Verkoop Omo Power keldert Van der Valk gaat in zee met projectontwikkelaar Coltof 22 miljoen Russen lijden armoe 50 mille boete geëist tegen Bredaas bedrijf Nieuwe faillissementsaanvraag advocaat Van den Toorn ;r steunt plan referendum Supermarkten: Omzet gehalveerd na verschijnen negatief rapport Veldhovense veiling gaat televeilen met de RBT Rusland tegen oliedeal Azerbeidzjan Bank en stichting rnziën over plan Derde Wereld NLAND KORT ECONOMIE A5 AGB Dongen in Duitse handen Voor ontduiken embargo Servië ECONOMIE KORT premier Albert Reynolds heeft 'oken voor het voorstel van zij11 dajor om in Noord-Ierland een mst van dit deel van Ulster te Noord-Ierland)," aldus Rey- nolds. De leider van Sinn Fein, Gerry Adams, had maandag Majors voorstel bekritiseerd als zijnde 'voorbarig en pretentieus'. Sinn Fein vormt de politieke arm van het Ierse Republikeinse Legei (IRA), dat de terreurcampagne voor de aansluiting van Noord- Ierland bij de Ierse republiek op 1 september voor onbepaalde tijd beëindigde. m et n éd ie 21 SEPTEMBER 1994 A4 jgepakt ls heeft gisteren de voormalig en Antonio Gava gearresteerd on e maffia. De christen-democraat k in de Zuiditaliaanse stad en grootscheepse razzia, samen politie ging tot actie over, nadat erscheidene politici, onder wie den met de onderwereld. maanslag Athene op roepering Revolutionaire Volks e verantwoordelijkheid opgeëist Bij de explosie kwam een hoge en raakten tien mensen gewond 11e politie-agenten en medewer- ard. Aanleiding daarvoor is dè en staakt-het-vuren te accepteren een aantal niet nader genoemde zich geen ELA-leden bevinden cht hij waterverdrag zijn het bijna eens over een elangrijkste waterwegen in het e ontwikkelen. Het beheer van de bron van onenigheid tussen de n drinkwatervoorzieningen zeer daan en Yarmouk, n het eind van de maand de f te kunnen sluiten. Volgens de wat meningsverschillen weg te kunnen tekenen. ning Turken en hebben gisteren in het.Duitse gegooid naar een huis waarin 22 rand die daarop volgde, veroor- acht het leven van de honderd er strenge veiligheidsmaatregelen en verdachten van de moord op de ard Kaindl. Zij zijn van Turkse, st. De openbare aanklager gaat mpathisanten van de Koerdische rechten Egypte' en de mensenrechten een nieuw de internationale mensenrechte- Voorbeelden hiervan zijn arres- tie van journalisten en 'onbillijke' elopen 21 maanden zeker zestien ndelingen in politiebureaus en en idsdienst. itaire rechtbank twee moslims ter ijn geweest bij een bezetting van én van de veroordeelden noemt rnationale Jihad. Negen andere etrokken waren, kregen gevange- ar. Drie van hen werden opgeslo- met Buthelezi mning Goodwill Zwelethini heeft anden met Mangosuthu Buthelezi zijn oom en premier in KwaZulu- e partij van de Zulu's, de Inkatha eeft in de regering. "elethini genoeg van zijn rol als IFP en wil hij boven de partijen en reactie gegeven. Maar één van liet het ongenoegen van de partij monarchie die door de Zulu-natie ni zelf. Hij zal geïsoleerd raken." corruptie beschuldigd n Industrie Gerard Longuet wordt stitie onderzoekt de zaak. Hij zou ltelijk hebben betaald met geld dat en zou hebben gekregen. Longuet ben gedaan en zegt dat hij niet zal van Communicatie Alain Carignon j in een andere zaak in staat van p werkgelegenheid ng legt in haar laatste jaar voor de accent op nieuwe werkgelegen- ~~ier Dehaene gisteren bij de ope- jaar. zo wil zij op milieugebied in België blijven ook komend jaar op van de zwakke concurrentiepo- kgevers moeten volgens Dehaene luwe looneisen. buitenlandse investeerders aan te oordelen. Dehaene kondigde verder de financiering van de sociale aan een energiebelasting. Wat op ukt, zal Dehaene er in eigen land and rikaanse ruimteveer Discovery is derlandse tijd met zes astronauten ie Edwards-luchtmachtbasis in de jn. Twee dagen