Junta in Haïti wil verkiezingen Waarom OJIAO Power u gerust 100% garantie geeft. Plicl kort 'Clinton laat zich leiden door opiniepeilingen' Weer Franse minister in opspraak geraakt Herdenking van begin Golfoorlog Iran-Irak Croky mot Banken 01 Soldaten VS mogen geweld gebruiken om Haïtianen tegen politie te beschermen Vervuilers Mellery nog niet in het gevang 4Rabin en Assad ontmoeten elkaar wellicht in oktober' Grote intern DE STEM BUITENLAND Neo-fascistische beweging in Italië wil zichzelf opheffen BUITENLAND Alle feiten over OMO Power deze week in Libelle en Margriet. PESTEM DAF Trucks sluit contract met busbouwer Jonckheere VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 Parijs (rtr) - De Franse justi tie stelt een onderzoek in naar de betrokkenheid van minister van Jeugd- en Sportzaken Michele Alloit- Marie bij het farmaceutisch" bedrijf Squibb. Zij zou geld hebben aangenomen voor niet verricht advieswerk. Bo vendien is het bestaan ont huld van een firma die geld doorsluist naar politieke par tijen. Dat bedrijf, Mediaconseil, regelt vergunningen voor firma's die daar voor betalen. Dat geld Minister van Sport zou geld hebben gekregen voor niet verricht advieswerk komt bij de politieke partijen terecht die dergelijke vergunnin gen verstrekken. Alliot-Marie heeft volgens de krant Le Parisien met vier ande re functionarissen van regerings partij RPR gebruik gemaakt van de diensten van Mediaconseil. Samen zijn zij daarmee tussen 1988 en 1990 vierhonderddui zend gulden rijker geworden. RPR-politicus Philippe Most was op het ministerie van Gezond heid verantwoordelijk voor de uitgifte van vergunningen op het moment dat het farmaceutisch bedrijf Squibb betalingen ver richtte aan Mediaconseil. Daar naast was Most voorzitter van Mediaconseil. Minister Alliot-Marie ontkent onwettige betrekkingen met het adviesbureau te hebben gehad. Totdat ze in 1989, toen ze lid van het Europees Parlement werd, stopte gaf ze alle inkomsten uit werkzaamheden voor Mediacon seil aan de belasting op, meldt ze. Als het bericht over de betrok kenheid van de minister bij de corruptie-affaire klopt, is dat een nieuwe slag voor de regering van premier Edouard Balladur. In korte tijd zijn al drie minis ters in opspraak gekomen van wege fraudepraktijken. Alain Carignon trad in juli af als minister van Communicatie, kort nadat Justitie een onderzoek had ingesteld naar een kostbare red dingsoperatie van zijn voorlich tingskranten door aannemersbe drijven. Een andere minister, Gerard Longuet van Industrie, staat on der zware druk. Deze week be paalde een rechter dat hij ver volgd moet worden omdat hij zijn vakantievilla voor een zacht prijsje liet verbouwen. Longuet is nog niet van plan af te treden. Premier Balladur kondigde vorig jaar bij zijn ambtsaanvaarding .aan dat hij elke minister die wegens vermeende corruptie in ■opspraak kwam, zou dwingen op te stappen. Eerder deze week benoemde Balladur een commissie die maatregelen moet nemen om de corruptieschandalen in te per ken. Deze 'raad van wijze man nen' zal ook rekenig houden met de belangen van de beschuldigde overheidsfunctionarissen. Port-au-Prince - De Haïtiaanse militaire regering wil nog dit jaar verkiezingen voor het parlement en andere functies houden. Het parlement is gevraagd in speciale zitting bijeen te komen om een amnestiewet aan te ne men. Die moet de militaire machthebbers en hun aanhan gers van vervolging vrijwaren. De militaire leider van Haïti, luitenant-generaal Raoul Ce- dras, verlaat na zijn aftreden op Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - De twee Belgische afvalmakelaars en twee transportondernemers die wegens hun aandeel in het gifschandaal in Mellery afge lopen woensdag tot gevange nisstraffen zijn