DE STEM m Koffieshops niet vervolgd hinderen asielzoekerscentrum na half jaar wachten naar school Politierechter vindt gedoogbeleid ook van toepassing op Terneuzen BRADERIE POORTERSLAAN HULST Bressiaander nationaal kampioen radiozeilen ÉüMintax Veer zeker twee weken uit de vaart Dow Benelux begint met 6 buur tklankbor dgr o ep9 CDA en SGP zeer kritisch over driehonderd extra banen in Cadzand Auto telefoons nu volop leverbaar Telecommunicatie Dagmarkt Hulst viert fpest i.v.m. het 2-jarig bestaan, met 20-25 marktkramen, demon straties en spetterende aanbiedingen. U bent van harte welkom. frloot ongedeerd lla ongeval toet vliegtuigje Westdorpenaar komt om bij ongeval in Hulst Drugkoerier in Zelzate onderschept Bent u de creditmanager die Dy-Core Systems zoekt Kijk morgen in DE STEM en maak werk van deze of een van de vele andere vacatures 1994 S Showroom Lissen veld 15 2 (ind.terr. Dombosch II) Raamsdonksveer 01621-19111 - Zeeland VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1994 DEEL 1 In acht tot zes in een Inwijk doet, dan is het pen avondje voetbal heb riet wel mee hoor", zegt In leer je ook de le wensen over het |doet, levert je dat ook Je nieuwjaarswensen j 't r 50 ipfmH „„onze verslaggever euzen - De 41 kinderen U[ het asielzoekerscentrum Terneuzen gaan maandag iar school. Dit werd giste- (J bevestigd door directeur i, Bril van de openbare ba- jschool De Meerpaal en di- jtteur 0. van der Maas van Protestant-Christelijke basisschool De Stelle. Over de verdeling van de kinde- ,ren over de basischolen bestaat vooralsnog geen duidelijkheid. „Dat hangt nog af van de ge sprekken tussen de scholen en de ouders," aldus Van der Maas. „We gingen ervan uit dat zes scholen de kinderen opnemen. En dat betekent een gemiddelde van zes of zeven kinderen per school. Maar dat nu ook De Meerpaal meedoet is nieuw voor mij. Dus zou die verdeling an ders uit kunnen pakken." Wat wel zeker is dat De Meer paal drie asielzoekerskinderen op school krijgt. „Wij voldoen hiermee aan het verzoek van de gemeente," aldus Bril. De opvang van de kinderen van het opvangcentrum in het Roos- evelthotel heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Wethouder A. Stahl-Hemelsoet ging er in eerste instantie van uit dat de kinderen vanaf 5 septem ber naar school konden gaan. Maar dat bleek geen haalbare kaart. Vanuit de gemeenteraad werd immers de wens uitgesproken de kinderen over meerdere scholen in Terneuzen te spreiden. In eer ste instantie werd alleen uitge gaan van De Stelle en De Wiek slag. Ook de diverse schoolbesturen spraken uit samen de verant woordelijkheid voor de opvang te dragen. Door de wethouder werd als nieuwe datum 19 sep tember genoemd. Maar ook die datum was niet haalbaar. De schoolbesturen kwamen vanwe ge 'wat organisatorische pro bleempjes' niet tot overeenstem ming over de verdeling van de kinderen. Maar aan de onzekerheid van de 41 kinderen, die meer dan zes maanden van onderwijs versto ken zijn, is nu een einde geko men. Vanaf maandag zitten ze in de schoolbanken. hi onze verslaggever terneuzen - Twee Terneuzense koffieshophouders zijn iisteren ontsnapt aan rechtsvervolging dankzij het lan- ielijk gedoogbeleid ten aanzien van de verkoop van softdrugs in koffieshops. Met nog een derde Terneuze- wiens zaak later wordt ideld, moesten I.K. en M.K. iooi de politierechter verschij- ttn. In hun shop aan de Elle- togwerd op 15 maart een inval jtdaan. De politie vond er ruim Benhonderd