Doodvonnis Van Danune voltrokken Navo-aanvallen op Serviërs 'Adoptiekinderen op de snijtafel' Amerikaanse poppenkast in Haïti Ministerie wacht Zeeuws standpunt over tunnel af Dode man gevonden bij vliegbasis Gilze-Rijen Onderzoek naar gif in thee uit Sri Lanka Alles over Parket i-i X Bil itje )en ook een inkomsten, len zijn ze [ie wijnen ooit. En |e reden zijn om in van Spaanse irva 6.95 8.95 10SA 8.95 /a £35 7.95 ands grootste kruidenier ijft op de kleintjes letten. voffieshop liet vervolgd Alle pogingen executie van Nederlander te voorkomen halen niets uit Mogelijk grondtroepen Navo naar Bosnië voor evacuatie blauwhelmen jreed protest egen HSL-plan "aus stelt bezoek aan Amerika uit nropese or ierplicht voor multinationals VS-vloot voor sust N-Korea NV: loonruimte 18 3,5 procent Zwitserse leger schaft postduiven af Studio Mode zooo Juliaanse junta verkiezingen Nieuwe kunst op Walcheren Nieuw schandaal in Italiaanse gezondheidswereld Politie gaat uit van misdrijf IN DE PARKETSHO^ Kahrs Dertig jaar zonder rijbewijs IR 1994 Speciaalzaak in geloogd [RENEN NIEUW antiek a's, De zijkanten van de duigen worden met de blokschaa f vlak gemaakt. TOS DE nieuwe AllerHande is uit: 60 pagina's wijnnieuws, wljn- schten, wijnsauzen, wijn ABC, iaccessoires en met een wijn- Hij ligt gratis voor u klaar. servicelijn: 06-0305. De artikelen in de» rtentie kunt u in alle AH winkels kope ilve de artikelen waar kleine cijfertjes di i. Die artikelen kunt u alleen kopen iria els waar één van die cijfertjes op de oe Reclameprijzen gelden t/m aternPB ember as. Zolang de voorraad stre rkrijgbaar In de meeste AH eningsslagerljen. iraeuzen - De politierechter «ft de aanklacht tegen twee offieshophouders uit Temeuzen (t ontvankelijk verklaard. Vol- j de rechter is er geen reden het landelijk gedoogbeleid „aanzien van de verkoop van ic'tdrugs niet van toepassing te iten zijn op de Terneuzense kof- sshops. ZIE ZEELAND - C1 HET WEES /MINJMAX. 12/24 Zomers Voorlopig ziet het er goed uit. De zon is van de partij en de temperatuur bereikt zomerse waarden. Bij weinig wind kans op mist in de ochtenduren. Singapore - Om half een vannacht Ne derlandse tijd is de 59-jarige Nederlan der Johannes van Damme in de gevange nis van Singapore terechtgesteld. Tot het laatst toe is koortsachtig geprobeerd de executie door ophanging te voorkomen. Maar zowel een persoonlijk beroep van mi nister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken op zijn collega in Singapore als een actie van zijn Duitse collega Kinkel namens de Europese Unie hadden geen effect. Van Mierlo vannacht in een reactie: „We heb ben als kabinet gedaan wat van een regering verwacht mag worden en ik heb grote bewon dering voor de mensen op mijn departement en in Singapore die zich voor Van Damme hebben ingezet. Het blijft een irrationele si tuatie. Je hebt de behoefte om je verontwaar diging te tonen, over de doodstraf en de toe passing ervan, maar ik denk niet dat er nu meteen manieren zijn om deze cultuurshock te ondervangen." Van Damme is vorig jaar april ter dood ver oordeeld wegens het bezit van ruim vier kilo heroïne. Hij is de eerste blanke Europeaan die in Singapore is terechtgesteld. Hij nam enke le uren voor de executie in de Changi-gevan- genis afscheid van zijn Nigeriaanse vrouw. Ze spraken twee uur met elkaar, gescheiden door tralies. Ook waarnemend ambassadeur Schil lings, de gevangenispredikant en hulpverle ner Guus van Bladel, die hem al die tijd trouw in de gevangenis heeft opgezocht, kwamen voor het laatst bij hem op bezoek. „Het waren momenten om nooit te vergeten," zei een oververmoeide Van Bladel. „Geen