veroordeeld, hoeven hun straf voorlopig niet uit te zitten. De recht bank wil vooralsnog niet in gaan op het verzoek van het openbaar ministerie tot on middellijke aanhouding. Gevreesd wordt zelfs dat de tot respectievelijk vier en vijf jaar veroordeelde exploitant van Mellery, Joseph Heremans, en diens boekhouder, Hermans Ste-< vens, zullen uitwijken naar het buitenland. De advocaten van Stevens heb ben aangekondigd in hoger be roep te gaan tegen het vonnis van de Antwerpse rechtbank. De boekhouder, die is bestempeld als het brein achter het gifschan daal met hoofdzakelijk Neder lands afval, woont officieel op het Spaanse eiland Tenerife en heeft zijn vermogen veilig 'ge parkeerd' op het eiland Jersey. Indien ook de advocaten van de drie andere veroordeelden in be roep gaan, komt de hele zaak opnieuw voor de rechtbank. Voor het hof van beroep in Ant werpen zijn in het verleden al eerder mensen vrijgesproken voor milieumisdrijven, tegen wie door een lagere rechtbank straf fen waren uitgesproken. In het Waalse dorp Mellery zijn in de jaren tachtig duizenden tonnen giftig afval uit Neder land, België en Duitsland ge stort. Het gifafval ging naar een plaats waarvan uitdrukkelijk was vastgelegd dat daar géén gifafval mocht komen. 15 oktober Haïti niet. Volgens Cedras is de vraag of hij in ballingschap moest gaan, .in de onderhandelingen met de Ameri kaanse delegatie over zijn aftre den niet aan de orde geweest. De overeenkomst tussen de Ver enigde Staten en de militaire leiders stelt Cedras in staat in het land te blijven wonen. Minis ter Warren Christopher van Bui tenlandse Zaken zei echter kort na de afsluiting van het akkoord dat de Haïtiaanse leiders 'om allerlei praktische redenen' het land zouden verlaten. De aanhangers van de verdreven president Jean-Bertrand Aris- tide zijn tegen amnestie voor de militairen en consorten. De junta heeft de mensenrechten in Haïti met de voeten getreden sinds zij in 1991 aan de macht kwam via een staatsgreep. De militaire regering heeft aan gekondigd dat de verkiezingen worden gehouden na de terug keer van Aristide. Hij wordt op 15 oktober in Port-au-Prince verwacht. Amerikaanse functionarissen hebben gezegd dat er zeker vijf maanden nodig zijn om verkie zingen goed te organiseren onder een democratische regering. •Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft bepaald dat de Amerikaanse soldaten in Haïti geweld mogen gebruiken om burgers tegen de Haïtiaanse po litie te beschermen. Amerikaanse militairen keken eerder deze week lijdzaam toe hoe Haïtiaanse agenten betogen de aanhangers van de verdreven president Jean-Bertrand Aris tide in elkaar sloegen. Een de monstrant kwam daarbij om het leven. Gisteren overleed een achtjarige jongen die kort daarvoor door een lid van de civiele politie was neergeschoten. De Amerikaanse Senaat heeft met 94 tegen 5 stemmen een resolutie aanvaard waarin het sturen van militairen naar Haïti wordt goedgekeurd. De Senaat dringt er echter ook op aan dat de militairen zo snel mogelijk in de Verenigde Staten terugkeren. Het Huis van Afgevaardigden heeft eerder deze week een soortgelijke resolutie aanvaard. Verscheidene senatoren hadden kritiek op het beleid van Clin ton. „Als de Amerikanen zich niet snel terugtrekken, zullen wij een precieze datum vaststellen om een einde te maken aan de Amerikaanse bemoeienis," aldus de Republikein Phil Gram. Iraanse vrouwen marcheren langs hun president Ali Akbar Hashemi Rafsanjani. Vanwege de veertiende 'verjaardag' van de oorlog met Irak houden diverse speciale legereenheden een parade op het Azadi-plein in Teheran. Het wapengekletter is al zes jaar geleden gestopt maar de landen zijn officieel nog met elkaar in staat van oorlog. fotoepa Rome (rtr/anp) - De Italiaanse Sociale Beweging (MSI), de partij van de Italiaanse neo-fascisten, wil zichzelf volgend jaar ontbinden. Daartoe heeft het centraal comité van de MSI eerder deze week besloten. 