buitgemaakte Duitse granaten had onder zocht, waarvan er 1312 stuks onbruikbaar waren. Hulde wordt gebracht aan de sabo teurs (heel dikwijls dwangar beiders) die dit in de Duitse wapenfabrieken hadden weten klaar te spelen. Terneuzen had in die dagen ook een waarnemend, na de bevrij ding benoemde, burgemeester in de persoon van C. Verlinde. Die vulde met Openbare Be kendmakingen menig kranten kolom. Zo werden burgers op geroepen alle van de Wehr- macht meegenomen voorwer pen, vooral wapens en munitie, onverwijld in te leveren bij de bomvrije kazerne in de Nieuwstraat. En dieven, die van de Loskade Melba-Kinder- meel hadden meegenomen, werd gemaand deze produkten - hoe weinig ook - in te leve ren aan het pakhuis van de firma Van der Gouw in de Bastionstraat. „Bij niet voldoen aan deze aanmaning zullen huiszoekingen worden gedaan en zal strafvervolging volgen." Er wordt de aandacht op geves tigd dat in het algemeen be kend is wie Melbameel heeft meegenomen. Voorts dienen al le personen die, door welke omstandigheden dan ook, zon der vaste werkgever zijn zich onverwijld te melden bij het Arbeidsbureau. En wie een paard heeft, waar vandaan ook afkomstig, moet dit aanmelden. Zo mogelijk met overlegging van de identiteitskaart van de trouwe viervoeter. Van onze verslaggever Breskens - De openbare ba sisschool (obs) aan de Van Dalestraat te Breskens kampt met ruimtegebrek en is op zoek naar extra lokalen. Het gemeentebestuur van Oost- ourg heeft vorige week ge praat met het bestuur van de katholieke school om daar Leegstaande lokalen door de obs in gebruik te laten ne men. Eigenlijk komt de openbare school in aanmerking voor de bouw van een nieuw lokaal. Maar uit bezuinigingsoverwe gingen stelt de rijksoverheid dat een school die uit wil breiden maar elders in moet trekken als er binnen een straal van een kilometer leegstand is. Dat is het geval met de katholieke school in de Dorpsstraat, waar door een terugval van het leerlingenaan tal van boven de honderd tot rond de zestig scholieren drie lokalen leegstaan. „Er is gepraat met het bestuur van de katholieke school om te polsen hoe die er tegenover staan hun leegstaande lokalen vrij te maken voor de openbare Van onze verslaggever Terneuzen - In de hoofdvestigingen van de openbare bibliotheken in Zeeuws-Vlaanderen gaat op vrijdag 30 september een 'bestseller'-service van start. Tegen beta ling van extra leengeld kunnen de leden voortaan gloednieuwe boeken meteen lenen, zonder ze te moeten reserveren. school," zegt L. Polfliet, woord voerder van de gemeente. „Over twee weken is er een ver- volgbijeekomst waarin het schoolbestuur laat weten hoe het daar tegenover staat. In principe is de gemeente op grond van de wet bevoegd die lokalen te vor deren, maar dat is nogal wat. We proberen er uiteraard liever in onderling overleg uit te komen." De bestseller-service wordt in de grote steden al langer verleend. In Zeeland was de service er tot nu toe alleen in de openbare bibliotheek in Middelburg. De Zeeuws-Vlaamse bibliotheken willen er nu ook toe overgaan, als extra dienstverlening aan de lezers. Recente uitgaven die door televi sie-programma's en door boe kenlijsten van tijdschriften in de belangstelling staan, moesten voorheen vaak gereserveerd worden. In sommige gevallen kon de wachttijd oplopen tot zelfs een half jaar. Behalve in de reguliere collectie, komen er van bestsellers nu ook enkele exem plaren in een aparte kast te staan. Voor 2,50 per boek kun nen ze een week worden geleend, dit in tegenstelling tot gewone uitleningen, die maximaal drie weken duren. De dienstverlening vindt alleen plaats in de hoofdvestigingen in Axel, Hulst, Oostburg, Sas van Gent en Terneuzen, niet in filia len. In Sas gaat de service overi gens een week later, op 7 okto ber van start. „Door de titels voor een kortere periode uit te lenen, hopen we dat veelge vraagde boeken sneller rouleren en op deze manier door meer mensen gelezen kunnen wor den," laten