hysterisch gedoe. Van Damme was bijzonder rustig." Zijn laatste avond bracht'Van Dam me door met vier gevangenbewaarders. Ze zijn gespecialiseerd in het begeleiden van ter dood veroordeelden in hun laatste uren. ZIE BINNEN/BUITENLAND - A2 Van Damme foto anp jen Haag - De plannen van het abinet voor de aanleg van de loge Snelheidslijn (HSL) heeft ot duizend bezwaarschriften en i'n 16.000 handtekeningen ge- id. Dat blijkt na sluiting van de ispraak-termijn. IZIEBINNENLAND - A3 'aticaanstad - Paus Johannes 'aidus II heeft zijn voor oktober ■plande bezoek aan de Verenig- le Staten en de Verenigde Naties ÉgeSteld tot november 1995. Hij ml volledig herstellen van de iperatie die hij in april na het ireken van zijn rechterboven- onderging. Functionarissen un het Vaticaan erkennen in de landelgangen dat het herstel angzamer verloopt dan de paus ■azijn artsen hadden gehoopt. Brnssel - Grote internationale ledrijven worden in de landen (an de Europese Unie, met uit zondering van Groot-Brittannië, (erplicht tot het oprichten van ra Europese ondernemingsraad. De Europese ministerraad heeft dat gisteren besloten. In Neder land zijn op grond van de richt lijnen 83 multinationale moeder- bedrijven verplicht zo'n or op te richten. PZIE ECONOMIE-A5 - De Verenigde Staten een forse militaire vloot JP volle zee voor de kust van word-Korea samengebracht, net vliegdekschip de Kitty Hawk, drie kruisers, een fregat twee schepen voor logistieke ondersteuning liggen er om de onderhandelingen met Noord- Horea over nucleaire installaties vacht bij te zetten. Vandaag be- in Genève een tweede ronde .ffekingen over de bevriezing "an het Noordkoreaanse nucleai- fe programma. Sarajevo - Navo-vliegtuigen hebben gisteravond in de buurt van de Bosnische hoofdstad Sarajevo aanvallen uitgevoerd op stellingen van de Bosnische Serviërs. De actie is een vergelding voor de beschietingen die de Serviërs eerder op de dag hadden uitgevoerd. Doelwitten daarbij waren een VN-voertuig en een eenheid van Franse militairen die controleer den of in Sarajevo nog sluip schutters actief zijn. Bij de twee incidenten raakten twee Franse soldaten gewond. Volgens het Amerikaanse tv-sta- tion CNN waren bij de actie Amerikaanse, Britse en Franse toestellen betrokken. De Neder landse vliegtuigen, die het vlieg verbod boven Bosnië controleren, kwamen niet in actie. Het is de vierde keer dat VN- troepen luchtaanvallen uitvoer den op stellingen van de Bosni sche Serviërs. Waarnemers van de VN hebben bij de grens met Servië 210 vluchten van helikopters geregis treerd. VN-functionarissen vre- Bern (afp) - Het Zwitserse leger gaat om bezuinigings redenen de 77 jaar bestaan de postduiven-eenheid af schaffen. Van de 7000 gevleugelde boodschappers die nog in dienst waren, wordt de ko mende twee jaar afscheid genomen. Kort geleden wa ren er nog 30.000 postduiven in Zwitserse dienst. De 266 militairen van de verbindingstroepen die zich met de postduiven bezighiel den, krijgen andere taken1. Afschaffing van de eenheid levert een bezuiniging van 80.000 gulden op. ADVERTENTIE GOEDEMORGEN Wat heb jij een aparte trui aan. Gekocht bij Studio Mode 2000 en niet duur. Weekend-aanbieding BLOUSE van 109.- nü ROK van 179.