lang waren ge- ïsbasis Cape Canaveral in Florida ligheden uitgesteld. PE STEM WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1994 Den Haag (anp) - Het horecacon- tern Van der Valk wil binnen vijf jaar samen met projectontwikkelaar Jjené Coltof in Nederland 20 a 25 aieuwe hotels bouwen. Over de bouW van een hotel bij de pier in Schevingen, eigendom van Van der Valk, is inmiddels overeenstemming bereikt. pat hebben Coltof en Martien van der yalk. de nieuwe topman van het hore- ca-imperium, gisteren bevestigd. Met de bouw van het Pierhotel is volgens Coltof een bedrag gemoeid van 30 a 40 miljoen gulden. De kosten worden ge heel gedragen door de projectontwikke laar. De exploitatie van het hotel komt in handen van het Van der Valk-con cern. Het nieuwe Pierhotel, zal, mits de beno digde vergunningen zijn verkregen, in 1996 gereedkomen. De gemeente Den Haag heeft positief op het plan gerea geerd. Het hotel krijgt een lengte van negentig meter en zal ongeveer honderd suites bevatten, die voor 3,5 a 4 ton per stuk moeten worden verkocht aan par ticulieren. De kopers moeten hun suites gedurende een gedeel van het jaar aan derden verhuren. Coltof, onder meer initiator van het grootschalige recratieproject Port Zé- lande, heeft veel ervaring met deze financieringsconstructie. René Coltof Beheer heeft inmiddels langs de Neder landse kust ongeveer 15 recreatiepar ken laten verrijzen en nog eens circa vijf- a zesduizend appartementen in aanbouw. Recent leverde hij het Badho tel Domburg op, waarvoor 115 particu liere 'eigenaren' werden gevonden. Volgens Coltof blijft de samenwerking met Van der Valk niet beperkt tot het Pierhotel. „Er bestaan plannen om bin nen vijf jaar volgens dezelfde formule in Nederland nog eens zo'n 20 a 25 nieuwe hotels te bouwen." Voor het noemen van locaties is het volgens de projectontwikkelaar nog te vroeg. Samenwerking met Coltof biedt Van der Valk het voordeel dat het horecabe drijf zelf geen geld hoeft te steken in de bouw van nieuwe hotels. Van der Valk hangt een miljoenenclaim van de fiscus boven het hoofd in verband met een mogelijk grootscheeps zwart-geldcir- cuit. Bij huiszoekingen in woningen van de familie nam de politie eind februari ruim 5,5 miljoen gulden contant geld in beslag. Ook werden 13 mensen gearres teerd, onder wie zeven leden van de familie. Van onze redactie landbouw Breda/Veldhoven - De NCB- veiling in Veldhoven gaat te leveilen met de RBT-veiling in Breda. Door middel van telefoonlijnen worden de vei- lingklokken van Breda en Veldhoven aan elkaar gekop peld. Kopers in zowel Veldhoven als Breda kunnen dan op hetzelfde moment een gooi doen naar pro- dukten die op beide veilingen zijn aangevoerd. Televeilen én onderlinge fusies tussen veilin gen passen in de ontwikkeling om het aanbod van groente en (nut te concentreren, als reactie op de concentratie aan kopers- zijde: supermarktketens nemen een nog steeds groeiend aandeel van het veiling-aanbod af. De NCB-veiling in Veldhoven heeft een televeilsamenwerking met de veiling in Grubbenvorst. Maar die is per 1 februari 1995 opgezegd. De Veldhovense vei- iingdirecteur A. Klaassen ver klaart de, ommezwaai als volgt: „Economische omstandigheden kunnen je dwingen om op het gebied van samenwerking verder te gaan dan alleen televeilen. Onze leden zagen het niet zitten om verdere vormen van samen werking te hebben met de vei ling m Grubbenvorst. De angst bestond dat we in een fusiepro ces met Grubbenvorst op den duur zouden worden onderge sneeuwd. Terwijl wij zo lang mogelijk zelfstandig willen blij ven, Een volwaardige, zelfstan dige veiling is immers de ziel van een tuinbouwgebied. Door de koppeling niet Breda haakt de veiling in Veldhoven feitelijk ook aan bij het televeil- svsteem waarvan de veilingen van Barendrecht, Bleiswijk, fetland