inden. (making Appartementen in lege mavo DE STEM 'Vader Abraham' en smurfen op gezellige Bamisfeesten Plannen in Axel verkeren in afrondende fase IES lEDSET If NAA POLITIE rapport PLAATSELIJK NIEUWS DAG klapper Illustratie van acht eeuwen vocale kunst Bel nu 013-357777 DE STEM ZEELAND C2 aterstaat Vijf ooievaars gezien tussen Hulst en Terhole Festivalconcert op de radio 'Raadsleden moeten meer het veld in' Project voor verbetering positie van oudere vrouwen Jeugdsoos schot in de roos Amnesty tevreden met Kosovo-actie Pot mag open op vier extra zondagen NOG VOORDELIGER VIJFMAANDBLADEN IN DE LEESMAP s DINSDAG 27 SEPTEMBER 1994 narkt •gstraat renmarkt p. Serlippens brdstraat i/iseurs die gebruik hebben ge- van de gelegenheid advies uit te en over hét ontwerp; ten die bedenkingen hebben tegen ;ingen die bij het nemen van het t ten opzichte van het ontwerp zijn ibracht; len aan wie redelijkerwijs niet kan :n verweten geen bedenkingen te >n ingebracht tegen het ontwerp. Dtiveerde beroepschrift dient te ;ezonden aan de Afdeling bestuurs- ak van de Raad van State, Postbus 500 EA Den Haag, met ten minste leiding van de naam en het adres diener, de dagtekening van het :en vermelding van het bestuurs- at het besluit heeft genomen en de het kenmerk van het besluit, uit wordt op 9 november 1994 van nzij vóór deze datum beroep is en een verzoek wordt gedaan tot n van een voorlopige voorziening. oek tot het treffen van een voor- rorziening moet worden gericht aan itter van voornoemde afdeling, jit wordt niet van kracht voordat op elijk verzoek is beslist, idiener van een beroepschrift/ tot het treffen van een voorlopige ng wordt een bedrag aan griffie even. Omtrent de hoogte hiervan, waarop en de termijn waarbinnen it te betalen kunt u zich in verbin- en met de secretarie van de voor afdeling. jrg, 28 september 1994, ter van Verkeer en Waterstaat, deze, lingenieur-dicecteur, Saeijs. 'aterstaat I Van onze verslaggever Hulst - Bij het gehucht Rust- wat tussen Hulst en Terhole zjjn vijf ooievaars gesigna leerd. Een voor Oost-Zeeuws- Vlaanderen tamelijk unieke gebeurtenis. Om ongeveer vijf uur in de na middag zag de familie De Bruijn aan de Havendijk zondag tot haar grote verbazing de vijf ooievaars landen op een van de silo's van haar bedrijf. Natuur liefhebber E. Taelman uit Hulst werd gebeld en toen die een kijkje kwam nemen, zaten de vogels aan de overkant van de weg in een wei van de familie Van de Veeken. Al snel ontdekt Taelman dat er vier vogels geringd waren en dat er een ongeringd exemplaar tus sen liep. Van de vier geringde ooievaars hadden er drie aan de ene poot een grijze en aan de andere poot een groene ring. Volgens Taelman zijn de vogels waarschijnlijk afkomstig uit Liesveld of een ander uitzend- centrum. Mogelijk heeft de niet- geringde vogel zich aangesloten bij de vier half tamme vogels en zijn ze gezamenlijk op doortrek naar het zuiden. Toen Taelman om half zeven wegging, vlogen ze op en zetten ze zich op het dak van twee huizen langs de rijksweg. Even later vlogen er twee richting Hulst. Mogelijk hebben al deze vogels de nacht in de buurt doorgebracht. Gisterochtend zat er in ieder geval een ooievaar op een woning op de hoek Leegwa- terstraat-Bolstrastraat in Hulst. Of het om een exemplaar ging van het groepje van vijf is onze ker, want gisterochtend kwam er eveneens, een melding van de heer Roelands uit Hulst, die een groepje van vijf ooievaars had gezien nabij Rustwat. Ongeveer op dezelfde