de bibliotheken we ten. „Het is dus niets anders dan het sneller in huis hebben van actuele titels," aldus directeur Hans Spenkelink van de biblio theek in Terneuzen. Terneuzen - De Werkgroep Uitkeringsgerechtigden Ter neuzen (WUT) houdt samen met het Activiteiten Centrum Terneuzen (ACT) vanavond een bijeenkomst over het ge meentelijk werkloosheidsbe leid. De bijeenkomst vindt plaats in wijkcentrum De Triangel aan de Korte Kerk straat in Terneuzen. Verantwoordelijk wethouder A. Stahl-Hemelsoet geeft een over zicht van de feitelijke regelingen die er zijn in Terneuzen. Aan de orde komen onder andere de Jeugdwerkgarantiewet (jwg), de Banenpool en het Project inten sieve begeleiding langdurig werklozen. Aansluitend is er een discussie over de visie op werk loosheid met burgemeester R. Barbé. De WUT en het ACT houden deze bijeenkomst om het ge meentelijk beleid met betrekking tot langdurige werkloosheid voor de langdurig werklozen zelf duidelijk te maken. De aanlei ding voor beide organisaties om het gemeentelijk beleid inzichte lijk te maken waren de uitlatin gen van burgemeester Barbé tij dens een commissievergadering in april. Hij liet zich volgens beide organisaties denigrerend uit over langdurig werklozen. Hij verweet langdurig werklozen een gebrek aan motivatie om weer aan het werk te komen. „Hij beriep zich daarbij ook nog op verkeerde cijfers, zodat we ons kunnen afvragen of de bur gemeester zelf wel gemotiveerd genoeg is om zijn ambt op een gedegen manier te vervullen. Over de manier waarop hij zich heeft uitgelaten heeft burge meester Barbé zich tegenover de raad verontschuldigd, echter hij bleef achter de inhoud van zijn opmerkingen staan. De werklo zen waren hem dus geen veront schuldiging waard," aldus de WUT en het ACT. De bijeenkomst over het ge meentelijk werkloosheidsbeleid begint vanavond om 19.30 uur. (ADVERTENTIE) Ma.-vr. 07.00-21.00 Za. 08.00-21.00 Zo. 09.00-21.00 Servicestation WALTHER DE BLOCK OUDE ZOUTOIJK 2-4. 4561 HP HULST telefoon 01140-12058, telefax 01140-10856 Van zo'n twintig titels komen er twee of drie exemplaren in de bestseller-kast te staan. Die ti tels worden geselecteerd aan de hand van boekenlijsten, zoals die van AKO, Knack of De Bijen korf. Maar er wordt ook gekeken naar de specifieke smaak van het publiek bij elke bibliotheek. dBij ons worden bijvoorbeeld de streekromans van Johan Veen- hof veel gelezen, in Terneuzen „weer helemaal niet," vertelt plaatsvervangend hoofd Moni que Brems van de bibliotheek in Axel. De selectie van titels die vanaf vrijdag in de bestsellerkasten zullen staan, omvat onder meer boeken van John Grishanm, Youp van 't Hek, Boudewijn Biich, Tessa de Loo en Appie Baantjer, De inhoud van de kast wordt regelmatig aangepast. „We verwachten niet dat het kostendekkend zal zijn, maar we willen in ieder geval alle inkom sten gebruiken voor de aanschaf van nieuwe boeken," aldus Spenkelink. HENGELWEDSTRIJD - De westdorpse hengelsportvereni ging de Platzak hield afgelo pen zondag de derde en laatste wedstrijd voor het kampioen schap klassiek hengelen op het viswater de Molenkreek. Hier aan namen 41 hengelaars deel. De meeste vis werd dit keer verschalkt door M. Bracke, namelijk 5280 gram. Tweede werd mevr. L. de Vleeschau- wer met 4740 gram en derde T. de Clerk met 4480 gram. M. Teerling werd vierde met 4450 gram en vijfde P. de Keizer met 4320 gram. Voor de eindklassering bete kent dit dat I. de Smet zich dit jaar clubkampioen klassiek hengelen mag noemen. En dit niet alleen. Met 18.980 gram vis wist hij tijdens alle club wedstrijden ook nog eens de meeste vis op het droge te halen en is hij dus tevens algemeen clubkampioen 1994. De tweede plaats in het eind klassement van het klassiek hengelen werd ingenomen door L. de Vleeschauwer en de derde door T. de Clerk. Vierde in de eindklassering werd P. de Baets en vijfde M. Bracke. DIPLOMA-UITREIKING EH BO - De westdopse EHBO- vereniging St. Raphael houdt aanstaande zaterdag, 