en Utrecht deel uit maken. Deze vier veilingen zijn overigens in een fusieproces ge wikkeld. Dat proces is nog de beste garantie voor de toekom stige zelfstandigheid van de vei ling in Veldhoven. Immers: de sier fusiepartners hebben onder ling afgesproken afzonderlijk geen fusies meer aan te gaan 'oordat hun eigen fusieproces zijn beslag heeft gekregen. Directeur Klaassen: „Onze ver wachting is dat onze wensen en ideeën omtrent zelfstandigheid heter tot hun recht komen in toekomstige samenwerking met de RBT-veiling dan in de huidige samenwerking met de veiling in Grubbenvorst." Dongen (anp) - De markton derzoeksbureaus AGB in Dongen en het Amersfoortse ®I InfoScan komen voor 80 procent in handen van de Duitse Gesellschaft für Kons- umforschung (GfK). Duitse onderzoeksbureau al 30 procent in, beide on dernemingen. De operatie heeft )'°lgens de directie van IRI In- oScan geen gevolgen voor de «0 werknemers in Dongen en de veertig medewerkers in Amers foort. GfK, de te privatiseren instelling v°or consumentenonderzoek van de Duitse industrie, voegt beide bureaus samen met haar Bel- feche dochter Panel Service. Oaar werken zestig mensen. De drie bedrijven gaan verder onder Je "aam GfK Panel Service Be- telux. De overige 20 procent in Den Haag (anp) - De verkoop van Omo Power heeft opnieuw een forse klap opgelopen sinds de Consumen tenbond vorige week woensdag een negatief rapport 'over het wasmiddel publiceerde. Uit een rondgang langs super markten in het hele land blijkt dat de verkoop is gehalveerd. In het magazijn van een C1000-su- permarkt in Amsterdam staat inmiddels een jaarvoorraad aan Omo Power in het magazijn. „En dat terwijl we van alle produk- ten niet meer dan een weekvoor- raad in huis hebben," zegt de bedrijfsleider. In verband met een reclame-ac tie had hij extra veel pakken besteld. Normaal zou hij onge veer tien pakken per dag verko pen, maar nu gaan er niet meer dan twee a drie over de toon bank. „Nadat de vernieuwde formule was geïntroduceerd, trok de verkoop weer aan. Nu stagneert de omzet weer. Ik heb de indruk dat het merk kapot is geschreven." Een woordvoerder van een Al- bert Heijn-vestiging in Gronin gen zegt ironisch: „De pakken Omo Power vliegen niet van de plank." Hij schat dat de omzet met de helft is ingezakt sinds de Consumentenbond het publiek aanraadt andere wasmiddelen te kopen. Ook de bedrijfsleider van een Groenwoudt-supermarkt in Eindhoven meldt dat de verkoop nu nog maar de helft bedraagt. Unilever (de moedermaatschap pij van producent Lever) erkent dat de verkopen sinds vorige week woensdag zijn teruggeval len. Die terugval is volgens het concern echter beduidend min der dan begin juni toen de eerste negatieve berichten over Omo Power verschenen. Een woordvoerder van Unilever benadrukt dat de levensmid delenhandel het produkt blijft steunen en het in de winkel schappen houdt. „We geloven er in dat we het vertrouwen van de consument kunnen terugwinnen. In de praktijk zullen de mensen merken dat Omo Power goed is voor het milieu en het bij uitstek vlekken verwijdert bij lage tem peraturen," aldus de woordvoer der. De consument is volgens hem in verwarring gebracht door de veelheid aan zowel positieve als negatieve onderzoeksresultaten. Hij wijst onder meer op de posi tieve rapporten van zes Europese onderzoeksinstituten. Bekend is echter inmiddels dat Unilever een grote vinger in de pap heeft gehad bij het bepalen van de werkwijze van die instituten en bij de presentatie van de resulta ten. Van onze rechtbankverslaggever Breda - Officier van justitie mr. A. van der Schans heeft gisteren tegen C. van de Watering en Zn uit Breda voor het ontduiken van het handelsembargo met Klein-Joegoslavië een boete van 50.000 gulden geëist. Het bedrijf heeft, zegt de offi cier, tussen 1 december 1992 