Meer cellen en meer politie 0 Westerschelde financiële flop' SIEMENS Veel wao'ers met eigen woning in problemen Laatste poging Van Damme te redden Hardhandig land uitgezet Ruzie tussen Grieken en Albanezen loopt hoog op onverhoopt iets waardevols verloren? 1 aardbeving met de kracht van 3.2 op de schaal van Richter Kantongerecht verhuist Veer loopt vast bij Breskens Wel banen voor ongeschoolden Paarse partijen willen volgend jaar al 100 miljoen gulden extra besteden VS eisen einde politiegeweld Port-au-Prince Michael Jackson öiet vervolgd Centrum-linkse coalitie wint in Denemarken Paars is in 'SUNSHINE' droogautomaat fl 1398,- □□□□□□□□□□□□□a i L_s Laat dat dan oven weten via een ..Kleintje in De Stem m hebt dan een goede kans dat de eerlijke vinder öón van de vele tienduizenden Stem lezers is. die regelmatig onze .Kleintjes - rubriek Gevonden-Verloren naspeurt DE STEM 71031 000218' I I I I I SHH DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1994 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,75 - ZATERDAG: 2,00 Ajax en psv Sterke aardschok wakkert angst voor kernreactor aan internationaal adviesbureau: vcispt t Van onze verslaggever uit te laten stellen, zolang over de Zijpe is gevoeld. En dat de kleine /-k Itn-rfr» A-%. •»-» rkt» eerste punt Rinze Brandsma veiligheid geen zekerheid be- proefreactor niet te vergelijken is M^(,ol,|nn mQ+ rr i UI 1/ Cl Breda - Zowel Ajax als PSV heb ben gisteravond een punt ver speeld. Ajax kwam tegen Roda JC niet verder dan een 1-1 gelijk spel PSV deed het tegen Sparta »jet beter. Feyenoord, waar veel heibel is ontstaan tussen sommi- spelers en trainer Wim van Hanegem, maakte in Heerenveen «een vergissing: 0-4. FC Utrecht, hat gisteravond niet speelde, voert nog steeds de ranglijst aan. |ZIE SPORT-B1 HET'WEER iMINVMAX. urn Aardschok 3,2 op de Schaal van Amoco Van onze verslaggever Rinze Brandsma Alkmaar - De tweede, sterke re aardschok in de regio Alk maar heeft nieuwe angst doen ontstaan voor de veiligheid van de kernreactor van het ECN-onderzoekcentrum in Petten. In kamervragen heeft Groen- Links opheldering gevraagd over het gevaar van scheuren van de reactor bij aardbevingen. De par tij wil weten of het atoomcen trum wel bestand is tegen aard bevingen als die van gisteroch tend. Ook de gemeente Zijpe, waar Petten onder valt, eist garanties voor de veiligheid van de reactor. De minister is gevraagd om het opnieuw opstarten van de reactor uit te laten stellen, zolang over de veiligheid geen zekerheid be staat. De reactor ligt stil voor on derhoud en zou vanochtend weer in werking gesteld worden. Ook de burgemeesters van Alk maar, Bergen en Schoorl zijn niet gerust over de veiligheid. Burgemeester Ritsema van Ber gen: „De reactor is niet op aard bevingen gebouwd. Hij kwam juist in deze regio omdat hier de grond nooit trilde. Na de eerste aardschok in augustus werd ons gezegd dat de reactor wel een schok van 3 op de schaal van Richter kan hebben. Ditmaal was de schok 3,2. Er is voorspeld dat meer schokken zullen volgen. Als die weer sterker zijn, wat kan de reactor dan wel hebben?" Ter geruststelling vult Ritsema aan dat de aardbeving nu niet in Zijpe is gevoeld. En dat de kleine proefreactor niet te vergelijken is met een kerncentrale als die van Borssele, laat staan met die van Tsjernobil. Toch staat hij'op een onderzoek om te weten te komen wat de maximale calamiteit is die de reactor aan kan. De betrokken burgemeesters hebben morgen spoedoverleg met de oliemaatschappij Amoco, het KNMI en het Staatstoezicht op de Mijnen. Er bestaat waar schijnlijk een relatie tussen de gaswinning en de aardschokken. Vanuit de bevolking van Bergen gaan al stemmen op om de gas winning tijdelijk te staken. Voor zover nu bekend heeft de aardbeving in Noord-Holland geen schade aangericht. ZIE OOK BINNENLAND - A3 iedijk leerhugowaard registratie van boorgatseismometer Finsterwolde op 300 meter diepte NOORD HOLLAND Zonnig Met ongeveer 21 graden en redelijk wat zon wordt het een mooie nazomerdag. In de ochtend kan er plaatselijk een mistbank ontstaan. Temeuzen - Het kantongerecht verdwijnt van de Markt in Ter- aeuzen. De gemeente onderhan delt met de Rijksgebouwendienst over koop dan wel huur van het gebouw. Het pand krijgt een ho- reca-bestemming. De gemeente vindt het gerechtshof niet passen in de plannen die zij heeft met het centrum. Het kantongerecht is bereid te verhuizen als een pas send alternatief is gevonden. ZIEZEELAND-Cl Breskens - De veerboot Koningin Beatrix is gisteravond omstreeks zeven uur bij de veerhaven van Breskens vastgelopen op een strekdam. