DE STEM Kleurrijk eilandje in zee van verzakelijking Zalm wil af van hapsnap bezuinigen iploeg is sterk' tie van start Schipper: leden van de Staten-Generaal, Van rekenmeester naar rekenminister Lf-districtsbestuur houdt ook Jt een aantal wielercomités en Ititie die uit acht wedstrijden pmen door A- en B-amateur* frrouwen, ATB'ers, trimmers en fcn sponsors, comités, verenigin ■n worden voor een aantrekkelijk prijzen beschikbaar voor het Iranen, recreanten en trimmers I nieuwelingen en vrouwen 35 ■raagt f 5,- per wedstrijd. Door Tn en ATB'ers zonder licentie worden aangeschaft. De prijs alle acht wedstrijden mee in de de regiokampioenschappen die mburg worden gehouden. pet Igekend voor een eerste plaats en voor een vijftiende stek. In geval ;rd naar de laatste plaats en is voor het eindklassement in de ,,'elnemers zijn. jee bonuspunten toegekend aan me aan alle wedstrijden is echter gen van bonuspunten. De ATB- *reden op een ATB of mountain- ietsen zijn voor deelnemers in Je prijsuitreiking van de veldrit- Icember in de permanence van len. I 00 uur), amateurs A en B, profs en Lwelingen en vrouwen (14.32 uur), rogramma. programma. hioren, nieuwelingen, vrouweri (14.00 Jten, trimmers (15.00 uur). ■oren, nieuwelingen, vrouwen (13.30 Lten, trimmers (14.30 uur), p, nieuwelingen, vrouwen (15.30 uur) rimmers (14.30 uur). [noren, nieuwelingen, vrouwen (13.30 Hen, trimmers (14.30 uur).. junioren, nieuwelingen, vrouwen ■ecreanten, trimmers (14.30 uur). Ide Voorde left aanvoerder Harold Schipper Titje al de derde jaargang in de le tenniscompetitie voor mannen, pnd. jaren krijg ik ontzettend fijne lessen van Jan-Willem Baars." Aan de andere kant ambieert Schipper zelf een maatschappe lijke loopbaan als tennisleraar. Hij heeft zojuist de ClOS-oplei- ding in Goes afgerond waardoor hij in het bezit is gekomen van de B-licentie als tennisleraar. „Onder het mom van stage lopen geef ik al enkele jaren les bij 't ■e Halve Maantje en in Huybergen. Van kleins af aan wilde ik al tennisleraar worden. Als je iets goed kan en je kunt van je hobby je beroep maken dan is dat het leukste wat er is. Het is de bedoeling om ook mijn C-licen- tie te halen maar daarvoor moet je eerst een aantal jaren prak tijkervaring hebben," zegt Schipper. De komende tijd gooit het minis terie van defensie wellicht roet in het eten. „Op 3 oktober moet ik in dienst. Wel heb ik herkeu ring aangevraagd, want ik ben regelmatig geblesseerd aan mijn rug. Ik ga er echter vanuit dat ik in dienst moet. Hopelijk worden mij dan de nodige faciliteiten geboden." ff Verhuisd Harold Schipper werd onlangs in Goes Zeeuws kampioen in het dubbelspel, samen met Dennis van 't Westeinde. In het enkel- üe spel verloor hij de finale van pe Marcel Schouw. De aanvoerder van 't Halve Maantje typeert pr zichzelf meer als een dubbelspe- pp Ier dan als een 'singelaar'. Afge lopen zomer was hij als dubbe- laar actief op de hoofdschema's van de A-toernooien van Utrecht, Almere en Zuidwolde De prestaties van de speler uit Kloetinge, sinds kort is Harold Schipper verhuisd uit Goes, wa ren hier alleszins verdienstelijk te noemen. Volgens hem komt in Nederland het accent in de toekomst nog meer op de mannencompetitie te liggen in plaats van op de mixedcompetitie. „Er wordt aantrekkelijk tennis gespeeld m de mannencompetitie. Het zit te gen het A2-niveau aan. In ande re landen zie je allemaal man- nencompetities. Eigenlijk is Ne derland nog het enige land waar mixedcompetitie wordt gespeeld- De vraag is hoe lang dat nog