en 1 maart 1993 62.000 kilo zure kersen en 20.000 kilo frambozen uit Servië en Montenegro inge voerd. Voor de Bredase rechtbank werd duidelijk dat de Bredase firma bemiddelt in de verkoop van ingevroren fruit uit onder meer het vroegere Joegoslavië. Van de Watering had al een aantal jaren iemand uit dat gebied in dienst om te proberen die markt open te breken. Deze man regelde dat firma's ter plaatse op commissie basis partijen ingevroren fruit naar Nederland stuurden. Van de Watering betaalde transport en opslag en kreeg een provisie. Geen idee Directeur M. van de Watering zei gisteren dat hij globaal wist van de sancties van de Veilig heidsraad. Hij had zijn specialist gewaarschuwd heel voorzichtig te zijn. „Maar wij konden hem niet verstaan als hij belde. Ik had er geen idee van waar het fruit vandaan kwam," aldus de directeur. Volgens de papieren kwam het uit Bosnië en Herzegovina. In formatie van de Kamer van Koophandel daar heeft echter uitgewezen dat de papieren ver valst moeten zijn. Twee chauf feurs hebben in Nederland ge zegd dat zij het fruit geladen hebben in een plaatsje in Servië. Later hebben zij hun verklaring per fax gewijzigd in Bosnië. De officier houdt Van de Wate ring en Zn BV verantwoordelijk voor wat haar medewerker heeft geregeld. „De BV had de moge lijkheid toezicht te houden op zijn handelen en hem kunnen afstoppen," vond hij. Naast de boete van 50.000 gulden eiste de officier de verbeurdverklaring van al het fruit. Daarvan is 62.000 kilo intussen op last van de rechtbank verkocht. Raadsman mr. J. Loevendie be toogde dat zijn cliënt sowieso vrijgesproken moet worden om dat het sanctiebesluit op 28 maart 1993 in werking is getre den en de gewraakte invoer, als die al plaatshad, van voor die tijd dateert. Volgens hem blijkt nergens uit dat het fruit is ge kweekt en geplukt in het verbo den handelsgebied en kan het net zo goed daar opgeslagen hebben gelegen voor doorvoer. Loevendie concludeerde tot vrij spraak, omdat zijn cliënt volle dig te goeder- trouw zou hebben gewerkt. Hij betichtte de Staat tussen de bedrijven door van opzetheling: „Zij heeft een partij verboden fruit verkocht en wil daarvan nu de opbrengst hou den." Vonnis op 4 oktober. Een thuisloze bejaarde man zit op de grond nabij het Koerski-treinstation in Moskou. Uit vuilnisbakken in de omgeving heeft hij wat eetbaar afval bij elkaar gescharreld en in een potje verzameld. Het Russische Bureau voor de Statistiek meldde gisteren dat ongeveer 22 miljoen Russen momenteel geen enkel inkomen hebben, of een inkomen beneden de in Rusland geldende armoedegrens. foto epa Moskou/Bakoe (rtr/afp) - Rusland heeft giste ren laten weten een miljardencontract dat de ex-USSR-republiek Azerbeidzjan met een aantal westerse bedrijven heeft gesloten, niet te zullen erkennen. Het contract is 'in strijd met de internationale wetgeving' en kan het milieu van de Kaspische Zee in gevaar brengen, aldus het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Rusland neemt het stand punt in dat de natuurlijke hulpbronnen van de Kaspische Zee een zaak zijn van alle landen die eraan grenzen, dus ook van Rusland zelf. Waarnemers denken dat Rusland ondanks de onaf hankelijkheid van de voormalige Sovjet-republie ken bij deze landen nog zo veel mogelijk een vinger in de pap wil houden. Gisteren presenteerde de Azerbeidzjaanse president Alijev het con tract als een blijk van zelfstandigheid van zijn land. Na drie jaar onderhandelen werd gisteren de overeenkomst ondertekend met een consortium van hoofdzakelijk westerse oliemaatschappijen. Daaronder zijn British Petroleum, Amoco, Pennzo- il, Statoil en de Russische maatschappij Lukoil. De Azerbeidzjaanse staatsonderneming Socar is de grootste deelnemer. De investeringen zullen de komende dertig jaar ongeveer 8 miljard