plaats waar ze een dag eerder waren gesignaleerd. Van onze correspondente Hulst - Het concert 'Bei Bach zu Hause' dat tijdens het Mu zikaal Kerkepad 1994 van het Festival van Zeeuwsch- Vlaanderen in Graauw werd verzorgd, wordt woensdag 28 september uitgezonden op ra dio 4. De opnames zijn gemaakt door de NCRV. Klaus Mertens (bas/ bariton) en Bob van Asperen (clavecimbel) vertolkten werken van Johann Sebastian Bach: aria's, geestelijke liederen, kora len en de cantate 'Amore tradi- tore'. Van Asperen begeleidde Mertens afwisselend aan het or gel of aan het clavecimbel. Ook vertolkte hij Praeludium, Fuga en postludium van Böhm uit het Andreas Bachboek op clavecim bel, de Fantasie en Fuga in a voor orgel en de Toccata in D van Bach. De uitvoerders hebben het idee dat het programma een idee geeft van hoe er ten huize Bach gemusiceerd werd. De uitzending is tussen 11.00 en 13.00 uur. EDITIE ZEELAND Redactie Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-18924, fax 01150- .96554. Redacteuren: Frank van Cooten, Frank Deij, Rein van der Helm, Ton Koomen (sport), Peter Oggel (editiechef), Harold de Puyssele- i|r. Goes: klokstraat 1tel. 01100- 28030, fax 01100-21928. Redacteur: Cees Maas (provin cieverslaggever). Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751, fax 01140-19698. Redacteur: Eugène Verstraeten (Plv. editiechef). Advertentieverkoop Terneuzen: Zuidlandstraat 32, tel. 01150-17920. Vertegenwoordigers: Martin Boe- 'ie, Hans Dimmers. Hulst: Steenstraat 14, tel. 01140- 13751. Vertegenwoordigers: Eddy van den Brande, Marian Ver straeten. Verkoopleider: Harry Muurmans, tel-076-236454. Telefoonnummers en openings tilden van overige afdelingen op PSQina A2. 18-5-94 Van onze verslaggever Axel - De voormalige ma vo in Axel krijgt na jaren van leegstand een nieuwe bestemming. Aannemings bedrijf Lensen uit Axel be kijkt op dit moment in samenspraak met inge nieursbureau Inocon uit Middelburg de haalbaar heid van een appartemen tencomplex voor senioren. De plannen verkeren volgens P. Verschelling van de firma Len sen in een afrondende fase. Het is de bedoeling zo'n 25 apparte menten in de prijsklasse van 150.000 tot 175.000 gulden neer te zetten. De start van de (verjbouw - het gebouw blijft voor een groot deel intact - is gepland in mei 1995. Het gemeentebestuur staat vol gens wethouder A. van Waes positief tegenover deze invulling. De mavo, leeg sinds het voortge zet onderwijs uit Axel verdween, is de gemeenteraad een doorn in het oog. Meerdere fracties dron gen er in het verleden bij B en W op aan om snel een geschikte bestemming voor het gebouw te vinden omdat verpaupering van de school op de loer ligt. Het CDA in Axel opperde het gebouw in te richten als asiel zoekerscentrum. De WD-fractie in Axel stelde voor de mogelijk heid te onderzoeken om het Ge coördineerd Ouderenwerk (GOW) erin te huisvesten. De gemeente zelf bood het gebouw, dat nog eigendom is van het Rijk, vorig jaar aan als huisves ting voor het nieuwe regio-korps De mavo, leeg sinds het voortgezet onderwijs uit Axel verdween, is de gemeenteraad een doorn in het oog. foto wim kooyman van de politie. De zetel ging echter naar Terneuzen. Nieuwe mogelijkheden het gebouw te slijten hebben zich sindsdien niet voorgedaan. Het gebouwen complex moest vorig jaar nog 800.000 gulden opbrengen. „We juichen deze invulling toe maar we hebben nog geen con crete bouwaanvraag binnenge kregen," aldus Van Waes giste- Als de berekeningen