duurt. De mixedcompetitie heelt natuurlijk ook zijn charme, maar drie partijen spelen is gewoon zwaar. Dan begin je 's morgens om negen uur en ben je pas s avonds om zeven uur klaar." Wat het aanstaande seizoen petto heeft voor het vlaggesctoP van 't Halve Maantje is nog een beetje een vraagteken. „Het 1 een ietwat afhankelijk van a poule waarin je terecht kom Uitgangspunt is 'handhaving e na een aantal weken kijken w of er nog meer in zit," ste Harold Schipper. Miljoenennota Pitftig jaar 9eleden werden de eerste steden en dorpen van ons ijd bevrijd. De wereldoorlog liep ten einde. Voor velen moest de ■gaarste beproeving, de hongerwinter, echter nog komen, en het '•on nog longe tijd duren voordat het toenmalige Nederlands-lndië uird bevrijd. In vele herdenkingen wordt nu stilgestaan bij die moeilijke jaren. Herdenken is herinneren, maar ook inspiratie mtten en lering trekken voor het heden en de toekomst. Werken 0H duurzame vrede, aan samenwerking binnen en buiten de landsgrenzen, dat moet onze opdracht zijn. Voormalige tegenstanders kwamen na de Tweede Wereldoorlog tot elkaar in internationale organisaties; zo ontstonden er nieuwe 'structuren. In West-Europa namen zes landen het initiatief tot iconomische integratie. De Europese Unie van thans twaalf lan den hoopt op 1 januari aanstaande vier nieuwe leden te verwelko men. De regering hecht grote waarde aan de belangstelling die nieuwe democratieën in Centraal- en Oost-Europa hebben ge loond voor het lidmaatschap. Verdere uitbreiding van de Europe se Unie zal hand in hand dienen te gaan met institutionele hervor mingen die de besluitvaardigheid waarborgen. Versterking van de elementaire democratie is daarbij een belangrijk element. Sinds de Tweede Wereldoorlog is in ons land een indrukwekkende cerhoging van het levenspeil tot stand gebracht. De ervaring leert ons dat de verworvenheden die daarmee verband houden niet on aantastbaar zijn. Daarom kiest de regering voor versterking van iet draagvlak voor duurzame werkgelegenheid. Meer mensen aan ie slag, dat is het devies. Deze doelstelling wordt langs een drie- tolwegen nagestreefd: een vertrouwenwekkend macro-economisch beleid, gericht op beheersing van de staatsschuld en de inflatie, en op verlaging van ie arbeidskosten; een beleid dat economische dynamiek, ondernemen, investeren en innoveren aanmoedigt, waardoor de concurrentiepositie wordt versterkt en de vraag naar arbeid toeneemt; het stimuleren van arbeidsdeelname en een geringere afhanke lijkheid van uitkeringen onder handhaving van de sociale be scherming voor hen die daarop zijn aangewezen. •De ontwerp-begroting die u heden wordt aangeboden, draagt het karakter van soberheid en modernisering. Er is een beduidende daling van de collectieve lastendruk voorzien, en de basis wordt gelegd voor een vermindering van het financieringstekort in de komende jaren. De zorgwekkende verhouding tussen de aantallen inactieven en actieven maakt het onontkoombaar dat volgend jaar wordt afge zien van koppeling van minimumloon en uitkeringen aan de loon ontwikkeling. Met flankerende maatregelen wil de regering eraan bijdragen dat er toch een redelijk evenwichtig inkomensbeeld ontstaat. Daartoe dienen onder meer de invoering van een inko mensafhankelijke belastingaftrek voor ouderen en maatregelen in de sfeer van de individuele huursubsidie, in het bijzonder voor ge zinnen met kinderen. Het belastingtarief voor de eerste schijf in ie loon- en inkomstenbelasting zal ter ondersteuning van een ge matigde