dollar bedragen. De reserves in de betreffende velden worden geschat op 4 miljard vaten. De eerste olie kan over anderhalf jaar omhoog worden gepompt, De maximale produktie, die over dik tien jaar kan worden bereikt, zal liggen op meer dan 600.000 vaten per dag. Azerbeidzjan rekent erop uit het project de ko mende dertig jaar 34 miljard dollar binnen te halen. Dat geld komt goed van pas voor het land, dat evenals de meeste ex-USSR-republieken kampt met achteruitgang. nieuwe bedrijf gaan over naM IRI International in Chica eo. Amersfoortse onderneming 'dit zich op het verzamelen van wkelgegevens via scansyste- J1®. AGB houdt zich bezig met fnsumentenonderzoek onder geselecteerd panel van 4400 «oudens. Die activiteiten orden gewoon voortgezet. Van onze verslaggever Breda - Twee accountants kantoren uit Roosendaal en Oosterhout hebben deze week het faillissement aange vraagd van Van den Toorn Advocaten c.s. in Made. Vol gens mr. M. Gelok uit Bergen op Zoom gaat het om een gezamenlijke vordering van 180.000 gulden. Hij zegt daarbij steunvorderingen te hebben tot een bedrag van circa 150.000 gulden. De raadsman zegt dat het in problemen geraakte kantoor al een half jaar allerlei toezeggin gen doet en regelingen opstelt, maar dat er steeds maar niet betaald wordt. „Het ene accoun tantskantoor werkt al geruime tijd voor Van den Toorn. Dat heeft nu 140.000 gulden te goed. Het andere, dat overgenomen is door het eerste, had een nog steeds niet betaalde vordering van 40.000 gulden staan. De bal ligt nu aan de voet van Van den Toorn," aldus mr. Gelok. Interim-manager mr. C. van der Wal zegt namens het advocaten kantoor dat de vordering in zijn geheel niet opeisbaar is. „Ik heb duidelijke afspraken met de ac countant gemaakt en daar zal Van den Toorn zich aan houden. Die afspraken bieden de accoun tant de beste garantie dat er betaald wordt. Bij een faillisse ment valt er voor de crediteuren niets te halen, want de Rabo bank in Lemmer is heer en mees ter. Ik zal hoogst verbaasd zijn als deze aanvrage stand houdt," aldus mr. Van der Wal. Volgens mr. Gelok is er geen overeenstemming tussen de ac countant en Van den Toorn over oude schulden en is de bankga rantie van 40.000 gulden voor nog aanvullende werkzaamhe den per 1 september vervallen omdat Van den Toorn de beno digde gegevens niet aanleverde. „Mijn cliënt wil betaald worden voor zijn werk. Nu heeft hij extra werk verricht en wordt er opnieuw niet afgerekend," geeft hij als directe reden voor de faillissementsaanvrage op. Vorige week is een ander faillis sementsrekest van een deur waarder en een aantal ex-mede- werkers van Van den Toorn Ad vocaten c.s. op de valreep nog tegengehouden. Mr. Van der Wal: „Daarvan was een groot deel niet opeisbaar. Het ex-per soneel heb ik zo vroeg mogelijk gewaarschuwd dat de overeen gekomen afvloeiingsregeling voor juli 1995 betaald zal zijn. Ik heb zelf die afspraken gemaakt." „Dan irriteert het me dat ze toch aansturen op een faillissement. Zij verwachten dat de bedrijfs vereniging de afvloeiing zal overnemen en uitbetalen. Dat zal nooit gebeuren, want die be perkt zich tot de uitbetaling van achterstallig loon en vakantie geld," zegt mr. Van der Wal. Hij is 'buitengewoon bedroefd' dat nu juist de accountant, die met hem samen bezig was het advocatenkantoor te saneren, de nekslag probeert toe te brengen. „Het is zo jammer omdat we met de sanering een heel eind op weg zijn. Zeven van de negen kanto ren van Van den Toorn zijn of worden verkocht. Het aantal personeelsleden is drastisch te ruggebracht. De contouren van een gezond kantoor beginnen zichtbaar te worden. We zijn nu bezig de crediteuren een deel uit te betalen. We staan op het punt om met Juresta, dat nog een miljoen gulden te vorderen zou hebben, een regeling te treffen." Vorige week