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor en er was ook geen schade aan de voertuigen aan boord. Oorzaak van het ongeval is niet bekend. Vanwege de sterke stroming bij Breskens werd de Beatrix naar Vlissingen gesleept, waar de pas sagiers om negen uur van boord konden. IZIE ZEELAND - C1 a op Zoom - Tot 'grote ver bazing' van het Regionaal Be stuur voor de Arbeidsvoorziening in Bergen op Zoom vinden onge schoolde en laaggeschoolde Westbrabanders weer werk. Di recteur Erdelmann zag vorige maand 84 mensen uit die catego rie weer aan de slag gaan. Het gaat met name om magazijnbe dienden, schoonmakers en pro- duktiemedewerkers. Port-au-Prince - De Amerikaan se militaire leiding in Haïti heeft er bij de Haïtiaanse junta op aan gedrongen dat het bloedig neer slaan van demonstraties op houdt. he Amerikaanse bevelhebber ge neraal Shelton sluit 'verdere s'appen' niet uit om herhaling 'het onnodige geweld' tussen Politie en demonstranten te voor komen. ■ZIE OOK BUITENLAND - A4 Los Angeles - Het openbaar mi nisterie in Los Angeles heeft be oten popster Michael Jackson iet te vervolgen voor seksueel misbruik van een 14-jarige jon- De zaak blijft nog wel zes Jaar open voor het geval de jon gen die een grote afkoopsom van ackson heeft gekregen, van ge nachten verandert en wel wil ge tuigen. 8 Minister Ritzen van Onder wijs praat voor het begin van het kamerdebat over de Miljoe nennota met studenten, die op het Plein een protestcollege volgen tegen het bezuinigings beleid. foto anp Kopenhagen (afp) - De centrum linkse coalitie in Denemarken heeft gisteren bij de parlements verkiezingen 79 zetels behaald. De uitslag betekent dat de so ciaal-democratische premier Poul Nyrup Rasmussen zijn rege ring zal kunnen voortzetten. De rechtse oppositie zou op 75 zetels kunnen rekenen. De partij van Rasmussen, de grootste binnen de vier-partijencoalitie die sinds 1993 aan de macht is, zou 60 ze tels behalen in het 179 zetels tel lende parlement, de Folketing. Dit is een verlies van 9 zetels. De andere coalitiepartijen bleven gelijk of wonnen iets. De coalitie weet zich verder verzekerd van de steun van de Socialistische Volkspartij (blijft op 15 zetels), en de uiterst linkse Eenheidslijst, die voor het eerst in de Folketing vertegenwoordigd zal zijn met 6 afgevaardigden. Den Haag (anp) - „Van Damme heeft zich neerge legd bij zijn doodstraf. Het gaat heel goed met hem. Hij is heel rustig." Dat zei gisteren hulpverlener G. van Bladel. Hij be zoekt de ter dood veroordeelde Nederlander vrijwel dagelijks in de gevangenis in Singapore. Komende vrijdagochtend om zes uur plaatselijke tijd (middernacht in Nederland) wordt de 59-jarige Johannes van Damme opgehangen. Op het laatste moment zijn er nog allerlei pogingen om Van Damme van de strop te redden. Amnesty International startte gisteren een bliksem actie tegen de aanstaande terechtstelling, de We reldraad van Kerken verzocht de Singaporaanse re gering om humanitaire redenen af te zien van het doodvonnis en ook verschillende groeperingen in VANDAAG IN DEZE KRANT Tot voor kort werd de kleur paars vooral geas socieerd met droevenis. De laatste tijd is de kleur echter bezig aan een op merkelijke opmars en krijgen juist heel veel leuke dingen die tint. Zou het paarse kabinet er soms achter zitten? ZIE CONSUMENT - DEEL D het Europees Parlement roerden de trom. Amnesty heeft de regering van Singapore in een te legram gevraagd de doodstraf om te zetten in een andere straf. Een oproep aan de Nederlandse bevol king om faxen of telegrammen met hetzelfde ver zoek naar Singapore te sturen, leidde gisteren tot honderden telefoontjes bij Amnesty. Deze organisa tie overwoog al eerder een beroep op de autoriteiten in Singapore te doen, maar zag daar vanaf omdat zo'n actie nadelig zou kunnen uitpakken voor Van Damme. Nu de datum van de executie vaststaat, heeft hij niets meer te verliezen, aldus Amnesty. De Wereldraad van Kerken, waarbij ruim 300 pro testantse en orthodoxe kerken zijn