gram hasj en zo'n inehonderdzestig gram hennep oot de shop. Het drietal ervan beschuldigd dat ze m november 1993 tot de datum de sluiting in softdrugs had- den gehandeld. Gesteund door M.K.'s raadsman, itoeg I.K.'s advocaat A. Sol aan politierechter A. Janssens-Van tapen om hét Openbaar Mi- eisterie (justitie) niet ontvanke- lijkte verklaren. Zijn cliënt had, net andere woorden, niet gedag- vaard mogen worden, omdat de g in strijd was met iet genoemde gedoogbeleid. Om p.jn verzoek kracht bij te zetten, nerde hij een brief tevoorschijn raarm dat gedoogbeleid werd levestigd. Criteria )e brief, geschreven in decem- ier 1993, was afkomstig van het lirectoraat Generaal Politie en iiminaliteitsbestrijding en ge acht aan een lid van de Bond m Cannabisgebruikers. Het Di- 'ectoraat geeft daarin toe dat van sofdrugs in koffies- sinds 1991 landelijk wordt mits aan een aantal oiteria wordt voldaan. lie voorwaarden zijn onder an- iere dat er geen harddrugs mo- worden verkocht, geen ver- J is aan minderjarigen en jeen verkoop van 'groothandels- Weelheden' (meer dan 30 gram). Bovendien mag er geen overlast zijn voor omwonenen- den. Aangezien in het geval van de koffieshop in de Elleboog aan al die eerste criteria werd vol- daan, spitste de discussie zich toe op het aspect overlast. Sol leidde die in met de opmer king, dat als een gedoogbeleid landelijk geldt, het ook overal moet worden toegepast. „We hebben geen Zeeuws-Vlaams wetboek van strafrecht. Vervol gingsbeleid moet consequent zijn. Als verdachte moet je weten waar je aan toe bent", vond hij. Klachten Officier van justitie E. Van der Lende-Mulder Smit was het daarmee niet eens. „Gedoog beleid hoeft niet te gelden voor het hele gebied. Het Openbaar Ministerie kan zelf besluiten om te vervolgen of niet. In dit geval is dat gebeurd in verband met de overlast. Er is geklaagd door omwonenden, dus een van de criteria is wel degelijk overtre den," aldus de officier. Maar volgens Sol waren die (telefo nische) klachten onvoldoende, temeer omdat er niets over over last in het proces-verbaal stond. Na een korte schorsing was de politierechter er uit. „De hele kwestie is heel erg in beweging, maar ik ga ervan uit dat er een landelijk gedoogbeleid is. Het enige criterium dat hier nu ter discussie staat is de overlast. De vraag is of die voldoende is aan getoond. Ik denk van niet. Het proces-verbaal had meer duide lijkheid moeten geven", vond zij en verklaarde het Openbaar Mi nister dan ook niet ontvankelijk. (ADVERTENTIE) Zat. 24 sept. vanaf 9.00 tot 16.30 uur VERS EN VRIENDELIJK IN DE BUURT Van onze medewerker Wil Verherbrugge Breskens - De 23-jarige Bres siaander André Verschoor werd afgelopen weekend in Den Bosch Nederlands Kam pioen modelzeilen.Of zoals het tegenwoordig heet, radio- zeilen. In een tijdsbestek van twee da gen en twintig races versloeg hij ongeveer dertig concurrenten. Het succes schrijft hij vooral toe aan hetweer: „Typisch Ver schoor-weer, vooral de eerste westrijddag. Veel wind." Op die zaterdag legde hij de basis voor zijn titel. „Ik kon toen onder andere twee keer beslag leggen op een eerste plaats. Zon dags was ik afwisselend eerste, tweede en derde." Op zo'n kampioenschap wordt een driehoek gevaren. Ook wel een Olympische driehoek ge noemd. Alles gebeurt verder vol gens het vaarreglement. Met de radiografisch bestuurbare boten moeten de drie boeien gerond worden. Op zich een hele beleve nis vertelt Verschoor. Flink fanatiek „We staan dan echt te schreeu wen aan de kant. Het gaat er dan flink fanatiek aan toe. Ie dereen brult dan om ruimte om de boeien te kunnen ronden. Na afloop zijn we weer allemaal goeie vrienden. De sfeer is echt gezellig tijdens wedstrijden." De basis van het succes werd eigenlijk al vier jaar geleden ge legd. De toenmalige meao-stu- dent werd toen met nog een Nederlander afgevaardigd naar de wereldkampioenschappen in Blackpool in Engeland. Ver schoor had er toen nog maar net vier jaar wedstrijdzeilen opzit ten. De verwachtingen waren toen niet erg hoog gespannen, vertelde hij toen al in een inter view met De Stem. „En toen kwam toen ook uit. Ik brak inderdaad geen potten. Mijn zelfgebouwde boot viel door constructiefouten bijna he lemaal uit elkaar. Ik werd toen nummer 67 van de 74 deelne mers." Wereldtop Volgens zijn zeggen deed hij toen wel erg veel ervaring op. Ge sprekken met de wereldtop die daar aanwezig was, zetten hem toen op het goede spoor. De boot werd verkdcht en hij bouwde toen een nieuwe boot, helemaal van hout. Niet zo vreemd overi gens, want momenteel werkt hij André Verschoor, succes te danken aan de wind. in een doe-het-zelf-zaak in Ter neuzen. Met zijn houten boot is hij wel een vreemde 'eend' in bijt van de kunststofbotenwereld. Hij komt uit in de zogenaamde M-klasse. Daarin is bijna alles toegestaan. Alleen de bootlengte is bepaald op 1,27 meter en het zeiloppervlak is maximaal een halve vierkante meter. Destijds werd gezeild op De Ves te bij Breskens. Nu wordt vooral getraind op het water van de Braakman met de leden van de Modelvereniging Oostburg. Zijn oom Bob Provoost bracht hem de fijne kneepjes van het zeilen bij. „In de Braakman heb je een betere wind en je kunt er vaker een ander parcours uitzetten. Het zeilen zit hem in het zo snel mogelijk in het ronden van de boeien." Erg druk is het niet aan de waterkant. In Zeeuws Vlaande ren zijn er maar een stuk of vier ook actief met deze hobby. „In heel Nederland zijn er ongeveer dertig leden. In Friesland en Groningen zit niemand." Familie Verschoor is secretaris van de NeMoZo, Nederlandse Modelzeil Organisatie. Een overkoepelend orgaan. Hij wil wei het radio- zeilen meer promoten via de- onze verslaggever rg - De veerboot Jn Beatrix is min- ns hvee weken, maar mo- Op het Am Midden-Zeeland bij "™Qnuiden is donderdagmid- jJ vliegtuigje verongelukt, vrii u°0t kwam met de schrik I- Hi] was de enige inzittende het toestel, een Cessna 182. Jn«S de 'anding merkte de heun ff" 46-Jarige Belg, dat Ven, ,Stuig begon te stuiteren, dp u s s'oeS tiet toestel over VlJP en brak het in tweeën. De zopIt vaartP°litie stelt een onder- m naar de toedracht van ongeval. gelijk nog langer uit de vaart. Die tijd is nodig om de schade aan de romp van het woensdagavond voor Breskens vastgelopen schip te repareren. Uit onderzoek is gebleken dat er aanzienlijke schade is aan de Koningin Beatrix. Het schip is gisteren op de reparatiewerf Scheldepoort in Vlissingen in het dok gelegd en geïnspec teerd. Daarbij is ook een lek geconstateerd. Behalve huidschade is de freer- boot door de aanvaring met het havenhoofd bij Breskens een van de vier roerpropellers ver loren. Een bergingsbedrijf ging die gisteravond bij laagwater zoeken in de veerhaven van Breskens. Daarom kwam de re- tourreis om 22.50 uur vanaf Vlissingen en de daarop vol gende vaart naar Breskens te vervallen. Hoe lang de Koningin Beatrix precies uit de vaart blijft, is