4 Partijleider Gianfranco Fini wil dat de MSI door samensmelting met andere rechtse krachten binnen de Nationale Alliantie (AN) een respectabeler imago verwerft en voorgoed het etiket 'fascis tisch' kwijtraakt. Franco Servello, een vooraanstaand MSI'er, maakte bekend dat Fini tijdens het partijcongres van 19 tot 23 januari 1995 het voorstel tot ontbinding zal indienen. De MSI heeft momenteel 250.000 leden, onder wie Alessandra Mussolini, dekleindochter van Benito Mussolini die Italië twintig jaar lang als fascistische dictator regeerde. Decennia lang waren de 'missini' politieke paria's, totdat zij dit jaar als onderdeel van een rechts bondgenootschap de verkiezingen wonnen. Premier Berlusconi nam vervolgens voor het eerst MSI-ministers op in een regering van de Italiaanse Republiek, die sinds haar proclamatie in 1946 het anti-fascisme als element van de 'grondwettelijke identiteit' hoog in het vaandel draagt. Jeruzalem (ap) - Volgens een Israëlische krant worden pogin gen in het werk gesteld om op zeer korte termijn een ontmoeting te arrangeren tussen de Israëlische premier Yit zhak Rabin en de Syrische president Hafez Assad. Donderdag togen tienduizenden Israëliërs naar de Golan Hoog vlakte als steunbetuiging aan de joodse kolonisten, waarvan en kelen in hongerstaking zijn ge gaan uit protest tegen de moge lijke Israëlische terugtrekkings plannen. De Amerikaanse minister Chris topher Warren bezoekt het mid den-Oosten in oktober. Dat be zoek zou volgens de Israëlische ambassadeur in Washington Ita- mar Rabinovich aangegrepen kunnen worden voor een topont- moeitng tussen Rabin en Assad. Rabinovich speelt een grote rol in de onderhandelingen met Sy rië. Voorwaarde voor zo'n topont moeting was, aldus Rabinovich, dat er belangrijke vooruitgang wordt geboekt bij de onderhan delingen over de Golan-hoog- vlakte. Een woordvoerder van Rabin, Oded Ben-Ami, zei dat het nog te vroeg was om te praten over een top en dat ook nog geen datum was vastgesteld voor het bezoek van Christop her. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Peres zei dat momenteel met Syrië werd on derhandeld over een 'territoriaal compromis'. Als er echt onder handeld gaat worden, zei hij, zullen veel meer zaken aan de orde komen en zal pas duidelijk heid komen over 'alle facetten' van een regeling voor de Golan. Protesten in Israël tegen plannen om de Golan te verlaten wees Peres van de hand. „Iedereen in Israël weet in zijn hart dat er zonder een terugtrekking uit de Golanhoogten geen vrede kan zijn." 'Delen oudste voorganger mens gevondei Londen - Geleerden zeggen in Ethiopië de ontbrekende schal tussen de mens en de apen te hebben ontdekt. Het gaat zeventien fossiele overblijfselen van de eerste voorgangers va de mens, die 4,5 miljoen jaar oud zijn, schrijft het BriJ wetenschappelijke tijdschrift Nature. De resten 'zijn de overblijfselen van een soort die zo dicht li«i bij het moment dat de stambomen van de Afrikaanse apen end mens uit elkaar gingen lopen dat zij op het nippertje 1 bijdrage leveren aan de menselijke stamboom'. De vondst vande resten van de 'Australopithecus ramidus' behoort volgens leerden tot de belangrijkste wetenschappelijke ontdekkingen. Ghanees door skinheads uit trein geschopt Berlijn - Zes neo-nazi's hebben vorige week een 25-jarj», Ghanees mishandeld en uit een rijdende trein gegooid, hebbei Duitse autoriteiten donderdag meegedeeld. De Afrikaan wen zaterdagochtend bewusteloos op het spoorbed aangetroffen bi het eindpunt van een S-Bahn lijn, even buiten Berlijn. Hij ha( een schedelbreuk en een