gunstig uit vallen, kan het gemeentebestuur die bouwaanvraag snel tegemoet zien, zegt Verschelling. Over hooguit acht weken valt de be slissing over de aankoop van het gebouw van de Dienst der Do meinen. Verschelling gaat er vanuit dat kopers met name in de derde leeftijdsgroep gezocht moeten worden. „Als je zoiets in een stad neerzet komen er mis schien wel studenten op af en jonge mensen. Maar hier lijkt ons dat niet haalbaar. We mik ken op een publiek voor wie de tuin te groot wordt en drie trap pen oplopen te lastig is." De locatie is volgens Verschel ling gunstig. Het complex ligt tegenover het toekomstige zorg centrum De Vurssche en vlak in de buurt van het seniorendomein 't Kasteeltje en op loopafstand van alle centrumvoorzieningen. Van onze verslaggever Hulst - De leden van de Hul ster commissie Stads- en Dorpsontwikkeling moet meer het veld in. Dat is de mening van commissie lid J. Steijaert (CDA). Tijdens de laatste vergadering wees Steijae rt er op dat in de commissie gesproken wordt over allerlei za ken betreffende ruimte-orde ning, zonder dat de commissiele den precies weten hoe de situatie er ter plaatse uitziet. „Laat ons die zaken ook eens zelf in het veld gaan bekijken," opperde Steijaert. Hij werd op zijn wenken be diend, want wethouder G. van de Voorde nam de koe meteen bij de horens. Afgesproken werd dat de commissieleden voor aan vang van de volgende vergade ring een kijkje gaan nemen bij de uitbreidingsplannen Linie in Hulst en Oversprong te Sint- Jansteen. Van onze verslaggever Middelburg - Vrouwen boven de vijftig jaar nemen ten op zichte van hun mannelijke leeftijdgenoten een achter standspositie in op het gebied van inkomen, wonen, gezond heidszorg en educatie. Op 3 oktober start in Middelburg een project om meer oudere vrouwen te betrekken bij ac tiviteiten die van belang zijn voor de verbetering van hun maatschappelijke positie. De drie Zeeuwse ouderenbonden (Anbo, PCOB en KBO) zijn bij de presentatie van dit project in de schouwburg aanwezig. In het kader van de belangenbe hartiging waar de drie bonden elk voor staan is het POSO (Pro vinciaal Overleg Samenwerking Ouderenbonden) bezig met de voorbereiding van een project '50+ -vrouwen tellen mee'. Op de manifestatie in Middel burg zijn naast de ouderenbon den ook andere instanties aan wezig die zich met vrouwenbe- langen bezig houden. Ze kunnen allemaal kennis nemen van het project. Er worden proeflessen gegeven, er wordt een videofilm getoond en er ligt veel materiaal ter inzage. De ouderenbonden doen tevens een beroep op vrouwen die be reid zijn zitting te nemen in de werkgroep die het project gestal te geeft. De gedachten gaan uit naar vrouwen die al enige kennis van het onderwerp hebben, goed kunnen samenwerken en al enige ervaring hebben op vergader- of cursusgebied. Meer informatie is in Zeeuws-Vlaanderen verkrijg baar bij mevrouw M. Langstraat, Kloosterstraat 30 te Biervliet. De traditionele rommelmarkt tijdens Bamisfeesten. foto wim kooyman Van onze correspondent Kloosterzande - In Kloosterzande heerst een Bamisfeestsfeer. Het programma biedt voor elk wat wils. Zaterdagochtend kwa men de kleinsten aan de beurt met de druk bezochte Haaza Haaza kinder-voormiddag. 