volgens directeur Vos van de Provinciale Stoomboot Dien sten (PSD) te Vlissingen niet aan te geven. Reparatie van de romp neemt waarschijnlijk twee weken in beslag, aldus Vos. Het is daarnaast de vraag hoe snel een nieuwe roerpro peller te leveren is. De PSD betrekt die van een bedrijf in Noorwegen. „Het schip kan ook wel met drie roerpropellers varen, maar dat doen we uiter aard liever niet," zegt Vos. De waarschijnlijke oorzaak van het vastlopen van de veer boot afgelopen woensdagavond is volgens de PSD-directeur een manoeyreerfout in combi natie met de sterke stroom die voor de haven van Breskens stond. PSD-dirëcteur Fos (links) en gedeputeerde Hennekeij bij de Koningin Beatrix, Vlissingen gerepareerd wordt. foto jaap v Concern wil betere relatie met onwonenderi Van onze verslaggever Terneuzen - Dow Benelux in Terneuzen start begin volgend jaar met een zogenaamde 'buurtklankbordgroep' voor mensen die in de omgeving van het chemische bedrijf wonen. Via deze groep wil Dow het verbeteren van de geloofwaardigheid van het concern. Het is de bedoeling dat de groep wordt gevormd door tien tot twaalf mensen uit een brede laag van de samenle ving. Variërend van huis vrouw en predikant tot onder wijzer. Die mensen wonen in de Kanaalzone en het gebied tot Oostburg in West- en tot Hulst in Oost-Zeeuws-Vlaan- deren. Uit het onlangs gehouden imago-onderzoek, dat Dow liet uitvoeren, bleek dat het bedrijf weliswaar uitstekend scoort wat de verantwoorde lijkheid betreft maar dat het qua geloofwaardigheid beter kan. „Van de ondervraagden meent 87 proeent dat Dow serieus met de veiligheid omgaat en dus haar verantwoordelijk heid kent maar tegelijkertijd vindt 39 procent dat Dow een groot riscio voor de omgeving betekent. Mensen zien buizen, tanks en grote tankers. Dus aan die geloofwaardigheid valt het een en ander te repa reren. Vandaar de oprichting van een buurtklankbord groep," aldus M. Westerlaken, vice-voorzitter van de Raad van Bestuur van Dow. De vestigingen van Dow in de Verenigde Staten en Canada kennen al langer een dergelij ke groep waar buurtbewoners vragen en opmerkingen kwijt kunnen. Volgens Westerlaken is Dow alleen betrokken bij het op starten van de buurtklank bordgroep. ,,De groep functio neert zelfstandig. De leden stellen zelf hun agenda samen. Daar hebben wij niets mee te maken. Alles is bespreekbaar. Ik probeer zo goed mogelijk antwoord op de vragen te ge ven." Dow heeft nog geen mensen benaderd om deel uit te ma ken van de groep. Daarmee wordt binnenkort begonnen. „We praten met mensen die we redelijk goed kennen. Uit het bedrijfs- en sociale leven. Die mensen kennen op hun beurt weer mensen die wel licht interesse hebben." Van onze verslaggever Middelburg - Het CDA en de SGP in de Zeeuwse Staten hebben gisteren zeer kritisch gereageerd op het voorstel om bijna drie miljoen gulden provinciegeld uit trekken voor steun aan de fabriek van melkrobotten in Cadzand. Die steun zou binnen enkele jaren moeten leiden tot driehonderd extra banen. foto camiie schelstraete monstratiewedstrijden. „Het is een gezellige sport. Heel de fa milie gaat mee naar de wedstrij den. Iedereen kent iedereen. Bij buitenlandse wedstrijden kom je Engelsen, Fransen en Duitsers tegen. Zo leer je ook nog eens die talen. Een goeie oefening." Nog een paar wedstrijdjes en dan zit voor hem het seizoen er op. De laatste wedstrijd is met de club uit Oostburg. Dan wordt de boot voor de winter uit het water gehaald