veroordeelde de Raad van Discipline van de Ne derlandse Orde van Advocaten mr. Rob van den Toorn tot een onvoorwaardelijke schorsing van twee maanden omdat hij 200.000 gulden van een cliënt naar zijn eigen rekening had overge maakt. Net als zijn echtgenote Marja van den Toorn-Volkers kreeg hij ook nog zes maanden voorwaardelijke schorsing aan zijn broek. Dit naar aanleiding van allerlei klachten over de manier waarop met de belangen van cliënten en .personeel werd omgegaan. Dommelseli opent café in Amsterdam Dommelen - De Dommelsche Bierbrouwerij heeft voor een recordprijs van ruim drie miljoen het voormalige bankgebouw van ABN Amro aan het Leidseplein in Amsterdam gekocht. In het pand moet volgend jaar een café van de Brabantse bierbrou wer komen. Dommelsch heeft het bedrag ervoor over, omdat het café een centrale rol wordt toebedeeld bij het veroveren van de markt in de Randstad. De brouwerij zit er op een gouden plek in een stad die geldt als bolwerk van Amstel en Heineken. Als het café het goed doet, zal dat volgens Dommelsch horeca-exploitanten op het idee brengen om 'ook eens met Dommelsch te gaan praten'. Randon en PTT Risicom blazen fusie af Den Haag - De in april aangekondigde samenwerking tussen het beveiligsbedrijf Randon en de branchegenoot PTT Risicom gaat niet door. Door de fusie zou een nieuwe marktleider moeten ontstaan op het gebied van beveiliging. Randon is de op één na grootste beveiligingsonderneming in ons land met 1.800 werkne mers. PTT Risicom is de laatste jaren zeer snel gegroeid en telt ruim 220 werknemers. Beide partijen kwamen na onderzoek tot de conclusie dat de samenwerking tussen Randon, met veel ervaren personeel, en PTT Risicom, met veel technische kennis, niet zou leiden tot wat wordt genoemd voldoende toegevoegde waarde. Curasao stelt toekomst raffinaderij veilig Willemstad - De Venezolaanse staatsoliemaatschappij PDVSA heeft een 20 jaar durende lease-overeenkomst getekend voor het gebruik van de enige olieraffinaderij op Curasao, de belangrijk ste inkomstenbron van het eiland. Het akkoord voorziet in een investering van PDVSA van 112 miljoen dollar in de raffinade rij. De regering van Curasao investeert 110 miljoen dollar om de milieuvervuiling te bestrijden. De welvaart van Curasao werd bedreigd toen Shell de raffina derij in 1985 afstootte. De Venezolaanse maatschappij bracht redding, maar de overeenkomst met PDVSA gold steeds maar voor een paar jaar. Nu is het voortbestaan van de raffinaderij op lange termijn veilig gesteld. Vastgoedfonds MeesPierson naar beurs Amsterdam - Bankier MeesPierson heeft voor zijn World Property Fund, een fonds dat belegt in vastgoed in Europa, Verenigde Staten, Japan en Zuidoost-Azië, een beursnotering aangevraagd. In totaal worden anderhalf miljoen aandelen uitgegeven. Volgens een woordvoerder van de bank zal de emissiekoers schommelen tussen de 70 en 80. Inschrijving staat open vanaf vandaag. Het World Property Fund werd drie jaar geleden opgericht. Tot nu toe waren alleen grote, institutio nele beleggers klant. Nu wordt getracht ook de particuliere belegger te bereiken. Oekraïne hikt aan tegen IMF-voorwaarden Kiev - De Oekraïense president, Leonid Koetsjma, hikt aan tegen de eisen die het Internationale Monetaire Fonds (IMF) stelt in ruil voor miljardensteun. Koetsjma zei gisteren dat Oekraïne zijn best doet het eens te worden met het IMF, maar dat het niet alle voorwaarden kan aanvaarden. De president liet echter doorschemeren dat Oekraïne de nodige inschikkelijkheid aan de dag zal moeten leggen. Het actieplan dat in de maak is, zal naar zijn zeggen aan het parlement worden voorlegd, maar niet ter goedkeuring. „Ons land kan niet overleven zonder hulp van het IMF." Kiew lijkt vooral moeite te hebben met de eisen tot snijden in de sociale uitgaven en in de