- nü Ginnekenstraat 118 Breda - Tel. 076-228484 Burg. Baumanlaan 124a 8 R'dam-Tel. 010-4151546 .Jam - De FNV heeft de «nruimte voor de komende cao- Merhandelingen vastgesteld op k'_ Proceht. Dat betekent dat de 'cn 1,25 procent loonsverho- zullen eisen, bovenop de Prijscompensatie van 2,25 pro- Als de werkgevers beloven PMi: anen te scheppen is de bereid die 1,25 procent te sten zitten. ort-au-Printe - De Haïtiaanse J»® wi' no§ dit jaar parle mentsverkiezingen houden. In- miiif1 ^eb)b)en de Amerikaanse En» uren toestemming desnoods aal kte gebnuiken om Haïti- beitegnerStegendepolitiete Volgens het adviesbureau Bab- cock Browne wordt de toltun- nel een financiële flop. De tunnel zou te hoge bouwkosten en een te laag rendement hebben omdat er te weinig auto's door zullen rij den tegen een te laag toltarief. Er zou 150 miljoen gulden extra overheidsgeld bij moeten om het project rendabel te maken. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat heeft een contract af gesloten met de provincie over de 1,178 miljard gulden kostende tunnel. „Wij zijn zelf niet recht streeks aangesproken. Wij" leve- zen dat de helikopters, die boven de door Serviërs gecontroleerde gebieden in het noordoosten van Bosnië vliegen, afkomstig zijn uit Servië. De vluchten zijn in strijd met de blokkade die Servië vorige maand afkondigde tegen de Bosnische Serviërs. Servië levert officieel geen wapens en brand stof meer aan de Bosnische Ser viërs, omdat de laatsten het vre desplan voor Bosnië afwijzen. De Navo is gevraagd een onder zoek in te stellen naar de her komst van de helikopters, waar van wordt vermoed dat zij wa pens aan boord hebben. De militaire top van de Navo buigt zich volgende week over een plan om grondtroepen naar Bosnië te sturen als de VN het wapenembargo zullen opheffen. De troepen zullen ingezet worden om bedreigde blauwhelmen te ontzetten en/of een vrije terug tocht te garanderen. Op 15 oktober wil de Amerikaan se regering van de VN een ophef fing van het wapenembargo om de Bosnische moslims de gele genheid te geven zich te bewape nen tegen de Serviërs. Vooral het Amerikaanse Congres ziet hierin de enige mogelijkheid om tot een evenwicht in de Bosnische verhoudingen te ko men, zo lang de Serviërs het vre desplan niet aanvaarden. Mochten de VN daar niet voor voelen - Rusland bijvoorbeeld is tegen - zal Washington per 15 november eigenmachtig het em bargo opheffen. De VN-troepen zullen dan geen vrede-bewaren- de taak meer hebben en terugge trokken worden. Het gevaar bestaat dat de VN- troepen of door de vechtende partijen in gijzeling worden ge nomen of geen kans krijgen hun gebied te verlaten. Volgens Navo-diplomaten zal de Navo dan met een grote redding sactie de VN-troepen te hulp moeten komen, waarbij er naast luchtaanvallen ook grondtroepen ingezet zullen moeten worden. Nederland is daarvan een groot voorstander, omdat met name het Nederlandse VN-contingent in Screbrenica in de verdrukking dreigt te komen. De Nederlandse regering be schikt niet over eigen mogelijk heden de Nederlandse blauwhel men een vrije terugtocht te ga randeren. De meerderheid van de Navo- landen is voor de actie. VANDAAG IN DEZE KRANT Stranden, duinen, molens, kerken, vuurtorens. In de rust van Walcheren werkten Jan Toorop, Jan Sluyters, Jacoba van Heemskerck en Piet Mon driaan aan een nieuw tijdperk in de Nederlandse kunst, met een Zeeuws accent. Een expo sitie. zie grote gids - deel d INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D5 Van onze Haagse redactie Den Haag - Het ministerie van Verkeer en Waterstaat reageert nog niet op de problemen rond de toltunnel onder de Wester- schelde. „Wij wachten het standpunt van de provincie Zeeland af, want dat is onze contractpartner," aldus een woordvoerster van het departement gisteren. ren alleen een bijdrage in de kos ten. Het gaat om een tunnel van de provincie die pas na vele ja ren, vooralsnog ongeveer 30 jaar, van het rijk zal worden. Dat is nog ver weg," aldus de woord voerster. De vraag of het ministerie even tueel met meer geld over de