's Middags kwamen de schutters op de liggende wip aan hun trekken. Er waren er 42. Zoals geoonlijk kwamen er weer veel liefhebbers af op de traditionele mosselmaaltijden. Zater dagavond kwam de jeugd aan haar trekken bij de Pico Bello drive-in. Zondagochtend zong het bejaardenkoor uit Kloosterzande tijdens de H.Mis in de tent, waarna fanfare Vrijheid Eendracht een amusant koffieconcert verzorgde. Zondagmiddag was er van alles te beleven. Het was dan ook de gehele middag flink druk in en om de Bamistenten. Allereerst waren er play- back-wedstrijden, die gewonnen werd door Kin deren voor kinderen. Op de tweede plaats ein digde Maria Carry en als derde Vader Abraham en de Smurfen. Verder was er deze middag een autoralley en een trimtocht, waaraan een veertigtal lopers deelna men. In de tent werden er een aantal artikelen bij opbod verkocht door een veilingmeester. Buiten de tent zorgde het Morres Meubel Hot Air Balloon Team voor de nodige ontspanning met het Captive vliegen in een luchtballon aan een kabel). Het geplande eieren gooien naar de karnavalsprins Ginus I kon geen doorgang vinden, omdat het 'slachtoffer' ingegaan was op het verzoek om een reisje mee te maken in de luchtballon van het Morres Team. De gehele middag was het een gaan en komen van belangstellenden in de beurstent, waar de standhouders goede zaken deden. Zondagavond was het een als vanouds goed gevulde tent met mensen, die een prijsje probeerden te winnen op de grote bingoavond. Gisteren stond een kaarting op het programma, modeshow en Bamisbal met medewerking van het orkest Anything en de Belgische zanger Eddy Wally. Van onze correspondent Kloosterzande - De jeugdsoos Kloosterzande, die afgelopen weekend ge start is in 'Disco Love', blijkt een schot in de roos te zijn. Er kwamen in de leef tijd van 12 tot 16 jaar ruim 170 kinderen opdagen. Deze kwamen niet alleen uit de kernen van de gemeente Hontenisse, maar ook uit omliggende gemeenten. In de discotheek was er volop gelegenheid om met elkaar kennis te maken, spelletjes te doen of samen te dansen op live-muziek van de nieu we Jansenius-band en de drive-in. Alle jeugdige bezoekers wa ren enthousiast en ook de leiding sprak van een suc ces. De volgende soos-bij- eenkomsten voor 1994 staan gepland op 28 oktober, 25 november en 16 december, telkens van 19.30 tot 22.30 Zakkenroller Hulst - Een 37-jarige vrouw uit Hulst is zondagmiddag het slachtoffer geworden van zakkenrollerij. In een winkel aan de Gentsestraat werd ze beroofd van haar portemonnee. De vrouw bemerkte dat iemand aan haar handtas kwam. Ze reageerde meteen, maar de dader had al kans gezien haar portemonnee er uit te halen. De vrouw mist een geldbedrag, een giropas en nog wat persoonlijke bescheiden. Vogelwaarde KANKERBESTRIJDING - De huis-aan-huis-collecte ten ba te van de kankerbestrijding heeft in Vogelwaarde 2.049,15 gulden opgeleverd. Hontenisse TEKENWEDSTRIJD - Ter ge legenheid van de herdenking dat Hontenisse 50 jaar geleden werd bevrijd, is op alle basis scholen een tekenwedstrijd gehouden. Burgemeester Th. Steenkamp overhandigde op ieder school de prijzen, een walkman voor de beste teke ning en een horloge voor de tweede. De prijswinnaars: De Schakel Vogelwaarde: 1. Ma- riska de Blok, 2. Bregje van Waterschoot, De Oostvogel Lamswaarde: 1. Wouter de Rijk, 2. Altuna Halilovie, Ter Vliet Terhole: 1. Bart Brooy- mans, 2. Melissa Missu, St. Jozefschool Hengstdijk: 1. Fracheska Donze, 2. Maaike Harms, Sandeschool Klooster zande: 1. Wouter Fassaert, 2. Thoma Bourlet, Ter Duinen Kloosterzande: 1. Nicky Jan sen, 2. Joke van Waijenberghe. De mooiste tekeningen wor den in het gemeentekantoor te Kloosterzande tentoongesteld. Hulst MODESHOW - De afdeling Hulst van de