loononwikkeling worden verlaagd. Door de invoering van een franchise in de premie Ziekenfondswet worden de werkgeverslasten voor laagbetaalde arbeid vermin derd. De modernisering van het sociale stelsel wordt voortgezet. Om op langere termijn de zekerheid te kunnen blijven bieden van een ge garandeerd basispensioen en om solidaire regelingen bij arbeids ongeschiktheid en werkloosheid in stand te houden, is een kriti sche toets van het bestaande stelsel nu geboden. De regering doet voorstellen in het kader van de kinderbijslag, waarbij een zwaar der beroep wordt gedaan op de eigen verantwoordelijkheid van ouders. De toegang tot de Werkloosheidswet zal worden beperkt, terwijl de duur van de vervolguitkering wordt verlengd. FOTO ANP Voorbereidingen worden getroffen om de nabestaandenwetgeving 'e wijzigen. Hierbij wordt rekening gehouden met de wenselijk heid van een overgangsregeling. Na jaren van onafgebroken stij ging van het beroep op uitkeringen bij ziekte en arbeidsonge schiktheid doet zich gelukkig nu een keer ten goede voor. Om ver- tere verbetering mogelijk te maken zal worden voortgegaan op de weg van privatisering van de Ziektewet. In de Wet op de Arbeids- onSeschiktheidsverzekering zal concurrentie in de uitvoering worden toegelaten, waarbij de overheid verantwoordelijk blijft f oor de polisvoorwaarden. De uitwerking zal zodanig vorm wor- en gegeven dat een solide draagvlak voor sociale zekerheid voor a hurgers in stand blijft, met solidariteit als kenmerk. De regering is zich ervan bewust dat haar voornemens gevoelige tnpassingen bevatten. Daar staat een lastenverlichting van ruim miljard gulden voor burgers en bedrijven tegenover. Voorts °mtm 1995 voor het eerst sinds jaren weer enige verbetering in mt in de verhouding tussen aantallen inactieven en actieven. ,"f inQ van onze economie vraagt om een offensief beleid. En te industrie en in het midden- en kleinbedrijf dient meer te traen geïnvesteerd in de ontwikkeling en de toepassing van i technologie. Daartoe zullen bedrijven nauwer worden j ro hen bij het stellen van prioriteiten voor het .onderzoek dat rieth over^eid wordt bekostigd. Ook zal worden voortgegaan tech i ontw*hkelen van top-instituten op enkele veelbelovende mo n?.^}e3ehieden. Aan het beroepsonderwijs zullen ruimere Pnktijk m wor^en geboden om beter aan te sluiten bij de VERVOLG OP ACHTERPAGINA WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 DEEL FOTO ANP Door Max de Bok Of de koningin een mooie of geen mooie japon droeg, een toque of een hoed, of ze zich versprak (mag het bij het het lezen uit andermans dood saaie werk?) of het meest ver sleten cliche van Prinsjesdag - het oranjezonnetje - scheen of niet, het is me nooit gelukt er met overtuiging over te schrij ven. Moet ik dan nu, uitgerekend na mijn vierendertigste Prinsjesdag van Drees tot Kok - of moet het zijn: van Juliana tot Beatrix? - er van verhalen? Omdat het mijn laatste Prinsjesdag in loondienst was? Nou en? Daar komt nog iets bij. Wie het nooit in de Ridderzaal, op het Binnenhof en de straten daar om heen heeft meegemaakt, zal nim mer iets begrijpen van die won derlijke, licht opgewonden sfeer die daar op de derde dinsdag van september heerst. Als 'Den Haag' ooit onder een kaasstolp leeft, dan wel op deze dag. Wij in Den Haag denken dat het voor iedereen Prinsjesdag is. Maar zo is het niet, de rest van Nederland werkt gewoon. Prins jesdag is zo Haags als maar kan. Onvertelbaar Haags. Waarom is de derde dinsdag in september eigenlijk een