brug wil komen, wil zij niet beant woorden. „Die is immers nog niet aan ons gesteld." Ze erkent overigens dat de con clusies van het adviesbureau 'een belangrijke peiler onder het pro ject dreigen weg te halen.' Van onze correspondent Aart Heering Rome - Buitenlandse adoptie kinderen die op de snijtafel worden ontleed. Diefstal van pasgeboren kinderen voor de handel in organen. Particuliere klinieken waar art sen zonder scrupules illegale transplantaties verrichten. Dat alles is in Italië meer gewor den dan alleen een grotestadsle- gende, sinds de Italiaanse minis ter voor het gezin Antonio Guidi officieel het vermoeden heeft uit gesproken dat dergelijke praktij ken in zijn land voorkomen. Guidi sprak tijdens een vergade ring van de parlementaire com missie voor sociale zaken, waar het communistische kamerlid Ti- ziana Valpiana de kwestie aan de orde stelde. Valpiana verwees daarbij naar het besluit van de Braziliaanse regering om de adoptieprocedure van vijftig kinderen door buiten landse echtparen stop te zetten. Volgens de Brazilianen wordt bij adoptieverzoeken steeds vaker niet om pasgeboren kinderen ge vraagd, maar om gehandicapte kinderen van acht tot twaalf jaar. En dat doet het vermoeden rijzen dat zij wel eeps voor orgaan transplantaties bestemd zouden kunnen zijn. „Ik ken het probleem en sluit niet uit dat het inderdaad voorkomt," luidde het antwoord van de mi nister, die zelf de mogelijkheid opperde dat soms 'legaal geadop teerde kinderen in Italië niet bij het adoptiegezin terechtkomen, maar langs andere wegen ver dwijnen.' De parlementaire commissie heeft besloten om een onderzoek in te stellen naar eventuele onre gelmatigheden bij adopties. Vol gens Guidi moet dat ook uitge breid worden tot particuliere kli nieken, waar diefstal van kinde ren door de minister niet wordt uitgesloten. Guidi's veronderstellingen heb ben een vloed van reacties opge roepen. Zijn collega van volksgezondheid Raffaele Costa, sluit categorisch uit dat er illegale transplantaties plaatsvinden in Italië. Ook de kinderrechters, die de adoptieverzoeken moeten goed keuren, zijn verbijsterd en heb- 8 710311 000218 VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Van onze verslaggever Gilze - Twee jonge spotters uit Breda hebben gistermiddag rond kwart over vijf in een sloot bij de vliegbasis Gilze-Rijen het levenloze lichaam aangetroffen van een ongeveer 30-jarige man. De politie gaat er van uit dat de mén het slachtoffer is ge worden van een misdrijf. Zijn identiteit was gisteravond nog niet bekend. De man lag in een sloot aan de oostzijde van de Langenbergse- weg, een paar honderd meter voorbij de startbaan, in de rich ting van Gilze. Dat er sprake is van een misdrijf leidt de politie af uit de manier waarop het slachtoffer werd aan getroffen. Een politiewoordvoerster wilde daar gisteravond nog geen nade re mededelingen over doen. Dat bij de man in de sloot een mes zou zijn gevonden, wilde zij bevesti gen noch ontkennen. Volgens de vader van de 18-jari- ge Ivo Suurmeijer uit Breda, die samen met zijn 16-jarige vrien din het stoffelijk overschot heeft gevonden, zou de man in zijn hals een messteek hebben. Vader Suurmeijer heeft dat ver nomen van een kennis die daar eveneens ter plaatse was. Die kennis zou op verzoek van de twee jongelui de politie hebben gewaarschuwd. Meteen na de melding hebben agenten van het Tilburgse team- West de oostelijke rijstrook van de Langenbergseweg afgezet. Bij de politie in Gilze en Rijen waren op dat moment geen auto's be schikbaar. Na een klein uur arriveerden twee wagens van de technische recherche uit Breda. Die politie mensen