verbrijzelde rechtervoet, terwijl ziji linkerkuit kennelijk onder de trein was gekomen en geampu. teerd moest worden. Het Duitse parlement heeft juist deze week een wet die de straf voor het toebrengen van lichamelijk letsel van drie naar vijf jaar. Dit is vooral gebeurd met het oog op ha stijgend aantal misdaden door neo-nazi's. Maleisië huldigt nieuwe vorst in Kuala Lumpur - De ïl-jarige ex-diplomaat Tuanku Jaaiar Tuanku Abdul Rahman is donderdag ingehuldigd als tiende 'hoogste soeverein' of koning van de federatie Maleisië. Hel formeel slechts ceremoniële staatshoofd van de 19 miljoen inwoners tellende natie wordt om de vijf jaar gekozen uit en dpor de vorsten van negen van de dertien staten. Het roulerende koningschap werd bij de onafhankelijkheid in 1957 ingevoerd Ruandezen opgejaagd door wraakacties Goma - Soldaten van het Ruandees Patriottische Front (FPi intimideren, ontvoeren en vermoorden teruggekeerde vluchte lingen. Dit zegt Lyndall Sachs van het Hoge Commissariaat voor Vluchtelingen van de Verenigde Naties. De FPR-i negeren orders van de regering in Kigali, die de veiligheid de vluchtelingen zegt te garanderen. De vluchtelingen komen uil Zaïrese opvangkampen. Daar waren ze naaf toe gegaan weger de oorlog in het eigen land. Laatste krijgsgevangene VS formeel dood San Diego - Luchtmachtkolonel Charles Shelton, de laatste Amerikaan die nog te boek stond als krijgsgevangene in de Vietnamoorlog, is formeel dood verklaard. Shelton werd op 2) april 1965 neergeschoten boven de bergen van Laos. Hij seinde naar Amerikaanse reddingsploegen dat hij in goede gezondheid was. Dorpelingen en overlopers zeiden later dat Shelton een communistische militie gevangen was genomen. Daarna ontbrak elk spoor en Shelton ging de boeken in als vermist. Zijn vrouw Dorothy heeft 25 jaar naar hem gezocht. In zij haar hoop op en pleegde zij zelfmoord. De vijf kinderen van het echtpaar hadden er op aangedrongen dat hun vader formeel dood zou worden verklaard. Vrienden van Carlos aangehouden Bern - In Zwitserland zijn de afgelopen dagen vier mensen aangehouden in het kader van het onderzoek naar de daden van de Venezolaanse terrorist Carlos, aldus de Zwitserse justitie. Een echtpaar uit Genève is gearresteerd op verdenking van deelname aan de aanslag op de Franse kerncentrale in Creys- Malville in 1982. Ook zijn een man en een vrouw aangehouden die zouden hebben meegewerkt aan de aanslag op de trein Parijs-Toulouse, even eens in 1982. Bij die zaak is 'Carlos de jakhals', de hoofdver dachte. Jazzklarinettist Hamilton overleden New Vork - Jimmy Hamilton, een van de grootste klarinettisten in de geschiedenis van de jazz en 24 jaar lid van het orkest Duke Ellington, is op 77-jarige leeftijd overleden. Hij stierf m door een hartaanval te zijn getroffen in een ziekenhuis op de Amerikaanse Maagden-eilanden. Hamilton begon zijn in de bands van Lucky Millinder, Jimmy Mundy, Teddy Wilson en later Eddie Heywod. Duke Ellington contracteerde hem in 1943. In dat orkest ontwikkelde Hamilton zich al snel tot van de grote improvisators. Hercules blaast Cessna omver Brussel - De bemanning van het Nederlandse Hercules C130 transportvliegtuig had beter even kunnen wachten met proef draaien op de luchthaven Meisbroek nabij Brussel. Een klein Cessna-verkenningstoestel van de Belgische rijkswacht taxiede namelijk net langs het pronkstuk van de mobiele brigade met de bedoeling het luchtruim te kiezen. De propellors van de viermotorige Hercules verplaatsten zo veel lucht, dat het kleinere vliegtuigje direct omkieperde. Kén inzittende raakte licht gewond, de overige drie konden onge deerd uit het toestel kruipen. De Nederlandse bemanning van de Ben Zwagerman, zoals het toestel is gedoopt^ wordt op Meis broek getraind