feestdag? Wat valt er te vieren bij de stren ge boodschappen die de regering de koningin aan het volk laat overbrengen? Waarom zouden we feesten wanneer ons harder wer ken tegen minder beloning in het vooruitzicht wordt gesteld Het komt allemaal door de konin gin en de traditionele entourage rondom haar. Het vertoon rond de kroon ontneemt ons één dagje het zich op de barre werkelijkheid van het dagelijks bestaan. En dat is eigenlijk niet de bedoeling. Prinsjesdag, oorspronkelijk de verjaardag van de prins, ontleent zijn betekenis niet aan de konin gin, de Gouden Koets, de gardere gimenten, de toeters en bellen er omheen. De derde dinsdag in september is een vast moment in de parlemen taire democratie. Tot 1848, toen de ministeriële verantwoordelijk heid grondwettelijk gestalte kreeg, de dag van de koning. Daarna de dag van volk, gerepre senteerd door zijn gekozen verte genwoordigers. Maar er is, door de aanwezigheid van de koningin, die in de Troon rede 'een uiteenzetting geeft van het door de regering te voeren be leid' altijd een mengvorm geble ven. Pleidooien om niet de konin gin maar de minister-president - hij is als eerste staatsrechtelijk verantwoordelijk voor de inhoud - de Troonrede te laten voorlezen, zijn altijd stukgelopen op de ver dedigers van de traditie. En zo moet het maar blijven. Het ceremonieel hoeft niet, maar het is wel aardig. Een kleurrijk ei landje, begroeid met anachronis men, in een zee van verzakelij king. Voor mij al die jaren door het symbool van anachronisme vorm de ook gisteren weer een deel van de afzetting op het Binnenhof: de studentenweerbaarheid. Altijd heb ik me afgevraagd waar tegen ze weerbaar zijn, deze kleine Von Köpenicks. Tegen Ritzen en Nuis vanwege hun aanslagen op studiebeurs en hoger onderwijs? En waarom mo gen er geen studentes tot hun ge lederen toetreden? Verkeren de jongemannen nog in de veronder stelling dat meisjes minder weer baar zijn? Ik had wel met ze te doen, zoals ook met de echte militairen. Urenlang stonden ze gisteren in de gutsende regen. Net zoals de vele honderden die, ondanks het hondenweer, zich toch weer langs de route hadden geschaard. Niet, gelooft u mij, uit nieuwsgie righeid naar wat in Troonrede en Miljoenennota staat. De echte be tekenis van Prinsjesdag kan hen gestolen worden. Ze komen om al was het maar een glimp op te van gen van de koningin. Zij, prins Claus en hun zonen trekken de aandacht. Een minister of kamerlid in het wild zien, is mooi meegenomen, maar maakt het dagje Den Haag niet echt tot een succes. Al je 's avonds thuis in Zeeland, Gelder land of Brabant - want vanuit ve le provincies komen ze in grote getalen naar Den Haag - niet kunt vertellen dat je de koningin hebt gezien (en dat ze naar jou wuifde, zoals een hijgend naast de koets hollende radio-verslaggever eens in opperste staat van opwin ding uitriep) heb je voor niks een natte jas gehaald. Het was jammer dat het zo regen de, want dat doet afbreuk aan de vrolijke sfeer. De oranje strikjes die de vele kleine neringdoenden je opdringen zijn al doornat voor dat ze goed en wel op je rever zit ten. De vaandels hangen er slap bij. De ongedwongen reünie van mi nisters, kamerleden en hun gasten op het Binnenhof nadat de konin- lijke stoet naar huis is vertrok ken, waait en regent te vroeg uit elkaar. De paarden rillen en drui pen. Buiten is het twaalf graden. Binnen zit de koningin. Droog en warm in de Ridderzaal. De heren en dames volksvertegenwoordi gers - minus een handjevol oud pacifisten met op deze