subsidies voor industrie en landbouw. De onderhandelingen met het IMF moeten Oekraïne in eerste instantie 700 miljoen dollar opleveren. Geové stopt met postorder-apotheek Velp - Zorgverzekeraar Geové in Velp stopt tijdelijk met het versturen van medicijnen per post. Pas als de vergoeding van medicijnen uit de AWBZ wordt gehaald, pakt de verzekerings maatschappij de postorderactiviteiten weer op, aldus directeur H. Kegel. Farmaceutische groothandels (waaronder die van de apothekers) werkten de postorder-apotheek van Geové zo tegen dat deze zijn medicijnen uit Antwerpen moest betrekken. Een aantal geneesmiddelen is in Belgiëe echter fors duurder. Dat verschil wordt niet vergoed en moest Geové zelf dragen. De zorgverzekeraar heeft de activiteiten nu stilgelegd tot de vergoeding van medicijnen uit het AWBZ-pakket is gehaald. Het voordeel dat zorgverzekeraars dan behalen, kunnen zij zelf besteden en bijvoorbeeld verrekenen in een lagere premie. Parijs wil luchtruim nog niet openstellen Parijs - De Franse regering riskeert een stevige botsing-met de Europese Commissie omdat ze de concurrentie in het binnen landse vliegverkeer langer dan Brussel lief is buiten de deur wil houden. Parijs heeft gisteren het Europese Hof van Justitie gevraagd om uitstel van het openstellen van de luchtlijnen Orly-Marseille en Orly-Toulouse. De Europese Commissie wil" dat Frankrijk uiterlijk 28 oktober de concurrentie toelaat op de twee lijnen. Daarover werd eerder met Parijs een akkoord bereikt. In ruil zou het noodlijdende Air France grote bedragen aan steun van de Europesae Unie krijgen. Het kwakkelende Air Inter exploiteert de lijnen naar het zuiden nu, twee Franse particuliere maatschappijen hebben er ook hun zinnen op gezet. Parijs zegt dat het concurrentie (maar dan door slechts één buitenlandse maatschappij) wel wil toelaten, maar pas over een a twee jaar. Den Haag (anp) - De kans is klein dat Credit Lyonnais Bant Nederland garant moet staan voor de miljoenenprijzen die de stichting The European Council for Trade Promotion (ETP wil gaan uitloten aan bezitters van obligaties van die stich ting. De Haagse rechtbankpresident mr. J. Willems liet gisteren tij dens een kort geding dat de bank tegen de stichting had aange spannen, duidelijk blijken dat CLBN over de sterkste papieren beschikt. De rechter zei tot EPT- voorzitter W. Frenkel: „Ik kan me eerlijk gezegd niet voorstel len dat u meent dat een garant stelling ter grootte van 12 mil joen gulden mondeling, zonder schriftelijk stuk, gegeven kan worden," Frenkel voerde aan dat Credit Lyonnais zich in tal van mondelinge contacten min of meer aan de plannen van de stichting gebonden had. Mr. E. Meijer eiste namens CLBN dat de stichting de wervingsfolder zo aanpast dat de garantstelling van de bank er uit verdwijnt. De stichting ETP is het geestes kind van de 70-jarige W. Fren kel, die in een leidinggevende functie gewerkt heeft bij Ko ninklijke Bijenkorf Beheer. Frenkel wil via de uitgifte var 500.000 premie-obligaties eer, kapitaal van een half miljarc gulden vormen. Daarmee zou de stichting leningen gaan verstrek ken aan projecten in Derde-We reldlanden. Daar moeten daar door 240.000 nieuwe banen ont staan, terwijl er in Nederland 40.000 banen bijkomen als ge volg van extra orders uit de ontwikkelingslanden. Behalve bedrijven als Volker Stevin en het accountantskan toor Coopers Lybrand heeft Frenkel ook Credit Lyonnais be naderd om mee te werken aan de realisatie Van zijn plan. Hij wil de het enthousiasme om obliga ties van zijn stichting te kopen stimuleren door per kwartaal een bedrag van drie miljoen gul den onder de obligatiehouders te verloten. De kans op een prijs zou in zijn stichting vele malen hoger zijn dan in de Staatslote rij. Uitspraak op 27 september.

de Stem | 1994 | | pagina 5