aangesloten, heeft Singapore verzocht af te zien van het dood vonnis 'omdat we geloven dat elk leven heilig is.' INHOUD 4 katernen Binnen-/Buitenland A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A5 Sport deel B Zeeland deel C Consument deel D Gids deel E RTV-programma's E2 Van onze verslaggever Breda - Sinds de wetswijzi ging van de wao dreigen hon derdduizenden jonge (gedeel telijk) arbeidsongeschikte Ne derlanders met een hypothe caire lening in ernstige pro blemen te raken. Door de drastische wijze waarop tegenwoordig de herkeuring plaatsvindt, verliezen zij hun krediet bij banken en andere geldverstrekkers. Bij wao'ers met een eigen huis, die hun hypotheek willen verlen gen, kan dat leiden tot ontbin ding van het contract. Wao'ers die een huis op het oog hebben, krijgen van de banken in het geheel geen lening meer. Vol gens diverse deskundigen speelt zich onder de wao'ers een regel recht 'drama' af. IDM, een dochter van ABN/Amro die hypothecaire en persoonlijke leningen verstrekt: „Begin 1994 beoordeelden we aanvragen van wao'ers nog normaal. Maar nu blijkt dat mensen met een wao- uitkering desnoods bonsai-kwe ker moeten worden, kunnen we geen risico meer nemen. Een wao-uitkering stellen we op nul als er nog een ander inkomen binnen het huishouden is en hooguit op bijstandsniveau als het 't enige inkomen is." In het verleden kon iemand met een wao-uitkering als basis, een bijpassende hypothecaire lening of consumptief krediet krijgen. Sinds de publiciteit over de dras tische wiize waarop na herkeu ring wao'ers geschikt worden ge acht TóóF" de arbeidsmarkt telt mefname een wao-inkomen voor mensen onder de 50 in het geheel niet meer mee. Deze groep is naar schatting 700.000 tot 800.000 mensen groot, zij krijgen vrijwel nergens nog een lening. FDC-hypotheekadviseur mr. R. Deijkers in Roosendaal: „De markt is helemaal om sinds de nieuwe wet op de wao. Alleen mensen die op 1 augustus 1993 ouder waren dan 50 en minimaal tachtig procent afgekeurd, blij ven gevrijwaard van herkeuring. Voor alle anderen tellen de finan ciële instellingen de wao-uitke ring niet meer mee. Het is een drama voor veel mensen." Wao'ers met een al lopende hypo- rtheek kunnen echter ook proble men verwachten. Op het moment dat de huiseige naar met een wao-uitkering toe is aan een renteherziening, kan de bank in veel gevallen van het contract af. Zeker als de rente van de lening omhoog gaat, stellen banken dat de uitkeringsgerechtigde niet meer aan de inkomensvoorwaar de voldoet, en moet men in het ernstigste geval het huis te koop aanbieden. Nagenoeg alle grote instellingen, van commerciële banken tot Het Woonfonds, geven toe dat zij hun houding ten aanzien van wao'ers hebben veranderd. Tijdelijke actieprijs elektronische condensatiedroger bij de Siemens dealer Informatie 070-333 25 70/29 30 Siemens. Doordacht en duurzaam Van onze verslagever Middelburg - De toltunnel onder de Westerschelde zoals de provincie Zeeland die wil is een financiële flop en niet aantrek kelijk voor een particuliere financier. Om het project voor een particulier als bijvoorbeeld het nutsbedrijf Deltan wel aantrek kelijk te maken, moet er minimaal 150 miljoen gulden over heidsgeld bij of moet het Rijk garant staan voor de te verwach ten grote verliezen. Van onze Haagse redactie Den Haag - Er moet volgend jaar al extra geld komen voor meer agenten, meer gevange niscellen en. versterking van de rechterlijke macht. De PvdA in de Tweede Kamer wil daarvoor 100 miljoen gulden ge bruiken uit een meevaller. De an dere coalitiefracties, WD en D66, steunen de PvdA. De Kamer vindt de 50 miljoen die het kabinet in de begroting voor 1995 heeft uitgetrokken, te wei nig. „De PvdA zou volgend jaar al willen beginnen met de werving en opleiding van 3000 agenten. Daarnaast is er in de grote steden dringende behoefte aan minstens 200 cellen voor met name drug verslaafden die een ernstig ver grijp hebben gepleegd," zei Pv- dA-fractievoorzitter Wallage tij dens de eerste ronde van de alge mene politieke beschouwingen, het debat over de begroting van volgend jaar. D66-fractieleider Wolffensperger viel Wallage bij: „Het regeerakkoord was al een gedwongen stap terug in vergelij king met de verkiezingsprogram- Meer veiligheid Ook Bolkestein (WD) wil meer geld voor