dag één leidend principe: de monarchie is een verwerpelijke instelling - hebben de wachttijd gedood met onderlinge kout en vooral met el kaar bekijken. Want Prinsjesdag is een dag van mensjes kijken. Hoe ziet de vrouw (of misschien wel de vriendin) van dat saaie kamerlid eruit? Wie heeft een echte couturier in de arm genomen, wie draagt een hoed en vooral wat voor een? Had ze die vorig jaar ook al niet op? De Ridderzaal op Prinsjesdag gaat steeds meer lijken op het Ascot van Nederland. Hoeden, grote hoeden, zijn in. De Raad van State, het kabinet treedt binnen. Het kijken gaat door, het wie-is-wie spelletje be gint. Is dat niet...? Nee, dat is De commissie van in-en uitgelei de, zwaar gebukt gaand onder haar zware verantwoordelijk heid, haalt de koningin op bij de ingang. Dit is het moment. Het koperk wintet van het Residentieorkest schalt een speciaal voor deze ge legenheid gemaakte compositie van Jurriaan Andriessen 'II dis corso della Corona' ('De Troonre de dus', heeft voorzitter Tjeenk Willink, behulpzaam als steeds, nog even meegedeeld) langs de gewelven. De Troonrede dus. Het staatsstuk van het jaar. Voor de eerste maal op 2 mei 1814 uitgesproken. De 175ste keer nu, want in de oor logsjaren was er geen parlement. Gedragen is het woord dat het best aangeeft hoe eerst koningin Juliana en nu al weer veertien jaar koningin Beatrix de teksten van hun ministers voorlazen. De teksten zelf zijn minder hoogdra vend geworden, het Nederlands in de loop der jaren beter ver zorgd, het jargon veel minder. Maar nog altijd klinkt de leegheid uit sommige zinnen op. Nee, van de Troonrede moet je het op Prinsjesdag niet hebben. Wat de derde dinsdag in september al thans in Den Haag tot een soort gelegitimeerde spijbeldag maakt zijn niet de woorden, maar de mensen. De spelers en de toeschouwers. Van de koningin tot de bepruikte palfrenier in achttiende eeuws li vrei op de bok van de gouden koets. Van Piet in jacquet tot Jan met de pet. Traditie en symbool. Een onbezorgd dagje ondanks de bezorgdheid die de regering op ons over tracht te brengen. Het moet maar zo blijven. Door Jan Greyn Vanaf de zijlijn waarschuwde prof. Gerrit Zalm de laatste jaren herhaaldelijk zijn voorganger minister Wim Kok van Finan ciën. Deze stuurman aan de wal mag het nu zelf proberen. „Och," relativeert hij zijn kritische kant tekeningen van toen in zijn mi nisteriële werkkamer op Finan ciën, „mijn vermaningen richtten zich niet tegen de persoon van Kok, maar veel meer tegen de be roerde positie van de begroting." Minister Zalm - de voormalige directeur van het Centraal Plan bureau - wil niets weten van kri tiek op zijn voorganger. Want: al twintig jaar is er begrotingsellen de en paniek in het koninkrijk. Zalm: „En dat kun je afzonderlij ke ministers niet verwijten. In de jaren tachtig is het overheidste kort veel te traag teruggedron gen, want toen had er veel meer gekund. En bij het aantreden van het derde kabinet van Lubbers ging de ploeg van start met te op timistische verwachtingen; in derdaad, daar was het Centraal Planbureau onder mijn leiding ook schuld aan." Maar het moet nu anders. Beter. Meer gecontroleerd. Behoedzaam maar met ambitie. Maar kan het ook? De minister denkt van wel en ba seert zich dan natuurlijk ook op de goede economische vooruit zichten. Deze regering is nog maar nauwelijks aan de slag of er is al een meevaller van ruim twee miljard gulden. Dat is even wat anders dan onder Lubbers en Kok. Toen diende de ene na de andere tegenvaller zich aan. „Je