Katholieke Bond van Ouderen houdt vrijdag 7 oktober om 14.00 uur een mo deshow in het dienstencen trum de Lieve. De nieuwe na jaarsmode voor met name de ouderen wordt dan gepresen teerd door White Horse uit Hulst. Van onze correspondente Terneuzen - De actie Kosovo van de Oost-Zeeuws-Vlaamse werkgroep van Amnesty In ternational heeft ongeveer tweehonderd steunbetuigin gen en tal van handtekenin gen opgeleverd. Afgelopen weekend boden de werkgroe pen en de jongerengroepen van Oost-Zeeuws-Vlaanderen van Amnesty International kaarten aan die ondertekend moesten worden. De actie houdt in dat er kaarten gestuurd worden naar de Tjechi- sche autoriteiten die een protest inhouden tegen de schending van de mensenrechten in Kos ovo. De kaarten werden zaterdag en zondag aangeboden in zeven kerken: de Hervormde Kerk en de Basiliek in Hulst, de Her vormde kerk In Axel, de Trini- teitskerk, de Verrezen Christus kerk en de Goede Herder kerk in Terneuzen en de roomskatho- lieke kerk in Hoek. Ook konden belangstellenden een petitielijst ondertekenen. Met deze activiteit ging de na jaarsactie van Amnesty van start. Amnesty wil hiermee aan tonen dat er internationale ver ontrusting is over de situatie van de Albanezen in Kosovo. Na afloop waren de Amnesty-le- 'den tevreden. „Wel hebben we gemerkt dat de communicatie tussen de groep en de kerken niet optimaal was. Daardoor zijn er enkele misverstanden geweest en zijn er wellicht mensen voor niets naar een kerk gekomen. Bovendien was er in Terneuzen ook een actie voor Haïti en Kos ovo is nog niet goed bekend bij het groot publiek. We willen in de komende maanden proberen nog enkele acties te houden. Straks begint ook onze actie voor Indonesië en we kampen eigenlijk met te weinig man kracht. Als er mensen zijn die ons willen helpen, zijn ze van harte welkom. Ze kunnen bellen naar Trudy van Noort of Bas Verpoorte in Hulst," liet de voorzitter weten. Van onze verslaggever Axel - Het dagelijks gemeente bestuur van Axel wil meubel zaak Pot uit Axel toestemming geven om tot aan het eind van het jaar vier extra zondagen open te zijn. B en W spelen hiermee in op de mogelijkheden die de nieuwe winkelsluitingswet biedt. Daarin is geregeld dat gemeenten het aantal koopzondagen mogen uit breiden van vier tot acht. Over een permanente openstelling op zondag, een hartewens van Pot, hebben B en W volgens wethou der A. van Waes nog geen uit spraak gedaan: Ondernemersorganisatie Axclu- sief is positief over het verzoek van Pot maar het is onduidelijk of andere winkeliers het initia tief van Pot zullen volgen. De meningen daarover lopen uiteen. Voorzitter T. Marteijn van Ax- clusief was gisteren niet bereik baar om de stemming te peilen. De gemeenteraad krijgt het voorstel dónderdag 29 septem ber onder ogen. Als de raad akkoord gaat is Pot open op 23 en 30 oktober en 6 en 13 novem ber. /-■ HULST - De Blauwe .Hoeve, 13.30 uur schieting. - De Lieve, 13.30 uur, jokeren. - De Lieve, 20 uur, dansen. KLOOSTERZANDE - Café De Reizende Man, 19.30 uur vleeskaarting. KIELDRECHT ^Café 't Sleepbootje, 15.00 uur schieting. SAS VAN GENT - De Roselaer, KBO, 14 uur, kaarting. CLINGE - Malpertuus, KBO, 13.30 uur, volksdans, zang, biljart. Wout Oosterkamp en Wim Voogd IJzendijke. Nederlands Her vormde Kerk. Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. Lied recital door Wout Oosterkamp (bas/bariton) en Wim Voogd (orgel). Werken van Huygens, Sweelinck, Zielenski, Brevi, Wolf, Dvorak, Mendelssohn, Fauré, Andriessen, de Klerk en Poulenc. Gehoord op zon dag 25 september. Door Jeanette Vergouwen Wout Oosterkamp verzorgde zaterdag in Den Hoekzak in Oostburg een lezing, work shop en masterclass. Zondag gaf hij een liedrecital met werken vanaf de 13e eeuw tot heden. Het programma was een soort illustratie van de mogelijkheden van de mense lijke stem door de eeuwen heen. Dat de stem anders klonk in de Middeleeuwen is gevoeglijk be kend. Het is dan ook geen ge makkelijke opgave voor een vo calist om die verschillen tijdens een recital duidelijk te illustre ren. Renaissance muziek vraagt een strakke interpretatie, de ro mantiek zet de vocalist centraler en het timbre mag warmer zijn. Oosterkamp bezit een prachtige volle stem en zijn tessituur is groot. Hij maakt bovendien goed gebruik van het mengen van de kopstem met midden- en borst- register. Heel knap zijn zijn di minuendo's. Het recital was mijns inziens echter moeilijk te beoordelen, omdat de akoestiek van de kerk ongeschikt is voor een dergelijk vrij intiem concert. Er waren slechts enkele tientallen belang stellenden en dat had tot gevolg dat alles vrij hol klonk. De tonen draaiden weg. De nagalm was meer dan drie seconden en daar door vermengden de klanken zich. Een heel rare gewaarwor ding: een soort zwembad-akoes- tiek waarin fijne nuanceringen volkomen te niet werden gedaan. Oosterkamp begon a capella met delen uit het 13e eeuwse (ano niem) Laudario Di Cortona, een mengvorm van volksmuziek en Gregoriaans. Deze kwamen vrij fors over. De psalmen van Huy gens werden fraai vertolkt, strak en met versieringen die Caccini in zijn Le Nuovo Musiche voor schrijft. Het eerste deel werd afgerond met een Cantate van Brevi. Zowel zanger als organist zorgden voor een juiste balans tussen recitatieven en aria's. Een interessant werk In typische Ita liaanse barokstijl. Organist Wim Voogd speelde twee solowerken: Ballo del Gra- duca met variaties van Sweelin ck en de vijfde sonate van Men delssohn. Het Batzorgel werd na een grondige restauratie vorig jaar tijdens het festival weer ingespeeld. De kwaliteiten van het instrument kwamen tot hun recht in de compositie van Swee linck, eenvoudig vertolkt, zodat de structuur helder bleef. Min der overtuigend was de Sonate van Mendelssohn. Deze composi tie vraagt om een groter orgel met meer registers. Het tweede deel van het concert was gewijd aan de romantiek en de hedendaagse composities. Een bijzondere bijdrage was de ver tolking in het Tsjechisch van de Bijbelse liederen van Dvorak. Het donkere timbre van Ooster- kamp's stem kwam hier prachtig over. Dat geldt ook voor het legato gezongen Gebet van Hugo Wolf en het Adoro 'te van Andriessen. Het pubhek kreeg ook nog een première voorge schoteld. Albert de Klerk schreef speciaal voor Oosterkamp het lied 'Als gij mij zegt te zingen' op een tekst van Tagore. Ooster kamp zong het in IJzendijke voor de eerste keer. Het recital werd besloten met twee liederen waarin om vrede wordt ge smeekt: de versie van De Klerk met een interessante begeleiding en deze van Poulenc. Op zich een ietwat eentonig reci tal, ondanks de vocale reis door acht eeuwen. De kwaliteit van het concert werd enorm aange tast door de overmatig grote akoestiek. (ADVERTENTIE) v ml Met de maandbladen Nouveau, AvantGarde, Playboy, Sport International en Cosmopolitan wordt de Danklof Leesmap wel héél voordelig. CDANKLOF- LEESMAP Burg. Krol laan 14H 5126 PT Gilze

de Stem | 1994 | | pagina 13