begonnen ter plaatse on middellijk hun onderzoek. Het lichaam werd uitgebreid ge fotografeerd, evenals de omge ving. Ook werd minutieus naar sporen gezocht. Pas uren na de vondst werd het stoffelijk over schot verwijderd. Het recherchebijstandsteam van het district Waalwijk, waar de gemeente Gilze en Rijen onder valt, is opgeroepen. Dit team be staat uit dertig politiemensen. Van onze verslaggever Den Haag - De douane en de Inspecties Gezondheidsbe scherming zijn sinds anderhalve week belast met de per manente controle van thee uit Sri Lanka. Deze voorzorgs maatregel hangt samen met het gerucht dat Tamil-opstan- delingen rattengif (arsenicum) met thee zouden hebben ge mengd. Tot dusver is niets verontrustends waargenomen. In alle EG-Iidstaten lopen momenteel onderzoeken naar eventue le vergiftiging van thee uit het voormalige Ceylon. Hiertoe is besloten na een waarschuwing door de Europese Unie, geadviseerd door het Europees Thee Comité. Zolang echter geen gifsporen in de thee worden aangetroffen, zal de im- en export in het overgrote deel van Europa gewoon door gaan. Alleen Duitsland en de Verenigde Staten hebben op voorhand be sloten een invoerverbod voor onbepaalde duur uit te vaardigen. In eerste instantie gaat op basis van de geruchtenstroom de aan dacht uit naar voorverpakte thee uit het midden en zuiden van Sri Lanka. Nederland krijgt echter vrijwel geen (minder dan één procent) verpakte thee binnen. De grootste theeverpakkers in Nederland, Douwe Egberts, Albert Heyn en Drie Mollen, vrezen geen problemen. Ze nemen het dreigement wel serieus. Ze hebben daarom extra controlemaatregelen getroffen. ADVERTENTIE Een Amerikaanse soldaat vermaakt Haïtianen met een marjonettenpop in Port-au-Prince foto ap van Bruynzeel en Kahrs. Ook voor doe-het-zelvers. ligt het vloerenboek voor u klaar. U kunt het ook telefonisch bestellen: 01650-53888 Profiteer van de speciale aanbieding. Bruynzeel SOPHIASTRAAT 11, BREDA. TEL: 076-21 48 48 Breda - Een Rotterdamse automobilist, die deze week op de A58 een bekeuring kreeg, blijkt dertig jaar zonder rijbewijs te hebben gereden. De man werd aangehouden voor een standaardcontrole. Nadat hij was gewezen op het feit dat hij zijn gordel niet droeg, moest hij zijn rijbewijs laten zien. Begin jaren '60 had hij zijn rijbewijs gehaald maar hij was daarna vergeten het ooit te laten verlengen. De man-heeft daarom een be keuring gekregen maar tegelijk ook moeten beloven naar een rij school te gaan voor een nieuw rijbewijs. ben Guidi gevraagd om met be wijzen te komen. De minister antwoordt daarop, dat dat niet zijn taak is: „De rechterlijke macht moet dat uit zoeken." De ministeriële opmerkingen zijn tekenend voor de praatlust van Italië's nieuwe bestuurders, die in de vier maanden dat de rege- ring-Berlusconi bestaat al tot een vloed van min of meer ernstig te nemen opzienbarende uitlatin gen heeft geleid. Ook in dit geval is het de vraag of de minister er goed aan heeft ge daan om zijn vermoedens open baar te maken. Als Guidi gelijk heeft, dan zijn eventuele orgaanhandelaren nu op hun hoede. En als hij niet gelijk heeft, dan kan hij^op zijn minst van onge motiveerd alarmisme worden be schuldigd. Desondanks is de positie van Guidi is niet in het geding. Ten slotte is ook Guidi, een gedeelte lijk verlamde psychiater die dit jaar tot kamerlid voor Berlusco ni's partij Forza Italia werd ge kozen, een populaire figuur op de tv-zenders van de premier. K'NDEREN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:_ Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch84.70 bank/gironr Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1