en hier en daar weer wat opgeknapt. Volgend jaar kan het wat hem betreft tijdens de wedstrijden in ieder geval niet meer genoeg Ver- schoor-waai-weer zijn. De reactie 'van CDA en SGP kwamgisteren in een vergade ring van de statencommissie, waar gedeputeerde Bruinooge (economie) steun vroeg voor zijn plan de bedrijven Prolion en Trako, die de robotten gaan pro duceren en verkopen, sterk met ■geld te steunen. In het pakket zit (onder meer een renteloze lening &een subsidie van tiénduizend den per arbeidsplaats. Alle fracties stelden wel vragen over de deal van de provincie met Prolion. De PvdA noemde het 'haast te mooi om waar te zijn', de WD toonde zich ver heugd, maar vond dat er meer garanties moesten komen en GroenLinks was van mening dat er zelfs te weinig subidie per arbeidsplaats was beloofd. Bruinooge had het moeilijk met het CDA en de SGP. In het betoog van Statenlid Saman (CDA) voerde argwaan de bo ventoon. Hij wilde weten of er al een machine was verkocht, of er een onafhankelijk marketing plan lag, hij stelde dat er harde re garanties moesten komen dat de produktie inderdaad gestart zou worden en hij eiste tenslotte meer garanties dat de lening zou worden tetrugbetaald. De SGP-er Kolijn vond de subs die per arbeidsplaats 'redelijk riant', verklaarde dat alle risi co's bij de overheid terechtkwa men, ook hij wilde garanties er bij en zei tot slot dat de basis van het hele plan hem 'te smal' i leek. Bruinooge was het met geen van de fracties eens en eigenlijk ver wonderd over de kritiek. Fries land zou voor vestiging van zo'n bedrijf makkelijk 25 mille per arbeidsplaats betalen in plaats van 10 mille, stelde hij. „Voor Van onze correspondent Hulst - Bij een eenzijdig ongeval is gistermorgen de 56-jarige K. Sertel inwoner uit Westdorpe om het leven gekomen. De man reed met zijn personen auto over de Absdaalseweg te Hulst en raakte door onbekende oorzaak de macht over het stuur kwijt. Hij belandde met zijn voertuig in een naast de rijweg gelegen sloot en werd daarbij uit de auto geslingerd. Het slachtof fer raakte bekneld onder de au to. De brandweer van Hulst moest de man uit zijn benarde positie bevrijden. Medische hulp mocht niet meer baten. De man over leed ter plaatse aan inwendig letsel. Zeeuwse begrippen hebben wij nu in de kas gegrepen, maar voor de rest van Nederland zijn dit relatief lage bedragen," aldus Bruinooge. Waarom Prolion dan gevallen was voor Zeeland? Bruinooge noemde drie punten: het finan ciële aanbod van de provincie en de gemeente Ooostburg, plus de hulp van het Regionaal Bureau Arbeidsvoorziening, de goede er varingen van Prolion met het Zeeuws-Vlaamse bedrijf Trako, en de locatie met een goede aansluiting op het Beigisch-Eu- ropese wegennet. Ondanks de kritiek stemden het CDA en de SGP niet tegen het voorstel, maar zeiden wel het punt tijdens een komende verga dering nog eens uitgebreid tegen het licht te zullen houden. ZIE OOK PAGINA ZEELAND C4 'Oostburg lokt melkfabriek' Van onze correspondente Zelzate - Een 22-jarige Fran se drugskoerier is op zijn te rugtocht van Terneuzen woensdagmiddag niet verder gekomen dan Zelzate. Daar pakte een motorbrigade van de Belgische douane de jon geman op, toen bleek dat hij 420 hasj en marihuana bij zich had. De drugskoerier, afkomstig uit het Noord-Franse Tourcoing, werd door de onderzoeksrechter aangehouden, zo werd gisteren door het parket van Gent be kend gemaakt. (ADVERTENTIE)

de Stem | 1994 | | pagina 13