politie en cellen, maar hij kondigde slechts aan daar la ter op terug te komen. Het kabinet heeft in de Miljoe nennota een bedrag van 100 mil joen gereserveerd voor meer 'vei ligheid op straat', maar pas wan neer de economische groei het toelaat. Oppositiepartij CDA wil evenals de paarse coalitiefracties meer aandacht voor veiligheid op straat. Fractievoorzitter Heerma wees op de belofte in de verkie zingstijd om de criminaliteitsbe strijding forser aan te pakken. De regeringsfracties zijn positief over de begroting, al hebben zij kritiek op onderdelen. Zo willen WD en D66 de bezuinigingen op cultuur geheel schrappen. Het CDA heeft op een aantal punten forse kritiek. Zo vindt fractievoorzitter Heerma de be zuinigingen op de kinderbijslag (420 miljoen) 'buitensporig'. Hij wil die voor een deel (130 mil joen) terugdraaien. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ADVERTENTIE De tunnel heeft te hoge bouwkos ten en een te laag rendement om dat er te weinig auto's door zul len rijden tegen een te laag tolta rief. Zo luidt samengevat de eindcon clusie in het rapport van het in ternationale adviesbureau Bab- cock Browne, dat de haalbaar heid van exploitatie van de WOV door Deltan onderzocht. Adviesbureau Berenschot deed er ook een studie naar, maar vooral de bevindingen van Babcock Browne, een zeer befaamd bu reau als het gaat om internatio nale grote infrastructurele wer ken, maken korte metten met de 'woy. De conclusies, die gisteren al vol op circuleerden bij de directie Milieu en Waterstaat van de pro vincie, doen denken aan de bewe ringen van ingenieur Van Eeden [uit Hulst, die altijd heeft be weerd dat de tunnel in deze opzet I onbetaalbaar zou zijn. Dé gebruikers zouden ettelijke tientallen guldens per overtocht moeten betalen, rekende Van Ee den voor. Hij werd nooit echt se rieus genomen door de provincie. De gevolgen van deze nieuwe be vindingen zijn dat gedeputeerde Hennekeij weer in Den Haag zal moeten aankloppen voor meer geld. De vraag hierbij is ook hoe duur de aanpassingen zijn die Borsele wenst. Hondervijftig miljoen gulden is op zich niet zo'n hoog bedrag, be keken op de totale investering van 1,178 miljard gulden, maar het werpt weer wel de vraag op of 'de provincie de exploitatie dan uiteindelijk toch zelf zal moeten doen. Indien het hele project nog doorgaat. Want het bedrag dat de provincie zich bespaard had als Deltan wel zou instappen, was 1,5 procent (de btw) van de investering ge weest: ofwel ruim 206 miljoen gulden. Als de meerprijs die nu voor de tunnel moet worden betaald, in de buurt van dat bedrag komt, kan de provincie net zo goed zelf de tunnel gaan exploiteren. Een Albanese zwartwerker wordt door de politie van de Griekse hoofdstad Athene hardhandig opgepakt. De afgelopen dagen heeft Griekenland opnieuw ruim duizend illegale Albanezen de grens overgezet, in reactie op de vervolging van de Griekse minderheid in Albanië. foto prisma Van onze verslaggever Gerard van den Broek Athene - Het conflict tussen de buurlanden Albanië en Grie kenland is deze week verder verscherpt met de invoering van een visumplicht voor Grieken die naar Albanië willen. Tirana stelde deze plicht in als antwoord op de grensblokkade van Griekenland. De Albanese president Salih Berisha prees tijdens een bezoek aan de Griekse minderheid in Zuid-Albanië 'de tolerantie en het godsdiensti ge en onderlinge begrip' tussen de twee volkeren die in deze streek 'zo vreedzaam samenleven'. Op politiek niveau is er van die 'vrede' even wel weinig te merken. Athene weigert elk gesprek met de Albanezen over de massale deportaties van zwartwerkers, terwijl Tirana elk Grieks aanbod tot hulp bij de cholera-epidemie van de hand wijst. Sinds half augustus heeft Griekenland al ongeveer 60.000 Albanezen uit het land gezet, nadat het deze economische vluchtelingen.jaren lang had gedoogd. ZIE OOK BINNEN/BUITENLAND - A2: 'Ik móet terugkomen, in Albanië is geen werk' GRIEKEN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 87.20 maand automatisch 29.05 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode kwartaal automatisch84.70 bank/gironr Plaats: ruoiuuuB.naaia. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- S gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT

de Stem | 1994 | | pagina 1