1 okto ber, haar jaarvergadering in cultureel centrum Concordia. Tijdens deze vergadering zul len aan 24 leden de behaalde EHBO-diploma's uitgereikt worden door burgemeester J. van Rest. Na het officiële gedeelte volgt een gezellige feestavond metgourmetten, bingo en uiteraard dansen. OPBRENGST COLLECTE - De jaarlijkse collecte van de Nederlandse Kankerbestrij ding/Koningin Wilhelmina- fonds heeft in Sas van Gent 3786,28 opgebracht. Het geld wordt besteed aan pro jecten op het terrein van pa tiëntenbegeleiding, weten schappelijk kankeronderzoek en voorlichting. Sas van Gent - In de eerste klasse gemengd van de recrea tieve volleybalcompetitie in Sas van Gent verloor C-Line de wedstrijd van Bode 2 nipt met 1-2. In de eerste twee sets was Bode de sterkste en nam een 0-2-voorsprong. C-Line kwam echter sterk terug in de derde set en won met 11-9. Bij de mannen had Savok 2 weinig problemen met Carioca en won met 3-0. UITSLAGEN VROUWEN Eerste klasse: Savok 2-Peters 1 2-1 (15-10, 3-15, 16-14), Zaam- slag-Cerestar Benelux 1 0-3 (2-15, 7-15, 4-15), Cerestar Bene lux 2-Savok 0-3 (12-15, 6-15, 12-15). Tweede klasse: Philippine 2-De Doorzetters 0-3 (5-15, 3-15, 14-16), Savok 3-Peters 2 2-1 (15-9, 6-15, 15-7). Mannen: Savok 2-Canoca 3-0 (15-5, 15-13, 15-3). GEMENGD Eerste klasse: C-Line-Bode 2 1-2 (10-15, 8-15, 11-9), Cromheecke- Savok 0-3 (4-15, 6-15, 5-15), Ca rioca -Acke 0-3 (7-15, 8-15, 0-15). Tweede klasse: Bode 1-Fabricom 3-0 (15-11, 15-13, 10-2), Philippi ne 2-Cromheeeke 3 1-2 (5-15, 15-9, 4-15), Van der Tuyn-Philip- pine 2 2-1 (9-15, 15-10,15-10). ZK bowlen Middelburg - Het bowling team van de BV Sas van Gent heeft een eervolle tweede plaats veroverd tijdens het Zeeuws kampioenschap voor clubteams. In het bowlingcen trum te Middelburg kwam BV Sas van Gent slechts één matchpunt tekort om kam pioen Renesse van de titel te houden. EINDSTAND 1. Renesse 8 matchpunten, 2. BV Sas van Gent 7 (4924 pins), 3. Goes 7 (4888 pins), (ADVERTENTIE) Bij de fabricage van een type Philips TL miniatuurlamp kan een fout zijn gemaakt, waardoor deze lamp niet voldoet aan de door Philips als normaal beschouwde veiligheidseisen. Het betreft een Philips TL 8 Watt/33 lampje, geproduceerd in Zuid Korea dat vanaf 1 mei 1994 door Philips is geleverd en is voorzien van de bedrukking zoals aangegeven in onderstaande tekening: ROOD ISOLATIE MATERIAAL PHILIPS TL 8 W 33 5E MADE IN S-KOREA Of PHILIPS TL8W/33 4D MADE IN S-KOREA 30 cm I Indien u na 1 mei 1994 een Philips TL 8_WattJamp hebt aangeschaft, ver zoeken wij u te controleren of u in het bezit bent van een hierboven aangege ven lamp. Bij deze controle dient u het volgende in acht te nemen: 1Schakel de netspanning uit. 2. Raak de metalen uiteinden van de lamp niet aan tijdens het uitnemen. Bent u in het bezit van één of meerdere van de hierboven aangegeven TL- 8W lampen, stuur dan de onderstaande bon geheel ingevuld in een envelop zonder postzegel naar: Philips Nederland B.V. Kwaliteitsdienst Licht Antwoordnummer 10367 5600 VB Eindhoven Consumenten U krijgt na ontvangst van deze coupon van Philips een instructie en lege ver pakking waarin de lamp gratis opgestuurd kan worden. Zodra Philips de lamp in haar bezit heeft, wordt u zo snel mogelijk kosteloos een nieuw exem plaar toegestuurd. Installateurs, bedrijven, instellingen, woningbouwverenigingen, enz. Na ontvangst van de coupon wordt contact met u opgenomen over de verdere afhandeling. Bij eventuele vragen kunt u, tijdens kantooruren, contact opnemen met het gratis telefoonnummer 06-0572 (of faxnummer 040-781134). Wij bieden u onze excuses aan voor het veroorzaakte ongemak. Philips Nederland B.V. >g„- Consumenten Naam: Nd Adres: Postcode: Plaats: T elefoonnummer: Aantal lampen:j Installateurs, bedrijven, instellingen, woningbouwverenigingen etc. Naam: Adres: Postcode: Plaats: Contactpersoon: Telefoonnummer: Faxnummer:. Aantal geïnstalleerde lampen: Aantal lampen op voorraad:

de Stem | 1994 | | pagina 15