kunt de ministers van dat kabinet natuurlijk niet verwijten dat ze bijna in voortdurend begrotings overleg en bijna ononderbroken op zoek naar nieuwe bezuinigin gen waren." Na de eerste besprekingen over de begroting van volgend jaar in het nieuwe kabinet opperde Zalm om voortaan maar één keer 's jaars te praten over meevallers - of onverhoopte tegenvallers. En daarmee geen hapsnap bezuini gen meer, zo is de bedoeling. Dat is een stuk rustiger, zowel voor ministers als burgers. „En ieder een van het kabinet was enthou siast. Want die ene keer viel ze kennelijk al niet mee," grinnikt Zalm op de hem bekende wijze. Hij lacht vanuit zijn keel, alsof hij met snelle teugjes aan een si garet trekt. Drs. Zalm voelde zich vanaf de eerste dag van zijn ministerschap weer 'thuis'. Jarenlang werkte hij als ambtenaar op Financiën. Toen hij in 1975 in dienst trad van het departement was hij nog aanhanger van de sociaal-demo cratische uitgangspunten en ac tief PvdA-lid. Maar Zalms toene mende ergernis over de toenmali ge partijleider, Joop den Uyl, die naar zijn mening de problemen van het land steeds vaker ver keerd analyseerde, zorgde voor een breuk met de PvdA. De Pv- dA-afdeling Enkhuizen raakte haar voorzitter kwijt. Sluimert er nog iets van de so- ciaal-democratië in Zalms ge moed? „Ik ben overtuigd lid van de VVD, al een jaar of tien." Maar hoe komt zo'n omslag tot stand, van sociaal-democratie naar het liberalisme? „Misschien verdui delijkt het wat als ik vertel dat ik al afstudeerde met een scriptie over het 'marktsocialisme'. Leuk, hé? Ik beschreef de mogelijkheid om staatsbezit te combineren met marktwerking." „Kijk, ik ben geen gelovige in ideologische zin. Ik denk liberaal, maar ik weet dat de vrije markt ook niet alles is. Maar juist de laatste tien jaar lieten ook het overheidsfalen zien. Die twee in zichten probeer ik te combineren. Daarom ben ik er zo voor om de sociale verzekeringen ook onder invloed te laten komen van zowel de markt, als de overheid. Die twee invloedsferen houden el kaar in evenwicht. Ik durf daar vrij ver in te gaan." Maar de gesprekken over even tuele aanpassingen van de sociale zekerheid laten nog twee jaar op zich wachten, zo spraken de coa litiepartners in het regeerak koord af. Het zal Zalm niet ver hinderen om toch steeds op de noodzakelijke veranderingen te hameren. Maar met mate. „Ik moet 't natuurlijk met iedereen zien te vinden als minister van Financiën. Daarom past natuur lijk ook hier behoedzaamheid, zonder de ambitie te laten va ren. Heeft Zalm al een beetje een paars gevoel in het kabinet zon der het 'eeuwige' CDA? „Dat zegt me niets. Helemaal niets. Het is inderdaad een kabi net zonder het CDA. Maar om daar een bijzonder gevoel aan te ontlenen? Ik doe gewoon mijn werk, loyaal aan het regeerak koord. Ik let op de centen, want daar ben ik voor ingehuurd. Maar juist ook in de bijzondere positie van minister van Financiën moet ik voor ogen houden dat geld en economie niet alles zijn. Anders krijg je natuurlijk toch ruzie." Zalm prijst zich gelukkig dat hij als minister van Financiën zijn handen meer vrij heeft dan zijn voorganger, de huidige premier. Het partijleiderschap van Kok, gecombineerd met zijn taak als vice-premier was ook „wel erg moeilijk en zwaar," meent Zalm. „Ik heb dat soort functies geluk kig niet. Ik kan me op financieel- economisehe kwesties concentre ren. Dat is lastig genoeg." Minister Zalm: huurd. ,Ik let op de centen, want daar ben ik voor inge- FOTO ANP

de Stem | 1994 | | pagina 9