door ervaren Belgische collega's. België vliegt al lange tijd met het Amerikaanse transporttoestel dat in april werd ingezet voor de evacuatie van militairen en burgers uit Ruanda. (ADVERTENTIE) Na alles wat er is gezegd over OMO Power, zetten wij de feiten nog 'ns op een rij voor u. En wel in Libelle en Margriet. In beide bladen treft u deze week een overzichtelijke brochure aan, waarin u alles leest over OMO, over OMO Power en de reden waar om wij vierkant achter dit produkt blijven staan. Immers: Meerdere onafhankelijke testinstituten (in binnen- en buitenland) onderschrijven de unieke vlekverwijdering op lage temperatuur. En bevestigen dat slijtage (die altijd optreedt) binnen acceptabele grenzen blijft. Honderdduizenden consumenten wassen zorgeloos met OMO Power. Gewoon volgens het wasvoorschrift, op lage temperaturen. En hun spontane reacties spreken voor zich: met OMO Power krijg je een stralend witte was en haal je hardnekkige vlekken uit gekleurde artikelen. In één keer, zonder problemen. Wij van OMO blijven een zorgeloos gebruik van OMO Power garanderen. Voor de volle 100%. Heeft u Libelle of Margriet niet in huis, belt u ons dan even. Wij sturen u de informatieve brochure graag toe. Ons (gratis) telefoonnummer: 06-0772. Door Frans Bothof (anp) Amsterdam - „Ideologieën zijn er niet meer in de Ameri kaanse politiek. Er is slechts marketing. Alle politici stor ten zich op een onderwerp dat op een bepaald moment goed in de markt ligt, zoals nu de misdaadbestrijding. Het maakt niet uit of ze De mocraat, Republikein, links, rechts, neo-conservatief of li beraal zijn. Als het maar scoort," zegt Bruce Newman, hoogleraar marketing aan de DePaul University in Chica go. De wetenschapper ziet in presi dent Clinton een duidelijk voor beeld van de moderne politicus die de 'polls' als richtsnoer heeft en daarmee een 'enorme strate gische blunder maakt'. Newman, die momenteel op uitnodiging van de Vereniging voor Studie en Onderzoek van Massacommu nicatie enkele dagen in Amster dam is, doet onderzoek naar de manier waarop Clinton vanuit het Witte Huis gebruik maakt van marketingtechnieken. „Het is opmerkelijk dat Clinton alleen al in 1993 3,5 miljoen gulden voor opinie-onderzoeken heeft uitgegeven. Dat is tien keer zo veel als zijn voorganger Ge orge Bush besteedde in de eerste twee jaar van zijn president schap." De wetenschapper merkt op dat ondanks al dat geld de populari- teitsscore van Clinton uiterst laag blijft. Newman: „Er is verschil tussen president willen worden en pre sident zijn. Als kandidaat doe je beloftes en presenteer je ideeën. Als president neem je beslissin gen vanuit een visie en niet op basis van de opiniepeilingen. Clinton laat zijn beleid echter volledig afhangen van de publie ke opinie. De werkkamer van het Witte Huis is een zenuwcentrum met geavanceerde elektronische middelen, waarop alle relevante informatie binnenkomt over de publieke opinie. Op grond van die gegevens stemt hij vervol gens zijn beleid af." Clintons obsessie voor de polls is volgens Newman 'een grote stra tegische blunder'. „Je kunt geen politiek voeren op signalen die aangeven hoe er in het land wordt gedacht. Dan krijg je een zig-zag-beleid. Want opinies en stemmingen van mensen veran deren voortdurend." Dat Clinton zo gevoelig is voor de publieke opinie komt volgens Newman mede omdat hij een minderheidspresident is. Clinton kreeg slechts 43 procent van de stemmen. Newman voorspelt dat het twee-partijenstelsel in de VS verleden tijd is. „Het is niet onwaarschijnlijk dat de komen de presidentsverkiezingen vier of vijf serieuze kandidaten tellen. Jesse Jackson die als onafhanke lijk kandidaat gaat meedoen, naast president Clinton, Ross Perot, een neo-conservatief van de rechtse christenen, een kandi daat van de Republikeinen en misschien wel weer iemand als Pat Buchanan. Zo ontstaat in Amerika een meerpartijen-de- mocratie met totaal nieuwe ver houdingen. Dan heeft een kandi daat bijvoorbeeld niet meer dan eenderde van de stemmen nodig om president te worden. Met de invasie in Haïti wilde Clinton volgens Newman de ne gatieve spiraal breken en tonen een waar leider te zijn. „Ruim tweederde van de bevolking was tegen en invoedrijke partijgeno ten waren tegen. Toch zette Clinton door. Want de president besefte dat hij iets moest doen. De congresverkiezingen van no vember bepalen of zijn gezond heidszorgprogramma doorgaat. Als dit beleidsonderdeel faalt, kan hij een herverkiezing in 1996 wel vergeten.'-' Van onze verslaggevers Breda/Bergen op Zoom - Bb een week moet Croky in heel Ne land de Ribbelchips in de hui verpakking uit de verkoop halei Croky Chips BV, met het hoofdka in Bergen op Zoom en de produkt: deling in België, heeft het kort g over merkinbreuk met haar Ribbel tegen Smiths Food Group BV verlo De rechter vindt dat de verpakkinj de Ribbelchips van Croky op wezei onderdelen te veel op die van de S chips van Smiths lijkt. Daardoor De Amerikaanse president Clinton. Brussel (anp) - Grote interne de landen van de Europese Groot-Brittannië, verplicht Europese ondernemingsraad Zaken hebben dat in Brussel Alleen bedrijven met meer dan duizend werknemers, waarvan ten minste 150 in een andere lidstaat, krijgen de verplichting een Euro-or in het leven te roe pen. De werknemers van Euro pese multinationals krijgen het recht op informatie en consulta tie. Hiermee komt voorlopig een ein de aan de lange lijdensweg die het voorstel van voormalig Eu ropees commissaris Vredeling sinds het begin van de jaren tachtig heeft afgelegd. De lidsta ten krijgen twee jaar de tijd de richtlijn in hun wetgeving op te Bezwaren Daarna krijgen werkgevers en werknemers nog drie jaar de tijd om in onderling overleg afspra ken over een Europese onderne mingsraad te maken. Uiterlijk in september 1999 moet het gees teskind van Vredeling overal in Van onze redactie economie Westerlo - DAF Trucks Vlaanderen gaat in opdracht van het Belgische Jonckheere Subcontracting cabines voor bouwmachines lakken en af monteren. In de cabinefa briek in Westerlo zal de Bel gische dochter van DAF Trucks nog dit jaar 700 cabi nes afwerken. Volgend jaar moet Westerlo 2000 worden cabines afwerken, ter wijl voor de jaren daarna een aantal van 2500 'niet wordt uit gesloten'. Jonckheere Subcontracting le vert de cabines, waarvan het zelf de ruwbouw verzorgt, aan de Duitse bouwmachineproducent Atlas Weyhausen. Het in het Westvlaamse Roesela- re gevestigde toeleveringsbedrijf, met zo'n 300 werknemers, maak te tot voor kort deel uit van Jonckheere International. Het andere bedrijfsonderdeel daarvan, Bus Coach, werd eind vorige maand overgenomen door busbouwer Berkhof in Val- kenswaard. DAF Trucks Vlaanderen telt cir ca 1000 medewerkers. In Wester lo worden assen en cabines ge produceerd, voornamelijk voor DAF in Eindhoven. Twee weken geleden sloot het bedrijf een contract voor de le- Vering van assen aan Mitsubishi Caterpillar Forklift Europe. onze verslaggeefster Eindhoven - Wao'ers vormei gens woordvoerder De Jong v Hypotheker een nauwelijks m nelpen groep. Volgens hem c de banken steeds minder risi' nemen bij het verstrekken vt Potheken. De banken ontk eenstemmig een andere behan van uitkeringsgerechtigden. y°lgens woordvoerders van IDM er van ABN/Amro), de Rabobanl ostbank is het absoluut niet w; wao ers géén hypotheek meer Krqgen. De uitkering kan wél gSjPties hebben voor de hoogte Het verlengen van een hypott oigens de banken al helemaa Probleem. Zolang de schuldenlas

de Stem | 1994 | | pagina 4